Torcello HOE EN WANNEER? STIL STIEFKIND AAN BOEZEM VAN VENETIË LEKKERNIJ UIT DE LAGUNE De foto is wat onderbelicht door de zwakke avondzon: een zwart-wit lint van kinderen op communicantjes-dag, hoog op geschoten groen temidden van lage wijngaarden en een klok- ketoren zo Venetiaans en fier, dat hij nauwelijks onderdoet voor die op het San Marco- plein. Het wrakke sportvlieg tuigje zeilt boven de noordelij ke lagune van Venetië, waar de aarde op tientallen plaatsen door de zee is weggevreten. „Het eiland Torcello", wijst de amateur-piloot, „bijna ontvolkt. Niets te zien. Er komt nooit een toerist". Torcello, een naam bijna zo pa thetisch als moeizaam gezeefd licht, dat vanachter wolken-wat ten de communjurken ver kleurt tot zacht oranje en het brakke water tot goor-beige. Die middag glijden honderden eilandjes onder de klapperende vleugels door; stukken groen en bruin in het ondoorzichtige, vloeibare glas van de Adria. Soms ontdek je een houten schuur, een klooster of een kerkhof. Watertaxi's zoemen af en aan naar privé-terreinen met ex-adellijke villa's. Op het Lido van Venetië een supersmalle landstrook, waar de toeristen zomers bijna doorheen zakken word je verwelkomd door een huizenhoge reclame, waarop Fiat schreeuwend reclame maakt voor één van zijn winkel dochters. Korte tijd later tuft een motor boot vanaf de noordelijke stads oever van Venetië het Fonda- mente Nuove als een ingelos te belofte naar Torcello. Heeft de piloot toch de doorslag gege ven of komt het door de naam? Je schuift langs de knekelbe waarplaats San Michele, het glasblazende Murano, het stug brevierende San Francesco del Deserto en het net iets te fleuri ge vissersnest Burano. Verbleekt verleden De volgende halte is Torcello. De drie laatste passagiers stap pen de loopplank af. De ver molmde aanlegsteiger is verla ten. Het ruikt hier zilt Verbleek te letters op een half vergaan bord vormen de naam van het eiland. Daar sta je dan voor de keuze "uit twee mogelijkheden: je kunt naar links of naar rechts. Links staat aan het einde van het pad een schuur met graan eromheen en wat doelloos scharrelende kippen. Het einde van de weg wordt gemarkeerd door een deur, die ontveld in de hengsels hangt Twee jongens, die ook zijn mee- gevaren slaan rechts af, rap pratend in het onmiskenbare Venetiaanse dialect, op smaak gebracht met een gronderig la gune-accent. Verder is er niets, geen levende ziel, geen geluid op dat van de omkerende boot en wat krekels na. Zelfs het water van een kanaal, dat toch naar een doel moet stromen, staat stil. Sinds eb en vloed dit ge deelte van de lagune niet meer schoon spoelen, is de ziel er uit gevlucht. Toch heeft Venetië nog lang ge probeerd om Torcello te behoe den voor verzilting, maar toen de moerasmuskiet neerdaalde en de bevolking met malaria besmette, liep het eiland leeg als een godshuis na de hoogmis. Aan het einde van de 16e eeuw was het nog één van de bloeiendste volkscentra van de hele lagune. Men bouwde er pa leizen en edellieden stonden mo del voor roemruchte romances. Schilders als Titiaan, Tintoretto en Canaletto hanteerden hier hun zwierig palet om achter het duivels geheim te komen van Venetië's zeldzame luchtspiege ling. Ook nu schijnt in Torcello elk licht automatisch tot me lancholie te worden en het moet dit licht zijn geweest, dat Rilke inspireerde tot zijn dichtregels: —„Wanneer de lucht helderder en naakter wordt en zich uit de talloze palen een ziel schijnt te verheffen. Elk uur vertrekt vanaf de Fon- d&mento Nuove aan de noord kant van Venetië een motor boot lijn 12 naar het ei land Torcello. In de middagu ren zelfs vaker. De overvaart duurt 45 minuten. Ook vanuit de noordoostelijk gelegen bad plaatsen Caorle en Lido di Je- solo kan men per boot Torcello bereiken, wanneer men in die plaatsen een excursie boekt. Vanaf de Riva degli Schiavoni bij de Molo van het Piazetta San Marco gaan elke dag excur sies naar Torcello onder leiding van een gids. In de excursiepro gramma's zijn ook andere eilan den zoals Murano en Burano opgenomen. De beste tijd om Torcello en in feite de hele lagune te bezoeken is het vroege voorjaar (april) of het late najaar (eind september-oktober). Het vliegveld Marco Polo be vindt zich vlakbij Venetië (lijn diensten met meestal overstap pen in Milaan). Het treinstation Santé Lucia ligt direct aan het Canal Grande, één halte voor bij de belangrijkste bootopstap plaats, de Piazzale Roma. Alle verdere inlichtingen bij het Italiaans Verkeers Bureau ENÏT in Amsterdam, telefoon 020-733264. Waterwegen Aan de rand van het onbekend kanaal zit je te wachten op nie mand. De jongens zeiden, dat er meestal een oude gondelier pen delt tussen steiger en dorp aan de andere kant van het eiland maar waarschijnlijk heeft hij de hoop op een vrach tje al lang* geleden opgegeven: hij js in velden noch waterwe gen te zien. Struiken vergroeien met bomen en staren je met ingehouden adem aan. Een pad met onkruid tussen de stenen voert in onwe zenlijk perspectief naar de inge wanden van Torcello. Rechts een boogbrug, wat slor dig over het water gespannen. Geen leuning, geen al te duide lijke treden. In de schaduw een onbeweeglijke gondel met te veel vaarjaren. Geen fiets, geen kar, geen duif, geen mens. Je staart naar de aangevreten kanaaloevers, ha gedissen kronkelen voor je weg als ratten in een riool. De mala- Drijvend in de verzilte lagune van Venetië wacht het mini-eiland Torcello op zijn onafwendbare ondergang. Er wonen er nu nog negentig. Volgend jaar zullen het er tachtig zijn. riamug moet hier eens een al te gemakkelijke verblijfplaats heb ben gevonden. Waar zijn nu opeens de toeris ten, die binnen drie kwartier uit het overvolle souvenir-mekka Venetië kunnen vluchten naar dit stuk geteisterde, verlaten aarde? De stilte krijgt bijna adem. Ach ter verroeste hekken hoog ko ren, schots en scheef tussen dis tels en voorjaarsbloemen. Iets verderop bij het eerste huis kun je zo het land inlopen. De voor deur is vergrendeld, op de muur restanten van verbleekt Vene tiaans rood onder afbladderend grijs. Wel staat er onder het dak een luik open, waar een aange vreten lap loodrecht uithangt. Tien stappen verder een zelfde huis, waar een antiek AGFA- bord aan hangt. Op de deur een vergeeld stuk papier met de boodschap, dat Pino, de foto handelaar, voorgoed naar Bura no is vertrokken. Als je om films verlegen zit, kun je altijd daar bij hem terecht. Adres staat erbij. In de berm zit een man te knut selen aan zijn speedboatmotor, die hier aan de natuurwet ge hoorzaamt en ook alleen maar stilte produceert. Er voert een voetbreed pad naar een derde huis, waar de luiken op één na zijn dichtgespijkerd. In de gevel een Madonna-nis, waar het beeld uit is verdwenen. De man ontkent, dat het huis zijn eigendom is, maar biedt het wél te koop aan. Er is een brie venbus als de romeinse mond-der-waarheid en er zijn versteende cupido's, die allang niet meer op je hart mikken. Een poortje daarachter geeft toegang tot een verwilderde tuin, die juicht in alle voorj aars- kleuren. Bloemen omzomen een prieel, dat nog enkele stenen meubelen bevat: een lage tafel, een bank en een bruidsbed (of is het toch een graftombe?). Laginewater Torcello is volkomen leegge haald. De vluchtenden hebben hun huizen gesloopt en blijk baar op de nek meegenomen, wadend door het brakke lagune water. Wat je nu ziet zijn de i resten. Wat doen de achterblijvers met een huis zonder gas, licht en water? De man van de speed boot grijnst en noemt de ver koopprijs: enkele tientallen mil- lioni. De dorpsgek, denk je, maar dan wel één die kan schrijven, want even later duwt hij je een vodje papier in han den, waarop een adres op Bura no staat Daar kunnen ze je volledig informeren. En dan om de bocht het dorp. Een handvol bijeengeraapte hui zen op een dood plein, dat in stille aanbidding ligt vóór de nog steeds indrukwekkende Santa Foscakerk, de basiliek en het bescheiden Podestarile-pa- leis. Aan een muur hangen alle waardevolle ornamenten van af gebroken villa's. De rest is een eindeloos zwijgen. Een vrouw met een sjaal om de brede schouders houdt de wacht bij enkele houten bazars met kant, glaswerk en asbakken. Ze staat bij je nadering op, streelt de voorwerpen en verzet ze. On der haar oksels zijn de zweet plekken verzilt op het zwarte katoen. „Echt marmer", roept ze zacht en als je daarna naar de tweede stal loopt, schuifelt ze achter je aan. „Ik pas even op", legt ze uit, want haar concurren ten staan nu thuis deeg te kne den voor de spaghetti, die ook hier elke dag vers door de man nen op tafel verlangd wordt. Ze noemt het inwonertal van Tor cello (nu nog negentig) en kan kert hartgrondig op de Ameri kanen, de de stilte kapot knau wen en na een kwartier weer van het eiland verdwijnen met het lelijkste kant en het slecht ste glas. Ze verdenkt ze er ook van, dat ze him eigen diepvries- maaltijden meenemen, want nog nooit is er één Amerikaan bin nengegaan in de Locanda Ci priani, de enige herberg van Torcello, waar de waard een aanvaardbare risotto op tafel brengt. Onder het afdak van de visaf- slag zitten vier mannen zwij gend te kaarten. Ze hebben zo juist de garnalen gebracht voor de specialiteit van het eethuis: risotto ai scampi. Katten snuffe len rond de stoelpoten. Van onder de arcaden bij de basiliek komt een vierkante man naar voren. Hij mompelt wat over de schappelijke vrien denprijs, die hij vraagt voor een rondleiding langs de mozaïeken. Zwijgend maar gedecideerd gaat hij daarna vóór je uit Je hebt nergens om gevraagd, maar hij is al niet meer weg te denken. Je kunt op dit van God verlaten eiland trouwens overal op be dacht zijn. Straks halen ze ook nog het altaar leeg en bieden ze je de inhoud te koop aan. Of ze slopen de mozaïeken, waar je bij staat en ze proberen de ste nen één voor één voor zoveel mogelijk lires aan je te slijten. Als hij de kerkdeur opent waait de lucht van grondwater en lang vervlogen wierookdamp je tege moet. Op de achtermuur vlamt het meest angstaanjagende mo- zaiek op, dat de Adriakust in voorraad heeft: het Laatste Oor deel.. Net iets teveel van het slechte. Droefgeestige taferelen van gehoornde wolven met men- sedijen tussen de snijtanden, blauwe duivels, die zondige he ren de baard afrukken, gedegra- deerden aartsengelen, die het helse vuur wat oprakelen, poe delnaakte, sexloze wezens, die je aanstaren vanuit een rode, loeiende vlammenzee. Overal zie je botten en wormen en slangen, die uit de houe ogen van doods koppen kruipen. De kerk zelf is zo duister als de hel. Vóór de ingang van de crypte staat nog steeds de gids als Frankenstein, die het nog steeds niet met zichzelf eens is, of hij vandaag zijn linker- of zijn rechtersnijtand zal gebrui ken. Of alle twee. Voordat je het hem hebt kunnen vragen is hij al afgedaald in de crypte: zijn schim wordt door het schemer licht meer dan levensgroot op de muur geprojecteerd. Het is een nachtmerrie op klaar lichte dag. Maar als je weer buiten bent, staat de vrouw nog steeds met dezelfde zweetplek ken bij haar kraam en hebben de kaartende mannen hun karaf wijn nog niet voor de helft leeg. Uitverkoop Toch heb je het gevoel, dat de totale opheffingsuitverkoop van Torcello nu bijna voltooid is. Een paar toeristen nog, die er intrappen en de klokken uit de Campanile zullen slepen. Mis schien een paar slimme make laars, die vanuit Burano de laat ste miljoenen uit de westeurope- se en amerikaanse kluizen pro beren los te wrikken voor de bouwvallen van Torcello. Daar na zal het eiland voorgoed ge schiedenis zijn. En dan opeens de laatste bijna onbestaanbare ervaring. Je loopt onder een lage poort de Locanda binnen: een Keuken hof in het klein. Keurig aange legde paden tussen bloembed den. Een ober komt je in viefe beroepspas tegemoet. Lang, knap, in onberispelijk wit uni form gestoken. Wat kan hij voor u betekenen? Buiten in de prille zon staan stemmig gedekte tafels. Alles achter de armzalige trattoria- muur ademt een onbeschrijflij ke luxe. Temidden van de" rui nes heb je een paleisje ontdekt, waarin een eersteklas-hotel-res- taurant schuil gaat Speciale ta xidiensten pendelen tussen het beroemde hotel Cipriani in het Lido en deze Locanda. Een tweede ober vraagt nogmaals dringend, wat er van uw dienst Je wast je handen in zacht wa ter, dat uit een zwaar marmeren fontein spuit De bijdrage voor de toiletjuffrouw gelieve men niet in haar hand te duwen, maar dient in een met rozen afgezet voorjaarshoedje gedepo neerd te worden. Het betreffen de hoedje vindt u ginds in de hoek van het boudoir. Die middag ben je ongewilde gast op een bruiloft van te rijke Venetianen, die de locanda voor een dag hebben afgehuurd. Mannen met purperen wangen laten de bretellen lustig vieren. Er wordt luidruchtig doorge zakt want ze hebben de laatste boot met voorbedachte rade ge mist Zoute ze«wind De volgende ochtend zit de vrouw van de souvenirkraam weer of nog steeds voor haar collega's in te vallen. In de schaduw klost ze kant. Ze groet je zwijgend, alsof ze nu al geen boodschap meer heeft aan het nageslacht Er waait een zoute zeewind over Torcello. De wandeling naar de steiger gaat in omgekeerde vol-, gorde langs dezelfde ingestorte poorten, dichtgegroeide doolho ven. De laatste eilandbewoners houden zich gedekt „Nog negentig", zei ze gisteren. „Het zijn er nog tachtig", zal haar collega volgend jaar zeg gen. Benodigdheden: 300 gram rijst (grove korrel, liefst risotto-rijst), 70—75 gram roomboter, 1 kleine, fijngehakte ui, 1 fijn gehakte stengel bleekselderij en 1 teen knoflook. 1 blikje gepelde tomaten, scheu tje droge witte wijn, 1 liter boullon, tikje saffraan, peper (versgemalen). 3 ons gepelde grote of kleine garnalen. Terwijl de bouillon aan de kook wordt gebracht de ui fruiten tot deze glazig wordt, samen met de knoflook en de bleekselderij. Rijst afspoelen. Tomaten afgieten en samen met de garnalen in kleine stukjes aan de boter toevoegen. Als dit geheel een minuut of vijf ge sudderd heeft de rauwe rijst erop en even laten meefruiten. Saffraan, peper en wijn toevoe gen en onder voortdurend roe ren steeds een scheut bouillon toevoegen, totdat de rijst alle bouillon heelt opgedronken en de risotte gaar is. Om aanbran den te voorkomen voortdurend roeren. °P het u9r]?er\ ?,el? Siuit.de verdwaa,de toer'St op een da ciprianfwénst^^Liharte De brokkelige duivelsbrug overspant een gr^uw kanaal, dat alleen nog gebruikt wordt door de enige gondelier, die „buon appetito"). Torcello trouw is geoieven. angstaanjagende muurschildering van het Laatste Oordeel.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17