Alphense schrijfster voert haar woonplaats op als een moorddadige stad HONDENBELASTING KATWIJK OMHOOG Herstelmogelijkheden handbalteams NZH TEGEN AFSLUITING VAN DE LANGE VOORT Onder wijscom missie Alkemade Kortweg AGIN A 4 LEIDSE COURANT Mevr. Laurens-Koopman: „Mijn nieuwe boek speelt zich af rond de Kennedy- laan VrtiJDAU 9 JANUARI 1976 Van een onzer verslaggevers Alphen aan den Rijn Hoewel burgemeester Gallas van Alphen aan den Rijn in de gemeenteraads vergadering van afgelopen maandag verheugd constateerde dat het aan tal misdrijven in zijn gemeente vo rig jaar met maar liefst 9was teruggelopen, kampt zijn college van Castellum aan den Rijn met aanzienlijk grotere problemen. Want de ene moord is nog niet opgelost, of de volgende is al weer uitgedacht door Nederlands meest productieve schrijfster, de in Alphen wonende mevrouw Laurens-Koopman. Deze 55-jarige moeder van vijf kindere kreeg vorig jaar bekendheid door haar eerste boek „Ze kunnen het niet laten". Het verhaal, dat rond de moord op een lerares in het tot „Castellum aan den Rijn" omgedoopte Alphen speelt, vliegt, een half jaar nadat het uitgege ven werd, nog steeds de winkels uit Mevrouw Laurens-Koopman: „Dat het boek zo'n enor me aftrek zou vinden had ik natuurlijk niet verwacht, maar als ik heel eerlijk ben, wel gehoopt". Echter, voor dat het 162 bladzijden tellende detective-verhaal werd uitgegeven, kreeg het al een eervolle vermelding in mei vorig jaar, bij de uitreiking van de „Fontijn-prijs", een aanmoedigingsprijs voor nog niet uitgegeven werk. Die eervolle vermelding leverde mevrouw Laurens-Koopman ook een plaats op in het over de hele wereld gehanteerde naslagwerk „International who is who of authors and writers", een boekwerk waarin men alles kan naslaan over de schrijvers en hun werk. „Nog geen week nadat ik die eervolle vermelding in Amsterdam had gekregen werd ik door de redaktie van dat naslagwerk aangeschreven met de vraag of ik de nodige gegevens wilde invullen opdat ik in dat boek met naam en werk kon worden opgenomen. Ik heb dat uiteraard meteen gedaan, want ik vond het een hele eer dat mijn naam tussen die van de „groten der aarde" zou prijken". Mevrouw Laurens werd op 24 juni 1920 in Amersfoort geboren. In dezelfde stad doorliep zij probleemloos het gymnasium. In tegenstel ling tot veel van haar klasgenoten, wist zij al in de vierde klas van het gymnasium, wat ze na het behalen van het diploma wilde gaan doen. „Ik had maar één ideaal en dat was oude talen studeren". In 1939 trok zij dan ook naar Utrecht om aan de universiteit haar favoriete studie aan te vangen, een studie die zij na drie jaar moest afbreken vanwege de Duitse bezetting. „Je werd op een gegeven moment voor de keus gesteld, óf stoppen óf verder studeren, maar dan moest je wel eerst een loyaliteitsverklaring tekenen. Hoewel ik het verschrikkelijk vond, besloot ik de studie te staken, want ik wenste onder geen voor waarde die verklaring te tekenen". Na de oorlog kwam het er niet meer van om de studie te voltooien. „De mogelijkheid was natuurlijk wel weer aanwezig, maar ik was op een leeftijd gekomen dat ik zelf geld wilde gaan verdienen. Omdat het vertalen van En gelse stukjes mij op de middelbare school gemakkelijk afging, besloot ik een willekeuri ge uitgeverij aan te schrijven met de vraag of er vertaalwerk was". Het werd uiteindelijk de Haarlemse uitgeverij Gottmer, waarvoor zij boeken uit het Ameri kaans ging vertalen. Het meest bekende boek dat zij vertaalde was „De Droomfabrikanten" van Harold Robbins. In 1956 moest zij vanwe ge de zorg voor vijf kinderen haar werkzaam heden voor de uitgeverij staken. In 1965 begon zij aan een schriftelijke cursus „korte verhalen". Dat ging haar zo goed af, dat zij in 1970 besloot met een 70-tal verhalen onder de arm naar een Haags boulevardblad te stappen, in de hoop dat zij iemand voor de publicatie ervan kon interesseren. Dat lukte tot haar eigen verbazing en iedere twee weken verscheen er in „de Boulevard" een verhaal van haar. Na verloop van tijd kon zij echter de uitda ging van het schrijven van een boek niet weerstaan en begon in 1973 met het schrijven van een detective-verhaal, dat speelt in Alp hen, waar zij nu al een aantal jaren woont De eervolle vermelding voor haar boek „Ze kunnen het niet laten", was voor de uitgeverij Bruma genoeg om het boek op de markt te brengen. Géinspireerd door de goede verkoopresultaten stortte ze zich op het schrijven van een nieuw boek. dat „Ze vragen erom" heet en dit voorjaar in de winkels te koop zal zijn. Het boek speelt wederom in Castellum aan den Rijn en er komen veel dezelfde figuren uit haar eerste boek in voor. „Het is voor de Alphenaren misschien leuk te weten dat het boek zich voornamelijk rond de Kennedylaan afspeelt". Waarom haar verhalen in Alphen, dat welis waar tot Castellum aan den Rijn is omge doopt spelen, en niet in „zomaar een plaats"? „Ik vind het leuk om in mijn boeken voor de lezers bekende gebouwen en plaatsen te beschrijven, omdat ik van mening ben, dat de lezer zich op die manier beter in het verhaal kan inleven. Als nü iemand uit mijn boek het politie-bureau binnenstapt, dan stapt hij ook inderdaad een politie-bureau binnen en niet zomaar een één of ander gebouw". Realiteit en herkenbare dingen en situaties staan centraal in de detective-verhalen van de Alphense schrijfster. Zij verzekerde mij dan ook dat in het derde boek, waar zij momenteel aan bezig is, door deze en gene niet zomaar een krant zal worden gelezen, maar de Leidse Courant. Ed Jansen Bureau voor Rechtshulp in Leiden woensdag van start Van een onzer verslaggevers LEIDEN Met ingang van aan staande maandag is het Bureau voor Rechtshulp voor publiek geopend. Op dit bureau kan men terecht met vragen op alle terreinen van het recht, bijvoor beeld arbeidszaken, huurzaken, sociale verzekeringskwesties, echtscheidingszaken, alimenta tie, vreemdelingen- en strafza ken. Het bureau is bemand met advocaten en een vaste staf van medewerkers. Het Bureau voor Rechtshulp is voor iedereen toegankelijk en de daar te geven adviezen of inlichtingen zijn gratis. Het zal niet altijd mogelijk zijn te vol staan met een eenvoudig advies of verwijzing naar de juiste in stantie, vragen kunnen te inge wikkeld zijn of zullen soms een gerechtelijke procedure verei sen. Het is ook mogelijk dat men al betrokken is bij een gerechtelijke procedure, en daarbij rechtsbijstand nodig heeft In dergelijke gevallen heeft de bezoeker de hulp nodig van een advocaat of deurwaarder, die de zaak verder kan behandelen. In dien de financiële omstandighe den van de rechtzoekende niet toelaten dat hij zelf zijn rechts kundige bijstand betaalt, ont vangt hij kosteloze bijstand. Het kantongerechtsgebouw aan het Rapenburg 19 in Leiden is geopend op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur. Avondspreekuur: donderdag Pieterskerkgracht 11 van 19.00 tot 20.00 uur. Het Bureau voor Rechtshulp heeft een experimenteel karak ter. Het is dan ook mogelijk dat tijdens de experimentele perio de de opzet ervan wordt gewij zigd. Van een vastomlijnd mo del voor het bureau mag nog niet worden gesproken. In wel ke richting het bureau zich ui teindelijk ontwikkelt is afhanke lijk van de tijdens de experi mentele periode opgedane erva ringen. STOMPWIJK - Het fanfare corps „Juliana"is van plan uit te breiden met een tamboer corps. Nieuwe trommels zijn al aangeschaft. Tevens is een in structeur aangetrokken. Alleen de leden ontbreken nog. Daar wordt dan ook naarstig naar gezocht. Jongeren worden ver zocht zich aan te melden bij Hans Lelieveld aan de Van Noorstraat 156. „Kom eens kijken, naar Oliver", zegt Michael Miller die dit fraaie dier on langs voor de prijs 8000 dollar kocht. Hij schaamt zich niet voor Oli ver. Miller is zelfs van plan het fraaie dier te onderwer pen aan allerlei testen om vast te stellen of het dier een aap is of een mensachtig dier, want Miller is er nog niet van over tuigd dat Oliver al leen maar een aap is. In Amerika spreekt men over het dier als de „Verschrikkelijke Sneeuwman" van de Himalaya. Van onze correspondent OEGSTGEEST De raadscom missie van verkeer en vervoer in Oegstgeest liet gisteren de gedachten gaan over een even tuele afsluiting van de Lange Voort tussen Inslaan en Lijt- weg. Dit om te komen tot een bescheiden promenade tussen de binnenkort te openen passa ge en de overige zakenpanden. De raadsleden Kohlbeck en Reylingh wezen op het bestaan de regionale verkeersplan en wilden eerst komen tot een ver keerscirculatieplan alvorens zich verder in de materie te verdiepen. De heer Reyling merkte op dat in het bestaande regionale ver keersplan de rol van de Lange Voort wordt geschetst als zijnde een regionale doorgaande ver keersweg. Afsluiting ontmoet bezwaren bij onder meer de NZH. De directeur van gemeen tewerken de heer Van Gorkom opperde de suggestie de weg ter plaatse te versmallen, verkeer slichten aan te brengen, een dui delijke oversteekplaats te creer- en en, behalve voor het open baar vervoer, eenrichtingsver keer in te voeren. Burgemeester Van Eysinga: Wij zullen er een studie van maken, zo zonder meer komen wij er niet uit. Onder de aanwezigen bevond zich een groepje verontrusten. Zij vreesden dat straks de bus sen door hvjn laan zouden den deren. Een belangstellende vrachtwagenchauffeur ontlaad de op een gegeven moment zijn opgekropte gemoed waarop burgemeester Van Eysinga hem tot kalmte moest manen. De commissie zal voortaan iedere woensdagavond na de raadsver gadering van donderdags, bij een komen. Van een onzer verslaggevers Katwijk Het aantal hondenbezitters in Katwijk neemtsterk toe. Er zijn er ongeveer 2000, ruim 10 procent meer dan vorig jaar. Om het toenemend hondenbezit enigszins tegen te gaan stelt het college van b. en w. de raad tijdens de raadsvergadering van 15 januari voor de hondenbelasting te verhogen: voor de eerste hond met vijf gulden, voor de tweede en volgende hond met 10 gulden en voor een kennel, geregistreerd bij de raad van beheer op kynologisch gebied in Nederland met 50 gulden. Het aantal honden toiletten zal in 1976, indien de raad akkoord gaat, worden uitge breid. Op 1 april aanstaande zullen de vrouwen tussen 25 en 65 jaar uit Katwijk aan den Rijn gelegen heid krijgen deel te nemen aan een baarmoederkankeronder zoek. Een maand later heeft het onderzoek plaats in Katwijk aan Zee. De kosten bedragen 17.125 gulden. De raad zal 15 januari beslissen of dit bedrag ten laste komt van de gemeente. STOMPWIJK - Vanavond wordt oud-papier opgehaald in de Van Sant- en de Van Raep- horstraat. Morgenochtend komt het overige gedeelte van Stomp- wijk aan de beurt. Het papier wordt opgehaald door leden van gymnastiekvereniging „Gyver- sto" om de kas te spekken. LEIDERDORP - In februari van het volgend jaar zal in de „Voorhof" de eerste paal wor den geslagen voor de gecombi neerde school voor het Montes- sori-onderwijs. Het ligt in de bedoeling dat de school medio augustus van hetzelfde jaar in gebruik zal worden genomen. De gemeente is verder van plan een stuk grond gelegen achter de Louwestraat te verkopen voor ruim 74.000 gulden aan de Katwijksche Bouwvereniging. De vereniging wil op dit stuk grond be jaarden woningen res taureren of bouwen. Het college vraagt de raad te vens een krediet van ruim 130.000 gulden ter beschikking te stellen voor de sloop van o.m. loodsen Zuidstraat, panden Zee weg 59 en 61, paardestallen Zuidstraat en panden Kerk straat 21 en Commandeurspad 3 tot en met 15. De heer P. J. Van Welie heeft de gemeente Katwijk gedag vaard. Hij wil door de gemeente schadeloos gesteld worden voor een bedrag van ruim 23.000 gul den. De heer Van Welie was huurder van een stuk land dat door de eigenaar, de heer N. van Duijn, aan de gemeente werd verkocht. De verkoper be loofde het land vrij op te leve ren, wat niet het geval bleek. Een door de verkoper aange spannen rechtzaak tegen zijn huurder werd door de heer Van Duijn verloren. De gemeente had meer succes: de heer Van Welie moest van de kantonrech ter de opstal ontruimen. Voor deze opstal was door de ge meente overigens geen bouw vergunning verleend. De ge meente stelt de raad voor het nodige verweer te voeren en de oorspronkelijke eigenaar van het land op te roepen, omdat de geëiste schadevergoeding, in dien de gemeente tot betaling wordt gedwongen, ten laste moet komen van de oorspronke lijke eigenaar. Rommelmarkt in Ter Aar Van onze correspondent TERAAR In de grote zaal van jeugdgebouw „De Schakel" aan de Wassenaerstraat 100, houdt peuterspeelzaal „De Rak kertjes" morgen van 11 tot 4 uur open huis. De actie is bedoeld om de peuterspeelzaal uit de financiële moeilijkheden te krij gen. Een renteloze lening van de gemeente voor een bedrag van 2500 gulden is niet genoeg om het voortbestaan ervan te ga randeren. In het jeugdgebouw wordt morgen onder meer een rommelmarkt gehouden. Tevens is gelegenheid het nieuwe speel goed te komen bekijken en ken nis te maken met het werk van de peuterspeelzaal. Van onze handbalmedewerker Leiden In de Groenoordhal kunnen de zaal handbalteams uit de regio Leiden zich a.s. week einde herstellen van de magere resultaten vorige week. Bax/Foreholte krijgt bezoek van DSVD uil Deurningen. Destijds werd het in de Achterhoek slechts 5-7 voor de Voorhoutsen en verder hebber de Deurningse dames een 3-4 overwinning ir Grootebroek als belangrijkste wapenfeit. Bax/Fo reholte weet dus dat het moeilijk wordt en zal zeker gemotiveerd de strijd aanbinden. Voor HVS geldt eigenlijk hetzelfde. In Den Haag werd het destijds tegen AHC een gelijkspel en de Haagse ploeg heeft zich daarna aardig omhoogge werkt op de ranglijst, Door het verlies van Northa is de spanning weer helemaal terug in de regionale derde klas. Bij winst komt HVS op één punt achter Northa, maar bij verlies gaat ook AHC een woordje meespreken in de titelstrijd. In de afdeling kan MMO zich herstellen tegen Runner-up EDH. Gemakkelijk zal dat niet zijn, maar doordat Northa niet speelt zijn de dames in ieder geval verzekerd van coaching door trainer Caron. Dat zal hard nodig zijn tegen de gerouti neerde Delftse ploeg. Voor Jong Ade liggen de kansen om aan kop te blijven gunstiger, want van het laaggeplaatste Verburch 2 moet zonder meer gewonnen kunnen worden. Voor de dames van San/Saturnus ziet het er somber uit. Nog steeds is het eerste puntje niet binnen en ook tegen CWP verwachten we dit niet. Bij de heren gaat Northa vrijwel zeker een over winning behalen op Hercules in Rijswijk, maar het Noordwijkse MSV zal het waarschijnlijk niet kun nen klaren in Den Haag bij HMSH. Een topduel in de tweede klas is de wedstrijd tussen CWP en San/Saturnus in Den Haag. Beiden verzamelden evenveel punten maar de Hagenaars hadden daarvoor een wedstrijd minder nodig, zodat zij de ranglijst aanvoeren. De Leidenaars zullen dus moeten winnen om niet tever achterop te raken. Ook Warmunda moet in de derde klas winnen van Rijnstreek om de kampioenskans in eigen hand te houden. De beide andere titelkandi daten MMO en Olympia spelen- tegen de staart- ploegen San/Saturnus 2 en HW. Bij een War- mondse winst is de strijd tussen de vier koplopers weer volkomen open. PROGRAMMA DAMES: Landel. Ie kl. 13.00 u Bax/Fore- holte-DSVD (Groenoord:; Landel. 3e kl 14.00 u HVS-AHC (Groenoord); Afd. Ie kl. 15.00 u MMO 1-EDH 1 (Groe noord); 11.00 u Jong Ade 1-Verburch 2; Afd. 2e kl. B 13.40 u CWP 1-San/Satumus. HEREN: Afd. Ie kl. 15.10 u Hercules 1-Northa 1. 14.40 u HMSH 1-MSV; Afd 2e kl. A 15.40 u CWP 1-San/Satur- nus 1; Afd. 3e kl. A 12.00 u MMO 1-San/Satumus 2 (Groenoord), 13.10 u Warmunda-Rijnstreek (Groenoord), 14.30 u HW-Olympia 1 (Voorschoten). ,,De Rank" wordt opnieuw uitgebreid Van onze correspondente KOUDEKERK AAN den RIJN De christelijke school „De Rank" in Koudekerk aan den Rijn gaat, wanneer alle benodig de toestemmingen zijn verleend, de school uitbreiden met twee lokalen. Deze school, in gebruik genomen in oktober 1971, werd in het voorjaar van 1973 al uit gebreid met twee lokalen. Om dat op het ogenblik de vierde klas wegens lokalennood is on dergebracht in de scholendepen dance en omdat het aantal kin deren dat op de kleuterscholen zit erg groot is, is besloten weer uit te breiden. Aan de noordwestzijde van de school, aan de twee laatst ge-v bouwde lokalen, zullen de nieu we lokalen verrijzen. Door het verbouwen van de bestaande entreeruimte en het verplaatsen van toiletruimtes zal een doku- mentatieruimte ontstaan. Ook de bestaande speelplaats zal worden uitgebreid. Opnieuw concert Mendelssohntrio in Roelofarendsveen Van onze correspondent ROELOFARENDSVEEN - Het bestuur van Vox Laeta is er voor de tweede keer in geslaagd de leden van het Mendelssohn trio bereid te vinden, in Roelofa rendsveen te komen concerte ren. Zaterdag 27 januari zal het trio een concert geven in dorps huis de .Alkeburcht". Overigens was het volgens de voorzitter van Vox Laeta, de heer Jan Verdel, dit keer niet zo moeilijk het trio naar „De Veen" te krijgen. De bomvolle zaal, die de vorige keer zo aan dachtig en ook deskundig ge luisterd had, had zoveel indruk op de trioleden gemaakt, dat ze zelfs gróig kwamen concerte ren. Voorzitter Verdel: „Ze wa ren toevallig vrij en ze vonden het leuk om het weer te doen." De trioleden hebben ook andere muzikale werkzaamheden. Zo is de pianist Jan van der Meer, behalve dirigent van het organi serende Vox Laeta, ook dirigent van het Nederlands Madrigaal Koor en het kerkkoor van de Leidse Lodewijkskerk. Ook Ja- ring Walta vult menige avond met activiteiten, die niets met het trio te maken hebben. Nieuw voor de muzikale liefheb bers in de gemeente Alkemade zal Spanjaard Vincenzo Zarzo zijn die de hoorn zal bespelen. Het programma, dat het trio zaterdag 27 januari ten gehore zal brengen omvat kamermu ziek, met werken van Schubert en Brahms. Kaartverkoop: Kap salon Koek aan het Noordeinde. De voorverkoop begint maan dag 15 januari. Van onze correspondent ROELOFARENDSVEEN - In de eerste vergadering van het nieuwe jaar, zal de adviescom missie van onderwijs van de Alkemadese raad aanstaande maandag een beslissing moeten nemen over de vaststelling van het bedrag per leerling, dat de gemeente de schoolbesturen zal betalen. De gemeente verstrekt ieder jaar een bedrag aan de schoolbesturen waaruit zij het onderhoud van de schoolgebou wen en het lesmateriaal moeten betalen. Dit jaar zou de gemeen te volgens het ambtelijk advies ƒ310,- per leerling aan het schoolbestuur kunnen betalen. Totaal is meer dan ƒ400.000,- gemoeid. Verder zal de onderwijscommis sie een advies aan de raad moe ten uitbrengen over de beschik baarstelling van gelden aan de Christelijke School in Nieuwe Wetering. Voor dit geld wil de school onder andere een type machine en een koffiezetappa raat kopen. De kosten, die de uitbreiding van het aantal leer lingen van de openbare school met zich meebrengen zullen ten slotte ook een punt van bespre king van de commissie vormen. KOUDEKERK - In „De Rank" in Koudekerk aan den ?,/,„De- Rijn heeft op 17 februari een informatieavond plaats voor de ouders van leerlingen van de vijfde klas. Ook dit jaar werken de „Burgemeester de Herder- school" en De Rank" weer sa men. Voor deze avond zijn di verse vertegenwoordigers van het voortgezet onderwijs uitge nodigd. SASSENHEIM - In het cen trum „Ontmoeting" wordt dins dag 20 januari de eerste ruil-vei- ling-vergaderavond gehouden van de Vereniging van Postze gelverzamelaars Tijdens deze bijeenkomst, die duurt van 20.00 tot 23.00 uur, zijn ook niet-leden welkom. Voor inlichtinge. G. Marinus, Teylingerlaan 43, tel. 02522-11932.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4