Geen ontheffingen meer van sluitingsuur horeca Helft van Leidse wensen kan maar worden gerealiseerd Rijn- en Schiekade VAKBONDSVOORZITTER: Wethouder Van Dam slecht op de hoogte van wat er leeft in ambtenarenkorps" Raadslid kritiseert gemeenteadvokaat in zaak-Daey Ouwens Henk Elsink biedt zorgeloos vermaak DINSDAG 13 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PACINA 3 OPNIEUW KRITIEK PIETERS- EN ACADEMIE WIJK Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente zal geen perma nente ontheffingen meer verlenen van het sluitingsuur voor de Leidse horeca. Dit voornemen heeft burgemeester Vis gister avond aan de leden van de raadscommis sie voor juridische en politionele aangele genheden kenbaar gemaakt. Het horecabeleid van de gemeente vormde gisteravond onderwerp van discussie en zal dat ook over twee weken weer zijn. Gisteren ging het om het ontnemen van bepaalde oude en vooralsnog onverklaar bare voorrechten van drie bars in de stad om na het officiële sluitingsuur nog geo pend te zijn. Het gaat hier om Club 70 aan de Stationsweg, Samantha's aan de Lange- brug en het studentencafé Pardoeza aan de Doezastraat. Over twee weken wordt het algemene beleid van de gemeente ten opzichte van bars, café's en dancings in de commissie besproken. De horeca had in het verleden bezwaar gemaakt tegen de oneerlijke voorrechten van dit drietal. Zij wilde de sluitingstijden van deze drie op zijn minst rechtgetrokken zien. Burgemeester Vis stelde toen dat een sluitingsuur voor alle drie van 03.00 uur niet mogelijk zou zijn en dat wanneer er eenheid geschapen moest worden dat al- l leen maar zo kon dat voor alle horecabe drijven een lijn getrokken wordt. Op dit beginsel was ook zijn voornemen geënt per 1 januari de permanente ontheffing van deze drie in te trekken. In de commissie bleken daar nogal wat bezwaren tegen de bestaan. Er werd onder meer gevraagd waarom dan geen één lijn getrokken werd met de studentenvereni gingen (Minerva Augustinus, SSR en Cate na) die wel vergunning hebben na het gemeentelijk sluitingsuur open te zijn. Als of van deze geen overlast te verwachten viel. In tegenstelling tot de mening van CD A-leider Driessen vond de burgemees ter dat dat nog wel meeviel Hij wees er op dat de stad Leiden aan zijn universiteit min of meer verplicht is voor de studenten een uitzondering te maken. Iets dat door mr. Peters (PvdA) ernstig in twijfel werd getrokken. Hij zag geen principieel onder scheid gerechtvaardigd tussen studenten en werkende jongeren. Anderzijds werd er door een woordvoerder van Pardoeza juist op gewezen dat een lijn trekken met de studentenverenigingen (dus wel een ontheffing) voor Pardoeza op zijn plaats zou zijn. Hij wees er op dat Pardoe za juist studenten onder zijn gasten heeft die niet lid zijn van een studentenvereni ging. Vertegenwoordigers van Club Sa- mantha pleitten voor een meer geleidelijk beleid door bijvoorbeeld te bepalen dat na een bepaald tijdstip geen gasten meer mochten worden toegelaten, maar dat de aanwezigen wel nog wat langer mochten blijven. De bewoners van de Pieters- en Academie- wijk, die in groten getale aanwezig waren, lieten een heel ander geluid horen. De politie werd verweten het optreden tegen lawaaischoppers achterwege te laten en de gemeente kreeg ook het verwijt van laks heid naar het hoofd geslingerd. „Het ge meentebestuur blijft door een ontstellend gebrek aan beleidskracht maar achter de feiten aan lopen en de bewoners weten niet wat hen boven het hoofd hangt," aldus een woordvoerdster. Het ziet er trouwens voor de Pieterswijk nog somberder uit nu er weer drie nieuwe horecavestigingen in die wijk op stapel staan. Overigens komt deze problematiek zoals gezegd opnieuw en uitgebreid op 26 januari aan de orde. Het ziet er voor wat de ontheffing van de sluitingsuren van de drie genoemde bars betreft naar uit dat de burgemeester zijn voornemen zal handhaven. Zij zullen waar schijnlijk voortaan zoals elk ander café door de week om een uur en in het weekend om twee uur 's nachts de deur moeten sluiten. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Van de negen-en-een-half miljoen aan wensen die door de verschillende afde lingen van het Leidse stadhuis waren inge diend om in de komende jaren verwezenlijkt te worden kan maar de helft worden gereali seerd. Dit blijkt uit het gisteren gepresenteer de financieel kader van de ontwerpbegroting voor 1976. Van deze 9,5 miljoen zou 3,5 miljoen wor den opgeslokt door personeel en nog eens zo n bedrag door materieel. De rest komt op naam van begrotingsconsequenties. Aangezien Lei den maar ruimte heeft voor 1,5 miljoen per jaar zou het 6 jaar gaan duren voor alle wensen vervuld zouden zijn. Daarom heeft een grondige herbezinning plaatsgevonden om alle wensen nog eens op hun urgentie te bezien. Toen viel ongeveer de helft af. Vooral de personele sector heeft moeten bloeden: van de zeventig gevraagde extra personeelsleden komen er maar zeven. Met een extra verho ging van de zgn. onroerendgoedbelasting komt Leiden een heel eind om van het restant wensen, dat als zeer urgent is overgebleven, in elk geval zoveel mogelijk uit te voeren. Wethouder Van Dam van financiën maakte een en ander gisteren bekend bij een toelich ting op dit financieel kader, dat een maand later is dan vorig jaar en dat in maart waarschijnlijk zal worden gevolgd door de uitgebreide ontwerp-begroting per onderdeel van het gemeentelijk apparaat. Ten aanzien van de algemene financiële posi tie van de stad Leiden, stelde. Van Dam gisteren dat Leiden voldoende reserves heeft om de tijd tot 1978 uit te zingen. Dan loopt de in het verleden toegekende aanvullende uitkering af en zal Leiden een nieuwe aanvra ge moeten doen. De hoogte daarvan zal mede afhangen van de uitwerking van een aantal verfijningsregelingen krachtens welke Leiden extra geld krijgt (voor sociaal zwakke steden en historische binnensteden) en van het res tant van de eigen reserves. Vast staat dat per 1978 Leiden weer de twijfelachtige status van een artikel-12 gemeente zal herkrijgen, het geen een aan handen en voeten gebonden en afhankelijk van de hogere overheid zijn impli ceert Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Rijn- en Schie kade gaat mogelijk weer open. Tijdens de gisteren gehouden vergadering van de Verkeers- commissie deelde wethouder Waal mee dat hij zijn mede werking zal verlenen. Leiden krijgt (particulier) Centrum voor Geboorteregeling LEIDEN In het voormalige advocatenkantoor van mr. P. J. de Reyter de Wildt aan het Kort Rapenburg 1—3 komt een Cen trum voor Geboorteregeling. Het Leidse aannemingsbedrijf Hop voert er momenteel verbou wingswerkzaamheden uit Het is nog niet bekend wanneer het centrum wordt geopend. Het is een initiatief van twee artsen, de heren Van Lit en Van Schie, die tot voor kort verbonden waren aan de NVSH in Den Haag. Daarvoor hielden zij zich bezig met gezinsplanning in resp. ont wikkelingslanden en Engeland. Ze zijn gespecialiseerd in sterili satie. Nieuwe pastor voor parochie Herensingel Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Herensingelpa rochie krijgt een nieuwe pastor. Met ingang van 1 februari is pater P. de Ridder benoemd tot opvolger van pastor F. Verlaan. Pater de Ridder is thans werk zaam in de parochie „De Mens wording in Leiderdorp. Pastor Verlaan neemt in het weekeinde van 24 en 25 januari afscheid van de Herensingelpa rochie. Hij kwam in 1965 als kapelaan naar Leiden. Het laat ste jaar was hij werkzaam in de Herensingelparochie. Pastor Verlaan is benoemd tot docent catechese aan het Adelbert-col- lege in Wassenaar. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Jeroen zn. v. P. J. Te Water en M. Ligtvoet, Natascha Johan na Christina dr. v. B. Schroef en C. Be- kooij, Bianca Johanna Mana dr v. C H. A M Koomen en M G. Lammerse. Krista Wendy Ingeborg dr v A. J. M. Hoogduin en W. F H By. Chantal dr v. G. van der Meij en J C H. Hoek. Monique dr v E. van der Plas en W. van Beeien. Natasja dr v. J. Broekhuizen en J C. Witteman. Gijsbertha Maria Christina dr. v. C. van der Meij en M. J van der Does, Alexander Wilhelmus Johannes Jozef zn. v. H. L van der Kroft en M. P van Vhet, Rieneke dr. v H. M H. Chrispijn en A. C. M. Hogen- boom, Bianca Johanna Cornelia dr. v. B. H G. van der Pluym en J. H. P. Hooger- vorst, Jemy zn v J. C. Davids en M. Overleden: J. H. Keereweer geb. 19 dec. 1920 gehuwd geweest met: J. C. van der Pluym. M. Cupido geb. 20 nov. 1898 ge huwd geweest met: H. Smittenaar, J. H. B. Kuhne geb. 27 nov. 1894 man, J. A. J. van Catz geb. 20 okt. 1923 man, A. Devilee geb. 23 maart 1883 gehuwd geweest met: J. J. P. van der Post, J. J de Vet geb 7 okt. 1882 vrouw, C Plomp geb. 2 juni 1898 man, W Hoebert geb. 12 jan. 1897 man, M N. Si)m geb. 13 jan. 1972 zoon, C. Schellevis geb 16 maart 1930 man, C. A. Braat geb. 10 aug. 1915 man. C. E. Kuster geb 21 nov 1911 gehuwd geweest met: M H E. Banens. Nt L Zuiderduin geb. 1 april 1929 man Gehuwd A J Molenkamp en J. K Faber. J. A Karreman en E. Janssen. Grof vuil LEIDEN De grof vuilwagen van de gemeentelijke reinigingsdienst komt mor gen langs de volgende straten in Leiden: WOENSDAG 14 JANUARI 1976 Van Vollenhovenkade; Van VoUenhoven- plein; Snouck Hurgronjestraat; Huizinga- straat: Uhlenbeckkade; Colenbrander- straat: Meyerskade; Duyvendakstraat; Ka naal weg (van Hoge Rijndijk tot v. Vollen- hovenplein): Rijndijkstraat; Kanaalstraat, Dozystraat, De Goejestraat; Cosijnstraat: Hartmanstraat; Roomburgerlaan; Hoge Rijndijk (van Utr brug tot Wilhelmina brug); Utrechtse Jaagpad (van Utr. brug tot wilhelminabrug); Cathannastraat; Rijn stroomstraat; Hoge Rijndijk (van Wilhelmi nabrug tot Rhijnvreugd); Utrechtse Jaag pad (van Wilhelminabrug tot Rhijnvreugdt; Rhijnvreugd. Bruggestraat; Besjeslaan; Park „Die Lcijthe", Romburgerweg; Aar- straat. Meerburgerkade strGouwe straat: Amstelstraat; Leedestraat; Wieric- keslraat; IJsselkade. Kasteelhof: Vbst- straat. Zaanstraat. Maasstraat, Merwede- straat; Drechtstraat; Lingestraat, Spaame- straal; Lekstraat; Lastellumweg. Zoals bekend werd de Rijn en Schiekade tot groot ongenoegen van de bewoners enige jaren geleden gedempt. Er zou een weg naar de nieuwbouw van de universiteit aan de Witte Singel komen. Nu de weg er niet komt, hebben architecten van de uni versiteit hulp aangeboden maar voor een herstel van de Rijn en Schiekade. „Aanvankelijk von- d ik het absurd" aldus wethou der Waal .jnaar mij is verze- kerd, dat het niet zo moeilijk is de zaak waar open te gooien." Volgens wethouder Van Dam zal de NCBO-brief nog wel een onderwerp van gesprek uitma ken in het georganiseerd over leg. De heer Steenge: „De verte genwoordigers van onze organi satie zullen volgens Van Dam in dit georganiseerd overleg ter verantwoording worden geroe pen. Van mijn kant kan ik ver zekeren, dat ik echt niet onder de indruk ben van de bewerin gen van de heer Van Dam", aldus de Leidse NCBO-voorzit- ter. Vroeger zeiden we: kom maar op, we zijn toch niet bang. Gisteravond nam het hoofdbe stuurslid C. Groen afscheid van de Leidse NCBO. Dit ging ge paard met geschenken: de heer Groen had de 65-jarige leeftijd bereikt. Hij vervulde nog een spreekbeurt voor de Leidse af deling. De heer Groen consta- teerde„onrust en onvrede bij de Leidse gemeenteambtenaren"; de intermenselijke verhouding tussen gemeentebestuur en ambtenaren ging snel achteruit. Het lijkt een beetje op de ver houding overheid-ambtenaar, zoals die zich in Amsterdam voordoet: stuntelige verhoudin gen. Het gaat hier om een belan genbehartiging van een publie ke zaak; men speelt met belan gen waarmee men niet még spe len. Hier worden belangen ge schaad, en er zijn koppen bij gevallen", aldus de heer Groen, die het tragisch vond, als de „bestuurbaarheid meer wortel had geschoten in het conflict dan in de harmonie". Hij deed een beroep op het Leidse ge meentebestuur: Overheid, zorg dat u kunt regeren en red de bestuurbaarheid. Champagneweken in Oudt Leyden Van een onzer verslaggevers LEIDEN Veel Nederlanders vinden champagne iets duurs, merkwaardigs. Voorzover ze bij het woord niet aan de wijn denken as sociëren ze het meestal met orgieën of te waterlatingen. Voor slechts een enkeling is champagne gewoon een lek kere wijn, die je net als een glas whisky of cognac drinkt. Voor degenen die nou wel eens een keertje met de ver borgen mogelijkheden van champagne willen kenni smaken houdt het beroemde restaurant Oudt Leyden aan de Steenstraat in zijn rotis serie van 12 tot 24 januari een zgn. Quinzaine Champe- noise of te wel twee cham pagneweken. Een unieke ge beurtenis voor Nederland. Dank zij de medewerking van de Nederlandse impor teur van de wereldberoemde Taittinger Champagne (Prins Bernhard drinkt 't ook), die voor een speciaal tarief zorgde kan men in deze tijd in Oudt Leyden kennis maken met die cham pagne en alles wat daar bij hoort. Twee weken lang ge nieten van die fameuze Tait tinger uit Reims met vele culinaire specialiteiten uit de champagnestreek en vnnr een prijs die nauwelijks van andere verschilt. Als wel kom krijgt elke gast boven dien zijn eerste glas cham pagne gratis. LEIDEN Henk Elsink, gisterenavond in Oegstgeest met zijn programma „Tot-En-Met-Nu", is een echt gezelligheidsdier. Hij kiest zich vroeg in het optreden uit het publiek een Gré, ter vervanging van zijn moeder, die niet aanwezig kan zijn; begroet de eerste rijen persoonlijk; maakt van het publiek zijn vrienden en vriendinnen, die gezellig mee mogen doen met zingen, klappen en commentaar; verkleedt zich een paar maal, zoals vroeger tussen de schuifdeuren; en gaat een tijdlang met ons terug naar die toch wel fijne jaren vijftig, naar het begin van zijn carrière. Toen waren er nog het variété, de Franse chansonier en chanso- nières, het Engelse entertainment de Amerikaanse showbusiness. Het Leidseplein in Amsterdam was nog wat, Tom Manders speelde zijn Dorus in het „Saint Germain des Prés, en onze hoofdstad kon nog wel eens iets hebben van een showwereldstad. Die achtergrond zorgt er voor, dat zo'n avondje Elsink net niet te ver afzakt naar een kruising tussen Henk van Montfoort anneks Ted de Braak, Piet Bamberger die zich steeds weer wil verkleden het liefst als vrouw, en Mik. De kiemen daarvoor waren wel aanwezig. Te veel meezingers, te veel sexistische platitudes, te veel clownerie met kleren, te veel net te flauwe grappen. Elsink's vermogen om typen neer te zeggen is niet verfijnd genoeg, zodat hij vaak in een stereotype vervalt: een boerse (Twentse) volkse man. Zelfs in de bekakte Wassenaar bewoner klonk deze nog door. Zijn komische sketches-liedjes komen langzamerhand in hetzelfde mechanisme terecht (bijvoorbeeld een lied niet juist vertolken door vals zingen, niet goed of te traag/s nel). Zijn woordspel ink jes zijn niet echt fijnzinnig en zijn grappen soms plat. Maar dat alles neemt niet weg, dat zo'n avond toch gezellig wordt. Dat heeft te maken met Elsinks warmte en het feit dat hij toch niet platvloers is. Hij bespeelt de zaal kundig, doet dingetjes, waarvoor timing nodig is en probeert in het klein een showtje te bouwen (orkestje). Het publiek vindt het mooi en heeft een „zorgeloze avond". En daar is het Elsink om te doen. Paul van der Plank €en kleine 600 jongens en i meisjes hebben in de kerstvakantie meegedaan aan „Kom er eens uit", een puzzeltocht door de Leidse musea en de bin nenstad. Vertegenwoordi- gers van de musea waren 1 gisteren op het VVV-kan- j toor bijeen om de goede oplossing van de puzzel te jureren. De namen van de I prijswinnaars worden eind deze week bekend ge maakt. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Tussen de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, afdeling Leiden, en de wethouder van financiën van Leiden. Hans van Dam, zit het niet zo goed. Eind vorig jaar we schreven daar uitvoerig over kwam deze bond (in de persoon van afdelingsvoorzitter G. Steenge) met een brief die gericht was aan de gemeenteraad van Leiden. Hierin werd medegedeeld, dat de heer Steenge de bestuurders van de gemeente Leiden mededeelde, dat bij een belangrijk deel van het gemeentepersoneel onrust en onvrede leefde. Daarbij werd o.a. gedoeld op de vervulling van de dagelijkse leiding van de Sociale Dienst door de heer Boot (ofschoon de meeste Sociale Dieners de kandidatuur-Boot afwe zen), het niet benoemen van de heer Mojet tot geneesheer-direc teur van Endegeest, en de mededeelzame gang van zaken rond de schorsing van de Groenoordhal-dicecteur Daey Ouwens. Met de ambtenaar „als mens" werd door de „politieke bazen" onvoldoende rekening gehou den, aldus de bondsbrief. Maar de heer Van Dam had zich in deze krant laatdunkend over de brief uitgelaten en hij zei „stom verbaasd te zijn over die onzin". „Dan is dit voor mij een teken dat hij slecht op de hoogte is van wat er leeft in het Leidse ambtenarenkorps", aldus de heer Steenge, die gisteravond in zijn openingsrede bij de leden vergadering van de afdeling, in de Bevrijdingskerk, te kennen gaf, dat Van Dam „het boven dien ontgaan was, waarom zo veel topambtenaren Leiden in korte tijd hebben verlaten. Ter wijl het zich terugtrekken van kandidaten voor zeer belangrij ke functies voor zichzelf spreekt." Wethouder Van Dam slecht op de hoogte. Sommige Parmante dingen van vroeger Jn Cr nog steeds. 1 Leiden Twee jongelui hebben afgelopen zaterdag 400 gesto len uit een kassa bij V&D. Een jongeman leidde de aandacht van het winkelend publiek en het personeel af door agressief met een boksbeugel te zwaaien, de ander deed ondertussen een graai in de kassa. LEIDEN Een bejaarde vrouw van 70 jaar is zondagavond op de Hoge Rijndijk van haar tasje beroofd. Twee jongrens op een bromfiets graaiden de tas uit handen. In de tas zaten onder meer twee portefeuilles met on geveer 240. Het pianoduo James Anagno- son (V.S.yLeslie Kinton (Cana da) doet op zijn eerste Neder landse toernee ook Den Haag aan. Op woensdag 21 januari wordt een concert gegeven in Diligentia, waar werken worden gespeeld van Britten, Gallant, Lutoslawski en Brahms. Lieke Vreede exposeert van 15 januari tot 22 februari grafiek in Galerie De Witte Voet, Brou wersgracht 48 Amsterdam. Van een onzer verslaggevers LEIDEN "Het is onbegrijpe lijk dat de raadsman van de gemeente Leiden adviseerde Daey Ouwens te onderwerpen aan een geneeskundig onder zoek". Dat schrijft het CPN- raadslid D. Hoeven in een brief aan zijn collega-fractieleiders in de Leidse gemeenteraad. Hij doet dit naar aanleiding van de gerechtelijke procedure, die de gemeente vorige week voor de ambtenarenrechter verloor. Daey Ouwens had de rechter gevraagd het gemeentelijk be sluit tot een geneeskundig on derzoek te vernietigen, omdat hij hierin een ongeoorloofde in menging in zijn privé-zaken zag. De ambtenarenrechter ging met hem mee en keurde het gemeen tebeleid in deze achteraf af. Hoeven heeft zich van meet af aan tegenstander getoond van de gemeentelijke visie om Daey Ouwens aan een medisch onder zoek te onderwerpen. Hij zag hierin een verdere aantasting in de rechtspositie van de geschor ste Groenoordhaldirecteur. In de brief waarin hij de compe tentie van gemeentelijk adviseur dr. Van der Horst in twijfel trekt stelt Hoeven verder: "In deze affaire valt op, dat wan neer men een ambtenaar niet op grond van feiten kan treffen, men hem kan dwingen zich te onderwerpen aan een medisch en psychiatrisch onderzoek. Een voor hem krenkende aangele genheid als daar bovendien geen enkele aanleiding toe is".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3