Sportieve recreatie goed voor 2 miljard alstublieft, Nieuw akkoord moet einde maken aan strijd in Libanon Einde aan links college in A'dam Politie in burger op tribunes Griek 3 jaar buiten spel Vertrouwen in Den Uyl loopt terug Arts moet duidelijk aangeven of patiënt mag rijden Deze zomer referendum in Spanje Pa Pinkelman in najaar op KRO-tv Êcidóe Sou/toni DAGBLAD \/rinp ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus it. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J Plug - Adj hoofdredacteur J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Donderdag 22 januari 1916, 66e jaargang no. 20330 Metropolis Speelfilm van Fritz Lang „Me tropolis" op Ned. I om 21.50 uur. „Landgenoten!" om 19.25 uur, Symplisties Verbond om 19.40 uur en Herenleed om 21.00 uur. Ned. II om 20.40 uur Pallisers, om 22.00 uur Ieder zijn deel (3) en om 22.30 uur Achter het Nieuws met milieuproblematiek. OPNIEUW VEEL WIND In het algemeen veel bewolking met af en toe buien. Krachtige tot stormachtige westelijke wind, aan de kust nu en dan westerstorm, tijdelijk iets afne mend. Min. temp. rond 5 gra den, maxima morgen ongeveer 7 graden. Morgen: zon: 8.33-17.10 Schev. hoogw. 7.11-19.34 Maan: 0034-11.02 Laagw. 3.01-15.25. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Kampeerders, sportliefhebbers, sportvissers en watersporters hebben vorig jaar gezamenlijk meer dan twee mil jard gulden aan hun hobbies uit gegeven. Vooral de sportliefheb bers wisten weg met hun geld. Zij hebben in 1975 maar liefst 730 miljoen gulden aan hun lief hebberij besteed. Het grootste bedrag hiervan ging naar het ko pen van sportartikelen en sport- kleding. Voor het zwemmen had men overigens ook heel wat over: zelfs zo'n twee miljoen gulden. •Het kamperen in caravan of tent neemt sterk toe. Dit bleek, even eens vorig jaar, toen aan deze vrijetijdsbesteding maar liefst 650 miljoen gulden besteed werd. Duidelijk werd toen ook, dat vele Nederlanders in 1975 een caravan of tent gekocht hebben en dat anderen nogal wat geld besteed hebben aan het aanschaffen van alle mogelijke accessoires voor hun caravan of tent Het totale caravan- en tentenpark bestaat thans uit 1,2 miljoen stuks. Aan pleziervaartuigen (met uit zondering van kleine speelboten) telt Nederland al 136.000 stuks. Opvallend daarbij is, dat velen het hebben gezocht in luxere bo ten, of in meer comfort aan boord. Een en ander blijkt uit gegevens van het onderzoekbureau Ecop- lan te Amsterdam. Gevecht - met zee Een Nimrod van de Britse lucht macht maakte in de storm van de afge lopen dagen deze dramatische opna me van de Franse trawler Cite d'Aleth in de ruwe zee bij de Schotse Hebri- den. De bemanning had zijn toevlucht gezocht op de brug, nadat brand aan boord was uit gebroken. Later werd het vuur be dwongen. (Van onze sportredactie) ZEIST Na een bijna vier uur durende bijeenkomst heeft de tucht- commissie van de KNVB gister avond grensrechter Griek schuldig bevonden aan het geven van een kopstoot aan Bertus Quaars in de wedstrijd Feyenoord—PSV. Met on middellijke ingang werd Gerrit Griek gedurende een termijn van drie jaar het recht ontzegd enige functie binnen de KNVB te bekle den. Naast het uitdelen van de kopstoot telde voor de commissie erg zwaar dat Griek „bewust onjuiste, althans niet naar de waarheid" inlichtingen had verschaft. Gerrit Griek heeft nog de mogelijk heid tegen het vonnis in hoger be roep te gaan. Zijn raadsman Bertels: „Wij zullen de zaak echter eerst een paar dagen laten rusten en dan pas een beslissing nemen". Scheiding Deze twee meisjes, geboren op 7 no vember in Wichita in de Amerikaanse staat Kansas als Siamese tweeling, zullen maandag a.s. na een operatie een gescheiden leven gaan leiden.De tweeling maakt het momenteel uitste kend. Siamese tweelingen komen voor bij één op de ongeveer 50.000 ge boorten. (Van onze correspondent) BEIROET In Libanon is een door Syrië voorgesteld akkoord tussen al le strijdende partijen bereikt op ba sis van een politieke oplossing. Dit is officieel in Beiroet bekend ge* maakt. Het akkoord voorziet aller eerst in de vorming van een militai-. re commissie, waarin behalve Liba- nezen ook Syriërs en Palestijnen zitting hebben. Deze commissie moet maatregelen nemen voor een staken van het vu ren en een terugkeer naar een nor male toestand. Naar verluidt zou het akkoord verder voorzien in een evenredige vertegenwoordiging van moslims en christenen in het parle ment, in het afschaffen van gods dienstige criteria bij benoemingen, topfuncties uitgezonderd, in een door het parlement gekozen premier en in de vorming van een hoge raad voor planning en ontwikkeling. Ver der zou het akkoord nog enige door president Franjieh gewenste gehei me clausules bevatten, zoals de ver wijdering van zware wapens uit de Palestijnse kampen en een belofte van het PLO zich nauwkeurig aan het gesloten akkoord te houden. Christen-president Franjieh was door de christengemeenschap ge machtigd om over de Syrische voor stellen met de moslimleiders te on derhandelen. Hij heeft daarbij de nodige tegenstand moeten overwin nen want met name de minister van binnenlandse zaken Camille Cha- moun en sommige leiders van de falangisten verzetten zich tegen de voorstellen. Intussen is er ook gisteren in Liba non flink gevochten. Het zijn vooral de Palestijnen en moslims die suc cessen hebben behaald. ABVA: 4,5% meer voor ambtenaren DEN HAAG (ANP) De Algemene Bond van Ambtenaren verwacht per 1 januari vierenhalf procent sa larisverhoging voor het overheid spersoneel. Dit deelt de bond mee in zijn blad De Ambtenaar. Ook in het bedrijfsleven is 4,5 pro cent uitgekeerd, bij wijze van prijs compensatie, zo wordt opgemerkt De verwachting van de ABVA is gegrond op de door het kabinet ge troffen loonmaatregel. De salarissen van de ambtenaren zullen als officieel punt op de agen da worden behandeld wanneer het Centraal Georganiseerd Overleg op 29 januari a.s. bijeenkomt. BIJ FC DEN HAAG WEST HAM UNITED (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor het eerst in 3e geschiedenis van het Nederlandse voet bal zullen tijdens de Europa Cup wed strijd West Ham United en FC Den Haag, die op woensdag 3 maart in bet HaagSe Zuiderpark wordt gespeeld, ver moedelijk politiemannen in burger op de tribunes aanwezig zijn. Hiermee hoopt men het leger Engelse voetbalsupporters dat met hun favoriete club mee naar Den Haag zal komen te kunnen weerhou den van eventuele gewelddadige acties. Vertegenwoordigers van gemeente, poli tie en FC Den Haag zijn inmiddels be sprekingen begonnen om het komende Europa Cup II-duel in zo goed mogelijke banen te leiden. Het is niet uitgesloten dat de Haagse politie op de dag van de wedstrijd bijstand van collega's uit ge meenten in de Randstad zal krijgen, om ook de Haagse binnenstad zoveel moge lijk tegen mogelijke baldadigheden van de Engelse supporters te beschermen. Aanhangers van voetbalclubs uit Groot- Brittannië hebben de laatste jaren een spoor van vernielingen getrokken over de Europese steden. Vers in het geheugen liggen nog de gebeurtenissen rond de Europa Cupfinale vorig jaar in Parijs en de ravage in het Feyenoordstadion enige jaren geleden. DEN HAAG (ANP) Sinds april 1974 is het vertrouwen in minister-president Den Uyl met tien procent gedaald. Had in het voorjaar van 1974 nog 38 procent van de Nederlandse bevolking vertrou wen in de bewindsman, in december 1975 was dit percentage teruggelopen tot 28, aldus een onderzoek van het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie, dat in december van het vorig jaar werd gehouden. Ook in eigen kring is het vertrouwen in de premier gedaald. Den Uyl, (acht pro cent van de Nederlandse bevolking weet niet wie hij is) geniet nog het vertrouwen van 64 procent van de PvdA-stemmers. In april '74 was dit 87. De aanhang van de minister-president bij de KVP en AR-stemmers bedraagt op het ogenblik 24 en 14 procent (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Een arts moet duidelijk in zijn recept voor bepaalde medicijnen aangeven of de patiënt, voor wie die medicijnen bestemd zijn, mag rijden ja of nee. Dit kan tientallen doden per jaar schelen. De artsen saboteren echter de regeling, die daaromtrent gemaakt is tussen de Koninklijk*» Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst en de Kooinklijke Neder landse Maatschappij voor de Farmacie. Deze regeling is een grandioze misluk king omdat de artsen niet meewerken en stelselmatig verzuimen op de recepten aan te geven of het medicijn wel of niet de zogenaamde „gele sticker" mee moet krijgen. Dat is de mening van Prof. F. A. Nele mans uit Maassluis die vanmiddag zijn inaugurele rede hield bij zijn aanvaar ding van het ambt van buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Utrecht om onderwijs te geven in de farmacotherapie. Farmacotherapie is de behandeling van zieken of ziekten met geneesmiddelen en in verband hiermee ook de studie van de werking van geneesmiddelen op het zieke lichaam. Prof. Nelemans ging er in zijn oratie van uit dat een apotheker verstand van de farmacotherapie moet hebben omdat hij moet kunnen waarschuwen wanneer een patiënt combinaties van ge neesmiddelen krijgt die gevaarlijk zijn of waarbij de uitwerking van een of meer van de betrokken geneesmiddelen teniet wordt gedaan of bijvoorbeeld gevaarlijk zou kunnen zijn bij deelname aan het verkeer. E«n „blijm'aker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: adres: woonplaats: ii3MSSS§l (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam Met de verkiezing van een WD- een CDA-wetbouder als opvolgers van de wethouders Lammers (PvdA) en Van Duyn (PPR) in het Amsterdamse college van b. en w. is gisteravond definitief een einde gekomen aan het linkse programcollege in de hoofdstad. De steun vanuit de raad aan dit college was dermate afgebrokkeld, dat er een onwerkbare situatie was ontstaan. Met de komst van de WD- wethouder mr. C. Goedkoop en de CDA-wethou- der mr. A. v.d. Eijden kan het college weer rekenen op een bredere vertrouwensbasis. Beide wethouders hebben hun benoeming overi gens nog in beraad; mr. Goedkoop in verband met zijn werk en mr. v.d. Eijden op politieke gronden (portefeuilleverdeling, waarover nog overleg moet worden gepleegd). In eerste instantie hadden zowel de WD als het CDA beide vrijgekomen wethouderszetels voor zich opgeëist. Als de gekozenen hun benoeming aanvaarden zal het college bestaan uit vier wethouders van de PvdA, twee van de CPN, een van het CDA en een van de WD. Pijp voor Harold De Britse premier Harold Wilson is gisteren in het Lon- dense Savoy-hotel uitgeroepen tot pij proker van de laat ste tien jaar. Hij kreeg de bij de titel horende geschen ken. een houten ta bakspot en twee fraaie pijpen, uitge reikt door de acteur Rupert Davies, die de onderscheiding in 1964 kreeg. Wil son was al eens pij proker van het jaar. in 1965. Van onze correspondent BRUSSEL Koning Juan Car los van Spanje zal, naar ver wachting, op 28 januari in de Spaanse Cortes de eerste fase van een programma voor meer vrijheden voor het Spaanse volk aankondigen. Daartoe zal deze zomer een referendum worden gehouden over de reor ganisatie van de conservatieve Cortes tot een gekozen, demo cratische parlement, zo hebben zegslieden van premier Arias Navarro tegenover het persbu reau AP verklaard. Het parle ment zal via wijzigingen in de grondwet aan gezag moeten winnen ten opzichte van de uit voerende macht, de regering. Aan de verkiezingen die voor het parlement zullen worden ge houden, zullen nader aan te wij zen politieke partijen mogen deelnemen, maar in geen geval communisten en extreem-linkse groeperingen. De verklaring van de koning kan van invloed zijn op de houding van de EEG te genover Spanje. HILVERSUM De KRO-tv heeft mo menteel een serie Pa Pinkelman in de maak naar de strip op tekst van God fried Bomans en met tekeningen van Carl Voges. De uitzending ervan begint in het najaar, waarschijn-, lijk oktober. De strip Pa Pinkel man verscheen in de jaren '50-'60 in de Volkskrant Een van de aantrekkelijke kanten ervan toen was, dat de afleverin gen op het laatste moment verschenen en vaak aansloten bij de actualiteit. De rol van Pa Pinkel man zal worden ge speeld door Ton van Duinhoven. De onaf scheidelijke Tante Pollewop ziet men te rug in de figuur van Maya Bouma. De twee jongetjes, Karel- tje Flens en zijn ne gervriendje Flop, zijn Lex Ubbink en Lud- wig Sam wel. Het idee om deze strip voor tv te be werken komt van Ni co Hiltrop, die ook de regie op zich heeft genomen. Hier en daar moest de tekst worden aangepast Op de uiteindelijke tekst rust de goed keuring van de wedu we van Bomans. Er zat nogal wat politiek in uit die dagen, o.a. met betrekking tot de KVP, maar ook ver bleef Pa Pinkelman in die jaren al in het Midden-Oosten, waar hij zijn visie gaf op de oliepolitiek. Door hier en daar de tekst bij te stellen verloor deze het ge dateerde karakter. Tussen de bedrijven door sloeg Pa Pinkel man (Godfried Bo mans) zoveel wijshe den uit dat men er nog generaties lang van kan genieten. Toch kwam deze strip volgens getuige nis van Bomans soms met de grootste moei te gereed. Er zijn intotaal zes afleveringen van een half uur elk. Behalve de genoemde acteurs verschijnen in de ver schillende afleverin gen telkens andere acteurs en actrices voor gastrollen, figu ren waarmee Pa Pin kelman in contact treedt Eisen Olsen te hoog (Van onze sportredactie) UTRECHT John Steen Olsen gaat vrijwel zeker niet naar FC Utrecht Gisteravond heeft er een langdurig gesprek plaatsge vonden tussen het bestuur van FC Utrecht en de Feyenoorder en daarin stelde Olsen dermate hoge persoonlijke eisen dat. daaraan geen gehoor kon wor den gegeven. FC Utrecht gaat zich nu beraden over de te ne men stappen. Allereerst moet met de geldschieter, die voor Olsen wilde betalen, worden ge sproken of hij ook voor een andere speler financiën beschik baar stelt en daarna of er nog een geschikte aankoop gedaan kan worden. Do na Carmen Mevrouw Car men Franco-Polo, vrouwe van Meiras en weduwe van generaal Franco, verlaat begin februari het paleis El Pardo bij Madrid, waar haar man en zij jarenlang hebben gewoond. Zij gaat wo nen in een flat in het centrum van de stad. Veedieven Twaalf veedieven van de stam der Ngoroko in Kenia zijn in een gevecht met de politie doodgeschoten, toen zij in het noorden van het land een kudde van 720 stuks véé wilden stelen. Bosbrand Een in het mari niers-opleidingskamp Pendleton in California begonnen bos brand heeft San Clemente, woonplaats van oud-president Richard M. Nixon bereikt. Zijn huis loopt evenwel weinig ge vaar.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1