Buidel rammelt mèt de rammelaars van Den Outer-vijfling Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! ALLE NIEUWS NAAR Z'N GELD ÊeidócSomxmt EN PA „LAAT LAAT ALLES MAAR OP ZICH AFKOMEN" Rijkspostspaarbank DEN HAAG Zo op het eerste gezicht maakt de kersverse va der van Nederlands eerste vij- fling de indruk dat hij de rust zelve is gebleven. Keurig in het pak gestoken, zo nu en dan een Wegedoornpad 32 te 's-Gravenzande. Tot nu toe gerieflijk onderkomen van twee sigaret opstekend, rustig inha- volwassenen, het echtpaar Den Outer. Binnenkort zullen er vijf nieuwe bewoners bij lerend, zit 34-£r£e vertegen- moeten: de Nederlandse vijfling woordiger Hendrik den Outer zelfverzekerd aan het hoofd van de tafel in de kantine van het Sophia kinderziekenhuis te Rotterdam, geflankeerd door de niet minder zelfverzekerde me dische kopstukken van het zie kenhuis, die enkele dagen tevo ren zijn 32-jarige vrouw Johan na terzijde hebben gestaan bij het ter wereld brengen van Marloes (1400 gram), Martijn (1450 gram), Tessa (1500 gram), Rik (1660 gram) en Ernst (1340 gram). Zijn eerste, nu eenmaal onvermijdelijke confrontatie met de pers doorsaat hij met glans, daarbij dapper gerugge- steund door zijn juridisch advi seur, de Amsterdamse advocaat mr. F. Bannier, die geen ogen blik van zijn zijde wijkt en nu wat afwezig bij. alsof hij een onmiddellijk te hulp schiet als besmettelijke ziekte onder de le- all er moeilijkheden dreigen. Moeilijkheden bij zo'n blijde ge beurtenis? Jawel. Vader den Outer en de ziekenhuisdirectie mogen dan een persconferentie hebben belegd, nieuws- met uit zondering van wat medische ge gevens is er nauwelijks. Alle maal geblokkeerd. De insiders proeven reeds bij het betreden van de ziekenhuiskantine het ietwat onrustige, gespannen sfeertje. De toch allerminst op zijn mondje gevallen verslagge ver van een ochtendblad zit er den heeft en daarom gemeden moet worden door zijn collega's. Zijn krant heeft tegen betaling van de nodige contanten waarschijnlijk wel de eerste stortingen op de bankboekjes van de vijfling beslag gelegd op de publikatierechten van de zeer aandoenlijke eerste pasfo tootjes van de in couveuses nog voor hun leven vechtende ba- bies. Ook interviews en andere de buitenwereld interesserende gegevens zijn via contracten met dames- en andere weekbla den in binnen- en buitenland reeds in een vroegtijdig stadium voor de meeste nieuwsmedia on toegankelijke zaken geworden. Dat werkt frustrerend en het ongenoegen van de aanwezige journalisten wordt afgewenteld op de, nu wat eenzame collega van het ochtendblad. De man van het NOS-journaal denkt toch nog een opening te hebben gevonden in de pat-stel ling. „Beseft u wel, dat ik het vonden en ventileert bij het ver laten van de persconferentie, bij gynaecologen te gaan informe ren welke vrouwen zij met hor monen te gaan behandelen, teneinde in een zo vroeg moge- grootste nieuwsmedium in Ne-, lijk stadium beslag te kunnen derland vertegenwoordig". Het maakt geen indruk op vader Den Outer. Zijn juridisch advi seur wordt er evenmin warm of koud van. De NOS-man lijkt wat aangeslagen door deze stille leggen op de exclusieve publika tierechten van de gebeurtenis te zijner tijd. „Daar dwingen ze je wel toe". In het Dijkzigtziekenhuis, enke le kilometers verder, ligt de miskenning van zijn macht en lukkige moeder bij te komen geeft in een laatste wanhopige van de niet geringe ingreep, nog poging nog eenmaal een schot voor de boeg: „Bovendien heb ben vele buitenlandse tv-sta- tions via ons dringend om film materiaal verzocht; het is im mers wereldnieuws". Doodse stilte achter de tafel. In het NOS-journaal van die avond merkt de kijker niets van het 's middags geleverde ge- onwetend van de wrijving die de geboorte van haar vijfling nu al heeft veroorzaak'. Er zullen ongetwijfeld nog wel meer span ningen komen, bijvoorbeeld als de grote reclamejongens gaan touwtrekken om contracten. Voor de Den Outers is het te hopen, dat het hoofd van het gezin kan blijven herhalen „dat zing genoegen nemen met een Onwillekeurig roepen deze ge- weinig zeggend „interieurkiek je" van een couveuse, door het ziekenhuis welwillend ter be schikking gesteld van „de overi ge nieuwsmedia". Een opname die in ieder willekeurig zieken huis in Nederland gemaakt kan beurtenissen herinneringen op aan de beroemde Dionne- vijfling, de Canadese meisjes die in 1934 in een verveloze boerderij aan een modderig weggetje ter wereld kwamen en op een afschuwelijke wijze ten prooi vielen aan de commercie. Enkele uren later valt het de Gelukkig voor de Den Outer-vij- doordenkende beeldbuiskijker fling is hun geboorte geen we- op, dat de TROS-man met meer reldsensatie meer, zeker niet volmachten naar het Rotter damse is afgezakt en dat zijn sinds de invoering van de hor moonbehandeling bij vrouwen, gerammel met de geldbuidel bij die de medici inmiddels wel a Het huwelijk van Cecile Dionne (foto), een van de beroemde Canadese vijfling, hield slechts korte tijd stand, evenals dat van haar zusje Marie. Cecile werd zelf moeder van een tweeling vader Den Outer en zijn onaf scheidelijke adviseur meer in druk heeft gemaakt dan de ver bale macht van de NOS-collega. Een van de vele teleurgestelde dig onder controle hebben, maar die zo nu en dan toch nog wel eens uit de hand loopt. De Dionne-vijfling groeide op in meedogenloze kermisachti- journalisten denkt de oplossing ge sfeer en was jarenlang over hoor zichzelf) voor het nu schapen probleem te hebben ge- geleverd aan de keiharde com mercie, die overal geld in zag. Informeer eens naar de aantrekkelijke rente.Bel gratis 0017.Haal een (older postkantoor.Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. uw nationale spaarinstelling Het leverde de Dionne-meisjes fortuinen op. Maar ze hebben ook hun tol moeten betalen voor de jarenlange onnatuurlijke be handeling en opvoeding. De verveloze boerderij waarin zij ter wereld kwamen werd al spoedig ingeruild voor paleis achtige onderkomens. Hun eer ste levensjaren brachten zij door in een herenhuis met 15 kamers, aangekocht en uiterst luxueus ingericht met het geld dat reeds onmiddellijk na het bekend worden van het nieuws uit alle delen van de wereld toestroomde. Zij hadden een ei gen school, Villa Notre Dame, waartoe het ziekenhuis werd omgebouwd waarin zij ver pleegd waren toen zij nog klein waren. Om de vijfling niet hele maal van leeftijdsgenoten te vervreemden, werden later nog een aantal kinderen uit de om geving op de Dionne-school toe gelaten. Hoezeer de Canadese vijfling geëxploiteerd werd illustreert wellicht het feit, dat in de deur van de speelkamer van de meis jes op ooghoogte een gleuf was aangebracht, waardoor de toe stromende massa tegen betaling een blik mocht werpen op de spelende „wereldwondertjes". Dit kijkgat alleen al bezorgde de Dionnes een vermogen. Film rechten, foto-rechten, naamge- vingen en dergelijke maakten van de Canadese vijfling al op jeugdige leeftijd meervoudige miljonairs. Ontario stelde een speciale wet in, waarbij de Dionnekinderen onder toezicht van de staat kwa men. Een maatregel die later werd afgeschaft om de kinderen en hun familie meer bewegings vrijheid te geven en in staat te stellen tot een normaler leven. Kort tevoren was de vijfling al oorzaak geweest van een taai- conflict, toen de meisjes als Franse Canadezen werd verbo den Engels te spreken. Dit con flict leidde tot het ontslag van dr. Dafoe, die door de Canadese regering speciaal was aange steld om de lichamelijke en geestelijke opvoeding van de kinderen te begeleiden. Eenmaal volwassen en zelf be voegd om te beslissen trokken de Dionnekinderen, vermoede lijk als een reactie op hun ab normale jeugd, zich duidelijk te rug uit het openbare leven. Emi- lie ging zelfs in een klooster. In 1954 kwam er een einde aan het begrip Dionne-vijfling. toen Emilie na een aanval van epilep sie overleed. Het huwelijk van Cecile, zij werd zelf moeder van een tweeling, strandde. Yvonne bleef ongehuwd en leeft zeer teruggetrokken in Montreal. Ma rie scheidde, en overleed in 1970. Degene die geestelijk het minst belast uit de heksenketel tevoorschijn lijkt te zijn geko men is Annette. Zij trouwde in 1957 met een employé van een financierings maatschappij, Germain Alheid. In tegenstelling tot alle glamour uit haar jeugd, was de huwe lijksplechtigheid zeer eenvou dig. Zij heeft drie kinderen en woont in Montreal. Voordat de medische wereld te voorschijn kwam met de hor moonbehandeling, bedoeld voor vrouwen wier huwelijk kinder loos was gebleven, werden de geboorten van meerlingen door de deskundigen gerangschikt onder „vergissingen van de na tuur". De geschiedenis is in feite vol van deze vergissingen, waarbij uiteraard het aantal van de meerlingen doorslagge vend is, voor de levensvatbaar heid. Hoezeer de natuur zich kan ver gissen blijkt uit de volgende, weliswaar extreme voorbeelden. In 1932 beviel in een ziekenhuis in New Delhi een meisje van 6 1/2 jaar van een baby (kinder huwelijken waren in die tijd in Brits-Indië nog gewettigd). In 1939 werd dit twijfelachtige re cord gebroken toen in een kraamkliniek in Lima (Peru) het meisje Lina Medina met de kei zersnede van een baby werd verlost. De moeder was 4 jaar en 7 maanden oud. Uit alle de len van de wereld waren artsen toegesneld om van deze gebeur tenis getuige te zijn. Wat de meerling-geboorten be treft, staat het record op naam van een Italiaanse vrouw, die in 1811 binnen het uur het leven schonk aan dertien kinderen. Alle kinderen leefden bij de ge boorte, waren, hoe klein ook, welgeschapen, maar leefden niet langer dan een half uur. Een „zeer bijzondere vergissing van de natuur" betreft mevrouw Barbara Sratmann uit het Duit se Wurtemburg, die leefde in de 16e eeuw en het leven schonk aan 52 kinderen. Volgens oude geschriften zouden er vijf twee lingen, vier drielingen, een zes- ling en een zevenling bij zijn geweest. De „Rotterdamse" vijfling uit 's Gravenzande zal de geschiede nis ingaan als de eerste Neder landse vijfling. hoewel er in Ne derland al eens eerder een vijfling is geboren, in Scheven- ingen. Een van deze kinderen werd echter dood geboren, de overige vier leefden slechts één dag. De herinnering aan deze gebeurtenis op 5 januari 1719 in het gezin van het Scheveningse vissersechtpaar Simon Arentsz en Kniertje Gerbrandtsdochter wordt nog leven gehouden in de „kraamkamer" in het Scheven ingse visserijmuseum. Volgens de overlevering zouden de ou ders hun dode kinderen 44 da gen lang hebben opgebaard om In het oudheidkundig- en visserijmuseum te Scheve- ningen wordt de herinnering aan de Scheveningse „vijfling" uit 1719 levend gehouden de toestromende volksmassa ge tuige te laten zijn van het won der. De kinderen werden begra ven onder het koor van de Sche veningse visserskerk. De nu aan het oog onttrokken grafsteen draagt het opschrift Hier rus ten onder dese steen vijf kinde ren al volmaakt van leënte een der dragt ook t'saam geboren uyt Kniertje Gerbrandts kan men horen". Voor zover bekend leeft er mo menteel één zesling op de we reld: David, Nicolette, Jason, Emma, Grant en Elizabeth Ro- senkowitz. Ze werden 11 januari 1974 geboren in Kaapstad (Zuid- Afrika) nadat hun Engelse moe der een vruchtbaarheidsmiddel had ingenomen. Het aantal nog levende vijflingen is eveneens zeer beperkt Bekend is dat er een meerderjarige vijfling in Argentinië leeft. De ouders zijn er, in tegenstelling tot de Dion nes, in geslaagd hun kinderen altijd uit de publiciteit te hou den. Hoe moeilijk dat geweest moet zijn zal de familie Den Outer nu ondervinden. HAN HEEZIUS Door het koor onttrokken aan het gezicht ligt in de Scheveningse Visserskerk de

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9