Nederland vreesde opnieuw dijkbreuken alstublieft, Volgende storm rampzalig voor dijken Europa BALANS 60 DODEN Vakbonden steunen Den UyFs kinderbijslagplan niet Goed begin y© o- Schadefonds voor geweldsmisdrijven morgen van start Japanse DC-8 gekaapt Kalm begin bij voetbal van 1976 CcidócSomcmt Maandag 5 januari 1976,66e jaargang no. 20315 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15, losse nummers: 50 cent Jacht TV-film „Jacht op een waanzin nige" op Ned. II om 20.25 uur. Om 22.30 uur presenteert Theo Olof de viool. Ned. I om 19.45 uur 'n Rondje theater en om 22.00 uur Susan Hampshire in de keuken van Berend. TIJDELIJK REGEN regen Zwaarbewolkt met vooral aan vankelijk regen. Matige tot krachtige, aan zee krachtige tot harde zuidelijke wind in de och tend, ruimend naar west. Maxi- mumtemperaturen van 5 graden in het oosten tot 9 graden aan zee. Morgen: Zon: 8.48—16.45 Maan: 10.39—22.38 Schev. hoogw. 6.00—18.13 Maan: 10.39—22.38 Laagw. 1.4614.04. (Van onze verslaggevers) DEN Haag/Leiden De zeer zware storm van het weekeinde heeft vol gens schade-experts vele miljoenen guldens scha de berokkend aan ge bouwen, vakantie-oor den, stranden en bossen. Het zal nog geruime tijd duren, voordat de wer kelijke schade voor Ne derland bekend zal zijn. Vooral langs de kust en in de bossen in Oost-Ne derland heeft de orkaan een verwoestende uit werking gehad. Zij heeft helaas ook mensenle vens geëist: twee men sen in Nederland zelf en waarschijnlijk elf Oost- duitse zeelieden, die voor de Nederlandse kust toen hun schip zonk, in een reddingboot zijn overgestapt, maar totnutoe niet terugge vonden zijn. Bovendien verkeert men nog steeds in het onzekere over een Engelse kustvaarder, die 30 mijl noordelijk van Terschelling S.O.S.-sei- nen uitzond, maar waar van verder - niets meer vernomen is. Verschillende schepen raakten voor de Nederlandse kust in moeilijkheden. Als gevolg daarvan strandde onder meer het Nederlandse schip Star dust op de kust bij 's-Graven- zande. Op diverse stranden zijn ware verwoestingen aan gericht, zoals bij Kijkduin, waar pas herstelde strand en. duinen opnieuw, maar nog er ger dan bij de vorige storm vernield werden. Het heeft er nog geruime tijd uitgezien, dat langs de kust voor ernstige dijkbreuken gevreesd moest worden. Op Texel werd zelfs een groot aantal mensen gee- vacueerd. Hier en daar brak het hoge water wel door de Tussen 's-Gravenzande en Hoek van Holland strandde de wegen overvol raakten. Nederlandse schip, Stardust. Voor vele Westlanders een aanleiding om een kijkje te gaan nemen, waardoor dijken heen, gelukkig zonder ruineuze gevolgen. De schade aan grote gebou wen, woningen, caravans, va kantiehuisjes en bedrijfspan den is bij lange na nog niet geïnventariseerd. Er kwamen tijdens het weekeinde zelfs zo veel meldingen binnen, dat de politie- en brandweerkorpsen in grote delen van het land, prioriteitenlijsten moesten aanleggen voor de hulpverle ning. Ook vele kerken liepen ernstige schade op. Hier en daar moesten kerken gesloten worden, zodat de zondag- half miljoen bomen, aldus jaarsrede voor deze dienst ver diensten elders gehouden Staatsbosbeheer. Afgezien nog wijzend naar onder meer de verwoestende kracht van de moesten worden. van de vele, bomen, die ver" In de bossen van Drente, Ut- spreid over het gehele land recht, Gelderland en Overijs- vernield zijn. sel is zeker 75.000 kubieke me- Ir. J. W. Tops, direkteur-gene- ter hout verloren gegaan. Dat raai van Rijkswaterstaat heeft betekent het verlies van een vanmorgen tijdens zijn nieuw- jongste storm tijdens weekeinde gewaarschuwd te gen al te grote bezuinigingen bij rijkswaterstaat. zie verder elders in deze krant). Van onze correspondenten LONDEN, BONN, KOPENHAGEN - In heel West-Europa is men gisteren begonnen de balans op te maken van de schade en vernieling die de storm van het eerste januariweekeinde heeft aangericht. In totaal heeft de storm ongeveer 60 mensen levens geëist en voor honderden miljoenen schade veroorzaakt. Groot-Brittannië werd het zwaarst getroffen, met 24 doden en grote overstromingen. Het Britse graafschap, Norfolk is een van de zwaarst getroffen gebieden. Op sommige plaatsen werden uit zeedijken en strand- muren grote brokken losgerukt, zodat het zeewater naar binnen kon dringen. De golven sloegen zelfs honderden winkelruiten, aan scherven. Talloze huizen kwamen oner water te staan. In vier graafschappen aan de oostkust moesten honderden mensen worden geëvacueerd, terwijl tienduizenden mensen verstoken raakten van electriciteit. Delen van de stad Huil liepen onder water. Trein- weg- en luchtverkeer raakten door de aanhouden de storm volledig in de war. De meeste slachtoffers vielen er, zoals ook elders in Europa, door ongelukken met omgevallen bomen op de wegen, door auto's die van de weg werden geblazen of door instortingen. In West-Duitsland hielden de dijken het maar net in het gebied langs de Elbe. Een nieuwe stormvloed zou rampzalig kunnen zijn, zo hebben deskundigen voospeld. Aan de noordelijke Elbe-oéver werd Haseldorfer Marsch door het water overvallen, zodat 80 mensen ingesloten raakten. Het gebied geldt als het gevaarlijkste kustgebied, omdat de dijkverzwaring daar nog niet is voltooid. (Over de toestand in Duitsland zie ook elders in deze krant). Bij het naderen van de stormvloed waren in Denemarken meer dan 20.000 mensen geëvacueerd uit de steden Tondem en Ribe. Van veel plaatsen werden dijkboorbraken en overstromingen gemeld, terwijl voor de kust van Jutland het water een hoogte van meer dan vijf meter boven normaal bereikte. In België brak de storm door de dijk tussen Oostende en Middelkerke: er ontstond een gat van meer dan tien meter breed. De verkeersweg die hier gelijk oploopt met het strand werd voor alle verkeer gesloten. Flinke overstromingen ontston den in Antwerpen, Brussel (de historische Markt) en Oostende. Het dorp Ruisbroek-Sauvegarde werd geëvacueerd toen in de nabijgelegen dijken scheuren werden ontdekt. In de DDR wer den 14 doden geteld. De Bilt tijdig in aktie (Van een onzer verslaggevers) DE BILT De zware storm tijdens het weekeinde heeft iedereen verrast, behalve de meteorologen in De Bilt. Zij hebben vrijdag tijdig gewaarschuwd voor zware storm vooral aan de kust. Ook het sterk verhoogde waterpeil was voorzien. Rijkswaterstaat kon daardoor onmiddellijk op de hoogte ge steld worden. Daarom kon de stormvloedwaarschuwingsdienst op tijd gealarmeerd worden, zodat de draaiboeken, die dan gaan gelden, direct gevolgd konden worden. Om drie uur vrijdagnacht kregen betrokken dijkgraven en andere functiona rissen het sein dat voor hun gebieden een uitgebreide bewaking noodzakelijk was. Vraag is echter of voor de bevolking niet een duidelijker systeem van waarschuwingen moeten worden gehanteerd, dan de exacte gegevens van De Bilt, die de stormkracht in cijfers aanduiden. Maar daarvoor is een instantie nodig, die in gewoon Nederlands tijdig bekend maakt, wat de stormkracht kan i waarop men bedacht dient te zijn. (Van een onzer verslaggevers) LISSE Wim Spit, de vice-voorzitter van de onlangs tot stand gekomen Fede ratie Nederlandse Vakbeweging (FNV) heeft dit weekeinde in Lisse verklaard dat de regering niet op de steun van de vakbonden hoeft te rekenen als het gaat om de kinderbijslag af te schaffen voor de inkomensgroep met een jaarinkomen van meer dan 24.000 gulden. Hij, zei dit in een feestrede ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de afdeling Lisse van het NKV. de uitspraak die premier Den Uyl in dit verband maakte tijdens een radiopro gramma, noemde hij „erg ongelukkig". Als het om dit soort zaken gaat, hoeft men van ons geen constructieve mede werking te verwachten. De kinderbijslag is een verworvenheid en nog steeds een noodzakelijke voorwaarde om in deze maatschappij tot welzijn te komen in de werkelijke zin van het woord.", aldus de heer Spit. Op de eerste competitiedag van het nieuwe jaar.. CHM BKtlT WEER TEVEEL) V MET ï>E BRW EEN POELPUV4T MOET V VOLPOENPE j „al was hun optreden verre van overtuigend. fp£ HE6E MTIGM'flLlTi>0 )2|3N o M.V.V. verloor in blessuretijd van F.C. Den Haag. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatis'che heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. (Van een onzer verslaggeefsters) Den Haag Personen die zwaar letsel hebben opgelopen bij een misdrijf waarbij geweld is gebruikt, kunnen vanaf morgen een verzoek om schadevergoeding indienen bij de „Commissie tot beheer van het schadefonds geweldsmisdrijven." Deze regeling geldt voor misdrijven die zijn gepleegd op of na 1 januari 1973. Wanneer het een misdrijf betreft dat is gepleegd tussen 1 januari 1973 en 1 september 1975 moet het verzoek uiterlijk 1 maart a. s. zijn ingediend. Het verzoek om een uitkering, als het een misdrijf betreft dat op of na 1 september j.l. is gepleegd, moet binnen zes maanden worden ingediend, zo heeft het ministerie van justitie meegedeeld. In sommige gevallen kunnen ook nabe staanden van het slachtoffer voor een uitkering in aanmerking komen. Voor het verzoek om schadevergoeding is in eerste instantie een kort briefje aan de commissie, die morgen wordt geïnstalleerd, voldoende. Het adres luidt: Paleis van Justitie, Juliana van Stol berglaan 2-4, Den Haag. MANILLA (AP) Twee kapers van onbekende herkomst heb* ben bezit genomen van een Ja panse DC-8 die vanmorgen op het punt stond te vertrekken van de luchthaven van Manilla op de Filippijnen voor een vlucht naar Osaka, Aan boord bevonden zich 200 passagiers en elf bemanningsleden. De twee mannen zouden in Bangkok aan boord zijn gekomen. Door een van de kapers werd meegedeeld: wij willen alleen maar dit land verlaten, en voor niets. Wij hebben niets tegen wie dan ook en wij willen de mensen geen kwaad doem (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ongekende rust in de eredivisie, gisteren. Van de gele of rode kaarten behoefden de scheidsrechters bij de wedstrijden geen gebruik te makea De enige, die wel gerapporteerd werd, was de Feyenoorder Kreuz. Hij kreeg in het duel tegen De Graaf schap een aantekening voor het aan de arm trekken van een tegenstander. Haast even kalm bleef het ook in de eerste divisie. Hoewel er een gele kaart aan Huibregts van Heracles werd uitgereikt, viel er op de eerste voetbalzon dag van 1976 hier weer geen boeking te noteren. Kennelijk hebben ook de profvoetballers van Nederland goede voorne mens gemaakt. Andere hoogtepunten: Gouden Kür van Dianne de Leeuw Winterspelen bijna in paniek? Het grote geluk van FC Den J. van Londen hoofd directeur Volksgezondheid UTRECHT (ANP) De Haagse zenuwarts J. van Londen (44) is per 1 april 1976 benoemd tot hoofddirecteur bij het directoraat-ge neraal van de Volksgezondheid van het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne. Hij wordt dan tevens hoofdinspecteur van de geestelijke volksge zondheid, een functie, waarin hij de in 1975 overleden Dr. P. Baan opvolgt. De heer Van Londen is sinds 1968 hoofd van de afdeling geestrijke volksgezondheid van de GG en GD in Den Haag. Engels vliegtuigje verongelukt DEN HAAG (ANP) Een En gels Cherokee-vliegtuigje met vier mensen aan boord is gis teravond bij de Engelse oost kust na vertrek van Schiphol in de Noordzee gestort. Een woordvoerder van de Ne derlandse marinebasis Valken burg deelde mee dat het toestel eerder op de dag uit Engeland op de Amsterdamse luchthaven was aangekomen en later weer vertrok met bestemming Biggin Hill in Kent. Het verongelukte op 6 km van Clacton, Essex. Busongeluk Vanmorgen is bij Durban, Zuid-Afrika, een auto bus in een ravijn gereden. Zeker 21 Bantoe-passagiers verloren het leven en circa 35 werden gewond. Veel van de gewonden zijn er zeer ernstig aan toe. Het ongeluk gebeurde tijdens een zware regenbui. Overval Een bende van 150 gewapende moslims heeft zater dag schietend met mitrailleurs een Libanese gevangenis in Tri poli overvallen en 24 van de 100 gevangenen bevrijd na een vuurgevecht van anderhalf uur met de bewakers. ADVERTENTIEI DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1