TONGSTAND LOOPT AL STERK TERUG Kabinet voelt niets voor vrij gebruik soft drugs alstublieft, Linies Leids college wil socialist als gemeente-secretaris Weer bijna 18.000 werklozen meer Agatha Christie het twee boeken na Visserij biologen: Nucleair wil kerncentrales Harde acties aan t.h. -Delft om promoties Garanties gevraagd voor vredesregeling in Midden Oosten CcidócSotncmt Donderdag 15 januari 1976,66e jaargang no. 20324 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Hemel Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0,45 per mm Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen, kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Tv-spel „De hemel ligt aan de horizon" op Ned. II om 21.35 uur. Pipo om 19.05 uur, „Dat ik dit nog mag meemaken" om 19.30 uur en „Ieder zijn deel" (2) om 20.40 uur. Ned. I om 20.15 uur schoolpla ten van Isings en om 21.50 uur Machiavelli. Aanvulling in Ach ter het Nieuws om 22.45 uur Amsterdamse bestuurscrisis, PLO en kwestie Gulf. OPKLARINGEN EN LATER MINDER WIND Opklaringen, afgewisseld door enkele buien, vooral aanvanke lijk ook met hagel of onweer. Eerst nog krachtige tot stor machtige noordwestelijke wind, in de loop van de dag afnemend tot matig of krachtig. Maxima omstreeks 6 gr. Morgen: Zon: 8.41-16.59. Maan: 16.41-07.38. Schev. hoogw.: 2.22- 14.37. Laagw.: 10.24-22.39. Scholieren stelen voor 3,5 ton (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG - Met de arrestatie van vijf scholieren in de leef tijd van elf tot vijf tien jaar heeft de Haagse kinderpolitie j een jeugdbende opge rold, die bij twintig j inbraken in wonin gen voor ruim 350.000 gulden aan sieraden en geld heeft buitgemaakt. Behalve een 11-jarige jongen zijn de jeugd bendeleden goede be kenden van de kin- f derpolitie. Vooral de i 13-jarige leider komt meerdere malen voor j wegens diefstal en in- 1 braken. Alle buitge maakte sieraden zijn voor enkele honder den guldens doorver kocht. De scholieren ope reerden meestal 's avonds. De grootste kraak zetten zij 13 december vorig jaar in een woning aan de Nieuwe Parklaan, waar zij voor ruim een kwart miljoen aan sieraden be- I machtigden. In een woning aan de Rot- I terdamsestraat maakten zij voor j 10.000 gulden aan sie raden buit. f De Haagse recherche I verwacht nog meer 1 arrestaties. Men denkt dat de scholie ren ook buiten Den 1 Haag hebben geope- reerd. Veel kinderen dragen te kleine schoenen EINDHOVEN - Bij steekproven is geble ken dat minstens ze ventig procent van de kinderen te kleine schoenen draagt. Veel van de voetaf wijkingen die op la tere leeftijd naar vo ren komen, zijn hie raan te wijten, aldus de stichting Voet en Schoeisel. In het rapport wordt gesteld dat minstens tachtig tot negentig procent van de kin deren goed passend schoeisel kan dragen, als per schoenmaat vier verschillende I breedtematen ver- krijgbaar zouden zijn. De schoen moet het kind 15 millime ter „loopruimte" ge ven, omdat de voet bij het lopen naar vo ren schuift. Kinderen hebben vaker nieuwe schoenen nodig dan volwassenen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering voelt er vooralsnog niets voor het gebruik van hasj en marihuana, zoals dat in de Tweede KAmer onder andere door de P.v.d.A. wordt bepleit, vrij te geven. Zij vindt dat overhaaste besluitvorming ertoe kan leiden dat het drugbeleid als geheel ernstig in gevaar komt. De ministers Vorrink (Volksgezondheid en milieuhygiëne) en Van Agt (Justitie) zeggen dit in een thans verschenen toelichting op het wetsontwerp tot wijziging van de opiumwet In het wetsontwerp wordt onder meer voorgesteld het gebruik van hennepprodukten als marihuana en hasj uit de strafrechterlijke sfeer te halen. Van misdrijf zou het gebruik dan overtreding worden. Wel zal de handel in drugs harder worden aangepakt. De ministers verwachten niet, dat de handel in hennepprodukten zal toenemen als de straf voor het gebruik minder wordt. Evenmin verwachten zij, dat Nederland een dorado zal worden voor de smokkelhandel in hennepprodukten. De maximale straf, die op grensoverschrijdende handel in deze produkten bestaat, blijft ge handhaafd op vier jaar gevangenisstraf. De ministers verwachten juist, dat door een duidelijk onderscheid tussen zogenaamde soft en hard-drugs bij de gebruikers het besef zal groeien, dat de zwaardere drugs veel gevaarlijker zijn. Daardoor zullen steeds minder hennepgebruikers bij wijze van experiment eens andere drugs gaan proberen. De afzet van de handelaren vermindert dan en daardoor zullen zij in minder zware drugs gaan handelen, zo verwachten de ministers. De ministers wijzen er tenslotte op, dat de huidige wetgeving voldoende mogelijkheden biedt om op te treden tegen mensen die onder invloed van hennepprodukten deelnemen aan het verkeer. Zij voelen er iets voor de aanwezigheid van hennepprodukten in een rijdende auto strafbaar te stellen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Als de Nederlandse vis sers zich dit jaar weer niets aantrekken van de tongvangstbeperking - zoals het afgelopen jaar eigenlijk ook al het geval was dan zal de tongstand op de Noord zee op 1 januari van het volgend jaar twintig procent kleiner zijn dan in ja nuari van dit jaar. De berichten van de vissers als zou de tong momenteel over vloedig aanwezig zijn, zijn maar ten dele juist, want de vangsten waren op 1 januari van dit jaar al 9,2 procent bene den die van januari '75. Dit zeggen de biologen J. F. de Veen en drs. K. H. Postuma die werken bij het rijksinstituut voor visserij-onderzoek Ri- vo. Beide biologen menen, dat wat vissers ook mogen zeggen over meevallende tongvangsten en een vangstbeperking, die overbodig zou zijn, de quoteringsrege ling een bittere noodzaak is. De betere vangsten in januari noemen zij „geen nieuws". Elk jaar zijn er in januari grote tonghoeveelheden voor de kust. „De op gaande lijn in de vangstresultaten zet door tot en met mei; dat zal een top- maand worden. Daarna gaat het bergaf waarts en dit jaar zal er geen najaarstop zijn die daarin verbetering'brengt", aldus de heer De Veen. De biologen zeggen, dat vorig jaar de vangstbeperking niet is nageleefd. „Er werd bij een beperking tot ongeveer 10.000 ton toch 15.200 ton tong via de afslagen aangevoerd en tevens werd nog eens twee- tot drieduizend ton illegaal verkocht. De biologen zien een strikte naleving van de vangstbeperkingen of andere maatregelen zoals de inkrimping van het aantal schepen of een vergroting van de maaswijdte van de netten als enige middel te voorkomen dat de vissers over een paar jaar allen failliet gaan. I ROTTERDAM (ANP) - Wanneer de be slissing over de bouw van kernenergie centrales in Nederland nog langer wordt uitgesteld, dan komt het voortbestaan van Rotterdam Nucleair (het enige Ne derlandse bedrijf dat zich bezig houdt met de bouw van reactordrukvaten), in gevaar. Dit schrijven de gekozen leden van de ondernemingsraad van het be drijf aan minister Lubbers (economische zaken). De verdere ontwikkeling van de kennis^ op dit gebied zou dan tot stilstand ko men, met als gevolg dat concurrentie op dit specialistisch terrein in de toekomst niet meer mogelijk is. De verkiezingscam pagne van de voor malige filmster en gouverneur van Ca- lifornië Ronald Rea gan voor de kandi datuur voor het Amerikaanse presi dentschap gaat niet uitsluitend over ro zen. Er blijken ook eieren aan te pas te komen, zoals hier tijdens een toe spraak van Reagan aan de universiteit van Wisconsin. Een van de mensen van de geheime dienst die hem begeleiden (1) heeft net een aanvliegend ei ge vangen. Reagan werd niet geraakt. (Van een onzer verslaggevers) Delft Op de technische hogeschool te Delft dreigen harde acties van het perso neel tegen het besluit van staatssecreta ris Klein van Onderwijs en Wetenschap pen om het promotiebeleid tegen te hou den. Het college van bestuur van de t.h. kwam in december met een nota, waarin een regeling is ontworpen om de minstbetaal den aan de hogeschool, het niet-weten- schappelijk personeel ongeveer 1.100 man een kans op bevordering te geven. Voor dit jaar zou daar een bedrag van ongeveer een miljoen mee gemoeid zijn. Terwijl de bevorderingsbrieven gereed lagen om te worden verstuurd greep het ministerie in. Gedreigd werd dat als het promotiebeleid toch zou worden doorge zet het college van bestuur zou worden ontslagen en een regeringscommissaris zou worden aangesteld. Het ministerie ging wel akkoord met promotie van de allerlaagste rangen, wat dan 30% van. de betrokkenen betreft. Het th-personeel vindt dat de staatssecre taris ten onrechte heeft ingegrepen Kissinger naar Moskou Washington De Amerikaanse minister Kissinger heeft aangekondigd volgende week Moskou te zullen bezoeken voor ontwapeningsbesprekingen. Er is mogelijk een akkoord over de be perking van kernwapens op handen. Kis singer maakte van de gelegenheid ge bruik de Sovjet-Unie te waarschuwen dat het dit soort akkoorden in gevaar bracht door de steun aan een van de strijdende partijen in Angola, de MPLA. Aanslag In Genua is een aanslag gepleegd op een garage van politieauto's, waar bij heel wat auto's het moesten ontgel den. Ook ir Milaan werd een dergelijke aanslag gepleegd. Er werd niemand gewond. Van een onzer verslaggevers Leiden Het college van b. en w. van Leiden is verdeeld over de vraag wie de nieuwe gemeentesecretaris moet worden. Een meerderheid in het college heeft mr. H. Lodder voorgedragen voor benoeming bij de raad. Mr. Lodder (47) is momenteel gemeentesecretaris van Almelo. De beslis sing over de benoeming valt maandag a.s. in de gemeenteraad. Verwacht wordt dat de niet-linkse fracties weinig gelukkig zijn met de keuze van b. en w., omdat mr. Lodder een uitgesproken politieke figuur is. Hij is namelijk tevens voorzitter van de PvdA-fractie in de Provinciale Staten van Overijsel. Als tweede op de voordracht van b. en w. staat de heer M. A. Logtenberg,d die reeds bij de gemeente Leiden in dienst is als chef van de afdeling standsontwikkeling en ver keer. Ook hij is lid van de Partij van de Arbeid. Op de derde plaats van de voor dracht staat eveneens een socialist: mr. K. Kooiker, adjunct-directeur personeelszaken van de gemeente Amsterdam. De voordracht van b. en w. wijkt af van die van de inspraakcommissie, die liefst de heer Logtenberg benoemd ziet tot gemeente secretaris, een functie waarnaar overigens 18 personen gesolliciteerd hebben. De voor dracht van de inspraakcommissie luidt: 1. Logtenberg, 2. Kooiker, en 3. Lodder. Bin nen de PvdA-fractie in de Leidse gemeente raad wordt ook verschillend gedacht over de vraag wie de meeste geschikte kandidaat is. Vandaar dat het geenszins zeker is dat mr. Lodder maandag a.s. inderdaad wordt benoemd in een functie, waarin hij o.m. de reorganisatie van het ambtelijk apparaat in Leiden moet gaan leiden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De gemiddelde werkloosheid in Nederland is het afgelopen jaar gestegen tot 205.700; een stijging van 44% ten opzichte van het jaargemiddelde van 1974, dat 143.200 bedroeg. Dit betekent dat vorig jaar de grootste stijging na de Tweede wereldoorlog werd bereikt. Voor dit jaar wordt een gemiddeld aantal werklozen van 250.000 verwacht. De stijging van de werkloosheid was vorig jaar het grootst. Bij de vrouwen 50% tegenover 42% bij de mannen. Bij de jongeren onder de 23 jaar nam dc werkloos heid toe met 62%. van 22.480 tot 59.000. Onder jeugdigen neemt de werkloosheid in het algemeen het sterkst toe. De afgelopen maand steeg het aantal werklozen tot 228.630. Bij de mannelijke beroepsbevolking nam het aantal ten opzichte van november toe met 18.430 tot 178.240; bij de vrouwen trad een daling op met 770. Tegenover deze hoge aantal werklozen staat even wel altijd nog een vraag naar personeel van 42.400. Het aantal bedrijven met een ontheffing tot ar beidstijdverkorting bedraagt ongeveer 1050, voor in totaal bijna 89.000 werknemers. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De maandag over leden schrijfster Agatha Chris tie heeft twee jaar geleden een autobiografie geschreven. Groot Brittannië's rijkste schrijfster weigerde echter haar levensverhaal te laten pu bliceren voor haar dood. Ver moedelijk zal het nu volgend jaar kunnen verschijnen. Volgens de uitgevers van Agat ha Christie's boeken had die weigering geen speciale achter grond. De autobiografie bevat geen sensationele dingen, maar Agatha Christie was erg gesteld op haar persoonlijke privacy. De „koningin van de moord ver halen" heeft nog een ander on gepubliceerd manuscript nage laten. Het is de laatste episode uit het leven van Miss Marple, de breiende dorpsdetective. Dat boek verschijnt vermoedelijk einde 1976. In de loop van dit jaar wordt in het buitenland de filmversie gemaakt van Agatha Christie's thriller „Evil under the sun". Men schat, dat Agatha Christie ongeveer tien miljoen pond bij elkaar geschreven heeft, wat neerkomt op een pond per woord. Voor haar dood werd haar fortuin verdeeld onder fa milieleden en stichtingen. Een „blijm'aker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NEW YORK (Reuter-AP) Frankrijk geeft gisteren bij het debat J over het Midden-Oosten in de Veiligheidsraad gezegd dat een i aantal Europese landen voornemens is in de toekomst met voor- i stellen te komen voor een garandering van een vredesregeling in het Midden-Oosten. Frankrijks ambassadeur Guiringaud, die dit zei, drong voorts aan op waarachtige onderhandelingen tussen j de betrokken partijen. „Vandaag voelt elk lid dat er geen regeling kan zijn die werkelijk rechtvaardig en duurzaam is, zonder dat rekening wordt gehouden met het Palestijnse vraagstuk". Zowel hij als de Zweedse afgevaar digde Rydbeck drong er bij Israël op aan het besluit het debat te boycotten opnieuw in overweging te nemen. De Amerikaanse ambassadeur Daniël Moynihan, die als enige tegen deelneming van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie aan het debat had gestemd, was gisteren niet aanwezig. Hij had oorontsteking. Van Amerikaanse zijde is gezegd dat de V.S. elke resolutie door een veto zal verwerpen die in grote mate al eerder aangenomen resoluties van de raad waarin géén sprake is van de rechten der Palestijnen, zou veranderen, of geheel vervangen. Resolutie 242 daterend uit 1967 roept op tot het vestigen van een vrede in het Midden-Oosten gebaseerd op de terugtrekking van Israël uit de bezette Arabische gebieden. De tweede, aanvaard in 1973 roept op tot onderhandelingen gebaseerd op resulutie nr. 242. Vroege ontdekkers Amerika LOS ANGELES Zeelieden uit Japan of China hebben mis schien eeuwen voor Columbus Amerika ontdekt. Hierop wij zen enkele tientallen stenen ankers die voor de kust van Ca- lifornië zijn gevon den. Volgens de Ameri kaanse hoogleraar William Clewlow. di recteur van het oud heidkundig instituut ,van de universiteit van Californië in Los Angeles, zijn de an kers waarschijnlijk 500 tot 1000 jaar gele den door zeelieden uit Azië gebruikt. Het zijn blokken steen van 70 tot 225 kg, waarin een gat is ge maakt. Huisvesting studenten broodnodig AMSTERDAM (ANP) - „De bouwplannen voor studenten huisvesting moeten zo snel mo gelijk kunnen worden uitge voerd. Als gevolg van de onze kerheid, die is ontstaan door het besluit van de overheid om de studentenhuisvesting van het ministerie van Onderwijl over te hevelen naar het minis terie van Volkshuisvesting, worden bouwplannen voor 6050 wooneenheden in vijf steden ernstig vertraagd," aldus het Landelijk Overleg Jongeren huisvesting. Het Overleg noemt het betreu renswaardig dat de bouw van broodnodige woningen voor jon geren om deze reden wordt op gehouden. Het LOJ gaat ervan uit dat de te bouwen woningen niet alleen voor studerenden zijn, maar voor alle jongeren. Benoeming PTT Ir. A. Ver- woerdt is benoemd tot plaats vervangend hoofddirecteur Te lecommunicatie van de PTT. De heer Verwoerdt was plaatsver vangend hoofd van de Centrale Afdeling Telfonie en in die functie mede belast met uitvoe ringszaken. HAARLEM De gemeenteraad van Haarlem heeft gisteren de aanvraag van de plaatselijk*" eerste divisieclub om toewijzir van een subsidie van 41.000 den afgewezen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1