Niet te snel juichen om „economisch herstel Honda ontwierp nieuw soort step Bouwbonden somber over toekomst bouw RADIO-ACTIEVE BESMETTING WAS „GRAPJE B. en W. Rotterdam in conflict met taxi-ondernemers Autogrammen VOORZITTER DE WIT VAN NCW: Stelling Mansholt over kerncentrales onhoudbaar" Jasmijn bloeit alsof het geen hartje winter is Princess steelt de show op autosalon Brussel DINSDAG 13 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT/HET 99 (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond, Ir. J. de Wit, heeft gewaarschuwd voor een te groot optimisme naar aanleiding van ge gevens die wijzen op een licht her stel van de Nederlandse economie in de laatste maanden van 1975. „We zitten allemaal te wachten op gunstige berichten en hebben de neiging te gaan juichen als de eer ste doorkomen. Maar het kunnen zeer wel incidentele oplevingen zijn. En het zou fout zijn, zich door die eerste cijfers over een mogelij ke kentering in slaap te laten wie gen en daarop het beleid te base ren." Tijdens een nieuwjaars-bijeenkomst met journalisten zei ir. De Wit dat het econo misch bestel een ruime periode van stabili satie nodig heeft om herstel van de bedrij vigheid te bereiken. „Het is niet het belang van wie ook om veranderingen in het bestel nu aan de orde te stellen. Wat nodig is is een sfeer te scheppen van rust en vertrou wen om investeerders niet af te schrikken." De hoop van Ir. De Wit is gericht op het gesprek dat regering, werkgevers en vakcen trales in het voorjaar zullen hebben over een meerjarenplan, dat zich ook volgens hem wel wat meer in de beslotenheid mag afspe len dan gebruikelijk is. CNV-voorzitter Lan- ser deed dezer dagen een suggestie in die richting ter verhoging van de kans op resul taat bij de bespreking. Op dat drie-partijen- gesprek wilde Ir. De Wit niet vooruitlopen. Hij verklaarde wel, dat hij niet graag zou meegaan met diegenen, die de werknemers een aantal jaren met hun inkomen op de zogenaamde nullijn willen houden. „Dat zou een uitzichtloze situatie betekenen en een te grote solidariteit eisen. We zullen alles moe ten doen om het nationale inkomen te laten groeien. Als de overheid evenwel een zo groot beslag op dat inkomen blijft leggen, komen de werknemers er niet meer aan te pas. Beter is het dan ook, dat de overheid met haar uitgaven op de nullijn gaat zitten." Over het recente radio-interview met minis ter-president Den Uyl zei de NCW-voorzitter, dat iedereen het er over eens is dat de overheidsuitgaven en de uitgaven voor so ciale voorzieningen zeer kritisch moeten worden bekeken. De aankondiging van een mogelijke opheffing van kinderbijslag boven een bepaald inkomensniveau noemde de heer De Wit een blijk van gemis aan reali teitszin. „Afgezien van de reeds eerder inge zette studie over de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind is afschaffing van de kinderbijslag één van de allerlaatste dingen waaraan te denken valt," aldus de heer De Wit, die er ook op wees, dat kinderbijslag eigenlijk niet tot de sociale verzekeringen behoort, terwijl het toch in de ogen van de minister-president onder meer gaat om be sparingen op die verzekeringen. ARNHEM (ANP) De twee rijkspolitiemensen die tijdens de gijulingsacties in Beilen en Amsterdam waren ingezet bij de bewaking van de kerncentrale in Dodewaard zijn niet door straling besmet De twee jonge wachtmeesters uit Huissen hebben een grapje willen uithalen. Ze hebben de zgn. pendosisme- ters, die iedereen die op het terrein moet zijn krijgt, onge veer acht uur op een vat ra dioactief afval gelegd „om te kijken wat er zou gebeuren". Het personeel van de kerncen trale constateerde dat de meters van de twee agenten een, zij het kleine, dosis radioactieve stra ling registreerden. Op last van de rijkspolitieleiding werden on middellijk maatregelen geno men: de twee „besmette" wacht meesters mochten een jaar lang niet worden ingezet bij de bewa king van de centrale. Ook werd een onderzoek op gang ge bracht. waaruit nu is gebleken Noorwegen heeft nieuwe dat er in het geheel geen sprake is van opgelopen straling. De commandant van de twee wachtmeesters, kolonel P. J. Plattel verklaarde zich zeer ont stemd over deze „onverantwoor delijke houding". Minister Van Agt zal moeten beslissen over disciplinaire strafmaatregelen. regering OSLO (DPA) - De nieuwe pre mier van Noorwegen, de socia list Odvar Nordli (48), heeft gis teren zijn kabinet bekendge maakt. Van de vijftien ministers zaten ér negen ook in het vorige kabi net van de socialist Trygve Bratteli (65), die is afgetreden en Nordli bij koning Olav als zijn opvolger aanbeval. Nordli is financieel deskundige, geen beroepspoliticus. Hij was fractieleider in het parlement. Wrak vergaan Oostduits schip opgespoord DEN HAAG (ANP)— Het wrak van hetOostduitse schip dat in de orkaan van 3 januari ten noorden van de Waddeneilan den is vergaan, is door Rijks waterstaat opgespoord. Het ligt ongeveer 7 mijl uit de kust van Schiermonnikoog. De 11 bemanningsleden worden nog steeds vermist en getracht zal worden het schip te bereiken en na te gaan of hun lichamen zich wellicht nog aan boord be vinden. Het 827 ton metende vrachtschip was op de ongeluks avond met een lading zout op weg van Engeland naar Stock holm. 's Avonds verging het schip in de aanloop van de Wes- ter-Eems in vliegende storm en volslagen duisternis, zodat de juiste plaats van het schip niet bekend was. Ook in verband met de veiligheid voor het scheepvaartverkeer moest het wrak worden opgespoord. De 9-jarige Alison Findlay, die de Engelse prins Edward zo vurig bemint, dat zij hem een huwelijks aanzoek zond. Kalverliefde LONDEN (AP) De elfjarige Prins Edward van Engeland heeft een huwelijksaanzoek ontvangen van een 9-|arlge bewonderaar ster. Alison Findlay schreef het prinsje dat ze erg verliefd op hem is en dat ze met hem wil trouwen. „Als we allebei groot zijn, zou je dan met ml| willen trouwen zodat ik In het palels kan komen wonen", schreef zij prins Edward. Volgens haar moeder loopt Alison thuis de hole dag te oefenen hoe zij een reverence moot maken en hoe ze moet schrijden. Een woordvoerder van Buckingham Palace zei dat Edward en de andere prinsen en prinsessen erg veel liefdesbrieven ontvan gen, die allemaal door een hofdame worden beantwoord. Ook Alison zal binnenkort antwoord krijgen op haar hartekreeL Een dode en een zwaar gewonde vielen te betreuren bij een gecompliceerd verkeersongeval op de E-3 tussen Eindhoven en Venlo. Bij het ongeval waren een tankwagen, een personenauto en een vrachtwagen-combinatie betrokken. Op de foto trachten brandweerlieden een van de slachtoffers uit de personenauto te redden. UTRECHT (ANP) De federatie bouwbonden NVV/NKV zijn het eens met de sombere conclu sies die in het rapport van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB) worden getrokken ten aanzien van de werkgelegenheid in de bouw voor de komende jaren. Het EIB voorziet dat het aantal arbeidsplaatsen in de bouw en installatiebedrijven tussen nu en 1980 met nog eens 42.000 zal dalen, terwijl de werkgelegenheid in deze sector in de afgelopen jaren al sterk is verminderc^ De bouwbonden zeggen dat het van grote beteke nis is welke beleidsconclusies bouwminister Gruij- ters aan dit rapport zal verbinden. „Een geleidelij ke afneming zal onvermijdelijk zijn. Als andere sectoren het werk niet zullen kunnen bieden voor mensen die niet (meer) in de bouw aan de slag kunnen, zal de verdeling van het werk bijzondere aandacht moeten hebben. Arbeidstijdverkorting en vervroegde pensionering zijn dan in elk geval zaken die in de beschouwingen moeten worden betrokken", aldus de bonden. ARNHEM (ANP) - „De stelling dat vermindering van de gorie van het elektriciteitsverbruik min of meer van zelf zou leiden tot de mogelijkheid de bouw van kerncentrales uit te stellen is, „alle cijferwerk ten spijt" in haar algemeenheid inhoudbaar. Zelfs bij de geringe groei zijn van tijd tot tijd nieuwe centra les nodig". De vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN) zegt dit in haar maandblad „Interforma- tie". Naar aanleiding van een recente verklaring onderschre ven door Dr. Mansholt, de eco nomen Prof. Tinbergen en Prof. Pen en de theologen Prof. Ver- kuyl en prof. Schillebeeckx. Volgens de VEEN moet voor elk van die nieuwe centrales een keus worden gemaakt tussen olie, kernenergie en steenkool. Die keus kan niet worden ge daan zonder rekening te houden met feiten. Emoties zijn begrij pelijk maar zijn een slechte lei draad bij het oplossen van tech nisch gecompliceerde proble men. „Het verwaarlozen van de gezondheidsaspecten van kolen centrales of van de toenemende afhankelijkheid van olie is nu eenmaal niet verantwoord", al dus de VEEN. Rotterdam (ANP) Om een betere greep op het taxibedrijf te krijgen hebben B. en W. van Rotterdam de taxiondernemers uit de Maasstad gisteren laten weten dat hun bedrijfsvergunningen slechts voor één jaar verlengd zullen worden, in plaats van vijf jaar. De ondernemers zijn het hiermee niet eens en zijn vast van plan om in beroep te gaan bij Gedeputeerde Staten. B. en W. heeft nog hoop hen hiervan af te brengen in een gesprek dat binnenkort moet plaats vinden. De wethouder van verkeer is van mening dat het Rotterdamse taxiwezen ernstig ziek is, en niet fungeert zoals van openbaar vervoer verwacht mag worden. Zo zouden de chauffeurs liever naar een sexclub rijden dan naar een ziekenhuis omdat ze op het eerste adres provisie ontvangen. Stopt DDR met gedwongen adopties BERLIJN (AFP) De Oost- duitse autoriteiten zouden een eind hebben gemaakt aan de praktijk van de „gedwongen adopties" van kinderen van wie de ouders naar het westen zijn uitgeweken, zo meldt het West- berlijnse avondblad „Der Abend" van welingelichte zijde in Oost-Berlijn te hebben ver nomen. Volgens het Westduitse week blad „Der Spiegel" zouden de Oostduitse autoriteiten in totaal in 33 gevallen kinderen wier ouders zijn gevlucht, onder toe zicht hebben gesteld van gezin nen die „goed socialistisch" worden geacht De correspon dent van het blad werd daarop uitgewezen wegens „belastering van de DDR". Door tussenkomst van de West- berlijnse protestantse bisschop Kurt Scharf heeft een hof van beroep in Oost-Berlijn een van de adopties ongedaan gemaakt Stijging prijs aardappelen onrustbarend" DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid Janssen (Pv dA) heeft gisteren maatregelen gevraagd tegen de „onrustba rende stijging van de aardap pelprijs". Volgens het Kamerlid heeft de groothandelsprijs op de termijn- markt in Amsterdam de record hoogte van 80 cent per kilo be reikt Gevraagd is ondermeer uitvoer van aardappelen naar niet EEG- landen te verbieden. Die uitvoer zou namelijk prijsverhogend werken, omdat EEG-landen reeds uitvoer-belemmerende maatregelen hebben genomen. VOOR GESPREK MET REGERING Zuidmolukse delegatie samengesteld DEN HAAG (ANP) - In Den Haag is gisteren de samenstel ling bekend gemaakt van de Zuidmolukse delegatie die een gesprek zal voeren met verte genwoordigers van de Neder landse regering. De delegatie bestaat uit zes per sonen en staat onder leiding van- Ir. J. A. Manusama, president van de Republiek der Zuid-Mo- lukken RMS. Het gesprek wordt gehouden op het departement van Algemene Zaken in Den Haag en zal zater dagochtend plaatsvinden. Van Nederlandse zijde zijn aanwezig minister president Den Uyl en de ministers Van Agt, Van der Stoel en Van Doorn. DEN HAAG/LEIDEN (ANP) De bloemknoppen van gele jasmijn en toverhaxelaar zijn al opengesprongen. Op veel plaatsen In duinen en parken staan zij al In volle glorie. De eerste sneeuwklokjes hebben bun kopjes al boven de grond uitgestoken, evenals madeliefjes en primula's. Ook de ontwikkeling van hyacinten, tulpen, narcissen en krokus sen gaat erg snel. Evenals vorig jaar hebben de lente-achtige temperaturen geleid tot opmerkelijk gedrag van de Nederlandse fauna en flora. Er verblijven in ons land nog honderden kluten. Voorts zijn tientallen kemphaantjes en grutto's waargenomen. Op bouw en weilanden worden bovendien bijzonder veel kieviten gesignaleerd. In normale winters zoeken deze vogels een warm heenkomen na ar Zuid-Europa en Noord-Afrika. Op de markt in Middelburg begroette men met vreugde de eerste vlinder. De fruittelers daarentegen zijn minder gelukkig met de zachte winter. Zij vrezen dat latere vorst grote schade zal aanrichten aan het fruit BRUSSEL De Brusselse Autosalon het salon zoals men hier zegt is afgelopen vrijdag in al zijn grootheid van start gegaan. Grootsheid omdat men niet alleen auto's tentoonstelt maar ook twee- wielers en bedrijfswagens. De auto-enthousiasten die ver wachten er echt nieuws te vin; den, moeten weteleurstellen. Een auto die er nog niet eer der was, echt opzienbarend autonieuws dus, is er niet Het nieuws zit in wijzigingen van allang bekende auto's, een chroomstripje hier, een acces soire meer daar. Waarbij voor opgesteld moet worden dat we dan alleen praten over de nor male alledaagse auto's. Een uitzondering moeten we ma ken voor het vrachtwagentje, de Pick-Up, die door British Leylafld op de mini-carrosse rie gebouwd is. Dat is echt nieuws, al was het alleen al door de prijs, 6180 gulden is geen geld voor een handig stadsbestelautootje. Na de auto van het jaar, de Simca 1307 en 1308, die uite raard in Brussel sterk gepro nonceerd naar voren komt is de wagen die de show steelt zeker de nieuwe Princess van British Leyland, de goed ge lijnde familieauto die welis waar al eerder op autotentoon stellingen te zien was, in Frankfurt en Parijs bijvoor beeld, maar die nu pas op de Europese markt leverbaar wordt Een helaas zeer korte kennismakingsrit leerde ons deze Princess als een zeer prettige auto kennen, die qua rijgedrag nog het meest doet denken, heel vreemd voor een Engelse auto, aan de Peugeot O Het verlies van British Leyland over 1975 bedroeg niet minder dan 680 miljoen gulden. Óp elke geproduceerde auto werd duizend gulden toegelegd. 0 Engeland heeft over de eerste elf maanden voor 12,5 miljard gulden aan auto's uitgevoerd en maar voor 5,3 miljard inge voerd. Fiat heeft de Innocentifabriek, die door British Leyland werd geliquideerd, overgenomen. De bromfiets wordt het meest gebruikt voor het doen van boodschappen, namelijk door 47 procent van de eigenaars, 35 procent gebruikt de brommer om ermee naar het werk te gaan. 0 De Westduitse automobilisten rijden vanaf de eerste januari op benzine die minder lood bevat. Velen zijn ontevreden over de prestaties die hun motoren nu leveren. 0 Volkswagen en Opel hebben een goed 1975 gehad. VW werkt nu weer met winst Ojiel verkocht 12,4 procent meer auto's dan het jaar daarvoor. 0 Er is geen enkel bezwaar om op goede autosnelwegen 140 of 150 km per uur te rijden, vindt de Duitse verkeersarts professor dr. Karl Luff. De stress die kan ontstaan als men op een bijna lege snelweg 100 km moet rijden is beslist niet zonder gevaar. Overigens pleit professor Luff ervoor dat de kunde en kennis van de automobilist beter getest moeten worden. Bijvoorbeeld door telkens herhaalde rijproeven. 0 Hilversums dreven worden steeds stiller. Nu hebben B en W ook de heide tussen Hilversum en Bussum voor gemotoriseerd verkeer afgesloten. Goed voorbeeld. 0 Om een wegrestaurant te kunnen bereiken moet men vaak een stuk omrijden. Dat kost het beroepsvervoer ongeveer 140 miljoen guldens per jaar. Dat zegt de Stichting Les Routiers Européens. O Denkt u erom dat kinderen beneden de twaalf jaar niet meer op de voorbank mogen, tenzij ze een heupgordel om hebben. Dit laatste geldt slechts als ze ouder zijn dan zes jaar. De Amerikaanse autofabrieken zullen in de eerste drie maanden van 1976 aanmerkelijk meer auto's fabriceren dan vorig jaar. Men heeft een produktie gepland van 2,15 miljoen stuks. 504. Zij het dan dat bepaalde aspecten van de Princess, zoals de vering'bijvoorbeeld, geheel eigen zijn. De Princess wordt voor de Nederlandse markt geleverd in twee versies, met een vier- cylinder vijfmaal gelagerde 1800 cc-rnotor en met een zes- cylinder zevenmaal gelagerde 2200 cc-motor. Beide motoren hebben al een ontwikkeling sprocedure van enkele jaren achter de rug. De 1800 cc is gebaseerd op het bekende B-type van British Leyland, een kopklepmotor met stoter stangen. Het salon die tot 19 januari is geopend levert uiteindelijk dus geen schokkend nieuws op. Onder de modellen van de 76 vertegenwoordigde merken zijn geen auto's waarnaar ie dereen uitkijkt, zoals bijvoor beeld de „kleine" Mercedes of de „grote" Alfa Romeo, de zes- cylinder. Die komen later dit jaar. Mercedes zelfs eind van deze maand. Alfa wacht op de Turijnse autotentoonstelling. Brussel heeft net iets te weinig cachet Honda heeft een nieuw soort speelgoed uitgedacht, een kruising tussen een step en een vliegende Hollander. Het vervoermiddel heet Kick'n Go en lijkt op een autoped met twee wielen voor en een ach ter. Het achterwiel wordt op een vernuftige wijze aangedreven door met de voet op een pe daal te trappen, dat zich ach ter de treeplank bevindt Het stuur is niet draaibaar; ge stuurd 'wordt door het hele stuur naar links of naar rechts te bewegen. Het idee van de Kick'n Go werd in Japan ontwikkeld als een resultaat van een Honda- ideeën-wedstrijd: een jaarlijk se wedstrijd voor Honda-per- soneel in Japan, waarbij aller lei door personeelsleden ont wikkelde voertuigen, al of niet door een motor aangedreven, om de eerste plaats strijden. De verkoop werd in begin 1975 gestart in Japan, waar de Kic k'n Go onmiddellijk een enorm succes werd. Kort daar na werd de Kick'n Go ook in Amerika en Australië ver kocht De produktie bedraagt nu ongeveer 100.000 stuks per maand. De Kick'n Go is nu ook in Nederland verkrijgbaar. De verkoopprijs bedraagt on geveer 115,- gulden. De Kick'n Go WEGWIJS door Gerard Croné

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7