Benoeming nieuwe directeur Sociale Dienst blijft voorlopig uit Nu ook scheuring in PPR/PSP/D'66-fractie PPR en PSP tegen ontslag Daey Ouwens Nieuwe ontwikkelingen in kwestie Endegeest Woonwagenbewoners houden Stadhuisplein bezet tot dat gemeente hun eisen inwilligt LEIDSE COURANT PAGINA 3 Lei aki Van onze raadsverslaggever j LEIDEN De fracties van de PPR en de PSP in de gemeente- raad zijn tegen het voorstel van burgemeester en wethouders j om de geschorste directeur van de Groenoordhal, Th. C. Daey Ouwens te ontslaan. Dit is gisteravond tijdens een fractieverga dering komen vast te staan. De motivering van het college dat Daey Ouwens ongeschikt zou zijn vinden de partijen ten enenmale onvoldoende. Integen deel, zij vinden de gevolgde pro cedure en de gegevens die thans over het functioneren van Daey Ouwens bekend zijn van dien aard, dat een eerherstel van de geschorste directeur volgens PPR en PSP op zijn plaats is. Daarbij wordt gedacht aan een opheffing van de schorsing van Daey Ouwens. Dit zou echter betekenen dat hij daarmee weer directeur van de Groenoordhal zou worden en na alles wat er de afgelopen twee jaar is ge beurd vinden beide partijen dat minder gewenst. Daarom zal in overleg met Daey Ouwens ge zocht moeten worden naar een mogelijkheid voor eerherstel zonder dat hij als directeur naar de hal terugkeert, zo vinden PPR en PSP. In dit verband wordt gedacht aan openlijk en formeel aanbieden door de ge meente van een andere baan aan Daey Ouwens. Tot dusver is dit alleen maar informeel ge beurd en daar heeft Daey Ou wens nooit op in willen gaan, omdat hij daarmee zijns inziens zijn eigen glazen zou ingooien. Wat D'66-wethouder Oosterman maandag gaat doen is nog niet bekend. Hij twijfelde gister avond nog en behield zijn stem voor. VIJF LEIDSE PANDEN OP MONUMENTENLIJST Van een onzer verslaggevers Leiden Het ministerie van CRM heeft op de aanvullende ontwerp van beschermde monumenten een aantal panden in Leiden geplaatst die zijn gebouwd tussen 1700 en 1900. Het zijn de panden Boommarkt 23, Kloksteeg 13, het pand op de hoek van de Lange Diefsteeg en de Pieterskerkstraat, Oude Singel 118 en Pieterskerkstraat 20. Mr. Driessen CDA-raadslid Driessen: „College moffelde kandidaten weg" Van een onzer verslaggevers Leiden CDA-fractieleider mr. Driessen is over de gang van zaken rond de benoeming van een directeur gemeentelij ke sociale dienst erg ont stemd. Hij verwijt de verant woordelijke wethouder Tesse- laar kandidaten onder de ta fel te hebben weggemoffeld. „Op een bepaald moment wa ren er twee kandidaten", aldus Driessen, „de een noemde in zijn sollicitatiebrief om de zo veel zinnen de woorden „Par tij van de Arbeid". De ander liet over zijn politieke voor keur minder duidelijkheid be staan al was wel zeker dat hij géén PvdA-lid was. Deze kan didaat had in tegenstelling tot zijn medestrijder ervaring als directeur GSD in een andere gemeente. De PvdA gaf echter een duidelijke voorkeur aan de eerste man, zonder erva ring", aldus mr. Diessen. Volgens hem heeft het college uitermate vreemd gemanoe- vreerd door een geheime - raadsvergadering te beleggen. Naar het oordeel van de voor zitter van de CDA-fractie om te kijken of de PvdA-voorkeur een meerderheid in de raad zou kunnen krijgen. Dat ge beurde echter niet en vervol gens heeft het college de over gebleven kandidaat wegge moffeld. Mr. Driessen: „Er werden in een brief aan de raad bedenkingen geuit tegen deze kandidaat en de raad werd voor een voldongen feit gesteld: vlak voor de vakantie kregen we te horen dat het college niet met een voor dracht zou komen. En dat ter wijl de kandidaat zijn sollicita tie niet had ingetrokken". Het bevreemdt de heer Driessen trouwens dat deze brief, die niet vertrouwelijk was, nooit op de raadsagenda als ingeko men stuk aan de gemeente raad is geplaatst Van onze verslaggevers LEIDEN De benoeming van een directeur van de gemeentelij ke sociale dienst van Leiden blijft voorlopig uit. Sinds het voorjaar 1975 tot een uitbarsting bij de Leidse GSD kwam heeft de directeur reinigingsdienst de heer F. van Overmeire de directie tijdelijk waargenomen. Na een besluit van b. en w. is nu de heer Boot, die al geruime tijd bij de sociale dienst werkzaam is, belast met een groot deel van de dagelijkse leiding die Van Overmeire aan hem heeft gedelegeerd. Aan de hand van de ervaringen zal te zijner tijd een beslissing genomen worden over een nieuwe directeur. Dat zou dan de heer Boot kunnen worden, die als enige in de sollicitatieprocedure voor een nieuwe directeur is overgebleven. Het personeel van de dienst staat echter niet over de heer Boot te juichen. Bij een opinie peiling naar aanleiding van een eventuele voordracht ter benoe ming van de heer Boot wilden 50 personeelsleden hem liever niet. Twaalf onthielden zich van stemming en gaven geen voor keur te kennen en 23 medewer kers steunen zijn kandidatuur. Na deze onomwonden afwijzing van de heer Boot konden b en w hem onmogelijk ter benoe ming bij de raad voordragen. Dus werd gekozen voor deze oplossing in de verwachting dat het personeel er na verloop van tijd misschien anders over denkt, zodat Boot alsnog be noemd zal kunnen worden. De heer Boot verwacht zelf ook wel min of meer een ander oordeel na verloop van tijd. „We hebben nogal een roerige tijd achter de rug en als alle emoties zijn be daard verandert misschien de opvatting van het personeel over mijn kandidatuur ook wel." Boot wijst erop dat hij op aandrang van collega's in au gustus heeft gesolliciteerd, na dat hij direct na de crisis in het staforgaan zitting had genomen. Op de vraag of hij een benoe ming zou weigeren als het per soneel bij zijn standpunt blijft en hem liever niet wil, ant woordde Boot: „Ik ben de enige die de sollicitatieprocedure heeft uitgezucht. Het was zeker geen pretje. Aan de andere kant is de sociale dienst geen sine cure. De houding van het perso neel kun je uiteraard niet weg vagen en als er geen voldoende vertrouwen aanwezig is moet ik er toch nog eens zwaar over denken". Over het antwoord op de vraag waarom het personeel Boot lie ver niet als directeur heeft be staat geen duidelijkheid. Er wordt beweerd dat het zou ko- Wethouder Tesselaar men door zijn afwijkende opvat tingen omtrent de uitvoering van de rijksregelingen. Dat wordt echter door Boot ont kend. Een andere reden wordt gezocht in een mogelijk verschil van opvattingen omtrent de sa menvoeging van de materiële en immateriële sector van de dienst: het feit dat de ambte naar op het ene moment zich strikt aan de regels moet hou den die zijn voorgeschreven als het gaat om het doen van uitke ringen en op het andere mo ment in de eerste plaats het belang van de cliënt weer voor ogen moet hebben als hij bezig is als maatschappelijk werker. Het is bekend dat de heer Boot tegen deze samenvoeging nogal wat bezwaren heeft. Van onze raadsverslaggever LEIDEN Als het aan de PvdA en PPR ligt komt de kwestie Endegeest (vacature geneesheer directeur) aanstaande maandag niet meer in de gemeenteraad aan de orde. De motie-Höppener (PvdA) die wilde dat dr. Mojet (de enige overge bleven kandidaat) tot medisch-directeur zou wor den benoemd en later een algemeen-directeur naast zich zou krijgen, zal worden ingetrokken. Eind vorig jaar kwam deze motie ook al aan de orde, maar de stemming werd door de burgemees ter nietig verklaard. Minder dan de helft van de raadsleden had maar aan de stemming deelgeno men, daar de oppositie zweeg uit protest tegen het „krankzinnige personeelsbeleid" van de gemeente. Maandag zou een herstemming moeten hebben plaatsgevonden, maar dat is niet meer nodig. Tot de intrikking van de motie is besloten omdat er geen meerderheid meer voor te vinden is. De ledenvergadering van de PPR besloot vorige week de steun aan de motie-Höppener in te trekken. Bovendien is ook de PvdA tot de conclusie geko men, dat de inhoud van de motie ten aanzien van de inspraak van het personeel nogal ongenuan ceerd is. Om nieuwe uitvoerige diskussies in de raad over een gewijzigde motie te voorkomen lag de intrek king het meest voor de hand. PvdA en PPR willen de zaak in rustiger vaarwater opnieuw bezien. Er schijnt nieuwe informatie boven water gekomen te zijn. Gisteravond werd in alle beslotenheid opnieuw over de zaak Endegeest vergaderd. Het intrekken van de motie Höppener betekent nog niet dat er maandag niet over Endegeest gesproken zal worden. Fractieleider mr. Driessen (CDA) heeft aangekondigd opnieuw inhoudelijk op deze affaire in te willen gaan. Daarvoor heeft hij na toestemming van de raad de gelegenheid. Industriëlen namen afscheid van secretaris De Ruijter de Wildt Burgerlijke stand dv J. B. Badenhuizen en J. Buisman, Ale xander, zv C. Noort en P. C. Minnee, Brenda, dv C. J. Hoff en M. C. Franck, Michael, zv A. Naafs en C. van Asperen, ierike, dv G. Versloot en R M. C. H. Ei j ken, Jessica, dv E. J. L. van Zanten van den Nieuwendijk. Overleden: W. Hoogervortt, geb. 6 april •114 man, M. J. G. Bielen, geb. 22 mei 1896 ■htgenote van M. J. A. Waleson. J. Pouget, geb. 15 april 1930 man, G. Rietveld, geb. 9 juni 1963 zoon. J. de Ruiter, geb. 14 dec. 1906 man, A. P. van Rossom geb. 5 sept. 1910 echtgenote van J. Imthom. Van een onzer verslaggevers Oegstgeest Onder grote be langstelling heeft mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt afscheid geno men als secretaris van de Leid- sche Vereeniging van Indus- trieelen. De receptie, die sober werd gehouden, vond plaats in De Beukenhof te Oegstgeest. In een toespraak herinnerde de voorzitter van de LVI, drs. Bou- terse, aan de afgelopen 40 jaar dat de heer De Ruijter de Wildt zijn beste krachten aan de ver eniging heeft gegeven, sinds 1955 als secretaris. De ledenver gadering van de LVI had on langs unaniem besloten, de scheidende secretaris (de heer De Ruijter de Wildt blijft overi gens in het maatschappelijk, so ciaal en culturele leven nog tal van functies vervullen) het ere lidmaatschap van de vereniging aan te bieden. In een dankwoord zei de laatste, dat de dankbaarheid in het ge heel aan zijn kant was, „omdat ik dit werk ik was soms een manusje van alles heb mogen doen". Grof vuil Storm Door een storm, die volgens me teorologen de kracht van een wervelstorm had. zijn in de Ar gentijnse provincie Cordoba tenminste 12 personen om het leven gekomen en 100 gewond. Prijswinnaars puzzeltocht door musea Van een onzer verslaggevers i Leiden In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat heeft volgende week woensdagmiddag de prijsuitrei king plaats van de puzzeltocht „Kom-er-eens-uit" die de afgelo pen kerstvakantie door de Leidse musea werd georgani seerd. De prijswinnaars in de catego rie 6 t/m 11 jaar zijn: Christien Jaspers, Witte de Withlaan 20, Oegstgeest; Monique Duursma, Pr. Irenelaan 37, Oegstgeest; Mi chel Zonderop, Musschenbroek- straat 5, Leiden; Martineke de Kool, Gallaslaan 6, Leiderdorp. In de categorie 12 t/m 15 jaar: Jos van Harteveld, Zeemanlaan 23, Leiden; Carla v.d. Voort, Rijnhofweg 14, Oegstgeest; Johnny van Haastregt, van 't Hoffstraat 18b, Leiden; Astrid Veldkamp, Cameoolstraat 6, Leiden; Gonneke Jonkman, Vijfmeiweg 38, Sassenheim. Aan de puzzeltocht hebben in totaal 584 jongens en meisjes meegedaan, 217 losten de puzzel goed op. De woonwagenbewoners die het Stadhuisplein bezet houden kregen gisteren veel aanloop van familie en kennissen. zagen de heren Vis en Ooster man niet zitten. De reden hier van was dat dan de zaak weer tot rust zou komen en de over ige gemeenten de noodzaak van kleinere kampen in hun gemeenten niet meer zouden De bewoners van de woonwa gens besloten unaniem na het verslag van de delegatie te hebben aanhoord, te blijven tot tenminste morgenochtend. Dan komt deze zaak opnieuw aan de orde in de vergadering van het college van B. en W. Verder wilde de delegatie on derzoeken in hoeverre Leiden legaal heeft gehandeld met het koppelen van een leenbijstand aan een legale standplaats. Burgemeester Vis verklaarde aan het einde van de bespre king dat de woonwagenbewo ners zich beslist niet populair maken door op het Stadhuis plein te blijven staan. De woonwagenbewoners ma ken gebruik van de toiletten van het stadhuis, dat perma nent wordt bewaakt door twee agenten. De woonwagenbewoners die op het Stadhuisplein staan zijn verstoken van electriciteit en gas. Warme maaltijden wor den genuttigd in restaurants. De woonwagenbewoners ver klaarden expliciet dat van hun kant geen geweld te verwach ten is. Of er van de zijde van de gemeen/politie ingegrepen zal worden, is nog niet duide lijk. Tijdens de bijeenkomst liet burgemeester Vis wel dui delijk zijn ongenoegen blijken. POSITIE WETHOUDER OOSTERMAN NOG ONZEKER Van een onzer verslaggevers Leiden De woonwagenbe woners die sinds gistermorgen vroeg het Stadhuisplein met acht caravans bezet houden, hebben aangekondigd niet eer der te vertrekken dan voordat de gemeente Leiden hun eisen heeft ingewilligd, zijn: 1. uitbreiding van het be staande kamp aan het Trek vaartplein en 2. ontkoppelen van een leenbijstand aan het hebben van een legale stand plaats. In een gesprek gisteren met burgemeester Vis en wethou der Oosterman heeft een dele gatie van de woonwagenbewo ners de noodsituatie waarin vele woonwagenbewoners ver keren nog eens uiteen gezet. De burgemeester maakte de delegatie echter duidelijk dat ze bij hem aan het verkeerde adres was. „Leiden heeft al erg veel gedaan voor de woon wagenbewoners", zei burge meester Vis tijdens deze be spreking. De verantwoorde lijkheid ligt volgens de heer Vis en wethouder Oosterman bij de andere gemeenten in de Leidse regio. De woonwagens nemen het hele Stadhuisplein in beslag. Er kan geen personenenwagen meer worden geparkeerd. Oosterman: „Het wordt tijd dat behalve Leiden, sinds kort ook Leiderdorp, de overige ge meenten kleine kampen gaan inrichten voor woonwagenbe woners". De delegatie werd toegezegd dat zij haar bezwa ren tijdens een bespreking met het bestuur van het interge meentelijk centrum wederom kenbaar kan maken, om de overige gemeenten duidelijk te maken hoe nijpend de situatie is. Wat het koppelen van het verlenen van een leenbijstand aan een legale standplaats be treft, zei wethouder Ooster man: „Als de woonwagenbe woners het daar niet mee eens zijn, kunnen zij beroep aante kenen bij Gedeputeerde Sta ten". Dat duurt de woonwa genbewoners te lang. Ze eisen dat de gemeente Leiden de leenbijstand niet langer meer koppelt aan een legale stand plaats. De delegatie suggereer de dat Leiden de samenwerk ing met de overige gemeenten maar beter kon opzeggen, om dat een dergelijke samenwerk ing, volgens de delegatie, wei nig zinvol is als de overige gemeenten alles maar afschui ven op Leiden. Een tijdelijke oplossing door het beschikbaar stellen voor een bepaalde periode van het voormalig kampschoolterrein. Van onze raadsverslaggever LEIDEN Er is een scheuring ontstaan-in de gemeenteraads fractie van PPR/PSP/D'66. Nadat vorige week de PSP-ledenver- gadering besloot de samenwerking met de PvdA in Leiden te verbreken, is gisteravond besloten dat de PSP in de Leidse raad een eigen fractie zal gaan vormen, zij het dat waar mogelijk wel met PPR en D'66 zal worden samengewerkt. Tot dusver maakte het PSP-raadslid Anne van de Zande deel uit van de gemeenschappelijke progressieve fractie. Het besluit viel gisteravond in een vergadering van de bestu ren, fractie en steunfracties van PPR, PSP en D'66. Het werd als een onvermijdelijk gevolg gezien van de stap die de PSP vorige week nam. De PPR besloot in december het college van b en w nog een half jaar tijd te geven om ernst te maken met de uitvoe ring van het progressieve ver kiezingsprogramma. Omdat deze twee verschillende stand punten ook onvermijdelijk zul len leiden tot geschillen in de gemeenschappelijke fractie, werd gisteravond tot een for mele breuk besloten. Anne van de Zande zal in de eerst komende raadsvergadering (maandag) een verklaring afleggen waarin zij de scheu ring bekend maakt. De ledenvergadering van D'66 heeft nog niet over de nieuwe politieke situatie gesproken. Nadat dit is gebeurd zal blij ken of deze partij één fractie zal blijven vormen met de PPR of dat zij de stap van de PSP zal voigen en met deze partij samen een fractie zal gaan vormen. Na de vergadering van D'66 zal ook duidelijkheid worden verschaft over het al dan niet aanblijven van wethouder Oosterman. Hij is lid van D'66 en heeft in het college destijds zitting genomen als vertegen woordiger van de combinatie PPR/PSP/D'66. Nu deze gister avond uiteen is gevallen moet de kans op het aftreden van Oosterman als wethouder wel groot worden geacht. Door D'66-er Wim van Rooi jen, de rechterhand van Oosterman en assistent van de voormalige gemeenteraadsfractie van PPR/PSP/D'66 werd gister avond vóór zijn aftreden ge pleit. „Ik acht persoonlijk de positie van Oosterman bijzon der verzwakt door het breken van de PSP en vraag mij af of hij wel wethouder kan blij ven. Dat zal mede afhangen van het oordeel van de leden- Wethouder Oosterman positie onzeker vergadering van D'66, maar ik verwacht dat zij de samen werking met de PvdA in na volging van de PSP ook wel zullen verbreken", aldus Van Rooijen. Oosterman zelf gaf toe dat het bijzonder onaangenaam is om in een minderheidscollege te zitten. „Maar dat geldt voor ons allemaal. Als er dus van aftreden sprake is dan zouden we dat eigenlijk allen moeten doen", zo stelde hij. Ooster man zei geen enkel bezwaar te hebben tegen een afspiege lingscollege in het algemeen. „Voor de stad Leiden vind ik een programcollege als dit echter toch beter, al kan een aflossing van de wacht op zijn tijd ook geen kwaad. Ik heb echter de neiging om me toch aan de afspraken te houden. Als dit college opstapt of via mijn aftreden de grondslag er van zou worden gewijzigd is het offer voor de stad Leiden misschien toch te zwaar. De prijs zal hoog worden", zo ver wacht Oosterman, „zeker op terreinen als verkeers- en bin- nenstadspolitiek en econo mie". Oosterman sloot gisteravond bij een eventueel aftreden een opvolging van hem door een PvdA-wethouder vrijwel uit Ook achtte hij het onmogelijk dat zijn taken verdeeld zouden worden onder de andere wet houders, zodat de zesde wet houder zou verdwijnen. Een opvolger zal naar zijn mening alleen door de PPR of het CDA geleverd kunnen wor den.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3