120.000 Nederlanders aan alcohol ten gronde Kissinger rekent op nieuw akkoord over beperking £eidóe(Sou/MX/ni MPLA stoot snel door naar hoofdstad Unita van atoomwapens Discussies ondernemings raad niet afgesloten Vatikaan was tegen stichten Joods Palestina Hollandse invloed in Romeinse mode Negerbas Paul Robeson overleden Amerikaans veto over resolutie Palestijnen ZATERDAG 24 JANUARI 1976 lLEIDSE courant. PAGINA 7 UTRECHT (ANP) In Nederland is wat het vrouwen zo aan alcohol verslaafd, dat ze zich Elk standaardglas van bijna elke alcoholhoudende krijgen. alcoholgebruik betreft weer het hoge peil bereikt maatschappelijk niet kunnen handhaven. Daar- ^rank bevat ongeveer 10 gram pure alcohol. Rond Het probleem van alcoholmisbruik in de praktijk van omstreeks 1900. Er dreigt weer een volksziek- naast zijn er naar schatting 560.000 mannen en 1950 werd in Nederland nog geen liter pure alcohol is volgens de groep zeer waarschijnlijk veel groter te te ontstaan als die zich al niet ontwikkeld 140.000 vrouwen die zoveel drinken, dat hun ge- per inwoner gebruikt, in 1970 was dat al 5 liter dan de huisarts vermoedt. Het is zelden of nooit heeft. Dat staat in de jongste editie van „Huisarts zondheid ernstig wordt geschaad en dat ze met en in 1974 was het gebruik verder gestegen tot de patiènt zelf die hulp vraagt voor zijn verslaving, en Wetenschap", het maandblad van het Neder- hun omgeving in disharmonie raken. Statistieken liter. Nadelige gevolgen van alcoholmisbruik worden lands huisartsengenootschap, dat dit keer geheel over verkeersongevallen, bedrijfsongevallen en ar- De studiegroep heeft berekend, dat er per gemid- vaak in een indirekte vorm aan de huisarts gepre- aan alcoholge- en misbruik gewijd is omdat beidsverzuim tengevolge van alcoholgebruik geven uelde huisartsenpraktijk van 2700 zielen 170 men- senteerd. Het informeren naar de drinkgewoonten steeds meer huisartsen met alcoholproblemen te steeds hogere cijfers te zien. sen met ernstige alcoholmoeilijkheden. Vol- zou daarom routine moeten worden. Ook zal de maken krijgea Onder „Normaal drinken" wordt volgens de groep 6ens de groep zal de huisarts door het toenemend huisarts naar de mening van de studiegroep grote Volgens een uit negen huisartsen bestaande studie- op het ogenblik in Nederland verstaan: zeven of gebruik van alcohol (een gevolg van allerlei stress- aandacht moeten besteden aan de stelling, dat groep van het NHC, zijn er in Nederland volgens minder glazen alcoholhoudende drank per week, factoren in onze prestatiemaatschappij), steeds alcoholmisbruik een symptoom is van een relaties- voorlopige schattingen 96.000 mannen en 24.000 met als toelaatbare grens twintig glazen per week. vaker met de gevolgen alcoholmisbruik te maken toornis. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad zal volgende week voortgaan met de besprekingen van een wijziging van de wet op de ondernemingsraden. Twistpunt is nog de wens van de progressieve drie - P.v.d.A, D'66 en PPR - om de ondernemingsraad op te bouwen tot een personeelsraad, waarvan de directeur geen deel uitmaakt De christen-demo cratische partijen hebben daartegen bezwaren, omdat zij vrezen dat de tegenstellingen binnen de onderneming daardoor zullen worden verscherpt. De christen-democraten laten zich daarbij leiden door een ideaalbeeld, waarbij zij de onderneming zien als een bedrijfsgemeenschap waarin leiding, de werknemers en kapitaalverschaffers harmo nisch samenwerken. PvdA, D'66 en PPR menen echter dat een onderne mingsraad onder leiding van een directeur onvol doende uit de verf kan komen. Ze zouden de christen-democraten wel zover kunnen krijgen dat het voorzitterschap van de ondernemingsraad in ieder geval niet meer bij een directeur komt te liggen. Maar dat is voor de progressieve drie onvoldoende, zzij menen dat de democratisering binnen de onderneming meer gestalte moet krij gen. Met name de PPR acht een vernieuwing van de wet op de ondernemingsraden een vuurproef voor de progressiviteit van het kabinet Den Uyl. In de PPR is diverse keren gedreigd de medewerk ing aan het kabinet op te zeggen, als de wetswijzi gingen te lang op zich zouden laten wachten, of onvoldoende zouden zijn. Drie ton aan .schadeclaims treinkaping ASSEN (ANP) - De treinka ping bij Beilen vorig jaar heeft tot nu toe ruim drie ton aan schadeclaims opgeleverd. Be drijven, instellingen en particu lieren hebben rekeningen inge diend voor 322.000. Dit heeft de commandant van de rijkspo litie in Drenthe, overste L. P. Bergsma, gisteren meegedeeld. Het rijk heeft al 50.000 aan schadevergoeding uitbetaald. Zestien mensen, die in de direc te omgeving wonen van de plaats waar de trein heeft ge staan, hebben tot nu toe 122.000 geclaimd. Onder hen zijn zeven boeren, die inkwartie ring hebben gehad van diensten. De schade aan de landbouw is in overleg met landbouworgani saties vastgesteld. Hondsdolheid in Z.-Limburg VAALS Langs de invalswe gen naar Vaals in Zuid-Limburg zullen maandag borden worden geplaatst met een waarschu wing tegen hondsdolheid. Bezit ters van honden wordt dringend aangeraden hun dier aan de lijn te houden. Dit is een gevolg van een onderzoek dat de veeartse- nijkundige dienst in Venlo heeft ingesteld bij een vos die in Vaals was doodgeschoten. Het dier leed aan hondsdolheid. VATIKAANSTAD (RTR) - Het Vatikaan heeft mate riaal gepubliceerd waaruit blijkt dat het zich in de laatste jaren van de oorlog verzette tegen de stichting van een joodse staat in Palestina. Zo zou onder meer de latere paus Joannes XXin die in de oorlog pauselijke nuntius was in Turkije, een joodse staat in Palestina hebben beschouwd als een „utopie". Hij betwijfelde ook of zijn hulp aan vluchten de joden die op weg waren naar Palestina veel uitricht te. In een brief aan kardinaal Maglione, de toenmalige staatssecretaris van het Vatikaan, bekende hij dat hij zich enigszins „onzeker" voelde met zijn hulp aan deze joden namens de Heilige Stoel. Hij vond het niet getuigen van „goede smaak" dat zijn liefdadigheid eventueel ten goede zou komen „aan de realisatie van een Messiaanse droom". Diezelfde kardinaal Maglione schreef aan de pauselijke nuntius in Londen, William Godfrey, dat „de heilige stoel nooit zou toestaan dat Palestina een joodse staat zou worden". In een briefwisseling met de in Washing ton zetelende monseigneur Cicognani merkte Maglione op dat „Palestina in handen van de joden" nieuwe en ernstige internationale spanningen zou opleveren en alle katholieken over de hele wereld in verwarring zou brengen. Uit andere documenten blijkt dat het Vatikaan in de oorlog pogingen heeft ondernomen het leven te redden van honderden joden die waren gearresteerd door de S.S. in bezet Rome. De historicus Burckhardt Schneider becommentarieer de de publikatie in de Vatikaanse „Osservatore Roma no" met onder meer de opmerking dat hiermee de kritiek op paus Pius XII wordt ontzenuwd, als zou hij hoegenaamd niets hebben gedaan aan de jodenvervol ging van de nazi's. PHILADELPHIA (UPI) De Amerikaanse negerbas, acteur en maatschappijcriticus Paul Robeson is gisteren op 77-jarige leeftijd in Philadelphia overleden. Robeson, die de laatste elf jaar van zijn leven niet meer in de openbaarheid is geweest, was op .28 december na een lichte beroerte opgenomen in het ziekenhuis. Robeson was oorspronkelijk begonnen als football-speler in het team van de Rutgers-universiteit. In 1923 vestigde hij zijn reputatie als acteur in het toneelstuk „Emperor Jones". In de jaren dertig reisde Robeson in toneelgezelschappen door Europa en zong hij ook gospelsongs. Bij het naderen van de tweede wereldoorlog ontpopte Robeson zich meer en meer als anti-kapitalist Maar hij ontkende ten overstaan van een congrescommissie in Californië dat hij communist was. Robeson kreeg in 1952 de Stalin-vredesprijs. Hoogtepunt van zijn loopbaan was de vertolking van de titelrol in Shakespeare's Ótello. Sinds 1935 was hij ook te zien in films. door Russische artillerie welke werd bemand door Cubaanse officieren, ook hebben gezegd de strategische belangrijk brug over de Queve op de weg naar Caninda te hebben veroverd na twee dagen van zware gevech- en. De rivier is de laatste na- :uurlijke hindernis op weg naar iuambo. NEW YORK (Rtr) Niettegen staande een vrijwel zeker veto van de Verenigde Staten heb-, ben zes lid-staten van de Veilig heidsraad gisteravond een ont- werp-resolutie ingediend, waar in het recht van de Palestijnen op zelfbeschikking, met inbe grip van de vestiging van een onafhankelijke Palestijnse staat, wordt bevestigd. De raad zal maandag over het voorstel stemmen. Verwacht wordt dat de Verenigde Staten van hun vetorecht gebruik zul len maken en dat Engeland zich zal onthouden, al zou er een kleine kans bestaan dat dit land ook zijn veto zal uitbrengen. Frankrijk zal, volgens welinge lichte kringen, voorstemmen, terwijl het andere EEG-lid in de raad, Italië, zich wellicht van stemming zal onthouden. Het ontwerp bevat een oproep tot Israël om zich terug te trek ken uit „alle Arabische gebie den die het sinds juni 1967 bezet houdt". Voorts wordt gesteld dat Palestijnse vluchtelingen die zulks wensen het recht hebben naar hun haardsteden terug te keren en daar in vrede met hun buren te leven, terwijl degenen die niet willen terugkeren, recht hebben op compensatie voor hun eigendommen. Dit laatste is in strijd met het geen de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO) voorstaat De PLO vindt dat het recht op te rugkeer onvoorwaardelijk moet zijn, zonder het alternatief van een compensatie. NU HILVERSUM IV pas enkele weken „draait", kunnen er natuur lijk geen definitieve conclusies getrokken worden omtrent de winst van de primair op klassieke muziek, gerichte dus categorale, zender. Onze eerste indruk is, dat een groot deel van de luisteraars het principiële bezwaar van verschillende omroep bestuurders niet deelt; een tweede voorlopige indruk is dat verschillende omroepver enigingen het radioprogramma in zijn geheel met muziekprogram ma's verrijkt hebben die en goed én leuk (omdat ze boeien) zijn. Over enige tijd zal moeten blijken, hoe de coördinatie beoordeeld moet worden en wat het programma is geworden, als de kinderziek ten bestreden zijn. IN HILVERSUM BESCHIKT MEN INTUSSEN wel over een dossier met zeer kritische opmerkingen. Die concentreren zich op twee punten: ten eerste dat er op deze categorale muziekzender toch weer meer gepraat wordt dan de doorsnee-luisteraar lief is; ten tweede dat het triest is dat de „klassieke" zender op stal gaat, wanneer - om 17.00 uur - de meeste Nederlandse burgers die ook werknemer of scholier zijn, gelegenheid krijgen om naar radio te gaan luisteren. DIT IS GEEN ONVERWACHTE KRITIEK; in Hilversum en in Den Haag zijn politieke gezagsdragers en omroepbestuurders op deze ongerijmdheid gewezen. In het algemeen werd de kritiek toen weggewoven; alleen een degelijk kwalitatief luisteronderzoek kan op betrouwbare wijze uitmaken, hoe zwaar deze kritiek precies weegt. Er moet dus zo'n kwalitatief onderzoek komen. PvdA-PPR in overleg over Amsterdam DEN HAAG (ANP) Delega ties uit het partijbestuur van de Partij van de Arbeid en de PPR hebben gisteravond overleg ge voerd over de voortgang van de onderhandelingen over het ver kiezingsprogram. Naar aanlei ding daarvan is gesproken over de Amsterdamse situatie. De partij van Arbeid arbeid heeft nogmaals duidelijk ge maakt dat haar doel steeds is geweest, zowel de progressieve samenwerking in Amsterdam als landelijk overeind te hou den. Tijdens de bijeenkomst is afgesproken dat mocht zich in de toekomst onverhoopt nog maals een dergelijke situatie voordoen, er een commissie van goede diensten, samengesteld uit beide partijen zich met de oplossing van de problemen zal bezighouden. Extra uitkering groeigemeenten DEN HAAG (ANP) - Een nog nader te bepalen aantal als groeikern aangewezen gemeen ten zal een extra uitkering ont vangen van ongeveer 1200.— voor elke in 1975 en in de twee daarop volgende jaren nieuw te bouwen woning. Hiermee is de ministerraad vrijdag akkoord gegaan. De betrokken gemeen ten, die binnenkort zullen wor den aangewezen, krijgen in 1975 in totaal een bedrag van 30 mil joen gulden extra. Nederlandse snijbloemen bekroond DEN HAAG (ANP) Op de Gruene Woche', de gro te landbouw- en levensmid delententoonstelling in West-Berlijn is de Neder landse bloemeninzending wederom met de hoogste beloning uit de bus geko men, te weten de ereprijs voor het grootste en moois te assortiment snijbloemen alsmede de grote gouden medaille van de Duitse mi nister van landbouw, Ertl. Op de tweede en op de derde plaats eindigden in het klassement de inzendin gen uit respectievelijk West-Duitsland en België. Bloemenveiling Honselersdijk (Bloemenveiling CCWS) vrijdag 23 januari 1976: euphor-' bia 49-119; snijgroen 99-220; amaryllis 54-77; anjers 30-57; anjers tros 301-560; anth 146-390; chr tr norm cult 281-370; chr tros jaarr 325-470; chr gepl jaarr 69-130; fresia enkel 225-470; fresia dub bel 47-67; gerbera gem 47-67; gerbera op kl 62-93; irissen 285-590; leliekelken 63-81; lelietakken 142-310; orchideeën 27-400; rozen groot 63-115; rozen klein 29-61; tulpen 229485; GROENTENVEILING LEIDEN (23-1): an dijvie 177-203; kroten gekookt 75; boe renkool 52-58; rode kool 55; prei 98: stoofsla 88-91; spruiten A 107-113 sprui ten B 105-110; uien grof 89-91; witlof 77; sla zwaar 55-60; peterselie 33-41 radijs 53-56; selderij 30; Dorpspolitiekmaar met risico WAT IN HET CABARET de tegenstelling Amsterdam—regerings centrum Den Haag heet te zijn, is ze in de praktijk op de Nederlandse Antillen tussen Aruba en Curasao. Al jaren voeren de twee eilanden in de Staten van hun kleine land een soort dorpspolitiek, waarbij behalve persoonlijke ook plaatselijke belan gen op het spel staan. Bij een politiek conflict is de tegenstelling deze week weer aangewakkerd; zonder risico is deze dorpspolitiek bepaald niet Want verbolgen Arubanen die nu in de oppositie gedrongen zijn, halen er de status buiten het Koninkrijk bij en dreigen voor Aruba desnoods eenzijdig naar soevereiniteitsoverdracht te gaan streven, het gebied van mini-staten is de Verenigde Naties de laatste jaren wel iets gewend, maar de zelfstandige staat Aruba zou waarschijn lijk een nieuw wereldrecord betekenen. HOE ONREALISTISCH de dwarsliggende Arubanen (hun politieke tegenstanders op het eiland volgen hen overigens niet) erover, denken, blijkt uit het feit dat er geloof gehecht werd aan een bewering van Statenlid Betico Croes, dat Navo-manoeuvres van de Britse en Nederlandse Marine in het Antillen-gebied feitelijk bedoeld zijn om het Arubaanse volk te intimideren. Een bewering welke uiteindelijk weer leidde tot een klacht van degezaghebber van het eiland, dhr. Tromp, bij de rechter. Op Curasao heeftmen tot dusverre het hoofd koel gehouden; maar in de Antillen wakkeren kleine vlammetjes soms ook hoog op. Daarom zal drs. Den Uyl en zijn kabinet ongetwijfeld de vurige hoop koesteren, dat de Antillen dit jaar niet aan de soevereiniteits overdrachtsbei zullen gaan hangea Suriname heeft het kabinet in 1975 wel zoveel buikpijn bezorgd, dat de Antillen 1976 gerust mogen overslaan. AAN HET VOLGEND KABINET de eer om dit geval dat als het een probleem wordt, ook weer netelig zal blijken voor zijn rekening te nemen. Hilversum IV LONDEN (AP) - De Volksbe weging voor een bevrijding van Angola, MPLA, heeft de belang rijke Atlantische havenstad No vo Redondo veroverd op de Unita, en rukt op naar de Uni- ta-hoofdstad Huambo, aldus hebben Britse correspondenten die met de MPLA-strijdmach- ten meetrekken bekendge maakt De val van Novo Redondo, dat 460 km. ten zuiden van Loean- da, de MPLA-hoofdtad, bete kent dat ook Lobito, de grootste havenstad van Angola en Ben- guela, het westelijke eindpunt van de trans-Angola spoorlijn nu bedreigd worden door de MPLA. Beide steden liggen op slechts een dagmars ten zuiden van Novo Redondo, dat de MPLA twee maanden geleden moest prijsgeven. De correspondenten berichten dat door Cubanen geleide MPLA-stoottroepen, gesteund (Van onze modecorresponden te) ROME Op de Romeinse mo deshows, waar deze week de voorjaars- en zomercollecties van de Italiaanse modekonin gen zijn gepresenteerd, was - amusant genoeg - een Neder landse invloed merkbaar: de ,Jiollandse zeemansdracht Die wijd uitlopende pantalons zijn in de meeste collecties teruggekeerd. Daar blijft het overigens niet bij. In Nieuw Amsterdam bonden de Hol landse zeelui vaak een touw tje om die broek, vlak onder die knie en dat groeide later uit tot de welbekende, veelge- dragenknickerbocker". Een Amerikaanse juffrouw, Amelia Bloomer, is als eerste begonnen om die knickerboc kers van zijde te maken, om ze als ondergoed te kunnen gebruiken. Dat type lingerie kreeg in de Angelsaksische landen al gauw de naam van „Bloomer", een soort rok- broek-combinatie als onder goed. De afgelopen vijftig jaar heeft geen vrouw er ook maar over gepeinsd om zo'n „Bloomer" onder of bij haar uitgaanskle- ding te dragen, maar in de Romeinse modeshows para deerden diverse mannequins met fraaie „Bloomers" zicht baar onder de transparante bovenkleiding. Dat Laug zijn collectie vrijwel uitsluitend in rood, wit en blauw heeft ont worpen, moet toeval zijn, maar ook dat gaf zijn show een Hollands tintje.... De Italiaanse ontwerpers heb ben zich ook dit jaar trouwens door meer buitenlandse (fol kloristische) sferen laten beïn vloeden. In vrijwel alle collec ties zijn cocktailjurken met de Griekse halslijn te zien, een schouder onbedekt, zoals op alle Griekse beelden in alle musea ter wereld. En natuur lijk blijft er de Arabische in vloed, al dan niet dankzij de oliedollars. Tulbanden en ha- remgeïnspireerde drachten zijn dit jaar talrijk geweest op de shows, evenals de grote, lange tunieken en kaftans, vaak met bizarre kleurrijke Arabisch-Afrikaanse motie ven. De mantels zijn overwegend recht, ook die met knopen en voor het merendeel gedragen zonder ceintuur. Ook de rok- jas-combinatie is recht gehou den, vaak gecompleteerd met blazers of zelfs een kort tu niekje onder het jasje. Er schijnt een nieuwe bloeiperio de aan te breken voor de be faamde Chanel-pakjes, ge trimd en kraagloos. Voor het cocktailuur hebben de Italiaanse meesters op nieuw hun oog laten vallen op de transparante chiffon, een geliefd materiaal. Lage halslij nen, brede capes, pelerines, en sjaals. En ook hier weer de tunieken en kozakkenjakjes. De Romeinse shows lieten tal van kleine nieuwigheden en details verschillend ten opzich te van vorig jaar zien. Maar in grote lijnen blijven de Ita lianen bij het oude. Bijvoor beeld de roklengte is ongewij zigd gebleven. De zoom valt tot even onder de knie of zelfs nog iets lager, voor cocktail- en avondkleding blijft de a-symmetrische zoom in de be langstelling. De taille hebben de Italiaanse mode-ontwerpers ietsje laten zakken, zo'n 10 centimeter, hetgeen veel vrouwen plezier zal doen. De cape en de peleri ne zijn ook voor overdag uit voerig in de Italiaanse collec ties opgenomen. Er waren zelfs mantels te zien, gecom pleteerd met een losse pelerine over de schouder. In de avond zien de Italianen de vrouw graag in veel plissé gekleed gaan en alle modellen waren voorzien van lange, wijde blousende mouwen. Valentino showt hier een van zijn tuniekpakkan met Marokkaanse motieven. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Amerikaanse minister Kissinger heeft giste ren als zijn verwachting uitge sproken, dat een Amerikaans- Russisch akkoord over de be perking van de strategische atoomwapens nog dit jaar mo gelijk is. Komend vanuit Mos kou maakte Kissinger gister middag een tussenlanding in Brussel om met de NAVO-mi- nisters van buitenlandse zaken in het NAVO-hoofdkwartier te spreken over zijn onderhande lingen met de Russische leiders. Kissinger zei onder meer, dat de Sovjet-Unie nieuwe en be langrijke voorstellen had gefor muleerd in het kader van de Salt-besprekingen, die de ko mende weken in Washington ernstig zullen worden bestu deerd. Kissinger liet er geen twijfel over bestaan, dat hij een nieuw Saltakkoord voor het einde van dit jaar mogelijk acht, waarna de Sovjetleider Breznjev een be zoek zal brengen aan de V.S., mogelijk reeds in maart of april van het volgend jaar. Op een korte persconferentie in Brussel onderstreepte Kissinger, dat hij de Russische leiders had duidelijk gemaakt, dat de ge beurtenissen in Angola nadelige invloed zouden kunnen hebben op de betrekkingen tussen oost en west Ofschoon Kissinger tij dens de persconferentie in het Minister Kissinger tijdens zijn persconferentie. NAVO-hoofdkwartier weinig over zijn besprekingen in Mos kou ten aanzien van Angola wil de zeggen, wordt in Brussel aan genomen, dat de burgeroorlog daar eigenlijk het belangrijkste onderwerp van gesprek is ge weest tussen Breznjev en Kis- singer. Dat werd ook duidelijk uit de woorden van enkele NA- VO-ministers. Van der Stoel zei, dat hij na het gesprek met dr. Kissinger veel optimistischer was omtrent een nieuw Saltakkoord dan voordat Kissinger naar Moskou ging. Over de Angolese kwestie wilde minister Kissinger slechts wei nig zeggen. Uit hetgeen bekend werd, kan men afleiden, dat Amerika een beroep heeft ge daan op de Sovjet-Unie om Cu ba ertoe te bewegen, zijn troe pen uit Angola terug te trekken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7