Dianne de Leeuw veroverde de titel maar verloor reputatie van onfeilbare Damesschaatsen vér achterop FAVORIETEN VOOROP IN MARATHONTITELSTRIJD VAN HELDEN SNEL IN DE TRAINING Risico struikeling op weg naar Olympisch goud groter geworden Oosteuropese hegemonie twee keer doorbroken wmm CATASTROFE TEGEN RUSLAND Wiebe Kort: „Ik zie wel" LEIDSE COURANT PAGINA 16 Genève Dianne de Leeuw heeft de eerste slag gewonnen. In het halfge- vulde Stade des Vernets van Genève klonk zaterdagavond het Wilhelmus ter ere van de nieuwe Europese titel- houdster. De verslagen concurrences Annett Pötzsch en Christine Errath flankeerden haar op het ere-podium. Onmiddellijk erna volgde een uitge breid interview voor de Amerikaanse televisie.want sinds Dianna interna tionale bekendheidgeniet, neemt aan de overzijde van de oceaan de inte resse voor haar dubbele nationaliteit hand over hand toe. Trouwens ook in Oosteuropese kringen, waar men- deze vorm van ontwikkelingshulp niet zo erg op prijs stelt. Het Nederlands-Amerikaanse meisje volgt nog steeds het spoor dat Sjoukje Dijkstra twaalf jaar geleden uitzette. Maar het risico van een strui keling op weg naar het volgen de doel: het Olympisch goud in Innsbruck is eerder groter dan kleiner geworden. Dianne maakt een vermoeide en ner veuze indruk. „Van nu af aan wordt de druk ontzettend groot", voorspelt het Nederlandse jurylid Els- beth Bon-Meyer. De eerste te kenen daarvan waren er al in Genève. Dianne's optreden misste de uitstraling, die er vorig jaar in Kopenhagen en Colorado Springs van uitging. Trainer Doug Chapman (verdekt opge steld achter een hoog bloem stuk) en moeder De Leeuw ergens hoog op de tribune („Ik ben voor het eerst blijven zit ten") moesten aanzien dat Dianne al na een halve minuut bij het neerkomen uit een drie voudige toeloop met beide handen op het ijs steunde om niet te vallen. Ze herstelde zich bewonderenswaardig, maar mevrouw Bon gaf haar toch een half puntje minder voor de technische uitvoering dan Christine Errath, die eer der had gereden. „Per slot van rekening lukte bij het Oost- duitse meisje de sprong wel". Bovenaan Het merendeel van de jury oordeelde niet zo streng en gaf Dianne met een gemiddel de van bijna 5,8 het rende ment voor haar Kopenhaagse inspanningen van vorig jaar, toen zij ten onrechte achter Errath werd gesteld. Het ge volg was dat Dianne op de lijstjes van acht van de negen juryleden bovenaan kwam. Alleen de Westduitser Willi Wernz hield vast aan Christi ne Errath, een handelwijze waarvoor hij zich in de jury vergadering van gisteren moest verantwoorden. Toch werd niet Errath tweede maar haar vier jaar jongere landgenootje Anett Pötzsch, die als één van de weinigen vrijuit reed en de allure van de komende kampioene de monstreerde. De Westduitse Isabel de Navarre, die na de verplichte figuren het veld had aangevoerd, kwam tweemaal ten val en zakte naar de vierde plaats Over twee en een halve week zal in Innsbruck blijken of Dianna's reputatie in de ogen van de jury niet zozeer bescha digd is, dat men de Europese titel van Genève moet be schouwen als een Pyrrusover winning. Zij is immers niet meer de onfeilbare, waarvoor ze doorging. Afgezien daar van: De drievoudige sprong, die langzamerhand ook bij de dames een doodnormale zaak wordt, is haar bij grote wed strijden nog niet gelukt. Ook al is ze bij de training dan wel eens drie en een halve maal om de eigen as gedraaid. In Innsbruck mengt bovendien de Amerikaanse kampioene Dorothy Hamill zich in de strijd. Mevrouw Bon zegt van haar: „Een geweldige 'kurrijd- ster en in de verplichte figuren veel beter dan Errath. Het is dat zij in Colorado Springs op onverklaarbare wijze de korte kür verknoeide, anders had ik nog niet geweten, wie er we reldkampioene zou zijn gewor den, zij of Dianne". Moe Tegen die achtergrond was het begrijpelijk dat Dianne zich niet gretig stortte op de door bondsvoorzitter Van Laer verschafte champagne. Ze was moe, een tikkeltje te leurgesteld, zonder een poging te doen dat te verbloemen. De strijd is gestreden en de blijdschap blijkt. Dianne de Leeuw zwaait trots naar het uitgelaten publiek, terwijl de Oostduitse meisjes Pötzsch en Errath haar even blij flankeren. De vrije kür van Dianne de Leeuw straalde charme en elegance uit. dat blijkt zeer sterk onder andere uit deze pose. Olympische medaille, dat is de droom van elk opgroeiend meisje, het grote doel voor een rijdster", meldde zij mat. Het humeur van trainer Doug Chapman daarentegen was zonnig te noemen. „Ik ben het met u eens dat Dianne beter kan. Het zal ge beuren ook. We zullen enkele veranderingen aanbrengen in haar grote kür. Dan zal het wel gaan", meldde hij. Toen men Dianne vroeg of zijzelf daarin iets te zeggen had, ant woordde ze: Het hangt ervan af, waar de wijzigingen uit bestaan. Maar tot dusverre is het steeds zo geweest, dat hij het uitdacht en ik het deed". Dianne dé Leeuw en Chapman reizen morgen af naar Mégève. Ze komen zo laat mogelijk naar Innsbruck. „De trainings mogelijkheden zijn daar ver schrikkelijk", aldus Chapman. „In de voorbereidingsperiode van zestien dagen, mag je elke dag tweemaal een kwartier het ijs op, eenmaal voor de kür en eenmaal voor de verplichte fi guren. Dat is absoluut te wei nig". Hij wijkt dan ook uit naar Mégève, waar hij van de zomer een gastvrij onthaal vond en dat op ongeveer de zelfde hoogte ligt als Inns bruck. Koorts De eerste tekenen van de ko mende Olympische koorts ma nifesteerden zich overigens bij vrijwel alle deelneemsters. Zelfs de kleine Russische Ele na Vodorezova ging minder vrijuit over de baan dan ver wacht. Ze viel tweemaal. Dat overkwam ook Annemarie Verlaan. Bij het van de Dance Macabre schoof ze bij een dubbele axel onderuit en even later kwakte ze vlak voor de jury op het ijs bij een mislukte dubbele flip. Dat ze daarna de moed had nog een dubbele axel te springen, rehabiliteer de haar in de ogen van de jury niet meer. „Ik zal me er niet sterk voor maken dat ze mee doet aan de Olympische Spe len", gaf trainster Joan Haan appel toe. „Het lijkt wel of drie dagen topspanning teveel voor haar zijn". Sophie Verlaan, die na het mislukte korte programma weinig te verliezen had, reed een gedegen kür en eindigde als twintigste: slechts twee plaatsen achter Annemarie. De landelijke technische com missie moet nog bijeenkomen. Maar KNSB-voorzitter Van Laer heeft al laten doorsche meren dat er voor de Verlaan tjes weinig Olympische per spectieven zijn overgebleven. In het gezin De Leeuw wordt al gewerkt aan de volgende generatie: de negenjarige Ma rianne, die door moeder, zoals zij zelf zegt, zes uur per dag op het ijs wordt gezet. Uitslag: 1. Dianne de Leeuw (Ned) 188,48 pnt. plaatscijfer 10. 2. Annet Pötzsch (Odl) 185,22, pc 21. 3. Christine Errath (Odl) 184,66, plc. 24, 4. Isabel de Navarre (Wdl) 179,92, plc. 41, 5. Susanne Driano (Ita) 179,88, plc. 42, 18. Annemarie Verlaan (Ned) 148,14, plc. 166, 20. Sophie Verlaan (Ned) 143,03, plc. 176. GENEVE Rusland heeft tij dens de Europese kampioen schappen kunstrijden in Ge nève de meeste medailles ver overd. In totaal behaalden Russische deelnemers twee maal goud, twee keer zilver en twee maal brons. Oost Duitsland veroverde vier plakken twee zilveren en twee bronzen. Alleen Dianne de Leeuw en John Curry, konden de Oosteuropese hegemonie doorbreken. De medaillewinnaars van Ge nève zijn: 1. Dianne de Leeuw (Ned) 2. Anett Pötzsch (O-Dld.) 3. Christine Errath (O-Dld) Heren: 1. John Curry (GB) 2. Vladimir Kovalev (Rustl.) 1 3. Jan Hoffman (O-Dld.) Paarrijden: 1. Irina Rodnina/Alexander Zaitsjev (Rusl.) 2. Romy Karmer/Rolf Oter- reich (O-Dld.) 3. Irina Vorobiev/Alexander Vlasov (Rusl.) IJsdansen: 1. Loedmilla Pakhomova/Ale xander Gorsjkov (Rusl.) 2. Irina Maisjeva/Andrei Mi- nenkov (Rusl.) 3. Natalia Linsjoek/Gennadi Karponosov (Rusl.) De Russin Sjelekova op weg naar haar triomf op de 1500 meter. Tons berg, Hans van Helden heeft zich dit weekeinde in Tönsberg de sterkste getoond tijdens oefenwedstrijden van de nationale ploeg, die zich voorbereidt op het Europese kampioenschap. De nationale kampioen won drie van de vier afstanden, op de 5000 meter was Piet Kleine sneller dan Van Helden. De uitslagen zijn: 500 meter: 1. Hans van Helden 41,0 seconden, 2. Klaas Vriend 42,0 seconden, 3. Joop Pasman 42,0 seconden, 4. Piet Kleine 42,2 seconden. 3000 meter: 1. Van Helden 4 minuten 20,1 seconden, 2 Kleine 4.22,1, 3. Vriend 4.24,9, 4. Pasman 4.33,0. 1500 meter: 1 Van Helden 2.4,6, 2. Kleine 2.5,8, 3. Vriend 2.7,2, 4. Pasman 2.10,7. 5000 meter: 1 Kleine 7.30,1, 2. Van Helden 7.38, 4. 3. Vriend 7.39,7, 4. Pasman 7,46,0. Klassement: 1. Van Helden 171,523 pnt., 2. Kleine 172,626 Dnt., 3. Vriend 174,520 pnt., 4. Pasman 177,667 pnt. Inzeil De Nederlander Ad Overdevest heeft tijdens internationa le schaatswedstrijden in Inzeil de 500 meter gewonnen in een tijd van 43.38 seconden. De Westduitser Hirschbichler werd tweede in 43.43 en Emanuel Michon (Fra) derde in 43.69. Bij de dames ging de zege op de 500 meter naar de Zweedse Ann—Sophie Jaern- stroem in 46.28. voor Monika Holzner (Wdl) in 46.40 en Sylvia Filipsson (Zwe) in 47.37.-. Jan Derksen heeft zondag de 5000 meter gewonnen tijdens interna tionale wedstrijden in Inzeil. De Nederlander maakte een tijd van 7 minuten en 27,08 seconden. ASSEN De schaatsinterland tegen Rusland, die dit week eind in Assen werd gehouden, is voor de Nederlandse dames- kernploeg op een groot fiasco uitgelopen. Met een voorsprong van bijna 90 punten (195 tegen 117) won de Russische ploeg, die eigenlijk uit b-rijdsters be stond. Op alle afstanden moes ten de Oranjerijdsters ereplaat sen afstaan aan de Russinnen, die de interland in Assen ge bruikten om selectiewedstrij den voor de Russische olympi sche ploeg, te rijden. Alleen Annie Borckink, tot vorige week voor de Nederlandse schaatskampioenschappen een van de rebellerende meisjes, veroverde een zilveren medaille op de 3000 m en kon met deze prestatie de eer van het tot voor jaren internationaal zo ge waardeerde Nederlandse da messchaatsen, hoog houden. Na de eerste dag van deze sfeer loze interland keek de ploeg van bondscoach Gerard Maarse al tegen de grote achterstand aan (98 tegen 58 punten). Op de 500 m heerste het Russische trio Ankoedimova, Pgodajeva en I Sjelekova voor Haitske Pijlman, i die tevreden moest zijn met een bescheiden vierde plaats. Op de 1500 meter was de Russi- j sche overmacht ook te groot. Sjelekova, Stepanskaja en Gali- na Nikitina eisten de drie me- I dailies op en lieten een troost prijs aan Sijtje van der Lende, die in 2.25.7 vierde werd. Ook op de tweede dag kreeg de ploeg van trainer Gerard Maar- se „een pak slaag". De langere afstanden op deze dag (1000 m en 3000 m) waren voor de Rus sinnen beslissend. Omdat hun opdracht was: Olympische pres taties te leveren. Op de 1000 m werd de Neder landse ploeg volledig van het ijs geveegd. In een vlekkeloze stijl gleed de ranke Tatjana Sjeleko va over het Drentse ijs en liet de Nederlandse favoriete Annie Borckink ruim 2 seconden ach ter zich. Zelfs de zilveren en de ■mi ASSEN - Wiebe Kort wilde zich niet op glad ijs wagen. Op de vraag of hij misschien ambi ties had Gerard Maarse als bondscoach bij de dames op te volgen liet de trainer van het gewest Friesland een vrolijke lach horen. „Och. daar heb ik eigenlijk nog niet over nage dacht", zei hij glimlachend. „Als ze me komen vragen dan zie ik wel. In ieder geval heb ik er 's winters alle tijd voor. In de zomermaanden heb ik het te druk met zeilen". Kort is naast Eddy Verheyen en Leen Pfrommer een van dege nen die genoemd wordt als op volger van Maarse, die aan zijn laatste seizoen bezig is. Jorrit Jorritsma, nu nog in dienst bij de Canadese schaatsbond, zou een kans maken in de voetspo ren van herentrainer Pfrommer te stappen. bronzen medaille kwamen in handen van de Russinnen An koedimova en Stepanskaja. verrassend Op de 3000 m werd de Russi sche heerschappij gedeeltelijk doorbroken. Annie Borckink nestelde zich tussen Stepanska ja en Galina Nikitina op de tweede plaats. Een verrassende prestatie, vooral omdat de 3000 m nooit de sterkste afstand van Annie Borckink is geweest. Christa Jaarsma, die in de kern ploeg „klein duimpje" wordt ge noemd, legde verrassend beslag op de vierde plaats. Voor het meisje uit Almelo was de schaatsinterland een grote ont goocheling geworden. Christa Jaarsma viel op de 500 meter en schakelde zich daardoor uit voor de ereplaatsen, maar ook voor een plaats in de Neder landse dameskernploeg. Haar vierde plaats op de 3000 meter was een schrale troost. Bonds coach Gerard Maarse zei: „Christa Jaarma is te nerveus. In elke grote wedstrijd gebeurt er iets met haar. Bij de Neder landse kampioenschappen in Groningen viel ze en nu ook weer. Op grond daarvan zal ik •Christa Jaarsma uit de Neder landse ploeg moeten laten. Bij grote internationale wedstrijden mag je namelijk geen enkel risi co nemen." De chef de mission van de Ne derlandse olympische ploeg. Bram Leeuwenhoek, die naar Assen was gekomen om de pres taties van de Nederlandse meis jes te beoordelen, was na twee dagen schaatsen diep teleurge steld. „Ik heb, evenals bij de Nederlandse schaatskampioen schappen vorige week in Gro ningen, geen prestaties van Olympisch niveau gezien. Ik vrees dat de Nederlandse schaatssport erg dunnetjes zal zijn vertegenwoordigd op de Olympische winterspelen in Innsbruck." Volgende week gaat de chef de mission van het Nederlands olympisch comité met de heren kernploeg naar de Europese schaatskampioenschappen in Oslo om samen met trainer Leen Pfrommer en de landelijke technische commissie van de KNSB de Olympische voor dracht te maken. In Inzeil, waar ook internationale wedstrijden worden gehouden, bekijkt Kees Kerdel de prestaties van Jan Derksen, en de Nederlandse da mes die in het Zuidduitse win tersportstadje hun laatste selec tiewedstrijden zullen rijden. Maandagavond, uiterlijk dinsda gochtend 27 januari zal Bram Leeuwenhoek de definitieve deelnemers aan de Olympische winterspelen bekend maken. WIL VAN DER PLAS Sippie Tigchelaar in een nieuwe hoedanigheid. Als interviewster voor de televisie vraagt zij Sijtje van der Lende naar haar ervaringen tijdens de damesinterland tegen Rusland opgedaan. (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN De strijd om het marathon- schaatskampioenschap van Nederland, zater dagavond gehouden op de kunstijsbaan in Eindhoven, heeft geen verrassende winnaar en winnares opgeleverd. Bij de dames zegevierde Atje Keulen-Deelstra die in de eindsprint dui delijk de sterkste was. Bij de heren ging de beker naar de Amsterdammer Wout List, al voor de wedstrijd een van de kanshebbers voor de titel. Ook hij bleek de sterkste in een spannende eindsprint waarin Bennie van der Weide als tweede en Henk Portengen als derde net iets te kort kwamen. De wedstrijden in Eindhoven kenmerkten zich door valpartijen van enkele mogelijke kansheb bers en kanshebsters op het beslissende mo ment. Zo viel Sophie Westenbroek In de aller- laate bocht van de race precies op het moment dat ze een aanval zou inzetten tegen Atje Keulen-Deelstra. Voor de schaatsende huismoe der was de zege toen eigenlijk al binnen, omdat haar grootste concurrentie was weggevallen. Eerder deze week had Sophie Westenbroek al blijk van haar krachten gegeven door in Den Haag een wedstrijd te winnen. Bij de heren was er drie ronden voor het einde nog een compact peloton. Mede doordat er weinig uitvallers waren en door de hoge snel heid werd het een drukte van jewelste in de eindsprint waar Marten Hoekstra het slachtof fer van werd. Door een valpartij, op het eerste gezicht met ernstige afloop, maar later bleek alles mee te vallen, werden hij en nog enkele rijers uitgeschakeld. Stil Het was overigens een stille bedoening in Eindhoven. Een handjevol supporters waren getuige van de verrichtingen van de marathon vedettes. Het is dan ook een vreemde zaak waarom dit kampioenschap in Eindhoven moest worden gehouden. Het merendeel der prominente marathonrijders komt uit het noorden des lands, waar de belangstelling voor dit soort spektakel veel groter is dan in de Lichtstad. Het lijdt geen twijfel dat bij een strijd in Heerenveen, Alkmaar of Amsterdam veel meer mensen hadden kunnen genieten van deze wed strijden. Nu was er maar weinig van te merken dat het marathonschaatsende laatste tijd aan populariteit wint. De sfeer was koel. Af en toe schreeuwde een jongetje: „Hup, Atje" of „Zet 'm op Co". Daarna heerste er een doodse stilte aan de kant van de baan. Niet in het midden echter, wwar uit de daar geplaatste luidspre kers ernstige vioolmuziek klonk. Wat Wel type rend was voor de hele situatie in Eindhoven. Later op de avond begon men iets los te komen, toen ook de herenstrijd naar een climax groeide. De violen hadden plaats gemaak» wat licht carnavalsgedruis. WÊÊM

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16