Bagger en steile heuvels moeten Kees v.d. Wereld een goede plaats bezorgen Peter en Sjefke willen wereld recrd bowlen Stuntje met dameselftal Export snijbloemen in de lift Gecombineerde competitie Leiden/Gouda nu al geslaagd Bollenkwekers verontrust over kwikverbod 1SJINSDAG 20 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT Ook Nieuwkoop heeft da.i eindelijk een eigen sportheld. Het is de 20-jarige Kees van de Wereld die een paar dagen gleden een oproep kreeg van de KNWU om plaats te nemen in de selectie van het Nederlandse amateurteam cycle-cross, dat dit weekeinde vlakbij LyomZuid Frankrijk gaat deelnemen aan het wereldkampioenschap veldrij den. Kees van de Wereld h' er eigenlijk niet op gerekend, vertelde hij nu' gik i. „De KNWU had mij aanvanke lijk niet uitgekozen, maar om dat Gertie Wildeboer plotse ling een profcontract heeft ge tekend kreeg ik toch nog een invitatie. Eigenlijk niet zo leuk als je op zo'n manier in een ploeg moet komen maar ik ben de laatste die daar moei lijkheden over gaat maken. Het is een leuk kansje voor mij en die laat ik niet voorbij gaan. Dat ik het zo laat hoorde heeft natuurlijk wel als conse quentie dat ik me niet opti maal heb kunnen voorberei den, dat is wel jammer. Maar we zullen wel zien hoe het loopt". Kees van de Wereld, die in de wielerwereld met zijn 20 jaar eigenlijk pas komt kijken en dat zelf ook maar al te graag toegeeft, is onverwacht het hol van de leeuw binnen gestapt Dy: w - ceinde, als hij tenmin ste niet a'« reserve wordt aan- gewezen^ van de vijf geselec teerde renners mogen er vier aan de strijd deelnemen) moet hij zich gaan meten met de wereldtop en dat terwijl hij eigenlijk met in de selectie was opgenomen. „Het is eigenlijk wel een beetje vreemd gegaan", vertelde hij mij. Bij de kortgeleden gehou den Nederlandse kampioen schappen werd ik vierde ach ter Wil Brouwers, Henny Stampsnijder en Gertie Wilde boer. Maar dat telde zeker niet mee want men koos voor Hans Steekers en Herman Snoeing, die na mij waren gefinished. „Een klein beetje had ik dus wel op een plaatsje inde selec tie gerekend. Toen ik vroeg waarom ik er niet bij was zei men dat die jongens over het Kees v.d. Wereld: buitenkansje gehele seizoen bekeken beter hadden gereden. Die hadden beiden een paar wedstrijden gewonnen en ik niet Maar ik ga geen moeilijkheden maken. Ik heb nu mijn zin". Kees van de Wereld maakt zich geen illusies dat hij zon dag zal vlammen en dat hij met de allerbesten mee zal kunnen. „Van zoiets droom je alleen maar", zegt hij nuchter, „maar dromen zijn bedrog. Natuurlijk red ik dat niet. Ik ben al blij als ik een plaatsje heb bij de eerste twintig. Dét moet kunnen. Een paar weken geleden heb ik samen met Gerrit Schaeffer nog meege daan aan internationale wed strijden in Zwitserland met heel wat bekende profs. En daar eindigde ik als 16e. Je zou zeggen dat dat zondag dan ook moet kunnen". Nieuwkoop, een supporters club is er nog niet, kijkt toch met spanning uit naar zondag als de zoon van de bloemist V. d. Wereld waarschijnlijk de strijd gaat aanbinden met de wereldtop. Als het aan Kees ligt mag het parcours flink zwaar zijn. Het liefst met een hoop bagger, smalle glibberige paadjes en als het effe kan ook flink wat heuveltjes. Dat is zijn favoriete parcours. Van de Wereld is dan in zijn ele ment. Vooral bij het klimmen pakt hij dan tijdwinst. Thuis in Nieuwkoop heeft hij daar in het verleden hard op getraind. „Dan ga ik vijftig keer de dijk op en af', zegt Kees, „dan kweek je pas conditie. En die zal zondag hard nodig zijn". De in Leiderdorp wonende ambtenaar Peter van Wageningen gaat samen met zijn vriend Sjefke Gijssels, die in Schiedam woont, eind maart van dit jaar een heuse aanval doen op het wereldrecord bowlen dat nu nog op naam staat van de twee Groningse „ballenrollèrs" Jack de Kant en Tjaco Bolt, die in ruim veertien uur 100 games per persoon speelden en toen pas moesten afhaken. Peter en Sjefke hëbben nog stoutere plannen, zo vertelde mij gisteren de 40-jarigen Lei derdorper. Hij zei: „We zijn van plan de 150 games vol te maken en we hebben uitgere kend dat we daar een volle dag mee bezig zouden zijn. Het lijkt onmogelijk maar we heb ben er allebei erg veel zin in. Dus zetten we ook door. En als we de 150 games niet halen dan werken we in ieder geval toe naar een verbetering van het huidige record". De twee bowlers, die dit week einde in Holiday-Inn in Leiden van start gingen met hun eer ste „trainingskamp", staan niet alleen voor de moeilijk heid dat ze 24 uur lang op de been moeten blijven maar er moet ook nog serieus gegooid worden. Een mentaliteit van „laat die ballen maar rollen" zou het tweetal fataal kunnen worden omdat nu eenmaal in het regelement van de verbete ring van het wereldrecord is vastgelegd dat ze elke game tenminste 100 ball pins (omver geworpen kegels) moeten sco ren. Dus concentratie moet er steeds blijven. En dat zal volgens Peter en. Sjefke best lukken. „We heb- Peter van Wageningen (links) en Sjefke Gijssels in training op de bowlingbaan van Holiday-lnn. ben een paar erg goede spon sors die er wel voor zullen zorgen dat we ons natje en droogje hebben en dat het ons aan geen deskundige verzor ging zal ontbreken", zegt Pe ter, die samen met zijn vriend speelt in het bowlingteam van het Sassenheimse wegrestau rant De Ui ver, tevens sponsor. De twee bekende bowlers, die een hoge bestuursfunctie heb ben in de bowlinebond .eiden, zien het wel zitten et die recordverbetering. Hun eerste uitgebreide „testwedstrijd" viel wat tegen. Peter: „We zijn begonnen met het spelen van 50 games. Na afloop waren we bekaf. We komen nog duide lijk conditie te kort. Daar moet nodig aan geschaafd worden. Maar we hebben nog even de tijd". De bekende Zilker za kenman Gerard Keyzer, die ook nauwe relaties heeft met Menken Melk, heeft een leuk stuntje bedacht om met de naam van zijn zaak in de publiciteit te komen. In navolging van vele andere sponsors stak hij een voetbalelftal in nieu we trainingspakken al leen is het dit keer geen herenteam maar een elf tal bestaande uit louter dames, die er stuk voor stuk mogen zijn vind ik. Volgens mijn informatie is dit het eerste gespon sorde damesvoetbalteam hier uit de streek en daarom presenteer ik ze ook vandaag. Ze spelen bij de voetbalvereniging van Van Nispen en ze draaien erg goed mo menteel. Alleen dit weekeinde gingen ze charmant de boot in te gen het Haarlemse EDO en ik weet niet of ze na afloop van die wedstrijd ook zo hebben gelachen als ze nu op deze foto doen. Ik noem hun namen. Het zijn: Ineke Klinken berg, Carla Zethof, An neke Zethof, José Geer- lings, Dieky v.d. Zwart, Tilly Ruigrok, Ada Ver laan, Ria Verlaan, Anja de Groot, Leriy Nulkes, eee Margriet Verlaan, Wilma Hoogkamer, Conny Mooijenkind en Adrien v.d. Put Op de foto staan ook verzorgen Van Velthoven en trai- ner Frits Klinkerberg. En natuurlijk ontbreken ook niet Gerard Keyzer sj en zijn vrouw (in bon- tjas). Den Haag - De totale sierteeltexport is in 1975 de magische anderhalf miljard gulden grens gepasseerd. De bloembollensector heeft echter geen reden te juichen. Het bloembollenaan deel in het gehele sierteeltpakket liep opnieuw terug, namelijk van 419 miljoen gulden in 1974 naar 406 miljoen gulden in het afgelopen jaar. De snijbloemenexport bleef in de lift en ging van 834.875.000,- naar 909.547.000,-. Deze gegevens deelde de voorzitter van het Productschap voor Siergewassen, de heer H. j J. Hylkema vanmiddag mede tijdens de verga- dering van het Produktschap voor Siergewas- y sen. Ondanks de imponerende exportbijdra- gen is de algemene situatie in de sierteelt- structuur niet uitbundig, zei de heer Hylkema. De kosten zijn te hoog en wat erger is, men kan ze niet doorberekenen. Men moet maar afwachten wat men krijgt. Als het produkt marktklaar is moet het geoogst en geveild worden. Een hoopgevend teken noemde de heer Hylke ma het feit dat de afzet van bloemen ondanks de recessie niet is teruggelopen. „Bloemen zijn een vast onderdeel van het bestedingspatroon geworden", zo zei hij. Hylkema s eed ook de zeer snel groeiende productie van bolbloemen in het binnenland aan. „Die groei", zo zei hij, „wordt veroorzaakt door groentetelers, die overschakelen op bloemen en is mede een gevolg van het feit dat meer en meer bollen kwekers ertoe overgaan een deel van hun eigen productie af te vloeien." De heer Hylkema drong er in zijn rede op aan dat de vele organisaties in de sierteeltsec tor tot een veel nauwere samenwerking ko men. „Door het structuuronderzoek in het bollenvak komen andere marsroutes zicht baar", zei hij. "En het bedrijfsleven zal zich bereid moeten tonen die nieuwe routes te volgen. Van de overheid mag daarbij worden gevraagd mogelijkheden te scheppen om dat alles mogelijk te maken. Met name zal die aandacht moeten schenken aan een gemeen schappelijk EEG-beleid voor siergewassen". Aan het slot van zijn nieuwjaarsrede, deelde heer Hylkema mee dat een onderzoek naar de mogelijkheid van een nieuw systeem van vakheffing in de bloembollensector vrijwel afgerond is. Binnenkort zal het eindrapport worden uitgebracht De oplossing wordt ge zocht in een bron waardesysteem. Het voor deel daarvan is dat kweker en handelaar per partij bijdragen in een vaste verhouding. En kele onderdelen moeten nog verder worden uitgediept. Dat zijn in het bijzonder de waar dering van de niet in het handelsverkeer komende bollen en van de geëxporteerde bollen die in het eigen bedrijf zijn gekweekt Afdelingsvoorzitter KNVB: Van onze sportredactie ALPHEN AAN DEN RIJN „We kunnen nu al stellen dat het proef jaar als geslaagd mag worden beschouwd". Met deze woorden besloot de heer Bredie - voorzitter van de KNVB afdeling Gouda de gisteravond in het clubhuis van Alp- hense Boys gehouden vergadering, waarin ver tegenwoordigers van alle belanghebbende vereni gingen en delegaties van de Afdelingen Leiden en Gouda met elkaar van gedachten hadden gewis seld over het verloop tot nu toe van de geïnte greerde Leids/Goudse zondagcompetitie. Beeld van de vergadering in het clubhuis van Alphense Boys. De heer Bredie (in het midden achter de bestuursta fel) zou later verklaren het proefjaar als ..geslaagd'' te beschouwen. (reiskosten, strafzaken en pro motie-degradatieregeling) toon den alle afgevaardigden zich ook verrassend eensgezind. Zelfs werden zaken, die in het nabije verleden door verschil lende verenigingen als „breek punt" naar voren waren ge bracht. door de vergadering nauwelijks besproken en als af gedaan beschouwd. Wel kwam het arbiterscorps van de ver schillende afdelingen nog even ter sprake. Dit resulteerde in een toezegging van de heer Van der Neut, voorzitter van de Leidse scheidsrechterscommis- sie, dat binnen enige weken een vergadering tussen de Goudse en Leidse commissie zal plaats vinden om de, misschien nog bestaande, kleine verschillen weg te werken. Voorts werd een nieuwe verga dering tussen de verenigingen aangekondigd - in april - waarin zal worden beslist over het al dan niet definitief instellen van een Leids/Goudse competitie voor het komende seizoen. HILLEGOM In kringen van bloembollenkwekers heerst gro te ongerustheid over het verbod om kwik voor ontsmetting te gebruiken. Dat verbod wordt van kracht op 1 december a.s. In de vergadering van de ver eniging De Narcis die gistermid dag in het Bloembollencentrum te Hillegom werd gehouden, kwam die vrees duidelijk naar voren. Naast vrees óók verwon dering, omdat een commissie uit het bedrijfsleven om dat verbod had gevraagd, terwijl het be drijfsleven niet eens over de gang van zaken was geïnfor meerd. Veel hoop dat men de zaak nog zal terugdraaien kon voorzitter C. Westerbeek uit Sassenheim niet geven. Deze kwestie speelt al enkele jaren en het gebruik van kwik zal straks alleen nog toegestaan zijn voor de ontsmet ting van pootaardappelen. In zijn openingswoord wees de heer Westerbeek er op dat er tot nu toe minder bloeiende narcis sen worden aangevoerd dan verleden jaar. Toen 17.000.000 bossen en nu 13.000.000 bossen. De prijs is beter. Vorig jaar gemiddeld 0,90 en nu 1,50. De directeur van de Bloembol lenkeuringsdienst, ir. H. van Os, wees er in zijn jaarverslag op dat er in 1975 in de kassen meer aaltjesziekte werd aangetroffen. Bolrot kwam daarentegen wei nig voor, maar de partijen die wegens virusziekte moesten worden afgekeurd, gaven weer een uitbreiding te zien. Aan het op hehtop komst zijnde kwikverbod werd zeer veel aan dacht besteed. Weliswaar was men blij dat er alternatieve mid delen zijn gevonden - voor nar cissen o.m. formaline - maar men kon de vrees niet wegne men dat er grote problemen kunnen komen. Toen het middel Benlate werd geintroduceerd, werd links en rechts gejoicht. maar al gauw bleek dat er iets aan de knikker was. Bepaalde aantastingen die eerst als sneeuw voor de zon verdwenen door Benlate. "bleken zich van het middel later niets meer aan te trekken. Er hadden zich be paalde stammen ontwikkeld die volkomen immuun bleken. Men was bang dat dit zich met de nu ontwikkelde middelen ook kan gaan voordoen en daarom wilde men de kwik-deur op een kiertje houden om in gevallen van ui terste nood op dat middel te kunnen terugvallen. Van het bestuur kreeg men de toezegging dat men pogingen in die richting in het werk zal stel len. Ter sprake kwam ook nog de kwaliteit van de uit Engeland geïmporteerde narcissenbollen. Over het geheel bleek het alle maal mee te vallen. Dat is, zo deelde consulent voor de tuin bouw in Lisse, drs. A. F. G. Slootweg, mede vooral een ge volg van het feit dat de Engel sen zeer veel aandacht besteden aan het plantgoed van partijen die voor export zijn bestemd. Katwijk verstevigt koppositie (Van onze waterpolomede- werker) KATWIJK/MAASTRICHT - Dankzij een overwinning van 3-2 op MZ&PC heeft het wa- terpolozevental van Katwijk zijn positie aan de kop van de tweede klasse verstevigd. Voor Katwijk scoorde Paul v.d. Putte alle doelpunten. Katwijk heeft nu 17 punten uit 10 wedstrijden. Naaste concurrent ZPB uit Barend- recht heeft 14 punten uit 10 wedstrijden. Beide ploegen komen zaterdag a.s. in de Miereweide tegen elkaar in het water. Straf viel mee voor overmoedige Noordwijker (Van onze rechtbankverslag geefster) LEIDEN Na een benauwend kwartiertje verliet gistermorgen de Noordwijker d. P. opgelucht het Leidse kantongerecht. De jeugdige verdachte had de rechter een naar verhaaltje moeten vertellen. Op zekere zo meravond was de Noordwijker met een stel kameraden de bloemetjes buiten gaan zetten. Het pretmaken moe geworden kneep d. P. er na een tijdje tussenuit om in de auto van een vriend te gaan slapen. In een overmoedige bui kwam toen, volgens zijn zeggen, het onzalige idee bij hem op om de auto naar een rustiger plaats te rijden. Ongelukkigerwijs be schikte d. P. niet over een rij vergunning. En ook niet over de vaardigheid die nodig is om het rijexamen te halen, want hij reed prompt de wagen van een andere feestganger in el kaar. Dit gaf natuurlijk een enorme ravage. In paniek en diep ellendig heeft de jonge man tot het ochtendgloren rondgezworven om zijn situatie te overdenken. Zowel rechter als officier van justitie waren begaan met het lot van de feestvierder. Toch kon de rechter het niet laten om wantrouwig op te merken: „Had u soms een erg kwaad geweten, omdat u wellicht te veel gedronken had?" De Noordwijker schudde angstig zijn hoofd. Officier van justitie, mr. Lubberink, liet het bij een eis van 100 boete en een week hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. D. P., die vast gerekend had op een weekje achter slot en grendel, ging in de wolken over zoveel goedgunstigheid naar huis. Met een gelijksoortig strafblad stond even later de veehouder N. H., uit Katwijk, voor de ba lie. Deze man kwam er minder genadig van af. De Katwijker stond terecht, omdat hij zijn hulpje, de 16-jarige Van de G., in een motorvoertuig had laten rijden. De man deed zijn uiter ste best om zich van deze aan klacht vrij te pleiten. „De wa gen stond klaar voor mijn zoon die wel een rijbewijs heeft. Van de G. is er op eigen houtje mee van door gegaan. Ik was er zelf niet bij toen 't beurde". Maar officier van justitie Lub berink vond dat geen veront schuldiging voor wat er voorge vallen was. Hij had ook geen zin om de jongen te horen. „Er liggen 200.000 van dit soort za ken (rijden zonder rijbewijs) op het Haagse parket te wachten op afhandeling. Ik kan niet ie dereen dagvaarden. Van de G. heeft naar mijn mening met uw stilzwijgende instemming gereden. Ik eis dan ook 250 of 10 dagen hechtenis." De kantonrechter vond deze eis wat al te zwaar voor de arme veehouder die netjes op kouse voeten voor hem stond. Hij maakte van deze straf 200 gul den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Afscheidscadeautje Een 37-jarige Leidenaar moest zich gisteren voor de rechterlij ke macht komen verantwoor den wegens schenken van gee strijk vocht zonder een daartoe vereiste vergunning. Volgens het procesverbaal van de zaak zou op 19 juni 1975 in het club huis „De Fuik" te Leiden het bier rijkelijk gestroomd heb ben. De verdachte v. d. Z„ op wiens naam het clubhuis toen stond, werd hiervoor door de politie in de kraag gevat. De indrukwekkend besnorde Lei denaar popelde om de rechter zijn versie te vertellen. „Ik heb twee jaar gratis in dat clubhuis gewerkt om de jongens van de straat af te houden. Op den duur kon ik dat door mijn be roep (loodgieter) niet meer vol houden. Die avond was mijn afscheidsfeest. En als af scheidscadeautje hadden de jongens een paar kratjes bier in huis gehaald. Zelf wist ik er niets van. Ik drink trouwens nooit alcohol." Officier en rech ter vonden het bier wel een vreemdsoortig afscheidsge schenk voor iemand die naar zijn zeggen wars is van elk al coholhoudend brouwsel. Offi cier van justitie Lubberink was niet zonder meer bereid Van de Z. te geloven. Hij wil in ie der geval ook de verbalisant horen. De zaak wordt aange houden en de sociaalvoelende loodgieter mag nog eens terug komen. Sarita de Geus Programma zaalvoetbal (Van onze sportredactie) LEIDEN In de Leidse zaal voetbalhoofdklasse komen van avond alleen Zwaanvogels en Wernink in actie. Koploper Zwaanvogels mag in dit duel nauwelijks moeite hebben met de gedoodverfde degradant Wernink. Ook LDWS moet aan treden. Hellevoetssluis is, in het kader van de Districtsbeker strijd, de tegenstander. Een be kerstrijd waarvoor de Leidse vertegenwoordiger overigens al kansloos mag worden geacht. Beker: LDWS - Hellevoetssluis (21 uur). Hoofdklasse: Zwaanvo gels - Wernink (20 uur). I: Roo- denburg - Van Gerven Sport (19 uur). RES I: Leiden 2 Tegel- handel 2 (20 uur): Gazelle 2 - LDWS 2 (20 uur).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5