is een kameleon" Kans aanzienlijk groter dat Boskov en Mansveld blijven Brzezanczvk: "Fevenoord \t'h -1 S.i fi.rifc^V^ft.rlf i DEN HAAG Sinds gisteren bestaat een redelijke zekerheid, dat trainer Boskov en aanvoerder Mansveld zich ook het volgende seizoen aan FC Den Haag zullen binden. Hoewel de be trokkenen nog twijfels voorwenden, staat vast, dat de Joegoslaaf moreel moeilijk meer van vereniging kan ver anderen. Tijdens de besprekingen, die 14 dagen geleden begonnen werd af gesproken binnen tien dagen uitsluit sel te geven. Dat is van de zijde van Boskov niet gebeurd en de verwach ting. bestaat, dat hij stilzwijgend met het nieuwe voorstel heeft ingestemd. Sinds 1974 heeft FC Den Haag hem teveel als een correct mens leren kennen om nu nog te twijfelen. Hij had FC Den Haag bij een aanbod van Feyenoord, Ajax of PSV, de enige clubs, waarvoor hij zijn huidige werkgever eventueel wilde inwisselen, binnen de afgesproken ter mijn zeer zeker verwittigd. Maar eind januari komen Boskov en FC Den Haag weer bij elkaar en dan mag een definitieve beslissing verwacht worden. Een aanwijzing, waaruit kan worden opgemaakt, dat de trainer van FC Den Haag niet van zins is te vertrekken, is zijn meer dan normale interesse om het voorbereidingspro gramma voor het nieuwe seizoen beter dan in 1975 in elkaar te zetten. Vager Ook het in andere dagbladen nogal breed uitgesponnen vertrek van Aad Mansveld („Ik stop in 1976 met voetballen") wordt per week vager. Toen hij veertien dagen geleden dit krasse besluit wereldkundig maakte, moes ten de onderhandelingen met FC Den Haag nog beginnen. Een tijdbommetje onder de stoel van de bestuursgedelegeerde kon geen kwaad, redeneerde hij. Maar het voorstel is hem in middels ter ore gekomen en hoewel hij als goed onderhandelaar blijft volharden in zijn Groter Duidelijk door deze gang van zaken wordt in ieder geval dat de bereidheid om toch door te gaan met voetballen veel groter is gewor den. Het feit, dat zijn persoonlijke vorm mo menteel niets te wensen overlaat, zal ongetwij feld van veel invloed daarop zijn. „Ik voetbal lekker, dat klopt", zegt Mansveld zonder blikken of blozen. „De spelvreugde bezit ik nog volop." Beslissende moeilijkheid voor Mansveld is zijn werk, als directeur van het bouwbedrijf Swemava. 's Morgens om zes uur is hij al op weg naar zijn werk en niet zelden keert hij 's avonds na achten, na de trainingen dus, thuis. Dat is te zwaar. Maar de indruk, die hij wekte, dat zijn compagnon door zijn afwezigheid teveel belast wordt én daardoor minder voor FC Den Haag zou gaan voelen, is beslist niet waar. Dat erkent Mansveld nu ook. „Mijn compagnon belemmert in niets mijn mogelijkheden als voetballer. Hij blijft even enthousiast als altijd achter mij staan. Maar dat neemt niet weg, dat de opgave voor mij ontzettend lastig zal blijven en daar denk ik over na". Twijfel Boskov: bedenktijd verstreken mening er beter mee te kunnen stoppen, wordt in alles steeds duidelijker, dat het Aad Mans veld moeilijk zal vallen om te stoppen. Hij zegt „iets moois" bij het financiële voorstel van FC Den Haag ontvangen te hebben, dat Mansveld: aanbod is iets moois. hem wel aanstaat. Wat dat „iets moois" precies is, laat hij niet los. Ook Fred van Hal, de waarnemend manager van FC Den Haag, be waart het stilzwijgen onder de mom dat het voorstel in het persoonlijk vlak ligt. Aan de andere kant erkent FC Den Haag het moeilijke parket voor Mansveld, maar het heeft zijn aanvoerder niet in twijfel willen achterlaten en hem mogelijk zien vertrekken naar een andere club. Het basisvoorstel is in vergelijking tot wat Mansveld nu verdient niet oogverblindend, al leen dat iets moois volgens zijn zeggen overigens moet de doorslag geven. Wie Mans veld gisteren sprak, kreeg niet de indruk, dat zijn vertrek bij FC Den Haag nu al vaststaat. Integendeel zelfs. Al zal de definitieve beslis sing („We hebben nog geen nieuwe datum voor een bespreking afgesproken") nog wel enige tijd op zich laten wachten. Mansveld heeft de tijd. Dat erkende hij zelf: „Het nieuwe seizoen duurt nog lang". Hans de Bruyn Tegen PSV miste Dick Schneider een strafschop. Gisteren, tegen FC Amsterdam, gebeurde dat weer. Dit is het moment waarop doelman Suiker, die de bal niet klemvast kon krijgen, zich opmaakt om weer naar het leer te duiken dat nogmaals door Schneider werd ingeschoten, maar ook ditmaal redde de Amsterdamse doelman. AMSTERDAM Dick Sch neider lijkt de sympathie van Antoni Brzezanczyk een bee tje te hebben verspeeld. De flegmatieke rechtsachter van Feyenoord, die vorige week in een interview verklaarde het "spelen met woorden" zo leuk te vinden, was gisteren met de bal minder bedreven. Niet alleen speelde Schneider te gen FC Amsterdam een mati ge wedstrijd, hij verzuimde bovendien in de blessuretijd voor de rust zijn ploeg in veilige haven te loodsen. Sch neider negeerde een opdracht van zijn trainer om een door Visser ten opzichte van Kris- tensen veroorzaakte straf schop door Willy Kreuz te la- ^en nemen. Schneider plaatste zich na enig geharrewar in de Feye- noord-gelederen achter de bal en zag zijn slecht gerichte in zet vanaf elf meter door Hans Suiker tot tweemaal toe ge keerd. Dit incident was voor Antoni Brze zanczyk aanleiding om na afloop enige minder vleiende opmerkingen aan het adres van zijn rechterverdediger te richten. Niet zo zeer in woord, als in gebaar gaf de kleine Pool blijk van zijn ontstemming. "Ach Hérr Schnei der moest het weer zo nodig doen", verklaarde Brzezanczyk met enige ge dramatiseerde schouderbewegingen. Hérr Schneider zou eens moeten leren niet alleen te praten, maar ook te doen. In een vorige wedstrijd (thuis tegen PSV; red.) miste hij ook al een strafschop. Daarom wilde ik niet dat Hérr Schneider hem nam." Bekoeld Dick Schneider lapte de van de trai- nersbank geroepen opdracht dat Kreuz moest schieten aan zijn laars. Het lijkt niet overdreven te stellen dat de relatie tussen betrokken speler en trainer van Feyenoord, die toch al nooit optimaal was, opnieuw is be koeld. Willy Kreuz was na afloop nog ver baasd over de gang van zaken rond de veelbesproken strafschop. "Ik wil de 'm al nemen, maar een paar spe lers, onder wie Van Hanegem en Kris- tensen, riepen dat Schneider het moest doen. Nou ja, toen heb ik het die maar laten doen". Wim van Hanegem. die gisteren vooral in de eerste helft in een superieur Feyenoord een hoofdrol vertolkte, ont kende de opdracht van Brzezanczyk vanaf de zijlijn te hebben gehoord. "Bovendien", verklaarde Kromme, "Schneider stond al klaar voor zijn aanloop, dan ga je toch niet weer iemand anders achter de bal zetten?" Waarna Van Hanegem zijn visie op de 'zaak-Schneider' afsloot met de beken de grol: "Tegen PSV schoot-ie over, nu binnen de palen. Dan gaat hij toch vooruit". Niet in stemming Maar Antoni Brzezanczyk was niet zo in de stemming voor humoristische verhalen. Hij was naar zijn zeggen content met de zege, die uiteindelijk toch niet was aangetast door de veel besproken strafschop van Schneider. Maar ook de Pool had geconstateerd dat zijn ploeg, die in de eerste helft als een soepel raderwerk in elkaar greep, na de pauze aanzienlijk minder overtuigend opereerde. Dat baarde Brzezanczyk zorgen. "Het is net een kameleon, de ene helft wordt er sterk gespeeld en de andere is het ineens een stuk minder. Dat is een probleem, waarvoor ik de oplos sing nog niet weet. Er wordt bij een voorsprong van 2-0, zoals vandaag, te gemakkelijk gespeeld. Dan ontstaan er misverstanden. Het is een kwestie van te grote zelfverzekerdheid". Alle reden Feyenoord had bij het begin van de tweede helft alle reden om blakend van zelfvertrouwen het karwei-Am- sterdam tot een goed einde te bren gen. Maar FC Amsterdam, toch wel gesterkt door de gestopte stafschop door Suiker, slaagde er in meer dan voor de rust voor tegengas te zorgen. Feyenoord, dat door fraaie treffers van Van Hanegem (negende minuut) en De Jong (20e) zijn grote overwicht gestalte had gegeven, moest attenter zijn voor de snelle Amsterdamse aan- valsstoten. Maar het grote manco in de hoofdstedelijke acties was het ge brek aan precisie. Tal van veelbelo vende ondernemingen liepen op niets uit, omdat de laatste voorzet te onzui ver was, waardoor spits Petersen te weinig gevaarlijk kon worden. Toch was het deze Deen, die de enige Amsterdamse treffer voor zijn reke ning nam. Na een subtiel hakje van Visser kon Petersen alleen op Treijtel af gaan, die hij evenals de te hulp gesnelde Ramljak met een harde schuiver verschalkte. De mooiste gele genheid om zijn ploeg toch nog naast Feyenoord te brengen verprutste de Deen. In de 93e(ü) minuut schoot Pe tersen op twee meter afstand van de doellijn naast. "Als we die er nog in prikken kan Reyenoord toch niks zeg gen?". stelde Pim van de Meent later. "Ik ben in ieder geval tevreden over de rust waarin we weer verkeren. Dat was een week of vijf geleden wel anders. Ik geloof dat we terug zijn van weggeweest". FRANK WERKMAN Scoreverloop: 9. Van Hanegem 0-1. 10. De Jong 0-2 55. Petersen 1-2 Scheidsrechter: Hoppenbrouwer; toeschou wers: 15.000. FC Amsterdam: Suiker; De Jong. Koop man. Husers, Bianchi; Visser, Van de Merkt, Otto; Snijders (Wetzel), Petersen. Sórensen. Feyenoord: Treytel; Schneider. Rijsbergen, Ramljak. Everse; W. Jansen. De Jong (01- sen). Van Hanegem; Kreuz. N. Jansen. Kris- Rotterdam Afzonderlijk en in koor rie pen Thijs Libregts en Bob Janse uit hoe jammer het toch was geweest dat Pattina- ma de bal niet goed kon verwerken toen hij een vrij veld voor zich had gekregen. Dan zou Excelsior op 1-0 zijn gekomen en was het weer moeizaam spelend Ajax wel licht nog meer uit zijn voegen geraakt. Maar het liep anders. De na de rust steeds jagende en drukkende Ajaxcieden moésten tenslotte wel aan scoren toekomen. Dat gebeurde dan ook. Laat, zeer laat want er waren nog slechts acht minuten te spelen. Binnen vijf minuten haalde Ajax tweemaal uit. Het was voor Rinus Mi- chels niet zo verwonder lijk dat zijn ploeg zoveel moeite had gehad met die zege van 2-0. Eerst maak te hij wat knorrige op merkingen in de geest van „wat had je anders ver wacht". Later legde hij in één enkele zin de wed strijd geheel en al bloot. „Excelsior moest verdedi gen maar dat zat erin. En ze deden het voortreffe lijk. Mijn angst is dan al tijd, dat de spelers ner veus worden. Dat gebeur de ditmaal niet. Mijn mannen bleven vrij rus tig". De hulde van Mi- chels ging echter vooral naar doelman Eddy van de Roer, die dan ook een formidabele wedstrijd speelde. In de matte eerste helft, waarin Ajax startte met voetbal dat erop wees dat de ploeg zich lang niet happy voelde tegen de laaggeplaatste opponent, duurde het bijna een half uur eer Gerrie Mühren kon scoren. De uitstekend leidende scheidsrechter Van Dijken keurde de treffer af omdat er hands gemaakt zou zijn. Dat gaf enig misverstand op de tribunes waar algemeen buitenspel werd veronder steld, wat onmogelijk was want er stond nog een Rotterdamse verdediger in het doel. Ajax raakte er geprikkeld door. Ruud Krol zette een grote mond op en de muchtere Van Dijken to lereerde nadien bitter weinig meer van de Am sterdamse vedette. Inmiddels had Excelsior van de behoudende speel wijze van Ajax gebruik gemaakt om een aantal hoekschoppen af te dwin gen. Het boterde niet zo in de defensie van Ajax, waar men kennelijk niet bijster veel vertrouwen had in Stuy, die de ge schorste Schrijvers ver ving. Zowel Krol als Dus- baba gaven enige malen een hoekschop cadeau Niet veel over Het bleek voor Ajax lastig de verdediging van Excel sior omver te knikkeren. Sjaak Roggeveen is daar de rustbrenger die zich weinig inspant maar dat ook niet hoeft omdat hij niet gespeend is' van de nodige leepheid. Hij door ziet situaties, geeft rustig af en doet dat met opmer kelijke kalmte. Kalmer dan Ruud Krol die druk- gebarend menigmaal de bal rechtstreeks naar de tegenstander zond. Maar Excelsior heeft te weinig van die doorgewinterde spelers als Roggeveen. Er zijn er meer die volkomen faalden, zoals linksbuiten De Leeuw en rechtsbuiten Struis. En dan blijft er van een aanval niet veel meer over. Het was de verdienste van Excelsior dat het de aan vallen van Ajax effectief ontregelde, dat Brokamp en Geels weinig mogelijk heden kregen en dat Van de Roer op schoten van Notten, Brokamp en kop ballen van Brokamp (tweemaal) geweldige red dingen verrichtte. De onophoudelijke aanvallen van Ajax na de rust moésten tot succes leiden. In de slopende conditie slag moest de licht gebles seerde Frans van der Hei de afhaken (Van Zanten verving hem) en begon Excelsior steeds meer te wankelen. Struis wilde er nog eenmaal tussenuit knijpen maar werd zoda nig gestuit door Van Dord dat Van Dijken terecht de gele kaart toonde aan de Amsterdammer. Keeqiunt De fatale misser van Pat- tinama die geen kans zag de bal aan zijn voet te houden toen hij een vrij veld had, was het keer punt Ajax drong nog hardnek kiger aan, V an de Roer raakte tweemaal gebles seerd toen hij met Huls- hoff en Brokamp in duel ging en een „communica tiestoornis" tussen Van der Munnik en Van de Roer schonk Geels de kans om acht minuten voor tijd te scoren. Enige minuten later kopte uit een identieke situatie Brokamp nummer twee achter Van de Roer. Daar staat tegenover dat Van de Roer ook alle ge luk had toen Van Dord vóór Geels treffer ont stellend hard tegen de Het was alles bijeen toch een normale en verdiende zege van Ajax, dat na tuurlijk ondanks alles meer kwaliteit kon in zetten. Hoewel Thijs Li bregts gelijk had met er nogmaals op te wijzen „dat Pattinama met die doorbraak alles had kun nen doen en precies het verkeerde deed". Maar hij was evenzeer juist met zijn opmerking: „Wij moe ten onze kansen op één hand tellen, Ajax schiep er wel twintig en dan kun nen er negentien verijdeld worden, maar de twintig ste gaat er toch in". Zelfs de eenentwintigste ging er nog in maar dat neemt niet weg dat Excelsior zi ch, gezien de mogelijkhe den, kranig heeft ver weerd. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 82. Geels 0-1, 86. Brokamp 0-2. Scheids rechter: Van Dijken. Toe schouwers: 9.000. Excelsior V.d. Roer, V.d. Spek, Roggeveen, V.d. Mun nik, Tabbernee; Kievit, V.d. Heide (Van Zanten), Pattina ma; Struis, Kwakkernaat, De Leeuw. Ajax: Stuy; Suurbier, Krol, Dusbaba, Van Dord; Notten, Hulshoff, Mühren; Geels, Brokamp, Steffenhagen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9