Mechanisatie in landbouw gaat nog steeds verder Regen en drup in middelpunt van de belangstelling op NTV Landbouw-Rai geopend: REVAHO INTRODUCEERT ISRAËLISCH SYSTEEM 99 HANDEL IN SLA LOOPT OP ROLLETJES CCWS WACHT OP SUBSIDIE NIEUWBOUW BROEIERS KUKEN NIET OP EEN SIGAARTJE Hoge prijzen voor aardappelen uitkomst voor bedrijfsleven Onberekenbaar GROENTE, FRUIT, BLOEMEN EN BOLLEN MAANDAG 19 JANUARI 1976 19/20/21/22/23/24jan .'76 AMSTERDAM - Het einde van de mechanisatie in de landbouw is nog lang niet in zicht. Dat is de hoofdindruk van de Landbouw RAI. die vandaag is geopend en tot en met 24 januari wordt gehou den. De jaarlijkse wapen schouw van landbouwtech niek brengt weer allerlei nieu we ontwikkelingen, zowel voor de melkveehouderij als (vooral ook) de akkerbouw. De vraag of er bij een limiet in de afzetmogelijkheden, geen over-mechanisatie is of dreigt wordt door iemand als ir. F. Collman ontkennend beantwoord. Ir. Collman is directeur van het instituut voor mechanisa tie. arbeid en gebouwen, het IMAG in Wageningen. Ook de ze onderzoek- en voorlichtings dienst is op de Landbouw-RAI vertegenwoordigd. Getoond wordt hoe men zich er bezig houdt met bijvoorbeeld com- puterbestuurde voedseldose- ring voor koeien, ontwikkeling van oogstmachines voor moei lijke produkten als appels, van stankbestrijding in de intensie ve veehouderij, vervroeging van de groei door gebruik van plastic folie en zo meer. Loon naar werken Computers zullen in de toe komst in de landbouwsector niet beperkt blijven tot het verwerken van administratie ve zaken. Op de Landbouw- RAI kan men zien, dat het nu al mogelijk is om op grote veebedrijven de noodzakelijke koeherkenning te 'computeri seren'. In de praktijk zou men dit systeem op het proefbe- Een schoffelmachine voor rijencultuur. een van de vele nieuwe machines op de komende Landbouw-RAI, die het groeiende leger van „mechanische landarbeiders" vertegenwoordigen. drijf „de vijf roeden" in Dui ven kunnen zien. Elke koe draagt een zender. Zodra deze in de melkstal tegen de ont vanger komt, wordt het koe nummer opgevangen en de juiste hoeveelheid krachtvoer automatisch toegediend. De boer wil zijn koeien ken nen, omdat een hoeveelheid voer, die de normale te boven gaat, alleen zin heeft bij extra produktieve dieren, zij ont vangen „loon naar werken". Bij veel koeien is het niet langer mogelijk om dit zonder technische hulpmiddelen te doen. Daarom is dit systeem ontwikkeld. Het koppelt de koeherkenning aan de voed- seldosering en bovendien legt het de melkproduktie per koe (nummer) automatisch vast. In Duiven heeft men er nu een jaar mee gewerkt en het Wapenschouw landbouw AMSTERDAM De Land bouw-RAI is voor agrarisch Nederland een zeer belangrij ke tentoonstelling. Dat blijkt uit het grote aantal bezoekers dat deze tweejaarlijkse expo sitie trekt. In 1974 kwamen er niet minder dan 87.910. Er zit hoewel het aantal onderne mers in de agrarische sector afneemt zelfs een stijgende lijn in het bezoek. In het buitenland staat de ten toonstelling ook goed aange schreven. Het aantal belang stellenden uit andere landen dat de tentoonstelling bezoekt neemt sterk toe: van 953 in 1970 via 1613 tot 2322 in 1974. resultaat biedt goede perspec tieven voor een uitgebreidere toepassing. Ook buiten de melkstal kan men het voedsel doseren met behulp van dit systeem, door dat men een voerbox heeft gebouwd, waarin elk dier zo veel kan eten als de computer hem heeft toebedacht. Het maximum aantal te bedie nen dieren is bij dit systeem 255, waarvoor dan 16 voerbo- xen nodig zijn. De firma Daca te Lelystad brengt het al in de handel en sinds vorig najaar werkt het op enkele particulie re bedrijven. Ook speelt de computer tegen woordig een rol bij bemes tingsadviezen, het gewasse- nonderzoek, de melkcontrole en dergelijke, maar dat gaat allemaal buiten de boerderij om. Deze koe draagt geen bel. zoals haar zusters in de Alpenlanden. Om haar hals hangt een zender tje en dat helpt de computer om het dier te herkennen, zodat het automatisch de (door de boer) gewenste hoeveelheid voedsel krijgt toegediend. 99 WATERINGEN/BLEISWIJK Was het vorig jaar de "om gekeerde osmose", waardoor de Wateringse handelsonder neming Revaho de aandacht van de tuinders op de Neder landse tuinbouwvakbeurs in Bleiswijk op zich vestigde, dit jaar komt dit bedrijf met een voor Nederland nieuw drup- pelbevloeiingssysteem, dat wordt geïmporteerd uit Is raël. In de stand van de Wate ringse firma wordt tijdens de NTV (van dinsdag 3 tot en met zaterdag 7 februari in de veiling Bleiswijk) in het klein gedemonstreerd hoe het wa tergeven in een kas kan wor den geperfectioneerd. "Zo'n installatie van plastic buizen en verfijnde aftakkin gen naar de planten toe, waar- Alvorens het oppervlak tewater in een apparaat voor "omgekeerde osmo se" wordt gezuiverd pas seert het een filter, waarin alle zwevende delen in een vaste vorm worden vastgehouden. Bij de druppelbevloeiing zoals Revaho die op de NTV introduceert krijgt iedere plant precies de hoeveelheid water die hij behoeft. door iedere plant precies de hoeveelheid water krijgt die hij nodig heeft, is. natuurlijk niet goedkoop", vertelt de di recteur de heer S. P. H. van Holstein,. "In Israël, waar het water nu eenmaal een kostba re zaak is, heeft men wel ge leerd hoe daar zuinig mee om te springen. De prijs van een installatie schrikt de tuinders wel eens af, maar 't is toch altijd gebleken, dat de prijs het eerste vergeten is, maar dat met het materiaal elke dag moet worden gewerkt." Op het ogenblik wordt de druppelbevloeiing bij tal van bedrijven (potplantenbedrij- ven bijvoorbeeld) vaak no^ op provisorische wijze toegepast. Het bestaande leidingsysteem wordt dan aangepast, maar de ene plant krijgt dikwijls veel meer vocht dan de andere. Door het uitgekiende Israëli sche systeem krijgt elke plant zijn (gelijke) deel, of hij nu vooraan of achteraan staat. Bezuiniging op water in droge en halfdroge gebieden was de eerste reden om deze druppe lirrigatie te ontwikkelen, maar bij toepassing in gebieden waar dit niet zo nodig was kwamen tal van andere voor delen aan het licht; zoals een opzienbarende verhoging van de vruchten- en groentenop- brengst, verkrijging van een regelmatige en hoge kwaliteit, bescherming van de bodem structuur en een reële bezuini ging op meststoffen en pro dukten tegen plantenziekten. In Zuid-Afrika, Australië^, Ca- lifornië, Mexico, Iran, Senegal en tal van andere landen wordt het systeem al vijftien jaar lang toegepast. Zuinig omspringen met (zui ver) water wordt ook in de tuinbouw een belangrijke zaak. De vervuiling van het Rijnwater en het gebrek aan grondwater, waarover regel matig alarmerende berichten verschijnen, leiden ertoe, dat men ook in de tuinbouw naar middelen zoekt om zuiniger en doeltreffender met het gietwa- ter om te springen. Om het water bijvoorbeeld zo goed mogelijk te verdelen past men tegenwoordig meer sproeileidingen per kap toe. "Voorheen liep er niet meer dan één buis door een kap van een warenhuis," vertelt Reva- ho-directeur Van Holstein, "tegenwoordig is het geen zeldzaamheid meer, dat er drie of vier buizen worden gebruikt Het water wordt veel beter verdeeld onder meer door een kleinere sproei- afstand." De toepassing van de "omge- keere osmose" in de tuinbuuw heeft tot opmerkelijke resulta ten geleid. Plantenkweker Van der Helm uit Honselersdijk, die zo'n installatie op zijn be drijf in gebruik heeft is er bijzonder enthousiast over. "Het nut van deze installatie is door het proef-station voor groente en fruitteelt onder glas in Naaldwijk onderzocht, waarbij kwam vast te staan dat vooral de kwaliteit van de cyclamen veel beter wordt en dat de produktie tevens van tien tot vijftien procent, en in bepaalde gevallen zelfs nog meer wordt verhoogd." aldus de Revaho-directeur, die het geproduceerde water "net bronwater" noemt. En dan te weten, dat dit gewonnen wordt uit oppervlaktewater, dat soms van ontoelaatbaar slech te kwaliteit is. Ongeveer drie maanden per jaar is het op pervlaktewater in die slechte conditie. De installatie wordt gevoed via een voorfilter, die alle zwevende delen in vaste vorm vasthoudt. Daarna blijft er van bijvoorbeeld zestig ku bieke meter vuil water onge veer vijfentwintig kubieke me te rzuiver water over. De plastic regenleiding met sproeidoppen, gecomman deerd door de regenautomaat is van de moderne glastuin bouwbedrijven niet meer weg te denken. Het toepassen van de nieuwste vindingen doet de vraag naar "regen- en drupap- paratuur" de laatste tijd, mede als gevolg van de betere gang van zaken in de tuinbouw sterk stijgen. Dit gevoegd bij het feit, dat Revaho vorig jaar een nieuw pand aan de Dorps- kade in Wageningen in ge bruik heeft genomen met een hal van 2600 vierkante meter (tegen voorheen 1100 vierkante meter), waardoor men in staat was een goedgeoliede aan- en afvoer van materialen tot stand te brengen, gaf tot resul taat, dat men voordeliger dan voorheen kon werken en tege lijk mede daardoor ook hier de omzet zag stijgen. Het is voor de tuinbouw zoer verheugend te constateren dat de sla-prijzen zich al gedurende een paar weken goed kunnen handhaven. Zelfs de lichtere sorteringen lig gen goed in de markt, voor sla van 13 tot 14 kg. liepen de prijzen op tot 41 cent peV stuk. De zware sla noteerde prijzen tot 61 cent per krop. Als de sla-markt in het buitenland bekeken wordt, valt op dat Span je helemaal geen sla aan de markt brengt. De belangrijkste oorzaak hiervan zal ge zocht moeten worden in de tegenvallende prijzen gedurende het seizoen '74/'75. Het zag er naar uit dat Frankrijk nog een aanval op de slamarkt zou doen, maar vorst en regen in de maand december hebben hier bij de produktie parten gespeeld. Alleen in België is een duidelijk sterkere toename in de aanvoer van sla te constateren in vergelij king met vorig jaar. Volgens de gegevens van het C.B.S. ligt de oppervlakte te oogsten sla in ons land in de maand januari in totaal 12 ha. lager dan vorig jaar. In de maand februari wordt een toename verwacht van 36 ha in vergelijking met vorig jaar. Het ziet er dus naar uit, gezien de huidige omstandigheden, dat de sla-prijzen zich ge durende de maand januari goed zullen kun nen handhaven. Er moet wel rekening mee gehouden worden dat de prijzen de afgelo pen week op een hoog niveau hebben gele gen en of dit niveau te handhaven valt is nog een vraag. Tomaten De oppervlakte tomaten die in de maand november en december geplant is, komt in totaal op 57 ha., (vorig jaar 81 ha). Er is hier dus duidelijk minder vroeg geplant. Voor het komende seizoen is er weer op grote schaal gebruik gemaakt van het ras Sonato. Voor de tomatengewassen is het weer op het ogenblik de grootste boosdoe ner. Het vele donkere weer, in veel gevallen kan men om half 10 pas spreken van „dat het dag begint te worden", heeft een nadeli ge invloed op een goede trosontwikkeling. De ontwikkeling van de bloemtrossen laa( over het algemeen veel te wensen over. Belanrijk is, dat men de gewassen toch goed aan de groei probeert te houden (zonder jagen) zodat er een behoorlijk ontwikkelde plant met een goed wortelgestel wordt ver kregen. Zodra het weer verandert is dan zo'n gewas in staat om er voor 100% tegen aan te gaan. Komkommers. Ook bij de komkommers wordt meer licht op prijs gesteld, maar de problemen zijn hier op dit punt nog minder acuut. De groei van de gewassen op grondverwarming ver loopt over het algemeen gunstig. Er valt in de maand december een toename van de oppervlakte aan komkommers te signaleren, de oppervlakte is in vergelijking met vorig jaar uitgebreid van 11 naar 19 ha. Er doen zich bij het ras Farbio soms problemen voor bij of liever over het ontstaan van zoge naamde „splijtkoppen". Het gaat er hierbij om dat de plant enige tijd de neiging ver toont om in de breedte te gaan groeien in plaats van in de lengte. Er werd aanvanke lijk op gewezen dat hogere temperaturen dit verschijnsel konden voorkomen. Ondanks dat hier in de praktijk gevolg aan is gegeven blijkt het verschijnsel nog steeds voor te komen. Misschien speelt hier de factor licht ook een rol. Voor komkommers is de consu ment nog enige weken aangewezen op kom kommers van de Canarische Eilanden en uit Griekenland. De aanvoer van de binnen landse produktie wordt weer over een paar weken verwacht. Andijvie. Per 1 december bedroeg de oppervlakte andijvie 175 ha. (vorig jaar 242 ha.) Er is dus sprake van een inkrimping van maar liefst 30%. Dit wil niet zeggen dat er nu zonder meer voor de komende tijd op hoge prijzen gerekend mag worden, want de con currentie van het buitenland is duidelijk aanwezig. Vooral Frankrijk, Italië, en Span je exporteren op het ogenblik veel andijvie. De andijvie die thans aangevoerd wordt noteert prijzen tussen de twee en drie gul den per kg. Overige gewassen. De aanvoer van prei is verder uitgebreid. Het zachte weer is niet bepaald consumptie- bevorderend bij dit gewas. Door de export naar West-Duitsland kunnen de prijzen zich toch nog redelijk goed handhaven en va rieert de prijs van 80 cent tot 1,10 per kg. Uien worden verkocht voor een gemiddelde prijs van 75 cent per kg. Voor boerenkool schommelt de prijs tussen de 25 en 38 cent per kg. De A-sortering schorseneren maakt prijzen van 90 cent per kg. Raapstelen zijn in prijs gestegen tot 26 cent per bosje. Het gebouw van Revaho aan de Wateringse Dorpska de, waarin kantoren en opslagruimte is ondergebracht. De bloemen zijn in het algemeen in de winkels en andere verkoopplaatsen beslist niet goedkoop. Dat zullen de klanten wel hebben geconstateerd. Hetgeen betekent, dat over de afgelopen week, ook de kwekers niet te klagen hebben over de prijzen. Dat is wel voornamelijk het gevolg van de beperkt aanvoer, zodat de kooplieden bereid waren wat ruimer te betalen. Dat betrof vooral de bolbloemen, zoals tulpen, irissen, narcissen en dergelijken. De aanvoer is geringer dan in dezelfde tijd van het vorig jaar. De CCWS behaalde een omzetcijfer van bijna negen miljoen gulden in de week van 2 tot en met 8 januari. De anjers brachten het afgelopen week van 36 tot 76 cent; fresia van 2,30 tot 7,70, trosanjers van 2,60 tot 5,80. De irissen deden het minder goed, vanaf 3,80 tot 7,50. De milde winter laat ook wel zijn invloed gelden op de ontwikkeling van de bloemencultuuren spoedig zullen de aanvoe ren zich dan ook wel gaan uitbreiden. In dit verband biedt het bestuur van de CCWS met groot verlangen uit naar het resultaat van de aanvraag die het Ministerie van Landbouw en Visserij is gedaan, tot verkrij gen van de E.E.G.-subsidie ten behoeve van de uitbreiding van de gebouwen. Terreinverlies De bloemist-bloemenwinkel verliest terrein op de markt koopman, zo blijkt uit een marktonderzoek, ingesteld door het Pro- duktschap voor Siergewassen. Maar wel hebben de tuincentra in ons land hun bete kenis als aankoopplaatsen in 1975 kunnen handhaven. De waarde van aankopen in genoemde centra bleef op het zelfde peil met 28 procent van de totale handelswaarde. Eveneens de aankopen bij kwekers met 23 procent. De verkoopwaarde bij bloemisten daalde van 18 procent in 1974 tot 13 procent in het afgelopen jaar. De aankopen op de markten stegen van 17 tot 24 procent. De standplaatsen handhaafden de 5 procent, venters verloren terrein van 3 naar 2 pro cent, levensmiddelenbedrijven hielden het op 3 procent evenals de overige verkoop plaatsen op 2 procent. De totale omzet in genoemde verkoopplaatsen beliep over het afgelopen jaar rond de 20 miljoen gulden tegen 17,5 miljoen in 1974. De Afrikaantjes blijken in de Nederlandse huishoudingen het meest in trek te zijn; in het afgelopen jaar werden daarvan bijna tien miljoen stuks verkocht Dan volgen de Petunia's met ruim vijf miljoen en dan viooltjes bijna vijf mil joen stuks; salvia bijna vier miljoen. Voor de huishoudens werden ruim twee miljoen geraniums en iets meer begonia's verkocht In totaal werd voor huis, tuin of keuken bijna twintig miljoen gulden aan diverse perkplanten gekocht. Bomen Bij een telling is gebleken dat er in Duits land in 1975 rond 200 boomkwekerijen meer zijn, dan in 1974. In totaal steeg de beteelde oppervlakte met rond 130 ha. De stijging zat vooral in de vruchtbomen met 37 ha maar voor sierheesters enz. met plm. 240 ha. Van de overigen verminderden de aantallen. De teelt in containers neemt naar verhouding sterk toe. Het wordt zo langzamerhand een tikje eento nig: de bolbloemen zijn nog altijd goed aan de prijs, ook al is het aanbod de laatste week fors toegenomen. Dat had óók tot gevolg dat de periode van uitsluitend top- prijzen nu wel afgesloten is. Dat is geen wonder, want men kan nu eenmaal niet altijd met de prijs op een hoogtepunt blij ven. De lichte prijsdaling is allerminst een ramp, want met de prijzen van vandaag behoeven de broeiers bepaald nog niet op een sigaartje meer of minder te kijken. Het heeft ook het voordeel dat „de juffrouw" zich nu misschien geen bult schrikt als ze informeert naar de prijs van een bosje gele of rose tulpen. De betrekkelijke schaarste aan bolbloemen van de afgelopen weken was niet alleen een gevolg van het feit dat de broeiers dit seizoen minder tulpebollen hebben geplant, maar dat was ook te wijten aan een aantal mislukkingen. Door het minder vlotte broei- seizoen dat is onder meer een gevolg van de extreem hoge temperaturen van de afge lopen zomer, die de fabrikanten van ijs en frisdrank een zeer gewaardeerde hausse lie ten beleven hebben de broeiers hier en daar nog al eens te maken met uitval in de tulpen. Die lijken met name in dit seizoen al heel gemakkelijk verdroogde bloemen te krijgen. „Blinden" noemt men dat in vakjar gon, maar welke naam men dit verschijnsel ook geeft, het kost de broeiers geld. Zeker als men hoort van gevallen waarin de broeiers soms de helft moeten weggooien. Dan krijgt men in financieel opzicht een dreun, waarvan de nagalm bij wijze van spreken in Wladivostok nog te horen is.... Vette winsten Intussen gaat de handel in tulpebollen voor levering zomer 1976 nog onverminderd voort op een allervriendelijkst prijsniveau. Een paar noteringen willen we de lezer niet onthouden. Voor twaalven van Apeldoorn wordt nu tot 9,— per 100 besteed, terwijl voor twaalven van Brilliant Star nu al 18,— per ,100 wordt betaald met een ge mak en met een gemoedsrust alsof de vette winsten voor de winter 1977 nu al vaststaan. In de koers van 12,— per 100 zit een heel scala van tulpen: twaalven van Dreaming Geen kou Maid, Fidelio, Thule, Pax, Prominence en Yokohama koopt men niet beneden deze prijs. Een alledaagse tulp als Lustige Witwe noteerde voor de twaalven vrolijk 10,— Ver. voor Bloembollencultuur. In samen werking met de bloemenveilingen in Rijns- burg en Aalsmeer wil men tot een goede opzet komen. De plannen zullen tijdens een vergadering die op maandag 26 januari in Hillegom wordt gehouden, aan de openbaar heid worden prijs gegeven. Een dergelijk initiatief zal in het vak stellig gunstig wor den ontvangen als men weet dat er in de zomer van 1975 miljoenen hyacintebollen geen kopers hebben kunnen vinden, dus doordraaiden en een triest einde vonden in de vernietigingsmolen. Met de dahlia's bleef het ook volgens de plannen van de producenten verlopen: een heel vlotte handel met beste prijzen zowel voor directe levering als voor knollen die in het a.s. najaar geleverd moeten worden. Ook in lelies kwamen veel transacties stand, stand voor zeer goede en soms waan zinnig hoge prijzen. Goede opzet Met de narcissen en hyacinthen bleef het echter maar matigjes gesteld. In dit kader is het wellicht interessant te vernemen dat er wordt gesleuteld aan plannen om tot een vergroting van de handel in gebroeide hya cinthen te komen. Het initiatief is uitgegaan van de afdeling Hillegom van de Kon. Alg. Voor de gladiolen is er op het moment geen kou aan de lucht. Alle dikke knollen werden vlot gekocht voor hoge prijzen. Eurovision werd op de veilingen in Lisse afgedrukt op de ongekend hoge prijs van 14,— per 100 voor de veertienen. De rose Friendship za gen we van de hand gaan voor 9,— en White Friendship voor 9,50. Zeer graag in de markt lag ook Spie and Span die 13,— en hoger noteerde. Er worden momenteel al volop gladiolen verkocht van oogst 1976. Dat wil dus zeggen: knollen van het plantgoed dat straks, in maart, aan de grond wordt toevertrouwd. De gemiddelde prijs ligt tussen de 6,— en de 8,voor de veertienen. Vele kwekers zijn bereid zaken te doen tegen deze prijzen, omdat bij een normale oogst er een beste boterham van kan overschieten. Vooral voor de grote en sterk gemechaniseerde bedrijven in Zuidwest-Nederland, die de kostprijs bin nen redelijke perken kunnen houden DEN HAAG De hoge aardappelprijzen van het laatste halfjaar worden door het aardappelbedrijfsleven als een uit komst ervaren, ook al geldt dit niet voor alle ondernemingen. Dr. C. H. J. van Beukering, voorzitter van het hoofdprodukt- schap voor akkerbouwprodukten, heeft dit in zijn nieuwjaarsre de gezegd. Voor een vrij (niet aan EEG-regelingen onderworpen) marktprodukt als aardappelen, aldus de voorzitter, mag de marktsituatie in een bepaald jaar niet op zichzelf worden beoordeeld. Ze moet steeds worden gezien in relatie met de uitkomsten van vorige jaren. Daarbij verdienen de algemene kostenstijging en de schade die in najaar 1974 door de regen- overlast is geleden de aandacht. De gemiddelde marktprijzen over vijf jaar zijrj de laatste tijd steeds lager komen te liggen. De hoge aardappelprijzen betekenen volgens de voorzitter geen uitkomst voor de industrie van aardappel-consumptieprodukten, die kan er juist door in moeilijkheden komen. De markt van die consumptieprodukten (frites e.d.) wordt namelijk nog te veel beheerst door de prijzen in eerder aangegane afzetovereenkom- sten. Een kruising tussen een neushoorn en een koe? Tot verbazing van fokker George Magonical uit Californië kreeg deze stier plotseling dit merkwaardige tooisel op zijn kop. Daarvóór had men het dier van de horens ontdaan. De stier kwam voort uit een kruising tussen een korthoornig rund en een Hereford. De natuur blijft onberekenbaar.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7