LISSE HERDACHT 75 JAAR NKV Zoeterwoudse monumenten gaan allemaal op de foto Milieuraad Leidschen dam past statuten aan ,,We deden voor de sensatie" Meer geld voor St. Cecilia en streekmuziekschool Verkiezing leden Culturele Raad Leidschendam PAGIXA 4 LEIDSE COURANT MAANDAG 5 JANUARI 1976 Van een onzer verslaggevers LISSE Een paar honderd, voornamelijk al wat oudere Lissenaren, die in het verleden de bar slechte sociale voorzienin gen in het bloembollenvak en ook daarbuiten aan de lijve hebben ondervonden, hebben dit weekeinde in dankbaarheid het feit herdacht dat 75 jaar geleden in Lisse het NKV, toen nog de Nederlandse Rooms-Katholieke Volksbond, werd opge richt. Teruggeblikt werd er zaterdagmiddag in café-restaurant Hof van Lisse tijdens een. officiële receptie waarbij ook NKV voorzitter Wim Spit, tevens vice-voorzitter van de onlangs tot stand gekomen Federatie Nederlandse Vakbeweging, het woord voerde. In zijn toespraak zei deze on der meer dat de NKV-centrale Lisse tijdens haar bestaan al tijd een erg actieve rol heeft gespeeld en een voorbeeld is geweest voor veel andere afde lingen uit de wijde omtrek. „In Lisse heeft men zich in de kijker gewerkt door altijd met veel volharding datgene aan te pakken wat noodzakelijk was en niet te schromen de solida riteit met haar leden zonder omhaal naar buiten uit te dra gen." „Er is veel bereikt in de afge lopen 75 jaar" zei hij, „maar dat wil niet zeggen dat de vakbeweging nu op een punt is aangeland dat we wel tot liquidatie kunnen over gaan.^,gaaa Nationaal en internationaal is er nog veel te doen. Zoveel zelfs dat we ons moeten afvragen of we wel reden hebben om feest te vie ren. We hebben in feite pas een stukje van de weg afge legd. Er moet nog veel meer gebeuren". Waarderende woorden aan het adres van de NKV-afdeling af deling Lisse spraken daarna G. v. d. Berg, als voorzitter van de Coöperatie en de KVP Lisse en de heer Van Duinho ven, voorzitter van de Kath olieke Bond voor Gepensio neerden en Bejaarden, die de aanwezigen nog eens voor ogen hield hoe groot het ver schil is tussen bejaard zijn nu en vroeger. „Toen wij kinde ren waren moest er door de arbeider gewerkt worden tot hij er bij neerviel. Voor 90% was toen armoe troef. We heb ben het nu erg goed en we danken de werkers en strij ders van het NKV dat ze dit voor ons bereikt hebben". Gelukwensen werden ook uit gesproken door de voorzitters van de NKV-afdeling afdeling Hillegom, Sassenheim en Noordwijkerhout. Gisteren werd het feest voort gezet met in de ochtend een plechtige eucharistieviering in de Agathakerk, geleid door de bisschop van Rotterdam, mgr. Simonis, die nauwe banden heeft met Lisse. Als jongen groeide hij in deze plaats op en hij was ook misdienaar in de kerk waar hij nu de dienst leidde. In zijn preek tijdens deze bijna anderhalf uur du rende H. Mis (drie van de zes misdienaren werden onwel en moesten in de sacrestie weer op krachten worden gebracht) zei de bisschop dat het NKV Lisse met haar activiteiten een grote zegen heeft verspreid over onnoemelijk veel gezin nen, waarvan er in vroeger jaren veel een nauwelijks menswaardig bestaan hebben moeten leiden. „Er is in al die jaren ontzettend veel goeds tot stand gekomen met name m.b.t. het godsdienstig waar debewustzijn." En over het sinds kort tot stand gekomen federatieve sa menwerkingsverband tussen NKV en NW, de Federatie Nederlandse Vakbeweging: „De leden van het NKV moet op het hart gedrukt worden dat ze met alle middelen zullen trachten om in federatief ver band de eigen christelijke en katholieke identiteit te bewa ren en te verstevigen". De bisschop gaf aan het einde van de Eucharistieviering, die werd bijgewoond door erg veel Lissenaren die mgr. Simo nis nog als kleine jongen heb ben gekend, een pluim aan het Roelofarendsveense koor Fox Leta dat onder leiding van de Leiderdorpse toonkunstenaar J. v. d. Meer, een voortreffelijk gezongen H. Mis ten gehore had gebracht. Het feestweekeinde werd gis teren afgesloten met een sere nade door de harmonie Cariita Tuba en een uiterst gezellige reünie van 65-plussers en oud- Lissenaren in het Trefpunt, waar oud-KABwoorzitter Toon Middelhuis een inleiding hield over „vroeger en nu". Voor het bestuurslid van de centrale, de heer J. H. Salman, werd het een dubbel feest. Hij kreeg de hoge kerkelijke onderscheiding Pro Ecclesiae et Pontifice, die hem hier wordt opgespeld door zijn vrouw. Mgr. Simonis, de bisschop van Rotterdam, kijkt geamuseerd toe. 75 jaar NKV. Vooral de wat oudere Lissenaren vierden dit feest uitbundig mee. Op de foto een aantal van hen. De snelsten van WOA-presta- tieloop Hoewel het er zaterdag met de storm niet naar uit zag, hebben een groot aantal trimmers en hardlopers dit week einde toch nog onder voortreffelijke weersom standigheden mee kun nen doen aan prestatie lopen in Leimuiden en Oud Ade. In Leimuiden werd voor de zevende keer de Drechtloop ge houden, georganiseerd door de sportvereniging Kickers '69. In totaal lie ten zich 240 deelnemers inschrijven, die een par cours moesten afleggen over afwisselende ver harde weg en weiland. Bij de dames won C. v.d. Meer uit Roelofarends- veen. Haar plaatsgenoot B. Kerkvliet won bij de jeugd t/m 14 jaar. H. W. Zethof uit Aalsmeer was de snelste bij de vetera nen, G. v.d. Ham uit Ze venhoven bij de heren (7 km) en A. L. Senne kwam als eerste door bij de heren uit Leimuiden en Rijnsaterwoude. Ook de traditionele pres tatieloop van de voetbal vereniging WOA uit Oud Ade werd een succes. Daar won bij de heren Hendriks, op de voet ge volgd door Van Leeuwen en Mooyman. Bij de da mes won Maria van Schie. John Bakker was dè snelste bij de jeugd. Op de foto de vijf snel sten an de WOA-loop. Na klachten over funktioneren Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Naar aanleiding van kritische opmerkingen in de gemeenteraad heeft de Stichting Milieuraad Leidschendam aangekondigd dat de statuten binnenkort zullen worden aange past „aan het democratisch functioneren van de Milieuraad" In een brief aan de "gemeente raad wordt gezegd dat de Mi lieuraad niet pretendeert de Leidschendamse bevolking te vertegenwoordigen. Volgens de bestaande statuten is het doel van de raad „mee te helpen aan het handhaven van een goed leef- en woonmilieu in het bij zonder in Leidschendam en dat zoveel mogelijk te bevorderen". Dit doel moet worden bereikt „door het opwekken van belang-, stelling voor milieuzaken bij de bevolking en het motiveren van de bevolking tot een goed mi lieubeheer". Bij de algemene beschouwingen tijdens de begroting zijn door verschillende fracties' klachten geuit over de Milieuraad die te veel een besloten club zou zijn omdat het bestuur niet door le den is gekozen, geen openbare bijeenkomsten kent en waarvan men met weet wie vertegen woordigd wordt. Vertegenwoor digers van de Milieuraad heb ben in speciale gevallen zitting in de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening maar wethouder H. L. van Don- gen.Leid- schendamse ingezetenen be schouwt. Activiteiten Zoeterwoudse parochie in kaart Zoeterwoude De parochie vergadering, het nieuwe be stuurscollege van de parochie Sint Jans Onthoofding dat vo rig jaar werd gekozen als een meer eigentijdse opvolger van het kerkbestuur, gaat dit jaar volledig functioneren. Morgen, komt de parochieverga dering samen voor een openba re bijeenkomst in het zaaltje van de Christus Dienaarkerk, aanvang 20.15 uur. In bespre king komen een werkstuk van de "commissie reorganisatie" dat alle aktiviteiten in de paro chie in kaart brengt en wil coör dineren (in het bijzonder van belang voor de leden van de werkgroepen) en het subsidiebe leid van de jeugdbewegingen. In het afgelopen jaar is voor het eerst het streefbedrag van de Vrijwillige Kerkbijdragen ge haald. Van onze rechtbankverslagge ver Voorschoten/Noord wijk/Den Haag De Haagse rechtbank veroordeelde een 19-jarige chauffeur en een 23-jarige tegel zetter uit Rijswijk, ieder tot 7 maanden gevangenisstraf waar van 2 maanden voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar en aftrek van voorarrest, voor di verse inbraken en diefstallen. Van onze correspondent Zoeterwoude In overleg met het gemeentebestuur heeft het bestuur van de stichting „Oud- Zoeterwoude" besloten een fo toreportage te maken van de huidige staat van de plaatselij ke monumenten. Ook andere mooie plekjes en bijzondere ge bouwen worden op de gevoeli ge plaat voor later vastgelegd. De heren J. Schouten, ir. F. Kui per en pater P. Spierings heb ben inmiddels met de uitvoe ring van dit plan een aanvang gemaakt Vooral nu de süchting nog geen eigen home heeft van het groot belang dat de eigen dommen nauwkeurig worden geïnventariseerd, zo vindt men. De heer Van Kapel heeft dit op zich genomen. De oproep om aktieve medewer kers heeft nog weinig effect gesorteerd. Slechts één man buiten de kring van het bestuur heeft zich bereid verklaard deel te nemen aan de studie van de monumenten. Het bestuur wil echter toch doorgaan al is het voorlopig misschien maar met één groep die op een object studeert Het Leidse gemeente archief. dat een grote afdeling „Zoeterwoude" beheert, heeft alle medewerking toegezegd. Het bestuur heeft besloten het instituut van het Dagelijks be stuur weer in te stellen. Dit houdt in dat een kleine kern uit het Algemene Bestuur, bestaan- Van een onzer verslaggevers Voorhout De Stichting Mu ziekschool Bloembollenstreek Kankeronderzoek van start in Wassenaar Van onze correspondent Wassenaar In het gezond heidscentrum aan de Hofcamp- weg is vandaag het onderzoek op baarmoedermondkanker be gonnen. Het onderzoek zal eni ge weken duren. Daarna zal het onderzoek verplaatst worden naar het wijkcentrum in Kerke- hout. Dames, die een oproep gekregen hebben en op de aangegeven tijd kunnen komen, kunnen zich 's morgens tussen 9 en 10 uur telefonisch melden bij het ge zondheidscentrum (tel. 19220) voor het maken van een nieuwe afspraak. Zo lang het onderzoek duurt bestaat er voor ieder die zich nog niet eerder aangemeld had alsnog gelegenheid zulks te doen, eveneens bij het gezond heidscentrum heeft de gemeente Voorhout verzocht haar bijdrage per leer ling voor 1976 voor leerlingen van het algemeen vormend en instrumentaal onderwijs te brengen op 192 gulden en voor kinderen van de afdeling har monie- en fanfare-opleiding te brengen op 70 gulden. Indien de raad akkoord gaat zal de gemeente Voorhout inder daad deze bijdrage verhogen. De lesgelden van de leerlingen zullen door de school met onge veer 8% worden verhoogd. Tijdens de raadsvergadering van 16 januari zal de raad te vens worden voorgesteld van de r.k.-muziekvereniging St. Cecilia de jaarlijkse subsidie met in gang van dit jaar te verhogen tot 3.500 gulden en een eenmali ge subsidie te verlenen van 5.500 gulden voor de aanschaf van nieuwe instrumenten en unifor men. De muziekvereniging heeft de .gemeente verzocht om bij te dragen in het tekort op de be groting van 1976. Het begrootte tekort bedraagt ongeveer 6000 gulden. Voor de vervanging van instrumenten en uniformen een bedrag van een kleine 8000 Deyl knotsen-bal De Wassenaarse karnavalsvereniging „De Deylknotsen" heeft zaterdagavond in het Jeroenhuis hetmieuwe jaar geopend met een nieuwjaarsbal. Dat betekende na zijn installatie in november j.l., het eerste optreden van de nieuwe prins Theo I en het was ook de eerste avond, waarop oud-prins J. C. Thomassen als ere-voorzitter aan het feest deelnam. De heer Thomassen is onlangs om gezondheidsredenen afgetreden als voorzitter van de karnavalsvereniging. LEIDSCHENDAM De voor bereidingscommissie Culturele Raad Leidschendam komt woensdag 14 januari voor het laatst bijeen in de zaal van de Kruisheuvelkerk aan de Burg. Roeringlaan. In de bijeenkomst die om 20.00 uur begint zullen door maximaal twee vertegen woordigers van instellingen, verenigingen en organisaties op cultureel terrein negen leden van de raad worden gekozen. Gekozen worden twee leden voor het vormings- en ontwikke lingswerk en twee voor de ama teuristische kunstbeoefening, verder telkens één lid voor kunstzinnige vorming en creati- viteitsontwikkeling, professione le kunstbeoefening, "voor cultu rele manifestaties, voor voorzie ningen als accommodaties en samenwerkingsvormen en voor Boomverbranding in Alphen aan den Rijn (Van onze correspondent) ALPHEN AAN DEN RIJN - Vanavond worden op vier plaatsen in Alphen kerstbomen verbrand. De verzamelplaatsen zijn een terrein aan het Halver wege (tussen ziekenhuis Rij noord en de nieuwe Albert Sch- weitzerbrug), bij de Diamant straat, op een terrein tussen het Bospark en de tennisvelden en tenslotte in Zwammerdam op het terrein naast de brug over de Oude Rijn. Vanaf zeven uur kan men het vlammenspel aan schouwen. Kledingaktie in Alphen (Van onze correspondent) ALPHEN AAN DEN RIJN - De Stichting „Beter met Max" houdt morgen en overmorgen een inzameling van gedragen kleding in Alphen. Ook vorig jaar werd een derge lijke inzameling door de Stich ting van moppentapper Max Tailleur gehouden, waardoor zes Alphense rheumapatiënten een Rijnreis konden maken. De opbrengst van de kledingaktie wordt aan het Alphense ge meentebestuur verantwoord, waarna Alphense sociale instan ties bepalen wie in aanmerking komt voor een reis. het bibliotheekwerk en informa tievoorziening. Na de stemming zal een door de voorbereidings commissie opgesteld concept werkplan worden besproken dat als handreiking aan de Culture le Raad zal worden voorgelegd. In de vergadering, die belang rijk wordt geacht omdat ze startpunt van de Culturele Raad is, zal vooraf verslag worden gedaan over de werkzaamheden van de voorbereidingscommis sie en een toelichting worden gegeven op de verkiezingsproce dure. Inbreker haalde geld onder matras vandaan (Van onze correspondent) ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een insluiping in de woning boven de kapsalon Tom Lintsen aan de Van Nesstraat is voor 28.500,- gestolen. De bewoners waren op het moment van de diefstal aanwezig maar hebben niets gemerkt. De indringer moet via de voor deur zijn binnengekomen. In de slaapkamer vond hij voor 13.500,-. Het geld zat in een enveloppe die onder het matras lag. Ook werd van het nacht kastje een kistje met sieraden meegenomen. Deze sieraden hadden een waarde van 15.000,-. De bewoonster ont dekte de inbraak toen zij in de slaapkamer haar sieraden wilde pakken. Politie pakt jeugdige vernielers (Van onze correspondent) ROELOFARENDSVEEN - De politie van Roelofarendsveen heeft een viertal jongelui in de leeftijd tussen 12 en 14 jaar aangehouden, dat heeft bekend tijdens de jaarwisseling de bui tenbrievenbussen van bewoners langs de Geestweg en Floraweg met vuurwerk te hebben ver nield. Uit het verhoor is geble ken dat dezelfde groep de .laat ste tijd ook regelmatig lantaarn palen in de gemeente heeft ver nield de uit burgemeester Detmers als fungerend voorzitter, mevr. E. Bosman-Boonzajer als secre taris en penningmeester A. Moons aan de dagelijkse gang van zaken de leiding geeft. Er is ook een nieuw huishoudelijk reglement vastgesteld. Op 11 fe bruari brengt het bestuur ver slag uit tijdens een donateurs- bijeenkomst. Hierop zal ook een lezing worden gehouden over „Oud Zilver uit de Rijn streek". Er staat ook een lezing op het programma over „Oude Pijpen" en op 25 april zal er een excursie worden gehouden naar het Pijpenmuseum „De Moriaan" in Gouda. INBREKERSDUO: In de dagvaarding werd tenlas- tegelegd inbraak in een wonin ginrichting aan de Voorschoter- weg in Voorschoten, waarbij een hamas, ridderfiguren te paard, antieke pistolen, schild, zwaarden en dergelijken wer den gestolen. In Noordwijk werd bij inbraak in een modehuis aan de Hoofd straat voor een waarde van 11.000 gulden^aan costuums ge stolen. Ook in andere plaatsen werden inbraken en diefstallen gepleegd. Volgens verdachten hadden zij een en ander uitge voerd voor de sensatie maar ook uit geldgebrek. Het vonnis was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Fioretti oppermachtig De teams van het Lis- sese Fioretti-college hebben alle prijzen voor zich opgëeisttij- dens de in de afgelo pen dagen gehouden schoolbasketbalkam- pioenschappen in de gemeentelijke sporthal in Lisse. In de finale partijen van dit kam pioenschap (in totaal deden er zo'n 1200 scholieren uit de Bol lenstreek mee) werden verslagen de ploegen van de Chr. Mavo (jon gens C), Dom. Savio- school (meisjes C) Fio retti B2 (versloeg Fio retti B bij de meisjes B). Paulusschool (jon gens B), Tuinbouw school (jongens A) en Leeuwenhorst (meisjes A). De bekers werden uitgereikt door de Noordwijkerhoutse wethouder Koelewijn. Op de foto een van de winnende teams van het Fioretti college.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4