Pijnstillers gevaarlijk voor ongeboren babies Liberation noemt namen CIA-agenten Afrikaanse ton d. mislukt: stnid Defraigne beschuldigd van grove nalatigheid £eidóc(3ou4a/nt ,,Dit is een normale zaak" Nederland naar 200 jaar Amerika Twee VVD'ers in A'dams college? OVERSTROMINGEN BELGIE Schip met teer en stenen bekogeld OPEC weer in Wenen bijeen GULF-ADVISEURS: Sovjetfregat stoomt op naar Kongo KHALED WIL TOP OVER LIBANON Rechtzaak Dassault dient in februari DINSDAG 13 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PACINA 9 (Van onze correspondent) LONDEN Geneesmiddelen die zonder recept verkrijgbaar zijn, zoals hoesttabletten en -drankjes, aspirine en middelen tegen maagpijn, komen voor op een lijst van meer dan 70 geneesmiddelen die schadelijke ge volgen kunnen hebben voor een ongeboren baby. Deze lijst is samengesteld door profes sor R S. Illingworth, emeritus-hoogleraar in de kindergeneeskunde aan de universiteit van Sheffield. Hij stelt dat de grootste drei ging waaraan de foetus blootstaat genees middelen zijn, en dat deze dan ook door zwangere vrouwen alleen ingenomen zouden mogen worden als dat wezenlijk noodzake lijk is. In de meeste gevallen is het risico buitengewoon klein, maar het bestaat. De meeste geneesmiddelen op zijn lijst, die gepubliceerd is een Tijdschrift voor Huisart sen, zijn uitsluitend op recept verkrijgbaar, maar een aantal van de geneesmiddelen die zonder recept verkrijgbaar zijn hebben ne veneffecten. Aspirine en soortgelijke preparaten worden in verband gebracht met maagbloedingen, geelzucht, moeilijke bevalling, laag geboorte gewicht en een aantal afwijkingen zoals die ook door Softenon veroorzaakt worden. As pirine en aspirine-achtige preparaten kregen vien risico-aantekeningen tegen drie aante keningen voor Softenon. Geneesmiddelen te gen de hoest worden in verband gebracht met gespleten gehemelte (hazelip"), en ge neesmiddelen tegen maagpijn, wanneer ze in de eerste drie maanden van de zwanger schap worden ingenomen, ook met een aan tal uiteenlopende afwijkingen. Ook het toedienen van verdovende middelen heeft zijn risico's. Zo verwekken mannelijke narcotiseurs in verhouding veel meer doch ters dan zoons, en vrouwelijke narcotiseurs lopen veel meer risico van miskramen en doodgeboortes. KLEINE TRAGEDIE Een kleine tragedie in een grote stad: een voorbijgangster troost een hond, die door een auto werd aangereden. De fotograaf die het plaatje maakte, bracht het hevig bloedende dier naar een dierenarts, die erin slaagde het beestje te redden. In Ruisbroeck zijn dit nog dagelijkse straattafereeltjes: een man die zijn vrouw op de schouders draagt groet een vriend die ondanks het hoge water in de straten probeert zich per fiets te verplaatsen. (Van onze correspondent Jan Schils) Brussel Terwijl de twee Ne derlandse „splijtbakken" Voor- ne en Amelingen duizenden tonnen steenslag en zand nabij het Belgische Ruisbroek in de Vliet storten en honderden mi litairen de afgelopen dagen uur-in-uur-uit zandzakken heb ben aangedragen om de enorme bres die de storm geslagen heeft verder te dichten, is de Belgische regering gisteren van verschillende zijden gemaand een onderzoek in te stellen naar de schuldvraag aangaande de slechte toestand van de dijken in Vlaanderen en naar de oor zaak van de gebrekkige hulp verlening in de eerste dagen na de ramp. De grote zondebok is daarbij de minister van openbare werken, de Waal Defraigne. Het betreft hier niet alleen de overstromin gen in Ruisbroek, Walem, Wille broek en Boom maar ook in Moerzeke in Oost-Vlaanderen. Na ruim een week stond het water gisteren in Ruisbroek nog steeds meer dan twee meter hoog. Intussen is de overheid begonnen met het uitdelen van rampengeld aan de geevacueer- de inwoners van Ruisbroek. Zij krijgen elk 5000 frank plus nog eens 1000 frank per kind. De Belgische regering die al eerder een bedrag van 50 miljoen frank had uitgetrokken voor de slach toffers van de overstromingen heeft dat bedrag thans nog ver dubbeld. De autoriteiten en de bevolking zijn de toestand heel wat opti mistischer gaan inzien na de komst van de twee Nederlandse splijtbakken die per keer dui zend ton zand en steenslag stor ten in de bres in de Vliet. Is deze bres dicht dan zal zo gauw mogelijk reeds begonnen wor den met het leegpompen van het overstroomde Ruisbroek. PARIJS (Reuter) Een uiterst links blad, Libera tion, heeft vandaag de namen genoemd van 32 agenten van de Amerikaanse geheime dienst, CIA, die onder diplomatieke dekking verbonden zijn aan de Amerikaanse ambassade in Parijs. Morgen zullen volgens het blad nog 20 namen worden genoemd. Het afdrukken van de naamlijsten volgt nog geen maand na de moord door onbekenden van de CIA-man in Athene Richard Welch nadat Griekse kranten zijn naam hadden gepubliceerd. Een woordvoerder van Liberation gaf toe dat sommige van de mannen op de te publiceren lijsten schade zouden kunnen ondervinden van het bekendmaken van hun naam. „Maar wij wijzen hen niet aan om te worden vermoord. Door hun namen en in sommige gevallen hun persoonlijke adressen bekend te maken hopen wij dat zij ophouden met hier te opereren. Iedereen weet waarvoor de CIA verantwoordelijk is". Eugen Burgstaller, die in het verleden door de Franse pers genoemd werd als de plaatselijk leider van de CIA, staat bovenaan de lijst Hij staat ook op de officiële lijst van buitenlandse diplomaten die in Frankrijk in de rang van attaché op de Amerikaanse ambassade geaccrediteerd zijn. Liberation zei dat de door het blad samengestelde lijst was voorbereid door niet genoemde leden van een groep Franse, Amerikaanse en Britse journa listen. SITTARD (ANP) Vanaf de brug over het Juliana- kanaal in het Zuidlimburg se Ilikhoven (gemeente Roosteren) is gisteravond het 615-ton metende schip „Cor" uit Geertruidenberg met vloeibare teer en ba saltstenen bekogeld. Het schip was beladen met zand en koerste richting Luik. De teer en asfaltblok- ken zijn door een knok ploeg van schippers op het vaartuig gegooid, omdat schipper Melis niet mee werkt aan een evenredige vrachtverdeling. De schip per die afmeerde voor de sluis van het Julianakanaal in Born meent dat hij niet via de schippersbeurs hoeft te bevrachten omdat hij een contract heeft met de afnemer in Luik. De rijk spolitie in Zuid-Limburg stelt een onderzoek in en heeft alle bruggen onder bewaking genomen om de knokploeg te weren. Vuilophaler gedood door eigen wagen EPE (ANP) De 19-jarige vuil ophaler P. Ruis uit Deventer is gistermiddag in Epe overleden toen hij een misstap deed op de treeplank achter een vuilniswa gen die begon te rijden. De man viel voorover in de bak en haal de in zijn val de hendel over die de vuilkraker in beweging zet Hij was op slag dood. De man was in dienst bij een particulier bedrijf dat in Epe het huisvuil ophaalt. WENEN (DPA) - Voor het eerst sedert de terroristische aanslag op het hoofdkwartier' van de OPEC (organisatie van olie exporterende landen) is daar weer een vergadering van financiële deskundigen van de OPEC begonnen. Om veiligheidsredenen werden geen mededelingen gedaan over de deelnemerslijst, de duur en het thema. Sedert de aanslag op 21 december zijn de veiligheids maatregelen zeer streng. Men kan het gebouw slechts na in tensieve controle betreden. ganisatie van Afrikaan- JL se Eenheid (OAE) zijn diep verdeeld gebleven over de vraag naar wel- ke partij de steun moest A I uitgaan: naar de door de I O Sovjet-Unie en Cuba ge- 1 I V 1 j 1 B I 1 9 8 fu steunde MPLA. of naar öa L/ -ÉL ^4, de vooral door het west- 1 en gesteunde Unita en FNLA. Zelfs een com promisvoorstel, waarbij vooral de Zuidafrikaan- 9 ~a Tjj se interventie in Angola 1 President Kenneth Kaoenda van Zambia, die grote morele invloed in Afrika heeft, zei giste- -■ ren dat Afrika de macht 0*Q üt PV S wrliSfên'dlfde £~M B W 1/ lij B j 1 werkelijke besluiten V^l-VyJL over het rijke Angola Ly door de supermogendhe- den worden genomen. Volgens Kaoenda staat een tragedie voor Afrika ADDIS ABEBA, zonder dat een oplos- te zullen voortzetten, voor de deur. „We zijn (Rtr/AFP) De Afri- sing is bereikt. De drie „Dit is een droevige hier niet om gezichten, kaanse topconferentie bevrijdingsbewegingen dag. We hebben Afrika maar om levens te red- in Addis Abeba over de die in Angola om de en het Angolese volk in den," aldus Kaoenda in burgeroorlog in Angola macht strijden hebben de steek gelaten", zo een laatste poging een is vanmorgen beëindigd aangekondigd de oorlog was de conclusie van compromis te bereiken. (Van een onzer ver- BMnmngH slaggevers) DEN HAAG Het A.R.-Tweede Kamer- §|||P8r lid B. Roolvink vindt «Mfe;- «HÉÉ& dat hij als parle- IK' mentslid niet buiten Hl^y zijn boekje is gegaan door tegen betaling adviezen te geven aan de oliemaat schappij Gulf. Dat hij niettemin, in te genstelling tot de ge woonte van sommige andere Kamerleden, dit zwaar betaalde adviseurschap ge heim heeft gehouden (ook zijn fractievoor zitter moest het via de radio horen) en er pas min of meer door omstandigheden toe gedwongen mee voor de dag kwam, verde- B- Roolvink: stijl van leven, digt hij met „dat is particulier" geen en- merlid is voldoende", mijn stijl van leven". kei probleem hoeft te De drie adviseurs Roolvink vindt, dat maken met een advi- ontvingen van Gulf zijn aktiviteiten en seurschap. Hij is en- Oil ieder zo'n die van oud-minister keie maanden na zijn 26.000 per jaar, ge- Schmelzer en hoof- aftreden als minister durende drie jaar. dredacteur Hoogen- van Buitenlandse Za- De PvdA vindt dat dijk van Elsevier' ken benaderd door het nu hoog tijd Magazine door som- het Amerikaanse wordt, dat Kamerle- migen ten onrechte olieconcern. den hun bijbaantjes in een duistere sfeer openbaar maken. De zijn getrokken. „Die Elseviers hoofdredac- PvdA ijvert hiervoor adviezen dienden ook teur Hoogendijk a] enkele jaren, het Nederlandse be- spreekt van een „op- Algemeen-directeur lang. Als dat ook al geblazen affaire". Van Elseviers uitge- nietmag". „Als commentator is versmaatschappij H. Roolvinks fractie- het belangrijk veel ten Brink is van me- voorzitter mr. Aan- contacten te hebben, ning, dat zolang de tjes reageerde met Ik heb bovendien de heer Hoogendijk El- een veelzeggend „er belangen van de sevier niet gebruikt geen ogenblik aan te werkgevers gediend", als een stuk gereed- twijfelen dat de heer Tweede Kamervoor- schap om een advi- Roolvink er prijs op zitter Vondeling seurschap te kunnen zal stellen volledig ui- vindt dat Kamerle- uitoefenen, daar te- teen te zetten hoe de den dit soort neven- gen geenenkel be- zaak precies zit". functies niet hoeven zwaar is". Een inmid- Oud-minister Sch- te bekleden om het zen dat hij daar geen melzer vindt, dat hij geld. „Hun schade- gebruik of misbruik „als vrij man, als loossteling als Ka- van heeft gemaakt". Legitiem, maar toch ontaktiseh DRIE BEKENDE NEDERLANDERS hebben gisteren laten weten dat zij in het verleden werkzaamheden in de sfeer van een adviseurschap hebben verricht voor de Amerikaanse Gulf Oil. Op het eerste gezicht is, wat zij gedaan hebben, volkomen legitiem en velen zullen zeggen, dat zij zelf.moeten weten wat zij doen. Dat is waar, maar toch zijn rond deze kwestie, die intussen een affaire geworden is, enkele vraagtekens gerezen. Men kan zich namelijk afvragen of bekende Nederlanders, die deze drie zijn geweest en nog zijn, er wel zo verstandig aan gedaan hebben, om dergelijke aktiviteiten op zich te nemen. Bekende figuren blijven nu eenmaal kwetsbaar in hun doen en laten, zeker de twee politieke figuren, die in het openbare leven een naam verworven hebben en als gevolg daarvan ook te verliezen hebben. BEVREEMDEND IS BOVENDIEN, dat de drie zo lang gezwegen hebben. Geruime tijd geleden kwamen uit Amerika al geruchten overgewaaid, dat drie Nederlanders in een geheim rapport over de aktiviteiten van Gulf Oil genoemd werden. Door enkele taalkun dige problemen ontstond het gerucht, dat ook een Tweede Kamerlid van de PvdA daarbij betrokken zou zijn. Waarom hebben de drie toen niet, om deze geruchten de kop in te drukken, hun namen bekend gemaakt. Zij deden dit gisteren pas, nadat een socialistisch ex-kamerlid het noodzakelijk gevonden had te ontkennen, dat hij op de betaallijst van Gulf Oü stond. DIT WEKT MINSTENS DE SCHIJN, dat er toch een luchtje gezeten heeft aan de aktiviteiten, die de drie voor Gulf Oil ontwikkeld hebben. Hoe legitiem de werkzaamheden dan ook genoemd kunnen worden. Eén conclusie wel gewettigd OPINIEPEILINGEN naar het stemgedrag van kiezers ruim vóór of na parlementsverkiezingen lijken ons maar een beperkte graad van betrouwbaarheid te hebben. Zeker wanneer de conclusies welke uit de peiling af te leiden zouden zijn, toevallig overeenko men met de politieke wens zoals die verwoord wordt door degenen die de peiling hebben besteld. Daarom hebben we wel met belangstelling kennis genomen van de cijfers en percentages zoals het bureau Lagendijk die deze week in opdracht van de AVRO produceerde, maar het lijkt ons een grote gok voor politici om op basis van deze gegevens de volgende regering te gaan construeren. EEN CONCLUSIEwelke mede vanwege de gegevens van dit onderzoek ons wel gewettigd lijkt? Dat de CDA-partijen kwanti tatief een veel betere kans maken, als ze gezamenlijk naar de stembus gaan dan bij een gescheiden optrekken of met samenwerk- ingsafspraken waarbij het vriezen noch dooien blijft. De tendens welke uit het recente AVRO-onderzoek blijkt, strookt met vrijwel alle vorige opiniepeilingen. MISSCHIEN EEN VINGERWIJZING voor de christen-democrati sche politici, die tegen de ook bij hun achterban groeiende gedachten in de integratie van de drie christen-democratische partijen zo'n beetje als een Echternacher springprocessie behande len; een paar stappen vooruit en dan weer een paar achteruit met slechts een minimale vooruitgang. De weervoorspelling betreffende het politieke klimaat adviseert een ander gedragspatroon dan soms uit hun opstelling blijkt WASHINGTON (Reuter) Een Russisch geleidewapenfregat stoomt op naar de Kongolese haven Pointe Noire, juist ten noorden van Angola, en zal daar spoedig aankomen. Dit hebben welingelichte Amerikaanse regeringskringen bekendge maakt. Volgens deze kringen heeft een Russische landingsvaartuig, dat zich verscheidene weken lang voor de Angolese kust bevond, reeds het anker laten vallen in Pointe Noire. Het Pentagon verklaarde vorige week al dat de zuidwaartse reis van het fregat langs de Afrikaanse kust en de aanwezigheid van het Russisch landingsvaartuig voor Angola aanleiding gaven tot bezorgdheid. Weeroverzicht BEIROET (Reuter—UPI) - Ko ning Khaled van Saoedi-Arabië wil een beperkte Arabische top conferentie bijeenroepen on) te trachten via diplomatieke weg een eind aan de burgeroorlog in Libanon te maken. fi Volgens goedingelichte kringen zullen voor de conferentie wor den uitgenodigd de staatshoofd en van Libanon en Syrië. De Saoedi-Arabische vorst wil ook de leider van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie, Jasser Arafat, aan het overleg laten deelnemen. Intussen duurt de strijd tussen moslems en christenen in Liba non onverminderd voort Giste ren werd felle strijd geleverd om twee bruggen die het chris telijke deel van Beiroet met het noordelijke achterland verbin den. ft DEN HAAG (ANP) Nederland wil mee- Buitenlandse Zaken op schriftelijke vragen verschillende manifestaties waarmee Neder- doen aan de viering van het tweehonderdja- van het Tweede-Kamerlid mevrouw Van land aan de viering zou kunnen deelnemen, rig bestaan van de Verenigde Staten in de Heel-Kasteel KVP). loop van dit jaar. Gedacht wordt onder- Over het niveau waarop Nederland bij de meer aan een rondreizende historische ten- Voor de advisering over de Nederlandse feestelijkheden in Amerika vertegenwoor- toonstelling, optreden van het nationale bijdrage aan de viering van wat genoemd digd zal zijn, is nog geen beslissing geno- ballet, het Nederlands Kamerorkest en wordt „Bicentennial Year" is een voorberei- men. Mevrouw Van Heel-Kasteel had er in deelname van Nederlandse zeilschepen aan dingscommissie opgericht onder voorzitter- haar vragen op gewezen, dat enkele landen een transatlantische race. Dit blijkt uit het schap van oud-ambassadeur dr. J. H. van besloten hadden zich door het staatshoofd antwoord van minister Van dej Stoel van Roijen. De commissie beraadt zich over de te laten vertegenwoordigen. De Bilt Tussen een gebied met hoge barometerstanden bo ven Spanje en Frankrijk en een depressie nabij IJsland stroomt vrij zachte lucht naar West-Eu ropa Boven het zeegebied ten westen van Noorwegen wordt met krachtige winden koude lucht via de Noordzee naar het zuiden gevoerd. Het front dat de scheiding vormt tussen beide luchtsoorten, bereikte van mor gen het noorden van ons land. Het ziet er naar uit dat dit front zich morgen nog dicht bij ons land zal bevinden, zodat er in het weerbeeld voor morgen maar weinig verandering komt en er af en toe regen kan vallen. In het noorden van Skandinavië vroor het vannachtzeer streng, met minima van omstreeks min. 30 graden. In zuid-Europa is het rustig weer en vrij zonnig met middagtemperaturen rond 7 graden. Vooruitzichten voor donderdag. Af en toe regen. In het alge meen lagere temperaturen Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp.: omstreeks 4 graden Max. temp.: omstreeks 7 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent Kans op een geheel droog et maal: 30 procent AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam zal op 10 en 12 februari aanstaande de zaak be handelen tegen de vertegen woordiger in Nederland van het Franse exportbureau voor vliegtuigmateriaal Ofema (on der andere van Dassault-bre- quet) ing. J. B. B. uit Amster dam. Hij wordt verdacht van poging tot omkoping van leden van de Tweede Kamer in verband met de inmiddels genomen beslis sing van de regering over de vervanging van de Starfighter van de luchtmacht Daarvoor kwam indertijd ook in aanmer king de Mirage straaljager, die gefabriceerd wordt door de Franse vliegtuigfabriek Das- sault-Breguet. De regering koos voor de Amerikaanse straalja ger F 17 van General Dynamics. Tot de zeven getuigen, die de Amsterdamse officier van justi tie, mr. F. H. von Meyenfeldt heeft gedagvaard, behoren de Tweede Kamerleden Dankert (PvdA) en Keja (WD). (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam Het gonst in Amsterdam van geruchten dat twee V.V.D.'ers de vrijkomende zetels (Lammers en Van Duijn) in het hoofdstedelijk college van B. en W. zullen krijgen toegewezen. Hoewel WD-fractievoorzitter Jacobse dit inmiddels heeft tegen gesproken, noemde aftredend wethouder Roel van Duijn gisteren de namen van de WD'ers Jacobse en Goedkoop Van Duijn zei, dat zijn fractie, de PPR, een felle oppositie zal gaan voeren als het CDA of de WD deel zullen gaan uitmaken van het college van B. en W. In lijnrechte tegenstelling tot het streven van de aftredende wethou der Lammere houdt het hoofdbestuur van de P.v.d-A. onverkort vast aan het Progressief Akkoord in het Amsterdamse gemeentebe stuur. Als de PPR blijft weigeren in de plaats van Van Duijn een nieuwe wethouder te leveren, geeft de P.v.d.A. er de voorkeur aan het aantal wethouders terug te brengen van 8 op 7: te weten 5 P.v.d.A. en 2 CPNere „met gedogende steun van PPR en PSP". Ex-wethouder Van Duijn, die wel lid blijft van de raad, zal binnenkort onder de titel „En tranen" zijn dagboek uitgeven, waarin hij een boekje zal opendoen over de ondervonden tegen werking en moeilijkheden. BESTRIJDING VAN STRUMA ONVOLDOENDE UTRECHT (ANP) Het is de vraag of de bestaande vorm van stnimabestrijding in Ne derland wel voldoende is voor jongeren. Het broodverbruik is sinds de Tweede Wereldoorlog sterk gedaald, en juist het brood is de voornaamste jo- diumleverancier. Voldoende jo dium is nodig om struma (krop- ziekte) te voorkomen. Dit bleek uit het proefschrift van de 35-jarige Utrechtse arts M. Helsloot In zijn onderzoek richtte hij zich vooral op de ouderen. Het bleek dat meer dan de helft van hen minder dan vier sneetjes per dag eet waardoor zij te weinig jodium naar binnen krijgen, vooral ook omdat zij bijna geen zeevis eten, waarin ook wat jodium voor komt.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9