Ceidóe Somant i'OOR GROENTF,-TELERS WAS 1975 GOED JAAR Oproerpolitie slaat betogingen in Madrid uit elkaar KWJ fel tegen wetsontwerp winkelsluiting INBREKERS HAALDEN VIA RIOOL PARIJSE BANKKLUIZEN LEEG - Opnieuw werktiidver- korting Kosten WK veel hoger Lockheedagent Teengs Gerritsen neemt advocaat in de arm Helicopterpiloot beboet voor reddingsvluchten PAGINA 13 Brief van ,,de negen" HET IS MINDER HET „WAT" dan „het feit dat" waarom de brief van de negen directeuren van Nederlandse topondernemingen aan de regering als iets spectaculairs behandeld wordt. Voorzitter Van Veen. van de overkoepelende werkgeversorganisatie VNO. heeft gelijk als hij opmerkt, dat de topdirecteuren niets zeggen wat van werkgeverszijde of uit andere hoeken al niet eerder ter kennis van de regering is gebracht. Hier en daar is op de geste van de „negen" nogal paniekerig gereageerd vinden we; een deel van de linkse pers. enkele politici en vakbondsleiders doen alsof de „negen" van plan zijn een sociaal-economische coupe uit te voeren. Wie nuchter blijft en hiervan zijn niet alleen in werkgeverskringen, maar zelfs in de vakbeweging voorbeelden gegeven - kan concluderen dat de topdi recteuren het kabinet een blijk willen geven van hun zorg voor de nationale economie, zoals van andere zijde vaak blijk gegeven wordt van bezorgdheid voor de werkgelegenheid en het redelijk welzijn van iedereen. Ieder Nederlander heeft het recht om - alleen of met anderen - zo'n stap ook buiten het vaste organisatiepatroon te zetten. NATUURLIJK IS DE BRIEF van de negen" op bepaalde punten eenzijdig; zo min als van de vakbeweging ooit verwacht mag worden dat ze bij welvaartsvermindering in het belang van de werkgelegenheid de kat de bel zal aanbinden, staan grote onderne mers Voorop in de rij om aan te dringen op structurele onderne mingsverandering en in het belang van een rechtvaardiger samenle ving. Zoals op politiek terrein is ook in het bedrijfsleven de botsing van opinies nodig om te kunnen komen tot beslissingen welke werkelijk in het algemeen belang zijn. De brief van de „negen" is geen evangelie waaruit regering en Kamer blindelings afleiden, hoe ze hun verantwoordelijkheid voor het land kunnen waar maken. Wie hierop paniekerig reageert, wekt de schijn dat hij de confrontatie van eigen met andermans ideeën ontwijken wil. Een slecht uitgangspunt voor democratische beslissingen. Hoorzitting GAAT DE TWEEDE KAMER IN op een suggestie van de P.P.R., dan komt de Zuidmolukse kwestie ook via een eigen onderzoek bij het parlement aan de orde. De volksvertegenwoordiging moet natuurlijk niets nalaten dat zinvol kan zijn bij het nemen van beslissingen. Maar is er op dit moment aan een rechtstreeks gesprek tussen Kamer en Zuidmolukse vertegenwoordigers behoef te? Sinds anderhalve maand beschikken alle Kamerleden over een berg verklaringen, standpuntbepalingen en verlangens van de in ons land wonende Zuidmolukkers. Dezer dagen gaat het kabinet-Den Uyl een rechtstreeks gesprek aan met de heer Manusama en zijn adviseurs. Het kan alleen maar zinvol zijn als de Kamer eerst het regeringsverslag over dit gesprek afwacht. Temeer omdat enkele Zuidmolukkers dreigen met nieuwe en nog hardere acties, als het overleg met Nederlandse autoriteiten niet tot de conclusies leidt welke zij begeren. Onder zulke omstandighe den heeft een hoorzitting die gaat lijken op overleg „met het mes op tafel" geen zin; in tegendeel: ze schept grote risico's. |97(jONDERDAG 15 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT IMBURG AIRLINES" eerste machine van de nieuwe vliegmaatschappij „Limburg Airlines" landde gisteren op het gveld Beek in Limburg. Het was een CL-44 vrachtvliegtuig dat Limburg Airlines huurde onder naam Limburg Aircargo. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll CIA-agenten in Engeland Londen Het linkse Britse weekblad Time Out heeft gisteren de namen genoemd van vier personeelsleden van de Amerikaanse ambassade in Londen die werkzaam zouden zijn als CIA-agenten. Het weekblad schreef dat het aantal Cia-agenten in Groot-Brittan- nië sinds mei van 60 tot 70 is gestegen. Volgens het artikel zouden John Pereira, Thomas Blackshear en Adward Dunn enkele van de hoogste Cia-functionarissen in Groot-Brittannië zijn. De Amerikaanse ambassadeur Richardson, die morgen naar Was hington vertrekt om het ambt van minister van handel op zich te nemen, zei op een afscheids-persconferentie: „Ik zou het artikel als onbeduidend hebben beschouwd, als Richard Welch niet on langs in Athene was vermoord". Richardson zei dat de kans op toekomstige moordaanslagen de uitgevers er misschien van zouden moeten hebben weerhouden dit soort informatie te publiceren. Richard Welch, een lid van de Amerikaanse diplomatieke staf in Athene, was enige weken geleden vermoord door onbekend geble ven lieden toen hij met zijn gezin terugkeerde naar huis van een kerstviering op de ambassade. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli EN HAAG (ANP) Voor de Neder- todse groentetelers is 1975 een redelijk led jaar geweest. Anders dan begin irig jaar werd gevreesd hebben zij glo- lal gesproken en uitzonderingen voor ikele produkten daargelaten, in hun istegen prijzen voldoende compensatie ivonden voor de kostenstijgingen. it heeft de plaatsvervangend voorzitter van het pduktschap voor groenten en fruit, de heer H. [ijnders, vanmorgen geconcludeerd in zijn nieuw- irsrede. Niet bevredigend, zo zei de heer Reijnders, was 1975 voor de fruit- en champignonteelt. Wat betreft de fruitteelt beklemtoonde hij dat nog steeds geen goed evenwicht is tot stand gekomen in de vraag naar en het aanbod van appelen. Hij sprak de verwach ting uit dat ook in 1976 het prijspeil van appelen vrij laag zal zijn. De heer Reijnders rekende voor dat de groentenaanvoer op de veilingen vorig jaar 1.433.000 ton bedroeg. Dat is een procent meer dan in 1974 en iets minder dan in de twee jaren daarvoor. De waarde van de aangevoerde groente beliep 1,31 miljard. Dat is 9.8% meer dan in 1974 Op zichzelf zou dit waarschijnlijk juist voldoende zijn geweest om de kostenstijgingen te compense ren. Indien men evenwel in aanmerking neemt dat de produktiviteit andermaal is toegenomen, moet toch worden geconcludeerd dat 1975 voor de groen tetelers een beter jaar is geweest dan 1974. Als belangrijke oorzaak van het goede resultaat wees de heer Reijnders de slechte weersomstandigheden elders in Europa aan. Die leidden tot kleinere groente-oogsten bij de buitenlandse concurrenten en dus tot betere afzet-mogelijkheden voor Nederland se glasgroenten en conserven. Omdat men er niet vanuit mag gaan dat het weer elders in Europa slecht blijft, waarschuwde Reijnders ertegen om op grond van de behaalde resultaten tot een uitbreiding van de produktie van de belangrijkste glasgroenten over te gaan. Premier van Maleisië overleden LONDEN - „Le Tun" Abdoel Razak, sinds 1970 premier van Maleisië, is gisteren in een Lon- dens ziekenhuis op 53-jarige leeftijd overleden. Razak vertoefde sinds bijne een maand in West-Europa, waar hij in Parijs en Londen een behan deling voor leukemie en verkal king onderging. „Le Tun" Abdoel Razak, was sinds september 1970 premier van de federatie Maleisië. Deze Maleisische aristocraat - „Le Tun" is de tite voor iemand van nobele geboorte - was de sterke man uit een land waar ethni- sche afkomst en geboorte van doorslaggevende betekenis zijn voor een kans op carrière. De pro-westerse coalitieregering die hij leide behaalde in augustus 1974 een klinkende stembus overwinning die haar in staat stelde vrijwel zonder oppositie te regeren. Utrecht (ANP) De organisatie voor werkende staatssecretaris volstrekt niet in het belang van bepaald dat winkels maximaal 55 uur per week andere werknemersorganisaties als bij voorbeeld jongeren KWJ heeft zich gisteren in een tele- het winkelpersoneel en met name niet van de open mogen zijn en dat één koopavond per week de NW-bond Mercurius zijn er weinig gelukkig gram aan minister-president Den Uyl en staats- grote groep jeugdige personeelsleden. „De rege- mag worden gehouden alsmede 29 koopavonden mee. De KWJ kondigt acties aan tegen het secretaris Hazekamp van economische zaken, ring kiest met haar plannen niet voor de kleine per jaar extra. Op zaterdagmiddag mogen de wetsontwerp en merkt op dat wat haar betreft vierkant tegen het wetsontwerp over de winkel- man, maar voor het grootwinkelbedrijf. Wij eisen winkels open blijven. het kabinet mag vallen als het deze plannen sluiting gekeerd. intrekking van het wetsontwerp", zo staat in het doorzet. Volgens KWJ werken in het winkelbe- Volgens de KWJ zijn de voorstellen van de telegram. In het wetsontwerp wordt onder meer Met name dit laatste punt zint de KWJ niet. Ook drijf 100.000 personen die jonger zijn dan 18 jaar Oproerpolitie in Barcelona volgt een demonstrerende menigte (boven) om vervolgens erop los te slaan (beneden). (Van onze correspondent) PARIJS Inbrekers die via de riolering een bank in het hart van Parijs zijn binnengedrongen, hebben in de nacht van dinsdag op woensdag ver-, moedelijk één van de grootste buiten binnenge haald van de laatste ja ren. Veertig particuliere kluizen werden op vak kundige wijze opengebro ken en leeggehaald. Daar de kluizen door prfve-per- sonen gehuurd waren zal de globale waarde van de inbraak eerst bekend worden als alle belang hebbenden een opgave van de inhoud van hun De inbrekers maakten ge bruik van het vermaarde Parijse riolsysteem om bij de bank te komen. Daar moesten ze evenwel een zware keldermuur door breken om in de kluis- ruimte te belanden, waar ze dan ook elke kluis met acetyleenbranders en an der gereedschap openbra ken. De alarminstallatie die de bank met het naastbijzijnde politiebu reau en met de woning van een van de direkteu- ren verbindt, trad in werking. De politie verge zeld van de betrokken di- rekteur begaven zich in derhaast naar het bankge bouw, waar echter alles volkomen normaal leek. Terwijl politie en direk- teur tot de slotsom kwa men dat het hier loos alarm betrof, veroorzaakt door trillingen van het verkeer, gingen de inbre kers enkele meters bene den hun voeten rustig met hun werk door. Het kwam bij de politie en de bank- direkteur niet op de kel derverdieping te inspekte- ren, omdat alles in het hele gebouw normaal was en er geen enkel spoor van inbraak te bekennen viel. Minister van der Stoel: OVERLEG ZEEGRENZEN ARUBA WORDT VOORTGEZET Weeroverzicht IADRID (Reuter - UPI) - Ipaanse oproerpolitie heeft gis- eren slag geleverd met meer lan tweeduizend betogers in iet centrum van Madrid nadat Ie regering de posterijen onder nilitair gezag had geplaatst om iet hoofd te bieden aan de Chaotische situatie die was ont- itaan door stakingen die begin leze week bij de posterijen wa ren begonnen. be voornamelijk jeugdige de monstranten brachten het ver keer tot stilstand door gepar keerde auto's dwars over de ttraten te zetten. j Antwerpen De 550 werkne mers van de nv De Vlijt te j Antwerpen, uitgever van de Ga zet van Antwerpen, hebben gis- teren bij de directie van deze j krant een staking aangekondigd per 1 februari. De directie heeft namelijk, zonder de onderne mingsraad ook maar op eniger- I lei wijze te raadplegen, besloten de lonen van alle werknemers met tien procent te verlagen om het bedrijf uit de huidige finan ciële moeilijkheden te redden. De werknemers van de nv De Vlijt besloten tot een staking voor onbepaalde tijd, nadat zij een referendum hadden gehou den, waaraan 475 man van het personeel deelnam uit alle secto ren van het bedrijf, de redactie, de administratie en het techni sche personeel. Terwijl helikopters boven het centrum cirkelden om aanwij zingen te geven ging de politie de betogers met wapenstokken en traangas te lijf. Uit de beto gende menigte klonken kreten als „vrijheid", „amnestie" en „geen bevriezing van de lonen". De betogers probeerden in de buurt te komen van het hoofd postkantoor, waar gister zeven beambten door de militaire poli tie werden gearresteerd. Vol gens autoriteiten hadden zij ge weigerd bevelen van officieren te gehoorzamen, die op grond van het regeringsbesluit de pos tafdelingen instructies kwamen geven. Het besluit betekent dat de PTT-beambten bij het leger zijn ingelijfd. Men kon gisteren dan ook postbestellers zien die met een ,M', voor militair, op hun mouw de ronde deden. In Berritz op 35 kilometer van Bilbao is de zoon van een welge stelde Baskische fabrieksdirec teur ontvoerd, zo is van welinge lichte zijde in Bilbao vernomen. •De nog onbekende ontvoerders eisen voor de vrijlating van de 26-jarige Jose Luis Arrasate een losgeld van 100 miljoen pesetas. CARACAS Nederland en Ve nezuela hebben zich bereid ver klaard de onderhandelingen voort te zetten over het dispuut over de ïeegrenzen tussen Ve nezuela en het eiland Aruba. Dit heeft minister Van der Stoel van buitenlandse zaken medegedeeld na een officieel bezoek van vier dagen aan Ve nezuela. Aruba is het eiland van de Ne derlandse Antillen dat het dichtst bij Venezuela ligt. Aruba heeft een zeegrens van drie mijl, Venezuela heeft er een van twaalf en die schuift heen over de Arubaanse. In het omstreden zeegebied zouden zich grote voorraden olie onder de oceaan bodem bevinden. Wij waren het er beide over eens dat het overleg spoedig moet worden hervat met als doel het oplossen van de nog uitstaande problemen, aldus mi nister van de Stoel, die in Vene zuela ook besprekingen had ge voerd met president Hernandez en andere vooraanstaande figu ren uit kringen van de regering en het bedrijfsleven. IJMUIDEN Hoogovens heeft voor een periode van zes weken verlenging van de werktijdver korting aangevraagd voor 4.800 van de 24.000 personeelseden. De zesweekse periode gaat in op 18 januari. De gemiddelde werk tijdverkorting zal naar verwach ting vijftien procent gaan bedra gen. Een en ander is vanmorgen door Hoogovens meegedeeld. De aanvraag is. aldus het concern, besproken met de betrokken in terne overlegorganen en met de werknemers- en werkgeversor ganisaties. Ontslagen bij KNSM teruggedraaid Utrecht (ANP) Na de dinsdag door 150 werknemers gehouden prikstaking, heeft de directie van de Koninklijke Nederlan- dese Stoomboot Maatschappij gisteren voorgesteld het ontslag van de zes telexistes om te zet ten in een schorsing. Dit op voorwaarde dat er een arbitra ge-commissie in het leven wordt geroepen. De telexistes hebben in principe met het voorstel ingestemd, zo heeft woordvoerder B. Duym van de vervoersfederatie NVV- NKV gisteren meegedeeld. De telexistes gingen vorige week vrijdag in staking om van de directie een ander dienstrooster af te dwingen dat de spannin gen op de telexkamer zou doen afnemen. Toen zij daarop ont slagen werden volgde de prikac- tie van 150 van hun collega's. Deze brachten hiermee hun soli dariteit met de telexistes tot uit drukking. De Bilt Het vrij zachte weer zal ook morgen voortduren. Om een hogedrukgebied, waarvan het centrum zich vanmorgen bo ven de zuidwestpunt van Enge land bevond, wordt met weste lijke wind vrij zachte, van de subtropen afkomstige lucht naar Nederland gevoerd. In de aangevoerde lucht komt veel be wolking voor, waaruit mogelijk hier en daar wat regen of mo tregen kan vallen. Het hoge drukgebied, dat maar weinig van plaats verandert, brengt ook in het alpengebied voor de tijd van het jaar vrij zacht weer. Een ander zwak hogedrukge bied zorgt in Noordwest-Europa voor echt winterweer. Helsinki b.v. meldde vanmorgen een mi nimumtemperatuur van 25 gra den onder het vriespunt. Vooruitzichten voor zaterdag: Wisselvallig en iets kouder. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0-3. Min. temp.: omstreeks 2 gra den. Max. temp.: omstreeks 5 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. BUENOS AIRES Door de economische crisis en een infla tie in eigen land van ruim tweehonderd procent zijn de kosten van het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voet bal 1978 in Argentinië aanmer kelijk hoger geworden dan de oorspronkelijke berekeningen hadden voorzien. Zo heeft het ministerie van so ciale zaken vastgesteld dat de kosten voor de verbouwing en nieuwbouw van de zes stadions inmiddels verdubbeld zijn. In totaal zouden deze zo'n 50 mil joen gulden bedragen. Gazet dreigt met staking bij gedwongen loonsverlaging (van onze correspondent) LIJN 76 eertig particuliere a werden op vak je wijze opengebro- i leeggehaald. Daar izen door prfve-per- gehuurd waren zal bale waarde van de >k eerst bekend n als alle belang- nden een opgave e inhoud van hun De inbrekers maakten ge bruik van het vermaarde Parijse riolsysteem om bij de bank te komen. Daar moesten ze evenwel een zware keldermuur door breken om in de kluis- ruimte te belanden, waar ze dan ook elke 1 acetyleenbrander: der gereedschap ken. De alarmii die de bank i naastbijzijnde p reau en met de van een van de ren verbindt, werking. De polit zeld van de betrc LIJN 76 Deze Amerikaan heeft zijn hoofd al bij het feest dat dit jaar in de Verenig de Staten gevierd gaat worden: het 200 jarig bestaan van de republiek. Hij hoopt dat de harige cijfers 76 op zijn overigens kaal- geschroren hoofd anderen eveneens op feestelijke ge dachten zullen brengen. Amin denkt aan interventie Kampala (RH) President Idi Amin van Oeganda meent dat hij ertoe kan worden gedwongen een grote mogendheid te verzoeken in de Angolese burgeroorlog te interveniëren. Hij is er zeker van dat hij op de kortst mogelijke termijn daarvoor de noodzakelijke troepen krijgt. Dit blijkt uit een uitzending van radio Oeganda. Amin zei niet welke grote mogendheid hij in gedachten heeft. De huidige voorzitter van de OAE onthulde tevens dat Ethiopië de MPLA heeft erkend als de enige wettige regering van Angola. Voorbereiding verkiezingen in Portugal Lissabon De Portugese rege ring heeft bekendgemaakt, dat morgen officieel een begin zal worden gemaakt met de voorbe reiding voor nationale verkiezin gen die ten doel hebben de wet gevende en uitvoerende macht van de militairen over te dragen aan de politieke partijen. Naar de minister van binnen landse zaken, schout-bij-nacht Vasco de Almeida e Costa, mee deelde zal de plechtige opening van de periode ter voorberei ding van de verkiezingen wor den bijgewoond door tal van hoogwaardigheidsbekleders. De regering heeft nog geen da tum voor de verkiezingen vast gesteld, maar zij heeft wel be loofd dat deze tegen 25 april zullen worden gehouden. Op die datum zal het twee jaar geleden zijn dat door en militaire staats greep een eind werd gemaakt aan de rechtse dictatuur. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vertegenwoordiger in Nederland van de Amerikaanse Lockheed fabrieken Teengs Gerritsen wil een juridische vervolging inzetten tegen de Amerikaan Ernest Hauser die hem van oneerbare financiële manipulaties heeft beschuldigd. De heer Teengs Gerritsen heeft zijn advokaat mr. A. G. Maris opdracht gegeven de mogelijkheden hiertoe te onderzoeken. Ernest Hauser is een ex-employee van de Lockheed fabrie ken. De onwettige financiële handelingen waarvan deze Teengs Gerritsen heeft beschuldigd, hebben betrekking op de gang van zaken rond de aankoop van Starfighters in Nederland en van de KLM- bestelling van de Superconstella- tion. Hauser heeft soortgelijke beschuldigingen gericht aan het adres van de oud-directeur verkoop van Lockheed in Europa, Fred Meuser. Duidend op deze twee heren sprak Ernest Hauser van de „Hollandse maffia". Teengs Gerritsen vanmorgen: „Ik wijs alle beschuldigingen voor de volle 100% van de hand. Enkele maanden geleden al heb ik mij bereid verklaard voor de Amerikaanse senaats- commisie die zich hiermee bezig houdt, te komen getuigen. Die bereidheid heb ik nog steeds", aldus de Wassenaarse vriend van prins Bernhard wiens naam in deze affaire ook al is gevallen. MÜNCHEN - Een rechtbank in München heeft gisteren de Amerikaanse helicopter-piloot Barry Meeker tot een boete van 2.000 gulden veroordeeld wegens „het illegale landen buiten openbare vliegvelden en het niet-geoorloofde vervoer van perso nen". Meeker, oud-kapitein van het Amerikaanse leger en woonachtig in de Bondsrepubliek, werkte sinds 1970 als helicopter-piloot voor Westduitse ondernemingen. Hij had ook drie vluchten naar Tsjechoslowakije gemaakt. Bij de laatste vlucht in augustus 1975, kon hij ontkomen met drie passa giers nadat hij een medewerker en een vierde vluchteling had moeten achterlaten omdat hij door de Tsjechoslowaakse grens wacht werd beschoten. Meeker werd daarbij in een van de armen geraakt maar het gelukte hem met zijn machine München te bereiken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13