CeidAC SouAcmt Strijd in Beiroet opgelaaid na vasthouden van konvooi SCHEURING DREIGT IN PVDA-AMSTERDAM Tong en schol weer oorzaak van spanning Judy zoekt kennismaking NEDERLAND DRINKT MEER KARNEMELK ,,RMS is een illu Vlees in april weer duurder Wethouder Lammers als inzet MODE Ontvoerde Hazan nog niet terecht KORTWEG Kort Rapenburg 2 Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Ad|. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27: jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Woensdag 7 januari 1976, 66e jaargang no. 20317 Dag dieren Bedreigde diersoorten in film „Dag dieren" op Ned. II om 21.50 uur. Om 19.05 uur kinde ren van ouders met afwijkend levenspatroon in „Jouw beurt". In Kenmerk actie Raad van Kerken t.b.v. buitenlandse werknemers. Ned. I om 20.00 uur Steven, geestelijk gehandicapt kind en om 21.10 uur Werkwinkel met oproep vakantiekind in huis op te nemen. Plaatselijk regen Veel bewolking met plaatselijk regen. Matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige zuidweste lijke wind. Maximumtemperaturen om streeks 8 graden Morgen: Zon: 8.47-16.47 Maan: 11.19 Schev. hoogw: 7.09-19.28 Laagw: 2.54-15.11. BEIROET (AP) In de noordelijke buitenwijken van Beiroet zijn gisteravond felle gevechten uit gebroken tussen Palestijnse guerrillastrijders en strijders van de rechtse, christelijke falangepar- tij. De strijd, waarbij raketten, mortieren en machinegeweren worden gebruikt, volgde op het afbreken van de onderhandelingen tussen Pales- tijnen en falangisten over een voedselkonvooi, dat al twee dagen door falangisten wordt tegenge houden. Het voedsel is bestemd voor de inwoners van twee palestijnse vluchtelingenkampen. De strijd bestreek zes voorsteden, waarin onder meer ook de twee vluchtelingenkampen liggen. Omdat de veiligheidstroepen niet in staat waren de getroffen wijken binnen te komen kon nog niets worden gemeld over mogelijke slachtoffers. De bestandscommissie van premier Rasjied Kara- mi heeft haar vergaderingen opgeschort, kennelijk uit protest tegen de voortdurende schendingen van het zoveelste wankele bestand tussen de strijdende christenen en moslims in het land. De Palestijnse guerrillabeweging brak de onderhandelingen met de falangisten dinsdag af uit woede over de weigering om het voedselkonvooi door te laten. Het voedselconvooi, dat stilstaat op een weg naar de vluchtelingenkampen Tel Zaatar en Jisr al-Bas- ja, wordt nu al drie dagen tegengehouden door falangisten. De voertuigen vervoeren onder meer suiker, rijst, melkpoeder en meel van El Fatach. Palestijnse woordvoerders hadden al gedreigd met geweld te zullen optreden wanneer het konvooi niet gauw wordt doorgelaten. „We zullen niet toestaan dat deze honger-belegering voortduurt We onderhandelen niet meer. En wanneer de wegen niet worden open gesteld weet niemand welke de gevolgen zullen zijn," aldus een woord voerder. „We kunnen niet eeuwig blijven smeken." DEN UYL: AMlrfERSTOL (ANP) - De Nederlandse regering is niet bereid het streven van de Zuidmolukkers om tot een eigen republiek te komen (RMS), in de Verenigde Naties aan de orde te stellen. Voor het RMS-ideaal is volgens de premier geen rechtsgrond aanwezig. „Het zou onverantwoord zijn daaromtrent illusies te laten ontstaan", aldus Den Uyl gisteren op een PvdA-bijeenkomst in het Zuidhollandse Am- merstol. Het steunen van het ideaal zou een poging zijn om Indonesië te ontbinden en tot ontploffing te brengen. Dat neemt volgens Den Uyl niet weg dat de regering het probleem van de Zuidmolukkers bitter ernstig neemt. Volgende week zal de regering een gesprek hebben met een vertegenwoordiging van de Zuidmolukkers in ons land. Vertegenwoordigers van de Partei Nasio- nal Maluku Seletan en van de groep ex-KNIL-militai- ren willen vrijdag 9 januari twee petities aan de premier aanbieden, waarin ze om vrijlating van de gijzelaars vragen en om erkenning van de RMS. RIJSWIJK (ANP) - Rundvlees en varkensvlees zullen waar schijnlijk rond april weer duur der worden. Hoe aangenaam dit ook voor de producenten klinkt, voorzitter ir. G. A. Meyer van het Produktschap voor Vee en Vlees hoopt dat deze ontwikkeling geen aver echtse Uitwerking zal hebben. bewogen vergadering van het gewest Am sterdam van de P.v.d.A. laten weten. De kans is groot, dat Lammers twaalf van de zeventien raadsleden achter zich krijgt. Deze groep zal dan als onafhankelijke fractie optreden. Vier andere socialistische raadsle den zullen dan de fractie van de P.v.d.A. vormen. Inzet in dit politieke geharrewar is zoals bekend wethouder Roel van Duyn van de P.P.R. Vanmiddag zou tegen hem een motie in de gemeenteraad in stemming komen, waarin zijn aftreden als wethouder eveneens wordt geëist. Dan is de weg open, om in Amsterdam een afspiegelingscollege te vor men met P.v.d.A., C.P.N., C.D.A. en V.V.D. Dit was de dringende wens van Lammers, die daarmee Roel van Duyn opzij wilde zetten. De P.P.R. verzet zich echter met klem, zelfs met de dreiging om de landelijke samenwerking met de P.v.d.A. te verbreken, tegen diens aftreden. Intussen overweegt de P.v.d.A. Han Lam mers een van de oprichters van Nieuw Links als partijlid te royeren, wanneer deze toch in de gemeenteraad blijft zitten. Toen de prijzen in 1973 stegen reageerde de consument name lijk met een lager vleesgebruik. De heer Meyer zei dat gisteren in zijn nieuwjaarsbeschouwing van het jaar 1975. De Nederlandse vleesconsump tie steeg in 1975 per hoofd van de bevolking met naar schatting 8 procent en kwam hiermee voor het eerst boven de zestig kilo. De uitvoer van varkens vlees is met 4 procent gestegen, die van varkensvleesconserven liep echter met 11 procent terug, aldus de heer Meyer. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Amsterdamse fractie van de P.v.d.A. de grootste fractie in de gemeenteraad van de hoofdstad dreigt uiteen te vallen. Inzet is wethouder Han Lammers, die gisteravond van het geweste lijke bestuur van de P.v.d.A. met een krap pe meerderheid te horen heeft gekregen, dat hij als wethouder en als raadslid moet verdwijnen. Van het wethouderschap wil Lammers af- de PvdA stand doen, als raadslid wil hij echter aan blijven. Dit heeft hij gisteravond tijdens een (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK De 2.210.000 Nederlandse melk koeien hebben in het afgelopen jaar gezamenlijk meer dan tien miljoen ton melk geproduceerd. Daarmee is voor het eerst in de Nederlandse zuivelgeschiedenis deze grens overschreden. Met het consumeren van de gigantische melkplas heeft Nederland meer problemen. Ondanks het met ruim een procent gestegen binnenlandse melkverbruik vooral door de hogere karne- melkconsumptie moest een belangrijk deel van de produktie worden verwerkt tot de interventie- produkten boter en magere-melkpoeder. Voorzitter drs. H. Schelhaas van het produktschap voor Zuivel zei dit vanmorgen in zijn nieuwjaars rede. Hij deelde mee, dat de waarde vah de Nederlandse zuiveluitvoer in het afgelopen jaar is gestegen met 300 miljoen tot 3,3 miljard (waarvan 1,1 miljard kaas en 1 miljard boter). In eigen land steeg het melkverbruik, de kaasconsumptie hand haafde zich op ongeveer tien kilo per hoofd, het boterverbruik steeg tot 35.000 ton. De totale Nederlandse kaasafzet daalde twee pro cent omdat de export naar landen buiten de EG stagneerde. Ook de kaasproduktie daalde, vooral die van fabriekskaas. De oplevende vraag naar boerenkaas resulteerde in een tien procent hogere produktie. Volgens drs. Schelhaas is vergroting van de Nederlandse kaasafzet nog mogelijk. „In vele delen van de EG is de Hollandse kaas nog onbekend", aldus de voorzitter. Hij concludeerde in zijn nieuwjaarsrede ook, dat de traditionele melkhandel weer terrein heeft ver loren in het afgelopen jaar. Het bestuur van het Produktschap meent, dat een verdere verhoging van de minimum melkprijs per liter noodzakelijk is om verdere uitholling van de voorkomen. De Amerikaanse mode-ontwerper Blackwell heeft Caroline Kennedy tot slechtst geklede vrouw van het jaar uitgeroepen. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u (Van een onzer verslaggevers) SASSENHEIM Tussen de tong- en scholvissers en de overheid dreigen opnieuw grote spanningen te ontstaan. Een groot aantal vissers weigert namelijk zich bij de quotering, die geldt tot 31 januari neer te leggen. De Zeeuwen hebben al eerder laten weten hun eigen weg te gaan. Gisteren op een besloten bijeenkomst in Sassenheim sloten zich vissers uit Katwijk, Urk en Texel en Den Helder hierbij aan. De vissers uit deze plaatsen hebben hun vergunningen met de daarop vermelde hoeveelheid tong en schol, die zij mogen vangen, naar het produktschap Vis en Visprodukten teruggestuurd.' De regeling van het produktschap Vis en Visserijprodukten houdt in, dat per schip (afhankellijk van het motorvermogen) tussen 1800 en 2400 kilo tond en tussen 5400 en 7200 kilo schol gevangen mag worden tussen 5 januari j.l. en 31 januari. Maar deze regeling is volgens de opstandige vissers veel te nadelig. Zij willen haar alleen aanvaarden als er een goede compensatie en een betere sanerings regeling komt Zij vrezen bovendien een uitgebreide handel buiten de veilingen om, die de prijs zal drukken en die een nog nadeliger invloed op de inkomsten heeft. De vissers overwegen zelfs een aktie, maar dan een aktie, „die binnen de grenzen van het wettelijk geoorloofde moet blijven." Intussen zijn enkele zaken over de vangstbeperkingen door econo mische politierechters uit Zwolle en Alkmaar voorgelegd aan het Europees Hof te Luxemburg. Ouverture In de VS is de ouverture voor de presidentsverkiezingen volop losgebarsten. In Massachusetts en in New Hampshire staan de voorverkiezingen voor de deur. Vooral die van New Hampshire zijn van belang, omdat die voor verkiezingen een aardige indica tie heten te geven voor hoe het land zal stemmen. Links de de mocratische kandidaat senator Henry Jackson, die het in Massa chusetts gaat proberen, ge steund door het borstbeeld van de vroegere president John Adams. Rechts: de republikeinse kandidaat Ronald Reagan tijdens een pauze in Dixville Notch (New Hampshire). PARIJS (AP) - De Ondanks arrestaties Franse politie heeft gis- UnaanKS arrestaties teravond twee van de zes mannen, die op ou dejaarsdag de presi dent-directeur van Pho nogram ontvoerden, gearresteerd op het mo ment dat zij de 3.4 mil joen dollar losgeld wil den oppikken. De ontvoerders van pre sident-directeur Louis Hazan hebben hun los geld niet gekregen. In tussen is Hazan zelf nog steeds niet gevonden. De arrestatie werd in de buurt van de Place de la Bastille verricht. Het tweetal zegt niet te weten waar Hazan verborgen is. Kort voor de bekendmaking van de arrestaties liet het ministerie van binnenlandse zaken weten dat de politie gekant is tegen het uitbetalen van een losgeld om „de gevaarlijke toename van de misdaad een halt toe te roepen". Twee miljoen gulden losgeld hebben de ontvoerders van een zestien maanden oude kleuter in Italië van de totaal ontredderde ouders gevraagd. Het kind werd aan de vooravond van Driekoningen in de buurt van Napels ontvoerd. Leiden Bij Holiday-Inn is voor een kleine 1800 gulden aan voorwerpen gestolen en onge veer voor 1600 gulden schade aangericht. Ruim veertig kasten in een van de gangen van Holi- day-Inn werden opengebroken. Ontvreemd werden onder meer sigaretten, 20 zilveren hangers, 50 aanstekers en 4 Delfts blau we vazen en lampen. Leiden B. en w. hebben be noemd tot lid van het bestuur van de Leidse Woningstichting mr. T. P. J. M. van Rijn, Kieken diefhorst 13, Leiden. Leiden Leerlingen van Jan Schmitz geven zondagmiddag a.s. een orgelconcert in de Har- tebrugkerk. Aanvang 15 uur, toegang gratis, na afloop wordt gecollecteerd ten bate van het orgelfonds. Leiden Nabij de nieuwbouw ten behoeve van hét bejaarden centrum „Rosenburch" aan de 5-meilaan is voor een bedrag van ruim 2700 gulden aan ge reedschap gestolen, waaronder een aantal boormachines. Leiden De 10-jarige Narinder- persad Breidel is tijdens een ongeluk op het Noordeinde ern stig gewond geraakt De jongen moest met hersenletsel opgeno men worden in het Academisch ziekenhuis. Narinderpersad stak plotseling, zonder op het ver keer te letten, het Noor 'einde over. Een in de richting Haag- weg rijdende bestuurder van een personenauto kon hem niet meer ontwijken. ZIONISME Na Mexico mij den de Amerikaanse joden ook Brazilië als toeristenland, omdat het in de Verenigde Naties vóór de resolutie heeft gestemd, die het zionisme brandmerkt als een racistische en discrimine rende ideologie. De Braziliaanse hotels zouden al ongeveer 2.000 annuleringen hebben j LA LOUVIERE De wethou der voor de overheidsdienst in het Belgische La Louvière. G. van der Vorde, is gisteren aan gehouden. Hij wordt ervan be schuldigd onvoldoende voorzor gen te hebben genomen en de adviezen van de plaatselijke brandweer in de wind geslagen hebben. CONSERVATIEF - Drieën veertig procent van de Amerika-, nen wil de conservatieve kant op, 19 procent is daarentegen van mening dat alles nog niet liberaal genoeg is. Twintig pro cent heeft zich uitgesproken voor de bestaande toestand. De ze gegevens kwam uit een en quête van instituut Harris. VOGELZAAD - Een 40-jarige Amerikaan heeft gisteren in een bank in de buurt van Los Ange les zes personen anderhalf uur lang gegijzeld om een vrachtla ding vogelzaad af te dwingen. Tegen de directeur van de bank zei hij dat hij wilde dat het vogelzaad voor alle bijkantoren van de bank zou worden uitge strooid.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1