Zuidmolukse gemeenschap lijkt niet ontevreden VIJFLING Scherp protest tegen beperking bevolkingsgroei CcidocSommtt Adelaide overleeft dag des oordeels Ook spoorwegpersoneel in Spanje geplaatst onder militaire tucht Ijspaleis van Joan Haanappel gaat niet door Aanslag op bar in Belfast NA TOPGESPREK REGERING-R.M.S. Man met twintig valse duizendjes aangehouden MAANDAG 19 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGIN A 3 De Bilt: Boven de Britse Eilan den en onze omgeving staat een krachtige westelijke stroming, die zachte oceaanlucht naar west-Europa voert In deze stro ming trekt een front naar het oosten. Vanmorgen bereikte het regengebied van dit front west- Ierland. In de loop van de avond zal dit front Nederland voorbij trekken. Intussen koerst een diepe depressie van het zee gebied tussen Groenland en IJs land snel naar het oosten en zal morgen de wind op de noordzee tot storm doen aanwakkeren. Vooruitzichten voor woensdag. Onbestendig en later lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers: aantal uren zon: 1 tot 4. Min. tem.p: omstreeks 4 graden. Max. temp: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Vhssingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Lissabon Luxemburg Stockholm Zurich Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Uniek voor Nederland (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Voor het eerst in de geschiedenis is er in Nederland een vijfling geboren. Zaterdagmor gen om vier minuten over half tien werd de eerste van de vijf babies, Marloes (een meisje van 1400 gram) in het Rotterdamse Sophiaziekenhuis door middel van een keizersnede ter wereld gebracht. Binnen zes minu ten volgden de andere vier: Martijn (1450 gram), Tessa, (1500 gram), Rik (1660 gram) en tenslotte Ernst (1340 gram). De gelukkige ouders zijn de 32-jarige Johanna en de 34-jarige Hendrik den Outer uit Rotterdam. Zij zijn sinds 1965 getrouwd en hadden nog geen kinderen Moeder en kinderen maken het naar omstandigheden goed. Gistermiddag deelde een woordvoerder van het ziekenhuis mee dat de kinderen wat ademhalingsmoei lijkheden hebben, maar er is geen reden tot ongerust heid. De moeder van de drie jongetjes en twee meisjes was al geruime tijd opgenomen in het Rotterdamse Dijk- zigtziekenhuis. Het medisch team, onder leiding van prof. dr. H. K. A. Visser (hoofd kindergeneeskunde van het Sophiaziekenhuis) en dr. J. W. Vladimiroff (hoofd gynaecologie van het Dijkzigtziekenhuis) had besloten de geboorte 26 januari in het Sophiaziekenhuis te laten plaatsvinden. Toen de vijfling zich echter zaterdagoch tend vroeg al aankondigde, werd de moeder in allerijl en onder escorte van de Rotterdamse politie, overge bracht naar het Sophiaziekenhuis. Om negen uur was het medisch team aanwezig en na een half uur was de vijfling ter wereld gebracht UTRECHT (ANP) „Als wij de groei van de mensheid willen beperken, dan vervullen wij onze menselijke opdracht niet. Die groei is juist een uitdaging om wegen te vinden waardoor de mensheid kan blijven voortbestaan. Gaan we de bevolkingsgroei beperken, dan raken we in het slop, want dan vervalt de uitdaging en daarmee een groot deel van het menselijk vermogen om voort te gaan. In die voortgang is de ruimtevaart belangrijk als uitdaging om de horizon te verwijden". Dat zei de secretaris van het Nederlandse Artsenverbond dr. M. A. van Dongen, zaterdag op de algemene ledenvergadering van het NAV in Utrecht Het NAV is een vereniging van ruim duizend artsen die zich de onvoorwaardelijke eerbied voor het menselijk leven in de geneeskundige stand ten doel stelt en die strijdt tegen abortus provocatus en actieve euthanasie. Tijdens de vergadering opperde mr. P. Smith, een van de inleiders bij de discussie, het idee om het medisch beroepsgeheim gedeelte lijk op te heffen, en wel waar het om abortus gaat. Hij acht dat gerechtvaardigd in het algemeen belang. ten in Breda, plan daarvoor voor zag in een ijshal, slecht-weer-accom modaties en allerlei buitenattracties, bouw- en inrichtings kosten werden toen geraamd op tussen de tien en twintig BREDA (ANP) dase gemeentebe- miljoen gulden. Na Joan Haanappel ziet stuur dezer dagen ge- haar echtscheiding af van de bouw van schreven. Twee jaar vorig jaar had het een groot ijspaleis in geleden wilde de Bredase gemeentebe Breda. vroegere schaatsve- stuur niets meer van dette een familiepark Joan Haanappel ver- Dat heeft zij het Bre- van 40 hectare stich- nomen BELFAST (Reuter-AFP-AP) - Twee mensen zijn om het leven gekomen en 18 werden gewond toen zaterdagavond een bom ex plodeerde in een door katholie ken bezochte bar in het centrum van Belfast De bom was zonder waarschuwing vooraf binnenge- worpen. Voorts is zaterdag bij een con trolepost van het Britse leger in Belfast een Britse militair dood geschoten door een jongeman die het vuur opende op de post Twee andere militairen werden gewond. In Zuid-Belfast is een man ge vonden die doodgeschoten was. Hij lag gebonden aan handen en voeten in een sloot De naam van de man is niet bekend ge maakt Gerard Reve vergoedt schade in natura GRONINGEN (ANP) - De heer J. Bakker uit Groningen heeft een nog niet gepubliceerd ma nuscript van de schrijver Ge rard Reve gekregen, dat hij mag verkopen om de schade aan zijn auto te betalen, die is ontstaan na een botsing met de wagen van de schrijver. De botsing deed zich voor in juni van het vorig jaar. Geen van de betrokken verzekerings maatschappijen is bereid om de schade groot 600gulden, voor zijn rekening te nemen. Reve heeft de heer Bakker geschre ven dat hij zich niet schuldig acht aan het ongeval maar de Groninger niettemin graag tege moet wil komen. De schrijver adviseert de heer Bakker om het manuscript te verkopen aan de uitgever van Reves boeken, Polak, of aan het Letterkundig Museum. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Zuidmolukse gemeenschap in ons land lijkt over het algemeen niet ontevreden over het resultaat van het gesprek dat haar leiders zaterdag hebben gevoerd met de Neder landse regering. Deze voorzichtige conclusie kan worden getrok ken uit de eerste reacties van Zuidmolukse zijde op het topoverleg in Den Haag. Tijdens het circa drie uur du rende beraad op het ministerie van Algemene Zaken is beslo ten, dat nader overleg zal plaatsvinden over de instelling van een commissie, bestaande uit Nederlanders en Zuidmo- lukkers, die zich zal bezighou den met „de problemen die voortvloeien uit het feit dat in de Zuidmolukse gemeenschap in Nederland politieke idealen worden nagestreefd die de Ne derlandse regering niet kan on dersteunen maar waarvan zij het bestaan en de ernst onder kent". Aldus de letterlijke tekst van het regeringscommuniqué. De president in ballingschap van de Zuid-Molukken, ir. Ma- nusama, noemde het resultaat niet onbevredigend. Hij zei za terdagmiddag in het hoofdkwar tier van de Zuidmolukse vereni ging Badan Persatuan „heel wat" van de commissie te ver wachten. „Zij kan de regering duidelijk maken hoe zij het be leid moet voeren". Volgens ir. Manusama is het winst dat de regering zich bereid heeft ge toond haar beleid opnieuw te bekijken. De Zuidmolukse leider sprak berichten tegen, dat zijn delega tie er bij de regering op heeft aangedrongen de Republieek der Zuidmolukken (RMS) te er kennen. „Waarom schildert men ons toch altijd af als naïeve personen. Met dergelijke onre delijke vragen zijn wij nooit naar voren gekomen. Onze eis aan de regering was rekening te houden met het feit dat we te rug willen". Ir. Manusama verwachtte dat zijn achterban ook tevreden zou zijn met het bereikte resultaat. „Het hangt er natuurlijk van af hoe hoog de verwachtingen wa ren gespannen. Wij zullen vol gende week zaterdag op ons congres verslag uitbrengen. Dan zullen we wel zien". De voorzitter van de vrije Zuid molukse jongeren. Aponno. zei in een eerste reactie niet onte vreden te zijn. „Wij zien het resultaat als een politieke con cessie van de Nederlandse rege ring naar onze kant", aldus Aponno. De enige negatieve reactie kwam van de afdelingen van de vrije Zuidmolukse jonge ren in Assen en Bovensmilde (waartoe de treinkapers beho ren). Zij beschouwen het resul taat van het overleg als een zoethoudertje. „De Nederlandse regering heeft zich niet achter de RMS-zaak gesteld en blijft de oude koers volgen", aldus deze afdelingen. Volgens ir. Manusama heeft het gesprek in Den Haag de kans op ontsporingen van Zuidmo lukse zijde verminderd. Op de vraag of de Zuidmolukse dele gatie de regering had kunnen garanderen dat er geen verdere acties zullen worden ondemo- De Zuidmolukse delegatie onder leiding van ir. Manusama die zaterdag op het ministerie van Algemene Zaken in Den Haag een gesprek heeft gehad met een aantal vertegenwoordigers van de Nederlandse regering. men, zei hij: „In de brief over de acties in Wijster en Amster dam zegt de regering, dat zij geen enkele garantie tegen ge weld kan bieden zonder van Ne derland een politiestaat te ma ken. Als de regering het al niet kan, wat verwacht u dan van ons?" De Zuidmolukse president trok op zijn persconferentie een eer der gegeven verklaring in, dat hij in het overleg met de rege ring nieuwe gijzelingen als stok achter de deur zou gebruiken. „Dat heb ik gezegd tijdens de gespannen situatie in december. Zelf vond ik dat volkomen ver keerd. Het komt over alsof ik dreig. Ik dreig niet. Ik stel al leen feiten vast". Volgens ir. Manusama zijn er in het gesprek met de Nederlandse regeringsdelegatie (bestaande uit premier Den Uyl en de mi nisters Van Agt, Van der Stoel, de Gaay Fortman en Van Doom) wel harde dingen ge zegd: „Ik heb erop gewezen, dat het Nederlandse beleid op een fiasco is uitgelopen. Ons werd verweten dat wij alleen maar onmogelijke dingen vragen. Maar ik heb toch wel de indruk gekregen, dat de regering er nu van overtuigd is dat wij ons nooit onredelijk hebben opge steld. Er is sprake van een zeke re verheldering". Lijntje niet gebroken IN HET GESPREK TUSSEN de Nederlandse regering en de Zuid-molukse delegatie van ir. Manusama is zaterdag het lijntje niet gebroken. De gemaakte afspraken komen er in elk geval op neer, dat het overleg wordt voortgezet. Dit overleg is voor de Zuidmolukkérs winst, omdat ze nooit eerder op dit niveau hebben kunnen praten. Erg veel meer heeft ir. Manusama er zelf niet van willen zeggen. Ook niet, of dit resultaat voldoende is om „harde acties" van Zuidmolukse zijde m Neder land achterwege te laten. Terecht maakte de eerste woordvoerder van de Zuidmolukkérs zich een beetje boos op de radio-journalisten die hem probeerden te bewegen tot een „ja" of .neen" op de vraag of hij nu het uitblijven van nieuwe kapingen, gijzelingen en andere gewelddaden kan garanderen. TOT GARANTIE GEVEN is ir. Manusama namelijk niet in staat. Nauwelijks was het gesprek met drs. Den Uyl, c.s. teneinde, of de organisaties van Zuidmolukse jongeren - uit welke kring de plegers van harde acties en nieuwe dreigementen afkomstig zijn - lieten weten, dat zij alleen geïnteresseerd zijn in politieke afspra ken. Dat is nu uitgerekend het soort afspraken, waarvoor de Nederland se regerjng weinig of geen speelruimte heeft, tenzij ze de mogelijk heid zou zien om iets aan de politieke wensen der Zuidmolukkérs binnen de eigen landsgrenzen te realiseren. Wat even onwaarschijn lijk is, als de mogelijkheid dat de Indonesische regering bereid zou zijn in te stemmen met enig essentieel punt van het politiek verlangenslijstje van ir. Manusama c.s. ZIJN POLITICI VAN DE OUDERE GENERATIE zoals de Neder- landse kabinetsleden en ir. Manusama met zijn naaste medewerkers al lang blij dat het lijntje niet gebroken is, de Zuidmolukse jongeren, vinden dat zij met ir. Manusama aan het lijntje worden gehouden. Het lijkt ons een heel reële veronderstelling dat ir. Manusama voorlopig meer moeite hebben zal om de radicale groepen in zijn eigen achterban op het goede spoor te houden dan om met de Nederlandse regering in gesprek te blijven. Als het op lijntjes aan komt, is daarom de belangrijkste vraag hoe sterk de verbinding tussen de groep-Manusama en de minder geduld hebbende jongerengroepering is. EINDHOVEN (ANP) De Eindhovense politie heeft in het afgelopen weekeinde een 54-jarige man aangehouden die twintig valse briefjes van 1000,- bij zich bleek te hebben. Volgens luitenant F. van Eksel van de rijkspolitie zijn deze vervalsingen van een soort dat al bij de politie bekend is. Enige maanden geleden werd er al een bende aangehouden die ervan wordt verdacht de biljetten te hebben gedrukt In hoeverre de nu aangehouden man relaties met deze bende heeft wordt onderzocht Luitenant van Eksel is van mening dat de verdachte een zogenaamde grote verspreider was. Deze mensen kopen van de makers de biljetten voor 250 300,-. Uit een onderzoek is gebleken dat er nog tientallen valse biljetten in omloop zijn. DROOGGEVALLEN De lagunenstad Venetië die het moet hebben van zijn gondels voor vervoer en toerisme, heeft te kampen met een uitzonderlijke toestand. Terwijl de stad de laatste jaren voortdurend wordt bedreigd door hoge waterstanden, is nu het tegenovergestelde een feit. De gondels liggen in de drooggevallen kanalen zonder werk. ADELAIDE )rtr/UPI) In de Australische stad Adelaide is vandaag niets gebeurd. Er is geen aardbeving geweest, geen spring vloed en de 800.000 inwoners hebben op geen enkele andere wijze narigheid onder vonden. Die was wel voorspeld door huis schilder en „ziener" John Nash. Tussen half elf en twaalf uur plaatselijke tijd (00.01 en 02.30 uur bij ons) had de stad door een aardbeving en springvloed met de grond gelijk gemaakt moeten worden. De grootste golf die de premier van Zuid- Australië, Don Dunstan, en een legertje journalisten van verschillende media op het strand van Glenelg op zich zagen aanrollen, was een 15 cm hoge kop op de branding. Het was heerlijk toeven op het strand, ter wijl premier Dunstan naar belofte een uur lang de wacht hield. Hij had dat vorige week Een cafébezoeker in Adelaide, die toch op alles voorbereid wilde zijn. kon de zondvloed niet ontlopen. In het café kreeg hij een persoonlijk stortbad toegezegd na een hysterische reactie onder sommige stedelingen. Nash zelf had na zijn voorspelling have en goed gepakt en was vertrokken. Hij was gevolgd door een aantal gezinnen, maar de meeste inwoners van Adelaide hadden de hele zaak gezien als een grap. Nash had in een advertentie in de krant waarin hij de mensen waarschuwde gezegd dat God vertoornd was dat Adelaide, eens bekend als „stad van de kerken", „stad van zonde" was geworden en dat hij had beslo ten haar te vernietigen. Veel zakenlieden profiteerden van de „onheilsdag" maar veel anderen staken zich in de schulden om de stad uit te komen. Een aantal verkocht zelfs hun huis. Le Point: meer Russische dan' VS-agenten PARIJS (reuter) Het Franse conservatieve tijdschift Le Point schrijft dat er in Parijs tien keer zoveel Russische als Ameri kaanse agenten zijn. „Er zijn 100 Amerikanen in ver gelijking met 1.000 Russen." Het links georiënteerde weekblad Le Nouvel Observateur noemde de namen van twee Russische di plomaten die deel zouden uitma ken van Russische geheime diensten. Het zijn Ivan Kislyak en Nikolai Yevdokimov, die hoofd zijn van de veiligheids dienst KGB, resp. de militaire inlichtingendienst GRU. Vervolgens de Franse diploma- tenlijst hebben beiden de rang van kanselier. Zij zijn in de diplomatieke gemeenschap in Parijs goed bekend als geheime agenten, aldus het blad. Nieuwe regering in Antillen WILLEMSTAD (ANP) - Pre- mier Evertsz van de Nederland se Antillen is erin geslaagd een nieuwe regering te vormen. Dat was nodig geworden nadat eind december vorig jaar de Aru baanse partij ME.P. met drie ministers uit de regering was gezet. De ME.P. die vijf zetels in het Antilliaanse parlement heeft is nu in de oppositie gegaan. Uit een andere Arubaanse oppo sitiepartij PPA (Patrido Patrio- tico Arubano) zijn nu drie leden gekozen als minister in de Antil liaanse regering. Het zijn mejuf frouw Faustina Frank voor on derwijs, Leo Chance voor justi tie en Max Croes voor financiën en staatskundige structuur. MADRID (AFP/Rtr) - De sta kende personeelsleden van de Spaanse spoorwegen (Renfe) zijn vandaag onder de militaire tucht geplaatst. Zij moesten on middellijk hun werk hervatten, aldus een decreet in de staats courant dat is ondertekend door minister van binnenlandse zaken, Manuel Fraga Iribame. Het spoorwegpersoneel staakte sinds begin vorige week. Het is thans voorzien van de militaire onderscheidingstekenen die het zichtbaar moet dragen en een militair stamboeknummer. Het valt nu onder het gezag van de militaire gouverneurs der ver schillende militaire districten. Minister Fraga had vorige week woensdag stakend postperso- neel al onder militaire tucht ge plaatst, omdat de openbare orde werd bedreigd. Gisteravond heeft de Madrileen- se politie bijna alle 55 personen vrijgelaten, die zondagochtend vroeg waren aangehouden in een villa aan de rand van de hoofdstad van een Madrileense advocaat, aldus juristenkringen. De villabewoner, Ignacio Monte- jo, en enkele linkse advocaten blijven onder arrest In de villa heeft de politie twee „subversie ve documenten" gevonden. De inval in de villa was gerecht vaardigd aan de hand van de wet die bijeenkomsten verbiedt waarvoor geen vergunning is verstrekt. In de loop van de dag gebruikte de politie de wapen stok om ongeveer 150 advocaten te verspreiden die bij de.leiding van de politie een petitie wilden indienen, waarin zij onmiddellij ke vrijlating vroegen van 55 gearresteerden. Meerderheid ANWB-leden tegen duurder autorijden DEN HAAG (ANP) Een grote meerderheid van de ANWB-le den (81 procent) is tegen rege ringsmaatregelen die autorij den duurder maken. Achttien procent van de leden verwacht min of meer harde acties van de ANWB tegen deze maatrege len. Dat zijn de belangrijkste conclu sies van een steekproef die on langs is gehouden onder de 1,8 miljoen leden van de bond. De uitslag van de enquête is zater dagmiddag bekend gemaakt. BOtKHBlOMM

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5