deTijd HP de^lENE Katholieke Kerk blijft vrij gevochten opvattingen sexualiteit veroordelen Afscheid Alfrink ^bij bisschoppen conferentie ANGOLA EN AMSTERDAM CENTRAAL Meerderheid Zuidafrikaanse negers tevreden met Vorster KLSMËRS $ÊÊm DE NIEUWE LINIE MILDERE MENING VATICAAN OVER HOMOFILIE NEDERLANDER WEINIG IN POLITIEK GEÏNTERESSEERD Gevangene gijzelt twee bewakers !97gONDERDAG 15 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Proces gifzaak in Westerhaar uitgesteld (Van een onzer verslaggevers) WESTERHAAR - De recht bank in Almelo heeft gisteren besloten de zaak tegen me- irrouw A. B.-B. uit Westerhaar ian te houden tot uiterlijk 6 ipril in afwachting van een psychiatrisch rapport. Üan mevrouw B. zijn een dub- pele moord en drie pogingen iaartoe ten laste gelegd. De be schuldigingen van moord heb- pen betrekking op het overlij- len van haar neefje Freek Schokker (1962) en varf haar ioon Hendrik op oudejaarsdag 1974. Beiden zijn gestorven ten gevolge van thalliumvergifti- fing Ifoorts zou mevrouw B. tot weemaal toe geprobeerd heb ben haar neef Gezinius B. met Vergiftigde koffie om het leven le brengen. Met snert en worst kou ze tevens hebben gepro beerd een echtpaar, eveneens familie van verdachte, te vergif tigen UTRECHT - Kardinaal Al frink heeft deze week voor het laatst de bisschoppenconferen tie geleid. De volgende vergade ring zit zijn opvolger kardinaal Willebrands voor. "Het was niet altijd gemakkelijk, maar ik heb weinig getreurd," zei kardi naal Alfrink op de vergadering. Hij constateerde dat hij enkele honderden vergaderingen van de bisschoppenconferentie heeft bijgewoond. Aanvankelijk kwa men de bisschoppen vier keer per jaar bijeen, later elf keer. Hij wenste de bisschoppen toe dat hun samenwerking steeds crescendo zou gaan. Vice-voorzitter mgr. drs. J. Bluyssen dankte de kardinaal voor diens verdiensten voor de kerkprovincie. Hij overhandigde hem een waardebon voor vloer bedekking in zijn nieuwe onder komen. "De grond was wel eens warm onder uw voeten; dit dient om te voorkomen dat de grond koud onder uw voeten wordt", zei hij er bij. Kardinaal Alfrink verhuist op 27 januari voorlopig naar Zeist aan de Utrechtseweg 29, waar enkele kantoren van het aarts bisdom zijn ondergebracht. Kar dinaal Willebrands zal zich in het aartsbisschoppelijk huis aan de Maliebaan vestigen. Elsevier begint met een reeks artikelen over „de profiteurs van de sociale wetten" ofwel: „Hoe er twee miljard bezuinigd kan worden". Over het komen de gesprek tussen regering en Zuidmolukkers schrijft het blad: „Tot een erkenning van de autonomie zal het in het gesprek deze week tussen regering en Zuidmolukkers moeten komen. Maar ook de Zuidmolukkers zullen concessies moeten doen: erkenning van hun autonomie mag wel leiden tot een volk in de staat, maar onder geen be ding tot een staat in de staat". Een ander artikel over „de wijze les" die Amsterdam heeft ge leerd, stelt: „nooit weer een stad opofferen aan een links pro gram-college". Voorts een groot interview met Hans Wiegel. Den Uyl heeft diens filosofie samen gevat als „wie niet werkt, zal niet eten". Wiegel noemt dat een slag onder de gordel. „Die uit spraak van Den Uyl werkt als een boemerang. Onze groei be staat voor een belangrijk deel uit mensen met lagere inko mens. Die komen niet af op een partij zonder een goed door- bouwd sociaal beleid. Ik geloof dat Den Uyl die slag onder de gordel heeft gedaan omdat hij erg benauwd is dat wij onder de werknemers nog meer kie zers gaan winnen. Zijn raadge ver moet angst geweest zijn". De Haagse Post interviewt wet houder Treumann over de crisis in Amsterdam. „Wat mij ver baast, is hoe zo'n Van Duyn, van wie al zijn collega's consta teren dat hij niet voor zijn taak berekend is, in staat is het beeld op te bouwen van de martelaar, van de enige verdediger van het programakkoord. En wat voor een slecht en onbetrouwbaar stelletje het college van B en W is, allemaal brute machtswellus telingen". Een vurig pleidooi in het blad voor Den Uyl en tegen linkse ideologen. „Het zijn deze kwakzalvers met hun walmende informatievervuiling die in hoofdzaak verantwoordelijk zijn voor de informatiekloof tussen Joop den Uyl en zijn achterban. Een informatiekloof als gevolg waarvan Den Uyl een politicus dreigde te worden zonder par tij". Over Angola deze conclu sie: „Een Afrikaanse oplossing waarop vele regeringen hun hoop hadden gevestigd, lijkt door de tweedeling van de orga nisatie van Afrikaanse eenheid verder weg dan ooit. Een Viet namese oplossing lijkt daarente gen steeds dichterbij te komen". Een artikel ook over de ver deeldheid in Spanje ter linker zijde en de rol van de socialisten daarbij. De Tijd start een serie artikelen over „sociale voorzieningen in gevaar". In de eerste aflevering zegt oud-minister Veldkamp: „Op zichzelf is iedere sociale zekerheidsbepaling nodig, maar het geheel zal op een gegeven moment niet meer te betalen zijn. We moeten dus kijken hoe we de lijnen kunnen ombuigen. Het zal nog wel een aantal jaren duren voor die lijnen van het productiviteitsdiagram en de kosten van de sociale voorzie ningen elkaar snijden, maar ik ben bang dat we op de weg zijn naar een catastrofe als we niets doen". Volgens een ander arti kel kan de kerk de polygamie in Afrika niet negeren. Me vrouw Julia Ojiombo, overtuigd christen, parlementslid en staatssecretaris in Kenya: „Po lygamie behoort tot de Afri kaanse traditie. In een monoga me maatschappij hebben de mannen vaak een maïtresse. Ik heb liever dat ik mijn man moet delen met iemand die ik ken, dan dat ik moet aanvaarden dat hij aan de andere kant van de stad nog iemand heeft die ik niet ken". In de Nieuwe Linie de eerste aflevering van Roel van Duyn's dagboek van een wethouder. „R. is vreselijk gespannen en huilt omdat ik tot wethouder be noemd ben. Ik: waar is een schone onderbroek? Zij: is er niet, hoe doen andere wethou ders dat? Ik: ik geloof dat die vrouwen hebben die daar voor zorgen. We moeten zien dat te organiseren, een of tweemaal per week schone kleren". Een commentaar op de Gulf-affaire stelt: „Wat hebben we aan volksvertegenwoordigers die zich in het parlement moeten onthouden van bemoeienis met allerlei zaken omdat ze op diver se niet kenbare loonlijsten staan?" Ook een groot interview met de filmer Joris Ivens. „Ik had op dit moment in Angola willen zijn. Daar brandt de sa menleving. De Sovjet-Unie en Amerika komen daar in een ra- zendgroot conflict. Het conflict zal escaleren, uitgevochten wor den. Het zal branden in Angola. De wereldgeschiedenis is er in de maak". Het blad brengt het laatste vraaggesprek met de overleden Tsjoe en Lai. De Groene Amsterdammer be schrijft hoe Amsterdam wordt fijngemalen tussen de financiële macht van het rijk en de ambte lijke macht van de gemeente diensten. „Na Amsterdam zullen de progressieve partijen zich toch weieens moeten bezinnen op het nut en de werking van programakkoorden en daarop gebaseerde colleges. Wil het iets meer zijn dan een lokkertje voor de kiezërsr dan zal zo'n program dienen uit te gaan van de werkelijke situatie, hoe be roerd die ook is, om vandaaruit lijnen te trekken naar de toe komst. Miskleunen uit het verle den en hete hangijzers dienen erkend te worden, niet gene geerd". Over Angola constateert het blad dat de MPLA zonder buitenlandse inmenging de strijd allang zou hebben gewon nen. In Hervormd Nederland een groot interview met de omstre den publicist Thys Booy. „Het gaat alles zo snel. We mogen dansen, condooms gebruiken en de pil, onze dominees spreken in de aula's van crematoria, je kunt samen met hervormden, ja met roomsen een kerkgebouw hebben, ga gerust tennissen na je kerkgang, de ene vijand na de andere blijkt geen vijand, het ene beginsel na het andere blijkt niet eeuwig, en morgen overlijdt er weer een beginsel, en als we het nog niet begraven hebben, is er het volgende sterf geval". Bij Angola dit commen taar: „Uit gevallen als die van Pljoesjtsj blijkt het onderdruk kende en vrijheidsvijandige ka rakter van het Sovjet-bewind. Ergerlijk is dan ook dat wester se landen met de Verenigde Sta ten voorop door hun kortzichti ge buitenlandse politiek de Sov jet-Unie steeds opnieuw de kans geven in de Derde Wereld schijnheilig op te treden-als kampioen van de vrijheid en afs toevlucht voor onderdrukte vól ken". (Van onze correspondent Frans Wijnand s) VATICAANSTAD - De leer van de Katholieke Kerk blijft volledig afwijzend staan tegen over voorechtelijk geslachts verkeer en de vrije liefde, te genover de homosexualiteit als vrije levenshouding, tegenover ongelimiteerde masturbatie (zelfbevrediging) en predikt op grond van het Evangelie een onwankelbare kuisheid. Het in tieme geslachtsverkeer wordt voorbehouden aan echtparen die de sexualiteit inpassen in hun wederzijdse liefde, beves tigd in en door het sacrament van het huwelijk. Het Vaticaan heeft vandaag een verklaring uitgegeven, waarin nadrukke lijk gewezen wordt op de on veranderde opvattingen van de Katholieke Kerk ten aanzien van deze genoemde zaken. Het stuk is opgesteld onder auspiciën van de Congregatie voor de Geloofsleer, maar er is uitdrukkelijk bij vermeld dat het met instemming van Paus Paulus is gepubliceerd, daarmee duidelijk ma kend dat de in het stuk gepubliceerde opvattingen de persoonlijke gedachten en meningen van de paus bevatten. De nu gelanceerde verklaring over de se- xuele ethiek sluit bijna perfect aan bij de recente pauselijke uitspraken over abortus en anticonceptie, eveneens za ken die de Kerk ongewijzigd blijft ver werpen. Het jongste stuk, nauwelijks twintig pagina's tellend, veroordeelt de opvat tingen van moderne theologen, van we tenschapsmensen en vooral van zaken mensen die een te vrije uitleg van de sexualiteit verkondigen en verdedigen. Vooral onder invloed van de golf van lectuur, films en andere communicatie middelen raken veel mensen in de war, gaan twijfelen aan oude waarheden en gaan geloven dat in deze tijd vrijwel alles geoorloofd is. „Daarom", aldus een toelichting bij deze verklaring, „kan de Kerk niet langer zwijgen en voelt zij het als een plicht dm de gelovige mens te wijzen op de basisprincipes van het geloof, ook met betrekking tot de sexua liteit". Achtereenvolgens verwerpt het Vati caanse rapport de vrijgevochten opvat tingen over voorechtelijk geslachtsver keer, homosexualiteit en masturbatie. Geslachtsverkeer blijft voorbehouden aan getrouwde mensen en dan uite raard binnen hun eigen huwelijk, de kerk keert zich vooral ook tegen voor echtelijke geslachtsomgang omdat het vaak bij voorbaat de verwekking van kinderen uitsluit, en als er niettemin toch kinderen uit geboren worden, dat dezen dan verstoken blijven van ware vaderlijke en moederlijke liefde en zorg. Over de homosexualiteit is het stuk al even kort en afwijzend, al houdt men enige reserve ten aanzien van die cate gorie homosexuelen die op grond van een aangeboren instinct of door een pathologische constitutie niet anders kunnen of zijn. Voor die categorie be veelt het Vaticaanse stuk een „voorzich tig" oordeel aan en wordt er ook begrip gevraagd. Hoewel alle homosexuele ver keer in de Heilige Schrift onvoorwaar delijk als godslasterlijk wordt verwor pen, wil de Kerk van vandaag enige voorzichtigheid betrachten, zonder evenwel de homosexualiteit als normale levenshouding te accepteren. Hetzelfde oordeel geldt de masturbatie, in weten schapskringen tamelijk algemeen als een normale en voorbijgaande fase van de puberteit beschouwd. Maar ook hier zegt het stuk dat elke masturbatie be rust op een menselijke zwakheid, op een gebrek aan godsvertrouwen. Het stuk wijst nadrukkelijk op het zon dige aspect van de genoemde zaken en herhaalt, dat zielzorgers in al hun be zorgdheid niet zover kunnen gaan dat zij Evangelie en kerkelijke wetten en voorschriften kunnen negeren. Het Va ticaan herhaalt in de vrijgegeven ver klaring de uiterst belangrijke taak die de bisschoppen en de priesters in deze problematieken hebben. De bisschop pen, omdat zij erop moeten toezien dat deze leer van kuisheid onder meer op de theologische faculteiten en semina- ties wordt en blijft onderwezen. Maar ook ouders en onderwijzend personeel, wetenschapsmensen en schrijvers wordt gewezen op hun plicht om vooral de jeugd in hun groei naar volwassen heid te helpen door hen de juiste leer stellingen te onderwijzen. Brandende vrachtwagen ploegt door kilometers wegdek KAMPEN (ANP Op de rijksweg tussen Kampen en de Noordoostpolder is gisternacht voor tonnen, misschien voor miljoenen schade aan het weg dek aangericht door een Duitse vrachtwagen. Door een defect aan de wiella- gers ontstond hevige wrijving op de banden van de zes wielen van de oplegger, die door de hitte in brand raakten. In plaats van te stoppen reed de 33-jarige Duitse chauffeur door, terwijl het achterste deel van de wagen al in brand stond en de vlammen er uit sloegen. Deze tactiek om de vlammen niet ver der te laten komen zou hij heb ben geleerd op een Duitse rij school. Ruim 13 kilometer wegdek werd als gevolg hiervan vernield. Na# een achtervolging wist de politie* van Kampen de wagen aan de kant te krijgen. Het rubber van de banden was volledig verdwe nen. De kale wielvelgen hebben de grootste schade aangericht; over een lengte van vele kilome ters hebben zij het wegdek opengescheurd. De rond vlie gende stukken brandend rubber zetten op verschillende plaatsen het asfalt in brand. JOHANNESBURG (RTR) „De wereld", een Zuida frikaanse krant voor negers, heeft gisteren onthuld dat een verrassend ruime meerderheid van de zwarte bevolking van Zuid-Afrika tevreden is over het beleid van de blanke premier Vorster. Oostenrijk vraagt geen uitlevering OPEC-terroristen WENEN (DPA) Het Oosten- rijkse kabinet heeft gisteren be sloten gen uitlevering te vragen van de zes terroristen die op 21 december de OPEC-conferentie in Wenen overvielen. Van Algerijnse zijde is erop ge wezen dat met Oostenrijk geen uitleveringsverdrag bestaat en voorts had de Algerijnse rege ring de berichten bevestigd dat de terroristen inmiddels Alge rije hebben verlaten. Zij bevin den zich thans in Libië. „De Wereld" ondervroeg enkele honderden zwarte stadsbewo ners en kwam erachter dat 53 procent Vorsters politiek goed vond. Deze groep prees de ont- spanningspolitiek van de blanke minderheidsregering. Ook het openstellen van „baantjes voor blanken" is in goede aarde ge vallen. Hetzelfde vond men van de stichting van onafhankelijke thuislanden. De tegenstanders van Vorster kritiseerden de enorme loonver- schillen tussen zwart en blank. Verder ontmoetten de wetten die zwarte Zuidafrikanen ver plichten toestemming te vragen voor grote reizen in Zuid-Afri ka, veel kritiek. Bepaalde con cessies die de regering Vorster de zwarte meerderheid voor haar land heeft gedaan worden beschouwd als „bedotterij voor buitenlanders". Amerikaanse ambassadrice President Ford heeft gisteren mevrouw Anne Armstrong benoemd tot nieuwe ambassadeur in het Verenigd Koninkrijk. Zij zal de eerste Amerikaanse vrouwelijke ambassadeur in Londen worden. Mevrouw Armstrong is 48 jaar en opvolgster van Elliot Richardson, die is benoemd tot Amerika's minister van handel. Op een winderig Schiphol kwam gisteren Jean Paul Belmondo aan. Hij is naar ons land gekomen voor opnamen voor de film „De premiejager". DEN HAAG (ANP) De ge middelde Nederlander heeft weinig interesse voor de poli tiek. 60 pet van onze bevolking zegt geringe of helemaal geen belangstelling te hebben voor het politieke gebeuren in ons land. Slechts 9 pet voelt zich er nauw bij betrokken. De reste rende 31 pet noemt zichzelf „ta melijk" geïnteresseerd. Dit is gebleken uit een onderzoek van bet NIPO. Onderverdeeld naar politieke keuze blijken vooral PPR-stem- mers veel belangstelling voor de1 politiek te hebben; 70 pet van hen is zeer of tamelijk geïnteres seerd. Voor de WD-kiezers ligt dit percentage op 57 pet PvdA-, ARP-, CHU- en KVP-kiezers „scoren" respectievelijk 43, 37, 31 en 31 pet. Van de Nederlan ders die op andere partijen ge stemd hebben is 54 pet erg of tamelijk in de politiek geïnteres seerd, aldus het onderzoek van het NIPO. SAARBRÜCKEN (DPA) Een I 42-jarige Hongaar heeft giste- ren in de gevangenis van de stad Saarbriicken in de West- duitse deelstaat Rijnland Palts vijf uur lang twee bewakers gegijzeld. Reden voor zijn actie is het feit dat de man op het punt staat aan Oostenrijk te worden uitgeleverd. Hij zou hang rijn daarna naar zijn ge boorteland te worden terugge stuurd. Na vijf uur gaf hij zijn actie op,, liet de gegijzelde bewakers on gedeerd gaan en gaf zijn vuur wapen af. De gijzeling werd door de auto riteiten uiterst omzichtig aange pakt omdat in dezelfde gevange nis leden van de harde kern van de Baader-Meinhoffgroep wor den vastgehouden. CHU eist snelle beslissing over Oosterschelde DEN HAAG (ANP) - De CHU eist met spoed beslissingen inza ke de Ooster- en Westerschelde. De partij vindt met name uitstel van de beslissing over de Oos terschelde onverantwoord. In een, na een vergadering van het partijbestuur, gisteravond uitge geven verklaring stelt men dat verder uitstel van een beslissing over de Oosterschelde de veilig heid van de bewoners van Zeel and, de Zuidhollandse eilanden en West-Brabant zou bedreigen. Wat betreft de Westerschelde vindt het CHU-paitijbestuur dat in het belang van de inwoners van Zuid-West-Nederland en ze ker ook van Zeeuws-Vlaanderen eveneens ten spoedigste over een vaste oeververbinding moet worden beslist. Het brug-tunnel- project is daarbij volgens hen het eerst aangewezene.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7