VN-debat brengt verdeeldheid in Israël en Arabische wereld Lotto-winnaar: als politieman kun je niet ineens zonder uitleg op grote voet gaan leven Gemeenschappelijke kerkbouw in praktijk niet gemakkelijk Missieraad over Angola KORTE METTEN STROOM BEDELBRIEVEN BLEEF UIT Drs. G. Kaandorp secretaris LPO PAGINA 10 LEIDSE COURANT DINSDAG 13 JANUARI 1976 jj UI nrm iII I II.I.nil!tit in,i.i.i uii aar in de ge- hem beperkt gebleven gel nu ook weer niet on- om contanten. Indachtig helemaal niet zal reage- ker en dan weet je wel schuil te blijven gaan. De heer Hoppenl r <r«<i nttn tnt viif pvwnnhrpn mirlHallnlr tnt r)o Körlol omnor\f Hat ip nonit rrn nn hun vripndpliikp waar non in ctiltp ar. knl/nrt <4-.* (Van een onzer verslag gevers) NISPEN - Lotto-win naar J. Hoppenbrou wers vindt zelf ook dat hij er nog erg genadig is afgekomen. De rayon commandant van de po litie in het Brabantse Nispen haalde eind vo rige maand vaak met foto en al de voorpa gina's van alle Neder landse dagbladen door dat hij als eerste hoofd prijswinnaar in de ge schiedenis van de Lotto uit de anonimiteit te voorschijn trad en zich als een wat verlaat kerstgeschenk het lieve sommetje van ruim vier ton in het openbaar door Lotto-directeur Lut liet uitreiken. Hij nam het risico van de bedelbrieven, die in dit soort gevallen als vlie gen op de stroop afko men. De schade is voor hem beperkt gebleven tot vijf exemplaren. De heer Hoppenbrou wers heeft er zich niet aan geërgerd; hij kan er om blijven lachen, om die mensen die er altijd als de kippen bij zijn om daadwerkelijk te delen in het plotselinge geluk van een ander. In een van de brieven werd om een DAF-je gevraagd. Men wilde de geluksvo gel nu ook weer niet on middellijk tot de bedel staf brengen. Een twee de-hands wagentje zou ook in dank worden af genomen. Een ander zou door bemiddeling van de heer Hoppenbrou wers graag een nieuwe tv. willen ontvangen. De drie andere briefschrij vers wilden zelf uitma ken hoe zij hun „vangst" zouden besteden en vroegen daarom alleen om contanten. Indachtig het gezegde dat je nooit weet hoe een koe een haas vangt lieten zij de grootte van het bedrag aan de Lottowinnaar over. Op zo'n manier zou het voor hen een dubbele verrassing wor den. Wel, de verrassing voor het vijftal wordt, dat de heer Hoppenbrouwers helemaal niet zal reage ren op hun „vriendelijke verzoeken". Een hunner heeft hij inmiddels al ontmaskerd als een bij de politie in Bergen op Zoom bekend staande oplichter. „Als ik mensen ga hel pen met een gift dan doe ik dat wel in Nispen zelf. Als wijkagent wordt je in de loop der jaren ook zo'n beetje sociaal wer ker en dan weet je wel waar nog in stilte ar moede wordt geleden", aldus de Lottowinnaar, die bij de uitreiking van de hoofdprijs reeds het hele dorp op de receptie uitnodigde. Hij geeft toe, dat hij er geen enkel belang bij had om zoals al zijn voorgangers als Lot to-hoofdprijswinnaar in de veilige anonimiteit schuil te blijven gaan. „In een klein dorp als Nispen zou zo iets toch zo bekend zijn. Boven dien, als politieman kun je je niet veroorloven, zonder nadere verkla ring, ineens op grotere voet te gaan leven." Hij maakt er maar een grapje van: „Ze zouden nog gaan denken dat ik door de onderwereld ge- sponsord wordt". De heer Hoppenbrou wers bekent, dat naast de vreugde het winnen van de hoofdprijs ook de nodige spanning heeft gegeven. Dat is nu een beetje gezakt, geluk kig maar, want ik heb al een paar hartinfarcten achter de rug." Wat hij met de vier ton gaat doen weet hij nog niet. Hij heeft een finan cieel adviseur in de arm genomen en die moet het maar eens op zijn gemak bekijken. In ieder geval gaat de winnaar met zijn vrouw binnenkort wel een bui tenlandse vakantie ma ken. De eerste van zijn leven. En voor de rest:, rustig doorwerken, want dat is gezond en dan over drie jaar met pen sioen. De oude dag zit voor hem ineens gebeiteld. ai iITI Als onderdeel van het troepenscheidingsakkoord trok Israël zich terug van de grote Sinai-passen. Israëlische militairen zien hier hoe Egyptische voertuigen materiaal aanvoe ren voor een waarnemingspost. TEL AVIV/BEIROET (Rtr) - Het debat in de Ver enigde Naties over Midden-Oosten is begonnen als een succes voor de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Na het historische interim-akkoord met Egypte in september 1975 ziet Israël zich immers blootge steld aan een toenemende druk om dit jaar tot zaken te komen met de Palestijnen. En het succes van de PLO om door te dringen tot de besprekingen binnen de VN en aanvaard te worden als gesprekspartner, heeft onder de Israëlische leiders tot een felle discus sie geleid over de vraag of zij wel de juiste taktiek gebruiken. Er bestaat verdeeldheid onder hen die het bestaan van een Palestijns volk verwerpen en hen die zeggen dat Israël spoedig zijn bereidheid moet uitspreken om te onderhandelen met Palestijnse leiders die het geweld opgeven en de joodse staat erkennen. Het enige dat men gemeen heeft is dat allen weigeren rechtstreeks met de PLO in haar huidige vorm te onderhandelen. In publieke opinie en pers is men er evenwel niet algemeen van overtuigd dat Israël er verstandig aan doet het VN-debat te boycotten. Maar de regering heeft geweigerd eraan deel te nemen, ondanks de suggestie van haar grootste bondgenoot, de VS, dat Israels afwezigheid tijdens het debat een omgekeerd effect zal hebben. In het land zijn stemmen opgegaan om de negatieve gedragslijn op te geven en in plaats daarvan de bal naar de Arabieren terug te spelen door openlijk te verklaren waarover Israël bereid is te spreken en met wie. Minister Peres van defensie vroeg om een „posi tievere" benadering van de Palestijnse kwestie. Is- raëls „nee" tegen de PLO zou niet alle Palestijnse leiders moeten betreffen. In het afgelopen jaar heeft minister Peres ook pogin gen hervat om Arabische burgerlijke leiders op de bezette westelijke Jordaanoever te interesseren voor plannen voor meer plaatselijke autonomie. Zonder veel succes overigens. Zijn collega van buitenlandse zaken Jigal All on heeft weer zijn denkbeelden geuit voor een verdwijning van een Israëlische bewind met militaire waarborgen overigens op de westelij ke oever. En zijn voorganger Abba Eban, die weer probeert een politieke rol te gaan spelen, heeft ver klaard dat het voor Israël niet voldoende is te zeggen met wie het niet wil spreken. Op een „ideologisch forum" van de arbeiderspartij dat kort geleden werd gehouden, werden de gevestig de opvattingen ook fel bestreden door Yitzhak Ben- Aharon, oud-secretaris-generaal van de Histadroet (vakbeweging), wiens meningen in grote maté' geëer biedigd worden door de werkende klasse en bewoners van de kibboets. Hij zei dat de joden van Israël niet hoefden en niet wilden regeren over een miljoen Arabieren in de in 1967 bezette gebieden. Uitvallend aan het adres van de voorstanders van verdere joodse nederzettingen op de westelijke oever en op de hoogten van de Golan, zei Ben-Aharon: „Ik streef naar de bevrijding van de joden, niet van het gebied". De oud-minister van defensie, Mosje Dajan, vindt daarentegen dat het recht van het Joodse volk zich te vestigen in Bijbels Israël „onvervreemdbaar" is en dat een terugtrekking van de wedstelijke oever een historische fout met de ernstige consequenties zou zijn. Het is onjuist te geloven dat de vestiging van een Palestijnse staat op de westelijke oever het vluchtelingenvraagstuk zou oplossen. „De palestijnen die daar al wonen, zouden hen niet aanvaarden. De vluchtelingen willen niets minder dan gaan wonen in (de Israëlische steden) Jaffa, Haifa en Ashdod". De aarzeling van de regering bij een recente poging van orthodox-religieuze joden om een belangrijke nieuwe nederzetting in Sebastia, in het bergachtig centrum van de westelijke oever te vestigen, versterk te veler mening dat het regeringsbeleid, op zijn minst, slecht gedefinieerd is. Diep verdeeld Maar als zo vaak tevoren is ook de Arabische wereld diep verdeeld. In de Palestijnse verzetsbeweging is men het sedert de oktober-oorlog van 1973 niet eens over de fundamentele benadering om het doel te bereiken van het herwinnen van Palestina. Libanon wordt in de afgelopen negen maanden ver scheurd door een burgeroorlog die tegen de 10.000 mensenlevens heeft gekost en waarin de rechtervleu gel beweert dat radicale arabische landen daartoe hebben aangezet. De belangrijkste scheur in de facade van arabische eenheid is de gaping tussen arm en rijk, conservatief en radicaal. Rechts staan de traditionele koningen en emirs, met name koning Chaled van Saoedi-Arabië, de opvolger van de vermoorde koning Feisal die de onbetwiste leider van het Arabische conservatisme was. Op dezelfde lijn staan de emirs van de andere olierijke golf-staten, die zoals Saoedi-Arabië een na tionaal inkomen hebben dat in geen enkele verhou ding staat tot hun aantal inwoners. In het radicale kamp bevinden zich Irak, Syrië, Libië, Algerije, Jemen en enkele commando-bewegingen. Daarvan hebben Irak, Libië en Algerije belangrijke inkomsten uit hun olieopbrengsten. Maar Libië is het enige land dat niet al zijn oliegeld nodig heeft om zijn inwoners uit de armoede te verheffen. Wat de Libische leider Moeammar al-Gaddafi, met zijn wonderlijke mengeling van orthodox-islamitische vurigheid en radicaal socialisme, doet met zijn over schot aan olie-inkomsten, is iets wat de arabische conservatieve landen blijft bezighouden, zij beweren, ofschoon een doorslaand bewijs in de meeste gevallen ontbreekt, dat Libië verschillende linkse ondergrond se groeperingen in rechtse arabische staten financiert Wat de Sovet-Unie betreft: na enkele terugslagen in het gebied in de afgelopen jaren kan het Kremlin weinig illusies hebben dat het werkelijk zijn zoge noemde arabische bondgenoten in de hand heeft Landen zoals Egypte hebben zich nogal behendig getoond in het verkrijgen van militaire en economi sche hulp zonder zich verder te richten naar de Russische politiek dan in hun zuiver nationale belang is. Egypte Egypte neemt in feite een afwijkende positie tussen beide groepen in. Met de grootste bevolking, die sneller groeit dan de economie kan voeden en kleden, zou het van nature het „progressieve" kamp lijken te moeten behoren. Maar sedert het er in geslaagd is in de oktober-oorlog vaste voet in de Sinai te verkrijgen, heeft president Anwar Sadat de toekomst van zijn land verbonden aan zijn nieuwe verhouding met de V.S., een beleid waarin hij krachtig' gesteund wordt door zijn finan ciële baas, Saoedi-Arabië. Deze bereidheid van Sadat het zoeken van minister Kissinger van buitenlandse zaken naar een regeling via onderhandelingen met Israël verder te steunen, heeft geleid tot het conflict met Syrië, zijn bondge noot in de oktober-oorlog. President Hafez al-Assad in Damascus beschuldigt Egypte ervan Syrië te verraden door een non-agres- sie-overeenkomst met Israël als onderdeel van een tweede troepenscheidingsakkoord in de Sinai. Andere radicale arabische staten kritiseerden het akkoord eveneens. Vier radicale commando-groeperingen die het „afwij zingsfront" vormen, met name het Volksfront voor de bevrijding van Palestina onder leiding van dr. George Habasj, schaarden zich achter Syrië en ver klaarden zich tegen een regeling via onderhandelin gen met Israël. Deze groepen hebben ook zeer veel argwaan tegen de uitnodiging aan de PLO tot deelne ming aan het debat in de Veiligheidsraad. Zij vrezen dat dit een val is om de PLO te slepen naar onderhan delingen met de Israëli's. De vorming van het „afwijzingsfront" bevestigde een reeds bestaande splitsing in de verzetsbeweging. Deze zal in het debat in de veiligheidsraad worden verte genwoordigd door de PLO. Ofschoon de PLO bereid is tot de dood te vechten tegen Israël, sluit zij niet uit een regeling te aanvaarden via onderhandelingen die haar een Palestijnse staat op de westelijke Jor daanoever en de Gaza-strook zou geven. De PLO zou zo'n staat beschouwen als een middel om haar uiteindelijke doel van ontmanteling van de zionistische staat Israël te bereiken en die te vervan gen door een wereldlijke staat Palestina, waarin moslems, christenen en joden samen zouden kunnen leven. In het afgelopen jaar rijn er in katholiek Nederland zeven nieuwe kerken gebouwd, plus een aantal kerkgelegenheden in gebruik genomen. Daarbij is het traditionele schema van een eigen kerk voor de kath olieke plaatselijke gemeen schap weliswaar doorbroken, maar minder ingrijpend dan algemeen wordt aangenomen. In de praktijk blijkt het niet zo gemakkelijk om samen met anderen een voorziening tot stand te brengen, hetzij een kerkgelegenheid in het kader van wijk- of buurtcentrum, dan wel een kerkvoorziening met andere kerkgemeenschap pen. Dit wordt gesteld in een nota van het Katholiek Sociaal Ker kelijk Instituut over de kath olieke kerkbouwactiviteiten in het afgelopen jaar. Blijkens deze nota is er in zeven geval len sprake geweest van een typisch eigen kerk, in drie ge vallen van deelneming aan een gemeenschapscentrum en in één geval van een samenwerk ingsproject met andere kerk genootschappen. De nieuwe kerkgebouwen zijn veelal van bescheiden om vang: 325 tot 350 zitplaatsen. Hun gemiddelde stichtingskos- ten liggen tussen vijfhonderd duizend en vijfhonderdvijftig- duizend gulden. Daarin zijn niet de grondkosten begrepen, die sterk uiteen blijken te lo pen. Op zes plaatsen werd voorts een begin gemaakt met de bouw van een kerkproject en voor het jaar 1976 zijn elf kerkprojecten in het voorbe reidende stadium. In de mees te gevallen gaat het ook hier om een kleine, eigen kerkgele genheid voor de katholieke kerkgemeenschap. In twee ge vallen is er sprake van een duidelijk samenwerkingspro ject met andere kerken (Lei derdorp en Hazerswoude in het bisdom Rotterdam) en in twee gevallen van participatie in een gemeenschapscentrum, zoals in Hazerswoude (Rhij- nenburch-Oost). In acht gevallen werd voorts een kerkgebouw aan zijn litur gische bestemming onttrok ken. In de meeste gevallen gaat het om vrij grote kerken van rondom de eeuwwisseling in grote en middelgrote ste den. In vijf van deze acht ge vallen is of wordt vervangende kerkgelegenheid tot stand ge bracht. Tien jaar geleden gaf de finan ciering van de nieuwbouw de meeste kopzorgen. Nu beteke nen de onderhoudskosten een zeer grote belasting. Deze zijn snel gestegen. Bovendien is een belangrijk deel van de katholieke kerkgebouwen be trekkelijk oud. Vooral de ker ken van rond de eeuwwisse ling vragen veel onderhoud. De uitgaven voor nieuwbouw zijn dan ook veel kleiner dan die voor het totale onderhoud, waarvoor in het afgelopen jaar feitelijk ruim 38 miljoen gulden is uitgegeven, waarvan naar raming tien miljoen door subsidie zal worden gedekt De totale herbouwwaarde van de ongeveer 1.800 katholieke kerken kan worden geraamd op meer dan veertig miljard gulden. Stelt men het jaarlijk se onderhoud op één procent dan komt men voor 1975 aan een bedrag voor onderhoud van ruim veertig miljoen, maar waarschijnlijk is dat te laag. De algemene indruk is dat er nogal wat parochies zijn met achterstallig onderhoud. Door de Nederlandse bisdom men is inmiddels een omvang rijk programma van onder- houds- en restauratiewerken voorbereid. Of dit kan worden uitgevoerd hangt vooral af van het feit of deze werkzaamhe den kunnen worden aange merkt als werkgelegenheids- object in het kader van de werkloosheidsbestri j ding. Kerk en wereld Het dagelijks bestuur van de Nederlandse Missieraad heeft een verklaring uitgegeven, waarin de raad zegt rich „zeer beslist" aan te sluiten bij alle protesten tegen buitenlandse inmenging in Angola. In de verklaring noemt de missie raad met name de protesten van het „Komitee Kerken voor Angola" en van de orga nisatie voor Afrikaanse een heid. De verklaring van de missie raad, de r.k. organisatie waar in verschillende organisaties op het gebied van missie en ontwikkelingswerk samenwer ken, is een antwoord op de „oproep aan de kerken van Nederland", op 21 december gedaan door het „Komitee ker ken voor Angola". De missie raad plaatst bij deze oproep de kanttekening, dat zij zich wel wil aansluiten bij het pro test tegen de buitenlandse in menging, maar niet bij de op roep tot steun aan de M.P.L.A. Volgens de missieraad heeft de r.k. kerk van Angola in dezen zelf een genuanceerd standpunt ingenomen. Zij laat de christenen volkomen vrij in hun keuze voor een partij. „Door deze houding", zo zegt de missieraad, „heeft de kerk van Angola de laatste maan den zich het lot van alle onder drukten kunnen aantrekken, en heeft ze zeer veel kunnen doen voor de slachtoffers, van welke partij deze ook waren." De missieraad zegt dit stand punt te respecteren en meent de kerk van Angola te kort te doen, als de raad alleen steun en erkenning zou geven aan één beweging. Tot secretaris van het Lande lijk Pastoraal Overleg (LPO) van de r.k. kerkprovincie in Nederland en tot ambtelijk secretaris van de bisschoppe lijke beheerscommissie (BBK- agendacommissle en advies college van de bisschoppen conferentie) is per 1 januari benoemd drs. G. A Kaandorp te Nijkerk. De heer Kaandorp is dertig jaar oud en is geboren in Ca- stricum. Na zijn middelbare studie studeerde hij theologie aan de katholieke universiteit te Nijmegen. In december 1971 legde hij het doctoraal examen theologie af met als specialisa tie godsdienstfenomenologie en godsdienstfilosofie. Van 1970-1971 was hij katechese- docent aan de scholengemeen schap NEBO-Marienbosch te Nijmegen en vanaf 1971 was hij werkzaam als stafmede werker/vormingsleider bij het katholiek militair vormings centrum „Vlasakkers" te Amersfoort Bisschop Bluyssen van Den Bosch wil praten met verte genwoordigers van de Lam- bertusgemeenschap in Eind hoven, aldus een woordvoer der van het bisdom. Gespro ken zal worden over de inte gratie van de Lambertusparo- chie in de parochie Gestel- Zuid zonder dat daarbij de sluiting van de Lambertus- kerk voorop staat. Wanneer het gesprek zal zijn is niet bekend. Mgr. Bluyssen is met vakantie. Het nu al vier jaar durende conflict ontstond toen de bisschop besloot de Lambertuskerk te sluiten en de parochie op te nemen in de grotere parochie Gestel-Zuid. Nadat enige tijd geleden diplo matieke betrekkingen zijn aangeknoopt tussen de Heilige Stoel en de staat Koeweit heeft de eerste Koeweitse am bassadeur zijn geloofsbrieven aan paus Paulus aangeboden. Het is de zesenveertigjarige Essa Hamad al Hamad, die zei, dat de betrekkingen tussen zijn land en het Vaticaan „soli de rusten op gemeenschappe lijke humanitaire grondbegin selen en idealen". Tot voorzitter van het aposto laat voor de Oosterse kerken is benoemd pater dr. E. van Montfoort A.A. te Boxel. Hij volgt in deze functie prof. dr. J. P. M. van der Ploeg O.P. op. De bisschoppen hebben de benoeming, gedaan door het bestuur van het apostolaat, bevestigd. Kardinaal James Freeman, aartsbisschop van Sydney heeft een beroep gedaan op de ouders van leerlingen in de hogere klassen van de middel bare school om, samen met de autoriteiten, het gebruik van drugs onder de schooljeugd te bestrijden. Volgens de kardi naal gebruiken alleen al in de staat Nieuw Zuid Wales (4,7 miljoen inwoners) meer dan veertienduizend leerlingen van de middelbare scholen gere geld marihuana en andere drugs, waaronder heroine. Het aantal jeugdigen onder de twintig jaar, dat zich voor de rechter heeft moeten verant woorden is in één jaar tijd meer dan verdubbeld tot bijna 1900. Het aantal priesterstudenten in Polen is met 169 gestegen tot 4.385. In de loop van vorig jaar zijn er 606 nieuwe pries ters gewijd, 455 seculiere en 151 reguliere. Tot nieuwe vice-president van de pauselijke raad Cor Unum, die de hulpverlenende organi saties van de kerk coördineert, heeft paus Paulus benoemd de vroegere aartsbisschop van Cotonou, Bemardin Gantin. Hij volgt de Spanjaard Ramon Torrella Cascante op, die in verband met de benoeming van kardinaal Willebrands tot aartsbisschop van Utrecht, be noemd werd tot vice-president van het secretariaat voor de eenheid der christenen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10