Egypte wil terug naar vredesoverleg Slaapzakmoord' opgelost kennismaking Vorrink wil alleen windstille dag Leven in 1975 10,2% duurder G. Swaan |R\ (50) burgemeester Koudekerk IJSLANDERS LEVEN OP VULKAAN Vermoorde vrouw 3 maanden in kast DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 14 januari 1976,66e jaargang no. 20323 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden-* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent VRIJ ZACHT Over het algemeen veel bewol king met nu en dan wat lichte regen of motregen. Tot matig en aan de kust tot krachtig toene mende wind uit zuid tot zuid west. Maxima omstreeks 8 gra den. Morgen: Zon: 8.42—16.57 Maan: 15.32-6.53 Schev. hoogw.: 1.33—13.50 Laagw.: 9.35—21.53 NEW YORK Egypte wil zo spoe dig mogelijk de conferentie in Gene ve over het Midden Oosten hervat ten. De vertegenwoordiger van Cai ro in de Veiligheidsraad Esmat Ab- del Meguid zei dit gisteravond bij hervatting van de debatten over het Midden Oosten. Hij voegde er echter aan toe dat de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO aan de confe rentie in Genève op voet van gelijk heid met andere gesprekspartners moet deelnemen. In Cairo verklaarde de Egyptische president Sadat dat zijn land in eer ste instantie bereid is deel te nemen aan het overleg in Genève zonder de Palestijnen erbij. Hij zei echter dat zijn land er op blijft aandringen de PLO toe te laten aan het Geneefse overleg. Wij vinden dat het vredes overleg moet worden hervat en zien geen heil tegen alles „nee" te moeten zeggen, aldus Sadat. De Geneefse vredesbesprekingen van december 1973 werden na twee vergaderingen afgebroken. Israël heeft geweigerd in de toekomst aan' het overleg deel te nemen wanneer ook de Palestij nen zijn vertegenwoordigd. De Egyptische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad zei gisteren ook de bijeenkomsten van de Raad niet als een alternatief voor Genève te zien, maar meer als een eerste ver eiste. Hij accentueerde dat Egypte streeft naar vrede in het Midden Oosten via een volledige terugtrekking van Is raël uit alle Arabische gebieden die sinds 5 juni 1967 zijn bezet. De Israëlische premier Rabin waar schuwde gisteren in Jeruzalem dat het debat van de Veiligheidsraad zou Een New Yorkse politieman op wacht bij het VN-gebouw waar in de Veilig- heidsraad de kwestie Midden-Oosten besproken wordt. kunnen leiden tot een complete chaos en een bevriezing van toekom stige vredesontwikkelingen in het Midden Oosten. V.N.O. OVER ONTWERP GELUIDSHINDER: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De normen, die in het wetsont werp Geluidshinder vastgelegd zijn, komen over een met het geruis van bomen op een windstille dag. Daaraan kan volgens het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen de industrie nooit vol doen. Ook dat stille geluid beantwoordt, aldus het V.N.O. aan de 40 decibel geluid, die bedrijven 's nachts volgens het wetsontwerp moeten aanhouden. Dit gaat miljarden guldens kosten. Minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieu hygiëne berekent in haar ontwerp de kosten van de voorgestelde maatregel op twee miljard gulden. Maar volgens becijferingen van ondermeer Euro poort-Botlek en de Hoogovens zijn deze kosten aanzienlijk hoger. In Botlek alleen al bedragen de werkelijke kosten voor de voorgestelde maatrege len tegen geluidshinder zeker 1,5 miljard gulden. Deze opvatting wordt mede onderschreven door de Nederlandse Christelijke Werkgevers (N.C.W.). Beide organisaties zullen hun bezwaren tegen het ontwerp van minister Vorrink bij het parlement indienen. Voor wat de economische situatie aangaat, zei de voorzitter van het V.N.O. gisteren, dat in de particuliere consumpties en particuliere investerin gen nog weinig muziek zit. Hij vreesde dan ook dat 1976 niet zo'n best jaar zal worden. „Tenzij we erin zouden slagen een verschuiving van mid delen van de collectieve naar de particuliere sector 'tot stand tc brengen". Afscheid Kardinaal Wille- brands, de' nieuw benoem de aartsbis schop van Ut recht (geheel rechts) in ge sprek met de pers tijdens een en afscheidse tentje in Rome. Aan zijn rechter hand de Neder landse ambassa deur mr. J. I. M. Welsing. Koudekérk aan den Rijn De heer G. Swaan (50) uit Nieuwegein is per 1 februari benoemd tot burgemeester van Koudekerk aan den Rijn. Hij is de opvolger van de heer C. M. van der Lindenv die vorig jaar augustus werd benoemd tot burgemeester van" Haastrecht De heer Swaan, lid van de CHU, is sedert tal van jaren wethouder in Nieuwegein. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen. Zie verder pagina 5. Argentinië wijst Britse ambassadeur uit Woonwagenbewo ners houden sinds vanmorgen vroeg het Stad huisplein in Lei den met hun cara vans bezet. Ze ei sen van het ge meentebestuur onder meer, dat het kamp aan het Trekvlietplein wordt uitgebreid en dat Leiden er bij de gemeenten in de regio met kracht op aan dringt een aantal standplaatsen voor wooncara- vans in te richten. Mislukte overval op taxi-chauffeur Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een grootscheepse speuractie van Rotterdamse taxi-chauf feurs heeft gisteren niet kunnen verhin deren dat de daders van een overval op één van hen, er in geslaagd zijn te ontkomen. De overval had plaats nabij het Delta-zie kenhuis in Poortugaal. Slachtoffer was de 39-jarige taxi-chauffeur T. G. Pastoor. Hij werd aangevallen door twee passa giers die probeerden hem van zijn geld te beroven maar daarin niet slaagden. De chauffeur wist door gebruik te maken van de alarmknop in zijn auto de centra le te waarschuwen. Daarop sloegen de overvallers op de vlucht. Bij de zoekactie die toen volgde werden de taxichauffeurs geassisteerd door de politie. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini DEN HAAG (ANP) - De stijging van de kosten van het levensonderhoud bedroeg 10,2 procent in 1975. De prijsstijging was het sterkst voor gas, electriciteit, water en openbaar vervoer (18,3 procent). Medische verzorging (15,5 procent) en particuliere hulpverlening (11,2 procent) staken duide- In de periode van midden november tot lijk boven het gemiddelde uit. midden december werden duurder: aardap- Agrarische produkten werden 8.9 procent pelen, vlees, eieren en tabak. De prijzen van duurder. Voor industriële produkten moes- Groente, fruit en kleding daalden in deze ten we 9.6 procent meer betalen. Relatief periode, aldus het Centraal Bureau van de laag was de huurverhoging (6,7 procent). Statistiek. Illllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllliiilliiililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll. Sloop Stardust vrijwel zekei 's-Gravenzande Het Libe riaanse vrachtschip Stardust, dat al anderhalve week op het strand van 's-Gravenzande ligt nadat het daar met de zware storm was vastgelopen, wordt zo goed als zeker gesloopt. De beheerders van de Stardust, de firma Lalemant in België, zeiden vanmorgen dat de kosten voor de berging van het schip vermoedelijk het verzekerde be drag van het schip te boven zullen gaan. Vanmiddag zou in Rotterdam een openbare verko ping worden gehoudenp waarbij slopers en mogelijk andere ko pers gelegenheid krijgen op het schip in te schrijven. De ber- gingskosten van het schip zijn vooral zo hoog, omdat de Star dust praktisch tegen de duin rand ligt. Baggeren van een sleuf in het zand, om daardoor het schip naar zee te trekken, 's daardoor extra duur. Rijswijker bij ruzie gewond Rijswjk In de Rijswijkse Van Gijnstraat heeft gister avond de 28-jarige L.J.T. met i een vuurwapen zijn 21-jarige broer F.H.T. zwaar verwond, I nadat beiden niet tot een oplos sing konden komen in een reeds enige tijd bestaande familieve te. Het slachtoffer werd na de aan- slag naar het Diaconessenzie- kenhuis in Voorburg vervoerd, waar men constateerde dat hij in zijn linkerarm getroffen was door een kogel, die vervolgens j vlak bij de top van zijn long j terecht was gekomen. De man I was vanmorgen buiten levensge- vaar. De oudere broer is na zijn j daad door de politie in zijn wo- 1 ning aangehouden en ingeslo ten. Vanochtend is de politie met het verhoor begonnen. Ontvoerd-vermoord Een maandag ontvoerde vrouw van een bankier uit Gulfport is gisteren doodgeschoten gevon den. Er is een verdachte aange houden. Autodief gepakt in Voorschoten VOORSCHOTEN - Op de Veurseweg in Voorschoten is vannacht om half vier de 19-ja- rige automobilist R. W. uit Rot terdam aangehouden. Hij ver keerde onder invloed. Na verhoor bleek dat hij de auto waar hij in reed, in Rotter dam had ontweemd. De man is in Leidschendam ineesloten. Aanvaring Tijdens het avondspitsuur zijn dinsdag in de haven van Rio de Janeiro een veerboot met foren-- zen en een personentransport- boot van de marine met elkaar in aanvaring gekomen, waar door minstens vier mensen het leven hebben verloren. Overval Vijf gewapende mannen hebben in Chicago een bus overvallen en alle mensen aan boord be roofd. De buit bedroeg 465 dol lar aan geld plus ringen, horlo ges en overjassen. Er zijn drie arrestaties verricht. IÏUSAVIK Een hevige aard beving, de ernstigste sinds 1934, heeft 150 mensen in Kopasker in het noorden van IJsland da kloos gemaakt. Reddingsploe gen hebben in een snerpend koude sneeuwstorm de daklo zen in veiligheid kunnen bren gen. Sinds 20 december is er veel vulkanische activiteit in het ge bied van Kopasker. Volgens een geoloog ligt het van de jongste beving ongeveer 50 kilometer van de noordkust af. Gevreesd wordt dat een nieuwe vulkaan in de omgeving van Kopasker aan het ontstaan is. BUENOS AIRES (Reuter) - Argentinië heeft de regering in Londen verzocht haar ambassa deur uit Argentinië terug te trekken in verband met het ge schil over de Falkland-eilanden. Dit heeft het ministerie van bui tenlandse zaken in Buenos Ai res gisteren in een communiqué bekendgemaakt. Argentinië be schouwt de in 1833 door Enge land bezette eilanden als Argen tijns. Geen verband tussen botulisme en watervervuiling MIDDELBURG (ANP) - Het optreden van botulisme, de ver giftigingsziekte waar afgelopen zomer vele watervogels aan stierven, houdt volgens Gede puteerde Staten van Zeeland geen rechtstreeks verband met watervervuiling door lozing van afvalstoffen en fosfaten. Door lozing van deze stoffen ontstaat zuurstofloosheid van het water, maar botulisme doet zich ook in zuurstofrijk water voor. In hoeverre de besmetting van het water met botulisme heeft plaatsgevonden uit koelwater- circuits van een of meer electri- sche centrales waardoor de tem peratuur van het water stijgt, is niet bekend, maar het is niet uitgesloten dat dit is gebeurd, aldus G.S. van Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND - De 28-jarige illegaal in Nederland verblijvende Oos tenrijkse kassenbouwer Thomas S. heeft gisteren bekend de 20-jarige kapster An- ja Boers uit Hoek van Holland, met wie hij samenwoonde, zaterdagnacht tijdens een ruzie door wurging om het leven te hebben gebracht. Het tweetal kon aanvankelijk goed met elkaar opschieten, maar de liefde van het meisje zou zijn bekoeld toen de kassen bouwer meer geld en tijd ging besteden aan zijn jongere broer en zijn vriend, die hij inmiddels ook had overgehaald naar Nederland te komen. Thomas daarente gen zou volgens de politie verliefd zijn gebleven. Toen Anja zaterdagavond ontdekte dat Thomas die in zijn land meerdere malen met de politie in aanraking was geweest, tijdens haar afwezigheid 200,- had weg gehaald uit haar tasje om een schuld af te lossen, zou ze hem de deur hebben gewezen. In blinde woede zou hij zich toen op zijn vriendin hebben gestort en wurgde haar met zijn handen. Na zijn broer en vriend te hebben ge waarschuwd en enkele bars te hebben bezocht, stopte het drietal het lijk in een slaapzak en schoven het voorlopig onder bed. De volgende dag zouden ze beslissen of ze het stoffelijk overschot zouden be graven onder het vakantiehuisje in Hoek van Holland dat als illegale woning dienst deed voor Thomas' broer en de vriend, of ergens in België. Zover kwam het niet, want na de hele zondag diverse bars in het Westland te hebben bezocht (waarbij hij zijn wagen nog total loss tegen een lantaarnpaal reed), vertelde de kassenbouwer zondagavond aan een bar keeper dat Anja dood in haar woning lag. Na aanvankelijk hevig ontkend te heb ben, gaf hij gisteren toe de dader te zijn. Politie-agenten in burger dragen het stoffelijk overschot van de 23-jarige vrouw uit haar woning aan het Burg. Hoffmanplein in Rotterdam. ROTTERDAM (ANP) In een kast in haar woning aan het Burgemeester Hoffmanplein in Rotterdam heeft de politie het stoffelijk overschot gevonden van de 23-jarige Helen A. Weekers, afkomstig uit Suriname. Zij was ongeveer drie maanden geleden om het leven gebracht. Het stoffelijk overschot was in een deken gewikkeld. De politie heeft in verband met de moord een 31-jarige Antilliaanse constructiewerker aangehouden. De man woonde samen met het slachtoffer. Hij heeft bekend de vrouw in oktober met een mes om het leven te hebben gebracht En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1