,,Stop de sloop van oude huisjes Woubrugse raadhuis valt binnenkort onder slopershamer Pseudo-organisator verdacht van oplichting BURENHULP VOOR HEEL STRAKS ALPHEN Our House kritiseert gemeente Alkemade St. Jans Fanfare wordt volwassen Plan voor badmintonhal in Leiderdorp LEIDSE COURANT MAANDAG 26 JANUARI 19, vroeger waren dit „tweeling "-woningen. De linker is door de bewoners gereno veerd. «iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ..Oud Katwijk" ongerust over het aangezicht van de badplaats lllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Katwijk Omdat men van mening is dat de integratie van oud en nieuw in de badplaats niet verloopt zoals zou moeten, beeft bet be stuur van het genootschap Oud Katwijk in een schrijven aan Ben W zijn ongerustheid uitge sproken over de toepassing van bouwplannen in Katwijk „die", zo stelt het bestuur, „niet passen bij het wezen van de bevolking en bij de uitstraling van Katwijk als leef en recrea tieplaats met zijn eigen typische familiekarak ter". Als voorbeeld wordt genoemd de woningbouw in de Hoornes „met grote blokken flats, rechte lange winderinge straten", waar volgens het genootschap geborgenheid en gezelligheid vol komen ontbreken. Men spreekt de vrees uit dat ook in de oude dorpskern deze bouwstijl in breuk zal gaan maken op de geborgenheid van die kern „De Dwarsstraat, Tramstraat en het nieuwe postkantoor zijn daar al duidlijke be wijzen van zo stelt men, „en ook de plannen ter vervanging van het Weeshuis en het Gast huis dreigen in die richting te gaan". Het bestuur van het genootschap dringt er bij B en W op aan in hun toekomstige bouwplan nen sterk rekening te houden met het feit dat „in talloze grote en kleine gemeenten in ons land alles wordt gedaan om te restaureren en te renoveren of althans te herbouwen in een stijl die past bij de sfeer en de aard van de betrokken gemeente. Ook voor Katwijk moet dat gelden", vindt men. „Het gemeentebestuur is in staat gebleken be staande gebouwen uit te breiden en te verande ren zonder afbreuk te doen aan de toepassings en gebruiksmogelijkheden van het oude ge bouw zoals bij het raadhuis en het gebouw van openbare werken. De economische en financië le offers zijn hier blijkbaar de moeite waard geweest Zou nu niet de mogelijkheid bestaan om aanwezige huizen en gebouwen aan te vullen met constructies in dezelfde stijl als die van de omgeving", zo vraagt men het college. „Oud Katwijk" dringt er sterk op aan de huizensloop in Katwijks oude kern een halt toe te roepen om het eigen gezicht van de bad plaats niet nog meer geweld aan te doen. „Zet uw plannen ten aanzien van de Louwestraat en de Baljuwstraat door (daar wil het gemeen tebestuur wel renoveren en restaureren red.) en trek deze gedragslijn in versneld tempo verder. De nog steeds vele open plaatsen in Katwijk zijn er dankbare objecten voor. Katwijk zal er zeer mee gebaat zijn", aldus het bestuur van „Oud Katwijk". WOUBRUGGE Het gemeentehuis van Woubrugge zal binnen afzienbare tijd onder de slopershamer vallen. Op de plaats van het uit 1887 daterende gebouw komt een nieuw gemeentehuis voor Hoogmade en Woubrugge. De diverse afdelingen zullen tijdelijk huisvesting krijgen in het oude gebouw van de Chr. Nationale School. Voor huwelijken en raadsvergadringen zal het gemeentebestuur een regeling treffen met de bedrijfsleiding van restaurant „Het Ou de Raedthuys". De Woubrugse raad vergaderde vroeger in het tegenwoordige restaurant „Het Oude Raedthuys" dat toen Rechthuis heette In 1881 kwamen er rond het Rechthuis enige veranderingen. Ambachtsheer Van Eeghen, burgemeester van Oudshoorn, kocht van de gemeente Woubrugge voor 1000,- het oude kleine veerhuis, om op dat plekje een veran da voor de gelagkamer te laten bouwen. Tevens werd een nieuw bruggehuis ge bouwd op de plaats waar nu nog het raad huis staat. Een lang leven was dat brugge huis niet beschoren. Reeds in de raadsverga dering van 26 oktober 1886 werd besloten - in verband met de drankwet - de oude rechtkamer te verlaten en de Hazerswoudse architect Goldberg kreeg opdracht om te onderzoeken of het „Huys Ter Aar" aan de Comriekade geschikt was als raadhuis. Het „Huys Ter Aar" lag echter niet aan de rijweg. Daarom werd besloten het te verko pen aan de veldwachter en historicus O. C. van Hemessen, die er tot aan zijn dood in 1937 heeft gewoond. Nog voor de Tweede Wereldoorlog werd het mooie herenhuis ge sloopt De heer J. Guldemond had reeds een teke ning vervaardigd, in de hoop, dat het nieuwe raadhuis over zijn hotel „Het Oude Raedt huys" zou komen, maar Goldberg maakte een nieuwe tekening, welke overigens wel overeenkomsten had met de eerstgenoemde. Onder de dagelijkse leiding van gemeente- opzichter Stigter bouwde aannemer Pieter van Vliet ht Woubrugse gemeentehuis, nadat burgemeester P. de Ridder op 3 maart 1887 de eerste steen had gelegd. Een plaquette in de hal herinnert aan dit feit. Rechts ir, de hal - waarin vroeger vele historische voorwerpen, door Van Hemessen verzameld, tentoongesteld waren - was destijd de kamer van de burgemeester. Thans is het het do mein van de gemeentesecretaris. Links was de secretarie gevestigd. Een brede trap leidt naar de raads- of trouwkamer. Deze kamer, de enige op de bovenverdieping, is al jaren lang de werkkamer van de Woubrugse bur gemeester. Langdurig overleg. po o Aan de bouw van het nieuwe raadhuis is Extra subsidie voor VVV-Lisse Van onze correspondent Lisse Voor elke gulden con tributie die bij de VW Lisse dit jaar binnenkomt doet de ge meente er 1.50 bovenop. Dit deelde burgemeester Berends afgelopen vrijdag mee tijdens de ledenvergadering van de VW. Tijdens deze vergadering werd de heer Van Duivenboode benoemd in het bestuur. Hij is opvolger van de heer De Lange. Ter gelegenheid van het 25-jartg bestaan van de plaatselijke VW is een jubileumcommissie in het leven geroepen die be staat uit de heren Verkerk, Van der Mark, Tibboel en Van Ber- kel. In het ere-comité hebben zitting burgemeester Berends, Graaf van Lynden, notaris Deel- en en de heer Broxterman. Om meer leden te winnen en daar door meer gemeente-subsidie in de wacht te slepen, geeft de VW glazen uit. Voor elk lid een Het Woubrugse raadhuis dat binnenkort moet wijken voor nieuwbouw veel en langdurig overleg vooraf gegaan. In januari 1975 besloot de raad om de beslis sing over de nieuwbouw voorlopig uit te stellen; men was niet zo ingenomen met het plan van architect Reinbergen. In april kon de raad zich wel verenigen met een nieuw schetsplan. Het ontwerp voor een voorlopige schets werd toen in handen gegeven van architect A. Peetoom uit Voorburg. Het lag in de bedoeling om een raadhuis in traditio nele stijl op te trekken. Twee naast het oude raadhuis gelegen panden zouden hiervoor moeten worden gesloopt. Afgelopen zomer stemde de raad in met het plan - Peetoom. In dit plan dat zoveel mogelijk aan de bestaande bebouwing is aangepast, wordt het naast het gemeente huis gelegen pand aan de Van Hemessenka- de gesloopt Het wordt echter in vrijwel dezelfde stijl herbouwd en aangepast bij de rest van de nieuwbouw. De begroting beloopt ruim zeven ton. „Als alles meezit", aldus de burgemeester in au gustus. „dan kan de eerste paal in het voorjaar van 1976 geslagen worden". De raad besloot in augustus van het vorige jaar ook om een krediet van 15.000,- beschik baar te stellen om de heer Peetoom meer uitgebreidere tekenigen en een begroting van de bouwkosten te laten maken. In sep tember kon de burgerij kennis nemen van de plannen van het gemeentebestuur en de architect. Van onze correspondent ROELOFARENDSVEEN De rijkspolitie heeft vorige week, naar nu pas bekend is gewor den, de in Roelofarendsveen als pseudo-organisator bekend ge worden Johann van den Bos- schaerdt aangehouden op be sehuldiging van oplichting. De Hagenaar is in Alkemade berucht geworden, omdat hij beweerde de organisator van de Vader Abrahamkerstshow te zijn. Van deze show zou de Tros opnamen maken, die op Tweede Kerstdag zouden worden uitge zonden. Bij de Tros, zo bleek bij navraag, had men echter nog nooit contact met Van den Bos- schaerdt gehad. De Hagenaar heeft als „Trosme- dewerker" tal van schulden ge maakt in Alkemade. met name enkele middenstanders zijn ern stig gedupeerd. Zij hebben vori ge week aanklachten ingediend, waarna de politie procesverbaal opgemaakt heeft tegen Van den Bosschaerdt. Na zijn arrestatie in Den Haag is de producer overgebracht naar het politiebureau in Roelo farendsveen. maar hij is inmid dels weer op vrije voeten ge steld. Of er een vervolging zal plaats hebben hangt af van de officier van justitie, die daar deze week over zal beslissen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De nu nog in Ridderveld opererende groep Burenhulp gaat per 1 februari samenwerken met de landelijke actie „Graag gedaan". Dat betekent dat vanaf die datum heel Alphen gebruik kan maken van de diensten van deze groep die momenteel met een kleine 50 vrijwilligers werkt. De groep Burenhulp, opgericht door de Stich ting Buurtcentrum Ridderveld, draait ruim een jaar en heeft in die tijd een honderdtal aanvra gen gehad voor hulp. „De vrijwilligers begeven zich duidelijk niet op het gebied van het maat schappelijk werk of gezinsverzoring", verduide lijkt Meindert Douma, opbouwwerker van de Stichting Buurtcentrum Ridderveld. „Het gaat meer om kleine dingen zoals boodschappen doen voor ouderen of zieken, of het opvangen van kinderen als de moeder ziek is". De samenwerking met de landelijke actie „Graag gedaan" biedt nogal wat voordelen. Betere organisatievorm, deskundigheid bij ad ministratie en betere begeleiding van vrijwilli gers. In Alphen zal men gaan werken onder de naam „Burenhulp-Graag gedaan". Er komt een centraal telefoonnummer - 21714 - waar men op werkdagen tussen twee en drie terecht kan. Tot nu toe werkte men met een roulatiesys teem. Een groep vrijwilligers kreeg beurtelings telefoondienst wat betekende dat men een hele week telefonisch bereikbaar moest zijn. Deze zware belasting valt nu weg voor de vrijwilli gers, die per 1 februari eenmaal per 14 dagen één uur telefoondienst hebben. De uitbreiding van de Burenhulp betekent dat er ook een uitbreiding van het aantal medewer kers nodig is, vooral in de andere wijken dan Ridderveld. erdeeldheid in raad Noordwijk over huurverhoging gemeentewoningen NOORDWIJK Een voorstel om de huren van de gemeentewo ningen in Noordwijk per 1 april a.s. te verhogen, belooft in de raadsvergadering een moeilijk punt te worden. Bekend is al dat de commissie voor openbare werken zich haar mening over dit voorstel heeft voorbehouden. Wat de vooroorlogse huizen betreft, menen B. en W. dat een huurverhoging van 8% gerechtvaardigd is. Mocht een huurder op grond van de onderhoudstoestand van de woning bedenkingen hebben tegen de huurverhoging, dan kan hij daartegen bezwaren maken. Voor de naoorlogse woningen, die op of na 1 april 1975 zijn betrokken zal dit jaar nog geen huurverhoging gelden. Zijn de naoorlogse huizen nog geen rijf oud en ligt de bewoningsdatum tussen april 1970 en 1 april 1975, dan geldt de trendmatige huurverhoging van 87c. Voor de overige na-oorlogse huizen kan een huurverhoging van 87c of een andere huuraanpassing plaatsvin den. maar met een maximum van 127c. Dit hangt af van de kwaliteit van de woning, die volgens een bepaald systeem wordt gewaar deerd. Van een onzer verslaggevers Roelofarendsveen Het be stuur van de Roelofarendsveen- se jongerensocièteit Our House heeft in een open brief aan Alkemades burgemeester Bot ten, zijn ongenoegen geuit over de discriminatie van zijn poli tieke activiteiten door het ge meentebestuur. In de brief stelt het s'öcieteitsbe- stuur dat de gemeente welis- Wassenaarse visclub viert zilveren jubileum Van onze correspondent WASSENAAR - De Wasse naarse Hengelsportvereniging (WHSV) viert dit najaar met zijn 550 leden het 25-jarig bestaan. Dat zal gebeuren met een natio nale hengelwedstrijd voor senio ren en junioren, vermoedelijk in september. Verder zal het pro gramma dit jaar 12 andere wed strijden omvatten, waaronder die voor het Anjerfonds, de Oranjevereniging en de scholie ren. Dit werd op de jaarverga dering van de WHSV aangekon digd waar vrijdag ook de beste hengelaars van het vorig jaar gehuldigd werden. In de zater dagcompetitie waren dat A. Zandvliet, J. Koenus, en J. van Berkel die ook in de zomer avondcompetitie de eerste prijs weghaalde. Van onze correspon dent NOORDWIJK - Nu de reconstructie van het plantsoen aan de Prins Bemhardstraat gereed is. hebben de raadscommissie voor culturele zaken en het college van B. en W. zich verdiept over de vraag welk kunst werk moet worden aangebracht op de reeds aanwezige sok kel. In de commissie heeft men verschil lende ontwerpen be keken van oud plaatsgenoot Koen Mertens en daarbij had men de keus tus sen een schelp, een krab, twee vogels en een vis. Vier leden van de culturele com missie gaven de voor- Vogels of een vis op sokkel in de Pr. Bemhardstraat keur aan de vogels, de drie andere leden hoe kan het anders in de kunst! voel den meer voor de ris. Deze minderheid kreeg evenwel de. steun van het college, die ook de vis het meest passend von den voor deze gele genheid in Noord- wijk aan Zee. Het wordt uitgevoerd in beton. Het kunstwerk komt, inclusief vervoer en plaatsing op 3750,-. Het kan worden be taald uit het fonds „kunstwerken", en bovendien staat er nog bijna 300,- op een spaarbankboek je. Dit geld is destijds bijeengebracht door de marktkooplieden bij hun afscheid van het Prins Bernhard- plein. De gemeenteraad zal dinsdag a.s. de knoop tussen vis en vogels moeten doorhakken. waar gewillig subsidie toekent, maar alle activiteiten op politiek gebied systematisch boycot. Als voorbeeld hiervan noemt het bestuur de problemen rond een te houden rommelmarkt vo rig jaar september, ten bate van de volksbevrijdingsbeweging van Angola, de MPLA Voor de organisatie hiervan gaf het ge meentebestuur indertijd geen toestemming. Het bestuur stelt, dat de toestemming werd gewei gerd vanwege het feit dat de politieke denkbeelden van de bevrijdingsbeweging niet strookten met die van het ge meentebestuur. Tot slot verzoekt het bestuur van de jongerensocièteit het Al- kemadese gemeentebestuur eens na te denken over een doel treffender cultuurbeleid dan tot. op heden het geval is geweest. ALPHEN AAN DEN RIJN Na een vechtpartij m het win kelcentrum de Aarhof is vrij- dagavond een 20-jarige Alphe- naar aangehouden. Voor alle ze kerheid nam de politie de knaap mee naar het bureau Daar werd hij nader aan de tand gevoeld wat resulteerde in de bekentenis van zeven diefstallen uit auto's in Alphen. Zondag werd de jongen weer in voorlo- oiee vriiheid eesteld. DE ZILK Vanavond houdt de raadsfractie van de Een Zilker Partij aan de Zilkerduinweg in café Van den Burght de Groot een openbare vergadering ter voorbereiding van de donder dag in het gemeentehuis van Noordwijkerhout te houden ge meenteraadsvergadering. Alle bewoners van De Zilk zijn op deze vergadering (die elke maandag voor de raadsvergade- rine wordt gehouden) welkom. Carnaval-leut op Prinsenbals LEIDEN/NOOR "W1JKERHOUT/LISSE - Zaterdagavond was het weer zover: de avond van de Prinsenbals. De Hutspotten en Prins Henny II kregen in Leiden hoge gasten op het bal in het Antonius- clubhuis: de Krefelder Karnavalisten uit Leidens zusterstad Krefeld in West-Duitsland (rechts), de Orde van Pietermannen uit het Belgische Leuven met René I (links) en uit de omgeving de Cascarvieten onder leiding van Casat lie uit Alphen (2e van links) en Prins Theo de Eerste met zijn Deylknotsen uit Wassenaar (midden). Ook in Lisse volop pret na de traditionele disko-avond met Deejee Willem van Lierop in 't Poelhuys. De carnavalsvereniging De Rampestampers diende zich kort na achten zaterdagavond aan onder aanvoering van Prins Gerard de Eerste om de jeugd te vermaken. En in Noordwijkerhout waren het de Kaninefaten die de residentie- Van der Geest weer op stelten zetten. Alle oude prinsen werden onderscheiden met een struik boerenkool en voor een uitverkochte zaal maakte prins Jan Boerenkant zijn prinses Riet voor deze avond bekend (foto onder) Voor de stemming zorgden verder de Boerenblaaskapel. de Combois uit Drieberegen en natuurlijk de Raad van Elf met de damsmariekes. Van onze correspondent Zoeterwoude Voor het jaarlijks winterconcert van de Sint Jans Fanfare was 't Centrum zaterdagavond weer volledig volgestroomd. Na de teruggang die het korps rond het begin van zestiger jaren heeft gekend, is het de afgelopen 10 jaar o.l.v. dirigent Jan Mey weer crescendo gegaan. Na enkele jaren onderbreking durfde men het weer aan om een uitvoering te geven al moesten daarvoor soms krachten worden geleend van bevriende korpsen. Zaterdagavond waren het echter voor het eerst uitsluitend eigen leden, die op het podium zaten. Maar liefst 44. Een verheugde voorzitter Straa thof deelde nog mee dat er daarnaast nog 15 leden in opleiding zijn, terwijl er nog 8 aspirant-muzikanten zijn die op de wachtlijst staan voor een instrument maar intussen wel de eerste theoretische lessen krijgen. Daar het vele nieuwe bloed is het korps sterk verjongd, hetgeen echter aan de kwaliteit van de muziek niet te bemerken is. Het eerste deel van het concert werd geopend met de mars Jubelklange, een nieuw werk evenals de Lustspiel Ouvertu re. Beide kregen, behoudens enkele kleine schoonheidsfoutjes, een goede uitvoering. Het pittige Zuidamerikaanse ritme kreeg o.m. gestalte in het concourswerk Choral and Rock out. De familie Olsthoorn, die met 5 gezinsleden in het korps is vertegenwoordid. werd voor deze gelegenheid nog versterkt met de beide oudste zoons als gitaristen. Na de pauze kwam het meer populaire werk aan bod en ook hier veel nieuws. De musici verrasten hun dirigent die daags tevoren jarig was geweest door te openen met het „Lang zal ie leven" i.p.v. het Wien Bleibt Wien dat op de lessenaar lag. Het enthousias me van het publiek steeg vooral toen in een bijzondere uitmonste ring „Perzische Market" werd gebracht. Korpslid Jeannette de Boer had een groot aandeel gehad in de voorbereiding hiervan. Het dankbare publiek, dat volop had genoten, dwong Jan Mey een toegift af. Daarmee was de koek nog niet op want met de band „Unlimited" volgde nog een bijzonder aangenaam „gezellig samen zijn". Dit werd om 12 uur onderbroken door de binnenkomst van de Voorschotense Raad van Elf. Zij hadden voor de heer R. de Boer een buitengewone onderscheiding meegebracht. Deze is 48 jaar lid van de Sint Jans Fanfare geweest, nu erelid, en nog steeds aktief als het er om gaat de kas van de vereniging te injecteren. De inning van de donateursgelden wordt geheel door hem verzorgd en ook op andere wijze ziet hij kans om aan de penningen te komen. De traditionele „Fanfareprijs", een fiets gratis verloot onder alle bezoekers, was voor Anny Berg. Van onze correspondent LEIDERDORP Het bestuur van de Leiderdorpse badmin tonvereniging 'de Spotvogels' meent dat er in de gemeente een badmintonhal moet komen. De snelle groei van de vereniging, 'de Spotvogels' is met 350 leden de op één na grootste badminton-club van Nederland, toont aan, zo schrijft het bestuur in een open brief aan b. en w., dat er aan een dergelijke hal grote behoefte Is. Op dit moment heeft de badmintonvereniging ruimte gevon den in vier afzonderlijke gymnastieklokalen en in de sport zaal. Op Dreef. "We zijn erg blij met deze zaaltjes. Het is echter onvoldoende. Ondanks het feit dat we met uitzonder ing van de woensdag, iedere dag spelen, moeten we na bijna één jaar als vereniging al een ledenstop invoeren", aldus het bestuur in het (overigens nauwelijks leesbare en lezenswaar dige) verenigingsblad 'spotlicht'. Naar de mening van het bestuur van 'de spotvogels' moet de bouw van een badmin tonhal een hogere prioriteit hebben dan de voorziene sporthal voor algemeen gebruik. De bouw van een badmintonhal zal, zo verwacht het bestuur, rond de één miljoen gulden gaan kosten. De grond zal de gemeente daarbij in erfpacht moeten uitgeven. Gemeente en rijk zullen het belangrijkste deel van de kosten van de badmintonhal. naar de mening van het bestuur moeten dragen. Actie voor Pater Ruigrok groot Van onze correspondent DE ZILK De bliksemactie ten bate van pater Martien Ruigrok in Nieuw-Guinea is nu al een groot succes. Op giro 34.69.07 748 van de Rabo-bank in Noordwijkerhout is tot nog toe een bedrag binnen gekomen van 8000 gulden waaronder een gift van 1000 gulden. Pater Rui grok heeft in het gebied waarin hij werkzaam is veel last van overstromingen door de enorme regenval, waardoor ook de oogst dreigt te mislukken. Uit solidariteit met hem en zijn mensen werd in De Zilk daarom een bliksemactie georganiseerd. OEGSTGEEST - In het bericht over het overlijden van de heer Donk, de oprichter van de Oegstgeester Courant, werd abusievelijk vermeld, dat dit nieuwsblad nu is overgenomen door Verhagen. Deze Rijnsburg- se drukkerij geeft de Oegstgees ter Courant echter al 4 jaar uit. Wisselbokaal voor jeugd van Docos (Van onze sportredactie) WARMOND De jeugdspelers van de tafeltennisvereniging DOCOS uit Leiden hebben in zaal Klimop het regio-toernooi gewonnen, dat voor het eerst was georganiseerd door Pit'54 (Zoeterwoude), TOV (Noord- wijk), Steeds Vooruit (War mond), NSSS (Noordwijker hout) en DOCOS. De spelers van DOCOS verdienden hier mee een wisselbokaal, die ter beschikking was gesteld door de „Tapijtschuur" uit Noord- wijk. De 86 deelnemers in de leeftijd tussen 9 en 17 jaar streden eerst in poules in het enkelspel. De poules waren ingedeeld naar sterkte van de spelers, die alle maal in competitieverband uit komen. Na de middag werden de fantasiedubbels gespeeld. Na afloop werden de prijzen uitge reikt door de heer Rijnders van de tapijtschuur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4