Schaatsrebellen weer in kernploeg Samenstelling jury in voordeel Dianne de Leeuw „Met een aardige techniek ben ik nog geen tweede Keessie" Sophie Westenbroek vond troost op Uithof voor falen Groningen SUTJE V.D. LENDE EN ANNIE BORCKINK NAAR INZELL i") GENEVE MAG GEEN PROBLEMEN OPLEVEREN Doorbraak Joop Pasman in Groningen, maar: Triomf in Heinekentrofee SPORTWERELD WOENSDAG 14 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT VRIES In een ge sprek dat gisteravond in Vries werd gevoerd tussen leden van de Landelijke Technische Commissie (LTC), coach Gerard Maarse, KNSB- voorzitter Van Laar en de rijdsters Annie Borc- kink en Sijtje v.d. Len de, is de basis gelegd voor een nieuwe samen werking. Sijtje van der Lende en Annie Borckink, die af gelopen zondag respec tievelijk eerste en twee de werden bij het natio nale kampioenschap in Groningen, besloten zich morgen bij de kernploeg te voegen, die zich in Vries voorbereidt op de landenwedstrijd tegen Rusland komend week einde in Assen. Na de wedstrijd tegen de Russinnen reizen Sij tje v.d. Lende en Annie Borckink met de kern ploeg naar Inzeil waar de verdere voorberei ding op de Olympische Winterspelen plaats vindt. Sijtje v.d. Lende heeft ook een vaste plaats ge kregen in de Nederland se ploeg, die op 21 en 22 februari in Gjoevik deel neemt aan het wereld kampioenschap all round dames. Haitske Pijlman, die in Gronin gen door diskwalificatie op de 3000 meter niet in het eindklassement kwam, zal in elk geval deel uitmaken van de Nederlandse afvaardi ging naar de wereld kampioenschappen sprint op 6 en 7 maart in West Berlijn. Zowel Sijtje v.d. Lende als Haitske Pijlman zijn ook verzekerd van een plaats in de Nederlandse damesploeg die op 15 en 16 maart in Alma Ata in de returnwedstrijd tegen Rusland uitkomt. Nauwlettend worden de verrichtingen gadegeslagen van Vladimir Kovalev. De Rus doet het goed en voert na de eerste dag de ranglijst bij de heren aan. Genève Anderhalve maand geleden heeft Dianne de Leeuw in intieme kring haar twintigste verjaardag gevierd. In vele spor ten zou ze nog tot de junioren worden gerekend, maar voor kunstrijden is ze tamelijk be jaard. Halsreikend kijkt de jaren jonge concurrentie uit naar het moment, waarop de slanke Ame- rikaanse-Nederlandse verzadigd van het bladgoud van de medail les en de snel vergeten toejui chingen aanstalten maakt een serieus baantje in de lucratieve showbusiness te aanvaarden en de weg vrij te maken. In Genève, waar het Europees kampioen schap de eerste landingsplaats vormt voor de sprong naar het Olympisch goud, is Dianne de Leeuw de oudste deelneem ster. De Russische Elena Vodorezova, die de erkende schoonheid Loedmilla Bako- nina verdrong, is met haar twaalf jaar de jongste. Bij haar streven om de gouden reeks van Sjoukje Dijkstra van twaalf jaar geleden te evenaren, Europees-, wereld en Olym pisch kampioene, mag Genève voor Dian ne de Leeuw niet teveel moeilijkheden opleveren. Officieel worden de wedstrij den in het 12.000 zitplaatsen tellende Des Vernetsstadion in de publiciteit gebracht als het toernooi van de revanches. We reldkampioene Dianne de Leeuw werd per slot van rekening bij de Europese titelstrijd in Kopenhagen met een 'schaatslengte' geklopt door de Oostduit- se Christine Errath, terwijl bij de heren Europees kampioen Vladimir Kovalev in Colorado Springs bij het wereldkam pioenschap werd voorbijgestreefd door landgenoot Sergei Volkov. Maar de prak tijk zal er bij de dames waarschijnlijk anders uitzien. Bovendien is de samenstelling van de jury naar aanleiding van de resultaten van het vorig jaar in het voordeel van Dianne de Leeuw gewijzigd. Zes dames en heren uit West Europa en slechts drie uit het Oostblok. Die wetenschap heeft zelfs haar trainer Doug Chapman tot enige toegevendheid verleid. De Amerikaan, die jarenlang weigerde op te geven, welke stukjes mu ziek hij precies aaneen had geplakt, heeft gisteren in een apart stencil laten weten, dat Dianne haar Kür zal rijden op een potpourrie van Giselle, Autumn, Four Seasons en Jewels Monena, speciaal gearrangeerd door Doug Chapman, zoals de label van de grammofoonplaat par mantig vermeldt. Het Europees kampioenschap, waarin Dianne de Leeuw gesecondeerd zal wor den door de ijverige, maar kansloos te achten zusjes Annemarie en Sofie Ver laan, is gisteren reeds van start gegaan met de verplichte figuren heren. Vladimir Kovalev nam de leiding voor Sergei Vol kov en de Brit John Curry, die elkaar weinig ontliepen. Je wereld- en Europese kampioen van 1974 Jan Hoffmann reikte vooralsnog niet verder dan de vierde plaats. De 20-jarige Oostduitser is net zoals Christi ne Errath enige tijd uit de running ge weest. Zijn moeizame come-back doet vermoeden, dat er in het Oostduitse kamp werkelijk sprake is geweest van ernstige blessures en niet van manoeu vres om in het geheim allerlei vondsten voor te bereiden om zodoende het maxi male rendement uit het verrassingseffect te halen. Stand verplichte figuren: 1. Vladimir Kovalev (Rusl) 45,84 punten, plaats- cijfer 14; 2. Sergej Volkov (Rusl) 45,08 pnt, plaatscijfer 23; 3. John Curry (GB) 45,28 pnt, plaatscijfer 23,5; 4. Jan Hoffmann (O-D) 44,44 pnt.. plaatscijfer 29,5; 5. Laszlo Vajda (Hong) 41,68 pnt, plaatscijfer 49,5. 1 Irina Rodnina-Alexander Zaitsev (Rusl) 35,56 punten, plaatscijfer 9; 2. Romy Karmer—Rolf pnt., plaatscijfer 26,5; 4. Manuela Gross-Uwe Kagelmann (O-D) 33,33 pnt., plaatscijfer 37; 5. Karin Künzle-Christian künzle (Zwi) 32,90 pnt, plaatscijfer 45. Schaatsrecord Sjoebrand Hamar Tijdens internationa le schaatswedstrijden in Hamar heeft Amund Sjoebrend giste ren een Noors record op de 3.000 meter gevestigd. Sjoe brend kwam tot een tijd van 4 minuten en 11,8 seconden. Uitslagen: 500 meter: 1. Koez- menko (Rusl) 40.1 sec.; 2. Johan- sen (Noo), Sjoebrand (Noo), Lo- banov (Rusl) allen 40.3 5. Kon- dakov (Rusl) 40.5. 3000 meter: 1. Sjoebrend (Noo) 4.11.8; 2. Ivanov (Rusl) 4.15.5; 3. Martsoek (Rusl) 4.18.5; 4. Rek- stad (Noo) 4.19.0- 5. Varlamov (Rusl) 4.19.5 Rechtbank: Kort geding zwembond is overbodig Utrecht De president van de Utrechtse rechtbankprof. mr. J. V. A. van Dijk heeft gistermor gen in het kort geding tussen M. J. Eradus uit Zaanstad en de Koninklijke Nederlandce Zwembond de eis van de heer Eradus niet ontvankelijk ver klaard. De heer Eradus, voorzitter van het district Noord-Holland II van de zwembond, eiste in het geding de opschorting van zijn schorsing door het tuchtcollege van de zwembond. Die was hem opgelegd wegens het weigeren van de toegang aan een trainer, het ontslaan van een lid van de zwemcommissie en het vertroe belen van de sfeer binnen de kring Noord Holland II. De president oordeelde het ge heel als een interne verenigings zaak. Hij vond een kort geding overbodig omdat van een drin gende reden geen sprake is en omdat 16 januari een uitspraak van de zwembond over deze zaak is te verwachten. DEVENTER Toen Jan Pasman zich een jaar of zes, zeven geleden manifesteerde als één van de bete re schaatssprinters, was er een niet geringe hoeveelheid overredings kracht voor nodig om zijn toen net van de lagere school komende broertje Joop te verleiden tot het aanschouwen van de sportieve da den van de nu 26-jarige sportoffi- cier. Kennelijk viel de moeizame confrontatie met de oudste Neder landse volkssport bij Joop Pasman toch in vrij goede aarde, want niet veel later liet hij doorschemeren er wel wat voor te voelen lid te wor den van de Deventer Usclub. Zijn ouders bleken echter niet direct onder de indruk van Joops plotselinge sportieve aspiraties en hielden bij de aanschaf van een paar heuse hoge noren dan ook terdege rekening met de mogelijkheid dat de nieuwe aangekochte attributen een rustig leven in een zolderkast was beschoren. Derhalve geen dure ijzers van een gerenommeerd merk, maar een paar waaraan je je onmoge lijk een financiële buil kon vallen. De ouders van Joop Pasman hebben zich in zoonlief vergist. Want al snel nam de man in kwestie zelf de laatste twijfels over zijn sportieve ambities weg door op zijn eerste de beste „echte" wedstrijd de 500 meter af te roffelen in 47,5 seconden, waarmee hij meteen maar even het Broekman-insigne veroverde. In de zes jaar tussen toen en nu heeft Joop Pas man, nu twintig jaar oud, altijd tot de nationale top in zijn leeftijdscategorie be hoord. Vorig jaar, in Strömsund leverde hij zijn tot nu toe het meest tot de verbeelding sprekende prestatie: derde op de wereld kampioenschappen voor junioren. Hij ver volgde zijn successen reeks afgelopen week einde met een derde plaats bij de national kampioenschappen. Maar teren op de roem van toen, doet Joop Pasman niet.,Morgen" is veel belangrijker. Techniek Schaatskenners zien in de ranke ijsatleet uit de Deventer Willem Kloosstraat al een tweede Keessie Verkerk. Zijn lichaams bouw en techniek (diepe zit en sterke afzet) vertonen inderdaad een zeer sterke gelijke nis met die van de kasteleinszoon uit het Puttershoekse. Toch zegt Joop Pasman: „Dat ik een aardige techniek heb, is dit jaar kennelijk voor het eerst opgevallen. Alles goed en wel, maar daarmee ben je nog geen tweede Keessie. Daar komt meer voor kij ken. Mijn bochtentechniek kan nog beter. Nu „wringt" het nog een beetje. Maar daar aan wordt in het begin van het seizoen erg veel aandacht aan besteed". Er gaat haast geen dag voorbij of Joop Pasman, die een paar jaar geleden zo schoorvoetend zijn eerste streken op het ijs zette, is op één der vaderlandse ijspistes te vinden. Meestal is het trainingsoord de ei gen, vertrouwde Deventer kunstijsbaan, maar op dinsdag en één keer per veertien dagen een weekeinde fungeert de Heeren- veense Thialfbaan als domicilie voor Joop Pasman en de andere Jong Oranje-klanten. Daarnaast strijkt de Deventer HTS-leerling nog vrij regelmatig neer op het Asser kunst ijs. De intensieve trainingsarbeid, gedoceert en gedoseerd door Egbert van 't Oever en Ab Garretsen, is niet zonder positieve resul taten gebleven, al wenst Joop Pasman zelf voor alles nuchter te blijven. Ingehouden „Ik ben het seizoen", zegt Joop Pasman, „een beetje voorzichtig begonnen, heb me bewust een beetje ingehouden. Je moet zorgen dat er een zekere opbouw in je training en prestaties komt. Ik werkte toe naar de Nederlandse kampioenschappen, op 10 en 11 januari in Groningen". Wie nu denkt dat Joop Pasman naar aanlei ding van zijn laatste resultaten Olympische perpectieven ziet, zit er naast „Ik zie me eerlijk gezegd geen kans maken op de Olym pische ploeg", zegt Joop Pasman, een typi sche all-rounder. „Ik kan op alle afstanden behoorlijk meekomen, maar ik heb geen specifieke afstand waarop ik uitblink. Het liefst rij ik de 1500 meter, hoewel de sprint de laatste tijd ook lekker gaat". Sinds Gro ningen prijkt ook een echte tijd op de 10.000 meter achter Pasmans naam: 16.28.55. Met de wetenschap dat het zijn tweede tien kilo meter in zijn carrière is, een prestatie. Van de zes seizoenen die Joop Pasman zich nu serieus met schaatsenrijden bezighoudt, is het huidige het belangrijkst, maar ook het moeilijkst Reden: de overgang van junioren naar senioren. „De overgang", stelt Pasman, „is erg lastig. Bij de junioren zit je in feite in een beschermd groepje. Nu, bij de senioren, kom je ineens tussen man nen als Van Helden en Kleine die al jaren lang een zekere reputatie hebben". Joop Pasman vreesde dan ook dat hij qua voorbereiding op de Neder landse kampioenschappen in een ongunstige positie verkeerde dan de heren van de kernploeg die im mers niets anders aan hun hoofd hadden dan trainen en trainen. De schaatser uit Deventer bewees in Groningen echter dat talent belang rijker dan alles is. Als kernploeglid kan hij nu verder bouwen aan een schaatseerdere. Ook la Kees Ver kerk? HARRY BRINK. Katusja Esser verraste in de afdaling Val d'Isere De Nederlandse Katusja Esser heeft op Oreiller- Killy skipiste in Val d 'Isere verrassend de afdaling gewon nen van de skikampioenschap pen der Lage Landen. De Nederlandse dames onder vonden alleen tegenstand van Groot-Brittannië. De overige landen (België, Denemarken en Luxemburg) lieten verstek gaan. Katusja Esser had een tijd no dig van 1.45.60. De tweede plaats was voor de Britse Lucy Holmes in 1.46.02. Bij de heren ging de overwinning naar de Belg Robert Blanchaer in 1.44.71 voor zijn landgenoot Di- dier Haet (1.46.94). Beste Neder lander was Peter van der Swa- luw. Hij werd vierde in 1.49.43. Uitslagen: dames: 1. Katusja Es ser (Ned) 1.45.60, 2. Lucy Hol mes (GB) 1.46.02, 3. Rose-Ann Hall (GB) 1.46.44. 4. Hetty van der Swaluw (Ned) 1.46.98, 5. Stephanie Hall (GB) 1.47.95. Heren: 1. Robert Blanchaer (Bel) 1.44.71, 2. Didier Haet (Belg) 1.46.94, 3. Per Bomahler (Den) 1.48.50, 4. Peter van der Swaluw (Ned) 1.49.43, 6 Tom van der Meer (Ned) 1.50.32. De Italiaan Hustav Thoeni heeft gisteren in Adelboden (Zwi) een reuzeslalom gewonnen die mee telt voor het klassement om de wereldbeker. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Atje Keulen- Deelstra, die verleden jaar de Heinekentrofee won op de Haagse Uithof door in de finale als eerste over de streep te gaan, was gisteren op de vierde wedstrijddag weer dicht bij winst. Met nog twee van de 25 ronden voor de boeg wilde de Friezin proberen weg te lopen uit de kopgroep. Ze kwam ten val en was danig teleurgesteld. Atje Keulen: „Er wordt aan de top van het klassement enorm hard gevochten, op een gegeven moment moet je wat risico ne men. In Deventer en Amster dam won ik, in Assen was ik niet van de partij bij de eerste aflevering. Er volgen nog vijf wedstrijdavonden en ik hoop er toch nog één of twee te winnen. Al is de tegenstand door de komst van Sophie Westenbroek natuurlijk wel versterkt". Sophie Westenbroek was er gis teravond voor het eerst bij en zegevierde gelijk. De rijdster uit Steggerda stelde tijdens het Ne derlands kampioenschap in Groningen teleur en daar er nu voor haar geen uitzending in zit, heeft ze zich op het marathon- schaatsen gestort. In totaal is een rijdster verplicht vijf van de negen wedstrijden mee te doen. Door haar overwinning staat Sophie Westenbroek nu op de zevende plaats met 10,1 punten. Haar commentaar na de krachtsinspanning van 25 ron den op de Uithof was kort: „Ik had vandaag mijn dag. Faal je met zo'n schaatsfestijn als dat van Heineken eenmaal, dan hoeft er niets aan de hand te zijn. Faal je op de Nederlandse kampioenschappen zoals in Groningen, is je seizoen gelijk kapot". Achter Sophie Westenbroek eindigden de Amstelveense meisjes Trudy Dannenburg en Irma de Jong op de tweede en derde plaats. Lenie van der Hoorn Langelaan werd vierde. Deze rijdster uit Ter Aar is nu leidster in het klassement met 30 punten, op de tweede plaats volgt Irma de Jong (Amstel veen) met 29 punten, voor Grie tje Albada-Bakker (Balk) die voor gisteren leidster was, maar plotseling op wintersportvakan tie was gegaan en daarom met 26 punten nu op de derde plaats staat voor Marion van Veldhuy- zen (Driemond) met 23,1 punten en Atje Keulen-Deelstra (Irn- sum) met 20.2 punten. Bij de heren zegevierde Co Gi ling uit Wormenhuizen. Voor de start stond hij een punt achter in het klassement op leider Dries Wijhe uit Oosterwolde. Gisteravond kon hij de leiders plaats met een verschil van 0.1 punt overnemen. Bij de heren is het een prachtige strijd gewor den in de uur-race. Na ruim een half uur kwam er een kopgroep- De teleurgestelde Atje Keulen doet haar verhaal bij microfonist Sjaak Meijer. je van vijf rijders tot stand dat de strijd ging beheersen. Dat waren Dries van Wijhe, Marcel Pennings, Albert Weys, Co Gi ling en Arend Duyn. Laatstge noemde kon het een kwartier voor het eind niet meer bolwer ken en moest de strijd staken. De overigen gingen enorm hard door en konden zelfs op een gegeven moment het peloton in de rug kijken. Jeen van der Berg was „los" gekomen, nam zo'n honderd meter voorsprong maar kon het jagende kwartet niet bereiken en viel weg. Co Giling won tenslotte nog met twee lengtes, nadat Marcel Pen nings in het groepje steeds de beste positié had gehad. Op de tweede plaats eindigde Dries van Wijhe voor Albert Weys. Vierde werd Marcel Pennings, voor Wout List, Marien Hoek stra, Bennie van der Weide, Jaap Jonkman, Sjors Rotteveel en Jeen van der Berg. De stand in het klassement: 1. Co Giling (Warmerhuizen), 30.2 punten, 2. Dries van Wijhe (Oosterwolde) 30.1 punten, 3. Marcel Pennings (Nieuw-Vennep) 24.0, 4. Jeen van der Berg (Heerenveen) 21 punten en 5. Wout List (Amster dam) 20 punten. De belangstelling op De Uithof, zo'n kleine tweeduizend bezoe kers, was goed te noemen. De deelneming (250) was groots. Tijdens de vierde editie van het Heineken Schaatsfestein kwam weer aan het licht dat er steeds meer behoefte aan dit soort wedstrijden is. De organisatie is dan ook van plan het volgend jaar deze reeks voort te zetten. Ook de opkomst bij de jeugd en veteranen op De Uithof was enorm. Bij de veteranen vele bekende mannen, zoals Wim van der Voort De overwinning daar ging naar Tjeerd Oenema uit Noordwolde voor Hans Vol lenbroek uit Hollandse Rading en Jan Slagter uit Hoogkarspel. Bij de heren B-rijders vormde Jan Boe re die voor het eerst aan de start kwam een grote verras sing. De man uit Rijpwetering zegevierde voor Arie Eriks uit St Maarten en zijn stadsgenoot Ton Oudshoorn. Het schaatsfes tijn op De Uithof werd zoals gebruikelijk besloten met vuur werk en een missverkiezing. Bij dit laatste onderdeel zegevierde de vrouw van ijshockeyer Rob Hagendoorn van HYS Intervam. ARTHUR VAN RIJSWIJK Rome Domenico Adinolfi, Europees bokskam pioen halfzwaargewicht blijkt voor promotors niet aantrekkelijk te Zijn. De Europese Boks Unie heeft gisteren de termijn voor beursaanbiedingen voor een titelgevecht tegen de Noor Harald Skog met bijna een maand verlengd. Den Haag De Frisol wielerploeg is vrijwel compleet voor het volgend seizoen. De afgelopen dagen contracteerde ploegleider Piet Liebregts vier jonge renners, de Brabander Gerard Tabak en de Belgen Paul Lannoo, Mark Steels en Etienne Versnick. Gouda Jaap Hogendoom heeft gisteren ontslag genomen als trainer-coach van de heren eredivisie volleybalvereniging Goudse VC. De reden van het ontslag is, dat bestuur en spelers het niet eens waren met de werkwijze van Hogendoom op het terrein van de begeleiding. Sijtje van der Lende en Annie Borckink weer samen met Gerard Maarse. In Vries werd de basis gelegd van een nieuwe samenwerking.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15