Orkaan bedreigde boulevard van Noord wijt Ook in Leidse regio voor miljoenen guldens schade Duif-Expo trotseerde de storm zo goed en kwaad ais het ging Jaarorde Hutspotten voor Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening MAANDAG 5 JANUARI 1976 LEIDSE COURANTPAGINA 3 Deze bouwketen en loodsen in de Merênwijk waren niet bestand tegen de orkaan. Metalen dekplaten vlogen als scheermessen door de lucht. De houten politiepost op het Noordwijkse strand werd finaal uit elkaar geblazen. In de Merenwijk in Leiden blokkeerden omgewaaide Van onze verslaggevers Leiden Noordwijk Katwijk Ook in de Leidse regio heeft de orkaan het afgelopen weekeinde een spoor van vernielingen achtergelaten. Angstaanja gend was de situatie in Noordwijk en Katwijk. De orkaan zweepte daar de zee tot duinhoogte op. Huizenhoge, schuimend wit gekopte golven beukten de buitenste duinenrij, alles wegvagend wat hen in de weg kwam. Zowel in Noordwijk als in Katwijk werden stukken duin weggeslagen. De houten politiepost ter hoogte van het Palace Hotel, die reeds menige storm overleefde, was in Noordwijk een van de obsta kels, die het tegen het waterge weld moest afleggen. Het ge bouwtje werd finaal uit elkaar geslagen. Brokstukken kwamen op de zeereep terecht. Het zilte schuim van de bran ding joeg over de boulevards en bij het Palaceplein bereikte de waterstand een peil, dat de zee de duinen binnenvloeide. Er dreigde een situatie te ontstaan als in 1953 toen op dezelfde plaats een groot gat in de dui nenrij en de Koningin Wilhelmi- na Boulevard werd geslagen. Inmiddels was op deze boule vard een drukte ontstaan als op een zomerse topdag. Het ver keer geraakte in de knoop door eindeloze rijen auto's met kij- klustigen, die soms hun wagens domweg achterlieten om op de rand van het afkalvende duin het zeegeweld waar te nemen. Op de toevoerwegen ontstonden daardoor lange files, die geen kans kregen de boulevard te bereiken. Daarbij kwam nog, dat de meeste automobilisten nauwelijks zicht hadden door hun met schuim en zand bevuil de ruiten. Omstreeks vijf uur zaterdag middag werd de toestand aan de zeereep en de verkeerssitua tie dermate gevaarlijk, dat bur gemeester mr. J. M. Bonnike, zelf ter plaatse aanwezig, de sluiting van de Koningin Wilhel- mina Boulevard gelastte. Voor het politiekorps werd de staat van alarm bekend gemaakt, waarbij het personeel in dienst werd geroepen. Men begon onmiddellijk met het ontruimen van de zeereep, waar honderden brandingkijkers zich ophielden en de helmbeplanting vertrapten. Bovendien was het helemaal niet denkbeeldig, dat het publiek met het door de zee ondermijnde duin naar beneden zou storten en door de water massa's zou worden verzwolgen. Brokstukken van de vernielde politiepost vlogen de kijkers om de oren. Nadat het publiek en de auto's waren verwijderd, sloot men de Koningin Wilhel- mina Boulevard met hekken af. Veel bekijks trok het afgelopen weekeinde ook de uitgebrande woning van strandvonder C. den Hollander aan de Nicolaas Barnhoornweg. In onze editie van zaterdag jl. meldden wij al dat deze woning en het voor de sloop bestemde hotel Hollander vrijdagnacht door baldadige jongelui in de brand was gesto ken. Slechts de muren bleven overeind. Alle politie- en brandweerkorp sen in de Leidse regio hebben het razend druk gehad. De korpsen in Leiden en Alphen aan den Rijn rukten elk meer dan 100 keer uit om hulp te verlenen waar omgewaaide bo men of andere obstakels de weg versperden. In Leiden hadden met name de bouwwerken in de Merenwijk het hard te verduren. Aan de Zijldonk en Veluwemeerlaan gingen bouwketen helemaal om ver. Bij het Leidsch Dagblad waaide o. m. de dakbedekking van de rotatiedrukkerij en in de Mahlerstraat stond zaterdag een pui op instorten. Verder sneu velden in Leiden tal van tv-mas- ten, ruiten, schoorstenen en een tiental bomen. In Alphen aan den Rijn waaide een deel van het dak van het overdekt zwembad De Dillen eraf en kwam terecht in de tuin en van de omwonenden. Op de kruising van Boetzelaerstraat - Oranje Nassausingel kwam een groot ANWB-bord naar bene den. Bij de fa. Bato Jansen aan de Kalkovenweg is praktisch het gehele dak weggewaaid, be staande uit grote golfplaten die gevaarlijk door de storm heen en weer werden geslingerd. Van 15 auto's in de Wederikstraat en de Lupinesingel werden door rondvliegend hout de ruiten ver nield. Uit een woning aan het Lauwers waaide zowel de voor- en achteruit. De bewoners wa ren afwezig. Wel brandde de kerstboom verlichting nog. La ter móest de brandweer nog maals naar dezelfde woning om dat een binnenmuur het dreigde te begeven. Ook een deel van het dak van het pas nieuwe clubhuis van de atletiekvereni ging AW '36 was niet tegen het stormgeweld opgewassen. Ook moest de Alphense brandweer verscheidene malen naar plaat sen in de regio om bijstand te verlenen. De poging van de bekende boomchirurgen Copijn uit Groenekan en de Heidemaatschappij om de tijdens de recente storm in Leiden gevelde oude „reuzen" weer op te kalefateren heeft onder een deel van de Leidse bevolking beroering gebracht, vooral nu aan het licht is gekomen dat sommige van deze tientallen jaren oude „knoesten" mogelijk geen wortels meer hebben en zodoende een constante bedreiging vormen vomr het langs komende verkeer en voetgangers. Met name de bewoners van de Leidse plantage zetten grote vraagtekens achter pogingen dergelijke reuzen te behouden. Deze lijken te zijn ingegeven vanuit commerciële overwegingen. „Immers", zo redeneert men „het heeft toch totaal geen zin om een boom zonder voldoende wortel weer gezond proberen te maken." Schade aan de wortels kan niet hersteld worden. Als de gemeente op dit aanbod ingaat is dat je reinste geldverspilling." De bewoners van de Plantage hebben recht van spreken omdat in hun straat een van de oudste „reuzen" van Leiden, die enige tijd geleden al een keer is opgelapt, zich tijdens de storm met donderend geweld op een (lege) auto stortte. Toen is aan het licht gekomen dat van de boom de wortelstructuur ernstig was aangetast. Men vreest dat er in Leiden talloze (nog niet omgewaaide) grote oude bomen staan met een aangetaste wortelstructuur, die mogelijk bi| een volgende storm slachtoffers kunnen maken. In Nieuwkoop en Nieuwveen waren o. m. hoogspanningka bels niet tegen de storm bestand en vielen op de grond, waar ze voor gevaarlijk situaties zorg den, want ze vlogen wild heen en weer. In Warmond beperkte de schade zich zoals in tal van andere plaatsen tot een flink aantal af gewaaide dakpannen, omge waaide tuinafzettingen en muur tjes e. d. Van een bouwkeet bij Marienhaven verdween het ge hele dak. Wonderlijk was het dat op de kampeerterreinen in het Oosteinde bijna geen schade ontstond. Voorschoten werd in de wijk Noord-Hofland het gezondheids centrum zwaar beschadigd. Dit houten noodgebouw mist een zijwand en ook het interieur ontkwam niet aan de harde wind. Aan de Raadhuislaan werd een zinken dakstuk van 20 meter losgerukt en moest door de brandweer afgenomen wor den. Op de dienweg langs de Wijngaardenlaan ging een aan- hangwagentje op drift en be schadigde liefst drie auto's. Op de Leidseweg zorgde de zink- partij van het dak voor een ingeslagen voorruit. In het bos van Duivenvoorden sneuvelden zes bomen, ook werden enige bomen geveld in het park Ter Wadding. Een automobilist ver loor in de wijk Noord-Hofland de strijd met de storm en werd met auto en al tegen een lan taarnpaal geblazen. Het bleef bij lichte verwoningingen van de automobilist en verder plaat- schade. In de Bollenstreek viel de stormschade over het algemeen nogal mee. De provinciale weg no 3 tussen Sassenheim en Noordwijkerhout werd vrijdag nacht even versperd door een omgewaaide boom en moest het verkeer over een rijbaan wor den geleid. In de Bollenstreek sneuvelden wel tal van dakpan nen, ruiten en schoorstenen. In de Poelpolder in Lisse gingen grote aanhangwagens aan de haal en bij de nieuwbouw van de H I C, op de hoek van de Hereweg en de Oranjelaan gin gen grote golfplaten zeilen. Van twee slooppandjes aan de Ro- oversbroekdijk bleef weinig heel en ook om en nabij de Keukenhof was de ravage enorm. In Zoeterwoude werd de groot ste schade aangericht bij Heine- ken. Daar begaf het dak van een grote loods het. Door de aanhoudende storm za gen de glazeniers geen kans de ingedrukte glazen te vernielea Over het algemeen bestaat er grote waardering voor het op treden van de politie en de hulp van de vrijwillige brandweer. Gemist werd een instantie, die eventueel kon zorgen voor het dichttimmeren van ramen en het aanbrengen van noodvoor zieningen. In vele gevallen kon hulp geboden worden door bu ren. Door de lange duur van de storm en het intreden van het weekeinde, kon eerst vanmor gen de eerste hulp gevolgd wor den door herstellingen. Dame Honor B. Fell is een van de veertien geleerden, aan wie de Leidse Universiteit bij gele genheid van haar vierhonderd- jarig bestaan in 1975 een ere doctoraat toekende. Zij was ech ter niet in de gelegenheid aan wezig te zijn bij de verlening van deze eredoctoraten tijdens de Academische Zitting in de eeuwfeestweek. Het eredocto raat wordt door de Leidse Uni versiteit aan Dame Honor B. Feil verleend wegens haar baan brekend werk op het gebied van de orgaankweekmethode. LEIDEN - De Don- kersteeg krijgt er binnenkort een schoenwinkel bij. In het pand van de fir ma Laman, de beken de winkel van ge reedschappen en aanverwante artike len, gaat Hoogen- bosch zich vestigen. Laman verdwijnt LAMAN WEG UIT DONKERSTEEG vanwege de slechte enige tijd een vesti- bereikbaarheid van ging had. Hier is wel de Donkersteeg en voldoende parkeer- zet zijn bedrijf voort ruimte voor klant en aan de Zijlsingel bevoorrading aanwe- waar het bedrijf al zig. LEIDEN In de kapel op de begraafplaats aan de Zijlpoort wordt morgenochtend een H. Mis opgedragen voor de overle denen. De Mis wordt geleid door em.-pastoor Van Kleef. Aan vang 9 uur. LEIDEN De Leidse politie heeft afgelopen weekeinde nog de naweeën ondervonden van de nieuwjaarsviering. Onrustig was het met name op de Zee manlaan en omgeving. Een hon derdtal kerstbomen werd daar in beslag genomen. jongeman springt uit het raam (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een 22-jarige Indi sche jongeman is gisteren op de eerste verdieping van een wo ning aan de Valdezstraat uit het raam gesprongen. Hij kwam hiertoe omdat hij na onenigheid door andere kamerbewoners van het huis was opgesloten. De jongeman is met rugklachten opgenomen in het Academisch ziekenhuis. Prins Henny de Tweede van de Hutspotten reikt de jaarorde uit aan de dames Hensing en Pont van de Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening Leiden In het Antonius Clubhuis aan de Mare is tijdens het nieuwjaarsbal van de Leidse car navalsvereniging „De Hutspotten" de jaarorde van deze vereniging uitgereikt aan de Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. Het nieuwjaarsbal van de Hutspotten werd o.m. bijgewoond door burgemeester Vis en zijn vrouw. Hier zijn ze samen, aan de zwier De jaarorde. die eenmaal per jaar wordt uitge reikt aan personen of verenigingen die zich voor Leiden verdienstelijk hebben gemaakt, werd in ontvangst genomen door de dames Hensing en Pont. De federatie heeft de gemeente Leiden ter gelegenheid van het vierhonderdjarig ontzet 26 banken aangeboden die her en der in de stad zijn geplaatst. Tijdens het druk bezochte nieuw jaarsbal, werd Joop Visser benoemd tot ridder in 't onvolprezen penen- en uienrijk. Joop Visser heeft onder meer tijdens de Leidato voor' de carnavalsvereniging erg veel werk verzet. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Ondanks de deplorable weersomstandighe den, die zaterdagmiddag de belangstelling flink parten speelden (bovendien ging er een spectaculair show-onder deel niet door omdat de storm verhinderde dat in de - Breestraat vanuit een Bepoleom-duiventrailer duiven werden losgelaten; het was de bedoeling dat burgemees ter Vis er enkele zou laten vliegen) is de Duif-Expo in de Stadsgehoorzaal een behoorlijk succes geworden. Dat was eigenlijk ook wel te verwachten, want een rasechte duivenliefhebber laat zich een expositie en een verkoping niet gauw de neus voorbij gaan. Zondagmiddag reikte oud-tele- visie-omroepster Alice Oppen- heim de prijzen uit aan de win nende postduiven en hun eige naars. En verder was er feest genoeg, want ook de Leidse Concours Commissie vierde dubbelop het 30-jarig bestaan. Dat gebeurde zaterdagavond met een dansfestijn waarbij een aantal artiesten optrad. Terwijl de stormwind rond de Standsgehoorzaal loeide (een speels staketsel op het dak hing er scheef omvergeblazen ge vaarlijk bij en de ontluchtings- pijpen hadden het ook al bege ven) opende burgemeester Vis in de koffiekamer de expositie. Ere-doctoraat voor Britse fysiologe LEIDEN Op woensdag a.s. zal in de Senaatskamer van de Leidse Universiteit het eredoc toraat in de geneeskunde van deze universiteit worden ver leend aan de Britse fysiologe Dame Honor B. Feil. dat deze titel ook in de naaste toekomst weer aan de stad gege ven kan worden", aldus de bur gervader, die deze expo een erg goede propaganda voor de dui vensport noemde. Zijn woorden werden door een combo be loond met een soort „alaafHet was gezellig in de koffiekamer, bij wat receptiedrankjes en zoutjes, maar menig duivenent- housiasteling die even kwam luisteren zei: „kom, laten we maar naar de duiven gaan; aan al dat geklets hebben we toch niets..." Dat lag dan niet aan de burgemeester, maar aan de at tractieve aanweziveid van 1200 gekooide pronkers. Trouwens, in de zaal draaide ook heftig het rad van avontuur en daarom heen stonden de aantrekkelijk ste prijzen te wachten. Niet alleen de duiven trokken de aandacht, ook de verschillen de stands deden leuke zaken: wedstrijdklokken, het Reken centrum voor Postduifwed vluchten (nou ja, zéken), er wa- ren voersilo's, korven en een „spoetnik-buitenhuis", alles voor het dier" en nog veel meer. Zondagmorgen begon de verko ping van duivenbonnen (voor jonge duiven die in 1976 gebo ren moeten worden) en 's mid dags draaide de duivenverkoop. De directie van de Stadsgehoor zaal liet zich ook niet onbetuigd. De heer Milikan loofde een aan moedigingsprijs uit voor jeugd leden. De 15-jarige Peter La ter- veer uit Leiden ging met die Geldboete wegens veroorzaken van letsel door schuld GEISER DEFECT Turkse vrouw bij het wassen j vergiftigd (Van onze rechtbankverslagge ver) I LEIDEN De 26-jarige Turkse vrouw M. S. is zondagmorgen in i haar woning aan de Prinsen- j straat door koolmonoxydever- I giftiging om het leven gekomen. De vrouw was zich in de keuken aan het wassen met warm water j uit een geiser. Deze geiser was De eigenaar van de mooiste oude doffer toont zijn duif I defecten produceerde veel kool- hier aan LCC-voorzitter De Graaf, Burgemeester Vis en monoxyde. Het levenloze li- chaam van de vrouw werd ge- de neer Mlllkan. vonden door huisgenoten. medaille strijken. Hij was niet de enige jeugdige inzender, dit jonge lid van PV De Vrienden club, maar de prijs had hij in elk geval in de zak. Gisteravond was het weer inpakken gebla zen, een hele aanloop zo, met al die duivenhouders die hun die ren weer kwamen ophalen na deze eerste Duif-Expo van Lei- De heer Milikan feliciteert de heer en mevr. Van Vliet met hun duif die werd geko zen tot de mooiste vogel van de tentoonstelling. den en omgeving. Het volgend jaar gaan we weer die kant op met de liefhebbers. LEIDEN De Haagse recht bank heeft een 30-jarige slager uit Leiden veroordeeld tot een boete van tweeduizend gulden en zes maanden intrekking van het rijbewijs, benevens voor waardelijk 1 maand gevangenis straf met proeftijd van 2 jaar, wegens het veroorzaken van li chamelijk letsel door schuld. Met de door hem bestuurde au to. reed verdachte op de Ples- manlaan door een rood verkeer slicht Hierbij werden een voet- gangster en voetganger aangere den. die ernstig letsel opliepen. Opgesloten

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3