Allerlei(ds) Bewoners Leiden-Noord terug naar schoolbanken voor les over renovatie Baal biedt cynisch en grof tijdsdocument PPR tegen verhoging onroerend goedbelasting MAANDAG 26 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 ..Nieuwbouwcursisten" uit het „platte daken'-gebied luisteren naar de uiteenzetting van een van gemeentewege ter beschikking van de cursus gestelde deskundige. Een groep, die straks beslagen ten ijs komtdankzij Ouders op Herhaling Leiden Ze zitten er niet uit weelde, die dertig, soms ruim- veertig straatbewoners uit Lei- den-Noord. Wat zeiden ze ook weer, op die eerste avond dat de speciale cursus in het kader van Ouder op Herhaling door René Reniers en Sjoukje werd geïntroduceerd? „Niks cursu- s we willen weten wat er met onze huizen gaat gebeu ren. Niks vragenlijsten die hebben we al zat ingevuld. Daar word je toch niets uit wijs. We komen hier niks lere- n Dat riepen vooral de vrouwen uit de kleine en slechte huizen met de platte daken in de Alexanderstraat, de Anna Paulownastraat, de Prinsenstraat, Dillenburger straat, Lusthoflaan en Sophia- straat. „Ik heb al mijn centjes in dat huis gestoken, om het te laten opknappen. Je weet gewoon niet waar je het vandaan moet halen", vertelt een alleenwo nende bejaarde vrouw; „de he le dag brandt de kachel, die kan je niet laten uitgaan om dat je maar in je eentje zit. Of je nu stookt voor een gezin van zes of voor jezelf alleen. Dat maakt niets uit. Ben ik nou al dat geld voor niks kwijt, als ze straks m'n huis gaan afbreken? Dan zit ik lie ver voor zes tientjes in m'n opgeknapte stulpje, dan dat ik een paar honderd gulden moet betalen voor een nieuw huis." Problemen, problemen, pro blemen. Problemen te over en daar werd nou juist die cursus uit geboren. Officieel heet het, dat nog dit jaar wordt begon nen met de sloop van 194 hui zen in dit gebied. Zeker 60 woningen zullen niet worden herbouwd. Dat is nogal ingrij pend: 60 tot 70 huizen minder voor gezinnen, voor bejaarden ook. Dat wil wat zeggen, als je niet uit je eigen buurt meer weg wil. In verband met de (nieuw)bouw moet minstens één keer worden verhuisd, twee keer zelfs, als je weer terugkomt. Problemen, kosten, verwarring. En wat gaat de huur van die nieuwe leuke huizen worden? Op het ogen blik verwonen de „platte da- ken"-mensen tussen de 40 en 60 gulden per maand. Dat be drag kun je over een paar jaar wel hélemaal vergeten. Komt Allemaal vragen die een paar honderd mensen bezighouden. Ze praten erover, of wachten maar af. Wie de laatste weken (volgende week voor het laat st) in de gymnastiekzaal van de H. Hartschool aan de Lust hoflaan zitten zijn geen af- wachters. Het zijn niet eens alleen praters; het zijn enkele tientallen mensen die bereid zijn er wat aan te dóen. Toe vallig liggen deze activiteiten op het moment binnen het be proefde en landelijk bekend heid krijgende terrein van de cursus Ouders op Herhaling. René Reniers, H. Hartschool- hoofd en een van de „mees- ter"-breinen achter Ouders op Herhaling, vertelt er meer van. „Ach, de voorgeschiedenis van de affaire rond de platte huis jes kennen we. Er moest wat gebeuren, want in de meeste gevallen is het een hoop ellen de. Leidse Woning Stichting, de gemeente, Welzijnsraad, wijkcomité enz. zijn een hele tijd bezig geweest om de be woners bij elkaar te tromme len, want er moest inspraak komen. Dat wordt tegenwoor dig vereist. Het besluit was gevallen, dat er niet gereno veerd zou worden; het zou op die wijze kapitalen gaan kos ten om er iets van te maken." De bewoners erbij betrekken, lukte niet. Men begreep nau welijks waar de verschillende instanties het in hun ingewik kelde brieven over hadden. De uitgeschreven bijeenkomsten werden niet bezocht. Er was één uitzondering: Martine Bronmeijer, een dynamische, pittige jonge bewoonster van een bovenhuisje in de Anna Paulownastraat: kamer, p>ep- klein slaapkamertje, keukentje en een kast. En daar moeten dan nog kinderen leven ook. René Reniers: „We kenden Martine al van Ouders op Her haling. „Weet je wat ik nou vind?", zei Martine; „ik vind, dat die cursus Ouders op Her haling iets moet gaan doen aan het begeleiden van de vol wassen bewoners in dit ge bied. Ze les geven, inzicht ge ven in wat te gebeuren staat." Nou, dat hebben we dan maar gedaanaldus Reniers. Maar zó gemakkelijk ging het niet. Het wereldje van de „platte daken" zal over een paar jaar tot het verleden behoren. Thans kun je je er binnen nog niet draaien of keren, er is geen bergruimte ook buiten de huizen niet. Met je brom mer moet je door de gang naar de tuin die geen achter uitgang heeft. Als je boven buurman een douche neemt (als-ie zo rijk is), sta je bene den meteen zelf onder de drup; wasmachines trillen er de waterafvoer los. „En toch", vindt René Reniers, „was dit het normale type woningbouw van 60, 70 jaar terug. Dat kun je de LWS niet kwalijk nemen. In die tijd was de opvatting, dat de man de hele dag werkte en het huisje alleen maar no dig had om er even te slapen. Vandaag de dag doen de meeste mensen er zelf van al les aan; soms vind je er kleine paleisjes van binnen, een stuk hoek bij de keuken met een douche. Dat neemt niet weg, dat je niemand hoeft te over tuigen, dat hier iets moet ge beuren. Maar het moet wél goed zijn, betaalbaar ook." Renovatie is een toestand: ge zinnen worden niet zelden uit elkaar gerukt tijdens de drie tot zes maanden die er voor renovatie staan. Hier wordt het nieuwbouw. Dat gaat min stens een jaar duren. Inmid dels is de bewónersbegeleiding op gang gekomen. De mensen van Ouders op Herhaling wa ren bereid de buurtbewoners zo volledig mogelijk te infor meren, met assistentie van de LWS, de gemeente, het wijkco mité, de Welzijnsraad, de Plan begeleidingscommissie. Het zouden vier lessen en een ex cursie worden. „Kijk", licht Reniers nog even toe, „we zijn geen renovatie- of nieuwbouw- specialisten, maar we kunnen les geven, we weten hoe we het aan moeten pakken. Over het algemeen waren de instel lingen wel enthousiast over het plan, maar men betwijfel de of het zou lukken met die „Nou, Sjoukje Drost hier, de „coördinatrice" van het groepswerk, sjouwt zich rot in de wijk. Ze kent de mensen. Ze is een duizendpoot die van de één naar de ander loopt", getuigt René. Sjoukje: „Vooral de vrouwen willen weten wat er met hun woning gebeurt; die zitten er de hele dag in. Hoe dan ook, ik had zó een groepje van vijf vrouwen en een (bejaarde) man bij elkaar. Dat was het kerntje waarmee we op 11 december begonnen te babbelen." „Ja, en een week later stapten er 27 mensen de zaal binnen op donderdagavond. Daar stond ik wel even van te kij ken Reniers glundert nog na maar ze waren dan ook wel „bewerkt" door Sjoukje. Op die avond stond ik con stant te hameren; in de klauw zul je het houen. Er zou ook wel gewerkt worden, daar was ik niet bang voor, want we zijn wat gewend van „ouders op herhaling". Aan een misluk king konden we niet begin nen." Zo herinnert René Re niers zich de inbreng van me vrouw Kerling-Simons, oud raadslid en nog bestuurslid van de LWS. „Ze was twee avonden aanwezig en gaf open informatie, heel eerlijk ook; niet iets beloven wat niet waar gemaakt kan worden. Ze liet zich ook goed „sturen" door de medewerkers aan de cur- Na de kerstvakantie werd de zaak weer opgevat en Sjoukje rende de mensen weer langs. Op 8 januari zaten er ruim 40 mensen in de gymzaal; luiste ren en praten rond het thema „hoe ga je een wijk opbou wen?" Er was een gemeente architect uitgenodigd die de mensen wat leerde over „kaartlezen" (plattegronden). Het ging over een stuk stede- Ce Anna Paulownastraat en de Alexanderstraat (rechts) waarvoor groot scheepse renovatieplan nen op stapel staan bouw, het aanleggen van een straat met huizen. Dat werd duidelijk gemaakt met behulp van laarzen- en schoenendo zen. Reniers: „Men kent nu de meeste architectonische be grippen; en de schoenenwin kels blij, dat we ze van die 70 dozen afhielpen Met die kennis gewapend trok ken afgelopen zaterdag 35 cur sisten met een bus (door de gemeente betaald) naar Cu- lemborg. Leiden-Noord ging leren van vergelijkbare Cu- lemborgse problemen in de Triowijk: 114 woningen, een derde bewoond door bejaar den. Oude „sigarenfabriek huisjes". Ter plaatse wordt eveneens nieuwbouw ge pleegd; 100 woningen kunnen er terug komen. René Reniers: „Op de meeste punten was de situatie met de onze vergelijk baar. We hebben er veel ge leerd van de informatie die ons werd verstrekt, vooral door de aanwezige Culem- borgse wijkbewoners. We za gen oude woningen, de sloop, de. bouw en voltooide nieuw bouw. Die mensen waren zo apetrots, dat ze zowaar hun nieuwe huizen voor die Leidse gasten openzetten: „kom er maar in en kijk 'ns rond wat we nü hier hebben „Het belangrijkste effect van de dag", aldus Reniers, „was dat de Culemborgers de Leide- naars gewaarschuwd hebben: „pas op, het loopt niet van een leien dakje", zeiden ze. „Jullie zult het met elkaar eens moe ten zijn, anders bereiken jullie niets. En denk eraan: wat ze jullie toezeggen, laat dat zwart op wit vastleggen, van die hu ren en zo". We hadden Leidse blommen meegenomen om de Culemborgers te bedanken. Ja, het was een dag die in onze groep een stuk solidariteit heeft gekweekt. Sinds Culem- borg („gevonden" door ome Joop Vervoorn, die de cursis ten tot grote steun was) is het niet meer: „niks cursus „Als over een paar weken de cursus voorbij is, willen we best met de rest van de geïnte resseerde wijkbewoners die de cursus niet hebben gevolgd, nog eens in de bus naar Cu- lemborg stappen. Er moet ook een projectteam komen waar binnen de bewoners hun on misbare inbreng hebben. Voorzover we het nu kunnen bekijken loopt het allemaal wel. We hebben ook een goede samenwerking met de instan ties-die ter informatie van on ze bewoners hun deskundigen beschikbaar hebben gesteld. En let eens op", kondigt René Reniers aan: „deze cursus gaat landelijke belangstelling krij gen. Staatssecretaris Schaef- fer zal er zijn ogen op uitkij ken; in alle oude stadswijken zit men met deze problemen en je moet de mensen laten meedenken erover. Het is zwaar werk, maar we zijn ge lukkig met een goed team dat het aan kan. Overigens: we zijn zelf niet zo vindingrijk, heus niet; wat hier bereikt wordt, komt puur voort uit de bewoners." Een en ander mag wethouder Arie Verboom tot steun zijn. Hij moet een maand of wat geleden gezegd hebben: als dit project niet van de grond komt, mogen ze me ophan gen 'Ton Pieters LEIDEN De toneelgroep Baal heeft, nadat zij aan het gelijknami ge stuk van Brecht haar naam ontleende waarschijnlijk omdat het het eerste stuk was dat de groep opvoerde, nu Getrommel in de nacht in scène gebracht Beide stukken vormen het begin van Brechts produktie en aan beide kleeft dan ook, vanuit Brechts oogpunt, een smetje. In het stuk van zaterdagavond (LAK-theater) de keus voor de vrouw en tegen de revolutie. Het is dan ook niet de bedoeling van Baal Brecht politiek te spelen, gezien stukkeuze en bewerking. Eerder gaat het erom goed theater te maken en daarin heeft Baal een eigen stijl gevonden. Zodoende is Getrommel in de nacht een fraai tijdsdocument geworden. Geschreven in de woelige perio de waarin Duitsland verkeerde na de nederlaag in de Eerste Wereldoorlog het hoogtepunt van het expressionisme dat kon opgroeien op de puinhopen van de oorlogskater en het ontwor telde menszijn zit Getrommel in de nacht vol cynisme, grof heid en harde humor. Juist dat accent heeft Baal aangezet in een vaak metaalharde, aroman- tieke weergave van wereld, mensen en vermaak en niet te vergeten de hopeloze revolutie (de Spartacus opstand) van be gin jaren twintig. Aromantiek omdat bijvoorbeeld het prachti ge cabaret in het vierde bedrijf ondanks de mooie enscenering en het gave spel geen enkel romantisch terugverlangen kan opwekken. Integendeel; de ma nier waarop de enige menselijke figuur Kragler hier vertelt over zijn oorlogservaringen en zijn keuze aanvankelijk voor de re volutie kenbaar maakt doen je eerder aan de gehaktmolen den ken dan aan gezellige muziek. Dat is trouwens toch mijn hele indruk van de voorstelling. De hele Kragler figuur doet er ei genlijk niet zo toe. Zijn terug komst, de dramatische hande ling die hij in gang zet en zijn eigen conflict staan niet alléén centraal of zelfs helemaal niet. Eigenlijk is het ook wel een mager verhaaltje. Nu Brecht ook niet zo achter de inhoud staat is een eigen adaptatie ge rechtvaardigd. Zodoende valt het accent hele maal op het theater en voorstel ling zelf. Mooie standen, geba ren en dansjes (de Baai-stijl en op zich ietwat expressionistisch: van de speler vooral zijn li chaam gebruiken.), goed en snel lopende groepsscènes, waarbij vanuit verstarringsmomenten plotseling flitsende handelingen inzetten zodat er een sterke rit miek en anti-ritmiek ontstaat, in het laatste bedrijf een heuse aanzet tot een soort massa-sce- ne, aandacht voor kleding decor en belichting (ik denk aan het legerveldgroen dat af en toe overheerste). Daarnaast had, ge heel passend binnen de opvat ting, muziek van Willem Breuk- er de meer realistische revolu tiegeluiden vervangen: de broeierigheid en krankzinnig heid van deze op springen staande wereld, waarin alleen maar schoften of idiote uitge- buiten rondlopen, klonken schit terend door. Rest me te wijzen op het gave dubbelzinnige spel van Els Inge borg Smits, de ploerterige wel lust van Hans Dagelet, de bijna krankzinnigheid van Rudolf Lu- cieer en de twee geheel verschil lende typen van Herman Naber. Els Ingeborg Smits en Hans Dagiet in „Getrommel in de nacht". Alleen de momenten waarop gend. Maar je kan niet alles echt toneel gespeeld moest wor- willen. den vond ik niet altijd overtui- Paul van der Plank Van een onzer verslaggevers LEIDEN De PPR zal bij de komende begro tingsbehandeling tegen de extra verhoging van de onroerend goedbelasting stemmen. Een opni- niepeiling van de PPR-leden, die op verzoek van de PPR-gemeenteraadsfractie werd gehouden wees uit dat de meeste radikalen vinden dat maar dat maar naar andere dekkingsmiddelen moet worden gezocht Wethouder Van Dam (financiën) vindt de extra verhoging van de onroerend goedbelasting (die elke bewoner zal moeten betalen en ondermeer de straat en rioolbelasting vervangt) nodig om althans nog een klein gedeelte van de enorme wensenlijst die door de verschillende afdelingen van het stad huis was ingediend, de honoreren. En om hierbij de continuïteit te waarborgen wil hij de extra verhoging van deze belasting de komende twee jaren herhalen, tot dat Leiden zijn reserves heeft opgesoupeerd (1978) en «_r opnieuw bij de rijks overheid moet worden aangeklopt. De PPR wil zich helemaal niet vastleggen op verhogingen in de toekomst. Het standpunt van deze partij js dat dan maar liever de reserves wat sneller moeten worden opgemaakt Burgerlijke stand n M E Bor, Nathasja dr n Zijp en J M W Miel. Overleden: L Stijger geb. 24 feb 1885 ge huwd geweest met: J. Momberg. C W Lam-Lion geb. 11 juli 1951 man. A Grif fioen geb. 5 feb. 1908 gehuwd geweest met: P Eijs, G Sierat geb. 7 juli 1909 gehuwd geweest met: J J Vermond, M H Steppat geb. 13 nov. 1893 echtgenote van: N Kling Ondertrouwd. I M Baldew en S A J M Visser, T van Beijeren Bergen en Henegou wen en A Oostendorp, P J M van Haastert en V A Boutier, N J J van Resteren en H E Belt, B de Klerk Wolters en I M A de Jong, HJW Kloosterboer en F Schot man, J Kooren en C H Batavier, W J Lukkenaer en H C Cassee, D L Mac Gillavry en M C E van der Zalm, J J van Putten en F F Gerritsen, G H Schaap en K J van der Meer, D M Schimmel en L Kiers, J J C van Voorthuijzen en C Ra- vensbergen, P J M Wolfswinkel en J A B M Akerboom Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Vrouwen en de wetenschap Het Vormingswerkcentrum van de Leidse Universiteit verzorgt volgende maand een studium generale met als thema Vrou wen en de wetenschap". In het kader hiervan zullen op de woensdagen 4, 11 18 en 25 fe bruari verschillende spreek sters het thema van vele kan ten belichten. De bijeenkom sten hebben alle plaats in het Academiegebouw, Rapenburg 73, en beginnen om acht uur. Losse groevenshow De Tros Losse Groevenshow komt zaterdag 23 februari naar Leiden. Aan deze show, die wordt gegeven in de Stadsge hoorzaal, werken mee Alexan der Curly. Marty, Vader Abra ham, Mieke en de Kermisklan ten. De presentatie is in han den van Chiel Montagne. Het geheel wordt opgeluisterd door het zgn Losse Groevenorkest en is een produkte van René Frijters. Flos Florum Flos Florum, een ensemble voor vroege muziek, geeft za terdag a.s. een concert in de Lokhorstkerk. Aanvang 20.15 uur. Kaarten 5,-) zijn 's avonds verkrijgbaar aan de zaal. Telefonisch kaarten be stellen is mogelijk bij het se cretariaat van de Stichting An- tiqua Delphi, tel. 01736-2414. Alcoholisme In het kader van de cyclus „Verslaving" brengt de L.V.- V.S. „Augustinus" op donder dag 29 januari een programma over alcoholisme. Aan deze avond, die om acht uur begint, en wordt gehouden in de men sa van „Augustinus", Rapen burg 24, wordt meegewerkt door het consultatiebureau in Den Haag. Jeanine Nijdam ên Rob Poerbo van dit bureau zul len naar aanleiding van de film „Dovemans Kruid" een discus sie leiden. De avond is voor al- Contourennota Morgenavond zullen in de grote collegezaal van het gebouw Stationsplein 12 drs. B. Wilde- boer en drs. C. J. Snijders, bei den verbonden aan het ministe rie van onderwijs en weten schappen, de tweede avond van het studium generale over de Contourennota verzorgen. De bijeenkomst, die om acht uur begint heeft tot thema „Wat er in de nota staat." Gepromoveerd Aan de Leidse Universiteit is de heer B. R. Velthuys cum laude gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen. Promotor was prof. dr. J. Amesz. Ambtsaan vaarding Aan de Leidse Universiteit zul len op respectievelijk donder dag 29 en vrijdag 30 januari prof. dr. F. H. M. Grapperhaus, buitengewoon hoogleraar in het belastingrecht, en dr. L. J. Th. van der Kamp, gewoon lector in de methoden en technieken van de psychologische resear ch, hun ambt aanvaarden met het uitspreken van een oratie. De bijeenkomsten vinden plaats in het Groot Auditorium in het Academiegebouw, Ra penburg 73, en beginnen om kwart over vier. Onderwijs/toneel Bij het Leids Academisch Kunstcentrum, Levendaal 150, derde verdieping, gaat binnen kort een nieuwe cursus/work shop over het onderwijs van start, waaraan studerenden, middelbare scholieren, kleuter leidsters, onderwijzers en lera- ren kunnen meewerken. Men kan zich telefonisch opgeven onder nummer 124890. Deelne mers aan deze werkgroep wor den verzocht lid van het LAK te worden f 12,50 en het cur susgeld van 30,00 voor 15 werkmiddagen te voldoen. De workshop wordt gehouden op donderdagmiddagen van vier tot zes uur en de eerste bijeen komst is op 29 januari.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3