Waal vraagt minister om uitstel Apotheek,,Tot hulp der Menschheid" treedt na 125 jaar buiten de veste Commissie voor begeleiding werklozen Bedenkingen tegen woningbouw op nog braakliggend stuk in het Morskwartier Jong stel wacht af in tent VAN HOOIGRACHT NAAR MERENWIJK Leiden aktueel VRIJDAG 9 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers Leiden Sinds kort staat op het terrein achter het belasting kantoor aan de Stationsweg een klein tentje. Het tentje wordt bewoond door de 19-jarige Aat de Jager en zijn even oude vriendin Christine Witteman. Het.stel zoekt een woning, maar heeft er in Leiden nog geen gevonden. Er zijn nog een kleine 2.500 wachtenden voor hen. On langs zijn ze uit een gekraakte woning gezet. De woning die het paartje had gekraakt was toege wezen aan een ander gezin. Christine woonde tot voor kort in een kamer in een pand aan de Oude Vest. Zij is daar wegge gaan met de bedoeling voor lan gere tijd naar Engeland te gaan. Toen zij na drie maanden weer in Nederland was, bleek dat haar kamer aan een ander was verhuurd. Het paartje blijft rus tig wachten in hun tent op een woning en zijn zelfs bereid hun tent op te slaan voor de ambts woning van burgemeester Vis, zeggen ze. Repetities bejaardenkoor LEIDEN De repetities van het zangkoor van de Katholieke Bond van Bejaarden worden in verband met herstelwerkzaam heden aan de Romanuszaal van af maandag a.s. tijdelijk gehou den in het Dienstencentrum Noord, Van Hogendorpstraat 36. Aanvang 14 uur. Steun voor woonwagenbewoners (Van een onzer verslaggever) LEIDEN De staf van het clubhuis De Boei in Groenoord heeft adhesie betuigd met de actie van bewoners van het woonwagencentrum Trekvaart- plein voor meer standplaatsen. Henk Dolleman c.s. meent dat de overheid meer geld beschik baar moet stellen ten behoeve van betere voorzieningen voor de bewoners van het woonwa gencentrum. Tweetal illegale zenders opgespoord (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse politie heeft deze week weer een aantal clandestiene zenders opge spoord. In de Vrouwensteeg werd de zendapparatuur van een 17-jarige jongeman in be slag genomen. Tevens werd de zendinstallatie van een 28-jarige Leidenaar in beslag genomen. De man zond vanaf een woon boot gelegen in het water nabij de Schelpenkade. Tegen de eige naars van de apparatuur zal proces-verbaal worden opge maakt Wapens in beslag genomen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een 41-jarige Leide naar, wonende aan de Vrouwen- weg, is door de politie in zijn woning aangehouden. Na enkele tips was de politie er achter gekomen dat de man een hoe veelheid wapens en munitie in bezit had. De politie nam 2 re volvers, 7 geluiddempers, een omgebouwd luchtdrukpistool, schietballpoint en munitie in be slag. De man verklaarde de wa pens uitsluitend te hebben uit liefhebberij. Hij is een lange tijd lid geweest van een schietver eniging. Kortjes Lisse De twee feestavonden in het Trefpunt ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de plaatselijke afdeling van hét NKV zijn in opperbeste stem ming verlopen. Ter verhoging van de sfeer maakte ook prins John I met de raad van Elf en de Boerenblaaskapel zijn op wachting, waarbij de prins van de gelegenheid gebruik maakte diverse NKV-leden de vereni gingsonderscheiding te overhan digen. STOMP WIJK - Alle kinderen die op oudejaarsdag een kerst boom inleverden kregen een kaartje voor de film, tevens een lot De volgende kinderen heb ben een fraai stripboek gewon nen: Jan Rotteveel, Erik v.d. Meer, Gerard Onderwater, Ani ta Monster, Erik van Bemmelen, Nico Verhagen, Corina Wens- veen en John Boogmans. Reconstructie Rijnsburgerweg: Op de hoek van de Jan Vossensteeg - Oude Vest prijkt nog steeds de „aesculaap" aan de gevel, een herinnering aan de eerste vestiging van de apotheek „Tot hulp der Menschheid". maalgeen zeldzame verschij ning in het stadsbeeld. In 1846 telde Leiden niet minder dan 32 apotheken (en de apotheek van „Tot hulp der Mensch heid" was toen nog niet eens „geboren"), waaronder bij voorbeeld Herdingh (van 1811) aan de Hogewoerd, Smallen- burg (1833) en Reijst (1833) aan de Hooigracht, en Sanders die later „in de zeep" is gegaan. Dan had je ook nog een welbe kende „stadsapotheker", dat was Willem Jan Hoefman, die in 1815 zijn „ambt" aan de Aalmarkt had opgevat. In de drogisten zat men niet zo ruim: het waren er negen, maar bij de meeste apothekers kon men ook wel voor droge rijen terecht. Slechts één Tandmeester kende Leiden, bij hem kon men met monds- marten terecht aan de Man- denmakersteeg. Het fonds van „Tot hulp der Menschheid" werd later in een groter verband ondergebracht, maar de apotheek bleef sinds 1922 aan de Hooigracht de naam van gewicht hoog hou den, vanaf maandag voor het eerst „buiten de veste" en met een hedendaags gestroomlijnd gezicht Aan de Rosmolen 17 kan een stevig stukje Leidse mensheid weer de nodige hulp verwachten. Ton Pieters Van een onzer verslaggevers Van een onzer verslaggevers LEIDEN Maandag zit een van Leidens oudste apothe ken in een splinternieuwe behuizing. Dan is in het winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk apo theek „Tot hulp der Menschheid" gevestigd. Van oud naar nieuw; vanachter de fraaie trapgevels aan de Hooigracht naar de nieuwbouw in de meuwste Leidse stadswijk. Ruim een halve eeuw heeft ;,Tot hulp der Menschheid" tienduizenden naar de bruine flessen, de poeders, drankjes, tabletten en pillen getrokken en nu gaat in de Merenwijk deze „hulp der mensheid" een' supermoderne toekomst tegemoet. Maar wél, onder de oude naam, want daar zijn veel herinneringen aan verbonden. De patiënten van „Tot hulp der Menschheid" hebben het vorige maand allemaal in de bus gekregen, een briefje van apotheker mej. J. H. de Boer met de mededeling, dat de steeds verdergaande ontvol king van de Leidse binnenstad de verplaatsing van deze apo theek noodzakelijk maakte. Ook het apotheekwezen is aan het saneren in de binnenstad, waar genoeg apotheken wa ren. Er moet nu beter over de hele stad worden verdeeld. Daarbij wordt uitgegaan van de overweging, dat per apo theek op ongeveer 10.000 pa tiënten (cliënten) moet worden gerekend. Dat neemt niet weg, dat er een oude bewoner vertrekt. In 1922 kwam „Tot hulp der Menschheid" naar de Hooi gracht. Voordat was de zaak gevestigd op de hoek van de Jan Vossensteeg - Oude Vest, waar nog steeds de „aescu laap" aan de gevel prijkt Daar begon het allemaal. Eerst met een Begrafenis So ciëteit, in 1846. Een maand later werd daaraan een Zie kenfonds verbonden, samen onder de zinspreuk „Tot hulp der Menschheid". Wat wilde het Begrafenisfonds? Het reg lement (januari 1846) leert het, want artikel 1 zegt: „Deze So ciëteit, welker oprigting ten doel heeft den mingegoeden zoowel als den meer welgeze tenen eene goedkoope gelegen heid open te stellen, om met zekerheid bij het leven voor eene fatsoenlijke begrafenis te kunnen zorgen, is verdeeld in vier klassen.Het regle ment, daar kon niets mee ge beuren, want het was „geslo ten in de ijzeren kist der Maat schappij". In de duurste klasse betaalde men voor een kind tot 10 jaar wekelijks 15 centen contributie en als je de 70 was gepasseerd moest er elke week in die klasse ƒ1,90 op tafel worden gelegd. In de goed koopste klasse was de contri butie voor deze jaarcatego rieën anderhalve cent en 20 centen. Een aantal jaren later waren er vijf klassen en het Vanaf 1922 zat de apotheek in dit pand aan de Hooigracht. kapitaal steeg aanmerkelijk, zodat je in 1853 een stuk min der premie hoefde te betalen. Een maand na de oprichting van het Begrafenis-Fonds kwam het Ziekenfonds „Tot hulp der Menschheid erbij: „Deze inrigting heeft ten doel om de Burgers van Leyden en den naasten omtrek, op de minst kostbaarste wijze, de ge legenheid open te stellen, zich te waarborgen bij ziekte en de gehuwden van verloskundige hulp te verzekeren". Het werd een soort koppelverkoop, want je kon niet lid van het zieken fonds worden zonder ook bij de Begrafenis-Sociëteit te zijn ingeschreven. De nieuwe fond sen liepen als een 19e eeuwse trein: langzaam maar zeker steeg het aantal verzekerden. In 1888 telde het Begrafenis Fonds 12.252 leden en het zie kenfonds 4070. Zeven jaar la ter waren het er resp. 13.163 en 4810; dat was nagenoeg een kwart van de hele Leidse be volking in die jaren. In '95 wist men ook met recepten om te springen: in dat jaar werden in de apotheek van „Tot hulp der Menschheid" maar liefst 45.372 recepten klaargemaakt; dat betekende 22,12 cent per recept. In 1843 begon C. B. Duyster zijn apotheek en acht jaar la ter kwam hij bij het fonds „Tot hulp der Menschheid", in De Aesculaap aan de Oude Vest. Hij was niet de enige versterking van de fonds-staf, want in 1851 werd ook „ten dienst dezer Sociëteit" aange nomen als „Doctor en Chirur gijn" C. Honig, genees-, heel- en verloskundige. Als Vroed vrouw en Lavementzetster deed Vrouw Smittenaar (uit de Kerksteeg) haar intrede bij „Tot hulp der Menschheid". in die eerste helft der 19e eeuw was de „apothecar" hele- LEIDEN Wethouder Waal zal het ministerie van verkeer en waterstaat vragen later dan op 1 februari te mogen starten met de reconstructiewerkzaamheden aan de Rijnsburgerweg. De datum 1 februari was door het ministerie van verkeer en waterstaat als voorwaarde gesteld voor een subsidie van meer dan twee miljoen in het kader van het werkgelegenheidsprogramma. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Rembertus Bastiaan zn v R Slotema en J M. Burggraaff, Murat zn v M. K. Birinciler en O. Tuncer.'Angeli- que dr v L. J. Link en G. Dubbelaar, Abraham zn v M. J. Kaashoek en G. G. van Walbeek, Melanie dr v P. E. Reimann en C. J. van der Plas, Erika drvH-W. J. van Beelen en W. van Beekum. Gehuwd: W. J. Stuiver en R. J. Miedema, A. J. van der Mark en M. van Oosten, P. J. Plezier en P. P. Steenbergea Overleden: M. A. Schouten, geb. 11 nov. 1897, vrouw, N. A. de Haas. geb. 17 mei 1887, man; j. van Heeringen, geb. 10 juli 1894, gehuwd geweest met G. Zonneveld; H. Borsboom, geb. 9 jan. 1918, man; M. Scheiibeler, geb. 20 feb. 1906, man; P. de Graaf, geb. 30 juli 1920, man; W. B. Koel man, geb. 29 juli 1913, man. Grof vuil Leiden De grof vuilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt maan- dag langs de volgende straten in Leiden: Havenplein; Haarlemmerstraat (van Haven tot Mare); Donkersteeg; Kuipersteeg; Dul- lebakkersteeg; Hooglandsekerksteeg; Peli kaanstraat, Koestraat; Lege Werfsteeg; Duizenddraadsteeg; Van der Werfstra»t; Bouwelouwensteeg; Meermanshof; Druc- kerstaat; Maredorpsedwarsstraat; Greven- straat; Voldersgracht; Noord- en Zuid Run- dersteeg; Janvossensteeg; Koddersteeg; Clara steeg; Oude Singel (Van Houtmarkt tot Mare); Oude Vest (Van Havenplein tot Mare) Lange Zandstraat; Volmolengracht; Oostdwarsgracht; Koolstraat; Emmastraat; Baatstraat. Haarlemmerstraat (van Turfmarkt tot Ma re); Stille Rijn; Apothekersdijk; Schapen- steeg; Goegerritsteeg; Prinsessekade; Turf markt; Steenstraat; Beestenmarkt; Nieuwe Beestenmarkt; Kort Galgewater; Mors- straat; Smidsteeg; Narmstaat; Kruisstraat; le Binnenvestgracht; 2e Binnenvestgracht; St. Aagtenstraat; Lammermarkt; Markt- steeg; Lange Scheistraat; Nieuwe Mare; Oude Singel (Van Mare tot Turfmarkt- brug); Fokkestraat; Oude Vest (van Turf markt tot Mare); Lange Mare; Vrouwen kerkhof; Vrouwenkerkkoorsteeg; Dolhuis- steeg; Sionshof; St Ursulasteeg; Caecilia- straat; Lange en Korte Lijsbetsteeg; Korte en Lange Agnietenstraat; Spijkerboor- steeg; Vcstwal; 3e Binnenvestgracht; Rei- neveststceg; Langegracht; Vredehof; Hout markt; Noorderstraat; Hendrikstraat. Tijdens de gisteren gehouden vergadering van de raadscom missie ruimtelijke ordening en openbare werken deelde wet houder Waal mee dat het niet haalbaar blijkt de plannen op tijd rond te krijgen. Wel verze kerde ir. Vos, directeur van ge meentewerken, de commissiele den dat een deel van de plannen in 1976 nog gerealiseerd zullen worden. Dit was een andere voorwaarde voor de subsidie. In verband met de tijdnood zal in het reconstructieplan niet de vernieuwing van de riolering in de Rijnsburgerweg worden op genomen. Met name het CDA- raadslid Ham had hiertegen zijn bedenkingen. De mogelijkheid van een gedeel telijke afsluiting van de Rijns burgerweg die door de meerder heid van de raad is bepleit, zal nog nader worden onderzocht. „Er bestaat een mogelijkheid dat de minister de subsidie van zes miljoen in het kader van het experimenteerproject niet zal toekennen als we de weg gedeel telijk of helemaal afsluiten. Met name hecht hij veel waarde aan de mening van de omliggende gemeenten over de afsluiting", aldus de wethouder. Leiden Morgenavond ver zorgt de jongerengroep The Lord's Folks om 19.00 uur een eucharistieviering in de Jozef kerk aan de Herensingel, met als thema: In je element zijn. Voorganger is pastoor F. Ver- laan. Leiden Uit een flatwoning aan de Muiderkring is een geld kistje met 1000 gestolen. De inbrekers maakten bovendien enkele sieraden, waaronder een gouden collier, buit. Van een onzer verslaggevers Leiden In de kamer van b en w Werd gistermiddag de commissie arbeidsmarkt overleg Leiden" geïnstal leerd. De commissie bestaat uit: M. van Aken, wethou der van economische aangelegenheden in Leiden (voor zitter), mr. J. Kessen (secretaris), mr. S. Begeer, werk geversvertegenwoordiger, J. Bloem, werknemersverte genwoordiger, mr. G. Bovens, gemeentelijke sociale dienst, dr. J. Kamphuis, directeur van de welzijnsraad in Leiden, drs. B. Moritz, universiteit Leiden, J. Pol man, complementaire sociale werkvoorziening, J. Smits, directeur dienst sociale werkvoorziening en M. v. d. Wege, directeur gewestelijk arbeidsbureau. De commissie is een voortzetting van de stuur groep/- werkgroepen Arbeidsmarkt Leiden. Deze stuurgroep legde zich voornamelijk toe op het weer inschakelen van ongeschoolden en mindervaliden in het arbeidspro ces. Teneinde deze groep een juiste begeleiding te kunnen geven stelde de stuurgroep onderzoeken in naar milieu, leeftijd en potentiële ontwikkelingsmoge lijkheden van de werkzoekenden. De commissie arbeidsmarkt overleg Leiden zal zich de komende tijd gaan bezighouden met het opzetten van een adviescentrum voor werklozen. Rond half februari zal overeenstemming zijn bereikt over de financiering van het plan. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het ontwerp-structuurplan voor het nog braak liggende gedeelte van het Morskwartier werd gister avond in de raadscommissie voor ruim telijke ordening en openbare werken niet bijster enthousiast ontvangen. In het thans geldende bestemmingsplan heeft de grond een recreatieve bestem ming. Uit het ontwerp-structuurplan dat gisteravond werd gepresenteerd bleek dat er toch ook woningen zullen komen. De PvdA-er Van der Horst vroeg zich af of Leiden nou zo hard om woningen zat te springen. „En dan nog het soort woningen dat hier gebouwd gaat wor den", vulde het raadslid voor de PPR, Beijen, aan. „Woningwetbouw zal er wel weer niet aan te pas komen". De PvdA- er Duyvestein zag liever de grond be stemd voor volkstuinen. Wethouder Waal: „Deze grond is uitermate geschikt voor woningbouw. Er is een betrekke lijk goede verbinding met de stad". Volgens het ontwerp-structuurplan krijgt het nieuwe gedeelte van het Mors kwartier, dat wordt begrensd door de Haagsche Schouwweg en de Juwelen- wijk twee blokken van ieder ongeveer tweehonderd woningen. Deze zullen worden gebouwd door de stichting „Ei gen Dak". Het ene blok is te bereiken vanaf de Smaragdlaan, de andere vanaf de dr. Lelylaan, wanneer deze is door getrokken. Tussen de twee wijkdelen zijn drie sportvelden gepland, die be taald worden uit de opbrengst van de Pomonavelden. Tevens komt er een ten nispark en aan ae zijde van de Haag sche Schouwweg is ruimte open gehou den voor een openlucht zwembad. Tussen de Haagsche Schouwweg en rijksweg 44 zal de begraafplaats „Rijn- hoff' een kleine uitbreiding krijgen. Eventueel voor het bouwen van een crematorium. Tussen de begraafplaats en het motel „Holiday-Inn" komen kwe kerijen, waar ondermeer ruimte komt voor de verbouw van macrobiotisch voedsel.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3