Gymlokaal Hoge Rijndijk is nauwelijks meer dan een krot Zoeterwoudse VVD wil adviescommissie voor drie delen van het dorp Gemeentehuis Lisse wordt uitgebreid Culturele week in Leischendam PROGRESSIEF ZOETERWOUDE: Alphense kapper looft 5000 uit voor terug krijgen gestolen sieraden Numismatische Kring nu ,open' vereniging voor verzamelaars LEIDSCHENDAMSE BEGRAAFPLAATS EIND VOLGEND JAAR IN GEBRUIK Uw Mening Gymleraar i 1 Van onze correspondent ZOETERWOUDE Bij het vele goeds dat er tijdens de algemene beschouwingen in de gemeenteraad is gezegd over het onderwijs in Zoeterwoude (de inge bruikneming van 2 nieuwe scholen in 1975, de forse verhoging van het bedrag per leerling naar 324,-, en de aanstelling van de remedial teacher in volledige dienst) was er ook kritiek over het gymnastiekonder wijs aan de Rijndijk. Straver van P.Z.. „Intussen looflijke wijze behelpen met een moet de enige lagere school aan gymnstieklokaal, dat nauwelijks de Rijndijk zich op haast onge- meer dan een krot is en gezien het feit dat het aan het op in storten staande oude gebouw van de Bernardusschool grenst, binnenkort waarschijnlijk zelfs minder dan een krot zal zijn." Het college werd in overweging gegeven te onderzoeken in hoe verre het mogelijk is een be hoorlijke sportzaal te laten bou wen. Daarbij moet volgens Stra ver gedacht worden aan een bouwsysteem, dat latere uit bouw tot een multifunctioneel gebouw mogelijk maakt. Wat dit laatste project betreft zijn de bewoners van de Hoge Rijndijk in gespannen afwachting. Er schijnt nu enig schot in de zaak te komen maar al met al lijkt het nog wel even te duren, voor dat met name de subsidiemoge lijkheden van de rijksoverheid voldoende duidelijk zijn gewor den. P. Z. is tevreden over de hoog ste van de subsidies aan de peuterspeelzalen zoals die tot dusverre zijn verleend. Men vindt het echter de hoogste tijd worden de wijze van subsidie ring duidelijker en efficiënter te maken. Daarbij zou een systeem gehanteerd kunnen worden dat ongeveer overeenkomt met de gebruikelijke vergoedingen bij het kleuteronderwijs. Een andere, oude wens van P.Z. én van de commissie van onder wijszaken is het openstellen van het documentatiecentrum van een der scholen voor andere dan alleen de lagere school jeugd. Gouden koorjubileum P. de Vogel Zoeterwoude Op 12 januari was net 50 jaar geleden dat de heer P. de Vogel lid werd van een koor van de Zwaantjeskerk in Hazerswoude-Rijndijk, die nu gesloten wordt. Sinds 1936 is hij onafgebroken lid van het koor van de Sint Jan in de Zuid- buurt, met bijzondere trouw en toewijding. Daarnaast was hij jarenlang secretaris en lid van het r.k. Gemengde Zangkoor Sancta Lucia, dat onder leiding van de heer F. Cappendijk tot grote bloei kwam. Bij gebrek aan vooral mannenstemmen moest dit koor enkele jaren ge leden worden opgeheven. Zon dag wordt de jubilaris in „de bloemetjes gezet". Om half tien is er een H. Mis uit dankbaar heid waarna er een receptie is in het Don Boscohuis. Zoeterwoude De Jongeren- soos die zijn onderkomen heeft in Ons Huis organiseert a.s. vrij dag een bingo-avond, aanvang 8 NIEUWKOOP - De VVD orga niseert aanstaande dinsdag een bijeenkomst in paviljoen „Pias- zicht". De heer Tuynman zal spreken over de grondpolitiek van het kabinet-Den Uyl. Van onze correspondent Alphen aan den Rijn De Alphense kapper Tom hü of zii ook het 8eId mee en Lintsen is bereid 5000 gulden uit te betalen aan waarschijnlijk via de degene die kan vertellen waar de sieraden zijn die v00r curm ms 2 januari jl. uit zijn huis aan de Van Nesstraat werden gestolen. De heer Lintsen looft zo'n groot bedrag uit, omdat hij waar schijnlijk niets uitgekeerd krijgt van de verzekering. Hij is welis waar verzekerd, maar alleen te gen inbraak en niet tegen inslui ping en dat was begin dit jaar het geval. Verzekeringstech nisch bekeken is insluiping iets geheel anders dan inbraak. Voor de heer en mevrouw Lint sen echter niet, want die zijn of het nu insluiping of inbraak was in ieder geval 35000 gulden aan sieraden en 16000 gulden aan geld armer. De heer Lintsen zegt over die trieste dag: „Op die vrijdag had den wij, vanwege de drukke feestdagen die wij in onze kap salon achter de rug hadden, een flinke hoeveelheid geld in huis. Toen mijn vrouw 's middags boodschappen ging doen. stopte zij uit voorzorg het geld onder het bed. Toen zij om kwart voor vijf weer thuis kwam, ging zij meteen naar boven om te kijken of het geld er nog lag. Dat bleek inderdaad het geval te zijn, en omdat zij nu toch weer thuis was, stopte zij het geld weer in haar tas en legde deze op het nachtkastje. Vervolgens ging zij naar beneden om in de keuken te gaan strijken". „We hadden afgesproken die avond bij kennissen op ver jaarsvisite te gaan en dus ging mijn vrouw na het eten naar boven om zich te verkleden. Zij besloot een ring om te doen en zocht het sieradenkistje. Toen dat verdwenen bleek te zijn keek zij automatisch of het geld er nog lag, maar dat was ook weg. Het enige wat ons restte was de politie waarschuwen". „Bij de reconstructie bleek dat de sieraden al moeten zijn weg gehaald toen mijn vrouw boven ging kijken of het geld er nog lag. De politie vermoedt dat de dief zelfs nog in de slaapkamer was op het moment dat mijn vrouw het geld onder het bed vandaan haalde en het in haar tasje stopte. Dat heeft hij of zij natuurlijk gezien en toen mijn vrouw naar beneden ging, nam Van onze correspondent nota centraal gestaan. Territoriale commissies on derscheiden zich van functionele commissies in die ZOETERWOUDE - De fractie van de z!n' dat de laatste bij voorkeur bemand moeten - x j u e*. zlJn door burgers, die hetzij op grond van hun VVD in de gemeenteraad nceft een nota betrokkenheid hetzij door speciale deskundigheid uitgegeven over de doelstellingen en op- tot een optimale besluitvorming kunnen bijdragen, zet van „Territoriale commissies van DeTC A B's richten zich veeleer op de belangen Advies en Bijstand". Hierin wordt de die de burgers rechtstreeks hebben in hun eigen instelling van een drietal van deze com- woon- leefomgeving. Een deelbelang dus dat ni nooit zal mogen uitstijgen boven het algemeen missies bepleit Afgaande op de geogra- De menselijkheid om tot instelling van T fische omstandigheden in Zoeterwoude c A B 's te komen is de WD vooral ingegeven zouden deze de volgende gebieden moe- door de vrij geringe mogelijkheden tot inspraak ten omvatten: zoals die reeds bestaan. De wijze van samenstelling wordt door de VW Zoeterwoude-dorp, met inbegrip van zeer belangrijk geacht. Als uitgangspunt wordt de Westeindseweg; door haar gesteld; democratisch functionerende commissies ingepast in het bestaande democrati- Zoeterwoude-Rijndijk, het gebied sche bestel. De commissies zullen er niet alleen tussen de spoorlijn en de Oude Rijn zijn t.b.v. de bevolkin maar tevens van het bestuur. Derhalve dient te worden voorkomen dat zij door procedure oorzaken of oorzaken gelegen in de bevoegdheden of samestelling, afglijden in een alsmede de Ömmedijkseweg; Zoeterwoude-Zuidbuurt. incl. de lan delijke gebieden als Gelderswoude, Wei poort, Uiterdijk e.a. soort locaal isolement. Dit zou desastreus zijn. Een waarborg zou kunnen zijn, de benoeming van minimaal één raadslid per T C A B. Dit verdient volgens de WD ook om diverse andere redenen De WD is van mening dat er uit geografisch de voorkeur. Overigens zal zijn rol slechts een oogpunt in Zoeterwoude behoefte bestaat aan T luisterende en adviserende zijn. Het aantal com- C A B 's. De verspreid liggende woonkernen missieleden zou 5 a 7 moeten zijn, exlusief een bevorderen een goed contact tussen burger en of meer raadsleden. Benoeming zal geschieden bestuurder niet en ook niet tussen mensen uit de door de gemeenteraad op voordracht van b en w verschillende woonkernen onderling. De aktieve De indieners van de nota zijn van mening dat betrokkenheid van de burger bij de bestuurlijke de commissies een louter adviserende taak krijgen aangelegenheden heeft bij de samenstelling van de met slechts betrekking op hun eigen territorium. Door de politie werd geen spoor van inbraak ontdekt en dat houdt in dat de Lintsens geen beroep op hun inbraakverzeke ring kunnen doen. „De enige mogelijkheid die ons rest is om de geleden schade op onze inboedelverzekering te ver halen. Maar nu is al gebleken dat ik zwaar ben onderverze- kerd, zodat ik in dat geval slechts een gedeelte van de schade vergoed zal krijgen. Bo vendien wordt het in huis aan wezige geld niet door deze ver zekering gedekt". Waarom looft Lintsen 5000 uit? Hoopte hij dat de dief ge wetenswroeging krijgt? „Nee, dat lijkt mij niet zo waar schijnlijk. Maar uit de informa ties van de politie "bleek dat er op die bewuste vrijdag een aan tal zigeunerinnen in de straat is De heer Lintsen: „Het gaat me alleen maar om de gezien. Het is niet uitgesloten sieraden. Die 16.000 gulden zal ik wel nooit terugkrijgen" dat het dezelfde zigeunerinnen zijn die de laatste maanden heel Midden-Holland onveilig maken. Als zij inderdaad het geld en sieraden hebben gestolen, dan is het dus het werk van meer per sonen geweest. In dat geval zou er best eens onenigheid over het verdelen van de buit kunnen ontstaan en bovendien zijn de sieraden niet makkelijk vrij te verhandelen, omdat ze stuk voor stuk handgemaakt zijn. Dat alles bij elkaar zou hen best eens op het idee kunnen bren gen de sieraden terug te bren gen en de beloning in ontvangst te nemen, daar zij natuurlijk kunen beweren dat zij de siera den ergens gevonden hebben. Het gaat mij alleen maar om de sieraden. De hoop dat ik de 16000 gulden nog zal terugkrij gen heb ik al lang opgegeven". Iedere dag zitten de Lintsens bij de telefoon te wachten op een tip die hen de sieraden zal doen terugkrijgen. En uiteindelijk is 5000 gulden best een bedrag waarvoor je even wil nadenken of je op 2 januari j.l. iets ver dachts hebt gezien in de Van Nesstraat nummer 33. Ed Jansen Bridgedrive in Leiderdorp Leiderdorp In de sportzaal ,Op Dreef' aan het van Alphen- plein in Leiderdorp wordt vrij dag 30 januari een bridgedrive gehouden, georganiseerd door de Leiderdorpse tennisclub „De Munnik". De opbrengst van de ze drive komt ten goede aan de Jespa. De Jespa (Jeugd Sport Actie) besteedt het geld aan het gehandicapte kind in de sport. Deelname kan geschieden door overschrijving van 10 gulden per paar op gironummer 622932, ten name van R. H. Post, Vron- kenlaan 10 in Leiderdorp onder vermelding van „Jespa-Bridge", en de namen der deelnemende paren. Elke bridgeliefhebber kan ongeacht zijn leeftijd aan deze drive deelnemen. Aanvang 19.30 uur. Van onze correspondent LISSE Het Lissese raadhuis wordt uitgebreid. Er komt een nieuwe grotere raadszaal. Te vens worden er twee wethou derskamers en een kamer voor kleine vergaderingen en een aantal spreekkamers bijge bouwd. Teneinde een en ander te kunnen voorbereiden stelde de raad gisteravond 25.000,- beschikbaar Al jaren kampt de gemeente Lisse met ruimtegebrek. In 1966 werd de noodzaak van uitbrei ding van het gemeentehuis reeds onderkend in een beleid snota. De uitvoering werd toen doorkruist door de bouw van de sporthal en het zwembad, waar aan de raad prioriteit wilde ver lenen. Wel werd enige jaren ge leden het pand Eenhuis bij het gemeentehuis getrokken, maar deze manoeuvre bood met name voor de raadszaal en de publie ke tribune geen soelaas. De heer Nieuwenhuis (SGP) pleitte voor de bouw van een geheel nieuw raadhuis. „Nu gaat Lisse weer op onverant woorde wijze sleutelen aan het raadhuis, terwijl het toch knud de blijft". Hij stelde voor ook j een bedrag beschikbaar te stel len voor het maken van plannen voor een modern gemeentehuis. De kvp drong er bij het gemeen tebestuur op aan voldoende aandacht te besteden aan par keerruimte bij het gemeente huis. De Elbalaan wordt aangesloten op de Derde Poellaan. De heer Van der Berg (KVP) betoogde de noodzaak van deze aanslui ting niet te kunnen inzien. Hij vroeg het college de zaak nog eens te bekijken. Vijf jaar gele den werd het plan geopperd de Elbalaan door te trekken. Dit is toen uitgesteld. Het gevolg is dat de kosten van aansluiting thans meer dan verdubbeld zijn. Dit is de groep „Ohm" die morgenavond vanaf tien uur optreedt in jazz-zolder Hot House aan het Rapenburg in Leiden. De formatie speelt vooral avant-garde jazz. iiiiiiiiiiliii TIEN WEKEN VOOR LEIDSE AUTODIEF DEN HAAG/LEIDEN De Haagse politierechter heeft een 19-jarige elektricien uit Leiden veroordeeld tot tien weken ge vangenisstraf waarvan zes we ken voorwaardelijk met proef tijd van twee jaar. De Leidenaar had zich schuldig gemaakt aan een groot aantal autodiefstallen met name in de Vlietstreek. Voor de politierech ter verklaarde hij „zo graag au to te rijden." Een poging tot diefstal van een auto aan de Savornin Lohmanlaan in Voor schoten werd de elektricien noodlottig. Hij werd opgemerkt toen hij er met een auto van door ging. Bij het politieverhoor werden in totaal vijf diefstallen opgehelderd. De officier van justitie had twaalf weken gevan genisstraf geeist waarvan zes weken voorwaardelijk. NOORDWIJK Op de gisteren gehouden vergadering van de Numismatische Kring Noord- wijk en Omstreken kwam een belangrijke zaak aan de orde. Al eerder was besloten aan iede re verzamelaar gastvrijheid te verlenen bij de Kring. Daarom kwam het bestuur nu met een voorstel de vereniging aan te melden als lid van de landelijke vereniging „De Verzamelaar". Het werd met enige schroom naar voren gebracht. Tot duide lijke verbazing van het bestuur werd het voorstel echter door alle leden met enthousiaste bij valsbetuigingen ontvangen, te meer toen bleek, dat de meesten van hen reeds individueel lid van „De Verzamelaar" bleken te zijn. Door aanmelding bij de landelij ke vereniging komt de contribu tie van de Numismatische Kring te vervallen. Ieder individueel lid van „De Verzamelaar", ook uit de omliggende plaatsen, heeft nu gratis toegang tot de bijeenkomsten van de afdeling Noordwijk. De voorzitter opende de druk bezochte vergadering met de ge bruikelijke nieuwjaarswens en attendeerde vervolgens op de ontvreemding van een zeer zeld zame gulden van 1945 op de kijkdag van Coin Isvestment te Den Haag. Men zij dus op z'n hoede!, aldus de voorzitter. Geconstateerd werd dat de be langstelling voor gouden mun ten sterk is toegenomen. Gou den dukaten, die oorspronkelijk 90 moesten opbrengen, wor den thans aangeboden voor 78,- waarvan Argent.Interna tionaal nog eens 0,50 afdoet. Een voordeel dus van 12,50 voor de trage kopers. In verband met deze „goud koorts" wordt door Franklin Mint een 200,- gouden munt stuk vervaardigd, dat door de Nederlandse Antillen weliswaar als wettig betaalmiddel wordt erkend, maar dat nooit in om loop zal worden gebracht. Het is derhalve een speculatieve munt, die alleen bij verzame- I laars terecht zal komen. De aandacht werd er verder op i gevestigd, dat bij de Nederland se Middenstandsbank een aan- vraagformulier te bekomen is j voor de nieuwe catalogus van de grootste collectie munten in j Nederland, een werk van 128 j bladzijden met 450 afbeeldingen en 4400 nummers. LEIDSCHENDAM De gisteravond gekozen Culture le Raad zal zich, als eerste aktiviteit, gaan bezig houden met de organisatie van een waarschijnlijk in mei te houden Culturele Week. Nadat tien leden van de raad waren gekozen hebben een veertigtal aanwezige vertegenwoordigers van ver enigingen en organisaties het concept-werkprogramma 1976 van de Culturele Raad besproken waarbij werd voorgesteld zich aan de bevolking onder meer te presenteren met een Culturele Week. Gedacht wordt onder andere aan een korenmiddag, een wagenspel verzorgd door verschillende toneelverenigingen mis schien met muzikale omlijsting van 'n koor en/of muziekgezelschap en bijvoorbeeld samen met een bra derie door de middenstandsvereniging. Verder zouden er open repetities kunnen plaats hebben van koren en toneelverenigingen en instellingen. Het doel van dit alles, ook aan tentoonstellingen wordt gedacht, is sa menwerking tussen de verschillende organisaties en publiek- en ledenwerving. „De Culturele Raad leeft pas echt als er wat gebeurt", zei voorzitter drs. P. G.van der Geest die er ook op wees dat de organisatie veel extra werk mee zal brengen en niet te vergeten extra kosten. Wat dit laatste betreft is er door de voorberei dingscommissie kontakt opgenomen met het gemeente bestuur waarbij over een startsubsidie is gesproken. Als er een plan voor de culturele week wordt voorge legd kan een deel van de kosten misschien al in dit subsidie worden opgenomen. Voor een goede informa tie van de bevolking wil de raad een maandagenda publiceren over culturele aktiviteiten, waardoor tevens meerdere manifestaties op dezelfde dag kunnen wor den vermeden. Aan de aanwezigen waren stembiljetten uitgereikt waarop 23 namen verdeeld over zeven categoriën. Na een pauze voor onderling overleg werden de volgende- tien personen gekozen: mevr. M. C. van Wijk, J. Dijkman, mevr. Martine Dohé, Victor van der Lee, H. van Dijkhuizen, A. J. Hulshof, J. M. Klein, J. Vroom- ans, V. A. Prins en mevr. mr. dr. L. G. van den Berge. Deze tien leden zullen nog maximaal vijf leden kiezen die op grond van belangstelling en/of deskundigheid in de raad kunnen plaatsnemen. De raad wil namelijk niet alleen de bestaande aktiviteiten bundelen maar ook advies uitbrengen aan de gemeentelijke overheid. Tenslotte is nog besloten tot een vrije kandidaatsstel ling waarbij de keuze zal geschieden door de vertegen woordigers van verenigingen en dergelijke. Voorzitter van der Geest deelde verder mee dat volgens de statuten, die inmiddels bij de notaris zijn gedeponeerd, de Raad van Advies van de Stichting Culturele Raad Leidschendam slechts één of tweemaal per jaar bijeen komt. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM - Als over enkele weken de aanbesteding heeft plaatsgehad van de aanleg van de algemene begraafplaats aan de Noortheylaan zal meteen kunnen worden begonnen met de feitelijke civiel-technische werkzaamheden die ongeveer 'n half jaar in beslag zullen ne men. Medio 1976 kan de beplan ting worden aangebracht en on geveer 1 a 2 jaar daarna kan van vanavond een voorberei- dingskrediet van 25 duizend gul den dat nodig is voor de aanvul lende werkzaamheden Vorig jaar mei stelde de gemeenteraad al bijna anderhalf miljoen gul den voor de aanleg van een algemene begraafplaats be schikbaar. Burgemeester en wethouders willen nu op korte termijn een architect opdracht verlenen voor het maken van een ontwerp voor de aula en de met de exploitatie van de be- andere voorzieningen. Het graafplaats worden begonnen. Men rekent op eind 1977 of be gin 1978 waarbij dan ook de schetsplan zal zodanig moeten worden opgezet dat de aula, be halve voor begrafenissen, in de aula een urnengalerij en andere toekomst ook dienst kan doen bouwkundige voorzieningen ge reed moeten zijn. De commissie voor openbare I werken en ruimtelijke ordening bespreekt naar aanleiding daar voor crematies. Het gemeente bestuur heeft hiervoor advies ingewonnen bij het voorlich tingscentrum voor cremato- riumbouw in Den Haag In het artikel Warmondse basis scholen zonder gymleraar" in de krant van dinsdag jl. las ik on begrijpelijke uitlatingen. Aan de vakleerkracht zou in het nieuwe jaar een lager salaris in het vooruitzicht zijn gesteld. Het sa laris van een vakleerkracht staat vast en kan alleen ver laagd worden, indien de betref fende leerkracht minder lessen geeft. Ongeveer 8 jaar geleden werd na veel heen en weer gepraat door de (bijna unanieme) ge meenteraad een vakleraar licha melijke oefening aangesteld voor de beide basisscholen. Hiermee werd eindelijk voldaan aan een dwingende eis: verant woord gymnastiekonderwijs aan alle Warmondse kinderen die de beide basisscholen bezoe ken. De gemeenteraad ging des tijds met deze eis akkoord. Is men nu ineens van mening, dat dit niet meer nodig is? Uit betrouwbare bron weet ik, dat het ging om een administra tieve moeilijkheid. Was men niet bereid om een zó groot goed te behouden en daarvoor wat ex tra werk en moeite te doen in het belang van al die kinderen? Of besefte men niet, welke emi nente leerkracht men ging ver liezen door kortzichtigheid? Hoe wil men een „part-time" leer kracht aantrekken? Insiders we ten, dat dit schier onmogelijk is. Had men dit alles hiet tevoren met de belanghebbenden i.e. de ouders kunnen bespreken? Welke is de rol, die de CDA-wet- houder/voorzitter R.K. schoolbe stuur hier speelt? Hij heeft nu geen kinderen meer op de basis school. Gaat nu zijn politieke carrière vóór ten koste van al les? Ouders van Warmondse school gaande kinderen: let op uw sa eek! C. G. M. Buters, Warmond OUD ADE Handbalvereni ging „Jong Ade" organiseert vanavond in de kantine van WOA Jong Ade een klaver jas- en kruisjesavond. De bij eenkomst begint om acht uur. DUlNLiKKDAÜ 15 JANUARI 1976

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4