1 Noordwijkerhout moet I het voortaan zonder Icafé De Zwaan stellen BURGEMEESTER KWAM EEN DAGJE SCHIETEN LTB Oude Ade stoomt rustig op naar de halve eeuw Woonwagenbewoners voelen zich met kluitje in het riet gestuurd ONVERWACHT DICHT NA RUIM HONDERD JAAR „HET IS HIER GOED DINSDAG 13 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT g Pas nu is het goed doorgedrongen tot veel Noord- g wijkerhouters dat het bekende café De Zwaan op de hoek Dorpsstraat Zeestraat is gesloten en mis- schien wel nooit meer open gaat. Geheel onver- Hl wacht is er een einde gekomen aan een stukje H gezellig Noordwijkerhout want al ruim honderd jH jaar was het café, (steeds in handen van de familie Brama), een graag bezochte zoete inval waar je niet g alleen naar toe ging voor een gezellige babbel, maar g waar ook nog gebiljart kon worden, de enige mogelijkheid in heel Noordwijkerhout. S= Maar dat is nu voorbij. Oude- EEE jaarsavond ging voor de laat- EE ste keer de fles rond en moest ee kastelein Piet Brama met pijn ee in zijn hart gedwongen at- scheid nemen van zijn trouwe klanten die het nauwelijks ee konden verkroppen dat „hun" café nu dicht moest. Maar het besluit van de 69-jarige Brama was onverbiddelijk. „Als je bijna 70 bent dan wordt het hoog tijd om op te stappen", zegt hij, „en aangezien ik geen opvolger heb moet de zaak wel dicht. Ik vind het erg jammer maar dit is de enige oplos sing". Piet Brama vertelde mij de gezelligheid te zullen missen.„- Wat wil je", zegt hij, ik heb 53 jaar achter de bar gestaan. Dan maak je enorm veel vrienden. Die laat je niet graag in de steek. Die laatste avond was een ware kruisweg voor me. Want afscheid nemen kan ik niet. De sluiting van dit café doet me wat". „Ik heb op die laatste avond wel gemerkt dat mijn klanten het hier altijd naar hun zin hebben gehad. Een paar van die jongens lieten hier op de laatste avond nog een bloem stuk bezorgen en een paar an deren hadden zelfs een mooi gedicht gemaakt dat ze hier hebben voorgelezen. Ik was er echt wel een beetje ontroerd door. IK kan me wel voorstel len dat veel Noordwijkerhou- ters die hier dikwijls kwamen („ik heb natuurlijk ook wel vijanden") het helemaal niet leuk vinden dat ik er nu een punt achter heb gezet. Want waar moeten ze nu naar toe? Er is nergens een café waar ze kunnen biljarten „Mijn tijd als café-houder zit er in ieder geval op. En ik heb het naar mijn zin gehad. Mijn klanten ook. zo heb ik de in druk. De laatste tijd waren het hoofzakelijk jongelui en een aantal oude stamgasten die in mijn café kwamen. Dat was altijd oer-gezellig. Ik heb het ook wel eens moeilijk gehad. Want je moet tegenwoordig haren op je tanden hebben om het allemaal netjes te laten verlopen. Gelukkig heb ik nooit last gehad van nozems of zo". Voor Piet Brama zit het er nu definitief op. Wat er van de zaak gaat worden is nog niet zeker. Ook niet of het een café blijft want de kans is even groot dat er iets anders in komt, vertelde de 69-jarige Brama mij „Het hele spul ver kopen zie ik niet zo zitten", vertelde hij mij, „dan gaan Veel oudere Noordwijkerhouters hebben met lede ogen toegezien hoe café De Zwaan dicht ging. Weg gezellige babbel, weg biljart bijna al je hard verdiende cen tjes naar de belasting. Dan zie ik er van komen dat ik over een tijdje alleen nog maar mijn AÓW-tje over heb. En daar heb ik niet mijn leven lang voor staan ploeteren". De bekende Noordwijkerhout- fé wel weer open", zegt hij, se kastelein vertelde mij dat misschien blijft het dicht. In hij de hele kwestie van de ieder êeval zal men mij niet sluiting van café de Zwaan meer achter de tap zien. Ik k nog even rustig laat bezinken êa nu genieten van mijn ver en dat hij voorlopig geen haast diende rust", maakt. „Misschien gaat het ca- De 92-jarige Chris van der Geest, jarenlang secretaris van de LTB-afdeling Oud Ade en Bert v.d. Geest, de huidige secretaris. Onder andere in aanwezigheid van de oud-bestuur- sleden, de 92-jarige Willem van der Geest en Cor H Verleen, heeft de afdeling Oude Ade van de LTB in café 't Lage Land uitbundig feest gevierd ter j= gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de afde- hng. Naast het dansen werd er in het café ook nog uitgebreid teruggeblikt op die veertig jaar, die voorbij zijn gevlogen maar die sociaal bezien ook H in Oud Ade wel het een en ander tot gevolg hebben s§ gehad, zo werd wel duidelijk uit de toespraak van ee de huidige voorzitter Chris van der Geest, de bewoner van boerderij 't Klaverblad in de Swei- j=s landpolder. Zo kwam natuurlijk weer ter sprake de bar lage lonen van de vaste werknemers in de veehouderij in de dertiger ja- =E ren maar opvallend genoeg EE was er nauwelijks kritiek op het huidige inkomensbeleid van deze regering en dat vond ik toch wel opvallend. EEE ik vroeg Chris van der Geest ee waarom de LTB-leden uit Ou- de Ade, die gezamenlijk zo'n EE 550 hectare onder hun hoede hebben, nooit eens op hun achterste benen gaan staan en E= openbaar kritiek leveren zoals EE momenteel zoveel boeren en tuinders dat doen. En hij gaf mij een nuchter antwoord. Hij zei: „Wij houden niet van actie SS voeren. We steken liever de handen uit de mouwen dan dat we onze tijd verdoen met in een optocht meelopen. In die veertig jaar hebben we dat maar één keer gedaan. Dat was in '74 met die grote land- bouwdemonstratie waar ge vraagd werd om verbeterde inkomens. Aanvankelijk ston den we afzijdig tegenover deelname aan die optocht in Leiden maar we hebben ons laten overreden. Voor ons is dat waarschijnlijk ook de laat ste keer geweest. Alleen in de uiterste gevallen gaan we nog de straat op". Chris van der Geest vertelde mij dat de bij de afdeling Oud Ade aangesloten LTB-leden bijna unaniem van mening zijn dat geld alleen niet geluk kig maakt. Hii zegt: ..We bele ven veel plezier aan onze ar beid. dat is ons ideaal. Het financiële punt is dan minder belangrijk". Dat is een opval lende uitspraak die veel kleine zelfstandigen misschien diep in hun hart ook zo aanvoelen maar die toch liever de finan ciële kant van de zaak wat meer willen laten prevaleren. Ik sprak met Chris van der Geest, die al vanaf 1964 voor zitter is. ook over het streek plan Plassengebied waarin staat aangegeven dat een vrij groot deel van het Oud Adese grondgebied voorbestemd is om er een waterrecreatiege bied van te maken. Maar Van der Geest ziet dat niet als een dreiging. Hij zegt: „Ik zie dat streekplan niet in die vorm uitgevoerd worden. De drei ging is wel eens groot geweest maar ik geloof niet dat we ons nu nog erg bang hoeven te maken. Het op stapel staande Recreatieschap (de ruimere opzet van het streekplan) zal waarschijnlijk wel wat van ons gebied gaan afnemen maar dat is veel minder erg dan de aanvankelijke plan nen". De LTB Oud Ade heeft het volste vertrouwen in de toe komst „Het is hier goed wo nen in Gods vrije natuur", zegt Van der Geest. Ik hoop dat we dat bij ons 50-jarig bestaan ook nog kurtnen zeggen". Oud-burgemeester Stolwijk van Voorhout, die sinds kort de scepter zwaait in Monster, was gisteren even een dagje op bezoek in zijn oude dorp, waar hij te gast was bij de traditionele jaarlijkse schiet- dag van de Voorhoutse schietvereniging St. Huber- tus, die dit jaar voor de 55e keer dit schietevene- ment, dat de naam Koppermaandag draagt, organi seerde. De burgemeester, die negen jaar lid is geweest van de schietvereniging, bracht het er dit keer redelijk van af. Bij het onderdeel schieten op houten vogels pakte hij zowaar een vierde plaats en dat was een stuk beter dan wethouder Huigsloot, die nu goed in vorm is als loco-burgemeester, maar die van het schieten gisteren niet zoveel terecht bracht. En daar had hij een goed ex cuus voor. „Ik heb helaas wei nig tijd om op de vrijdagse schietavond aanwezig te zijn omdat ik dan dikwijls een ver gadering hebt", zo liet hij zijn tegenstanders weten. „Ik ben een slecht lid van St. Huber- tus. Maar misschien komt daar nog eens verandering in." Ondanks het feit dat hij in Voorhout geen officiële func tie meer vervult, hield oud burgemeester Stolwijk, zo hoorde ik, toch nog een toe spraakje tot de leden van St. Hubertus. Dat gebeurde tij dens het grezellige diner in het parochiehuis. De burgemees ter zei dat hij, nu hij in Mon ster woont, pas goed is gaan beseffen hoe heerlijk het wo nen in Voorhout eigenlijk is. „Toch ben ik wel tevreden met wat ik nu heb", zei hij. Waarna hij alle schutters een borreltje schonk. En dat opkikkertje hadden ze wel nodig ook. Want het was een inspannende dag geweest waarin het vooral op de con centratie aankwam. Er werd serieus geschoten want de titel schutterskoning is een hele eer. Er is dus hard om geknokt. Uteindelijk werd schuttersko ning 1976 de (Engelse) Voor- houter Norman MacDonald. die ook al in 1974 en 1975 de meeste punten vergaarde. Ik noem ook nog even de na men van de mannen die bij het buitenschieten elk een van de vier schietronden wonnen: Ben van Werkhoven. Herman van Gent, Theo Heemskerk en Cor Zuidhoek. Bij dit buiten- schieten haalde Joop van Steijn (zijn vrouw werd kort geleden schutterskoningin) in totaal het hoogste aantal pun ten. Bij het zaalschieten won Sassenheimer Nico van Hel den. Geen van allen kon in het eindklassement echter tippen aan het puntenaantal van de trefzekere MacDonald. Officier van justitie gaf a-sociale student een lesje Van onze rechtbankverslaggeef ster LEIDEN De jonge officier van justitie bij het Leidse kan tongerecht. mr. Lubberink. ziet er niet bepaald uit als een boe man. Zijn sympathieke babyfa se laat vele boosdoeners in de waan dat het allemaal nog niet zo'n vaart zal lopen. Maar dat deze schone schijn bedriegt, moest gisteren een leerling van de sociale academie ondervin den, wiens capriolen weinig bij de officier in de smaak vielen. De student S.. afkomstig van Noordwijkerhout, had zich aan een drietal verkeersovertredin gen schuldig gemaakt Op 3 mei van het vorig jaar was hij met een pas aangeschafte Re nault door zijn woonplaats gaan sjezen, zonder over een rijbewijs te beschikken. Het kentekenbewijs lag bij de poli tie, omdat de auto kort tevoren bij een aanrijding betrokken was geweest Verder moest S. de kantonrechter bekennen, ge weten te hebben dat er aan de wagen wel het een en ander mankeerde en dat deze boven dien onverzekerd was. Deson danks is hij toch gaan rijdenl en wel om de auto eens uit te proberen. Maar dat viel vie« te gen. Het studentje was nog rriaar net op pad, of het gaspe daal van de Renault gaf de geest en bleef ergens hangen. Door zijn gebrekkige rijvaar digheid wist S. het voertuig niet onder controle te houden. Hij slingerde vervaarlijk over de weg en joeg een argeloos fietsende vrouw doodschrik aan. De auto kaatste heen en weer tussen een tweetal tuin muurtjes aan beide zijden van de straat, sloeg over de kop en kwam vervolgens tegen een lichtmast tot stilstand. Wonder boven wonder kon S. onge deerd het wrak verlaten. Offi cier van justitie Lubberink schudde zijn hoofd hierover: „Wat een zeldzaam onverant woordelijk gedrag. Zeker voor iemand die studeert om later anderen te vertellen hoe ze zich moeten gedragen. U had die fietster wel dood kunnen rij den. U wist donders goed dat u met deze wagen thuis had moe ten blijven." De eis van de offi cier kwam neer op 850 boete, waarvan 650 voorwaardelijk. Rechter Atema. een nieuw ge zicht achter de balie, deed hier nog een schepje bovenop. Wan neer S. binnen twee jaar iets dergelijks uithaalt mag hij veertien dagen brommen. En daar kan de student het mee doen. Maar hij was niet het enige jongmens dat gisterochtend de wind van voren kreeg. War- monder B. J. L. werd opgeroe pen wegens brommer rijden zonder verzekering en zonder helm. De verdachte kwam de monstratief naar voren en zette nu trots een mooie gele helm voor de kantonrechter neer. De officier vond het duidelijk mos terd na de maaltijd. Zijn preek loog er niet om. „Het weigeren een helm te dragen is ergens nog een stuk eigen verantwoor delijkheid, hoewel ik het zeer laakbaar vind. Maar onverze kerd rijden is ernstiger. Als u dan iemand aanrijdt en letsel bezorgt, kunt u daar voor de rest van uw leven voor dok ken". Om deze waarschuwing kracht bij te zetten liet de rechter hem alvast 100 beta len. Dokken werd het ook voor me neer Van de V. die zijn om roepbijdrage niet wilde vol doen. Van de V. kon maar niet begrijpen dat deze verplichting ook geldt voor mensen die een t.v.-toestel geleend hebben. „Dat ding is niet eens van mij. Waarom zou ik dan betalen?" Rechter Atema maakte hem duidelijk dat niet het hebben van een t.v. geld kost. maar het kijken ernaar. „Zelfs als u het gestolen had, zou u kijkgeld moeten betalen". De man werd veroordeeld tot honderd gulden boete. G. C. de Geus ■ll Burgemeester Stolwijk schoudert het geweer voor het eerste schot op Koppermaandag Van een onzer verslaggevers LEIDEN De woonwagenbe woners van het Trekvlietplein zijn opnieuw bijzonder geirri- teerd geraakt door de gemeente Leiden. Onlangs hebben zij de gemeente Leiden een boze brief overhandigd, waarin „groot on genoegen" wordt uitgesproken over het koppelen van een leen- bijstand aan een legale stand plaats. In deze brief werd tevens vermeld dat de ondertekenaars voor 11 januari antwoord wil den hebben, omdat anders tot actie zou worden overgegaan. Voor de elfde januari hebben woonwagenbewoners een brief gehad van het collge van b en w waarin wordt aangekondigd dat de brief aan de orde komt in de raadscommissie voor so-- ciale zorg, maatschappelijke aangelegenheden, gezondheids zorg en cultuur. Het college ver volgt de brief met de medede ling dat het nog wel enige we ken zal duren voordat de brief van de woonwagenbewoners af gehandeld is. En dat gaat er bij de woonwagenbewoners hele- OP KORTE TERMIJN ACTIES TEGEN LEENBIJST ANDSREGELING maal niet in. Frans Hellemondt: „We weten inmiddels wel hoe lang enige weken in de gemeen te Leiden duren. Vorig jaar ok tober hebben we contact gehad met de gemeente over het voor malig kampschoolterreintje. We willen dit bij het woonwagen kamp trekken. Een beslissing hierover zou ook enige weken Muren. We hebben er niets meer van gehoord". De woonwagen bewoners beraden zich nu des te meer over acties, die onget wijfeld zullen volgen. Een woordvoerder van de kampbewoners: „Het is niet te verwachten dat de mede-kamp bewoners dit nemen, we worden steeds met een kluitje in het riet gestuurd. Dit is extra kolen op het vuur gooien". De actievoerende woonwagen bewoners hebben inmiddels een aantal sympathiebetuigingen ge kregen van onder meer van het Landelijk Katholiek Woonwa- genwerk. Het bestuur van deze vereniging schrijft in een brief dat de nood situatie m.b.t. het aantal stand plaatsen in de regio Leiden, wel ke reeds jaren bestaat, niet mag leiden tot een verkeerde toepas sing van de Algemene Bijstand- wet. Het bestuur voegt eraan toe dat de noodsituatie het noodza kelijk maakt zeer snel een aan tal - desnoods voorlopige - standplaatsen in te richten in het gebied van de intergemeen telijke samenwerking. Zou dit niet lukken, vervolgt het be stuur, dan moet de intergemeen telijke regeling maar worden opgeheven, omdat zij niet vol doet. Wethouder Oosterman ver klaart desgevraagd dat de geno men beslissing een noodoplos sing is: „Je moet iets doen alvo rens de zaak uit de hand loopt". De gemeente Eindhoven is on langs door staatssecretaris Meij er van C.R.M. op de vingers getikt omdat zij het woonwagen- beleid had gewijzigd. Wethouder Oosterman weet niet in hoever re ook de gemeente Leiden in aanmerking komt voor een re primande van de staatssecreta ris nu het verlenen van een leenbijstand is gekoppeld aan een legale standplaats. „Als staatssecretaris Meijer ons op de vinger wil tikken, dan zien we dat wel", aldus wethouder Oosterman. Programma zaalvoetbal Van onze sportredaktie LEIDEN Twee hoofdklasse duels vanavond in de Groe- noordhal. Om negen uur treden Tegelhandel en Zwaanvogels te gen elkaar in het strijdperk (bei de hebben kampioenskansen en zullen dan ook moeten winnen) en een uur eerder ontmoet Swift 't Winkeltje Wernink. Leids kampioen LDWS moet naar Den Haag in het kader van de Districtstitelstrijd. VCS is daar de tegenstander. Hoofdklasse! Tegelhandel—Zwaan vogels (21 uur); Swift 't Winkeltje Wernink (20 uur) I: B en T—Lisser Boys (22 uur); Roodenburg—Oegst- geest (21 uur). RES I; LDWS 2-Lei- den 2 (22 uur); Gazelle 2—Swift Win keltje 2 (22 uur); Tegelhandel 2—Zwaanvogels 2 (19 uur). 2A: Rijnsburgse Boys—De Ree (21 uur); Lugdunum—Castien (22 uur). 2B: VNL—Tien in Een (20 uur). RES 2A: SDO'67—2—VNL 2 (20 uur). RES 2B: Regenboog 2—LFC 2 (19 uur). 3A: RHW—Gazelle (20 uur). 3B: Leidse Boys—G en R (21 uur); Oranje Groe- n—SDO '67-1 (21 uur). 3C: LAF-S- nack Boys (20 uur). 3D: SLF—LOI (21 uur) RES 3A: SLF 2-SVLV 2 (22 uur); Zwaanvogels 3-Gazelle 3 (20 uur) RES 3B: SDO '67-3-Wer- nink 2 (22 uur); Gazelle 4—Tegelhan del 3 (19 uur). RES 3D: Leidse Boys 3—SLF 3 (19 uur) JUN. Al: LFC— Lugdunum (19 uur). Jl'N A2: Oranje Groen—Leidse Boys 2 (19 uur).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5