Grootscheepse campagne voor Nederlandse zuivel in Groot-Brittannïê iR. p. j. LARDiNoiS: Rationalisatie in land- en tuinbouw moet doorgaan Concurrentie dwingt tot grotere aandacht presentatie produkten JANUARI GEEFT GUNSTIG BEELD TE ZIEN MATIGE PRIJZEN, MATIGE AANVOEREN HANDEL IN BROEITULPEN VRIENDELIJK MAANDAG 26 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT Londen Het Nederlandse Zuivelbureau, dat 22 jaar ge leden werd geopend in de Britse hoofdstad, gaat in 1976 een grootscheepse campagne voeren om de Britten meer zuivelprodukten uit Neder land te doen kopen. De recla me in de Britse pers en op de televisie kost meer dan een miljoen pond dit is nodig, om de sterke concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Twintig jaar geleden had Ne derland op de Britse markt vijwel het monopolie van on gezouten boter. Tien jaar later verscheen de eerste Franse on gezouten boter in de Britse winkels. Vandaag de dag ligt Nederlanse ongezouten boter er verloren tussen enorme sta pels Franse, Deense en Engel se ongezouten boter. In som mige Britse supermarkten vind je helemaal geen boter uit Nederland. Er valt dus nog heel wat te doen. Voor het eerst duurt de Neder landse zuivelcampagne het he le jaar door. zonder rekening te houden met seizoenen. Men wil het de Britten duidelijk maken, dat Nederland een be langrijk producent van kaas en boter is. Het accent wordt gelegd op „dutchness", een nieuw woord dat synoniem moet zijn met „goodness". Dit wil zeggen deugdelijkheid en voortreffelijkheid, zowel wat de kwaliteitscontrole in Neder land, de toewijding van het Nederlandse volk, als z'n vruchtbaar weiland en gezond stamboekvee betreft. Ook wordt de aandacht van de Britse huisvrouwen gevestigd op de voordeligheid van de Nederlandse zuivelprodukten. De televisie-campagne begint volgende maand. In elke re clamespot worden boter en kaas geprojecteerd tegen de achtergronden van een ty pisch Hollands landelijk tafe reel, waarin mensen druk be zig zijn op goed weiland. Van maart tot december voert het Nederlandse zuivelbureau op nieuw een indrukwekkende reclame-campagne in voor aanstaande Britse damesbla den. Eerst wordt een volledige pa gina ingenomen door adver tenties in kleuren, met boter en kaas tegen de achtergrond van een Nederlands agrarisch tafereel. Het thema is: „dutch ness" dat is al de deugde lijkheid van Holland". In de tweede fase worden ad vertenties gepubliceerd waarin kaas en boter apart aan de beurt komen, met de nadruk op kwaliteit, voordeligheid en veelzijdigheid. Posters Beide campagnes worden ge steund door een actie met fraaie posters, aangebracht op geselecteerde strategische plaatsen en op de Londense autobussen. Het zuivelbureau zet kook- en proefdemonstra- ties op touw in warenhuizen en in het „dutch house", zijn hoofdkwartier in centraal Londen. Pim van Haeften, commissaris voor Groot-Brit- tannië van het Nederlandse Zuvelbureau, zegt: „Het wordt de grootste campagne, die we ooit hebben georganiseerd. We verwachten dan ook, dat de verkoop van Nederlandse zui velprodukten in Groot-Brittan- nië aanzienlijk zal toenemen". Edammer is hier nog steeds de populairste Hollandse kaas. Maar er wordt nu ook veel meer Goudse verkocht. Afge lopen jaar was Nederland Groot-Brittannië's belangrijk ste boterleverancier. Van 1 ja nuari tot eind oktober 1975 werd 100.588 ton gezouten en ongezouten Nederlandse boter ingevoerd. De import in Groot- Brittannië van Nieuw-Zeeland- se boter bedroeg 89.569 ton, en van Deense boter 73.638 ton. Het Zuivelbureau zal zich dit jaar inspannen om de Britten te doordringen van het feit, dat Nederland de grootste bo- terproducent ter wereld is. Roger Simons Amsterdam Ook nu de werkloosheid in Nederland en in West-Europa een probleem vormt, zal in de land- en tuin bouw de vervanging van ar beid door kapitaal moeten doorgaan. Zet men die ratio nalisatie niet door, dan zal men op den duur geen aan zienlijke werkgelegenheid in land- en tuinbouw en de daar mee verbonden handel en in dustrie meer kunnen handha ven. De Europese landbouwcom missaris, ir. P. J. Lardinois, heeft dit vorige week in Am sterdam gezegd tijdens de landbouw-RAI, waarbij hij ook sprak over de prijsvoor stellen van de Europese com missie. „Niemand is op den duur gediend met prijsverho gingen die tot toenemende overschotten leiden", zo zei hij en vroeg Nederlanders die kri tiek hebben op de melkprijs- voorstellen om alternatieven. Ir. Lardinois besefte, dat deze voorstellen in Nederland de kostenstijgingen niet geheel kunnen opvangen. Die kosten stijgingen ontstonden echter vooral door de explosieve stij ging van de loonkosten in de laatste twee jaren, die mede bedoeld waren om de achter stand ten opzichte van de in dustrie in te lopen. Men kan echter volgens ir. Lardinois niet verwachten dat men die loonkostenstijging ook in een periode van niet meer dan twee jaar in de prijzen zal terugvinden. Ir. Lardinois zei, dat Enge land in korte tijd weer (net als in vroegere jaren) Neder lands belangrijkste afzetge bied voor zuivel is geworden. Wil dat zo blijven, dan moet ir. er geen ontwikkeling komen waardoor de Britse boter markt verloren zou gaan aan „andere vormen van indus trie". De commissaris vestig de de aandacht op de concur rentie die Nederland op de Britse botermarkt ondervindt van Engelands eigen boeren met hun grote bedrijven en vele arbeiders, die maar de helft verdienen van wat de Nederlandse landarbeider verdient. Dat is even veel als de loonkostenstijging in Ne derland in de afgelopen twee jaar. Een zeker verlies aan concur rentiepositie dat Nederland al geleden heeft, kan het volgens commissaris Lardinois toch in halen, want in Europa beho ren we nog tot de gebieden met de sterkste landbouwposi- tie, maar de rationalisatie moet dan wel doorgaan. SORTEREN EN VERPAKKEN OP NTV BLEISWIJK - Oogsten, sor teren en verpakken van pro dukten zijn in de tuinbouw begrippen, die tegenwoordig in een adem worden genoemd. Internationale concurrentie maakt het noodzakelijk, dat aan de presentatie en de afle vering van de tuinbouwpro- dukten in toenemende mate aandacht wordt besteed. Ook op de Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs, die van 3 tot en met 7 februari in de veiling van Bleiswijk wordt gehou den. Vergeleken met vorig jaar zijn er vooral vorderin gen te melden op het gebied van het kleursorteren van to maten. Als men bij een bevriende boer of tuinder op bezoek is en er wordt vers van het land een kistje appels, een zak aardappelen, wat spruitjes of peen meegenomen, dan krijgt men thuis prompt te horen, dat het wel een mooi produkt is, maar waarom zitten die kleinere en grotere aardappe len of die lichter of donkerge kleurde vruchten door elkaar? Men zou hierdoor het produkt in twijfel trekken. Zo'n reactie is begrijpelijk, want we zijn er al heel lang aan gewend dat we een nauwkeurig gesorteerd produkt op tafel krijgen. Men kan de voorkeur z'n gang la ten gaan voor grote of kleine bloembollen, spruiten als „kooltjes" of zo groot als erw ten, voor super-appelen en voor de maat die zo handig is voor de kinderen, en noem maar op. De tuinder weet vandaag de dag heel goed, dat hij het pro dukt in feite niet eens kan afzetten als het niet goed en volgens de voorschriften is ge sorteerd. Heel veel hiervan moet op eigen bedrijf gebeu ren. Daarom treft men op de be drijven sorteermachines be halve voor tomaten ook aan voor bloembollen, fruit, aard appelen, uien, peen, komkom mers, paprika, sla en zelfs voor rozen. Erg gevoelig Afgezien van de voorschriften die er met betrekking tot het sorteren zijn, is men in de tuinbouw er steeds meer op uit, om wat aan de presentatie te verbeteren. Goed sorteren helpt hierbij, maar vooral ook het sorteren op een wijze die het produkt niet beschadigt. Veel tuinbouwprodukten zijn nu eenmaal erg gevoelig, voor al als het vruchten betreft. Om die reden ook geldt al lang niet meer als enige eis voor een goede sorteermachine, dat er nauwkeurig op maat, ge wicht of lengte wordt gesor teerd. Er worden heel wat méér eisen gesteld, waaronder vooral ook het schadevrij-uit voeren van het werk. Daar komt bij dat het sorte ren van het produkt dikwijls direkt na het oogsten moet worden uitgevoerd; veel tuin bouwprodukten zijn immers dagprodukten. Dit betekent dat men vaak moet sorteren op een moment dat er erg veel werk aan de winkel is. Dan komt dus ook de noodzaak van handig en vooral vlot werken om de hoek kijken. Machines met grote capaciteit zijn „in", hoewel lang niet in alle gevallen van een grote machine gebruik kan worden gemaakt. De bedrijfsomvang en het beschikbaar aantal per soneelsleden spelen ook een rol. Wat het op kleur sorteren be treft is het mogelijk in drie of vier kleuren de produkten te splitsen. Dit vormt een belang rijke werkbesparing omdat anders de wat te rode of te groene vruchten met de hand van de leesband moet worden weggenomen. Maar een gelijk matiger kleur is vooral van belang voor de handel. Want de afstand en de bewaarperio de die het gekochte produkt moet afleggen variëren nogal. Aangepast op rijpheid kopen is dan aantrekkelijk. De geleidelijke verbetering van de verschillende sorteer machines staat niet op zich zelf. Men spreekt namelijk in de meeste gevallen op een be drijf niet meer van een sor teermachine maar van een sorteerlijn. Het gaat er im mers om, dat de produkten goed worden aan- en afge voerd, maar ook dat ze - naast het sorteren - eventuele ande re handelingen kunnen onder gaan. Zodoende kennen we bij de sorteermachines bulkkis- ten, hefinrichtingen, opvoer- elevatoren, leesbanden voor kwaliteitsbeoordeling en in bepaalde gevallen ook een poetsinrichting. Er zijn name lijk vruchten die van nature zó glanzend zijn, dat elke ver ontreiniging door waterresidu of van opgespatte zanddeel- tjes, de vruchten minder oog lijk maken. Vandaar dat be paalde fruitsoorten en bij voorbeeld paprika wel wor den gepoetst. Soms vindt Voorafgaande aan het sorte ren wel wassen plaats. Aan de afvoerkant gaat het dikwijls vooral om het vlot en goed vullen van het fust waarin het produkt wordt afgevoerd. Dan zijn automatische- en aangepaste weeginrichtingen gewenst. Bij sla gebeurt het wel dat de kroppen eerst in polythene zakjes worden gestopt. Al met al kan een sorteerlijn dus ui terst eenvoudig zijn, als de behoefte beperkt is en de om standigheden van het bedrijf geen hoge eisen stellen. Maar er zijn ook grote, dure ingewikkelde sorteerlijnen, waar het vanaf het veld of de kas aangevoerde produkt kant en klaar wordt gemaakt voor de verkoop. Dit is alles bij elkaar heel wat. Het vergt, naast een optimale arbeid- stechnische opzet, een fikse in vestering. Om die reden is de tuinder kritisch als het om dit soort aankopen gaat. De NTV in Bleiswijk geeft hem de mo gelijkheid de verschillende mogelijkheden op dit gebied met elkaar te vergelijken. Hoewel de belangrijke gewassen als toma ten, komkommers, nieuwe paprika's en au bergines nog niet of nauwelijks op de markt zijn, kan gezegd worden dat de maand januari wat de prijzen voor de andere ge wassen betreft gunstig verlopen is. De sla- prijzen hebben zich, naar verwacht werd, bijzonder goed kunnen handhaven. Ze schommelden thans tussen de 40 tot 72 cent per krop, afhankelijk van het gewicht. De gemiddelde weekprijs ligt ruim 16 cent per krop hoger dan vorig jaar. Voor de komende week wordt er in de aanvoer en de prijzen weinig verandering verwacht. De aanvoer van andijvie is tot nu toe nog maar van beperkte omvang. Dit is echter vrij gunstig omdat de exportmogelijkheden be perkt zijn door de enorme hoeveelheden andijvie die Italië en Spanje exporteren. De prijzen draaien thans rond de twee gulden per kg. De aanvoer wordt in februari groter omdat de warmeluchtbedrijven dan gaan oogsten om eind februari tomaten te kunnen poten. Andijvie Er is zo hier en daar in de maand januari ook nog wel wat andijvie gepoot, waarvan het de bedoeling is dat deze begin maart weg is. Als de gemiddelde prijs over januari vergeleken wordt met die van 1975 dan ziet men dat deze op hetzelfde niveau ligt. Het ziet er naar uit dat de aanvoer van spruiten geleidelijk gaat afnemen. Tot nu toe liggen de prijzen aanzienlijk hoger dan vorig jaar. Het verschil bedraagt zo'n 50 cent per kg. Vorig jaar werd er 49 cent per kg. betaald, op het ogenblik een gulden per kg. De goede prijzen zijn mogelijk geworden door een grote binnenlandse vraag en daarnaast een levendige exporthandel naar West-Duits- land, Frankrijk, Zwitserland, België, Zwe den, Italië en Oostenrijk. Naar verwacht kunnen de prijzen voor spruiten de komende week verder oplopen. De aanvoer van prei is vrij ruim, toch heeft dit geen nadelige invloed op de prijzen want deze kunnen zich bijzonder goed handhaven. Als er geen weersveranderingen optreden, ziet het er naar uit dat er in de aanvoer De prijzen van de aardappelen schieten zo langzamerhand „de pan uit"; hier een kijkje op de Amsterdamse Albert Cuyp-markt. Een troost; ze zijn hier tenminste nog volop te koop: in België is bijna geen aardappel meer te krijgen. weinig verandering komt, deze zal tussen de 400 en 500 ton liggen. De gemiddelde veiling- prijs zal rond de 80 cent per kg. zijn. Dit wil zeggen dat de prijzen per kg 20 tot 25 cent hoger liggen als vorig jaar. Terugslag De witlofhandel draait ook goed. De aan voer is ruim, toch heeft dit geen terugslag op de prijzen gegeven. De A-I-sortering komt met 2,15 per kg 28 cent uit boven de prijs van vorig jaar. De A-II-sortering zit met een kg.prijs van 1,63 zelfs 53 cent per kg. hoger. Het moet echter niet uitgesloten worden geacht dat de prijzen de komende tijd meer onder druk komen en dat ze iets gaan dalen. Het nog zeer geringe aanbod van „oude" paprika's wordt nog steeds tegen vorstelijke prijzen verkocht. De prijs voor de rode-sorteringen draait rond de negen gulden per kg. Ook een aantal kleinere gewassen kan redelijk goed in prijs meeko men. Op de veiling in De Lier werd de peterselie verkocht voor 40 cent per bosje, selderij gemiddeld 28 cent per bosje. Voor raapstelen werd als hoogste prijs 27 cent per bosje betaald. Een week met flauwe handel, zo wordt het verloop van de zaken aan de CCWS bloe menveiling in Honselersdijk gekenschetst. Dat wil zeggen, matige prijzenmet matige aanvoeren. Dat is geen uitzonderlijke ge beurtenis maar een jaarlijks in januari te rugkerend verschijnsel. Mogelijk dat de por temonnees vanwege de feestdagen en de wintersport leeg zijn geraakt, en er wat bezuinigd moet worden. De weekomzet aan de CCWS bedroeg bijna acht miljoen gul den. De tulpen beginnen al aardig los te komen met een gemiddelde prijs van 2 gulden per bos. De anjers noteerden een middenprijs van 0,32, troschrysanten van 2,62, oplopend tot 5,65, irissen gemid deld 3,47; Fresia was aardig aan de prijs met gemiddeld 1,78 en hoogste notering 8,20. Snijgroen gemiddeld 1,11, leliekel ken 40 cent. Met milder klimaat in het vooruitzicht, zal de handel wel geleidelijk aan normaler worden. De uitbreiding van de bloementeelt, maar ook de matige prij zen, vinden overigens hun weerslag in finan ciële moeilijkheden waarmee momenteel menige kweker wordtgeconfronteerd. Bij ge sprekken kan men herhaaldelijk horen kla gen, over problemen die verband houden met liquide middelen, waaraan veel kwekers gebrek hebben. Vooral ook de stook- en loonkosten laten zich hierbij gelden. Er wordt dan ook uitgezien naar hulpverlenin gen door de regering. Investeringen De CCWS. Zal in 1978 in totaal ruim 80 miljoen gulden hebben geinvesteerd in ge bouwen, terreinen en inrichtingen, zo blijkt uit een studie, die de bedrijfseconomische afdeling van het Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen op verzoek van genoemd vei- lingbestuur heeft gemaakt. De opdracht daartoe werd medio 1974 gege ven en het rapport is dezer dagen versche nen. Volgens het rapport, zal over 1976 worden geinvesteerd 23.307.000. Dan volgt in 1977 nog voor 100.000. In 1974 was 14.355.000 en in 1975 14.938.000 geinves teerd zodat het totaal over genoemde vijf jaren zal oplopen tot 80.640.000. De op dracht tot het samenstellen van een investe- rings- en exploitatiekostenprognose werd ge- daanteneinde daardoor beter inzicht te ver krijgen in het kostenpatroon van de CCWS. Aan het investeringsplan, dat al gedeeltelijk is uitgevoerd ligt de gedachte ten grondslag om in enkele jaren de bestaande achterstand in gebouwruimte, ontstaan door de explosie ve uitbreiding van de bloementeelt in het Westland en omgeving, in te lopen. Daar naast wordt getracht, de kweker meer dienstverlening te verschaffen, onder mee door gelegenheid te geven tot geconditio neerd opslaan van bloemen, zoals dat nu reeds gebeurt vooririssen, snijgroen, anthu- riums en tijdelijk voor chrysanten. Dat zal dan ook de aanvoer vergemakkelijken. Ook zal reserveruimte worden gemaakt voor op vangen van plotseling grotere aanvoeren van bloemen. Dit wordt in de komende jaren verwezenlijkt maar geleidelijk aan is inves tering nodig. Volgens de berekeningen, bedragen thans de gebouwkosten, inbegrepen verwarming, we gen, riolering, kettingbanen ongeveer 600 gulden per vierkante meter, maar deze zul len in 1977 waarschijnlijk tot ongeveer 700 gulden zijn gestegen. Berekend wordt, dat in 1979 de boekwaarde van gebouwen enz. ruim 90 miljoen t Uiteraard is ook getracht een prognose te stellen voor het netto veilingpercentage. Daarbij is uitgegaan van een omzet stijging tot 1978 met ongeveer 16 procent per jaar, stijging loonkosten met pim. 13 procent en algemene kosten 8 procent. Aan de hand hiervan wordt het omzetcijfer voor 1978 gesteld op 4,44 procent (Voor 1976 berekend op 3,85) voor 1976 wordt een omzetcijfer verwacht van 416 miljoen, voor 1977 480 miljoen en voor 1978 555 miljoen. Uite raard zal ieder jaar het investeringsplan indien nodig worden gewijzigd en aange past. Bollenteelt in Rusland In Rusland worden momenteel mogelijkhe den onderzocht voor bloementeelt in de verschillende staten van de Sovjet Het on derzoek heeft tot nu toe aangetoond, dat de teelt van hyacintebollen het meest econo misch kan geschieden in de Kaukasus. In de Oekraine en het voormalige Lettland zouden voor de narcissen de beste kansen liggen, hetgeen ook voor de teelt van tulpen het geval zou zijn. Maandagmiddag om vier uur in de bloem- bollenbeurs te Hillegom. De verzamelde commissionaairs pakken zowel hun tassen als hun biezen, stappen in hun comfortabele auto's en arriveren na verloop van tijd in een uitstekend humeur bij de huiselijke haard. De zaken waren volkomen volgens de plannen verlopen. Men had weer vele koopbriefjes kunnen schrijven en de heren exporteurs betaalden voor de broeitulpen een prijs die er zijn mocht. Nu zou het overdreven zijn te beweren dat de expor teurs die beste prijzen met liefde op tafel legden. Integendeel: ze deden het veel liever niet, maar móéten is ook wat. Het staat namelijk vrijwel vast dat men in juli niet mag rekenen op een normale tulpe- noogst. Zelfs al krijgen we in het voorjaar en de voorzomer de meest optimale tempe raturen om een best gewas tulpen te „fok ken". Dat houdt allemaal weer verband met de samenstellingen, van de tulpenkramen die in oktober en november zijn geplant. Die samenstelling was anders dan anders. De tienen van de tulpen - uitgezonderd die van dubbele vroege tulpen en nog enkele culti- vars - plegen door de kwekers niet verkocht maar opgeplant te worden. Toen in augustus van vorig jaar duidelijk bleek dat er een tekort was aan dikke bollen, kwamen de tienen sterk in de belangstelling en vlogen de prijzen van de kleine maten omhoog. Vele kwekers hebben toen gemeend de eer ste winst maar te nemen. Miljoenen tienen zijn verkocht en werden elders in bloei getrokken. Dat wil dus zeggen dat een deel van de tulpen, die moeten zorgen voor de leverbaren van 1976, nimmer is geplant. De kwekerij denkt er dus niet over om te verkopen voor een zacht prijsje - dat hebben ze noodgedwongen trouwens al jaren achter een moeten doen en houden het been zeer stijf. De exporteurs die een deel van hun inkoop zeker willen stellen, kunnen niet anders dan toehappen, willen ze de komende zomer niet weer voor het blok worden ge steld. Zo is het al weken en zo was het ook nu weer op de beurs. Er werden in Hillegom zelfs nog meer briefjes geschreven dan de laatste maand het geval was. Als gevolg daarvan gingen de kwekers ook meer belangstelling aan de dag leggen voor nieuwere tulpen. Dat werd wel tijd ook, want de hybridiseurs hebben de afgelopen jaren met hun nieuwe tulpen het bekende zout in de even bekende pap niet kunnen verdienen. Maar maandag is bijvoorbeeld onderhandeld over de nieuwe tulp Gander's Rhapsody, een heel aparte soort van de voor vroegbroei zo gewilde Gander. De betreffen de kweker vroeg 40,- per kilo kreeg een bod van 35,-- maar liet de bieder rustig gaan. Ook voor andere nieuwere tulpen bestond meer interesse en dat is een goed teken. Het gevraagde broeisortiment ligt nog altijd op het niveau van enkele weken geleden. Dat wil dus zeggen: 12. voor twaalven van Bellona, Thule, Christmas Marvel, Blenda enz. Lustige Eitwe draait voor de twaalven rond 10,- evenals Gander. Voor Atilea en Don Quichotte werd 11,- betaald. Beste prijzen dus voor de tulpen -en dat is per slot van rekening het belangrijkste ge was - maar dat wil echter niet zeggen dat nu een belangrijk deel van de problemen in het bollenvak is opgelost. In tegendeel: die staan stuk voor stuk nog levengroot overeind. Het is de natuur geweest - een slechte oogst in 1975 - die heeft gezorgd voor een tijdelijke schaarste. Maar dat tekort is binnen twee jaar ingelopen. Als in die tijd geen afdoende maatregelen zijn getroffen begint het drama ongetwijfeld opnieuw Enfin: eind volgende maand verschijnt het eindrapport van het struktuuronderzoek. Dan kan men beginnen met het uitzetten van de beleidslijnen die het bollenvak uit het slop moeten halen. Voor het zo ver is, zullen de ratelende spraakwatervallen onget wijfeld volop in werking zijn geweest Maatregelen tegen aardappeltekort Brussel Europees landbouwcommissaris, ir. Pierre Lardinois, gaat morgen in de Europese landbouwraad in Brussel voorstellen alle douanerechten op aardappels aan de EG-bui- tengrenzen tijdelijk te schorsen. Een woordvoerder van de Europese commissie, het „dagelijks bestuur", van de EG heeft dat in Brussel meegedeeld. Afschaffing van de rechten op aardappelen aan de EG-buitengrenzen zal een grotere im port tot gevolg hebben, zo wordt gehoopt. Europa kampt momenteel met een aardappel tekort, hoewel de voorhanden zijnde aardappe len van uitstekende kwaliteit zijn. Als gevolg van de natte herfst, vorig jaar lag de Europese aardappeloogst ongeveer 20 procent lager. Voor de schorsing van de douanerechten is een raadsbesluit nodig. De Europese commissie kan niet op eigen houtje tot het tijdelijk schorsen van die rechten overgaan. LANDBOUWFORFAIT IN OKTOBER OMHOOG Den Haag Het forfait van de btw-landbouw- regeling wordt met ingang van 1 oktober ver hoogd van 4,25 tot 4,5 procent. Dit gebeurt, omdat op die datum het normale tarief van de omzetbelasting van 16 tot 18 procent wordt verhoogd. De wijziging van het btw-landbouwforfait is van belang voor termijntransacties met lever ing na 1 oktober en voor langlopende contrac ten die hun beslag krijgen na deze datum. Dit heeft het ministerie van landbouw en visserij meegedeeld. Het landbouwforfait is de compensatie voor de btw, die de boer heeft betaald bij aankopen van grondstoffen en materiaal. Hij mag bij de verkoop van zijn produkten een zeker deel van de door hem betaalde btw (thans 4,25, per 1 oktober 4,5 procent) in rekening brengen aan zijn afnemer. De koper mag dit percentage dan weer met de fiscus verrekenen. Nederland op landbouwbeurs Den Haag Agrarisch Nederland is vertegenwoordigd op de tweejaarlijkse landbouwbeurs. die van 1-8 februari in Brussel wordt gehouden. De inzending, onder auspiciën van het ministerie van land bouw en visserij, behelst een informatieve inzending over het Nederlands fokvee verzorgd door het ministerie, een inzending van het Nederlands instituut voor afzetbevordering van pootaardappelen en presentaties van het Fries stamboe krundvee en het Nederlands Shetland ponystamboek. X

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7