Nederlandse kassen: de beste ter wereld vnTv BOLLENVAK MOET NIEUWE WEGEN INSLAAN Omzetoverzicht Zuidhollandse veilingen '74-'75 Nieuwe veiling maakte al snel eerste miljoen aan omzet vol VOOR 20 MILJOEN IN TUIN EN OP BALKON VERWACHTINGEN HOOG GESPANNEN LEIDSE COURANT ZOWEL CONSTRUCTIEF ALS RATIONEEL BLEISWIJK Nergens ter wereld is zo'n concentratie van kassenbouwers bij elkaar te vinden als op de N.T.V. de Nederlandse tuinbouwvak- beurs die van 3 tot 7 februari in de veiling Bleiswijk wordt gehouden. Van oudsher heb ben de kassenbouwers het antwoord moeten geven op de teeltkundige uitdaging, om kassen te construeren die sterk zijn, maar zo weinig mo gelijk (schaduwgevende) con- structiedelen bevatten, en daarnaast een lange levens duur hebben, terwijl het on derhoud tot het uiterste be perkt moet kunnen worden. De Nederlandse kassen en wa renhuizen behoren tot de be ste van de wereld, zowel con structief als rationeel. De harde stormen van enkele jaren gelden hebben hier en daar nog wat zwakke punten aan het licht gebracht, maar de betreffende kassenbouwers hebben hiertegen inmiddels hun maatregelen getroffen. Al enkele jaren is een commissie bezig de technische bereke ningsgrondslagen voor kas- constructies vast te stellen. Hoewel nog niet meer dan concept-normen zijn gepubli ceerd. zijn er verschillende kassenbouwers die al geruime tijd hun glasopstanden aanbie den geheel overeenkomstig de gestelde normen. Bijzonder belangrijk voor al lerlei ontwikkelingen in de tuinbouw is de sterk doorge voerde standaardisatie van kapbreedtes. Bouwmaterialen Qua bouwmaterialen zal het meest voorkomen, dat een on- aerbow van verzinkt staal gcompleteerd wordt met roe den, luchtramen en nokken van aluminium. Het alumi nium blijft in opmars: het wordt thans ook in toenemen de mate toegepast als con structie-element in kop- en zij wanden. De aluminiumprofielen wor den vervaardigd door fabrie ken, die zeer nauw met de kassenbouwers zijn verbon den, en die er steeds op uit zijn te zoeken naar verbeterin gen. Hierbij wordt bijvoor beeld ook beoogd een snellere montage op de bouwplaats of een handiger manier van glas bevestiging. De luchtramen hebben vroe ger nog wel eens voor moei lijkheden gezorgd. Het in wa renhuizen algemeen toegepas te luchtingssysteem met dra den en katrollen wordt steeds meer vervangen door tand- stangen, schuif-, schommel- of Belgisch luchtmechaniek. Veel kassenbouwers hebben hun eigen varianten ontwik keld, die echter met elkaar gemeen hebben dat de luch tramen onder alle omstandig heden stormvast bevestigd zijn en bovendien gelijkmatig openen en sluiten, als hun dit door de klimaatregelinginstal latie wordt opgedragen. Om dit betrouwbaar uit te voeren zijn er weer firma's die zich specialiseren op aandrijf- motoren, eindschakelaars, be veiligingsapparatuur en derge lijke. Meer dan ooit worden de kassen beoordeeld op hun ver mogen om de warmte binnen te houden. Men kan zich niet meer per mitteren dat dure energie door slechtsluitende deuren en ra men of door andere kieren ontwijkt. Er zijn speciale rub berstrips in de handel waar mee (inschuif) roeden kunnen worden afgedicht, maar waar door tevens een betere roede- isolatie wordt Lichtverlies Permanente isolatie, bijvoor beeld door middel van dubbel glas, wordt in Nederland nog sceptisch bekeken in verband met het daarmee gepaard gaande lichtverlies. Niettemin zijn er aluminiumsystemen in de handel voor dubbele begla zing of voor toepassing van speciale isolerende, lichtdoor- latende materialen. Ook zijn hulproeden te verkrijgen, waarmee het mogelijk is be staande kassen van dubbele ruiten te voorzien. Dubbel glas zal het eerst in aanmerking komen voor de staande gevels; voorlopig zullen echter vele tuinders de voorkeur blijven geven aan de vertrouwde folie bespanning aan de binnenkant langs de gevels. Voor beweegbare isolatie, bij voorbeeld door middel van scherminstallaties binnen in de kas, zal ongetwijfeld een grote belangstelling bestaan. Schoon glas op de kas is uit energie-overwegingen even eens zeer belangrijk; voor het schoonmaken van de ruiten is nieuwe handige apparatuur ontwikkeld. Ook aan de in richting van de kas kan niet zonder meer voorbij gegaan worden. Kweektafels, tablet ten enzovoort worden steeds beter aan teelttechnische en arbeidstechnische eisen aan gepast. Plastic kassen zijn in Neder land nog steeds niet populair. Ze worden meestal bekeken als vervangers van de conven tionele kassen, maar men ver geet wel eens dat bijvoorbeeld de eenvoudige plastictunnel uitstekende diensten kan be wijzen voor het beschermen, vervroegen of verlaten van al lerlei buitenteelten. Bijzonder interessant is een plastic kas met dubbele foliebedekking; uitgezocht moet worden voor welke gevallen een aanzienlij ke energiebesparing opweegt tegen minder lichttoetreding, regelmatige vervanging en dergelijke. In de koffiekamer van de Bloembollenbeurs in Hillegom verstrekte men koffie-met-koek en... het weerbericht. Er was sprake van lage-druk-gebieden, depressies, oceaansto ringen en meer van dat moois. Dat stemde de aanwezige bloembollenkwekers en expor teurs in hoge mate gerust. Ze hebben het in deze tijd van het jaar helemaal niet begrepen op heldere nachten, dalende tem peraturen en volle ijsbanen. Vorst en kou houden de mensen binnen en ze moeten er, volgens de leden van het edele gilde, juist er op uit om een bloemetje extra te kopen. Vorst en sneeuw doen sinds mensenheugenis de prijzen van de bloemen in het algemeen en die van de bolbloemen in het bijzonder, sterk dalen. En aangezien de bloembollenex porteur met een handel op bijv. Duitsland en Zweden zijn bollen nog altijd voor het overgrote deel slijt aan broeiers, bloemisten die de bollen in kassen zetten om er 's win ters de bloemen van te oogsten, is die exporteur in hoge mate afhankelijk van de prijzen die deze broeiers voor hun bloeiende tulpen, narcissen en hyacinten maken. Prijzen Wel, ze mogen tot nu toe niet mopperen. December bracht weinig of geen vorst en de prijzen zijn, - de gebruikelijke uitzonder ing die de regel bevestigt buiten beschou wing gelaten - allervriendelijkst geweest. Het gros van de rode tulp Apeldoorn, die de afgelopen weken in grote hoeveelheden werd aangevoerd, is van de hand gegaan voor een gemiddelde prijs van 3.50 per bos. En al hebben de bollen de afgelopen zomer dan wel eens 12.- per 100 moeten kosten, als men het driedubbele van de bollenprijs maakt, schiet er nog wel een lief winstje van over. Ook met de narcissen is het goed blijven lopen en hetzelfde kan gezegd worden van de hyacinten, hoewel er van dat laatste artikel bepaald niet weinig ter veiling kwamen - men kon de bollen in augustus en september immers voor een prikje kopen - bleven zware hyacinten graag kopers vinden. Opmerkelijk was wel dat de in potjes getrokken exemplaren belangrijk meer opbrachten. Deze hyacinten-in-pot vor men voor de uiteindelijke gebruikers een probleemloos artikel. Ook al koopt men ze heel onrijp, de tros komt tot de laatste nagel in bloei, als men er maar voor zorgt dat de hyacint voldoende water krijgt. Irissen zijn ook heel duur geweest. De paarsblauwe Prof. Blaauw ging zelfs nog voor 6,- per bos van de hand. Het ziet er dus naar uit dat de exporteur die begin volgend jaar bij zijn klanten op de stoep zal staan, zeker niet de deur gewe zen zal worden. Al zal de buitenlandse broeier een prijs op tafel moeten leggen die fors boven die van 1975 uitgaat. Of die hogere prijs de verkoop zal afremmen, zal men eerst over een maand kunnen zeggen. Daar wordt tot nu toe in ieder geval zeer verschillend over gedacht Betaaldata Intussen heeft het bollenvak een belangwek kende maand achter de rug. De Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur besloot de betaaldata ingrijpend te wijzigen. Dat zal een aantal exporteurs die tot nu toe hun afnemers zeer lange kredieten konden toe staan (op kosten van de kwekers) wellicht voor problemen plaatsen. Dat er ook op andere punten in het bollen vak veel zal moeten veranderen, is de afgelo pen weken de vakgenoten op meer plaatsen met nadruk onder de ogen gebracht. Als men door blijft gaan met het telen van bollen onder het motto "Op hoop van zegen" zal men het vak ten gronde richten. Vroeger kon men misschien nog spreken over het "laten, uitzieken", maar als men dat nu wil doen, dan zal dat een proces van vele jaren vergen en inmiddels zal dan een groot deel van het kwekers- en het exporteurbestand verdwenen zijn. En óls dan vele kwekers het hoofd in de schoot hebben gelegd en de prijzen trekken weer iets aan, dan zal het areaal weer snel groeien en begint de malle molen opnieuw te draaien. Combinatie Kwekers zullen moeten komen tot het vor men van producentengroeperingen, die op hun beurt weer méêrjarige contracten kun nen afsluiten met combinaties van expor teurs. Een geconcentreerd aanbod zal dan komen te staan tegenover een gebundelde vraag. Dan zal er sprake kunnen zijn dat men een zekere greep op de markt houdt. De tijd dat de kwekers op hun eigen houtje konden opereren lijkt voorbij. Dat geldt ook voor de exporteurs van wie het met veel nadruk heet dat ze elkaar het verlies niet eens gunnenHet vormen van producen tengroeperingen zal de instemming hebben van de overheid - zowel in nationaal als in EEG-verband. Men kan, als men deze rich ting inslaat, om te beginnen rekenen op startsubsidies. De voorzitter van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, zei op de laatste ledenvergadering in ver band met dit punt dat na het Jaar van de Vrouw de Nederlandse Maagd maar eens minder beschroomd door de straten van Brussel moet gaan lopen. Hij onthulde dat de Italiaanse regering onlangs veertig mil joen heeft uitgetrokken om producenten- groeperingen van de grond te helpen, terwijl Frankrijk ook al de nodige jaren met dit bijltje hakt. Met andere woorden: Nederland moet zorgen dat het ook op dit gebied zijn aandeel uit de EEG-pot krijgt, want beschei denheid moge een deugd zijn, het brengt op dit gebied geen brood op de plank. 1974 1975 verschil VEILING (in milj.) (in milj.) in pet. Bleiswijk 136,4 156,0 14,4 Delft-Westerlee 142,3 160,9 13,1 Gouda 19,3 21,4 10,9 Katwijk 20,5 22,9 11,7 Leiden 22,1 22,3 0,9 Pijnacker 43,4 50,1 15,4 Westland-Noord 160,7 187,8 16,9 Westland-Zuid 92,7 107,0 15,4 Zuid-Holland Zuid 102,9 102,6 - 0,3 TOTAAL GROENTE EN FRUITVEILIN- GEN 740,3 831,0 12,3 Berkel 41,9 46,0 9,8 CCWS, Honselersdijk 310,4 363,4 17,1 EMM, Roelofarendsveen 24,7 26,7 8,1 Flora, Rijnsburg 104,6 126,5 20,9 TOTAAL BLOEMENVEILINGEN 481,6 562,6 16,8 Verschil RECAPITULATIE 1974 1975 in pet. Totaal groente- en fruit 740,3 831,0 12,3 Totaal bloemen 481,6 562,6 16,8 Totale veilingomzet in Zuid-Holland 1.221,9 1.393,6 14,1 ZUID-HOLLAND ZUID: BARENDRECHT Nog voor 1 januari wist de pas op 29 december in bedrijf gestelde veiling Zuid-Holland Zuid in Barendrecht de eerste miljoen gulden aan omzet vol te maken. Een en ander was onder meer het gevolg van de grote spruitenaanvoer, waarbij sprake was van een goed prijsvorming. De veiling die onder grote belangstelling op maandag 29 december in gebruik werd genomen, is ontstaan door fusie van de veilingen Barendrecht. Fijnaart, Vierpolders, Rotter- dam-ZHE, Zwijndrechten Oud-Beijerland. Deze veilingen samen wisten in het afgelopen jaar een omzet te behalen van ruim 100 miljoen gulden. De nieuwe veiling fungeert als een centrale groenteveiling voor de Zuidhollandse eilanden en heeft een uniek samengesteld aanbodpakket. Bij de opening, die werd bijgewoond door de voorzitter van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland, mr. J. W. H. Huyts, heeft de voorzitter de heer W. van der Ven een inleidend woord gesproken. De laatste week van het jaar gaf beslist geen wüde bloemenhandel te zien. De feestdagen beperkten de aanvoeren aan de veilingen en de afzet van het produkt. Terwijl in voor gaande weken de omzetten aan de CCWS. rond de tien miljoen gulden lagen, deed de laatste week de omzetcijfers over 1975 niet erg stijgen. De jaaromzet aan de CCWS. kwam tot rond de vierhonderd miljoen te leggen, ongeveer honderd miljoen meer dan in 1975. De omzetstijging bedroeg over 1975 ruim vijftien procent, net iets minder dan Aalsmeer met ruim zeventien procent. Maar Rijnsburg met een totaal omzet van onge veer 140 miljoen gulden, boekte een stijging van ruim 21 procent. Dit allemaal wat de voorlopige cijfers betreft. Vermeldenswaard is, dat de totale omzet van de bloemenveilin gen in ons land over 1975, tot rond het miljard gulden steeg, tegen 1974 een totaal van ruim 856,6 miljoen gulden. Toekomstverwachtingen Een marktonderzoek, ingesteld door het Produktschap voor Wiergewassen onder 5500 kwekers voorspelt, dat in mei van dit jaar het areaal rozen ongeveer 4 procent groter zal zijn dan i 1975 en dan 676 ha omvat. Wat de anjers betreft is dat areaal dan met ongeveer 5 procent uitgebreid tot 448 ha. Terwijl de oppervlakte Amerikaanse anjers met 7 procent zal teruglopen tot 228 ha, wordt de beteelde oppervlakte trosanjers uitgebreid tot 220 ha. oftewel met 21 pro cent. Dit om enkele produkten te noemen. Verwacht wordt, dat dit seizoen de produk- tie van tulpebloemen niet zal toenemen en met ongeveer 6 procent afneemt tot 530 miljoen stuks. Een merkwaardige conclusie is ook, dat in de plantensektor een voort gaande verschuiving naar groene planten fen, waartoe ook het bekende energie-argu ment wordt gehanteerd. Ook zou uit Italië via Nederland bloemen worden ingevoerd. De invoer van bloemen in Oostenrijk is van 1970 tot 1974 verdubbeld in waarde. Neder land wist zijn aandeel op te voeren van 48 tot 58 procent, aldus de Nederlandse Land bouwraad, tot een waarde van ruim 18 miljoen gulden. Blijkens mededeling van de Nederlandse Landbouwattaché in Nairobi, is de bloeme nexport van dat land sterk afhankelijk van de Duitse markt, namelijk voor 87 procent. Engeland is de tweede afnemer. De voor naamste export vindt plaats tussen decem ber tot mei. Ons tuintje en balkon Het gezinsverbruik in ons land van eenjarige perkplanten heeft in 1975 naar geld geme ten, een sterke groei doorgemaakt. Dat is voornamelijk het gevolg van gestegen prij zen. Terwijl de gekochte hoeveelheden met slechts 2 procent stegen nam de omzet met ongeveer 10 procent toe in geld. Aan de hand van panelonderzoeken is volgens me dedeling van het Produktschap in 1975 aan perkplanten voor tuin en balkon in ons land ongeveer 20 miljoen uitgegeven tegen 17,5 miljoen in 1974. CCWS gemiddelde prijs voor de plant bedroeg respectievelijk 46,7 cent en 41,6 cent. Het percentage van kopen de huishoudingen bleef met 33 procent ge lijk. Per huishouding werden in 1975 totaal 30 stuks perkplanten gekocht en de gemid delde besteding bedroeg 14,10 tegen 12,70 in 1974. In het westen van ons land bevinden zich de meeste kopers van perkplanten, namelijk 40 procent, in de drie grote steden, 29 procent, in het noorden 23 procent, oosten 30 procent en zuiden 36 procent. Op het balkon kun je ook in je knollentuin zijn. valt waar te nemen en ook een duidelijke tendens naar grote planten. Dumping De Oostenrijkse kwekers beschuldigen de Nederlandse kwekers van prijsdumping door de grote invoer van bloemen tegen prijzen, die lager zijn dan de daar geldende marktprijs. Aan de Oostenrijkse regering is dan ook gevraagd, om maatregelen te tref- Bij de foto: de kopershal in de nieuwe veiling te Barendrecht die bij de ingebruikstelling tot de laat ste plaats bezet was. Kassen in het Westland De verwachtingen voor de komende winter maanden zijn in de glastuinbouw hoog ge spannen. Het is voor de glasteelten enorm belangrijk om zo vroeg mogelijk in produk- tie te zijn, omdat de concurrentie uit het buitenland dan betrekkelijk gering is. Van doorslaggevende betekenis is het weer in de komende maanden, vooral voldoende licht is belangrijk in verband met een goede vruchtvorming. Lage temperaturen kunnen nadelig zijn vooral als er veel wind is, de kassen koelen dan sneller en er moet aanzienlijk meer gestookt worden. Helder vriezend windstil weer daarentegen is weer gunstig, omdat er dan veel licht is en daardoor de temperatu ren onder glas ook hoger zijn, zodat de stookkosten dan meer beperkt blijven. Sla De binnenlandse handel in groenten is ge zien het aanbod van groenten beperkt. Het belangrijkste glasgewas in deze maanden is sla. De sla-prijzen hebben menig tuinder de afgelopen weken druk bezig gehouden, ook de afgelopen week is het prijsverloop weer zeer grillig geweest. De dag voor oudejaars dag liepen de sla-prijzen voor de sortering van 21 kg. op naar 60 cent per stuk. Deze prijs moet echter gezien worden als een aangename uitschieter, want als de slamarkt nader bekeken wordt dan valt het volgende waar te nemen. De belangrijkste sla-produ centen zijn naast Nederland, België en Fran krijk. In deze beide landen wordt evenals in Nederland in januari een aanzienlijke uitbreiding van de aanvoer verwacht, zodat de extreem hoge prijzen van vorige week beslist niet gehandhaafd kunnen blijven. Overige gewassen De verwachte sterke toename van het aan bod van witlof in de Kerstweek is niet geheel tot zijn recht gekomen. Ook in de De verwachte stijging van de witlofaanvoer bleef ook in de rest van Europa uit. rest van Europa bleef het aanbod van witlof beperkt. Als oorzaak van deze beperkte aanvoer moet waarschijnlijk gezocht wor den in de richting van een krappe markt aan witlofwortelen. Het beperkte aanbod is er dan ook de oorzaak van dat er een aanzienlijk hoger prijspeil werd bereikt dan vorig jaar, voor de verschillende sorteringen lag de prijs gemiddeld een gulden per kg. hoger dan vorig jaar. Het toenemen van de aanvoer kan echter niet lang meer uitblij ven, zodat de prijzen meer onder druk ko men. De vorstperiode voor Kerstmis gaf bij de spruiten een duidelijke opleving in de prijzen te zien. De prijs per kg. klom op naar 1,12 per kg. (vorig jaar 75 cent). De handel in spruiten is echter nog steeds zeer levendig, want op 30 december werd er voor de AI sortering gemiddeld 1,15 per kg. betaald. Nu de feestdagen achter de rug zijn kan er weer een ruimer aanbod verwacht worden en dit zal ook zeker van invloed zijn op de prijzen. Het aanbod van waspeen heeft al een aantal weken op hetzelfde niveau van dat van vorig jaar gestaan, hetgeen van de prijzen niet kan worden gezegd. Deze lagen iets lager en schommelden rond de 45 cent per kg. Er wordt voor de komende weken een flinke toename van het aanbod verwacht, zodat de prijzen zich moeilijk zullen kunnen handha ven. Voor prei worden prijzen tot 1,60 per kg. betaald. Spinazie maakt, gezien de be perkte aanvoer in deze tijd van het jaar, ook goede prijzen nl. tot 2,90 per kg. Voor een goede kwaliteit andijvie wordt een prijs van 1,80 per kg. betaald.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8