Nederlands initiatief voor Europese badmintoneompetitie Jozef Jansen voelt eigenlijk niet veel voor wedstrij dring RVC oefent Honkbalteam ingeschreven voor Taiwan Moeilijke zege dames Roswell TIPSVÖOR NOOTDORP fERUG IN WIELERWERELD ALS PLOEGLEIDER Financiën vormen nog groot probleem rWEEDE AVOND BOKSTITELS ZUID-HOLLAND In Den Haag nog drie profprogramma's PINSDAG 13 JANUARI 1976LEIDSE COURANTPAGINA 13 DEN HAAG De Rijswijkse hoofdklasser RVC zal vanavond een oefenwedstrijd spelen. Om acht uur wordt op het veld aan de Schaapweg afgetrapt tegen het Rotterdamse Xerxes. Blauw Zwart speelt morgenavond, thuis om 19.30 uur, een vriend schappelijke wedstrijd tegen UVS DEN HAAG - De KNBSB heeft voorlopig Ingeschreven voor het toernooi om het we reldkampioenschap honkbal dat dit jaar in Taiwan zal wor den gespeeld. Indien de bond de benodigde gelden voor deze trip bijeen kan krijgen, zal Neder land de enige vertegenwoordi ger van Europa zijn omdat Ita lië niet meedoet Het is bekend geworden tijdens de bijeenkomst tussen FEMBA- en FIBA-vertegenwoordigers in Mexico, waaruit de nieuwe we reldhonkbal bond (AINBA), is voortgekomen. Van deze nieuwe bond zijn reeds een dertigtal landen lid geworden. Nederland heeft in de AINBA een zetel verworven, als vice-voorzitter voor Europa die door de bonds voorzitter G. van der Heyden zal worden ingenomen. Den Haag De damesploeg van Roswell heeft gisteravond voor de eredivisie volleybal met de grootste moeite nummer laatst, het Utrechtse San Ruval UVC verslagen in vijf sets (15- 11,9-15,15-3,8-15,15-12) Het was een matige ontmoeting waarin Roswell alleen in de der de set enigszins kon imponeren. Als excuus mag gelden dat Mien Boumen ontbrak en Agaath Heemskerk niet fit (griep) was maar toch speelde. Van der Velden oppermachtig JOHANNESBURG - De drie voudige Nederlandse wereld kampioen speedboot Cees van der Velden heeft op het stuw meer van Midmardam bij Dur ban de grote prijs van Zuid- Afrika in de O.N.Klasse gewon nen. Van der Velden triomfeerde in alle drie heats van 45 minuten over 40 tegenstanders, van wie het merendeel uit Zuid Afrika afkomstig was. Hij verbeterde tevens het baanrecord. Ron en Tim Steens in zaalhockeyduel AMSTERDAM - De Neder- landse zaalhockeyselectie speelt woensdag 21 januari in de sporthal de vinkenkamp in Den Bosch een oefenwedstrijd tegen België. De volgende spelers zijn uitgenodigd: Hermans (Oranje Zwart), Sikking (Schaerwijde), Leopold (Amersfoort), Van Lith, De Lindt en Joosten (allen MEP), Ron en Tim Steens (bei den HCKZ), B. Taminiau (Til burg) Bolhuis (Kampong), Van Eyk (Venlo) en Nusch (Oranje Zwart). DEN HAAG Tien draverijen staan morgenmiddag op de baan van Nootdorp op het pro gramma. De eerste start is om half drie. ANKUMPRIJS: Miss Holland. Marinus Roodnoot en Navarro D. ANGERENPRIJS: Nerva, New Yelly en Marcel Trickson. ARMWEIDEPRIJS: Melchior, Looper T en Mazurka. TER APELKANAALPRIJS: Never Worry, Mascotta en Mai- ko W. ALTFORSTPRIJS: Lars Bui tenzorg, Julia Axkit en Korinot- te. ARRIËNPRIJS: Grand Geste. Kwikzilver en Iwan Mac H. AUSTERLITZ-Prijs: Loena, Kei Buitenzorg en Marinette. ALTFORSTPRIJS: Larina T., Marco Cavaljos en Liselot Spen cer. ANNEBURENPRIJS: Koncor- de, Kingston Agian en Kitty G. TER APELKANAALPRIJS: Marc Anthony, Mr. Alkestis en Liebestraum. Driebandenfinale DEN HAAG - A. v. Herp Cs- GBC), N. Dofferhoff (RCC), J. H. Cornelisse (DOS), J. J. Aal- mers (RDC), G. L. Ritman (Wil- helmina), H. de Waart Cs-GBC), A. G. Meere (DOS) en M. v. Deursen Cs-GBC) zijn de fina listen, die zullen strijden om de districtstitel driebanden groot eerste klas. Moyennegrenzen van 0.550 t/m 0.699. De finale wordt gespeeld in ge bouw Odeon aan de Heren gracht 13. op 14, 16, 17 en 18 januari a.s. Aanvangstijden 19.00 uur en op de zondagmid dag om 14.00 uur. De organisa tie is in handen van de 's-Gra- venhaagse Biljart Club. UTRECHT - In Utrecht zijn gisteren de Nederlandse schaatskampioenschappen voor C en D-junioren gehouden. De kampioenen zijn: C. Borst (meisjes C), R. Visser (meisjes D), P. Liefaard (jongens C) en K. van der Kraay (jongens D). Tokio Ben Villaflor heeft gis teren in Tokio zijn wereldtitel boksen in het junior-lichtge wicht met succes verdedigd te gen zijn Japanse uitdager Mori- to Kashiwaba. (Van onze sportredactie) INT WILLEBRORD - an de muur in zijn garage, aast zijn woning, in Sint 'illebrord hangt zijn fiets, •n blauwe, de laatste raarop hij zijn successen ehaalde. Irie jaar geleden bijna, rerd Rini Wagtmans, toen 6 jaar, en voorbestemd om en van Nederlands grootste regrenners allertijden te rorden, geconfronteerd met et harde leven. Terwijl hij ch aan de Spaanse kust oorbereidde op een nieuw n hopelijk glorieus wieler- lizoen, constateerde hij bij chzelf een toenemend ge- >el van vermoeidheid, na ke zware inspanning. Hij eerde terug naar Neder- nd. Een uitgebreid onder- >ek in een ziekenhuis in reda wees uit dat Wagt- ians een beschadigde hart- )ier had. Het betekende ;n abrupt einde van een lanzende sportcarrière. pecialisten vochten voor jn jonge leven. „Ik ben icht bij de dood geweest. )at besef je pas wanneer ïlles achter de rug is. Dan a je ook relativeren en in- ien dat het hele leven heel letrekkelijk is", zegt Wagt mans drie jaar later. Bagtmans stamt niet voor niets kat een sterk geslacht Thans is bij zover dat hij, wanneer over enkele maanden de fietsen van stal worden gehaald, opnieuw op het eerste plan zal staan. Rini Wagtmans keert in de ama teurwielersport terug als ploeg leider van een door hem zelf samengestelde formatie van jon ge renners. Renners die, evenals Wagtmans toen, de toekomst voor zich hebben en dromen van grote successen. Wagtmans weet beter dan wie dan ook dat ook voor zijn pupillen het pad niet altijd over rozen zal gaan. Hij bekijkt de sportwereld te genwoordig vanuit een heel an dere hoek. Gehoopt Wagtmans: „Ik ben altijd een geëmotioneerd iemand geweest Dat moest ik vermijden. Ik ben weliswaar weer hersteld, maar ik kan nog maar twintig pro cent doen van hetgeen waartoe ik vroeger in staat was. Ik ben zoverre hersteld dat ik die din gen kan doen die ik moet doen, om in conditie te blijven. Dat wil zeggen, ik wil er koste wat het kost weer bij horen. Ik wil het gevoel voor goed afgeschre ven te zijn uitbannen. Ik wil me nuttig maken voor zover ik daartoe in staat ben. Geen zwa re arbeid, geen topsport, dat is er voor mij nooit meer bij. Tot vorig jaar heb ik gehoopt dat alles nog goed zou komen en zelfs dat ik nog eens aan wed strijden zou mogen deelnemen. Nu zie ik wel in dat dat niet Het is al weer lang geleden, dat Rini Wagtmans dit meer zal gaan", gebaar kon makeiv Hij zal de sport nu van een andere Wagtaans noemt de maatsch kant meemaken. „Daverende prestaties zijn niet nodig py ^an halve mensen DEN HAAG Jozef Jansen is een middengewicht die al jaren bokst bij Jan Nicolaas en af en toe ook een bezoek brengt aan de accommodatie van John Kristalijn, als hem dat zo uitkomt. Jozef Jansen bokst louter voor zijn plezier. Dat is ook de reden dat hij weinig in wedstrijden uitkomt. Jammer, want gisteren, op de tweede avond van de Zuidhollandse kampioenschappen, maakte hij in „Amicitia" de meeste indruk. De school-Nicolaas werd niet verloochend. Technisch knap, zuiver en droog stotend en be heerst boksend hoefde hij niet wns alles te geven om in de kwartfinale Seip (Kristalijn), dus een „bekende", te verslaan. Jozef Jansen ontmoet in de hal ve finale C-klasse Bok (De Haan, Schiedam) die in een wil de partij de nog onbeheerster boksende St. Annaland (Croos wijk) uitschakelde. Dat wordt voor Jansen een kwestie van counteren en zich niet laten im poneren door de nogal rauwe strijdwijze van de Schiedam mer. be avond leverde vier Zuidhol landse kampioenen op, twee van Kristalijn, een van Hoogenband (Den Haag) en van Crooswijk (Rotterdam). Van Kalken werd titelhouder halfzwaargewicht N-klasse. Ondanks zijn achter- overhellende stijl bracht hij v.d. Rest (Bouwlust, Dordt) met een rechtse hoek in de derde ronde tot acht tellen rust. De Dordte- naar, die totaal geen incasse ringsvermogen heeft, haalde met moeite het einde. Een knap herstel derhalve van Van Kal ken die in het begin te „be deesd" bokste. Van Kalkens clubgenoot Poort werd titelhou der lichtwelter N-klasse na een prestatiepartij tegen de Utrech ter Van Hooft. Hoogenband kreeg in Schaap de verwachte titelhouder in het middengewicht N-klasse. Hij had tegen Hermus (Crooswijk) aan twee stoten in feite genoeg: een rechtse in de eerste ronde waarop Hermus acht tellen rust moest nemen en nog een tegen de bange Crooswijker in de der de ronde die k.o. tot gevolg had. Risico Crooswijk bezit zijn grote krachten in de junioren. V.d. IJssel, die vorige week nog in die klasse uitkwam, ontmoette gisteravond in de eerste ronde weltergewicht C-klasse Erden (Hoogenband) die tegen de tech nisch goed onderlegde v.d. IJs sel veel risico nam, een bloed neus opliep en in de tweede ronde op doktersadvies de strijd moest staken waardoor v.d. IJs sel verder gaat. De nodige beheersing ontbrak ook bij De Jonge (Hoogenband) in de halve finale zwaarwelter heeft de maatschappij niets. Die kan alleen mensen gebruiken die volkomen gezond zijn. De maatschappij past zich slecht en moeilijk aan aan mensen die zich niet voor honderd procent kunnen inzetten. Mensen die mondig zijn hebben altijd een streepje voor. De maatschappij heeft niets aan huilebalken of aan meelopers. Daarom heb ik besloten me binnen mijn moge lijkheden voor honderd procent te geven. Ik ben altijd leergierig geweest, ook tijdens mijn sport carrière al. Wanneer we in een historisch mooie plaats kwamen ging ik kerken en musea bekij ken. Ik wilde niet alleen fietsen, ik wilde ook wat zien van de wereld". „Tijdens mijn ziekte heb ik wat gestudeerd en enorm veel gele zen. Algemene ontwikkeling en de grammatica van de Neder landse taal. Met de mensen die mij kwamen bezoeken en dat waren er zeer velen heb ik heftige discussies gevoerd. Over allerhande onderwerpen. Dat heeft mijn kennis verrijkt Ik heb ook gezien en ervaren dat mensen zich vaak druk maken over problemen die ze zelf niet op kunnen lossen. En dat de problemen die dicht bij zijn worden vergeten. Sindsdien hul dig ik het motto: Laat alles aan anderen over waar je zelf toch niets aan kunt doen, maar kijk in je eigen omgeving waar je helpen kunt". Karakter Met deze intentie is hij ook de Bij de actie „Bedankt Rini" nam Wagtmans afscheid van de wielersport. Hij is weer terug als ploegleider. „Ik wil er koste wat het kost weer bijhoren". dorpspolitiek in gestapt. Rini Wagtmans is lid van de ge meenteraad van Rucphen, waartoe ook Sint Willebrord behoort. Hier is hij belast met zaken van maatschappelijk welzijn. Sinds goed een jaar is hij ook voorzitter van „Wille brord wil vooruit", de plaatse lijke wielerclub. Wagtmans: „Ik heb alles in hokjes verdeeld. Ik probeer mijn uren tussen deze bezigheden te verdelen. Als een mens karakter heeft dan kan hij veel. Veel meer dan hij zelf denkt Dat weet ik van mijn vader. Hij is altijd een spiegel voor mij geweest". Rini Wagtmans onderhoudt nog zeer vele contacten met de colle ga's van vroeger. „Vorige week was Rogier de Vlaeminck nog hier op bezoek. Ook Eddie Merckx mag ik tot mijn per soonlijke vrienden rekenen. Wat is echter een vriend? Ik heb gedacht dat ik er velen had, maar ik heb grote teleurstellin gen moeten incasseren. Ik heb ingezien dat een aantal mensen, die je tot je vrienden rekent, wegblijven zo gauw ze niet meer van je profiteren kunnen. Ik heb geleerd niet in een droom wereld te leven". Over zijn wielerploeg voor het komend seizoen zegt hij: „Het is niet noodzakelijk dat er dave rende prestaties worden gele verd. Wanneer een van de jon gens een wedstrijd wint ben ik natuurlijk blij. Maar dat is niet de hoofdzaalt Ze dragen alle maal een naam van een firma op de borst en schouder. En ik vind het belangrijk dat deze naam op een waardige wijze wordt uitgedragen. Voor mezelf is het natuurlijk ook een gok. Het zou niet de eerste keer zijn dat er een ex-renner als ploeg leider volkomen mislukt. Als ik vind dat ik het niet goed doe, stop ik er onmiddellijk mee. Veel mensen willen zelf een pro bleem zijn en zitten vol zelfbe klag. Ik ben van mening dat iedereen zich op zijn manier nuttig kan maken voor de maat schappij". i Geskied wordt er volop. Gisteren in het Zwitserse Les Diablerets voor de wereldbeker. Lise Marie Morerod. Ingespannen bezig met de slalom, hield de eer in eigen land. HAARLEM In de Europese badmin ton unie (EBU) is de Nederlandse secre taris van deze organisatie, de Haarlem mer Miel ter Metz, druk doende om een Europese competitie van de grond te krijgen. Het idee om zo'n competitie na te streven werd ingegeven door de uit zonderlijke situatie waarin de nationale kampioen Duinwijck verkeert De Haar lemse vereniging verovert al jaren ach ter elkaar op simpele wijze de landstitel, omdat de sterkte van de concurrenten veel te gering is. Vandaar dat Ter Metz, die sinds 1972 secretaris is van de Euro pese bond, al geruime tijd bezig is ande re landen warm te krijgen voor de ge dachte aan een internationale competi tie. Bij de EBU zijn twintig landen aangeslo ten. Van dat aantal nemen Engeland, Denemarken en in iets mindere mate West-Duitsland en Zweden een belangrij ke rol voor hun rekening. Toch lijkt het Miel ter Metz zinvol tegen ploegen uit deze landen uit te komen in een Europese competitie. „Enige jaren geleden was het in die landen vaak zo dat er net als bij ons sprake was van sterke concentratie van topspelers bij één vereniging. In Denemarken was dat BBK Kopenhagen. Maar sinds kort zijn die spelers, wat in Engeland al eerder was gebeurd, naar verschillende clubs overgegaan. Dat bete kent dat er een betere spreiding van toppers is ontstaan. En daardoor de mo gelijkheid van een redelijk gelijk niveau." Groot probleem bij de totstandkoming van een Europese competitie is het grote verschil in getalssterkte van de diverse ploegen in hun eigen nationale competi ties. In Belgie wordt met een team van twee heren en twee dames gespeeld, ter wijl Engeland daarentegen met tweemaal zes op de baan komt. „Dat is inderdaad een probleem", bevestigt Ter Metz. „Maar er zou een speciaal reglementsartikel moeten worden ingebouwd dat teams met te weinig spelers voor die Europese competitie dan voor aanvulling moeten kunnen zorgen uit lagere ploegen. Wel licht dat de Engelse teams dan met wat minder spelers moeten uitkomen". Vol De Europese badmintonkalender Is ui termate vol, zodat ook van die kant problemen dreigen. In de eerste helft van het van september tot mei durende seizoen eist de nationale competitie aan dacht op, waarna de nationale kam pioenschappen plaats vinden. Op de Europese kalender kwamen tot voor kort drie data voor die de aangeslo ten landen konden benutten voor hun eigen titelstrijd, maar dat is inmiddels teruggebracht tot twee. Er is dus reeds een weekeinde ontstaan, waarin de eerste ronde van de Europese competitie zou kunnen worden afgewerkt „Mijn ideeen", vertelt initiatiefnemer Miel ter Metz, „gaan in de richting van een „regio nale" indeling in eerste instantie. Daarin zouden buurlanden moeten uitkomen. Zo worden ook de toernooien om de Tho mas- en Ubercup gespeeld. Dat heeft het voordeel dat de reiskosten in het begin worden gedrukt Badminton is nu een maal een sport die zich helaas niet kan verheugen in ruime financiële middelen. Het is dus zaak om de mogelijkheid te hebben de Europese strijd zo ruim moge lijk op te zetten dat er zo veel mogelijk landen meedoen. En dat gebeurt alleen als een arm land als Joegoslavië bijvoor beeld voor zijn eerste ronde niet verder hoeft te reizen dan om maar wat te noemen Hongarije of Oostenrijk". Ambitieus De uitwerking van het ambitienze plan van Miel ter Metz hangt voor een groot deel af van de geldelijke mogelijkheden van de potentiele deelnemers. „Ik heb zo links en rechts mijn oor eens te luisteren gelegd", vertelt Ter Metz, „maar de bereidheid van de nationale bonden om een dergelijke competitie te financieren is groot Dat moet ook wel, want de clubs zullen de kosten moeilijk voor hun rekening kunnen nemen". Om de plannen wat te bespoedigen heeft Ter Metz het plan opgevat om eerst met de Wetstduitse bond tot een clubontmoe ting te komen om daarmee de EBU van de juistheid te overtuigen. „Als we zo'n ontmoeting voor de (eenmaal per jaar te houden) algemene vergadering van de EBU in april hebben afgewerkt kunnen we met resultaten op tafel komen die wellicht de overige landen overtuigen. We mogen niet de illusie hebben dat de competitie die ons voor ogen staat vol gend jaar al van de grond is gekomen, maar over een paar jaar moet dat toch kunnen lukken. Dat heeft een positieve uitwerking op het badminton, want tot dusver zag je steeds dezelfde gezichten overal. In zo'n competitie komen ook eens andere mensen aan bod, die boven dien routine kunnen op doen". FRANK WERKMAN C-klasse tegen de rommelig boksende Krumpelman (Huize naar, R'dam). Ook hier nam de Hagenaar onnodige risico's om dat hij technisch voldoende ge schoold is om Krumpelman te weer te staan. Dat bleek in de derde ronde toen Krumpelman acht tellen rust moest nemen na een serie en was uitgeschakeld. Het had ook „mooier" gekund. Zoals de andere De Jonge (Kris talijn) dat in de halve finale zwaargewicht N-klasse tegen de sympathieke Henk Bouwense (Te Pas, Den Haag). Beter kij kend en een goed tempo aange vend nam De Jonge de eerste ronde. Maar hij werd het slach toffer van zijn eigen tempo waardoor hij in de derde ronde geen lucht meer had en Bou wense juist wel. Hij ging dan ook fel in de aanval maar om dat een onbeslist in de titelstrijd uitgesloten is, haalde Bouwense het net niet meer. Ook Ohamud (Te Pas) werd geëlimineerd, in de kwartfinale van de zwaar- welters door Van Eijk (De Haan, Schiedam). Ohamud is sterk maar beweegt zich ver keerd Gaat rechterbeen staan zodat zijn rechtse geen kracht krijgt) en dat buitte Van Eijk afdoende uit. Vraag Het was opvallend dat het weer junioren waren die in technisch kunnen menige oudere de baas waren. Bantamgewicht Koring (Crooswijk) kreeg de titel on danks het feit dat hij door tech nisch k.o. (tweemaal acht tellen) verloor van de hard stotende en fel boksende Utrechter Verrips. De prestatie van Koring werd door de technische commissie, terecht, als voldoende be schouwd maar het blijft de vraag of deze zeer jonge bokser- tjes al voor publiek in de ring moeten en zeker of zij al voor de titel moeten boksen. Volgende week maandag, 19 ja nuari, worden de kampioen schappen voortgezet in de Lijn baanhal te Vlaardingen. HERMAN VAN BERGEM. Henk Ruhling: Weer drie avonden. DEN HAAG Het driemanschap Ruhling—Schmitz—Overste dat onlangs in het Congresgebouw de profbokssport nieuw leven inblies, zal in Den Haag nog drie avonden organiseren. Op 16 februari wordt gebokst in het Circusgebouw, op 22 maart en 3 mei in het Congresgebouw.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13