[Stoute plannen Ivoor ruïne (van Teylingen Bij toeval ontdekte kaart brengt veel aan het licht over Leiden en omgeving KOUDEKERK KRIJGT MAN MET BESTUURSERVARING ALS BURGEMEESTER WOENSDAG 14 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van een onzer verslaggevers Koudekerk aan den Rijn/Nieuwegein Koudekerk aan den Rijn heeft weer een burgemeester. Uit zevenenveertig kandidaten is de heer G. Swaan (50) door de commissaris van de koningin in Zuid Hol land, mr. M. Vrolijk, aangewezen om Koudekerk te besturen. Op 19 januari wordt de opvolger van burgemeester Van der Linden in het gemeentehuis van Koudekerk geïnstalleerd. De nieuwe burgerva der begint op 1 februari met uitvoering van de hem op de schouders gelegde taak. Besturen is de heer Swaan niet vreemd. Op jonge leeftijd toog hij van Amsterdam, waar hij op 31 juli 1925 werd geboren, naar de, toen nog bestaande gemeen te Jutphaas. Enkele jaren is hij werkzaam geweest op de admi nistratie van de N.V. Watertran- sportmaatschappij Rijn- en Kennemerland". Zeventiene- neenhalf jaar is hij raadslid voor de Christelijk Historische Unie geweest, eerst in Jutphaas en vanaf 1971, toen Jutphaas en Vreeswijk werden samenge voegd tot één gemeente, in Nieu- wegein. Gedurende de laatste tien jaar van zijn raadslidmaat schap heeft de heer Swaan ach ter de collegetafel gezeten. In die periode heeft hij de porte feuilles onderwijs, welzijn finan ciën en ruimtelijke ordening be heerd. Als huidige wethouder van ruimtelijke ordening heeft hij onlangs nog de „burenruzie" tussen IJsselstein en Nieuwe- gein tot een goed einde ge bracht. IJsselstein heeft altijd aangenomen dat zij moest bou wen voor de „overloop" van Ut recht en handelde dienovereen komstig. Plotseling ging ook Nieuwegein bouwen. Deze ge meente is als groeigemeente aangewezen. Het gevolg is dat IJsselstein met grote, dure voor zieningen zit, waar nauwelijks gebruik van wordt gemaakt. „We hebben inmiddels de vre despijp gerookt'1, kan de heer Swaan op de valreep van zijn wethouderschap verklaren. Dergelijke problemen zullen in Koudekerk niet spelen. Zijn er varing op het gebied van ruim telijke ordening zal de heer Swaan in Koudekerk bepaald niet kunnen botvieren. „Dat hoeft ook niet", verklaart hij. „Koudekerk is een veel landelij kere gemeente. Zoiets als Jutp haas vroeger was. Er is een beetje nieuwbouw en een beetje industrie. Dat spreekt mij wel aan". De nieuwe burgemeester is al enige malen in Koudekerk een kijkje gaan nemen. „Wat ik heb gezien is me bepaald niet tegengevallen. Ik denk dat ik het hier heel wat jaartjes kan uithouden", aldus de heer Swaan. Ook mevrouw J. Swaan-KIeijn (48) is enthousiast over Koude kerk. Nog meer dan haar man is ze bekend met de gang van zaken in plattelandsgemeenten. Zij werd geboren en getogen in Barendrecht. Het echtpaar Swaan is van plan zo spoedig mogelijk de ambtswoning aan de Dorpsstraat te betrekken. De twee kinderen van de heer en mevrouw Swaan, Kees (24) en Anneke (23), zullen niet mee ver huizen. Kees is al bijna een jaar getrouwd en woont in Niewe- gein. Anneke is onderwijzeres en woont op kamers. Een van de belangrijkste punten die bij de door de raad aangege ven profielschets naar voren kwam, was dat de nieuwe bur gemeester het type moest zijn van een „echte burgervader", „iemand, waar iedereen naar toe kan komen". Voorts moest hij zich thuis voelen in een plat telandsgemeente. Een speciale wens van de WD was nog dat de nieuwe burgemeester niet ou der mocht zijn dan 45 jaar. „Be halve wat het laatste betreft, geloof ik wel dat ik geheel aan de profielschets beantwoord", aldus de heer Swaan. De fractievoorzitters in de Kou- dekerkse raad zijn in hun sas met de nieuwe burgemeester. De heer Vreug'denhil (PCP): „Hij komt uit de christen-demo cratische hoek. Dat is naar mijn mening belangrijk voor Koude kerk, omdat de bevolking chris telijk is. Hierdoor zal de heer Swaan gemakkelijker contact maken..Het was onze bedoeling dat de nieuwe burgemeester goed bij de bevolking zou lig gen, zodat hij een integratie tus sen de autochtonen en de nieu we bewoners tot stand kan brengen". De heer Kammeraad (WD): „Het is jammer dat onze wens dat er een WD-burge- meester zou komen niet in ver vulling is gegaan.Toch geloof ik dat met de heer Swaan goed is samen te werken. Belangrijker is dat hij op de hoogte is van de gang van zaken in een platte landsgemeente." De heer Van de Roovaart (Gemeentebelang): „De leeftijd van de heer Swaan spreekt mij wel aan. Ik heb liever een bezadigder burge meester, dan iemand die woeste dingen kan gaan doen". De heer Wondergem (PvdA): .Hoewel we gepleit hebben voor een Pv- dA-burgemeester, verheugen we ons toch op de komst van de heer Swaan. We zullen ons con structief en positief opstellen. Liesbeth Vogels Voor onze lezers die wel eens EE graag willen weten hoe de EE streek waarin zij nu wonen er SS eeuwen geleden uit zag, heb ik SS vandaag in mijn rubriek een prachtige kaart van de be- roemde kartograaf Jacob EE Aertsz Colom, die dit mooie EE stukje vakwerk in 1639 liet drukken maar waarvan het bestaan tot voor kort niet be- kend was. Geheel toevallig kwam de universiteitsbiblio- theek van Amsterdam op het SS spoor van dit meesterwerk, EE dat in zijn geheel de kaart van Holland (in totaal 40 bladen) voorstelt en waarvan ik alvast, =E nog voordat er een aantal her- drukken van in omloop wor- EE den gebracht, een onderdeel in mijn rubriek opneem en waar- op veel plaatsen voorkomen waarin onze krant verschijnt. EE Op de kaart, die niet alleen van grote historische waarde EEE is maar ook vanwege de voor- EE treffelijke grafische kwalitei- ten tot een van de belangrijk- ste Nederlandse historische EE kartografische documenten EE wordt gerekend, zien we bij- EE voorbeeld de stad Leiden nog EE als een vrij onbeduidende plaats, de nog niet drooggeleg- de Haarlemmermeer en het SE Leidsche Meer, de nadrukke- EE lijke aanwezigheid van de Rijn die nog vrij uitmondt in de Noordzee en nog tal van ande- re wetenswaardigheden. Ik kwam in het bezit van deze kaart dank zij de medewerk- ing van Alphenaar Arie Vis, die aan het hoofd staat van een drukkerij en die ook de EES herdruk van deze kaart van EE Holland op zich heeft geno- EEE men. Dat is geen toeval, want S hij is, samen met zijn broer EE Jan, een groot verzamelaar EE van kartografische kaarten, EE waarvan hij er imiddels hon- EE derden in bezit heeft. In zijn privé-verzameling heeft hij jS ook originele kaarten zitten van een paar honderd jaar EE: oud. EE Hij vertelde mij dat er in Ne- EE derland een stijgende belang- ~E stelling bestaat voor de aan- 1S koop van kartografische kaar- jS ten, de voorlopers van de mo- S derne (door de topografische EE dienst vervaardigde) landkaar ten. „Niet alleen omdat de mensen zich steeds meer voor het verleden gaan interesse ren", vertelde hij mij, „maar ook uit commerciële overwe gingen. Er worden kaarten ge kocht door mensen die er in feite geen fluit om geven maar kopen uit het oogpunt van geldbelegging. Niet eens zo gek als je bedenkt dat de prijs van de kartografische kaarten per jaar gemiddeld met zo'n 20 procent omhoog gaat". Arie Vis, die zich heeft gespe cialiseerd in het verzamelen van kaarten die tussen 1550 en 1850 werden uitgebracht, zegt niet zo gefortuneerd te zijn dat hij zich de aanschaf van pe perdure originele kaarten kan permitteren. „Soms heb ik ge luk en tik ik bij toeval voor een redelijke prijs een origi neel op de kop maar in de meeste gevallen moet ik me tevreden stellen met een her druk. Als het moet kan ik die herdruk zo maken dat hij niet van een origineel is te onder scheiden maar toch spreekt het me dan minder aan". Over het aantal in omloop zijnde kartografische kaarten bestaat weinig zekerheid. Tel kens weer worden er nieuwe ontdekt. Arie Vis: „Er zitten er nogal wat opgeborgen in ge sloten familieveFzamelingen. Als we daar eens wat meer toegang tot zouden hebben zouden er ongetwijfeld opzien barende kaarten tevoorschijn komen. Soms lukt het me toe gang te krijgen tot zo'n verza meling maar dat komt maar sporadisch voor". Bij de handelsdrukkerij Vis in Alphen aan den Rijn wordt nu hard gewerkt om op korte ter mijn de prachtige kaart van Holland te herdrukken. Er zul len 1000 exemplaren in om loop worden gebracht Gezien de hoge kwaliteit van de kaart zal deze heruitgave worden uitgevoerd op zwaar papier en in kunstleren band met gou dopdruk. Arie Vis vertelde mij dat er inmiddels al een paar honderd man voor deze uitga ve hebben ingetekend. ■Illl Koudekerks nieuwe burgemeester, de heer Swaan met zijn vrouw en dochter Anneke. S Het is lange tijd stil geweest rond de ruïne van H Teylingen, maar er gaat nu toch weer iets mee g gebeuren, zo is mij wel duidelijk geworden uit de g uitlatingen die kortgeleden over de ruïne werden gedaan in de Voorhoutse raad. g Ik ben even links en rechts jES gaan informeren en van het g Voorhoutse raadslid Joop FE Warmenhoven kreeg ik te ho- Sj ren dat er inderdaad achter de =E schermen plannen zijn ontwik- keld om de ruïne in de nabije =E toekomst een wat aantrekkelij- =E ker aanzicht te bezorgen. Om S dat te kunnen bereiken is een SS stichting in het leven geroe- EE pen, die aan het einde van S deze maand, zo hoorde ik, met haar plannen in de openbaar- EE heid wil komen. Men had die E= plannen eigenlijk nog even ge- S heim willen houden maar het =E nieuws lekte al uit tijdens die EE begrotingsvergadering toen de E= WD vragen stelde over de g stichting. Het college kon toen g nog geen antwoord geven om dat het zelf ook nog van niets wist, maar Joop Warmenho ven, die ook in het bestuur van de stichting zitting heeft geno men, tilde toen al een tipje van de sluier op. Vandaag laat ik hem in mijn rubriek wat uitgebreider aan het woord, hoewel hij nog wel wat voorzichtig is. „Aan het einde van deze maand wil de stichting haar plannen in de openbaarheid brengen", zei hij mij, „en daarom kan ik haar niet alle wind uit de zeilen nemen". Maar hij gaf ons toch al een aardig inzicht van wat er op het verlanglijstje van de stich ting staat. En die primeur wil ik u natuurlijk niet onthouden. Er zijn globaal zo'n vijf pro grammapunten. Op de eerste plaats wil men de geschiedenis van de ruïne vooral bij de schoolgaande jeugd wat beter bekend maken. Dan wil men proberen om de toegangspoort tot het slot Teylingen weer in ere te herstellen. Als dat plan doorgaat komt er dus weer een robuuste toegangspoort met daarop uiteraard het wa pen van de Heeren van Teylin gen, zoals het toen ook altijd was. Een van de wensen van de stichting is ook om de oude gracht rond de ringburcht, (zoals die vroeger aanwezig was), weer aan te leggen. Die gracht is destijds gedempt maar men wil hem dus nu weer uitgraven. Ik hoorde dat er waarschijnlijk ook een ma quette zal worden vervaardigd waarop het slot Teylingen in zijn geheel voorkomt. De ruïne is namelijk maar een deel van het originele slot, zoals dat werd gebouwd in het begin van de elfde eeuw. En dan wordt er ook nog gedacht aan het aanbrengen van een brug over de nieuw te graven slot gracht. Ik hoorde dat een werkgroep binnen de stichting de benodigde grond al bijna allemaal heeft kunnen aanko pen. Teylingen, in de loop der eeu wen onderkomen voor o.a. le den uit het geslacht Teylingen, de Waalse schone Catharina van Durbuy (vriendin van graaf Floris V), diverse hout vesters, koning Karei II van Engeland en Jacoba van Beie ren, krijgt nu dus weer wat aandacht. Lange tijd heeft de ruïne het moeten stellen met hele kleine reparaties zoals het weer aanbrengen van afge waaide stenen of het herstel van gaten. Meer kon er niet worden betaald uit het kleine geldpotje, dat hiervoor be schikbaar was. Doel was steeds om de ruïne, eigendom van het rijk, als ruïne te be houden en meer niet. De stichting, misschien wel geïnspireerd door de inmid dels in ver stadium gevorder- JEUGDIGE WARMONDERS BOUWEN ZELF HUN Zes jeugdige Warmondse zelfbouwers, verenigd in de stichting Donau, zijn al een aardig stuk op weg bij de verwezenlijking van een eigen huis in de nieuwbouwwijk Endepoel. Het zijn de metselaars Gerard Beugelsdijk en Gerard van Grieken, tim merman Hans Oostdam, scheepstimmerman Anton Koppers en de beide studenten bouwkunde Peter van Dam en Henri Stol die in september vorig jaar met hun karwei van start gingen en inmiddels al zover zijn gevorderd dat de kap al op de woningen zit. de restauratie van de Lissese ruïne Dever, wil een stapje verder gaan. Joop Warmenho ven: „Behoud van oude dingen ligt de Voorhouters van origi ne niet zo erg. Maar we heb ben nu de indruk dat, hoewel aarzelend, een aantal inwoners van ons dorp zich de historie van Voorhout bewust begint te worden. Nu we dat hebben geconstateerd zijn we ook van plan het gemeentebestuur eens te polsen voor een financiële ondersteuning. En we gaan ook van start met een kring Vrienden van Teylingen, dona teurs die via hun bijdrage mee kunnen helpen Teylingen weer een wat beter uiterlijk te ge ven. En dat hoeven natuurlijk niet alleen belangstellenden uit Voorhout te zijn. Waar men ook vandaan komt; iedereen is welkom. Per slot van rekening bestaat ook de stichting niet louter uit Voorhouters". tk hoorde van Joop Warmen hoven dat in de nog jonge stichting natuurlijk ook is na gedacht over een eventuele to- EE tale restauratie van Teylingen. EE .Maar", zegt hij, „financieel is EE iat natuurlijk voorlopig geen laalbare kaart en eerlijk ge- EE segd zien we dat ook nog niet EE gebeuren. Je kan niet ver- EE wachten dat het slot Teylin- gen, dat in 1801 gedeeltelijk EE werd gesloopt en vanaf die tijd weer en wind heeft moe- ten trotseren in een paar jaar tijd weer in volle glorie zal zijn hersteld. Maar de intentie is er wel". De zes, die het van de vrije weekeinde en de avonden moeten hebben, hebben weliswaar voor de fundering van vloeren en muren de hulp ingeroepen van de bouwonderneming V.d. Geeft en ook nog wat metselaars ingeschakeld maar de rest doen ze zelf, zo hoorde ik. De zelfbouwers, waarvan er vijf in een huurwoning wonen en één in het bezit is van een woonboot, hebben voor zover dat mogelijk was hun eigen wensen in de ontwerpen voor hun nieuwe woningen kunnen verwerken. Het zijn dus niet zes dezelfde huizen. Er zijn verschillende keukens, bij de een is de trap in de hal bij de ander in de kamer en men heeft ook kunnen kiezen voor een open haard of niet. Ik hoorde dat de zelfwerkzaamheid de stichtingskosten van de zes huizen aanzienlijk heeft gedrukt waardoor bijna de hoogst mogelijke rijkspremie verkregen kon worden. De zes Warmon- ders hopen in juni van dit jaar hun huis te kunnen betrekken. De zelfbouwers in vergadering bijeen. Marian van Klaveren, de slotvrouwe van de ruïne van Teylingen, die belangstellenden met een roeibootje over de gracht zet. Haar schoonmoeder (links) heeft dat 40 jaar lang gedaan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5