beleid loopt vast Sociaal-economisch Stakingen rellen en bommen in Madrid en Barcelona Palestijnen mogen deelnemen aan debat van Veiligheidsraad Werktijdverkorting 800 man Philips WERKLOOSHEID IN ZUIDHOLLAND STIJGT STERK Uit9an9 [Bejaarde: ,,Ik heb mijn vrouw gedood" Topfiguren van negen concerns: VERONICA NEEMT SHOW PAUL MEUER UIT DE ETHER IN DEN HAAG EN APELDOORN Bij botsing twee doden, drie gewonden Premies voor ziektekosten verzekering stijgen minder £cidóc0ommtt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden:* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - unei-redacteur: J. W/C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Dinsdag 13 januari 1976,66e jaargang no. 20322 Spelen Spelen met muziek op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.25 uur De Pallisers en om 20.20 uur 2 voor 12. Ned. II om 19.05 uur Dominic, om 20.25 uur Sam en om 21.20 uur Herkent u deze tijd. Morgenmiddag via Hilversum I rechtstreekse flitsen jong-Italië - jong Oranje van 15.00 tot 16.30 uur in „Close up". Plaatselijk regen. Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk regen. Vrij krachtige tot harde westelijke wind. Maxima omstreeks 9 gra den. Morgen: Zon: 8.43-16.55; Schev. hoogw.: 0.44-13.05; Maan: 14.33-06.01; laagw.: 8.40-21.01. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Negen topfiguren uit het Nederlandse bedrijfsleven hebben de regering in een noodkreet over de slechte economische situatie dringend gevraagd „om een wezenlij ke ombuiging van het beleid". „Het gaat struktureel niet goed met de Nederlandse economie en naar onze mening moeten de belangrijke ele menten van de samen na te streven oplossingen zijn: - aanzienlijke terugdringing van de collectieve druk - radikale verbetering van het onder nemingsklimaat, - bundeling van de economische en maatschappelijke krachten, - als uitvloeisel daarvan een goed overleg tussen overheid, werknemers en werkgevers ten bate van werkgele genheid, welvaart en welzijn ook voor de toekomst." De negen topfigu ren van Amrobank, Unilever, Akzo, Nationale Nederlan den, Philips, Vmf-Stork, Rijnschelde- Verolme, Estel N.V. - Hoesch-Hoogo- vens en Kon. Nederlandse Petroleum Maatschappij laten in hun schriftelij ke noodkreet aan de ministerraad en de leden van de Eerste en Tweede Kamer weten, dat zij zich grote zorgen maken over de Nederlandse volkshuis houding, waarmee het volgens hen niet goed gaat. Ook het overheidsklimaat draagt on voldoende bij, aldus hun verklaring, „tot een herstel van vertrouwen in de mogelijkheden van toekomstig onder nemen, waardoor nieuwe investerin gen vaak achterwege gelaten worden." Zij vrezen, dat vele verworvenheden belangrijk aangetast zullen worden „indien wij er niet in slagen de econo mische fundamenten waarop de socia le bovenbouw rust snel en aanzienlijk te versterken". De negen waarschuwen daarbij na drukkelijk tegen het, wat zij noemen, zich blind staren op de baten uit het aardgas. Zij waarschuwen ook tegen, wat zij eveneens noemen, nieuwe ex perimenten zoals de vermogensaan- wasdeling en de personeelsraden. „Be houd van belangrijke sociale verwor venheden zijn belangrijker dan derge lijke experimenten" aldus de negen topfiguren uit het bedrijfsleven. Gele nummer platen: loos alarm Den Haag De politie heeft giste ren met klem de geruchten tegen gesproken als zou den de onlangs in gevoerde gele au to-kentekenplaten slecht fotogra- feerbaar zijn. Volgens de Alge mene Verkeers dienst van de Rijkspolitie in Driebergen heb ben zich welis waar bij de invoe ring van de nieu we kentekenpla ten enige moeilijk heden voorge daan, maar deze zijn onmiddellijk overwonnen. Ook de Haagse politie ontkent met het fotograferen van de registratie nummers ook Spaanse studenten demonstreren voor amnestie en democratie op het universiteitsterrein in Madrid. MADRID (UPI) Een „dag van strijd", die voor gisteren in Madrid was afgekondigd door linkse groeperingen, heeft geleid tot straatrelletjes, stakingen en een bomaanslag op een spoorlijn. Zeker 85.000 arbeiders in hetgebied van Madrid alleen al waren betrokken bij stakingen. De politie bestormde de Campus van de universi teit in de hoofdstad om vergaderingen uiteen te jagen van studenten en arbeiders die riepen „weg met de dictatuur" en die politieke amnes tie eisten. In Madrid en een voorstad van Barcelona ver spreidde de politie duizenden demonstranten met traangas terwijl de regering nogmaals waar schuwde dat zij niet zal toestaan dat er in het Spanje na Franco een chaos zal ontstaan. Rege ringskringen gaven linkse groeperingen de schuld van het plaatsen van bommen op de baan van een drukke forenzenlijn in Madrid. Slechts een van de acht geplaatste bommen ontplofte. Er vielen geen slachtoffers. Alleen het treinver keer was ruim zes uur onderbroken. De stakingen en protesten die zich van Madrid naar de provincies verspreidden, zijn geconcen treerd op een bevriezing van de lonen die de regering heeft afgekondigd, maar zij hebben ook een sterke politieke boventoon. Een van de doelen van de protesteerdere is het regeringsvakbondssysteem kapot te maken dat volgens hen verantwoordelijk is voor hun lage lonen. In Barcelona staakten 5.000 werknemers van de Catalaanse elektriciteitsmaatschappij vanwege een loongeschil. De oplettendheid van een electriciën heeft het hoofdkwartier van de Verenigde Naties gisteren behoed voor een bomaanslag. Enkele uren voor het Nidden-Oostenberaad zou beginnen bond hij een bompakket dat door een expert tijdig onschadelijk kon worden gemaakt. De joodse organisatie Lechi heeft verklaard de bommen te hebben neergelegd. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Na eerder de NOS heeft nu ook Veronica de Paul Meyer-show uit de ether geno men. Het argument is, dat deze rubriek van Henk Terlingen niet tot zijn recht komt in de korte zendtijd, die daarvoor beschikbaar is. Geen geheim is evenwel, dat het binnenskamer een zeer slecht programma werd gevonden, zoals vroe ger de NOS ontevreden was over de kwaliteit ervan. Veronica stelt echter dit programma in de ijskast te houden tot er minimaal drie uur radio- zendtijd aan kan worden besteed. NEW YORK - De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft vannacht, ondanks verzet van de zijde van de Verenigde Staten, besloten om de Pales tijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) uit te nodigen deel te nemen aan het raadsdebat over de situatie in het Midden Oos ten. Van de vijftien leden van de raad spraken elf leden zich uit voor deelnemen van de PLO, drie onthielden zich van stemming. Alleen de Verenigde Staten stemde tegen. De vertegenwoordiger van de PLO, Farouk Kaddoumi, ver klaarde bij het begin van het debat dat de Veiligheidsraad een effectieve resolutie diende aan te nemen welke de Palestij nen een weg zou openen voor de terugkeer naar hun vader land, dat op dit moment bestaat uit Israël en de door Israël be zette gebieden. Kaddoumi be schuldigde Israël ervan het de bat in de Raad te boycotten, uit protest tegen de aanwijzing van de PLO. Hij zei dat deze boycot een poging was de raad te be lemmeren zijn ideeën uit te voe ren. Vanavond zal het debat in de Raad worden voortgezet. De Veiligheidsraad tijdens de stemming over de Palestijnse deelname aan het debat. Dank zij de oplettendheid van een electriciën is het hoofd kwartier van de Verenigde Na ties voor een bomaanslag ge spaard gebleven. De electriciën vond in een ondergrondse dienstingang van de tot het VN- hoofdkwartier behorende Ham- merskjöld-bibliotheek een pakje dat drie bommen bevatte. Een joodse para-militaire organisa tie, die zich Lechi noemt, heeft verklaard de bommen te hebben neergelegd. Een groep Israëlische academi ci, auteurs, ex-militairen en aan hangers van politiek links heeft gisteren laten weten dat zij Is- raëls besluit betreurt om het debat in de Veiligheidsraad te boycotten. Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte. is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. DEN HAAG/EINDHOVEN - Philips gaat voor een deel van het personeel, dat voor de hoofdindustriegroep Data Sys tems werkt in de vestigingen in Den. Haag en Apeldoorn, werktijdverkorting aanvragen voor zes weken. Deze werk tijdverkorting, die zo mogelijk in februa ri ingaat, zal 30 tot 40 procent bedragen en betrekking hebben op 700 tot 800 personeelsleden. Op hoeveel personeel sleden in Den Haag, waar 1300 man werkt, de aanvraag betrekking heeft, was vandaag nog niet bekend. Philips hoopt met deze azrbeidsverkor- ting een periode te overbruggen, die no dig is om voor zoveel mogelijk medewer kers vervangende werkgelegenheid te vinden. Twintig medewerkers hebben het computerbedrijf inmiddels al via een stil le sanering verlaten. De heer J. Stekelenburg van de Indus triebond NVV zei gisteravond dat de bonden blijven vasthuden aan hun eis, dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen. De bonden zullen binnen enkele weken een nieuw gesprek met de over heid hebben om te bezien welke moge lijkheden voor financiële hulp aanwezig zijn en of Philips Data Systems in aan merking kan komèn voor overheidsop drachten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkloosheid in Xuidholland is in december ondanks de gestegen industriële produktie nogal sterk gestegen. De stijging was in deze provincie zelfs groter dan in december 1974. Daarnaast is de vraag naar arbeidskrachten verminderd, vooral in de metaalsector. Het werkloosheidsbeeld is in geheel Nederland nog steeds niet optimistisch. Nergens heeft de gestegen industriële produktie in december een gunstige invloed op de werkgelegenheid gehad. Het enige signaal van de verbeterde industriële produktie is, dat hier en daar de sterke stijging van de werkloosheid wat aan het wegebben is. De inwoners van j Adams in de Ame rikaanse staat New York hebben J gisteren hun han den en hun spa-, den vol gehad' aan het graven van een gang van hun woning naar de buitenwereld. Dat moest gebeu ren na een week einde waarin een ongeveer ander halve meter dik pak sneeuw was gevallen. Met ver eende krachten lukte het HAARLEM (ANP) - Een 70-ja rige man heeft zich gisteren bij de Haarlemse politie gemeld met de mededeling, dat hij zijn 50-jarige vrouw gedood had. In de flat van de man in een bejaardencomplex in Haarlem vond de politie de vrouw inder daad levenloos aan. Volgens de patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust moest de vrouw toen al meer dan twintig uur dood zijn geweest. De man was gisteren zo over stuur, dat hij nog niet verhoord kon wo; den. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN A/D RIJN (ANP) - Een frontale botsing vanmorgen om kwart voor zeven op de provinciale weg nr. 7 (Alphen a/d Rijn-Leimuiden) heeft het leven gekost aan twee mannen, drie personen werden zwaar ge wond. De botsing deed zich voor tussen een lege vrachtwagen en een personenbusje, bemand door arbeiders die op weg naar hun werk waren. Oorzaak van de botsing is nog niet bekend, aldus de rijkspolitie. DEN HAAG De premies voor ziektekostenverzekeringen gaan dit jaar met maximaal 13 pro cent omhoog. Eerder waren de verzekeraars en het ministerie van Economische Zaken een stijging van 18 procent overeen- gekomea Een aantal verzekeraars had zijn verzekerden al premiever hogingen van 18 procent aange kondigd. Het percentage is vol gens het ministerie van Econo mische Zaken teruggebracht in verband met de verscherping van het prijsbeleid van de rege ring.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1