£eidóe Commit Tsjoe's dood: geen in politiek wijziging Twintig studenten Katholieke Sociale Academie geroyeerd Weigering PPR nieuwe wethouder te benoemen Jonge WW-ers tijdelijk bij politie Plan: Proefproces verzekering van geestelijken in ziekenhuizen Groenevelt verbreekt contact met CNV-bond Vrijdag 9 januari 1976, 66e jaargang no. 20319 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Hof v. Holland Komische show „Hof van Hol land" (1) op Ned. I om 20.45 uur. Cleo Laine bij Oscar Peterson- om 22.35 uur. Ned. H om 20.25 uur Wie-kent- Kwis en om 21.45 uur Gebrs. Hammond. Om 22.35 uur Televi- zier met klachten van Surina- mers in opvangcentra. Plaatselijk wat regen In het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen. Mati ge tot krachtige zuidwestelijke wind. Temperaturen omstreeks 7 graden. Morgen: Zon: 84516.49 Maan: 12.03-01.52 Schev. hoogw.: 8.38-21.09 laagw.: 4.11-16.41 Teng opvolger PEKING (Rtr/AFP). De 78-jarige premier van China, Tsjoe En-lai, is gisteren in de Chinese hoofdstad Peking aan kanker overleden. Al geruime ijd kampte Tsjoe met een slechte gezondheidwaardoor hij ge dwongen was steeds meer van zijn taken over te dragen aan zijn naaste medewerkers, met name aan zijn eerste plaatsvervanger Teng Hsiao- ping (70) van wie algemeen wordt aangenomen dat hij Tsjoe zal opvol gen. Amerika verwacht geen wijzi gingen in de Chinese politiek. Vorig jaar nog werd Tsjoe door het nationale volkscongres dat als parle ment fungeert, als premier herkozen, waarbij de al zieke Tsjoe de ver wachting uitsprak dat zijn land in het jaar 2000 een machtige moderne socialistische staat zou zijn die niet meer zou herinneren aan het arme, achtergebleven, uitgemergelde land dat de communisten in 1949 bij hqn machtsovername van de regering van Tsjian Kai-sjek erfden. Tsjoe heeft in de woelige jaren van zijn premierschap, sinds 1949, alle zuiveringen overleefd, inclusief die van de culturele revolutie. Ondanks zijn onvermoeibaar werken aan de industriële groei van zijn land, werd hij in het buitenland toch vooral bekend als vormgever van de buiten landse politiek die in recente jaren een politiek van verzoening is geble ken. Hij was het die in 1972 de Amerikaanse president Nixon ont ving en daarmee China openstelde voor contacten met de buitenwereld. Hij was ook de enige bereisde top politicus, die talrijke onderhandelin gen had gevoerd met westerse lei ders. Het overlijden van Tsjoe heeft China in rouw gedompeld. De kranten' spreken van de grote revolutionair van het Chinese volk, de uitnemende strijder en onsterfelijke kameraad. In de wereld is Tsjoe geprezen als een groot onderhandelaar, een ver fijnd man van uitnemende intelligen tie. (Zie voor een persoonsbeschrijving van Tsjoe En-lai pagina 9) Rechercheur stal biefstukken Amsterdam (ANP) De officier van justi tie bij de rechtbank in Amsterdam heeft gisteren tegen de 43-jarige hoofdagent-re chercheur Albert P. wegens diefstal van drie biefstukken en drie pakken soepvlees een geldboete van 200 gulden geëist. De diefstal is volgens de officier gepleegd op 24 december van het vorig jaar in een groot levensmiddelenbedrijf in Ridderkerk. De rechercheur, een Amsterdammer, reken de die dag bij de kassa enkele pakken melk en wat groente af. Toen de assistent-be drijfsleider hem bij het verlaten van de zaak verzocht zijn boodschappentas te openen bleken daarin ook nog de uit de zaak afkom stige biefstukken en het soepvlees te zitten. „O ja, ik heb vergeten iets af te rekenen", aldus de rechercheur toen. Die verklaring herhaalde hij gisteren voor de rechtbank, die op 22 januari vonnis zal wijzen. Lijfstraf nu ook voor meisjes Newcastle upon Tyne De vrouwelijke leerlingen van de „Heaton Park" middelba re school in Newcastle upon Tyne (Enge land) moeten een stukje emancipatie voor taan lijfelijk ondergaan, zeer tot hun onge noegen. Schoolhoofd Har Y Askew heeft bekendge maakt dat de meisjes bij ongedisciplineerd gedrag, net als de jongens, met de rotting kunnen worden getuchtigd. De meisjes lieten het er niet bij zitten, gooiden de ruiten in en boycotten de lessen, zonder erin te slagen de jongens aan hun zijde te krijgen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het bestuur van de Haagse Katholieke Sociale Academie aan de Hele- nastraat heeft besloten ongeveer twintig vierdejaars studenten opbouwwerk te roye ren. Met ingang van morgen zullen de stu denten de Academie niet meer mogen be zoeken. Het Academiebestuur ging tot deze maatregel over nadat de studenten dë coör dinerend provinciaal inspecteur voor het onderwijs, drs. J. A. J. M. van Huijgevoort, krachtdadig buiten het Academiegebouw hadden gezet De studenten hadden gisteren op hun ver zoek een gesprek met de heer Van Huijge voort over de zg. schoolwerkplannen, waarin de inhoud van het onderwijs wordt vastge legd. Tijdens dat gesprek ontstond onenig heid, die zo hoog opliep dat vier van de aanwezige studenten de heer Van Huijge voort met stoel en al het gebouw uit droe gen. Op dezelfde dag dat dit incident plaatsvond, maakte staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschappen de samenstelling bekend van een speciale commissie, die zich over het al geruime tijd bestaande conflict tussen het bestuur en een groep studenten en do centen opbouwwerk moet gaan buigen. Deze commissie, die moet nagaan wat de oorza ken van de moeilijkheden op de Academie zijn en welke maatregelen er getroffen moe ten worden om uit de problemen te komen, bestaat uit drs. Van Huijgevoort, drs. B. B. V. Roothaan, medewerker van het Pedolo gisch Instituut in Rotterdam, en drs. A. Olthof, lid van het college van bestuur van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit Volgens staatssecretaris Klein moeten er op korte termijn maatregelen getroffen worden die ertoe leiden dat er weer onderwijs gege ven kan worden volgens de wettelijke voor schriften. Het Academiebestuurslid J. H. C. Molenaar toonde zich gisteren op grond van deze opstelling van de bewindsman optimis tisch over de ontwikkelingen binnen de Aca demie in de nabije toekomst De docent Groenhuis, die de aanleiding is geweest tot het uitbreken van langdurige .ongeregeldheden op de Academie, heeft van het bestuur te verstaan gekregen dat hij zich niet meer op de Academie mag vertonen. Het bestuur zal anders een kort geding tegen hem aanspannen. Dit schamele ba- bietje, een jon gen, werd in Philadelphia in handdoek bruin papier wikkeld straat gevonden. De boreling werd ijlings naar het ziekenhuis van Templeuni- versiteit ge bracht, waar het Kind verder be handeld wordt. De behandelen de artsen schat ten de lei van de baby op één uur oud toen het 't zie kenhuis werd binnengebracht. AMSTERDAM (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De PPR zal geen opvolger voor Roel van Duijn als wethouder aanwijzen wanneer deze, na de tegen hem te verwachten motie van ontslag, uit het Amsterdamse college van B. en W. zal stappen. Dit was het resolute antwoord van de kerngroep van de PPR gisteravond op de poging van de PvdA om na de affaire-Van Duijn alsnog het progressief programcollege in Amsterdam te redden. Jaap van der Doef, vice-voorzitter van de PvdA en tijdelijk voorzitter van het gewest Amsterdam, had gisteravond een dringend beroep gedaan op de PPR om een vervangend wethouder voor Van Duijn te leveren. „De PPR heeft de sleutel in handen om uit de moeilijkheden te komen", aldus Van der Doef, die via de televisie zijn excuses maakte aan de PPR voor de mede door enkele van zijn partijge noten onder leiding van demissionair wethouder H. Lammers veroorzaakte moeilijkheden, die ook ge volgen dreigen te krijgen voor de landelijke samen werking tussen PvdA en PPR. De kerngroep van de PPR weigert evenwel een nieuwe wethouder te leveren. De kerngroep wijst erop, dat de tegen wethouder Van Duijn ingediende motie van wantrouwen alleen een meerderheid in de Amsterdamse raad heeft gekregen dankzij de steun van WD en CDA. Hierdoor is komen vast te staan dat er feitelijk een uitspraak is gedaan ten gunste van een andere politieke samenstelling van het college van B. en W., aldus de kerngroep van de PPR. Gebleken is ook, dat 13 leden van de PVDA-fractie zich hebben gedistantieerd van het progressief akkoord, en zich hebben uitgesproken voor een college met WD en CDA Dr. J. Terlouw, fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, vindt het gewenst, dat de twee vrijkomende wethoudersposten in de hoofdstad worden gebruikt om te komen tot een reconstructie van het programcollege, dat tot dusverre niet erg gelukkig is geweest. Dr. Terlouw betreurt het wel, dat de grote meerderheid van de raadsfractie van de PvdA de motie van wantrouwen tegen Van Duijn heeft gesteund. „Van Duijn hield zich aan het programma-akkoord en zijn persoonlijkheid was bij het kiezen van het Amsterdamse college van B. en W. voldoende bekend", aldus Terlouw. VOLVO Als u dóórdenkt R E Y S Leiden Toen het schoolhoofd van Heaton Park in Newcastle ook vrouwelijke leerlingen met de rotting wilde .en boycotten de lessen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De GewestelijkeArbeidsbu- reaus bereiden de werving voor van 800 werkloze jongeren in de leeftijd van 15 tot 23 jaar, die gedurende een jaar een tijdelij ke aanstelling kunnen krijgen als admini stratieve kracht bij de rijkspolitie en de politie van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Bij de Haagse politie zullen voor 1 juli 50 jongeren worden ingezet. Zij worden in geen geval belast met de normale politietaken maar zullen eenvoudig administratief, tech nisch en huishoudelijk werk op te knappen krijgen. Om in aanmerking te kunnen ko men voor een tijdelijke baan bij de politie moet men gedurende twee maanden inge schreven staan bij het GAB. In sommige gevallen kan daarvan ontheffing worden verleend. De wervingsactie past in het kader van de stimuleringsmaatregelen van het rijk om de werkloosheid te bestrijden. Er is een bedrag van 15 miljoen mee gemoeid. De tijdelijke 'werkkrachten kunnen bij gebleken geschikt heid na een jaar een vaste aanstelling bij de politie krijgen. Een woordvoerder van de Haagse politie meent, dat het aantrekken van de jongeren zeker een verlichting zal betekenen voor het administratieve personeel en mogelijk zelfs voor de executieve diensten. "Het is een erg positieve zaak", aldus de woordvoerder. UTRECHT (ANP) Om te bereiken dat pastores in dienst van ziekeninrichtingen kunnen worden verzekerd in het kader van de ziektewet, de wet op arbeidsongeschikt heid en de werkloosheidswet, overweegt de Nationale Ziekenhuisraad een proefproce- dure aan te spannen bij de Raad van Be roep en eventueel bij de Centrale Raad van Beroep. Sinds 1 januari 1974 accepteert de bedrijfs vereniging voor de gezondheid, geesieiijxe en maatschappelijke belangen geen zieken huis-pastores meer als verzekerden. Pasto res die voor die datum al waren verzekerd of al in dienst van de inrichting waren, blijven of worden wel verzekerd. In het begin van de jaren zeventig hebben Raden van Beroep en de Centrale Raad van beroep verscheidene keren uitgemaakt dat met name rooms-katholieke priesters en pre dikanten hun gezag verlenen aan „een hoge re macht", en dus niet aan de werkgever. Anders gezegd: een „dienaar des woords" kan geen dienaar van de werkgever zijn. De Sociale Verzekeringsraad blijft voor de ver zekeringsplicht in het kader van de ziekte wet, de WAO en de WW het criterium dienstbetrekking aanhouden. Dat wil niet alleen zeggen dat de betrokkene loon moet verdienen en arbeid moet verrichten, maar ook dat er een gezagsverhouding moet be staan tussen werkgever en werknemer. Stormschade bijna even groot als in 1973 DEN HAAG Bij de Vereni ging van Brandassuradeuren in Nederland bestaat de sterke in druk, dat het aantal meldingen van schade in verband met de zware storm van het vorige weekeinde, nauwelijks minder groot is dan bij de stormram pen november en april 1973. De schade van de stormrampen in 1972 en 1973 te zamen, heeft' naar schatting ruim 400 miljoen gulden bedragen. De precieze schade van de storm van enkele dagen geleden is nog niet be kend. Het zal ook zeker nog enige tijd duren, voordat een dergelijk inzicht kan worden verkregen. Inmiddels is bekend geworden dat op het eiland Texel als ge volg van het recente natuurge weld 400 hectare duinterrein is verloren gegaan. De duinafslag varieerde van twintig tot dertig meter. Op de noordpunt van het eiland sloeg de zee de duinen 67 meter terug. (Van een onzer verslaggevers UTRECHT - De Industriebond NW van Arie Groenevelt heeft besloten het collegiaal overleg met de Industriebond CNV op te schorten. Tevens is de chris telijke bond meegedeeld, dat niet meer zal worden meege werkt aan het organiseren van gezamenlijke ledenvergaderin gen met leden van de Industrie bond CNV. De Industriebond NW heeft dit schriftelijk meegedeeld aan het CNV omdat „consequenties ge trokken dienen te worden uit het ontstaan van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV)." De federatiepartner van het NW, de Industriebond NKV vindt, bij monde van voor zitter P. Spijkers, het „jammer" dat het collegiaal overleg is op geschort Volgens de heer Spijker zijn er afspraken om op 29 januari overleg te voeren over de ,,con-' sequenties" van de vorming van de Federatie Nederlandse Vak beweging. „In het licht van deze afspraak zijn wij teleurgesteld over de brief," aldus de heer Spijker die zegt dat de Indus triebond NKV het overleg met het CNV niet zontfer meer zal opschorten. 5 practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1