CcidócSoiiicmt Rechts in Spanje contra Juan Carlos VALT TE DUUR UIT OPEN CAISSONDAM IN OOSTERSCHELDE Judy zoekt kennismaking Straks jacht op verboden wapens PALESTIJNEN OVERHEERSEN Zeker vijf doden door gladheid Vaten met zwaar gif in Waddenzee Autorijles duurder Zaterdag 24 januari 1976,66e jaargang no. 20332 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Korl Rapenburg 2 Leiden postbus 11. lel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excf BTW) 0.45 per mm. Teleloonties 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27: jaar 149.15: losse nummers: 50 cent Rudi Carrell Rudi Carrell-show op Ned. I om 19.55 uur. Om 21.50 uur „Hoe bestaat het" en om 22.40 urn- Man over de vloer. Ned. II om 19.20 uur Q Q en om 21.15 uur Ellery Queea Zondag Ned. I om 19.30 uur Koncertpodium, om 20.40 uur Brainwave en om 21.30 uur Son- ja's avonds. Ned. II om 20.30 uur Dokter ja/nee; om 21.35 uur astrologie in „Zienswijze". Buiig Wisselend bewolkt met plaatse lijk regen, hagel- of sneeuw buien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Maxi mumtemperaturen ongeveer 4 graden. Vooruitzichten voor zondag en maandag. Vooral aanvankelijk nog enkele sneeuw- of hagelbuien en over wegend lichte vorst in de nacht en ochtend. ■ra MADRID (Rtr) In Spanje dreigt een ernstige politieke crisis nu de uiterst rechtse Raad van het koninkrijk („Consejo del Reino") zich verzet heeft tegen uitstel van de verkiezingen voor een nieuw parle ment (Cortes) die in maart zouden moeten plaatsvinden. Zowel koning Juan Carlos als minister-president Arias Navarro had den aangedrongen op uitstel, om een meer liberale wet tot stand te brengen, waar door de samenstelling van de Cortes een democratisch karakter krijgt. Overigens is nog niet elke kans verkeken, want de zeventien leden van de Raad komen maan dag opnieuw voor een stemming bijeen. De meeste leden van de Raad hebben zich duidelijk uitgesproken tegen de invoering van nieuwe wetten, die de greep van rechts op de wetgevende Cortes kunnen verzwakken. Er is geen grens gesteld aan het aantal keren dat de Raad kan stemmen; koning Juan Carlos probeert achter de schermen afzonderlijke leden van de Raad te overreden tot uitstel van de verkiezingen. De stemverhouding was gisteren: zeven tegen uitstel, zes voor en drie blanco. Een lid van de Raad was afwezig. Het Spaanse kabinet heeft zich gisteren ook bezig gehouden met liberaliseringsmaatregelen, waaronder de vergroting van de mogelijkheid tot het vormen van politieke verenigingen, zodat oppositiepartijen aan de verkiezingen kunnen deelnemen. Een van de voorstellen dat dus afhankelijk is van het uitstel dat de Raad voor het Koninkrijk moet verlenen is een referendum in de zomer over het laten kiezen „van alle leden van het parlement in rechtstreekse verkiezingen. Nu wordt maar een vijfde van het aantal Cortesleden door verkiezingen benoemd, de overige leden worden aangewezen. Het Spaanse bureau voor de statistiek heeft bekend gemaakt dat de kosten voor levensonderhoud in het land vorig jaar met ruim 14 procent zijn gestegen. In 1974 was de stijging bijna 18 procent WiflKaEE llllll WA INLEVERTUD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnenkort begint het mi nisterie van justitie een grootscheepse jacht op verboden wapens. Mensen die onwettig in het bezit zijn van wapens krijgen een bepaalde periode de gelegenheid deze wa pens in te leveren, zonder dat er tegen hen strafvervolging zal worden ingesteld. Na die „pauze" zal verboden wapenbezit streng worden aangepakt In de laatste jaren is het verboden wapenbe zit sterk toegenomen. Minister Van Agt (jus titie) is daarover zeer bezorgd en wil dan ook krachtig gaan optreden. Hij heeft dit onder andere gezegd tijdens de vorige week zaterdag gehouden bespreking met de Zuid- molukse leiders. Hij heeft op hen een beroep gedaan om het wapenbezit in de Zuidmoluk- se gemeenschap tegen te gaan. Aan zoekac ties in woonwijken van Zuidmolukkers kle ven ernstige bezwaren. Wanneer echter aan wijzingen bestaan dat grote hoeveelheden wapens ergens liggen opgeslagen, dient de Nederlandse regering wel op te treden. De regering kan niet aanvaarden dat Zuid molukkers geüniformeerd groepsgewijs op treden en met wapens oefenen. Ook wordt bezwaar gemaakt tegen het demonstratief bewaken van voorlieden door Zuidmolukse ordediensten. Ir. Manusama heeft verklaard er volledig mee in te stemmen wanneer een einde wordt gemaakt aan para-militaire activiteiten van Zuidmolukkers, omdat hij die activiteiten pertinent onjuist acht (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zal in de Oosterschelde geen doorlaatbare caissondam worden aan gelegd. Minister Westerterp (verkeer en wa terstaat) heeft meegedeeld, dat de kosten van zo'n dam te hoog zouden worden. Ver der zou te veel tijd met de studie ervan gemoeid zijn. Er is trouwens onvoldoende waarborg dat zo'n dam voldoende zeker zou zijn. In het debat in de tweede kamer van novem ber 1974 had minister Westerterp onder druk toegezegd een onderzoek te laten in stellen naar de technische mogelijkheid van een doorlaatbare caissondam. Zou zo'n doorlaatbare dam niet haalbaar zijn, dan zou de Oosterschelde volgens het oorspron kelijke plan een geheel gesloten dam worden afgesloten. Daartegen hadden met name milieubeschermers bezwaren inge bracht Minister Westerterp is hierop nu terug geko-' men. Studies van rijkswaterstaat hebben twee andere varianten ter tafel gebracht Dat zijn allereerst: caissons op betonnen paalconstructies in plaats van op de aanwe zige ondergrond en ten tweede: pijlers, ge fundeerd op betonnen putten. Volgens deskundigen biedt de oplossing van de pij leis de beste kansen voor uitvoering. Op basis van deze formule zouden in de Oosterschelde een groot aantal pijlers op, zware betonnen onderstukken worden ge bouwd. Tussen die pijlers worden dan de doqrlaatschuiven bevestigd. Normaal zou- deri deze schuiven geopend blijven, maar bij storm en ruig weer zouden de schuiven ter bescherming van het achterliggende land worden gedicht Overigens dient ook deze oplossing nog verder grondig te worden bestudeerd. D '66-fraktieleider dr. Jan Terlouw stelt dat afsluiting van de Oosterschelde in een tijd van eiwittekorten en ecologisch verval on aanvaardbaar zou zijn. ROTTERDAM (ANP) De centrale post van het loodswezen te Rotterdam heeft via Scheveningen Radio een waarschuwing laten uitgaan voor 121 vaten met een zeer giftige stof. Deze waren tijdens zware zeegang op de Noordzee boven de Duitse Oostfriese waddeneilanden van het uit Amster dam afkomstige schip Eumaeus (5291 brt) geslagen. Gisteravond waren volgens de Duitse politie te water honderd vaten gebor gen. De vaten waren leeg en moesten van IJmuiden naar Bremerhaven wor den vervoerd. Er had lood-tetraatethyl 1 in gezeten, een zeer giftige stof, waar van nog resten in de vaten kunnen zitten. Openen van de vaten kan levens gevaarlijk zijn. Volgens het loodswezen bestaat de mo gelijkheid dat de resterende vaten op Nederlandse waddeneilanden aanspe len. DEN HAAG (ANP— De autorijscholen I hebben van de ministers van economi sche zaken en van verkeer en water staat toestemming gekregen om hun tarieven met 1,30 per lesuur te verho gen. De verhoging, mag met ingang van zaterdag 24 januari worden doorge voerd, mits daardoor de lesprijs voor zowel auto's als motoren niet uitstijgt boven een bedrag van 27,30. Maaslander overleden na aanrijding MAASLAND (ANP) De 52-jarige K. P. Kleijvegt uit Maasland is gisteravond in een ziekenhuis overleden, nadat hij eerder op de avond op de Westgaag in zijn woonplaats op zijn fiets was aange reden door een onbekend gebleven au tomobilist De man raakte te water. Hij werd daar uit gehaald door de autobe stuurder. Toen een omstander kunstma tige ademhaling toepaste, verdween de automobilist Scheveningen Nog altijd wordt in Schevenin gen met man en macht gewerkt om de dikke zandlaag, die door de recente stormen van het strand op de boulevard is ge waaid, te verwijderen. Auto's van de gemeentelijke reinigings dienst ploegen regelmatig moei zaam door het decimeters dikke zand dat de tegels van de boule vard heeft bedekt Op de plaats waar men anders vanuit de hoogte over de zee uitkijkt waant men zich nu midden op het strand: de uitkijkbankjes komen maar tenauwernood bo ven de zandlaag uit Ook de Haagse Tramweg Maat schappij is druk bezig met het verwijderen van zand. De rails van tramlijn 11, die toch op ruime afstand van het strand gelegen is, slibben geregeld dicht waarna ze door HTM-per- soneel in dikke pakken en met stofbrillen weer vrij gemaakt moeten worden. Zandplaag op boulevard in Weerkundigen bang voor stormperiode Hamburg (Rtr) Westduitse weerkundigen zijn van oordeel dat de bewoners van de kunst van Nederland, West-Duitsland en Denemarken wellicht reke ning zullen moeten houden met een tijdperk van stormen. Na de storm van 3 januari waarbij o.a. in de Bondsrepubliek en Dene marken op grote schaal over stromingen ontstonden, ver klaarde de minister van land bouw van de deelstaat Neder- Saksen dat de stormen die een abnormaal hoog tij met zich meebrengen, steeds korter op elkaar komen. Bij Schalkwijk is men bezig de nieuwe spoor- burg op de lijn Utrecht Den Bosch op zijn plaats te bren gen, een werk waar de uiterste precisie voor wordt vereist. Gisteren heeft de nieuwe brug, waarvan de overspanning hoog boven de oude uitsteekt, zijn l pei ler bereikt, een karwei de oude brug moest worden verplaatst naar de peilers van de voormalige verkeersbrug. MIJDRECHT (ANP) De glad heid op de wegen heeft in de afgelopen nacht tenminste vijf mensen het leven gekost. Over het hele land kwam plaatselijk gladheid voor als gevolg van sneeuw en ijzel. In Mijdrecht verdronken het Beiroet (Rtr./UPI). Na de felle strijd van de afgelopen dagen in Beiroet, de hoofd stad van het door burgeroorlog verscheur de Libanon, hebben de Palestijnen een overheersende positie kunnen innemen. Zij beheersen thans ongeveer 80 procent van de stad, waaronder de internationale lucht haven, die sinds gisteren weer open is voor het burgerluchtverkeer.. Zij hebben ook het gezag overgenomen over de door moslems gecontroleerde stadswijken. De overheersende positie van de Palestijnen in de stad blijkt uit de samenstelling van de 23 commissies van toezicht op de naleving van het bestand. Elk van de commissies bestaat uit drie leden: een Libanese en een Syrische (Palestijnse) militair plus een vertegenwoordi ger van beide strijdende partijen, dus ofwel een Liba nese Palestijn of falangist. De Palestijnen hebben met de Syrische bemiddelings missie besloten de misdaad in Beiroet en in het door moslims bezette, maar vrijwel verwoeste Damour uit te roeien. Mensen die wapens dragen zonder daartoe gemachtigd te zijn, worden ter plaatse doodgeschoten. Alle gestolen goederen zullen in beslag genomen wor den. De overeenkomst over het staken van de strijd is inmiddels goedgekeurd door zowel de progressieve socialisten onder leiding van Kamal Jumblatt als door de christelijke partij van president Franjich. Jumblatt vindt de regeling, die door de Syrische minster Chad- dam is opgesteld, evenwel niet geheel bevredigend omdat het op religieuze verschillen berustende rege- ringssyteem niet volledig is afgeschaft 5-jarig zoontje en 2-jarig doch tertje van het echtpaar Van Rie men uit Amsterdam-Noord in de auto van hun ouders die na een slip in een sloot terecht was gekomen. De ouders moesten met niet-ernstige verwondingen worden overgebracht naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam. Vrijwel tezelfdertijd, omstreeks half drie 's nachts, raakte de 24-jarige R. Winter uit Amster dam in een slip en belandde eveneens in een sloot De politie neemt aan dat hij in de modder is gestikt. Op de provinciale weg tussen t Verlaat en Hoorn, in de gemeen te Heerhugowaard raakte de 19- jarige A. V. uit Alkmaar kort na half vier de macht over het stuur van zijn auto kwijt en belandde in een greppel. Zijn twee passagiers, de 28-jarige L Kollof uit Alkmaar en diens 23- jarige echtgenote C. Kollof-Al- ting Sieberg, waren vrijwel op slag dood. De bestuurder moest met hersenletsel worden opge nomen in het ceptraal zieken huis te Alkmaar. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw "n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u STUUR als dank voor de moeite JUDY naar:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1