Weer spanningen in binnenscheepvaart Kans op heviger oorlog in Angola Projectgroep krijgt zorg ex-gegijzelden Felle gevechten Palestijnse kampen in Libanon Portugees leger achter verdeling politieke macht Oosterschelde moet open blijven Vier doden bij bomaan slag op winkel in Belfast Staking bij KNSM Nederlandse mafia" in vliegtuigindustrie BORDENWASSER WURGDE COLLEGA WOENSDAG 14 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGIN 13 ROTTERDAM (ANP) - Na de schippereac- ties van vorig jaar zomer is er opnieuw sprake van een spannende situatie in de Nederlandse en Belgische particuliere bin- i nenvaart. Dit valt op te maken uit een brief die zes Nederlandse en Belgische schipper- sorganisaties hebben gestuurd naar ver keersminister Chabert van België en de Nederlandse staatssecretaris van verkeer en Waterstaat Van Huiten. In die brief dringen de organisaties met klem aan op het wettelijk maken van de evenredige vrachtverdeling met bodemtarieven en het noord-zuid verkeer. De schippers spreken van een noodsituatie in de binnenvaart en vinden dat de overheid verplicht is wettelijke bescherming te verle nen om een door de schippers zelf gekozen systeem van marktordening op verantwoor delijke wijze te laten functioneren. De schippersorganisaties constateren in hun brief dat de spanningen opnieuw zijn ont staan omdat het systeem van de evenredige vrachtverdeling met bodemtarieven naar hun oordeel nog in onvoldoende mate func tioneert. „Steeds weer weten bevrachters en verladers, gebruikmakend van een macht spositie en een mentaal overwicht, indivi duele schippers te bewegen lading te vervoe ren die niet volgens toerbeurtsysteem wordt bevracht", aldus de gezamenlijke schippers. De sciiippers houden er rekening mee dat de wat zij noemen onhoudbare toestand in de noord-zuid vaart kan leiden tot „intimida tie en erger". Maandagavond ontstond in Limburg al een incident toen boze binnenschippers vanaf de brug over het Julianaknaal in Roosteren een binnenschop met vloeibare teer en bazaltste- nen bekogelden, omdat de schipper niet meewerkte aan het toerbeurtsysteem. Politiemannen en militairen in beraad na de explosie die gisteren zonder waarschuwing in Belfast plaats vond. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het centrum van de Noord-Ierse hoofdstad Bel fast is gistermiddag opgeschrikt door een zware bomontploffing in een grote „doe-het-zelf-zaak" in een overdekte winkelgalerij. Er was geen voorafgaande waarschuwing gegeven. Vier personeen, 2 mannen en 2 vrou wen, werden gedood en 14 ge wond. Twee van de doden zijn waarschijnlijk de terroristen, die de bom bij zich hadden. De explosie deed zich voor toen in de winkelgalerij, die twee hoofdstraten van Belfast met el kaar verbindt en waar grote drukte heerste. Een deel van de eerste Verdieping van de winkel stortte in. Winkelende vrouwen, mannen en kinderen werden door het puin bedolven. De ex plosie was zo hevig, dat een van de klanten door het dak van het gebouw geblazen werd en 50 meter verder terecht kwam op een parkeerterrein. Een onbekende man heeft gis teravond het kantoor te Belfast van de BBC opgebeld en gezegd dat de bom was neergezet door de afdeling-Belfast van de „pro visionals" van het IRA. Hij zei ook dat twee van (je provisio nals bij de aanslag om het leven waren gekomen. Aangenomen wordt, dat daarom niet de bij de IRA gebruikelijke waarschu wing'gegeven kon worden. Utrecht (ANP) - Ongeveer 150 i werknemers in de buitendienst bij de KNSM (Koninklijke Ne- derlandse Stoomboot Maat- schappij) zijn gistermiddag uit I solidariteit met de zes vorige week ontslagen telexistes, in j j staking gegaan. 1 De telexistes zijn vorige week vrijdag ontslagen na een con- 1 flict met de directie over een i door hen verlangd nieuw dien- j I strooster. De telexistes hadden hierom gevraagd omdat ze naar i hun oordeel onder te grote druk moeten werken. De 150 KNSM- medewerkers die gisteren het werk neerlegden deden dat na dat een bemiddelingspoging van de vervoersfederatie NW-NKV op niets was uitgelopen. UTRECHT (ANP) - Staatsse cretaris Hendriks van Volks gezondheid, die vanmiddag in Utrecht de projectgroep .^Na zorg slachtoffers gijzelingen" geinstalleerd heeft, verwacht van deze groep binnen niet al te lange tijd adviezen over de hulpverlening aan ex-gegijzel den en hun familieleden. De projectgroep zal verder we tenschappelijk onderzoek moeten verrichten of laten verrichten naar de lichamelij ke, psychische en sociale ge volgen op langere termijn van de gijzelingen. De projectgroep bestaat uit professor dr. J. Bastiaans te Oegstgeest, de ex-gegijzelde B. Fanggidaej te Amsterdam, de Haagse zenuwarts J. van Lon den, professor dr. F. Huygen te Nijmegen, de zenuwarts E. de Haan te Leeuwarden, de arts W. G. Mulder te Amster dam, mr. B. Trooster van de Nederlandse vereniging voor ambulante geestelijke gezond heidszorg, de heer H. J. An- beek van de Ziekenfondsraad, J. Bosman arts bij de Neder landse Spoorwegen, de hoofd inspecteur van de Volksge zondheid J. Drion, de heer C. Buis plv. hoofdinspecteur van deze dienst en de zenuwarts dr. J. J. van Bork van de Nederlandse vereniging voor psychotherapie. EX-LOCKHEED-AGENT (Van één onzer verslaggevers), AMSTERDAM „Miljoenen guldens aan steekpenningen zijn in Nederland terecht gekomen toen besloten moest worden over de aankoop van 138 Starfighters". Dit zegt de voormalige Lockheed- agent in Duitsland Ernest F. Hauser in een interview in het weekblad Nieuwe Revu. De ex-Lockheedman zegt in het artikel, dat de „hele vliegtuigbusi- ness vergeven is van steekpenningen en vriendjes-politiek". In Amerika zou het met die steekpenningen niet eens zo erg zijn als in Europa, waar de door hem als „Nederlandse mafia" betitelde groep personsn het „ergst" zou zijn. Die „mafia" bestond volgens Hauser, die van 1961 tot 1964 in Duitslapd als agent voor Lockheed optrad, uit de heren Hans Teengs Gerritsen en Fred Meuser. Ook bgweert Hauser opnieuw, dat prins Bernhard bij de malversaties was betrokken, onder meer bij de KLM-aankoop van Super Constellations in de jaren vijftig. In de Amerikaanse stad Cambrid ge is een leesmachine voor blin den geïnstalleerd. Een lichtstraal tast het geschrevene af en een computer vertaalt de tekst in ver staanbare woorden. Hier luistert Jerry Monroe, president van de nationale blinden vereniging, hoe de computer hem een brief voor leest. De machine wordt een gro te toekomst in blindeninstituten e.d. voorspeld. Prijs voor mr. Aantjes De prijs voor de meest ondermaatse reactie op de gisteren gepubliceerde brief aan de regering van de negen topfiguren uit het Nederlandse bedrijfsleven over de slechte economische situatie in ons land gaat naar A.R.-fractie-voorzitter in de Tweede Kamer mr. Aantjes. In de parlementaire t.v.-rubriek „Den Haag vandaag" presteerde hij het te verkondigen, blij te zijn, dat de dagbladen achter de namen, van de betrokken negen „captains of industry" de ondernemingen hadden vermeld die zij vertegenwoordigen, omdat hij anders niet zou hebben geweten wie het waren. Een dergelijke kleinerende opmerking zou het waarschijnlijk goed doen aan een studentikoze borreltafel, maar is, op zijn zachts gezegd .zon der meer misplaatst in een serieuze t.v.-rubriek. Een dergelijke onvolwassen uitlating is niet alleen denigrerend voor de negen topfiguren met welke bedoelingen zij de brief ook mogen hebben geschreven maar betekent ook een minach ting van de tienduizenden tv-kijkers, die de zorgelijke situatie in Nederland ook ter harte gaat en nu wel eens een reactie willen horen van de door hen gekozen volksvertegenwoordigers, die het uiteindelijk toch voor het zeggen hebben. AR-fractievoorzitter mr. Aantjes reageerde op een wijze, een politicus van naam onwaardig. Het signaleren waard is nog de opmerking van mr. Aantjes, dat de brief van de negen ondernemers wel eens een averechts effect zou kunnen'hebben op belangrijke beslissingen die het kabinet voornemens is deze week te nemen. Deze zouden kunnen overeen stemmen met de wensen die ook de negen topfiguren van de Nederlandse concerns in het belang van de zorgelijke sociaal-econo mische situatie wenselijk achten. Mr. Aantjes onthulde gewild of ongewild dat bepaalde progressieve ministers bereid zouden zijn hun aanvankelijk ingenomen standpunt te herzien als zij merken dat vanuit hen niet welgezinde hoek lees in dit geval de werkgevers hetzelfde wordt voorgesteld. Een onthullende opmerking. Op dergelijke zeer subjectieve, zeer aanvechtbare wijze wordt in Nederland dus politiek bedreven. „Politie gaat preventieve beveiliging afschuiven" UTRECHT (ANP) Binnen niet al te lange tijd zullen de officiële politiediensten de pre ventieve beveiligingstaak steeds meer gaan toeschuiven naar de beveiligingsonderne mers. De politie zal zich dan, zoals in sommige landen al het geval is, tot haar essentiële functie beperken: de sterke arm van de overheid. Deze voorspelling doet Drs. H. J. Heijboer, hoofdinspecteur en plaatsvervangend commissaris van politie in Heerlen, die in „TNO-project", „de onmacht van de politie" signaleert om haar beschermende functie naar behoren uit te oefenen, omdat er zoveel akkefietjes zijn die in feite niet tot de politietaak beho ren. Als voorbeeld noemt hij de overlast van de loze alarmop- roepen, die 20 tot 30 maal zo vaak voorkomen als de echt no dige. Aan inrichting van particuliere alarmcentrales geeft Drs. Heij boer de voorkeur. In het buiten land komen die centrales al in ruime mate voor. Ze schiften het ontvangen alarmsignaal en laten preventiesurveillances uit voeren, een taak waaraan de politie zelden meer toekomt Weeroverzicht De Bilt: Een hogedrukgebied boven het zeegebied ten westen van Portugal krijgt een uitloper via de golf van Biscaje naar de Britse-Eilanden. Rond deze rug van hogeluchtdruk wordt mor gen vrij zachte en iets drogere lucht over de Noordzee naar onze omgeving gevoerd. Hierin zijn enkele opklaringen moge lijk, maar ook kan er hier en daar nog een bui voorkomen. Het front, dat gisterenmiddag het grootste deel van het land passeerde, trok in de avond weer snel naar het oosten. In het noordoosten, dat het langst in de koude lucht bleef, daalde de temperatuur tot 4 graden. Boven noord Skandinavië be vindt zich een zwak hogedruk gebied. Bij heldere hemel en weinig wind komen daar mini ma tussen min 30 en min 35 graden voor. Vooruitzichten voor vrijdag. Af en toe regen of motregen. Temperaturen tussen 4 en 9 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp.: omstreeks 4 graden. Max. temp.: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Beiroet Mohammedaanse en Palestijnse strijd- wierpen de Palestijnen en Mohammedanen zich op Beiroet en Dbayeh ten noorden van de hoofdstad bruggen over de rivier en andere sleutelposities, krachten hebben in Libanon een offensief over minstens acht bolwerken van de christenen, waar- te doorbreken. Bijzonder hevig was de strijd weer bij de hotels het hele land tegen de christelijke steden en onder Zghorta, waar president Soleiman Franjieh, In het zuiden beschoten enkele honderden Pales- Holiday Inn en Phoenicia, waar al weer vier aagen dorpen ingezet om te proberen het beleg van drie een christen, is geboren. tijnse guerrillastrijders de christenstad Damour achtereen om wordt gevochten. Elke vijf minuten Palestijnse vluchtelingenkampen, dat nu twaalf Korte tijd bezetten zij een stadje en belegerden met raketten en zware mortieren. }s een hevige ontploffing en onophoudelijk dagen duurt, te doorbreken. zij er twee andere tijdens een poging de blokkade In de binnenstad van Beiroet is vandaag de hele knetteren de machinegeweren in de verlaten stra- Terwijl het tij in de hoofdstad voor hen keerde van de kampen Tal Zaatar en Jisr al Pasja in dag gevochten om het bezit van de pleinen, de ten- ADDIS ABEBA (Rtr) De mislukking van de speciale OAE-topconferentie over de Angolese kwest ie heeft als direct gevolg dat de burger-oorlog in de voormalige Portugese kolonie onverminderd zal voortduren. De kans wordt zelfs waarschijnlijk geacht dat de bloedige gevechten zullen toenemen en de buitenlandse inmenging wordt vergroot, nu het uitzicht op een spoedige regeling vrijwel is tenietge daan. Een tweede belangrijk effekt op het politieke vlak is dat zwart Afrika ernstig verdeeld over de kwestie is achtergebleven. Emotionele toespraken van veel f'ïans ee,n aantal Afrikaanse gedelegeerden en versche.dene lalders verplicht achtte een compromis-voorstellen konden positieve bijdrage te verlenen de impasse in de OAE niet door- aa? he' beeindigen van de An- breken Het was de eerste bui- golese burgeroorlog: Het feit dat tengewone topconferentie van f daar'n nlet z"n geslaagd de „Organisatie van Afrikaanse heeft volgens waarnemers het Eenheid" en het leek erop dat 2ez,cht van de 0AE m Afnka ernstig aagetast. BRUSSEL (AP) Een 38-jarige Belgische borden wasser heeft bekend gedurende het afgelopen week einde zijn Nederlandse collega Leopold Bijl te heb ben gewurgd in de woning van het slachtoffer in Brussel. De Belg pleegde de moord nadat hij een gehele avond met zijn collega had gedronken. Na de verwurging ging de Belg naar de psychiater waar hij onder behandeling was, sinds hij de psychiatrische kliniek in Doornink had verlaten. De psychiater informeerde de politie. Waarnemers geloven dat het re sultaat van de conferentie aan alle kanten een nederlaag vormt voor de MPLA die alle zeilen had bijgezet om officieel door de OAE te worden erkend. Het waren ook twee van de belang rijkste voorstanders van de MPLA, Tanzania en Somalië, die de voornaamste drijfkrach ten waren tot het bijeenroepen van de buitengewone topbijeen komst. De Cubaanse militairen zullen in Angola blijven zolang zij daar nodig geacht worden door de MPLA, zo heeft de Cubaanse vice-premier Rodriguez ver klaard. „Wij „zijn niet in Angola voor persoonlijk gewin. Wij zijn er heen gegaan om met de wettige regering samen te werken en wij zullen doen wat de regering ons WANDELING OVER WATER De Amerikaan Walter Robinson probeert hier de Hudsonrivier over te steken van New Jersey naar Manhattan. Hij loopt over water op „schoenen" van een schuim van fiberglas dat hijzelf ontwikkeld heeft. Hij kon zijn wandeling niet voltooien, omdat vlak voor de oever van Manhattan zwaar ijs op het water dreef. Lissabon (Rtr) De in Portu gal aan het bewind zijnde mili taire raad heeft een plan opge steld voor de verdeling van de politieke macht tussen burgers en militairen. Dit plan, dat zal worden voorgelegd aan de poli tieke partijen, is bedoeld als een antwoord op de voorstellen die deze partijen de vorige maand hebben ingediend. De vijf partijen moeten nu weer reageren op het program van de militaire raad. In een gisteren in Lissabon ge publiceerd communiqué wordt alleen maar gezegd dat het plan door de militaire raad is goedge keurd. Over de inhoud is niets meegedeeld. Het is de bedoeling dat dit plan het vroegere ak koord vervangt (dat het vorig jaar getekend is door de partij en en de beweging van de strijd krachten, de politieke organisa tie die gevormd werd door de officieren die in april 1974 het oude, dictatoriale bewind om verwierpen). Krachtens dit ak koord zouden de militairen drie tot vijf jaar lang de politiek van Portugal kunnen bepalen. Een eventueel herzien akkoord zal vrijwel zeker een grote wijziging bevatten, namelijk de bepaling dat de president van Portugal voortaan gekozen zal worden via algemene verkiezingen en niet meer door een kiescollege waarvan onder meer 240 verte genwoordigers van de strijd krachten deel uitmaken. Aldo Moro kabinetsformateur in Italië ROME President Giovanni Leone van Italië heeft de chris ten-democraat Aldo Moro ver zocht een kabinet te vormen, het 38ste sinds de val van het fascisme. Moro leidde ook de regering van christen-democraten en republi keinen die vorige week woens dag viel doordat de socialisten hun steun opzegden. Moro is al viermaal premier geweest. MILIEUGROEPEN NEDERLAND Goes (ANP) Alle actie- en milieugroepen in Nederland, die aangesloten zijn bij het comité Samenwerking Oosterschelde menen, dat een snelle beveiliging van de Ooster schelde door middel van het verhogen van dijken mogelijk moet zijn. De voorzitter van de commissie, drs. E. Bossevain, zei gisteravond in Goes, dat de stormen van de afgelopen week hebben bewezen, dat beveiliging voor de bevolking door snelle dijkverhogingen van de afgelo pen jaren wel degelijk is toegenomen. Als Rijkswaterstaat de komende jaren voort gaat met op dezelfde voortvarende wijze de dijken te verhogen, dan kan die optimale beveiliging voor 1980 bereikt zijn, aldus drs. Bossevain. Het comité blijft zich, zo bleek gisteravond, loyaal opstellen achter het regeringsplan van de afsluiting van de Oosterschelde door middel van een doorlaatbare stormstuw- caissondam. Maar mocht die oplossing om financiële redenen niet haalbaar zijn, dan mag men niet zonder meer besluiten tot volledige afsluiting. Dan moet in snel tempo de rest van de dijken langs de Oosterschelde verhoogd worden, zodat de Oosterschelde ook volledig open kan blijven. VS-reactie op noemen van CIA-agenten Washington (AP-Reuter) Het ministerie van buitenlandse za ken in Washington heeft giste ren doen weten het noemen van de namen en adressen van 32 personen die in Frankrijk zou den optreden als agenten van de CIA, „zeer gevaarlijk" te vin den. De lijst had gestaan in een links dagblad en was volgens die krant samengesteld met behulp van „Amerikaanse sympathi santen". Van officiële zijde is vernomen dat de regering te Washington in verband met de zaak contact met Parijs had opgenomen maar men wilde niet zeggen of de Franse regering was ver zocht op de een of andere ma nier in te grijpen. Het liberale Spaanse weekblad Cambio 16 heeft de namen ge publiceerd van negen Amerika nen waarvan het zegt dat zij agenten van de CIA in Madrid zijn. IJsland wil met Engeland breken Reikjavik (AFP) IJsland wil zijn diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië met in gang van vandaag of morgen verbreken. Dit heeft de IJsland se minister van handel, Gunnar Thoroddsen, gisteren bekendge maakt. Thoroddsen zei dat uit het on derzoek van de raad voor de scheepvaart was gebleken dat het Britse fregat „Leander" vo rige week vrijdag opzettelijk de „Thor", een vaartuig van de IJs landse kustwacht, heeft geramd. IJsland zal aan Noorwegen vra gen zijn zaken in Londen te behartigen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13