Gemeentehuis Hazerswoude te klein voor culturele instuif Radio-concert jubilerende Wassenaarse muziekvereniging Nieuw buurthuis in Alphen: Westerhaven DAMES EN HEREN Zoeterwoude goed figuur KPJ sloeg op toneel Varkensstal in Ter Aar uitgebrand P. BAKKER B.V. PAGIN A 4 LEIDSE COURANT MAANDAG 12 JANUARI 1976 Hazerswoude Op 25 september van het afgelopen jaar besloot de raad van de gemeente Hazerswoude tot de instelling van een culturele commissie. Zaterdag-, avond jongstleden presenteerde de uit ne gen personen bestaande commissie zich aan de bevolking. Dat gebeurde middels een culturele instuif in het gemeentehuis, dat, gezien de gewéldige belangstelling van de kant van de Hazerswoudenaren, eigenlijk veel te klein was. Voor de voorzitter van de commissie, wethouder van culturele zaken P. A. Th. v. d. Werf, dus alle reden om de toekomst van déze commissie optimistisch tegemoet te zien. De vorige (ook culturele) commissie ging immers ter ziele, omdat de bevolking wei nig of geen belangstelling had voor de activiteiten die toén werden ontplooid. Die nieuwe culturele commissie, die overi gens niet pretendeert de taken van reeds bestaande verenigingen en/of instellingen over te nemen, maar juist daarndést werk zaam wil zijn, liet letterlijk haar gezicht zien. In de vorm van een „cabaretje", waarvan de teksten waren gemaakt door commissielid George Nieuwendijk. Hij had op deze avond nog méér eigen, plaatselijke, inbreng door het spits van de instuif af te bijten. Nieuwendijk dirigeerde namelijk een kinderkoortje, bestaande uit leerlingen van de Pius X-school. Waarmee dus de opgang makende woorden, dat „er altijd wel iets cultureels uit de Groenendijk komt", werden bewaarheid. Hazerswoudenaren, die cultuur op een of andere wijze wilden uitdragen, stonden er op het podium, in de gemeentehuishal. Mevrouw Sofia Dekker bijvoorbeeld zong liederen van Caccini, Purcell en Hom, begeleid door mevrouw Kraal-Simonis. En Wil Boom, Aukje ,van Gorkum en Frans Wesselingh brachten nog meer klassieke klanken op respectievelijk piano, dwars fluit en hobo. Voor deze bijzondere gele genheid presenteerde het drietal zich als het Trio W A F. Het gesproken woord kreeg op deze bijeen komst, waarvoor ook van de zijde van menige bejaarde grote interesse bestond, eveneens de aandacht. Veranderingen in de huiskamerplantencultures werden door de heer Jansen Verplanke belicht in woord en lichtbeeld. En de molens in Nederland, en die in Hazerswoude in het bijzonder, werden door Bart Kraan onder de loep genomen. Deze molenaar in hart en nieren slaagde er, in zijn typisch molenaarstaaltje in om de liefde voor deze monumenten bij de toehoorders wat meer tot leven te bren gen. Zijn compagnon Straathof vulde Kraan, die voor zijn hobby het lange-af- stand-loop-werk prefereert, aan met dia's. Lenie Plaizier waagde zich aan de vertol king van enkele moderne liedjes (waaron der een fragment uit „My Fair Lady"). Gitarist Marius van Dorp, tot voor kort spelend in de plaatselijke popmuziekgroep Universe, begeleidde haar. En, dat moet gezegd, het duo boekte een verbluffend succes! Piet Knoop en de leden van zijn orkest, geformeerd uit ambtenaren van het minis terie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, namen het tot in de kleine uurtjes durende slotstuk van de instuif voor hun rekening. Hazerswoudenaar Piet Knoop, in artiestenkringen ook wel bekend als Pierre Bouton, slaagde er in, om velen op de tonen van de muziek (op z'n Glenn Millers!) op de dansvloer te krijgen. Want het was allemaal erg informeel, op deze avond. Enne. menigeen wilde wel eens de beentjes strekken na drie uur lang het (ietwat toch te overvolle?) programma over zich heen te hebben laten gaan. Wat niet wegneemt dat nieuwe culturele commissie kan spreken over een „historische avond", als men in aanmerking neemt dat er zo'n enorme belangstelling voor bestond. En met de gedachte dat het multifunctionele centrum in Rhynenburch-oost in aanbouw is, zou het wel eens kunnen zijn dat Ha zerswoude op cultureel terrein in de nabije toekomst wat meer van zich gaat spreken. Niet overbodig, want behalve de (enkele) verenigingen, die op gezette tijden van zich doen spreken, zijn er immers maar weinig andere instanties die proberen om wat meer aan de cultuurweg te timmeren. Een grootse taak dus voor wethouder van cul turele zaken P. A. Th. van de Werf en zijn commissieleden! Wassenaar De Wassenaarse Muziekver eniging „Excelsior" bestaat 75 jaar. Op 15 januari 1901 werd door enkele muzikale leden van een loterijclubje, dat een prijs van 800 in de Staatsloterij gewonnen had, besloten dat geld te besteden voor het aanschaffen van instrumenten. Wassenaar was in die dagen nog maar een dorpje met 3700 inwoners maar toch meldden zich niet minder dan 60 kandidaat-leden. Dat was te veel voor een beginnend muziekkorps en een loting besliste welke 20 man er aan de repetities mochten deelnemen, repetities die plaats hadden in de keuken van de heer A S de Smit, de vader van de latere onder-kapelmeester. Dokter F van Praag, huisarts in het dorp Wassenaar en als notabele actief in diverse verenigingen, werd bereid bevonden het voorzitterschap van de nieuwe vereniging op zich te nemen en burgemeester Van Zuylen van Nijevelt werd beschermheer. Ruim een jaar na de oprichting gaf de vereniging haar eerste uitvoering en wel in het toenmalige „Mecklenburger Hof" aan de Rijksstraatweg het tegenwoordi ge Restorama. In 1909 nam het korps voor het eerst deel aan een concours en wel in Boskoop. Excelsior kwam uit in de derde afdeling en behaalde een tweede prijs: een beschei den resultaat, maar de burgerij van Wasse naar was enthousiast en bracht geld bijeen voor een vaandel, dat nog steeds bestaat. In de jaren tot 1940 bleef Excelsior trouw deelnemen aan concoursen en met steeds betere resultaten. Het korps promoveerde achtereenvolgens naar de tweede en de eerste afdeling, vervolgens naar de afde ling uitmuntendheid en de ere-afdeling, en daarna naar de superieure afdeling. Intussen had Excelsior, wat repetitielokali teiten betrett, nogal door het dorp gezwor ven. In 1936 kwam daaraan een eind: Excelsior kocht het gebouwtje in de Schoolstraat, dat nog steeds het eigendom van de vereniging is en dienst doet als repetitielokaal en bergplaats voor de in strumenten en de muziek. Vermeld kan nog worden dat het korps zich in 1927 voor het eerst uniformen aanschafte. In de oorlogsjaren werd de vereniging tijdelijk ontbonden. Na de bevrijding wer den de instrumenten weer opgezocht, maar tot bijzondere prestaties was Excelsior toch niet meer in staat; veel van de instru menten moesten nodig vernieuwd worden en ook de uniformen uit 1927 waren niet meer in al te beste conditie. Toen het vijftigjarig jubileum naderde deed de toen malige voorzitter, de heer J. L. F. C. van der Vis een beroep op de vrienden van Excelsior om het korps te helpen. Er kwam een „instrumentencomité tot stand en het resultaat van bijna 2 jaar actie voeren was dat aan Excelsior op haar 50e verjaardag in januari 1951 namens de burgerij nieuwe instrumenten en nieuwe uniformen kon worden aangeboden! Het korps ging weer dapper meeblazen op concoursen en in 1957, op een concours in Leerdam, behaal de het een eerste prijs in de superieure afdeling, waardoor het promoveerde naar de allerhoogste afdeling: de vaandelafde ling. In die afdeling heeft Excelsior, dat nu ongeveer 20 jaar onder leiding staat van dirigent Mannes Brilleman, zich sindsdien weten te handhaven. Maar daarnaast verwaarloost het korps zijn taak in de plaatselijke gemeenschap niet. Excelsior luistert allerlei feestelijkhe den en plechtigheden op en brengt, als echte dorpsharmonie, serenades aan gou den echtparen en andere jubilarissen. Uit de leden van Excelsior heeft zich de Boe- renkapel ,,'t Zeugje" gevormd voor het meer populaire werk op carnavals- en andere feestavonden. Ook ter gelegenheid van het 75-jarig be staan heeft zich weer een jubileumcomité uit de burgerij gevormd dat gelden bijeen wil brengen om een aantal wensen van Excelsior te vervullen: nieuwe uniformen en gedeeltelijke vernieuwing en uitbreiding van het instrumentarium. Van het erecomi- té heeft de in Wassenaar wonende commis saris der Koningin, Mr. M. Vrolijk het erevoorzitterschap aanvaard. De actie van het comité zal nog enige maanden voortdu ren. Op de jubileumdag, donderdag 15 januari, biedt het gemeentebestuur Excelsior een receptie aan in het raadhuis, die van 17 tot 18 uur duren zal en waar iedere belang stellende welkom is. Ook op 15 januari, van 18 tot 18.30 uur, wordt via de NCRV-radio een concert door Excelsior uitgezonden. Dit concert zal in het raadhuis te beluisteren zijn. Later in het jaar volgt nog een officieel jubileumconcert, dat Excelsior aan de Was senaarse burgerij zal aanbieden. Burgemeester Mr. K. Staab is de 6e be schermheer van de vereniging, want sinds de dagen van burgemeester Van Zuylen van Nijevelt zijn alle burgemeesters be schermheer van Excelsior geweest en de huidige burgemeester heeft daarop geen uitzondering gemaakt. Nog een statistisch gegeven: de heer J. R. A. Boermans, die nu al weer 16 jaar de voorzittershamer hanteert, is de 14e voor zitter van de vereniging. Hij volgde in november 1959 de heer Van der Vis op, die sinds juli 1945 het voorzitterschap had bekleed. ZEUG EN 22 BIGGEN KOMEN OM IN VLAMMEN Van onze correspondent Ter Aar Afgelopen vrijdagavond heeft een korte brand in de varkensstal van de heer J. G. Houdijk aan de Westkanaalweg het leven gekost aan 22 biggen en een zeug. Een derde deel van de varkensstal brandde af. Door het snelle optreden van brandweer en buren kon worden voorkomen dat de rest van de onge veer tachtigtal biggen en dertigtal zeugen om kwam. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat een van def biggen naar het andere hok oversprong en daarbij een gaskap raakte. De heer Houdijk is tegen brand verzekerd. Humphry Stuver en John v.d. Reyden winnaars snerttoemooi Steeds Vooruit Van onze correspondente Warmond Humphry Stuver en John Reyden hebben afgelo pen weekeinde het snerttoemooi van tafeltennis- en badminton vereniging Steeds Vooruit ge wonnen. In de finale versloegen ze Louis Ritzen Gerard Spie lings, Martin Maren en Rene Ydema. Bij de strijd op de der de en vierde plaats won het team Marcel Welsink, Peter v. Schagen, Jeanette Slotbeek en Tom v. Oort van een team be- Atletiekbeker voor A AVer G. v. Nimwegen Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN - De wedstrijdsecretaris van at letiekvereniging AAV '36, Giel van Nimwegen, is voor de twee de keer winnaar geworden van de Jos A. Jasenbeker. Sinds 1950 wordt deze beker jaarlijks uitgereikt aan een lid van de atletiekvereniging, die zich bij zonder verdienstelijk heeft ge maakt De Spiritbeker, voor de jeugd, ging dit jaar naar Maike Per- soons uit Ter Aar. Zij plaatste zich als eerste op de Nederland se ranglijst in de D-klasse. Bij de jongens won Charles den Uyl de beker voor zijn 1.55 meter bij het hoogspringen (C-jongens). De prestatiebekers voor de se nioren waren voor Ella Hoogen- doom en Aad Buitenhuis. De beker voor het meest trouwe jurylid werd gewonnen door Jan de Wit Tijdens de bijeenkomst waarbij de bekers werden uitgereikt nam de heer G. de Wit afscheid als voorzitter van de atletiekver eniging. Vier jaar lang hanteer de hij de voorzittershamer. Als dank voor zijn werkzaamheden, vooral met betrekking tot de realisering van de nieuwe atle tiekbaan in Alphen, werd hij tot lid van verdienste benoemd. De heer De Wit wordt opgevolgd door de heer H. Outersterp. Op de nieuwe atletiekbaan kan overigens al meer dan een maand niet worden getraind. De baan is gesloten omdat er ver moedelijk een verstopping in de drainage is. Deze zou worden veroorzaakt door een breuk. Rommelmarkt bracht twee mille op Van onze correspondent Langeraar De rommelmarkt ten bate van de peuterspeelzaal „De Rakkertjes" in Langeraar heeft een bedrag opgeleverd van ruim tweeduizend gulden. Namens de Langeraarse afde ling van de Stichting Peuter speelzalen „Ter Aar" deelde de voorzitter, mevrouw E. Sluys- van Werven, mee dat het bedrag echter niet groot genoeg is om uit de financiële problemen te komen. De opbrengst van deze rommel markt is bestemd voor de aflos sing van de onlangs door de gemeente Ter Aar toegezegde renteloze lening van 2500,- ten behoeve van de inrichting van de nieuwe peuterspeelzaal. Nieuwkoper verongelukt Van een onzer verslaggevers NIEUWKOOP/UTRECHT - De 51-jarige M Koppenaal uit Nieuwkoop is vrijdagmiddag om het leven gekomen bij een verkeersongeval in Wilnis. Hij wilde op de Lange Meentweg met een snelheid van 120 km per uur een andere auto inha len, toen er een tegenligger aan kwam. Als gevolg van krachtig remmen raakte de auto van de Nieuwkoper in een slip. Na de botsing met de tegenligger kwam de auto tegen een boom terecht De heer Koppenaal was op slag dood. De bestuurder van de andere auto raakte licht ge wond. staande uit Piet v.d. Plas, Conny v. Ulden, Hanneke Hooymans en Nico Glasbergen. Noordwijkerhout/Egmond Zeven leden van de Noordwij- kerhoutse Strand Lopers klas seerden zich gisteravond tijdens de 4e halve marathon in Eg- mond bij de eerste honderd. Aad v.d. Niet, onbetwist de sterkste man van de NSL, werd 44e, Cock Filippo 60e, Henk de Elzen 70e, Theo van Wetten 74e, Bert Kerkvliet 76, Jan Went 82e en Jan Borcharding 89e. Win naar werd Barry Kneppers uit Den Helder in 1 uur en 12 min. Wij vragen voor eenvoudige administratieve werkzèamheden op ons kantoor in Lisse (De Engel) voor tijdelijk Enige talenervaring gewenst. NKV Lisse sloot festiviteiten af Komt u even langs of bel 02522-13110. ADVERTENTIE BOfKTIBimïJf VOOR D0KÏIR B10K HBmmOfh. Bedankt, dokter. Zet ze in de bloemen, al die lieve mensen. Van onze correspondent LISSE - De NKV afdeling Lis se heeft vrijdag de viering van haar 75-jarig bestaan afgesloten met een drukbezochte feest avond. De parodist Appie Brommert liet de leden uitbun dig lachen. Ook Prins John I en zijn raad van elf en de bóeren- blaaskapel waren weer van de partij. De waarnemend voorzitter, de heer De Klerk, huldigde de he ren Baak, Winter, Walraven en Duivenvoorde, die alle festivitei ten op rolletjes hadden doen lonen. Akervoorderlaan/hoek Herenweg Lisse (De Engel) Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN Sinds afgelopen zaterdag heeft het voormalige onderkomen van de opgeheven stichting Jeugdhaven een andere naam: De Westerhaven is de nieuwe naam voor het buurthuis aan de Willemstraat, dat een onderdeel is van de Stichting Club-, Buurt- en Jongerenwerk. De officiële naamsverandering werd een feit nadat zaterdagmid dag het nieuwe naambordje onthuld werd door enkele jongeren, verkleed als de bekende tekenfilmfiguren Brutus, Olijfje en Popeye. Daarna begon een optocht door de wiik. De Westerhaven wil zich vooral presenteren als buurthuis voor de wijkbewoners. Vandaar dat deze week een groot aantal acti viteiten georganiseerd worden om iedereen in de wijk kennis te laten maken met het geheel opgeknapte buurthuis. De festi viteiten worden begeleid door de beide beroepskrachten van de Stichting, Mary Post en Huub Broeders, die sinds 1 ja nuari werkzaam is in de Willem straat. Hij heeft een opleiding aan de Sociale Academie in Breda achter de rug. De feestelijkheden ter gelegen heid van de nieuwe naam liggen veelal in de sfeer van de zee en zeerovers. Vanavond is er voor de 15- en 16-jarigen een scheeps beschuitwedstrijd en disco. Dinsdagavond is er voor iede reen vanaf 14 jaar de film „Sur-, couf de zeekapitein". Woensdag overdag is er een fancy-fair voor de lagere schooljeugd, 's Avonds om acht uur begint de Bingo-avond, voornamelijk be stemd voor de volwassenen. Donderdagavond tussen half ze en half acht kunnen kinde ren van f> tot 12 jaar gaan zoe ken naar een zeeroversschat Voor de 15- en 16-jarigen is er die avond een „zeemansses- sion", met zang en toneelstuk jes. Vrijdagavond vanaf half acht is er „Havenbar". Dan kun nen diverse zeemanslekkernijen genuttigd worden zoals zeeban ket, diverse visgerechten en scheepsbeschuit Zaterdag wordt de feestweek afgesloten met een discoavond voor iede reen tot 16 jaar. Volgende week gaat het „nor male" januariprogramma van start. Elke dag tussen 12 en 1.30 is er een scholiereninloop voor de leerlingen van de omringen de scholen. Verder staan er on der meer creativiteit en een naaicursus op het programma. BODEGRAVEN - De Da Cos- taschool is winnaar geworden van het tijdens de kerstvakantie georganiseerde damtoernooi voor leerlingen van de basis scholen in Bodegraven en Nieu- werbrug. Tweede werd de St. Jozefschool en derde de basis school in Nieuwerbrug. ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de Oranje Nassausingel hield de politie zaterdagnacht een auto aan, die van diefstal afkomstig bleek te zijn. De ge stolen auto, een Ford Cortina uit Amsterdam, werd bestuurd door de 17-jarige Alphenaar C. M. die geen rijbewijs bezat. Ver der zaten in de auto vijf Leide- naren, variërend in leeftijd van 15 tot 25 jaar, die allen onder invloed van drugs waren. Bij nader verhoor bleek dat de au tobestuurder in Leiden ook di verse auto's ontvreemd had. Zondagmorgen werd het groep je overgeleverd aan de Leidse Dolitie. NOORDWIJKERHOUT - Za terdagavond werd in Hotel v.d. Geest het jaarlijkse galabal ge houden van de Kaninefaafen. Voor de uitverkochte zaal speel de het dansorkest „Selection Four" fijne muziek. De stem ming kwam er helemaal goed in toen prins Jan Boerenkant met zijn raad van elf en de boeren- blaaskapel de zaal betraden. VOORHOUT - Het eerste lus trum van volkstuinvereniging „Elstgeest" werd zaterdag op feestelijke wijze gevierd. In zijn openingstoespraak memoreerde voorzitter W. Floor de dag 10 december 1970 waarop een twintigtal volkstuinders bijeen kwam met het doel een volk stuinvereniging op te richten. Na de inleiding van de voorzit ter werd gekiend en gedanst Albert Vogel (links) opende zaterdag een tentoonstelling van de Amsterdamse kunstenares Alison Metternich Korthals Altes in de openbare bibliotheek aan de Luigelbaan in Wassenaar. Tot 5 februari zijn gedurende de openingstijden van de bibliotheek tekeningen, schilderijen, miniaturen en wandkleden van deze kunstenares te zien. Van onze correspondent ZOETERWOUDE Voor tweemaal een vrijwel uitverkocht Ons Huis speelde de toneelgroep van de KPJ „Een huis vol verrassingen". Het publiek beleefde veel genoegen aan deze klucht in drie bedrijven van Johan Blaaser, die voortreffelijk door de tonelisten op de planken werd gezet. Bij een stuk als dit met zijn talrijke amusante verwik kelingen bestaat het gevaar dat de spelers zich wat al te veel vrijheden veroorloven waardoor een goede opvoering in het gedrang komt Regisseur Jos Fianen zorgde er echter voor dat hiervan in het geheel geen sprake was, integendeel. Het jonge paar Marja en Luciën, Truus v.d. Krogt en Theo van Leeuwen, krijgt bonje met tante Clementine (Lidia van Leeuwen) waar men in woont wat tot gevolg heeft dat men de aanzegging krijgt naar andere woongelegenheid om te zien. Dan wordt getracht voor tante een huwelijkspart ner op te sporen in de hoop dat men na de totstandkoming van de echtverbintenis toch in het huis mag blijven wonen. Notaris Frederik Fijnman (Wil van Leeuwen) komt als eerste opdraven en wordt afgewezen maar krijgt toch zijn echtgenote in de persoon van Fifi de Huishoudster (Ria van Leeuwen). Tante Clementine valt uiteindelijk in de smaak bij Theoduul Uitenbosch Jr., een voortref felijke creatie van de debuterende Martin v.d. Lubbe, maar voor het zover is aan het einde van het laatste bedrijf valt er nog veel te lachen voor de toeschouwers. De hierboven gmemoreerde belangrijkste rollen hadden een uitstekende bezetting maar ook de andere werden correct gespeeld. Anja Berg bij voorbeeld als Marie de werkster c-n Magda de Jong als Susi het dienstmeisje kwamen goed voor de dag evenals trouwens Chris Wijsman en Nico Captein. De groep kon voor het eerst gebruik maken van de nieuwe eigen decors waarmede werd aangetoond dat men ook hierin graag vol wassen is. Met de gebruikelijke verloting en het dansje tot besluit was het „avondje uit" compleet. De peuterspeelzaal De Rakkertjes, waarvoor de opbrengst van de bestemd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4