Groot-ondernemers strijden nu met open vizier Onverteerbare ideologieën in Baader-Meinhoff-proces Kamerfracties boos over uitblijven voorstel gewetensbezwarenwet SOCIALISTISCHE FRACTIELEIDER ED VAN THIJN: Zeker vijf jaar nodig voor herstel van economie Russische gevangene Maak sportvliegveld in hoek AlphenGoudaUtrecht Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin HOGER BEROEP PROCES FRANSE KALIMIJNEN Oplossing Oudejaar- spuzzel WOENSDAG 14 JANUARI 1976 PAGINA 7 Sterk verdeelde mening over brief van negen top-managers (Van onze verslaggevers) DEN HAAG - Drs. Ed van Thijn, voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de PvdA vind het „verheugend, dat de wer kelijke economische machthebbers zich in de politieke strijd mengen. Want het is beter met open vizier te strijden, dan achter de schermen," aldus Drs. Van Thijn in zijn commentaar op de brief van de negen topfi guren uit het Nederland se bedrijfsleven over de zorgelijke economische situatie, welke brief gis teren openbaar gemaakt is. De voorzitter van de socialisti sche Tweede-Kamerfractie ge looft, dat „de negen top-econo- men" een stuk geloofwaardiger zouden zijn geweest, als juist zij niet alleen maar iets zouden vragen, maar ook iets zouden hebben aangeboden, namelijk de garantie, dat meer winst ook zou betekenen: meer werk. „Tenslotte zijn werkgevers er om werk te geven," aldus Drs. Van Thijn. Drs. M. Peijnenburg, sociaal- economisch specialist van de KVP-Tweede-Kamerfractie, stel de gisteren vast dat zijn fractie bij haar oordeelvorming reke ning dient te houden met de opvattingen van de negen top managers. „Wij signaleren op vattingen, die in velerlei kring leven. Maar de mate waarin wij er rekening mee houden is voor ons een kwestie van afweging. Veel is afhankelijk van de vorm van de wetsvoorstellen, welke ons van de zijde van de regering bereiken," aldus Drs. Peijnen burg, die de brief van de top economen een ongebruikelijke gang van zaken vindt. Hij heeft echter wel de overtuiging, dat de brief voortgekomen is „uit een diepgewortelde zorg over de ontwikkelingen, waarmee de ne gen grote en sterke ondernemin gen worden geconfronteerd." Van Dr. Bas de Gaay Fortman, voorzitter van de PPR-fractie in de Tweede Kamer kwam een totaal andersluidend commen taar. Hij ziet in de brief van de negen „een bewuste poging om alle beschikbare krachten te mobiliseren, om het kabinet- Den Uyl om zeep te helpen." Hij zegt in zijn antwoord aan de negen topmannen verder: „U probeert het politieke klimaat grondig te bederven onder het mom van het verlangen naar een beter ondernemingskli maat." Volgens de PPR-fractie- leider geeft de brief hem reden tot grote zorg over de toekomst van de economie, omdat, zo meent hij, „uit de verklaring een onthutsend gebrek aan inzicht in de samenhang tussen econo mische en sociale problemen spreekt". Voorzitter Lanser van het CNV denkt daarover iets anders, wanneer hij zegt, het niet onge woon te vinden, dat negen topfi guren van het Nederlands be- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TOPMANAGER VAN DEN BRINK: (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Volgens Drs. J. T. M. van den Brink, president-di recteur van de Am robank en een van de negen ondertekenaars, die aan de ministerraad een brief over de slechte economische situatie gestuurd hebben, heeft Nederland zeker nog vijf jaar nodig om uit de moeilijkheden te komen. Alleen al voor het terugdringen van de werkloosheid van 150.000 mensen moet volgens hem per jaar zeker 3 miljard gulden geïnvesteerd worden. Daarom zullen, meent hij, de collectieve lasten niet meer mogen stijgen en zal de produktie omhoog moeten met een gemiddelde groei die tenminste gelijk is aan die van de andere industriële landen. Drs. Van den Brink, kort na de oorlog minister van economische zaken, die de eerste industrialisatienota uitbracht en Mr. G. A. Wagner van de Shell, zeiden gisteravond in de NCRV-tv-rubriek Hier en Nu dat de negen topmanagers blijven doorgaan met te wijzen op de noodzaak van een beter economisch beleid omdat zij het, als mede-verantwoordelijk voor het economisch leven, noodzakelijk vinden dat de situatie verbetert. Illlllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll drijfsleven schriftelijk uiting hebben gegevan aan hun zorg voor de nationale economie en de werkgelegenheid. „Ik geloof niet, dat de briefschrijvers daar mee blijk hebben willen geven van politieke machtsuitoefening en beïnvloeding ervan." Daarmee had de heer Lanser een tegengestelde opvatting aan die van NW-voorzitter en te vens federatievoorzitter NV- V/NKV Wim Kok. Deze stelde namelijk in zijn commentaar vast, dat het wel een machtsuit oefening was, ook al noemde hij het schrijven van een dergelijke brief „volkomen legitiem". De heer Kok noemde het wel een nieuw element in de discussies over het sociaal-economisch kli maat, dat werkgeversorganisa ties en individuele ondernemers steeds meer invloed gaan uitoe fenen op de politieke besluitvor ming. Hij noemde dat een nieu we taktiek van de ondernemers, omdat „er zoveel belangrijke potjes op het vuur staan, zoals de vermogensaanwasdeling, de personeelsraden en andere za ken die verband houden met de structuur van onze samenle ving." Met dit laatste was CNV- voorzitter Lanser het eens, toen hij opmerkte.dat de brief eenzij dig is, omdat de economische problemen niet beoordeeld wer den „in samenhang met proble men, die verband houden met de struktuur van onze samenle ving." Fractievoorzitter Wiegel van de WD heeft de regering gisteren al schriftelijk gevraagd naar haar oordeel over de brief van de negen topmanagers. Hij vraagt onder meer of de rege ring aan deze noodkreet conse quenties voor haar beleid zal verbinden. De CHU meent dat de regering de brief niet kan negeren. „De nood moet wel hoog gestegen zijn, voordat deze ongebruikelijke stap wordt on dernomen," aldus CHU-fractie- leider Dr. R. Kruisinga. Hij was het ermee eens, dat het kabi netsbeleid zeer duidelijk omge bogen moet worden „wil de werkloosheid en de geldont waarding effectief worden be streden." MOSKOU (AP) Volgens een Russische dissidente in Moskou, mevrouw Malva Landa, wordt een in de Sov jet-Unie geboren zakenman, die zich na de Tweede We reldoorlog in Engeland ves tigde, al sinds 1968 in Rus land gevangen gehouden. De man, Nikolai Budulak- Sharygin (49), werd in 1968 gearresteerd toen hij voor zijn Britse firma een zaken- bezoek aan Moskou bracht. Op 15-jarige leeftijd werd de in de Oekraïne geboren Budulak- Sharygin door de nazi's in Duitsland te werk gesteld. Na afloop van de oorlog bevond hij zich in de Britse zone. Hij ves tigde zich in Londen en studeer de af aan de Londense universi teit. Toen hij in 1968 voor zijn firma een bezoek aan Moskou bracht werd hij gearresteerd en be schuldigd van verraad omdat hij na de oorlog niet naar Rus land was teruggekeerd en van samenwerking met de Duitsers. Hij werd veroordeeld tot twee Jaar gevangenisstraf en zeven jaar werkkamp. Volgens mevrouw Landa lijdt hij aan een hartkwaal en heeft hij hoge bloeddruk, maar wei gert hij zich te laten opnemen in het gevangenishospitaal we gens de onhygiënische toestand, die daar zou heersen. Do Britse regering kan niets voor hem doen, omdat hij nooit Brits staatsburger is geworden, aldus een woordvoerder van het consulaat in Moskou. 'ij wel, wij niet Terwijl een man in het Ameri kaanse Islington nog maar net ge bruik kan maken van een zo goed als ondergesneeuwde telefooncel, laat in West-Europa Koning Winter het danig afweten. Met name in het Friese Sneek wordt hem dat niet in dank afgenomen. Al jarenlang wor den daar de beroemde Friese door lopers in serie geproduceerd. Maar het wachten is op een flinke vorst periode, want de voorraad groeit en groeit. Illllllllllllllillllllillllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ VOORSTEL HAVENMEESTER ZESTIENHOVEN: ROTTERDAM (ANP) Het zou volgens haven meester Zuidema van het vliegveld Zestienhoven ideaal zijn, wanneer de sportvliegerij een plaats zou kunnen vinden in de driehoek Alphen a.d. Rijn—Gouda—Utrecht. In deze streek is volgens hem nog ruimte en de overlast aan de dun gezaaide bevolking zal er gering zijn. „Bovendien is een dergelijk vliegveldje voor iedereen in de Randstad gemakkelijk bereikbaar." Het zou, meent hij verder, een goede uitwijkmogelijkheid zijn voor Zestienhoven en Hilversum. Havenmeester Zuidema van Zestienhoven schrijft dit in zijn jaaroverzicht over de aktiviteiten op het vliegveld Zestienhoven, waar de sportvliegerij, zijnde te storend voor de omgeving, steeds meer teruggedrongen wordt. Hij heeft thans bij de Rijksluchtvaartdienst een aanvrage ingediend, om de grasmat van Zestienhoven waarvan de sport vliegerij gebruik maakt, tijdens de weekeinden en de feestdagen te sluiten. Uit het jaaroverzicht blijkt, dat er in 1975 op Zestienhoven minder passagiers-charters geweest zijn, maar dat het vrachtvervoer is toegenomén. Ook het zakenverkeer groeide belangrijk. De lijn diensten kunnen zich, aldus het verslag, verheugen in een toenemende belangstelling. Twee kinderen op avontuur VENLO (ANP) Twee kinde ren van de familie E. uit Herten bij Roermond, de 10-jarige Mar cel en de 12-jarige Carla, zijn maandagavond op avontuur ge gaan. Terwijl de ouders dach ten dat het tweetal in bed lag, pakten broer en zus in Roer mond de trein naar Venlo. Daar belden zij tegen 11.00 uur aan bij een woning en vertelden dat ze thuis waren weggelopen. De bewoonster waarschuwde de politie, die contact opnam met de ouders. Deze waren stomver baasd te horen dat hun kinde ren in Venlo waren, omdat zij van hun verdwijning nog niets gemerkt hadden. Door de zor gen van de rijkspolitie it het avontuurlijke tweetal tegen mid dernacht weer bij de ouders te ruggebracht. IADVERTENTIE J Een begrip voor de doe-het-zelver en onmisbaar voor de bouw Kant-en-klare kunstharspasta met super hechtkracht gebruik de Eindeloos vele toepassingen zo wel buiten als binnen o.m. houtrot herstellen, betonrepa ratie, ragdun pleisteren, dik plamuren, bijwerken stopverf. Uitvlakken traptreden of vloe ren. Afdichten lek balkon, goot. scheuren of kieren, ook om leidingen. Herstel natuursteen. Alleen v pasta eii omroeren en zonodig enkele druppels water toevoegen keramiek, antiek. Hechtvulling tussen hout en steen (leggen plavuizen). Hechting aan elk materiaal, droog of vochtig, ook aan metaal of glas. Ideaal voor handenarbeid. En dit is nog maar een greep uit de gebruiks aanwijzing in elke pot of em mer. onder het deksel. dé oplossing voor definitieve reparatie bij onderhoudswerk, res tauratie, renovatie, vernieuwbouw en nieuwbouw. Op internationaal niveau te Londen bekroond met "The Blue Ribbon". Krimpt of scheurt niet, slijtvast en blijvend taai-elastisch. Alkali-, electroliet-, dooizout-, olie- en zuurbestendig. Onschadelijk voor de handen en houdbaar, ook bij aangebroken pot of emmer. Bij o.m. Verfh/IJzerw/DHZ-winkels/Bouwmarkten 0,6 kg 5,95; 1 kg 9,25: 2 kg 16,50; 5 kg 32,65; incl. 16°« BTW. Producent: Fijnzandbv, Hilversum, tel. 02150-47547. telex 43103 DEN HAAG (ANP) Het proces, dat een Westlandse tuinder tegen de Franse kalimijnen had aangespan nen wegens de verzilting van het Rijnwater, wordt dinsdag 20 januari behandeld in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag. De civiele rechter bij de recht bank in Rotterdam achtte zich destijds niet bevoegd een uit spraak te doen. De stichting Reinwater, die het initiatief tot deze particuliere actie had ge nomen, werd door de rechter veroordeeld tot het betalen van de proceskosten. De stichting had het proces aan gespannen, omdat het afvalzout van de kalimijnen in de Elzas, waarvan dagelijks grote hoe veelheden in de rivier worden geloosd, schade aan de West landse tuinbouw berokkent. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek schat de totale schade op 30 miljoen per jaar. Op 12 mei 1975 verwees de Rot terdamse rechter, mr. L. Erades, de zaak naar de Franse rechter. Hij meende, dat het proces thuis hoort waar het zout in de Rijn wordt geloosd. De raadsman van de stichting, mr. J.R. Voute, had zich tijdens de behandeling van de civiele zaak op 24 maart vorig jaar beroepen op artikel 5 sub 3 van het verdrag van Brussel. Op grond hiervan kan iemand in het land waar de schade wordt toegebracht door de rechter opgeroepen worden. Het zout wordt in Frankrijk ge loosd, maar brengt in Neder land schade toe. Als de zaak voor de Franse rechter komt, heeft de stichting weinig hoop dat het ooit tot een veroordeling komt. De raads man van de kalimijnen, mr. C.D. van Boeschoten, had er tijdens de behandeling al op gewezen, dat de kalimijnen zich strikt houden aan de in Fran krijk geldende voorwaarden voor de lozing. Onze Oudejaarspuz- zei „Magere herinne ring", heeft beslist geen magere oogst aan oplossingen op geleverd. De meeste foute inzenders struikelden over onder werp 5, waarvoor zij „Mo numentenjaar" invulden, terwijl hier duidelijk het omstreden kei-monument voor koningin Wilhelxnina was bedoeld. Ook num mer 11 leverde nog wel eens problemen op, om dat men de cameraman over het hoofd had gezien duidend op Bert Haan stra's film „Dokter Pulder zaait papavers" en niet op drug-handel. De juiste oplossing, zo kort mogelijk weergege ven, luidde: 1. Italië—Ne derland (1—0 en niet 0—0), 2, Actie „honden doe het in de goot", 3. Suriname onafhankelijk, 4. Amsterdam 700 jaar, 5. Monument Koningin Wil- helmina, 6. Kopstoot Grie- k—Quaars (Feyenoord P.S.V.), 7. C.D.A., 8. Hete zomer 1975, 9. Blokkade binnenschippers, 10. Touwtrekken tussen werkgevers en werkne mers, 11. „Dokter Pulder zaait papavers", 12. Boe renprotest Binnenhof, 13. Stijgende werkeloosheid, 14. Naturistenstrand, nachtwacht beschadigd, 16. Jaar van de vrouw. Loting was noodzakelijk om de prijswinnaars aan te wijzen. De gelukkigen waren tenslotte: le prijs 100,-: F. C. Kok, Melis Stoke- laan 212, Den Haag. 2e prijs 50,-: Jo- sée Meyer, Sehubert- laan 233, Leiden. 3e prijs 25.- Mej. R. Oostdam, Egbert de Grootstraat 20, Noordwijk aan Zee en Van Zeijl, Ley- weg 3, Wateringen, Wat de overige deelne mers betreft: Volgertde keer meer geluk toege wenst. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De linkse rege ringspartijen PvdA en PPR, de ARP en de PSP zijn bijzonder verontwaardigd over het lange uitblijven van het kabinets voorstel om de erkennings- gronden voor gewetensbezwa ren tegen militaire dienst te verruimen. Bijna tien maanden zijn nu verstreken sinds het kabinet intern overeenstem ming bereikte over de wijziging van de gewetensbezwarenwet, maar de Tweede Kamer wacht nog steeds op het voorstel. Het PvdA-kamerlid De Vries zei gisteren: „Het is schandalig dat het zo lang duurt". De PSP-er Van der Spek en de antirevolu tionair De Kwaadsteniet lieten zich in soortgelijke bewoordin gen uit. Minister Vredeling van defensie en zijn staatssecretaris Van Lent zullen volgende week bij het defensiedebat dan ook op harde kritiek worden ont haald. Over de oorzaken van de vertra ging wordt vooralsnog in het duister getast. Het laatste teken van regeringszijde kwam van minister Vredeling die begin de cember verklaarde „dat een on voorziene vertraging was opge treden bij de uitwerking van het voorstel en dat hij geen zeker heid had over het tijdstip van indiening bij de Tweede Ka mer". Het akkoord dat het kabinet op 21 maart vorig jaar over de wijziging van de gewetensbe zwarenwet na moeizame discus sies bereikte, hield in dat in het vervolg alle gewetensbezwaren zullen worden erkend. Niet al leen bezwaren van godsdiensti ge en zedelijke aard zoals de huidige wet vereist maar ook bezwaren die voortkomen uit politieke overtuiging. De toet sing van de bezwaren zou wor den afgeschaft Engelsen met melk meer mans LONDEN (AP) De landbouwdeskundige uit het Engelse Hoger huis, Lord Strabolgi, heeft gisteren meegedeeld dat de Britten gemiddeld per jaar 240 pinten (een pint is ruim een halve liter) melk per jaar drinken, tegen de Nederlanders 124, de Fransen 111 en de West-Duitsers 106. Dat betekent dat de Britten minder bier (201 pinten) drinken dan melk. De grootste bierdrinkers zouden de West-Duitsers zijn, met haast 256 pinten per jaar. Kamervragen over pleisterplaat sen langs snelwegen DEN HAAG (ANP) De Twee de Kamerleden Albers en Knot (beiden PvdA) hebben gisteren schriftelijk bij minister Wester terp van verkeer en waterstaat geïnformeerd naar de mogelijk heden inzake de vestiging van pleisterplaatsen langs de autos nelwegen in Nederland. De in formaties moeten ook betrek king hebben op eenvoudige pleisterplaatsen. De vragen zijn gebaseerd op een artikel in het blad „Chauffeurs- wereld". Daarin stond dat het omrijden van het Nederlandse beroepsvervoer, wegens het ont breken van pleisterplaatsen langs snelwegen, jaarlijks naar schatting een bedrag van 140 miljoen kost. BEKENTENISSEN VAN BELANGRIJKSTE ANARCHISTEN (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN De Westduitse anarchist Andreas Baader heeft gisteren voor de rechtbank van Stuttgart bekend lid van een stadsgue- rillabeweging te zijn. Met volledige overtui ging verklaarde hij de ervaring te hebben opgedaan, dat de macht alleen maar uit de geweerlopen komt. Volgens hem moet men eerst de bestaande orde met geweld vernie tigen om een nieuwe te kunnen bouwen. Ook de drie overige aangeklaagden, Ulrike Meinhoff, Jan Carl Rasper en Gudrun En- slin bekenden deel te hebben uitgemaakt van de stadsguerilla en dat zij met wapen geweld het protest van de revolutie op gang hadden willen brengen. Op de agenda van de zitting stond dat de beklaagden zich na acht maanden eindelijk over hun proces zouden uiten. Hiervoor zijn liefst drie dagen uitgetrokken, maar het viertal maakte van de gelegenheid gebruik in een ellenlang manuscript het politieke testament van hun anarchistische beweging voor te lezen. Hierbij losten zij elkaar regel matig, af en het ziet er naar uit, dat de aanwezigen ook de twee overige dagen nog volgepropt zullen worden met onverteerbare ideologie. Uiteraard had Baader wel een motief óm in zijn politieke geloofsbelijdenis „abstract" te blijven, want zo zei hij „Wij willen de staat geen materiaal over de methode van de guerillastrijd in handen spelen". Pathe tisch eri in sterk gezwollen taal zette hij uiteen, dgt hun strijd niet tegen de bourgeoi sie was gericht, maar tegen het Amerikaan se imperialisme, waarvan de heersende klas se in de Bondsrepubliek alleen maar een marionet en een machine is.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7