„Wonder van Urk" loopt ten einde Gevangenis-onderzoek per brief DE VIS WORDT ER STEEDS DUURDER BETAALD De venijnige, slimme oogjes van Lammert de Boer (61) fonkelen. Op Urk is hij een van de grootste reders, die vier Noordzeekotters in de vaart heeft. Zijn hele leven is hij visserman geweest. Toen hij elf jaar was stapte hij al aan boord. Nu bestuurt hij vanuit een riante bungalow aan de rand van Urk zijn schepen, waarop zijn zoons schipper zijn. Lammert de Boer gelooft niet in overbevissing, zoals zoveel andere vissers daar ook niet in geloven. Zijn bedrijf is qua verdiensten voor 60 procent aangewezen op de tongvangst. Hij foetert op de chemische industrie, die de zee vervuilt, waardoor de platvis nu voor namelijk op de 54ste en 55ste breedtegraad wordt gevangen. „Vroeger", zegt hij, „vroeger, in 1920 nog, toen werd er Ne derlandse zalm aangevoerd uit Kralingsche Veer. Teon schep- j ten de schelpenvissers nog vol le schelpen op. En nu? Als je in De Ketel bij Kampen valt moet je ontsmet worden, ter wijl we er vroeger drinkwater uit bunkerden". Lammert de Boer is zichtbaar boos. Boos op minister Van der Stee van Landbouw en Visserij, boos op het produkt- schap voor Vis en Visproduk- ten, dat de vangstbeperkende maatregelen heeft uitgevaar- digd. „Toch denk ik niet dat we aan die quotering kunnen ontkomen", meent Klaas Hoekstra, voorzitter van de Al gemene Nederlandse Vissers bond. Evenals een aantal zee biologen ziet hij een vroegtijdi ge uitputting van de visgrond en op de Noordzee in het ver schiet, wanneer de vissers on gelimiteerd blijven jacht ma ken op de tong en schol, zoals ze voor 1975 deden. Aan de andere kant zegt hij dat „de Nederlandse vissersvloot met de huidige quota onmogelijk rond kan komen". De quoteringsmaatregel is niet de enige oorzaak, waardoor de Nederlandse visserij het op dit ogenblik zo moeilijk heeft De problemen zijn begonnen di rect na de oliecrisis in 1973 toen de olieprijs van 9 naar 30 cent per liter steeg. (Een Noordzee-kotter verstookt per jaar ruwweg 1 miljoen liter). Op hetzelfde ogenblik vielen prijscompenserende regelin gen weg, stegen de loonkosten, terwijl de prijs voor de vis zakte als gevolg van de grotere aanvoeren op de afslagen, die op hun beurt weer voortsprui ten uit de extra inspanningen van de vissers. Alles bij elkaar genomen de tongprijzen lie pen overigens later weer op was het resultaat dat de vader landse vissersvloot (643 sche- Het vissersmonument op Urk: tientallen vissers heb ben in de loop der jaren het leven verloren in de jacht op vis. Hun namen staan vermeld op de zwart marme ren platen, die rond de op uitkijk staande vissersvrouw, zijn gegroepeerd. Namen van oude mannen, maar ook van kinderen, die elf, twaalf en dertien jaar waren toen ze in de golven verdwenen. pen) over 1975 een geraamd verlies leed van 94 miljoen gul den tegen 45 miljoen verlies in 1974. Vandaar dat sanering wordt bepleit, opdat de „blij vers" onder de vissers een re delijk bestaan kunnen krijgen „Maar wanneer de voorgestel de sanering werkelijk effect wil hebben, moet 'ie naar een ander niveau worden ge bracht", zegt burgemeester A. P. Èuys op Urk. „Dan moet er 60, 70 miljoen op tafel komen. Want nu redeneren de mensen „wat schiet ik er mee op als ik mijn schip voor de wal leg en met een paar ton schuld blijf zitten". Daarom laten wij zoveel mogelijk mensen van de rijksgroepsregeling zelf standigen profiteren, om op die manier overlevingskansen voor de schipper/eigenaar te scheppen. Die uitkering moet u zien als een soort bedrijfs- krediet, dat vergezeld gaat van een aflossingsschema. Dit wil niet zeggen, dat we. tegen beter weten in financieren, maar als we ook maar een lichtpuntje zien Burgemeester Buys zegt, dat uit de 51 aanvragen, die eind 1975 bij het Urker gemeente bestuur binnen waren geko men, om voor deze regeling in aanmerking te komen, wel blijkt hoe kritiek de situatie is. In 1975 keerde het gemeente bestuur nog 1,7 miljoen gulden uit in dit kader. „Ik heb nooit geloofd in het sprookje dat de meeste miljonairs op Urk zou den zijn te .vinden", zegt hij. „Op 1 september van het vorig jaar bedroeg "de gezamenlijke vordering van het bedrijfsle ven op de Urker vloot 6,3 mil joen gulden". Het lijkt er op dat „het wonder van Urk" enigszins de wereld uit is. In 1952 tien jaar nadat de Noordoostpolder was drooggevallen en Urk eiland- af werd voorspelde de be kende sociograaf professor Groenman, dat Urk in 1975 nog maar zo'n 2.500 inwoners zou hebben als er niets ge beurde. Zijn woorden werden gelogenstraft en heden ten da ge telt Urk 9.200 inwoners. Een ontwikkeling, die er zon der de ondernemingsgeest van de Urkers, die hun actieradius tot ver op de Noordzee uitbrei den, niet geweest zou zijn. Op dit ogenblik beschikken de voormalige eilandbewoners over de modernste kottervloot, waarbij de vis met gevoelige electronische apparatuur (so nar) wordt opgespoord. De vlucht, die de Noordzee-visse- rij op Urk nam, heeft in de loop der jaren een dikke 1.500 man een goed belegde boter ham bezorgd, terwijl 300 Ur ker meisjes in fileer- en diep- vriesbedrijven werk vonden. Alles en iedereen op Urk heeft met de visserij te maken, zoals bijvoorbeeld de transportbe drijven die er zijn gevestigd. Want de helft van de vis, die op de Urker afslag wordt ge veild wordt per as aangevoerd. De vissers lossen hun lading in bijvoorbeeld Harlingen, Den Helder of Delfzijl en rij- Het is rustig op de Urker scheepswerven. De moeilijk heden, die de vissers door o.a. de vangstbeperkende maatregelen ondervinden, vinden in diverse sektoren hun weerslag. Nu zijn de banken een veel strakker beleid gaan voeren, waarbij de Amro-bank de Ne derlandse visser heeft laten weten „voorzichtiger" te zullen worden bij de kredietverstrek king. Die brief is de bank niet in dank afgenomen. Burgemeester Bouys zegt: „Er zijn inderdaad vissers, die met hun koppie hebben gefinan cierd. Maar er zijn ook men sen, die in grote moeilijkheden verkeren, terwijl ze een prach tige kotter van zeg maar 2 miljoen in de vaart hebben. Het is een dieptepunt waarin alles in één keer op je af komt". Over het feit dat er niet of nauwelijks BV's op Urk zijn: .Misschien heeft men het niet nodig gevonden dat te doen. Maar eerlijk gezegd weet ik het niet. En ik begrijp het ook niet. Er rijst bij mij wel eens de vraag, of er altijd wel even bedrijfskundig en bedrijfsma tig is gewerkt Want in dat geval had men die kans ge pakt". De moeilijkheden, waarin de visserij verkeert, zijn van het gezicht van de Urkers af te lezen. Op de plaatselijke werf ligt één schip, een vroegere kotter, die nu onder Panamese vlag vaart Te veel schepen liggen voor de wal, van som mige is bekend dat ze aan de ketting liggen. Er zijn kreten gehoord over een economische blokkade door bijvoorbeeld de Nieuwe Waterweg af te slui ten, om de regering de ernst van de situatie te laten inzien. Klaas Hoekstra van de visse- rijbond: „Er zijn goede leden onder ons, die om aktie roe pen", weifelt wanneer het on derwerp ter sprake komt Hij praat over een eventueel op trekken naar Het Binnenhof via de binnenwateren, waar door ook voor stagnatie zou worden gezorgd. ,Maar we zullen zoiets wel aanvragen", zegt hij er vlug bij. Burgemeester Buys merkt op dat „wanneer het gesprek op de golflengte komt van bur gerlijke ongehoorzaamheid, er met mij niet meer is te pra ten". Overigens zegt hij geen enke le orde-verstoring te vrezen in de toekomst "Vorig jaar no vember/december toen de vloot voor de wal lag, was er ook sprake van aktie. Maar alles is rustig verlopen. Mis schien dat de Urker op de buitenwacht overkomt als een uitermate recalcitrante knaap. Maar er is alleen maar sterk verzet. Verzet vooral over de onduidelijkheid ten aanzien van quotering en sanering". Voor de Urkers wordt de vis nog altijd duur betaald. Aan het eind van het dorp staat het vissersmonument: een vrouw, die uitkijkt over de zee al heet die dan momenteel IJsselmeer. Rondom haar de namen van de vissers, die niet terugkeer den. Te beginnen met de 19-ja- rige Willem Korf, die in 1816 verdronk. Als laatste de 17-ja- rige Jan van Veen van de UK 153, die in 1970 het leven op zee verloor. Tussen deze twee namen tientallen anderen. Kinderen vaak van elf, twaalf en dertien jaar. „Vertrouwen op God, die vruchtbare en onvruchtbare jaren geeft", zei Klaas Hoek stra in december van het vorig jaar. „Wat de toekomst brenge moge, mij geleid des Heren Hand". KLAAS GOINGA Urk „Wij doen wat we ons hele leven heb ben gedaan: vissen. En wanneer er geen com pensatiemaatregelen ko men, blijven we onher roepelijk doorvissen. Van die quotering kun nen we ons niets aan trekken. Een week va ren kost ons tussen de tien- en twaalfduizend gulden. En met die quo tering zouden we voor maar pakweg tiendui zend gulden mogen van gen „Meneer, we zouden toch wel gek zijn. Dit is een gezond bedrijf. Ik laat het niet kapot ma ken". Lammert de Boer, voorzitter van de plaatselijke Visserijbond. die fel gekant is tegen de quotering. Met name fulmineert hij tegen een quotering per schip. „Roeiboot en Noordzeekotter zouden dan bij wijze van spreken over één kam worden geschoren", zegt hij. Volgens De Boer is de enige oplossing een periodieke vangststop gecombineerd met compenserende maatregelen. den vervolgens per auto naar huis. Die visafslag is er geko men door de Urkers zelf om dat ze het gevoel hadden in IJmuiden „achteraan te wor den gelegd". Op dit ogenblik is de Urker visafslag met een omzet van 75 miljoen de groot ste van ons land. Ongeveer de helft van de aanvoer wordt geëxporteerd. Het is een van de elementen, die deel uitma ken van het wonder van Urk en naarmate het de Noordzee vissers beter verging, werden de kotters groter. Tonnenmaat en motorvermogen werden voortdurend uitgebreid. De ne venindustrie op Urk paste zich aan de ontwikkeling aan. Er werd geïnvesteerd, de handels banken reageerden alert op de voortdurende vraag naar kre diet. De kleine kantoortjes groeiden in sommige gevallen uit tot riante filialen waar mil joenen omgingen. Voor de bouw van een kotter werden soms leningen afgesloten tot meer dan 100 procent Want de Urker was goed voor zijn geld. Onbekommerd sloot hij een hypotheek af op zijn huis. El ke verdiende cent werd direct weer in het bedrijf gestoken en met de regelmaat van de klok voldeed de visserman aan zijn rente- en aflossingsver plichtingen. Zoveel vertrou wen had de Urker visser in de toekomst, dat hij niet of nau welijks gebruik maakte van de wet op de besloten vennoot schap (BV), waardoor het in sommige gevallen bij een eventueel faillissement moge lijk is het privé-bezit buiten de bankaanspraken te houden. AMSTERDAM Tegenover het adres Spaardam- merstraat 69 in Amsterdam staan achtentwintig Marokkaanse gastarbeiders op het trottoir voor het politiebureau te kleumen. Onwettige kinderen van j moedertje welvaart die een kruimel recht komen claimen. Ze worden bewaakt door twee agenten te paard alsof ze op het punt stonden in barbaarse halsmisdrijven los te barsten. Corrie Courtens wijst uit haar raam en zucht: „De ziele- pieten. Ze zouden geen vlieg kwaad kunnen doen, daarvoor zijn ze veel te veel in paniek. En toch die agenten. Walgelijk". Het stof voor protest waalt zogezegd door de kier onder haar voordeur naar binnen. Maar ze zoekt het achtduizend kilometer verderop: in de Amerikaanse staat Oklahoma. Voor de meer dan 1000 delinquenten in de gevangenis Mc Alester wil ze de Nederlandse publieke opinie mobiliseren. Logische vraag: waarom? Haar aantwoord: „Toeval. Het had ook hier om de hoek kunnen zijn. Onrecht loert overaL Ik zat al een jaar of zes in Amnesty International. In het kader van de hulpverlening aan politieke gevange nen stuurden we nieuwsbrieven uit ook in het Engels. Zo'n brief moet in Mc Alester terecht gekomen zijn. En ik kreeg meteen een reactie terug van een jongen Willy Tipton. Die was onderte kend door nog 45 andere gevangenen. Allemaal veroordeeld voor een crimineel feit. Dat staat niet ter discussie en daarom vallen ze terecht buiten het werk van Amnesty International Maar de wanhoop in die brief... de hulpeloosheid... de hartekreet: ze doen maar met ons.... Ik was na die reactie niet in staat de zaak te laten hangen. Dan zou ik ze een morele schop in de lendenen gegeven hebben. Je kunt niet zeggen: ik heb jullie ellende voor kennisgeving aangenomen en ga over tot het volgen de punt van het programma. Daarom die aktie. Je dient ergens te beginnen. En dan móet het een sneeuwbal worden, die rolt en rolt en groter en groter wordt Pak het onrecht aan waar je het tegenkomt. Overal kom je de ijzeren hand tegen, maar die gaat roesten, hoor. Dat geldt voor de hele maatschappij. Schop maar tegen de bierkaai- er komt echt wel een gat in". Dierenverzorgster van beroep. 39 Jaar alle vrije tijd en spaargeld in dienst van de strijd tegen de wantoestanden waarvan Mc Alester een uitwas is, maar die evenzeer woekeren in andere gevangenis sen, in andere landen, in andere menselijke verhou dingen. Mappen vol correspondentie raison van drie gulden per envelop. Gevangenisdirecteur Ri chard Crisp, hoofd van het gevangeniswezen Ned Benton, gouverneur van Oklahoma David Boren ze moeten hoorndol worden van die brieven, steevast gevolgd door een rappel wanneer antwoord uitblijft. Corrie Courtens heeft deze autoriteiten in het verre Amerika nooit gezien, maar ze praat erover alsof het minder prettige kennissen waren uit haar stamcafé. „Die Crisp, he. Die is beroepsmi litair geweest. Een soort commando. Een vent van: niks inspraak, koppen kaal. Hij hanteert het gaspis tool zoals u de balpoint. Dat heeft al een dode gekost, de jonge Bobby Forsythe. En neem Benton. Hij heeft zijn hoge post te danken aan het feit dat hij een expert op het gebied van het gevangeniswe zen zou zijn. Maar hij is 26 jaar oud, nou vraag ik je. Hoe kan iemand van 26 waar je nog vier militaire dienstjaren van moet aftrekken ergens deskundig in zijn?" Mc Alester, de hel op aarde. Sinds 1973 zoveel opstanden van gevangenen dat de schade 30 miljoen dollar heeft bedragen en misschien wel meer. Ant woord van de autoriteiten: eenzame opsluiting zon der luchten, wasgelegenheid, bed, medische verzor ging en soms dagenlang geen eten. Corrie Courtens: „Die Crisp, he. Hij legt te kust en te keur een rookverbod op, haalt boeken weg, verhindert Corrie Courtens vecht verbeten door dat iemand in het bezit komt van tandpasta of kantineartikelen,weigert af en toe gevangenen te laten luchten, staat zonder opgaaf van redenen geen doktersbezoek toe, weigert gevangenisadvocaten en stelt zich, racistisch op. Goed, overtreding van de maatschappelijke spelregels wordt gestraft met vrij heidsberoving. Daar kun je het mee eens zijn of niet Maar dan moet een gevangenisdirecteur niet ook nog eens een keer voor eigen rechter gaan spelen. Als een maatschappij zo nodig straffen moet, dan dien je er ook op toe te zien dat dit correct gebeurt". Ze bladert door haar mappen met brieven." Hier, lees wat Scott Sash me schrijft: Ik heb uw brief een week geleden ontvangen en we schijnen hetzelf de probleem te hebben. Ik had ook geen geld genoeg voor postzegels. Maar daar hebben ze hier een unieke oplossing voor gevonden. Ze hebben een contract afgesloten met een particulier bedrijf dat handelt in bloedplasma. U begrijpt waar ik heen wil het Amerikaanse kapitalisme op zijn best Gevangenen worden om economische redenen (even onontkoombaar als de loop van een pistool tegen je kop) gedwongen twee maal per week bloedplas- ma te verkopen aan de Sam Rod Company voor 5 dollar per halve liter. Het gebouw waarin dit gebeurt, noemen we de melkschuur". Een andere brief. „Waarom zulke gevangenissen in Amerika, zullen uw vrienden vragen. Omdat ze onder het mom van corrigerende instellingen een industrie vormen waarin jaarlijks een miljard dollar omgaat Tachtig percent van de gevangenen begaan na hun vrijlating een nieuw misdrijf en belanden weer in de cel. Waarom faalt het gevangeniswezen op het stuk van reclassering? Omdat dat de bedoe ling is omdat het er moedwillig op is ingericht recidivisme in de hand te werken. Gevangenen zijn werktuigen. Ze vormen een zakelijk belang een monopolie in handen van politici en hun hielelik- kers. Het is een vorm van wettige slavernij. Gevan genen krijgen voor hun arbeid in de werkplaatsen en op de boerderijen van de gevangenis 15 tot 75 cent per dag betaald als ze betaald krijgen. Maar een gevangenis als Mc Alester haalt een omzet van 90 miljoen dollar per jaar. Plus de ruim 1 miljoen dollar die per jaar worden betaald aan cipiers en ander personeeL Een gevangenis betekent een stuk werkgelegenheid voor ongeschoolde arbeiders. De gevangenis is om twee redenen een integraal onder deel van de economie. Dus zijn er gevangenen nodig. Daarom, Corrie, wordt er in de gevangenis sen niets aan reclassering gedaan. Sterker: daarom zijn de gevangenissen opzettelijk bestemd om in ons land de misdaad uit te lokken, in stand te houden en toe te doen nemen". Wanneer je als aktievoerder voor je inlichtingen afhankelijk bent van brieven uit de gevangenis, bestaat het gevaar van een eenzijdig informatie beeld. Corrie Courtens heeft ervaring genoeg om daarvoor op haar hoede te zijn." Natuurlijk heeft alles in het leven twee kanten. Daarom is mijn werkwijze als volgt. Na het sturen van een paar kaartjes ontstaat er een zeker contact Dan ga ik brieven schrijven met een vragenlijst erbij over nationaliteit ras, leeftijd, aard van beschuldiging en misdrijf, strafmaat enzovoort Als ik dan op een gegeven moment twaalf dezelfde klachten krijg van jongens waarvan ik door middel van mijn vragenlijsten weet dat ze eenzame opslui ting hebben dan heb ik de meeste zekerheid die ik vanaf deze plaats kan krijgen". Zo wroet en ploegt ze verder. „Er rijn genoeg klachten krijg van jongens van wie ik door middel „Een aktie die een oceaan overbrugt". Gek, ja. „Protestbrieven uit Europa hebben in Amerika veel meer uitwerking dan kritiek uit eigen boezem. Ik weet niet waarom. Een psychologische kwestie, denk ik". PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13