Jong Qranj e nam revanche in Rome: kwalificatie èn positief voetbal Deen Soerensen moet badmintontalent naar oppervlakte brengen Irina Rodnina ondanks foutjes toch de titel ROT FRUIT EN FLUITCONCERT NU VOOR ITALIË Pij nen weer succes in Zesdaagse Russen Beverwijk Sportwereld T af eltennisdames Deltalloyd zorgden voor een sensatie ID DrUVUrtfU 1»(0 L,£,ilJSJS COURANT PAGINA 15 ROME Adrie van Kraay, aanvoerder van Jong Oranje is één van de vijf die zowel de afgang van Rome als het succes in het Olympisch Stadion hebben mee gemaakt. Toch wilde hij die twee wed strijden niet zonder meer met elkaar ver gelijken. Van Kraay: "Het uit gangspunt was heel anders. In november telde voor de Italia nen alleen maar het prestige. Zij wisten dat ze niet met 3-0 konden winnen. Ze speelden dus niet voor kwalificatie, maar alleen voor de uitslag. Voor hen was 1-0, toch al geen on gebruikelijk resultaat in Italië, genoeg. Zij waren tevreden en wij waren het ook. Stoop: Volledige rehabilitatie want we konden rus tig met 1-0 verliezen. De wedstrijd was toen dus al eigenlijk afgelopen voor hij begon. Dit keer ech ter hadden de Italia nen wel een moge lijkheid om zich te kwalificeren. Ze had den bovendien de overtuiging een kans te hebben. Nu is er door hen werkelijk positief gespeeld". "Wij hebben ons vol ledig gerehabili teerd", stelde delega tieleider Dé Stoop, die ruim zeven we ken eerder genade loos kritisch was ge weest over de wed strijd van het A-elf tal, die hij op de tele visie had gezien. Op het punt van re habilitatie dacht Knobel precies het zelfde als Stoop. "Er waren zo'n 40.000 toe schouwers en die hebben een attractie ve wedstrijd beleefd. Dat die mensen over igens kwamen, meer nog dan zeven weken geleden, bewijst voor mij dat de Italianen het ons helemaal niet zo kwalijk hebben genomen. Ik ben zon dermeer blij met de kwalificatie, maar toch niet helemaal te vreden. We hebben een stuk superiori teit, dat wij na rust bezaten, onvol doende uitgebuit". Felice Pulici duikt tevergeefs en Nederland heeft z'n gelijkmaker. Het duwtje dat de ploeg vrijwel onkwetsbaar maakte. De Italianen, die in de eerste 45 minuten als jonge honden had den gedold, lagen toen, plat De gelijkmaker van Kist, al na vier minuten, was het duwtje dat Nederland vrijwel onkwetsbaar maakte. Het was een schitteren de voltreffer bovendien, waar voor Arntz zonder meer schuldig aan het Italiaanse doel punt de grondslag legde. Door een overtuigende tackle veroverde hij de bal op Pulici, betrok Peters in de combinatie en kreeg de bal op de rechter flank terug. Uit zijn goede voor zet legde Thijssen de bal voor de voeten van Kist, die van de rand van het strafschopgebied formidabel uithaalde. Maar juist in die tweede perio de bleek dat Jong Oranje in de aanval nog niet de schaduw- ploeg van het Nederlands elftal is. Het elftal dat heerste in de verdediging, superieur was op het middenveld, was aanval lend nog te veel onder de in druk van de soms geniepige intimidatiepogingen van de Ita liaanse verdedigers. Jantje Peters liep zelfs tegen de volstrekt rechtvaardige gele kaart op. Toen hij al te duidelijk liet blijken ook aanwezig te zijn na wat duw- en trekwerk van Mozzini. De Italianen echter hadden zijn aanwezigheid het nadrukkelijkst gevoeld toen hij na het eerste half uur met Frans Thijssen hun aanval op het mid denveld afbrak en daarmee de basis legde voor de goede wed strijd voor Jong Oranje. Daarom lachte Jantje Peters breeduit na afloop. „Dit is veel leuker voetballen, al kost het heel wat meer kracht Zeven weken geleden had ik eerst hele maal niet het idee dat het zo'n rotwedstrijd was geweest. Je draait rustig, je bent veel aan de bal, het lijkt allemaal lekker te gaan. Tot ik de video-opname van die wedstrijd eens ging be kijken. Na tien minuten heb ik hem afgezet. Het was niet om aan te zien. Dat is gelukkig niet opnieuw gebeurd". Scoreverloop. 20. Pulici 1-0, 48 Kist 1-1. Scheidsrechter: Wöhrer (Oost), toeschouwers: 42.627. Jong Italië: Fehce Pulici, Tardelli. Mozzini. Scirea. Maldera; Sala An- tognoni, Pecci (Boni); d'Amico. Gra- ziani (Casarsa). Paolo Pulici. Jong Oranje: Schellekens. Amtz, Rijsbergen. Van Kraay, Everse; Wil ly van de Kerkhoff. Peters, Thijssen; Kist. Lubse (Vreijsen), Renè van de Kerkhoff (Van Deinsen). De eindstand groep 5: Nederland 4 3 1 0 7 10- 3 Italië 4 2 1 1 5 9-6 Finland 4 00 40 2-12 ROME Jong Oranje heeft in Rome revanche genomen voor de wanprestatie van het Nederlands elftal en zich tegelijkertijd geplaatst voor de kwartfi nalesvan het toernooi om het Europese jeugdkam pioenschap. De revanche lag niet alleen opgesloten in het resultaat van 1-1, maar zat vooral in de speelwijze van de ploeg, die gistermiddag voor ruim 40.000 toeschouwers, zeer positief voetbal heeft ge speeld. Dit elftal met in de spelerskern bijna de helft van het A-elftal, kreeg niet zoals ruim zeven weken geleden rot fruit en een striemend fluitconcert na afloop over zich heen. De afkeuring van het publiek was dit keer voor de jonge Italianen, die vooral na rust volledig werden afgetroefd door Nederland bij wie Jan Peters, Frans Thijssen en Adrie van Kraay zich, misschien ten overvloede, nog eens manifesteer den als volwaardige internationals. Toch heeft de jeugdploeg in dit duel ook zijn moeilijke perioden gekend. De Italianen waren aan het begin van de wedstrijd niet zoals de A-ploeg kansloos. Een overwirlning van twee doelpun ten verschil zou hen in de kwartfinales tegen Schotland brengen. En die zekerheid gaf hen kracht. In het eerste half uur werd het spel volledig be paald door de „primavera", die aan de linkerkant keer op keer de Nederlandse verdediging bin nen drongen. De ijver van de rechtsachter Tardelli en mid denvelder Sala werd voortreffe lijk aangevuld door meester brein Antognoni en op hun weg naar voren lagen er weinig hin dernissen, doordat de van de Kerkhof ftweeling geen greep kreeg op de snelheid van hande len van de tegenstander en het inzicht van Antognoni. Juist een van die twee, midden velder Willy, middenvelder Wil ly, kreeg de kans de Italiaanse golf in te dammen, maar hij liet de mogelijkheid op de verras sende openingstreffer onge bruikt. Hij vroeg meer tijd dan Scirea hem wilde bieden. On middellijk daarna leidde Italië met 1-0 doordat een pass van Pecci door het hart van de ver dediging Paolo Pulici bereikte. Rijsbergen kon de bal niet on Twee belangrijke spelers gisteren in Rome met elkaar in duel. Jan Peters (voorgrond) en Antognoni derscheppen en toen de goed spelende rechtsachter Amtz weggleed sloeg hij in een reflex de bal voor de voeten van Pulici weg. Pulici nam de strafschop zelf en scoorde foutloos. Die treffer, moedgevend voor de primavera omdat zij in weerwil van hun overwicht en hun ijver weinig werkelijke kansen hebben kunnen schep pen, gaf de ploeg de macht door te gaan. Geleidelijk echter bleek dat de Italianen niet ge wend zijn aan werkelijk kracht voetbal en Thijssen en Peters kregen steeds meer een vastere greep op het middenveld waar Antognoni kwalitatief onvol doende secondanten had. De tweede periode is volledig beheerst door de Nederlanders. BREMEN Bené Pijnen en Günther Haritz hebben gister avond de Zesdaagse van Bre men gewonnen. Het betekende de vijfde overwinning van dit seizoen. AI eerder won het Ne derlands Westduitse koppel in Londen, Frankfurt, München en Munster. De beslissing viel een half uur voor het einde, toen de koppels Haritz/Pijnen en Kemper/Renz een ronde voorsprong namen. Eindstand: 1. Haritz/Pijnen (WDld/- Ned) 379 punten, 2. Kemper/Renz (W.Dld) 337, op een ronde: 3. Sercu/- Gilmore (Belg/Aus) 367,4. Schulze/T- schan (W.Dld) 317, op twee ronden: 5. Peffgen/Schuiten (WDdld/Ned) 423. Streng en snel vonnis ROME De Italiaanse voetbal bond heeft mei en streng von nis gewezen naar aanleiding van de rellen, die zich afgelo pen zondag in de eerste divisie van de Italiaanse competitie hebben voorgedaan. Sampdoria uit Genua zal drie wedstrijden zonder publiek moeten spelen, terwijl trainer Eugenio Bersellini tot 14 maart zijn club vanaf de tribune zal moeten volgen. De straffen werden uitgespro ken naar aanleiding van de on- geregelheden, die zich voorde den tegen het einde van de ont moeting Sampdoria—Inter (In- ter won met 1-2) toen een sup porter het veld oprende en de scheidsrechter te lijf ging. AS Roma kreeg een boete van zes miljoen lire (ruim 24.000 gul den) opgelegd omdat de politie na afloop traangas moest ge bruiken om het publiek, dat al lerlei voorwerpen op het veld gooide, te verspreiden. Geschil circuit duurt voort HAARLEM De verdedigers van de CENAV en de gemeente Zandvoort hebben gisteren be toogd dat de burgerlijke rech ter niet bevoegd is een oordeel te geven over het voortbestaan van het autorace circuit in Zandvoort De tegenstanders van de CE NAV (Circuit Exploitatie Neder landse Autorensport Vereniging BV) en de gemeente, de bewo ners van de om het circuit lig gende wijken hadden een pro ces aangespannen omdat zij het besluit over het voortbestaan van het circuit een onrechtmati ge daad vinden. De kroon heeft «erder een verzoek tot vernieti ging van het raadsbesluit uit 1973. waarin wordt beslist over het voortbestaan van het circuit afgewezen. Uitspraak 2 maart m (Van onze sportre dactie) HAARLEM - De in ternationale badmin tonkampioenschap pen van Nederland, die op 13, 14 en 15 februari in Bever wijk worden gehou den, zullen worden bezocht door een Russische ploeg. Steen Soerensen „Ik heb gehoord dat het niveau niet hoog is, maar dat kan gauw veranderen". HAARLEM De badmintonbond heeft voor het eerst in zijn 45-jarig bestaan een fulltime-trainer. Het is de 30-jarige Deen Steen Soerensen, die gisteren een contract tekende voor een periode van 21/2 jaar. Soerensen zal uitvoering moe ten geven aan het door de Badminton bond opgestelde driejarenplan, maar zal dat als het even tegenzit niet eens zelf kunnen uitvoeren. Huiselijke overwe gingen brachten de Deen ertoe voor niet langer dan 2 1/2 jaar met de Nederland se bond in zee te gaan. Het heeft er ruim zes maanden geleden zelfs naar uitgezien dat Soerensen in het geheel niet in ons land aan het werk zou gaan, omdat de eerste onderhandelingen werden afgebroken. „Maar," vertelde voorzitter Rob Spee gisteren tijdens een persbijeenkomst, „we wilden hem zo graag hebben dat we de nodige druk hebben uitgeoefend, zodat hij toch is gekomen." Steen Soerensen heeft in Denemarken, het bad- mintonland van Europa bij uitstek, zijn sporen als trainer ruimschoots verdiend. Hij behoort nu tot het exclusieve clubje van top-coaches dat slechts tien leden telt. Hoewel Soerensen zelf nooit een topspeler van allure is geweest, blijkt hij de trainingsmethodieken uitstekend onder de knie te hebben. De hoofdtaak van Soerensen, die tot dusver een Deense club in de derde divisie partti me-trainde, zal liggen in de opleiding van jeugdig talent, omdat de badmintonbond zich op het stand punt stelt dat de huidige Nederlandse top in Europa al min of meer is gearriveerd en dat de grootste zorg nu de opvolging geldt. Dat niet iedereen daar even tevreden mee is bewees Marjan Luesken. De Haarlemse die vooral in het dubbel spel met Joke van Beusekom een zekere interna tionale reputatie heeft opgebouwd, vroeg zich af waarom er voor topspelers niet een speciale coach werd aangesteld. „De vind het jammer," aldus Marjan Luesken, „dat er alleen maar aan de jeugd wordt gedacht hoe belangrijk die ook is. Voor ons zou er ook best wat gedaan kunnen worden." Visie Het bestuur van de badmintonbond heeft een andere visie. Soerensen zal zich naast de jeugd nauwelijks met de top bemoeien, hooguit een stem hebben in de samenstelling van landenploe gen. Het tweede deel van zijn taak bestaat uit de opleiding van Nederlandse trainers. „Soerensen zal zich eerst een half jaar gaan oriënteren," vertelde Spee. „Hij moet zich natuur lijk eerst een beetje op de hoogte stellen van de structuur en het aanwezige talent. In augustus zal dan een start moeten worden gemaakt met het driejarenplan." Steen Soerensens kennis van het Nederlands badminton beperkt zich tot de dames Imre Nielsen-Rietvelt, Joke van Beusekom en Mar jan Luesken en Rob Ridder. „Ik heb gehoord", vertelde de Deen, „dat het niveau van de overige spelers niet erg hoog is." Maar dat kan natuurlijk binnen een paar jaar veranderen," voegde hij er hoopgevend aan toe. De badminton bond is in contact gekomen met Steen Soerensen via de bekende Deense voormali ge topspeler Ole Mertz. Toen in eerste instantie de contacten niet uitmondden in een relatie heeft tevens de Deense bond bemiddeld. De 30-jarige onderwijzer uit Aarhus zal het nodige werk moe ten verrichten om succes te kunnen boeken. De inmiddels 30.000 leden tellende badmintonbond bergt weliswaar het nodige talent in zich, maar dat kwam tot dusver te sporadisch naar de opper vlakte. Aan Soerensen de taak daar verandering in te brengen. FRANK WERKMAN Succesdag op Nootdorp voor Duivenvoorden (Van onze paardesportmede- werker) NOOTDORP Trainer-pikeur Wim Duivenvoorden die vorig jaar op de ranglijst van de meest winnende beroepsrijders achter Jan Wagenaar op de tweede plaats kwam, was gis termiddag in Nootdorp weer goed in de slag. In de Armweideprijs zegevierde hij met Looper T voor Mary Nimble en Loyaal van Liante. Zijn tweede overwinning boekte hij met het paard van Mevrouw Caransa Grand Geste in het in ternationale hoofdnummer over meter. De trouwe Grand Geste had een handicap van twintig meter goed te maken. De derde overwinning boekte Duivenvoorden op de streep met Larina T voor Lena Axkit Lester Kandia. Uitslagen: Ank urn-Prijs over 2000 meter: 1. Ma- rinus Roodnoot (P. Koppejan) 1.30,8, 2. Lucretia, 3. Navarro D. Toto winn: 1,80, 1,20 3,40 - 1,70, kopp: 6,90, trio: 297,00. Angerenprijs over 2380 meter: 1. Nerva (J. van Dooyeweerd) 1.31,8, 2. Nicander Boy, 3. New Yelly. Winn: 2,50,1,50 - 1,70 - 1,50, kopp: 8,40. Armweideprijs over 2000 meter: 1. Looper T. (W. Duivenvoorden) 1.29,1, 2. Mary Nimble, 3. Loyaal V. Liante. Winn: 2,30, pl: 1,20 - 5,30 - 3,10, kopp: 9,00, trio: 468,00. Ter Apelkanaalprijs (le afd.) over 2380 meter: 1. Mascotta (G. Gom- mans) 1.30,3, 2. Mondial, 3. Maiko W. Winn: 4,60, pl: 1,30 - 1,90 -1,80, kopp: 6,80. Altforstprijs (le afd.) over 1680 me ter: 1. Korinotte (J. Klinkenberg) 1.26.7, 2. Lady Wilkes, 3. Karei de Groote. Winn: 3,80, pl: 1,70 1,50 -1,70, kopp: 4,00, trio: 159,10. Airienprijs over 1680 meter 1. Grand Geste (W. Duivenvoorden 1.22.8, 2. litis Hollandia, 3. Intrest Scott P. Winn: 2,30, pl: 1,20 - 2,10 - 2,20, kopp: 3,50. AosterUtzprijs over 2000 meter: 1. Loena (W. Geersen) 1.25,1, 2. Lee Rodney, 3. Kahinga. Winn: 1,60, pl: 1,50 2,40 - 2,40, kopp: 3,90, trio: 75,90. Altforstprijs (2e afd.) over 1680 me ter: 1. Larina T. (W. Duivenvoorden) - 1.26,5. 2. Lena Axkit II. 3. Lester Kandia. Winn: 4,50, pl: 1,60 - 1,80 - 2,60, kopp: 14,30. Anneburenprijs over 2000 meter: 1. Kingston Again (P. Smit) - 1.25,4, 2. Koncorde, 3. Idaho. Winn: 2,10, pl: 1,50 - 2.20 - 1,50, kopp: 3,70, trio: 39,00. Ter Apelkanaalprijs (2e afd.) over 2380 meter: 1. Martin Tefka (W. van Buytene) - 1.29,3, 2. Lucky Star, 3. Mike Fortuna. Winn: 12,30, pl: 2,60 - 1,70 - 2,60, kopp: 22,0 De totalisatoromzet bedroeg UTRECHT Henk Elzerman (ZIAN/Vitesse) is opgenomen in de zwemploeg die van 13 t/m 15 februari in Antibes meedoet aan de Tilt-wedstrijden. OOST-BERLIJN - Tijdens in- dooratletiekwedstrijden in Oost- Berlijn is gisteren opnieuw een officieus wereldrecord ver beterd. Elfi Zinn kwam op de 800 meter tot een tijd van 2 minuten en 1.4 seconden. GENEVE De eerste titel van het Europees kampioenschap kunstrijden 1976 in Genève is gisteravond veroverd door Ale xander Zajtsev en Irina Rodni na, het Russische paar, dat sinds april van dit jaar als man en vrouw door het leven gaat De 26-jarige Rodnina, die al ze ven maal tot wereldkampioene in het paarrijden is gekroond, maakte nog al wat foutjes, die zij met haar enorme routine niet geheel kon verbloemen, slechts eenmaal ging het bordje met het maximum cijfer van zes om hoog. Dankzij een magnifieke verplichte kür van de vorige dag was de voorsprong van het geroutineerde Russische paar zo groot dat de kleine foutjes van Rodnina de titel niet in gevaar kon brengen. Eindstand: 1. Irina Rodnina/Alexan- der Zaitsev (Rusl.) plaatscijfer 9, 141,36 punten; 2. Romy Karmer/Rolf Österreich (O-Dld.) plaatscijfer 22, 137,69 pnt.; 3. Irina Vorobjeva/Ale- xander Vlasov (Rusl.) plaatscijfer 27,5 136,67 pnt; 4. Manuela Gross/U- we Kagelmann (O-Dldplaatscijfer De dodenspiraal, tegenwoordig in het programma van alle ijsparen. uitgevoerd door Irina Rodnina in nauwe samenwerking met Alexander Zajtsev. Jan Hoffmann (O-Dld.) 85,36 pnt Stand ijsdansen: 1 Loedmilla Pak- homova/Alexander Gorsjkov (Rusl.) 102.90 pnt. plaatscijfer 9; 2. Natalia Linitsjoek/Gennadi Karponosvo (Rusl.) 97,40 pnt, plaatscijfer 26; 3. Irina Moisejeva/Andrej Minenkov (Rusl.) 96,90 pnt, plaatscijfer 27. 32,5, 135,43 pnt.; 5. Karin Kunzle/- Christian Künzle (Zwi.) plaatscijfer 50.131,98 pnt. De stand na de verplichte figuren en de korte kür bij de heren is: 1. Vladimir Kovalev (Rusl.) 87,08 pnt., 2. John Curry (G.B.) 86,28 pnt.; 3. AMSTERDAM Met uitbundige vreugde vierde Deltalloyd gister avond in het gebouw aan de Nachtwachtlaan de spectaculaire overwinning van 5—2 in de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup II op bekerhouder Epitoek Boedapest Vooral coach Veronique van Ruiten kon haar geluk niet op. „Ik had alles verwacht maar dit niet", zei oud-kampioene van Nederland stralend. Haar Hongaarse collega Tibor Nyeki wilde niet naar excuses zoeken: „De overwinning van de Nederlandse meisjes was zonder meer verdiend". Bij Deltalloyd, dat in de eerste ronde vrij had geloot en in de tweede ronde MK'31 uit Kopenhagen met 5—0 versloeg, speelden Sonja Heltzel en Judy Williams voortreffelijk. Annemieke van Moorst was minder op dreef en verloor haar beide partijen. Sonja Heltzel maakte tegen Narta CSIK het karwei bekwaam af. Na 22—20 in de tweede game mochten de Amsterdamse dames feestvieren. De gedetailleerde uitslagen zijn: Annemieke van Moorst—Anna Molnar 19—21, 6—21; Sonja Heltzel—Agnes Gardosne 21—14, 21—10; Judy Williams Narta Csik 21-15, 21-12; Heltzel-Molnar 21-12, 21-16: Van Moorst-Csik 1621. 1821; Williams—Gardosne 21-5, 21-9; Heltzel-Csik 21-14, 22-20. Nederland beheerste skistrijd VAL D'ISERE De Nederlandse skiploeg heeft in Val d' Isere (FRA) de speciaal-slalom van de kampioenschappen der Lage Landen volledig beheerst Zowel bij de dames als bij de heren waren de eerste twee plaatsen voor Nederlanders. De uitslagen zijn: dames: 1. Linda Esser (Ned) 86.18, 2. Katusja Esser (Ned) 93. 98, 3. Rose Ann Hall (GB) 94.83. heren: 1. Lody Pieters (Ned) 80.59, 2. Peter van der Swaluw (Ned) 81.15, 3. Alan Lobozzo (GB) 81.84, Combinatieklassement dapies: 1. Katusja Esser. Hef en: 1. Per Bo Mahler. Ploegenklassement Slalom dames: 1. Nederland. Heren 1. Nederland. Ploegenklassement afdaling dames: 1. Nederland. Heren: 1. Belgie;. Weer Duitse club uit Coupe Internationaal (Van onze sportredactie) DEN HAAG De strijd om de Coupe Internationaal die door de organisatie als zeer interes sant enkele maanden geleden was aangekondigd loopt weer op een Nederland België ge beuren uit Trok enkele weken geleden Krefels zich plotseling terug, deze week deed Keulen en een voor Krefeld ingevallen Duits team de inschrijving on gedaan. De vraag is nu of Bad Nauheim zich ook niet zal terugtrekken. Voor deze Coupe Internationaal is nog geen Duitse club in actie geweest. Het Comité Coupe In ternationaal zal nqg proberen een club voor deze competitie aan te trekken. De derde wed strijd van HYS tegen Brussel zondagavond gaat niet door. De Brusselse ploeg moet plotseling aantreden tegen CPL Luik. HYS komt toch voor de Neder landsecompetitie tweemaal in actie. Morgen avond tegen de ORWO en zaterdagavond uit te gen de Grasso Eagles in Den Bosch. DEN HAAG De Russische ploeg voor de damesschaats wedstrijd tegen Nederland, za terdag en zondag in Assen be staat uit: Loedmila Ankoedimo- va, Vera Brindsei, Tatjana Sele- kova, Ljoebov Pogodajeva, Gali- na Nikitina en Galina Stepans- kaja.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15