Achterberg: „Ik, een kopstoot uitdelen. Kom nou 9» PSV wilde bij FC Twente spel maken maar faalde FC Den Haag had nog te weinig moed tegen Ajax »',r M**»* Oud-trainer Jezek onder indruk van Haags collectief SJ£*?.4A; „Van Leeuwen de lastigste" -f (Van onze verslaggever) ENSCHEDE De confrontatie tussen FC Twente en PSV leek een bijzonder onprettig slot te krijgen. De tot dan toe nagenoeg vlekkeloos verlopen ontmoe ting - scheidsrechter Leo van der Kroft had alleen Niels Overweg opgeschreven elkaar te staan en ineens ging de Eindho- - niet vereist afstand nemen bij vrije venaar horizontaal. Doelend op de ge ruchtmakende affaire tussen zijn clubge noot Bertus Quaars en grensrechter Ger- rit Griek zei de roerigste van de Hel- mondse tweeling na afloop gedecideerd: „Ik kreeg een kopstoot". Eddie Achter- Eddie Achterberg en René van de Kerk hof kwamen als kemphanen tegenover berg diende prompt van repliek: „Laat me niet lachen. We kennen allemaal René van de Kerkhof en wij kennen allemaal Eddie Achterberg. Geen lieverdjes, maar een kopstoot Nooit van m'n leven. Na dat ik een kans had gemist, draaide ik me om en wilde teruggaan. René liep tegen mij op en liet zich meteen vallen, kennelijk met de bedoeling om mij een gele kaart te bezorgen. Zoiets vind ik een minne streek en ik heb hem dan ook wel even verteld dat hij iets dergelijks niet weer moest flikken, omdat ik hem dan wel even goed beet zou pakken". René moet niet zeuren". Van der Kroft was heel summier in zijn commentaar: „Ik heb niets gezien". Ook bij het herhaald vertonen van de TV- beelden werd duidelijk dat Achterberg niet verweten kan worden een al dan niet opzettelijke kopstoot te hebben gegeven. (Van onze verslaggever) ENSCHEDE FC Twente heeft een stevige fundering gelegd om zijn plaats aan de top van de eredivisie te waarborgen. Met een in feite moei teloze tripmf van 2-0 op de regerende landskampioen heeft de Enschedese equipe het slechts 13.000 man sterke kijkersvolk ervan kunnen overtuigen nog steeds een meer dan serieuze gegadigde voor een zeer hoge eind klassering te zijn. Mogelijk zelfs voor de titel, want zoals de manschappen van Spitz Kohn gistermiddag acteer den hoeven zij voor niemand bang te zijn. Het zal Kees Rijvers, toch eens de leermeester van Kohn, pijnlijk getroffen hebben dat zijn ploeg totaal niet tegen dit wilskrachtige en vaak ook aantrekkelijk spelende FC Twente was opgewassen. De Brabantse coach merkte na afloop dan ook verbitterd op: „Als uitspelende club moet je zo spelen dat je je tegenstander opvangt en dan zelf gaat counteren. Nu was het andersom. Wij waren zo stom om te probe ren zelf het spel te maken. Dat mislukte volko men, vooral omdat de grote kracht van FC Twente was dat het massaal terugkwam als hun aanval was afgeslagen. Alleen Jeuring en Aabech bleven dan in het voorste gelid om aanspeelbaar te zijn bij een tegenstoot. Dat was modem voetbal, zoals wij het graag, en dan vooral buiten Eindhoven, willen spelen. Maar wat gebeurde er nu? Als een aanval v^n ons verijdeld was, bleef zo'n beetje iedereen staan. En dan doel ik vooral op René van de Kerkhof die geen centimeter meeverdedigde". Profiteren Het enfant terrible van de Helmondse tweeling deed inderdaad bitter weinig in het belang van zijn team. Mede daardoor mocht Oranen op links veelvuldig een groot deel van het veld opeisen en hij profiteerde dankbaar van de vrijheid door vaak en snel naar de voorste gelederen te spurten. Het kwam PSV duur te staan, want in beide Enschedese treffers had de Oostelijke vleugel verdediger, die met een superieure Epi Drost en het al even sterk spelende duo Cees van Ierssel-Niels Overweg, (hij hield Ralf Edström zodanig in de tang dat hij terecht op kon merken: „Edström? Die heb ik niet gezien...") tekende voor een hechte afweer, een zeer werk zaam aandeel. In de elfde minuut bijvoorbeeld - Aabech, Arnold Mühren en Pahlplatz waren voordien al zeer dreigend voor doelman Van Beveren verschenen, - stond Oranen aan de basis van een combinatie tussen Pahlplatz, die bijna overliep van inspiratie en werklust, en Van der Vall, Pahlplatz gaf een voorzet op maat naar Jan Jeuring, die zijn rentree na een absentie van twee weken vierde met een magi strale en voor Van Beveren onhoudbare treffer: 1-0. PSV mocht vier minuten later even ruiken aan de gelijkmaker, maar Harry Lubse wist geen raad met de door Deijkers voor het doel ge brachte bal. Hoe het wel moest, liet Jan Jeuring in de negentiende minuut zien. Thijssen stuurde Oranen op links weg, die een lage voorzet gaf. Jeuring èn Krijn stonden klaar om in te grijpen en bij dat duel ging de Enschede'er onderuit Zijn opponent slaagde er niet in voor oplucht ing te zorgen en zittend liet de attente aanvals leider 2-0 registreren. Beslist Daarmee was het treffen in feite al heslist omdat PSV hopeloos naar een methode zocht om de door Spitz Kohn uitgestippelde taktiek te ontregelen. Kohn: „De opzet was om bij ons achter het veld zo klein mogelijk te houden en dan bij balbezit als ploeg zo snel mogelijk eruit te komen. Ga je op dehelft van PSV spelen, dan wordt het gevaarlijk met die snelle Eindhovense jongens. We hebben onze tegen stander dan ook geen enkele ruimte gegeven en dat was de enige methode om PSV uit zijn spel te halen. PSV bleef doorworstelen, maar kwam geen enkele keer boven. De Eindhovenaars hadden zelfs nog geluk dat FC Twente niet nog verder uitliep. Na een combinatie met Frans Thyssen, priemde Cees van Ierssel de bal uit een moeilij ke hoek bijna in het doel, maar de snel reage rende Van Beveren voorkwam onheil door een hoekschop weg te geven. In de tweede helft trachtte PSV snel aansluiting te krijgen, maar Gross redde op een kopbal van Willy van der Kuijlen, die in stelling ge bracht was door Bertus Quaars. De opleving duurde echter maar kort, zo kort dat Spitz Kohn kon opmerken: „We hebben het maar even lastig gehad". 'En daarmee toonde FC Twente, wellicht nog eens ten overvloede, aan op eigen bodem heer en meester te zijn. FC Twente: Gross; Van Ierssel, Overweg, Drost, Ora nen; Thijssen, Van der Vall, Mürhren; Aabech (Ach terberg), Jeuring, Pahlplatz. PSV: Van Beveren; Poortvliet (Dahlquist), Van Kraaij, Krijgh, Deijkers; Willy van de Kerkhof. Quaars (Dea- cy), Van der Kuijlen; René van de Kerkhof, Lubse, Edström. Uit een wirwar van spelers wordt het tweede doelpunt van Twente geboren. Een juichende Jan Jeuring heeft Jan van Beveren gepasseerd. Den Haag. Doelman Thie loopt met zijn armen over de schouders van Mansveld en Van Het verzet had gezegevierd. West Ham United: (Van onze verslaggever) AMSTERDAM - West Ham Unitedmanager Ron Green wood eregast bij Ajax-FC Den Haag keek een tikkeltje bedrukt. De manier, waarop de Hagenaars in Amsterdam een punt vasthielden, had in druk op hem gemaakt. „Als trainer moet je optimistisch blijven natuurlijk maar ik zie de wedstrijd tegen FC Den Haag een stuk moeilijker tege moet". Hij nuanceerde zijn opinie. Mansveld en Thie waren de routiniers, die kalmte in het spel van FC Den Haag brach ten en daarbij tekende Green wood aan, dat nummer twee uiterst lastig was uit te spelen. Op het middenveld was hem Kila opgevallen en in de voor hoede vond hij Henk van Leeuwen uiterst wendbaar. „De meest lastige spits, die de defensie van West Ham United dit seizoen in Europa zal moe ten bestrijden". AMSTERDAM - Ajax heeft sinds Michels' te rugkeer uit Spanje, dit seizoen op eigen veld een zeldzaam puntje la ten liggen. De oorzaak hiervan lag deels opge sloten in de onmacht van het sterkere Ajax zelf en deels in het hardnekkige en correcte verweer van FC Den Haag. De Haagse club was de laatste weken van slag af en wilde bij Ajax een belangrijke test afleggen in de voor bereiding op het Europa cuptreffen tegen West Ham United in maart. De uitgebleven score van beide partijen zegt voldoende over het suc ces van de tactiek. Trainer Michels kon zich er moeilijk mee verenigen. „Ajax heeft naar mijn idee in een wedstrijd nog nooit zo ver schrikkelijk veel kansen ge mist". Zijn collega Boskov, daarentegen, reageerde zonder teleurstelling. „In deze boeien de wedstrijd is voor mij bewe zen, dat de vorm van FC Den Haag terugkomt. De succes volle periode van oktober en november is nabij". Het spel- verloop tegen Ajax onder streepte zijn veronderstelling. „FC Den Haag heeft de wed strijd voor de rust eigenlijk verloren. Die twee kansen van Henk van Leeuwen hadden doelpunten moeten opleveren. Daarna kreeg FC Den Haag het geluk van een ploeg, die zich nergens bij neerlegt. Ob jectief bekeken is de 0-0 dan ook correct Al blijf ik voor mijzelf een beetje teleurge steld, omdat Henk van Leeu wen vlak voor het einde al weer een unieke kans miste en Lex Schoenmaker zelfs tegen de paal schoot. Als trainer denk je dan: Waarom loopt het zo? Het behalen van de volle winst was bij Ajax mogelijk geweest". Vaclav Jezek, de vroegere trai ner van FC Den Haag, die met de Tsjechische selectie in Zeist logeert, en Ajax-FC Den Haag bezocht, had een triomf teveel van het goede gevonden. „Daarvoor bezit het elftal nog te weinig moed, lef. Maar dit I3MSEMBHÉH ledereen bij FC Den Haag verdedigde mee. Kila, Schoenmaker, Thie. Ouwehand en De Caluwé wierpen zich in de strijd om Barry Hulshoff af te stoppen. is wel de enige zwakte. Ik ben vooral onder de indruk van het collectief'. Dat was waar. FC Den Haag heeft de laatste weken (tegen MW, NEC, FC Twente en Telstar) zwakke prestaties geleverd, die in schril contrast stonden tot de successen van oktober en no vember. Ineens was de snee eruit. Reactie Dat was gisteren voor FC Den Haag reden tot voorzichtig heid, een begrijpelijke reactie. De verdedigende rol van de routiniers Mansveld en Thie werd belangrijker. Er mocht wat meer dan anders geope reerd worden vanuit de defen sie. Dat vertrekpunt lag FC Den Haag wel. Want voor Ajax besefte wat er goed en wel aan de hand was had de score al twee-nul in het voor deel van FC Den Haag kun nen zijn. Eerst wierp Mühren de bal verkeerd in en Van Leeuwen rende als een schichtige hinde langs Ajax-doelman Stuy. Het verlaten doel wachtte, maar zijn schot was slordig en de bal rolde luttele centimeters langs de verkeerde kant van de paal. Een minuut later schudde Ajax alwéér op zijn grondvesten. Mansveld blok keerde Notten, toen deze de bal wilde wegwerken én na een sierlijke boogbal werd Van Leeuwen opnieuw in stel ling gebracht Weer had hij een vrij veld voor zich en weer kwam het aan op zijn accura tesse De geschiedenis herhaal de zich; de verbauwereerdheid won het van de nuchterheid. Geschokt Ajax was geschokt en een Amsterdamse toeschouwer vroeg verbaasd vanaf de tri bune: „Is dit soms de voor wedstrijd?" Zoveel brutaliteit straalde een tegenstander in De Meer nog maar zelden uit. FC Den Haag's zelfvertrou wen groeide. De kenmerken van een verschrikkelijk ener verend spektakelstuk waren zichtbaar. De pure klasse van Ajax overheerste na het over rompelende begin natuurlijk en FC Den Haag trok zich een weinig terug. De strakke op drachten van Boskov werden keurig uitgevoerd. „Laat Ajax weinig speelruimte en breng zonodig steeds rust in het spel". ,Dat benauwde Ajax, temeer omdat de posities van Geels en Brokamp knap werden afge stopt door Korevaar of Van Vliet Het duurde heel lang eer Ajax enig antwoord had op deze taktiek. Toen begon de partij eigenlijk pas écht. Kila tikte de bal per ongeluk weg en Mansveld was uitgespeeld. Een verschrikkelijk grote kans ontstond voor 'Ruud Geels, maar De Caluwé stopte de bal op de doellijn. Een foute uit trap van doelman Thie zorgde daarna ook al voor spektakel. Notten lobte de bal van zeker veertig meter over hem heen; de voor zijn leven rennende Thie deed wat hij kon maar faalde. De bal rolde naar de uiterste hoek en kreeg vlak voor de doellijn erg veel effect mee. Net naast ging het schot, toch nog. De claim van Ajax op een strafschop, die De Ca luwé tegen Steffenhagen ver oorzaakt zou hebben, werd te recht door scheidsrechter Pijper weggewoven. Ajax was getergd en dat was heel goed in de tweede helft te merken. Het uitblijven van een treffer wekte ergernis op. Een schot van Geels \verd door Kila van de „lijn" ge kopt, een inzet van Hulshoff ketste tegen de paal en Bro kamp wilde tijdens een hefti ge worsteling voor het doel van FC Den Haag zelfs vier keer achter elkaar een poging doen om te scoren. De druk van Ajax was verschrikkelijk groot maar de telkens tot rust aansporende Aad Mansveld hield zijn verdediging op de been. Dat de Hagenaar zijn taak vooral correct deed bleek uit de eerste overtre ding in de wedstrijd, die hij twintig minuten voor het einde maakte. In tijden dat zijn vorm te wensen overliet was dat wel eens anders. Toen al lag de uitslag voor de hand. De verdediging van FC Den Haag had knap stand ge houden en Ajax' moegestre den aanval miste nog meer bezieling om door te gaan. De homogeniteit had van de klas se gewonnen. Bijna was dat ook in de score tot uitdruk king gekomen. Een droge knal van de nauwelijks opvallende Schoenmaker raakte de lat én Van Leeuwen, alweer, treuzel de te lang in een volkomen vrije situatie. Voor de teleur stelling, die FC Den Haag na de wedstrijd kenmerkte, had iedereen enkele uren ervoor graag willen tekenen. HANS DE BRUIN Ajax: Stuy; Suurbier, Krol Dusba- ba, Van Dord; Notten (Tscheu La Ling), Hulshoff, Mühren; Geels, Brokamp, Steffenhagen. FC Den Haag: Thie; De Caluwé. Mansveld, Van Vliet. Korevaar: Ki la. Perazic. Ouwehand; Schoenma ker. Van Leeuwen en Swanenburg (Bres) (Albertsen). Z*

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9