i Vechtlust en geluk hielp Liuboievic aan maximale score Volleybalsters uitgeschakeld Goudt zette opmars voort in damstrijd PRIJSUITREIKINGEN OP BAAN HILVERSUM Hoe Browne zegevierde Voor Dik v.Tunen rally snel voorbij Crosstriomf van Joke van Gerven „Zwarte Pijl" sneller dan Valery Borsov KNGV KOOS VOORLOPIGE SELECTIE MONTREAL Trevor Taylor ongeslagen in NTTB-Cup Bloemen van Kees Verkerk voor Kees Verkerk Peter Adelaar met kwartfinale het verst TOERNOOI IN ZURICH VOOR ROLF THUNG LEIDSE COURAN WIJK AAN ZEE De partij Browne (VS)—Smejkal (Tsj) in de tweede ronde van de grootmeestergroep verliep als volgt: 1. e2—e4, e7-e5, 2. Pgl-f3, Pb8-c6, 3. Lfl-b5, a7-a6, 4. Lb5—a4, d7-d6, 5. 0-0, Lf8-e7, 6. Tfl-el, b7-b5, 7. La4-b3, Pg8—f6, 8. c2-c3, 0-0, 9. h2-h3, Pc6-b8, 10. d2—d4, Pb8—d7, 11. Pbl-d2, Lc8-b7, 12. Lb3-c2, Tf8-e8, 13. b2—b4, Le7—f8, 14. a2-a4, Pd7-b6, 15. a4—a5, Pb6-d7, 16. Lel—b2, Ta8—b8, 17. Tal-bl, Lb7-f8, 18. Lb2-al, g7—g6, 19. c3c4, b5xc4, 20. d4xe5, Pd7xe5, 21. Pf3xe5, d5xe5, 22. Lal—c3, La8-c6, 23. Ddl-e2, Lc6-b5, 24. Pd2xc4, c7-c5, 25. b4xc5 Lf8xc5, 26. Lc2-b3, Dd8-c7, 27. Tbl-cl Tb8-d8, 28. de2—f3, Kg8-g7, 29. Pc4-e3, Dc7-e7, 30. Pe3-d5, Pf6xd5, 31. Lb3xd5, f7—f6. 32. Lc3-d2 Td8-c8, 33. Df3-g4 De7—d7, 34. Dg4xd7 Lb5xd7, 35. Ld5-b7 Tc8-b8, 36. Lb7xa6 Lc5—d4. 37. Tel—c7 te8—e7. 38. La6-b7, Kg7—f7, 39. *Ld2—b5. Zwart verliest door tijdsoverschrijding. Zoals altijd ziet Ljubojevic er zelfverzekerd uit. Hij is het ook getuige zijn maximale score. Wijk aan Zee Na een tumultueus weekend heeft een wereldkampioen perse eerste worden via een de Joegoslavische grootmeester Ljubojevic in het tweepersoonsduel en niet in een veldslag met Hoogoventoernooi in Wijk aan Zee met een maxi- velen? male score de kop genomen. Ljubojevic ziet er De Wereldschaakbond gaat zich ernstig met dat zelfverzekerd uit, zoals altijd trouwens, maar vraagstuk bezighouden, honderd procent score heeft hij nede aan vrouwe raenuftbeetAl Fortuna te danken. Zijn zege op Böhm namelijk UGSPrcKSSIOT was niet geheel terecht, waar echter tegenover staat dat de op Andersson bevochten winst een Naast de adejaarsvlucht van Ljubojevic, levert combinatoir juweel mag worden genoemd. de half uit drie van Hans Böhm gespreksstof op. Ljubojevic was in 1975 de succesvolste toernooi- Hij had uitgerekend tegen Ljubojevic moeten speler. Zijn meedogenloze vechtlust waarbij hij winnen dat mislukte op de valreep en nu het geluk van de sterke incalculeert maakt hem dient hij voor een tweede grootmeesterresultaat, in elk toernooi kandidaat voor een hoge plaats, dat hem dan misschien de titel grootmeester of tot slachtoffer van zijn eigen halsbrekende oplevert, 5-1/2 uit de resterende acht partijen te vindingen scoren. Een schier onhaalbare kaart Bij Ljubojevic dringt zich de vergelijking, aan Van de vier Nederlanders is de bekwame Lange- Larsen op. die in het begin der zestiger jaren weg enigszins ondergewaardeerd. Hij leverde het eveneens als een wervelwind door de toernooien halve punt aan Böhm, ofschoon Langeweg de stoof en vele lauweren oogstte. Het wereldkam- beste winstkansen had. pioenschap verovert men er niet mee. Zal Ljuboje- Kandidaat-grootmeester Sosonko is ook al uit op vic ooit zo hoog kunnen reiken? Het is een vraag zes punten. Hij is uiterst voorzichtig, zij het dat die reeds twee jaar wordt gesteld, waarop het tegen Kurajica een afgronddiepe opening ten routine-antwoord luidt: Eén toernooiwinnaar is doop hield. Sosonko moet, met deze stijl, de kans nog lang geen matchwinnaar. Maar waarom moet °P een grootmeesterresultaat kunnen benutten. HEIDELBERG Het Nederlandse damesvolleybalteam heeft in het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen van Montreal zaterdag in Heidelberg met 3—0 verloren van Oost-Duitsland. Door de overwinning op Nederland, die in vijftig minuten (15—2, 15—8, 15—7) tot stand kwam, hebben de Oostduitse dames zich geplaatst bij de laatste vier evenals Bulgarije, Polen en Amerika. Het Nederlandse team won de derde wedstrijd. Italië werd met 3—1 verslagen. De setstanden waren 15—10,15—7, 3—15,158. Lidy Schut speelde haar 75e wedstrijd voor het Nederlandse team, de eer voor de eerste overwinning komt het meest toe aan Martje de Vries. MONTE CARLO Ongeveer 150 wagens zijn zaterdag vertrokken voor de 44e Rally van Monte Carlo. Verreweg de meeste ploegen (67) hadden Parijs als vertrekpunt gekozen. Negendertig wagens gaven de voorkeur aan de Italiaanse hoofdstad Rome. De overigen vertrokken uit Almeria (Spa), Warschau, Kopenhagen, Londen en Frankfort Vandaag gaat de eigenlijke rally van start. Behalve dat de afstan den tussen de startplaatsen en Monte Carlo dit jaar veel korter is dan in voorgaande jaren, is het weer overal in Europa goed. Slechts vier equipes moesten op de eerste dag de strijd staken. Daarbij was ook de Nederlandse combinatie Jaap Dik/Henk van Tunen, die in de omgeving van Arras (Fra) bij een ongeval was betrokken. Beiden werden met lichte verwondingen in een zieken huis opgenomen. Utrecht In de vijfde en zesde ronde van de halve eindstrijd om het persoonlijke damkam pioenschap van Nederland vie len in de strijd om de hoogste vier plaatsen verrassende uit slagen te noteren. In groep I zette Jeroen Goudt zijn opmars voort door Johan Capelle te verslaan en verdiende Van der Sluis zijn eerste punt ten koste van Kees Pippel. Bergsma wees Rigterink terug maar werd zeer verrassend verslagen door Thijs van der Meerendonk, die hiermee op de eerste plaats kwam en nu vrijwel zeker is van de eindstrijd. Ook voor Goudt. met een punt minder en een partij minder gespeeld, is een finaleplaats ze ker. Ondanks de nederlagen blijven voor Bergsma en Capel le de kansen nog hoog geno teerd. In deze groep heeft Ger main wegens ziekte het toernooi verlaten en zijn drie gespeelde partijen werden vervallen ver klaard. In groep II leed Frans Hermelink een onverwachte ne derlaag tegen Ad van Tilburg, die zich hiermee vrijwel zeker in de eindstrijd speelde. Hier excelleerde Hans Jansen met twee overwinningen. In de strijd om het dameskam pioenschap behield de 12-jarige Petra Polman uit Huissen haar leiderspositie maar moest wel haar eerste punt afstaan. Uitslagen heren: groep I: vijfde ron de: Germain—Van der Wal 0-2: Goudt—Capelle 2-0; Ligerink Bergsma 0-2; Van der Meerendon- k—Weerheijm 1-1; Van der Sluis Pippel 1-1. Zesde ronde: Van der Wal—Pippel 0-2; Weerheijm—Van der Sluis 1-1; Bergsma—Van der Meerendonk 0-2; Capelle—Rigterink 1-1; Bergsma Van der Meerendonk 0-2. Stand: 1. Van der Meerendonk 9 punten, 2. Goudt 8 pnt. (uit 5), 3. Capelle 6 pnt. (uit 5). Bergma 6 pnt. (uit 5), 5. Rigterink 5 pnt., 6. Weer heijm 4 pnt. (uit 5). Van der Wal 4 pnt (uit 5) en Pippel 4 pnt. (uit 5). 9. Van der Sluis 2 pnt Groep II vijfde ronde: Hermelink—I- vens 2-0; Van Tilborg—Beerepoot 1-1; Jansen—De Jong 2-0; Schotanu s—Van Heerde 1-1; Bronstring—Vis ser 1-1. Zesde ronde Ivens—Visser 1-1; Van Heerde—Bronstring 0-2; De Jong Schotanus 2-0; Beerepoot—Jansen 0-2; Hermelink—Van Tilborg 0-2. Stand: 1. Hermelink 9 punten, Jan sen 9 pnt., 3. Van Tilborg 8 pnt., 4. 1 Bronstring 7 pnt, 5. De Jong 6 pnt., 6. Beerepoot 5 pnt.. Visser 5 pnt. 8. Schotanus 4 pnt., Ivens 4 pnt.. 10. Van Heerde 3 pnt. Dames vijfde ronde: Van 't Hoff Gosselink 1-1; Van Berkel—Polman 1-1; Radix—Knuvers 0-2; Meeuwe- se—Butter 0-2; Van der Kraats—S paans 2-0. Zesde ronde: Gosselink—Spaans 2-0; Butter—Van der Kraats 1-1; Knuver- s—Meeuwese 1-1; Polman—Radix 2-0; Van 't Hoff—Van Berkel 1-1, Stand: 1. Polman 11 punten, 2. But ter 9 pnt., 3. Knuvers 8 pnt., 4 Meeuwese 7 pnt., Gosselink 7 pnt., 6. Van der Kraats 5 pnt., 7. Van Berkel 4 pnt8. Van 't Hoff 3 pnt (uit 5), 9 Radix 3 pnt., 10. Spaans 2 pnt. (uit 5). DEN HAAG De sectie top sport van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond (KNGV) heeft elf turnsters aan gewezen voor de voorlopige Olympische selectie. Aanvanke lijk zouden twaalf dames deel uitmaken van de groep. Maar Margo Velema heeft zich in ver band met studie teruggetrok ken. De elf turnsters, die de selectie vormen zijn: Ans Smulders (PSV), Ans Dekker en Joke Kos (beiden Klimop), Petra v.d. Brink, Monique Bolleboom en Ria Hoogendoorn (Pro Patria), Karin Stubbe en Gerrie van Soeren (Excelsior), Jeanette van Ravenstijn en Franka v.d. Vorst (PSV) en Carla Braan (St Mau ritius). De elf turnsters gaan van 21 februari tot en met 6 maart in Zuid-Duitsland bij Passau twee weken in trainingskamp. Het is de bedoeling dat de elf geselec teerden met onmiddellijke in gang vijf maal in de week op Papendal trainen onder leiding van Eva Bartha. De Nederlandse damesploeg komt in het weekeinde van 13/14 of 20/21 maart voor de tweede Olympische kwalificatiewed strijd uit tegen Roemenië. Het KNGV heeft mevrouw Le- nie Lens voorgesteld aan de In ternationale Gymnastiek Fede ratie (FIG) als jurylid voor de Olympische Spelen van Mont real. HUIZEN Bij het derde toer nooi in het wintercircuit om de NTTB-Cup (heren) en de Lim burg Coupe (dames) te Huizen, is Trevor Taylor ongeslagen ge bleven. Hij ondervond echter veel tegenstand van René Hij- Voor zijn landgenote Judy Lynch is Huizen een debdcle geworden. Oorzaak van de teruggang was haar teamgenote Annemieke van Moorst. Na een slopende eerste game. die volgens tijdre- gel werd gespeeld, won Anne mieke van Moorst met 33—31. In de tweede game kwam Judy met 2116 goed terug, maar zij klapte in de derde game finaal in elkaar. 8—21. Na de derde wedstijd is de stand als volgt: Heren 1. Taylor 3 punten, 2. Van der Helm 6 punten, 3 Hijne 8 punten, 4 Lin- gen 11 punten. 5. Van Slobbe 16 punten. Dames: 1. Sonja Heltzel 5 punten, 2. Marjan van der Vliet 7 punten, 3. Bettina Vriesekoop 9 punten. 4 Judy Lynch 10 punten, 5. Mieke Arntz 18 punten (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM Kees Verkerk zegevierde gister middag op Hilversum weer in de draverij om het Gouden Paard en won de eerste prijs van 7500 gulden. Vóór deze draverij waren de schijnwer pers lang gericht op het paard van het jaar 1975 die voor dit feit een huldiging moest ondergaan met trainer en pikeur Gerard van Eykelenborg uit Wateringen. Geschenken waren er natuurlijk voor de eigenaren van Stal Westland, de heren Van der Lubbe en Disselkoen en bloemen voor de pikeur. Maar bovendien als grote verrassing een fraaie bloemenkrans van de schaatsenrijder Kees Verkerk die uit Noorwegen een telegram had gestuurd naar de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport om op zijn kosten Kees Verkerk een krans om te hangen. Drie succesvolle lieden uit de paardèsportwereld in Hilversum bijeen. Van links naar Jammer echter dat de supporters van de Kees rechts: Henk van der Kraats, Jan Wagenaar en Harrie Pools. Verkerk fanclub uit Puttershoek, het paard in de baan geen bloemen mochten aanbieden, maar dit buiten de baan aan de vrouw van Gerard van Eykelenborg moesten doen. Ook de volbloed van het jaar, de nu zesjarige hengst Townsman van de succesvolle trainer Tom McGarritty, kreeg een welverdiende huldiging met Kevin Davies in het zadel. En dan was er natuurlijk de Gouden Pet voor de kampioensjockey van Nederland, de Was senaarder Henk van der Kraats die voor de zeven tiende maal de titel in de wacht sleepte. Op een zeer druk bezocht Hilversum, werd Jan Wagenaar gehuldigd als kampioenspikeur 1975, Jan Onrust als kampioen bij de amateurrijders in de sulky en Harrie Pools als kampioen van de kortebaan draverijen. De vice-voorzitter van de Nederlandse sportpers, Wil van der Plas, mocht aan de eigena ren van de volbloed Rhodos, Van Hout, en de eigenaar van de draver Henri Buitenzorg, Piet Meinardi, de fraaie boeken als persprijzen uitrei ken. Twee karatetitels voor John Reeberg Amsterdam - De Nederlandse karatekampioenschappen, die zaterdag in het Frans Ottensta- dion te Amsterdam werden ge houden, hebben weinig verras singen opgeleverd. Bij de licht gewichten ging de titel naar Tjon Soei. William Millerson won het goud bij de middenge wichten. Het kampioenschap bij de zwaargewichten ging naar John Reeberg, die ook de titel in alle categorieën greep. Zaterdag werd de ploeg samen gesteld voor de interlandwed strijd op 31 januari in Parijs tegen Frankrijk. Deze bestaat uit Millerson, Roethof, Reeberg, De Mooy en Kolzebue. Snel gaat als reserve mee. Uitslagen: lichtgewicht: 1. Tjon Soei, 2. Jim Agerbeek, 3. Rob Poley. Middengewicht: 1. Wil liam Millerson, 2. Raymond Snel, 3. Otti Roethof. Zwaarge wicht: 1. John Reeberg. 2. Wal ter de Mooy, 3. Ludwig Kolze bue. Alle categorieën: 1. Ree berg, 2. Snel, 3. Kolzebue en Roethof. John Reeberg (rechts) op weg naar zijn triomf in de finale alle categorieën. Zijn tegenstander is Raymond Snel. Parijs - Zwaargewicht Peter Adelaar is zaterdag De uitslagen finalepartijen: lichtgewicht: Moriwa- tijdens een internationaal judotoernooi in Parijs ka (Jap) wint van Delvingt (Fra); Halfmiddenge- in de kwartfinales uitgeschakeld door Yamashita wicht: Dvoinikov (Rusl.) wint vanVial (Fra); Mid- £aPJ- dengewicht: Hara (Jap) wint van Coche (Fra); De overige Nederlandse deelnemers, Weijers, Bos- Halfzwaargewicht:M Ueguchi (Jap) wint van Rou- man Baselmans werden in de voorronden uitge- ge (Fra); Zwaargewicht: Yamashita (Jap) wint van ZURICH - Rolf Thung heeft weer eens aan de weg getimmerd. De Hil- versumse tennisprof slaagde er gisteren in een overdekt toernooi in Zu rich op zijn naam te schrijven. In de finale versloeg Thung Patrice Beust uit Frankrijk met 6-3, 6—3. Eerder had hij gezege vierd over Pokorny (6-3, 6-1), Werren (7-5, 6-4) en Moretton (6-4, 6-3). In het toernooi om de Gustaafbeker versloeg Zwitserland, dat in de zelfde poule is ingedeeld als Nederland, Noorwe gen met 3-0. Uitslagen: Sturdza-Melander 4-6, 6-3, 6-4; Kanderal-Hegna 6-3, 6-4; Sturdza/Kanderal- Melander/Hegna 6-3, 5-7, 6-4. Wereldbeker Stam DORTMUND Cees Stam heeft gisteren in Dortmund de wereldbeker voor profstayers gewonnen. Voor 6000 toeschou wers versloeg hij in de Westfa- lenhalle wereldkampioen Die ter Kemper met 29 meter. Kemper won de wereldbeker in '74 en '75. De Zwitser René Sa- vary werd derde met een ach- CHARTRES Joke van Gerven, de Nederlandse kampioene op de 1500 en 3000 meter, heeft gisteren in Chartres een internationa le damesveldloop gewonnen. De atlete uit Lisse, die deze wedstrijd in 1972 ook al eens op haar naam had gebracht, liep de 3500 meter in 12 minuten en 27 seconden. Joke van Gerven had een voorsprong van zes seconden op de Engelse Janet Simpson. Annie van Stiphout werd vierde. Karei Lismont, de winnaar van de zilveren medaille op de Olympi sche marathon in München, heeft gisteren een internationale cross in Wingene op zijn naam gebracht. Lismont liep de 9000 meter in 26 minuten en 39 seconden. De beste Nederlander was Jo Schout, die als zestiende finishte. Cor Vriend (PSV) heeft gisteren in Rolduc bij Kerkrade de twaalfde editie van de Abdij-cross gewonnen. De Eindhovense onderwijzer finishte na 9000 meter over een geaccidenteerd parkoers met 23 seconden voorsprong op de Engelsman Bill Venus. Bij de dames ging de overwinning naar de plaatselijke favoriete Claire Spauwen. Roelof Veld (Daventria) won gisteren in het Mastbos te Breda een veldloop over 8000 meter in 24 min. 24.2 sec. John v.d. Wansem (Sparta, Den Haag) werd zevende in 25.17.4. Tineke Kluft (Zaan land) zegevierde bij de dames in 7.46.9 over 2000 m. LOS ANGELES De Rus Valery Borsov, Olympisch kampioen op de 100 en 200 meter, heeft tijdens indoorwedstrijden in Los Angeles op de 50 yards een nederlaag geleden tegen de jonge Amerikaan Houston McTear. „Zwarte Pijl", was 2/10 seconde sneller dan Borsov: 5.1 tegen 5.3. De Westduitser Paul Heinz Wellmann heeft gisteren bij internatio-' nale indoor-atletiekwedstrijden in de Westfalenhal in Dortmund het officieuze wereld-indoorrecord op de 1000 meter verbeterd. Well mann liep de afstand in 2 minuten en 19.1 seconden. Een officieus wereld-indoorrecord werd zaterdag in Boedapest geëvenaard door Lajos Gresa. De 28-jarige Hongaarse sprinter liep Verontrust Tijdens vergaderingen van de sectie betaald voetbal is meermalen gebleken dat verscheide ne bestuurders van ver enigingen c.q. stichtin gen het maar moeilijk eens kunnen zijn met de wijze waarop het be stuur de zaken meent te mogen regelen. Sprekers die nimmer op de lijst ontbreken zijn o.m. Van Zandvliet (voorzitter Feyenoord), Masman (voorzitter FC Twente) en Ben van Gelder (ma nager PSV). Vandaar dat het formeren van een „adviesgroep" geenszins tot de onmo gelijkheden moet wor den gerekend. De leden van die groep, waarin voor PSV voorzitter Groenevelt en niet Van Gelder, vinden het van zelfsprekend niet zo prettig dat er iets voor tijdig is uitgelekt. Van daar dat Go Aheads ma nager Peter Stephan, de enige in de groep die geen voorzittersfunctie bekleedt want dat is bij de Eagles ir. V.d. Werf, haastig berichtte „dat de groep geen coup wil voorbereiden". Het won derlijke is wel dat iede reen ontkent er iets mee te maken te hebben. Maar hoe dan de mede delingen van Peter Step han te rijmen „dat de groep wil adviseren om dat er nodig iets veran derd tnoet worden in de KNVB". D"e namen van deze vooraanstaande be stuurders van betaalde voetbalclubs komen niet zonder meer uit de lucht vallen. Er kan gesteld worden dat de groep (Van Zandvliet, Groene velt, V.d. Werf, Stephan, Masman) behoort tot hen die op vergaderin gen blijk hebben gege ven de gang van zaken maar matig te kunnen waarderen. Zij zouden „verontrusten" genoemd kunnen worden in plaats van „advies groep". Een ding is dui delijk: er is iets gaande in het betaald voetbal. En de groep is wellicht slechts een afspiegeling. Bestuurders als Van Rijn (Sparta) en Mole naar (AZ'67) hebben ook reeds menigmaal moe ten ervaren dat hun op merkingen kritiek weinig zoden aan de dijk zetten bij het be stuur betaald voetbal. In dit verband is het ook opmerkelijk dat de ma nagers van de oostelijke eredivisieclubs FC Twente, Go Ahead, De Graafschap en NEC de ze week gaan bespreken of zij tot een „oostelijk beleid binnen de organi satie van de KNVB kun nen komen", wat ook als gemerkt. Bergafwaarts Damescoach Gerard Maarse stond aan het begin van het schaats seizoen voor een dilem ma: kiezen voor een compromis of de breuk met de rijdsters conti nueren. De topman van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijders- bond prefereerde de continuïteit van een voorlopig conflict en gokte op de selectie van Jong Oranje, die onder zijn hoede kwam. De Nederlandse kampioen schappen in Groningen en de schaatsinterland tegen Rusland, gisteren in Assen, zijn een royale zeef geweest voor een betrouwbare indruk. Ne derland stelt als schaat- snatie bij de dames niets meer voor; de glorie ja ren van Stien Baas en Atje Keulen behoren de finitief tot de verleden tijd. Het zal van Gerard Maarse zeer verstandig zijn de konsekwenties te trekken uit de recente, mislukte missie. Hij heeft gekozen voor Jong Oranje en is zonder re sultaten huiswaarts ge keerd. Als Gerard Maar se zelf niet zo wijs is om te stoppen, zou het van de KNSB een verstandi ge daad zijn om de „top man" stilzwijgend af te voeren. Anders gaat het damesschaatsen zonder twijfel nog verder ber gafwaarts.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11