Trainer Chapman en Dianne de Leeuw meer dan tevreden over voor helft gewijzigde Kiir Trainer Wouter Toledo zat op de tribune toen zijn pupillen de titelstrijd reden Weer overmacht Sten Stensen Afgelast Grote k loof tussen kunstrij kampioene en rest Skigoud voor de jeugd Lisbeth Korsmo grote vedette schaatsinterland la ana UftBII TALENTJES 'OVERGEDAAN' AAN J0AN HAANAPPEL Eerste nederlaag springersgarde uit Oostenrijk Wehling beste in Schonach ■HIBIIIMI lilllllim OSLO De 28-jarige Sten Sten sen heeft tijdens de nieuwjaars wedstrijden in het Valle Hovin- stadion van Oslo bewezen een van de grootste kandidaten te zijn voor Olympisch goud op de lange afstanden. Won hij vrij dag al met grote overmacht de 5000 meter in 7.19,21, een dag later zegevierde hij onbedreigd op de tien kilometer in 15.25,75. Dank zij een redelijke sprint (negende) en de derde plaats op de 1500 meter wist de militair uit Drammen tevens beslag te leggen op de eerste plaats in de eindrangschikking. Nadat de Noren eerder in Dok- ka vernietigend hadden uitge haald tegen de Nederlandse eli te moest nu de Russische en Zweedse top de door keiharde trainingsarbeid toegenomen kracht van de Tenmannpupillen ondervinden. Alleen op de 10.000 meter wist de beste Rus, de kleine Vladimir Ivanov, als tweede een medaille te verove ren. De overige prijzen waren voor de Noren. Jan Egil Stor- holt, die m het voorseizoen tot nu toe bijna alles won wat er maar te winnen viel, moest nu de bijzonder regelmatig rijden de Kay Stenshjemmet en Sten sen voor laten gaan, voorname lijk door een minder goede ver richting op de 10.000 meter (ze vende). In het eindklassement plaatste Ivanov zich als eerste niet-Noor op de vijfde plaats. Dit had zeker een trede hoger kunnen zijn als Ivanov niet een zwakke 500 meter had gereden (18e). De tweede Rus bleek nu eens Sergej Martsjoek te zijn. Hij werd tweemaal vijfde op de lange onderdelen. Bij de Noren ontbrak Amund Sjoebrend, bij de Russen Alexander Vladimi- rov. De Zweden kwamen er niet aan te pas. De beste „tre Kro- nor" was Lennart Carlsson als negende. Bij de sprinters hadden de Zwe den meer succes. In deze catego rie zegevierde de 25-jarige Oloph Granath. Na de eerste dag stond hij in het klassement nog vierde. Oloph Granath won zaterdag de 500 meter en werd derde op de kilometer. De Rus Valeri Moeratov verspeelde zijn kansen door tweemaal als zesde te finishen. Johan Granath, de 24-jarige broer van Oloph, kwam op de 500 meter van za terdag ten val en startte niet meer op de 1000 meter, evenals de wereldrecordhouder op de 500 meter, de Rus Evgeni Koeli- kov. Hofors De Zweedse dames schaatsploeg heeft dit week einde in Hofors (Zweden) de drielandenwedstrijd tegen Noorwegen en Finland gewon nen. Zweden behaalde 135 pun ten, Noorwegen 116 en Finland 109 punten. De grote vedette was de Noorse Lisbeth Korsmo—Berg, die drie van de vier afstanden won: 500 meter in 44.76, 1500 meter in 2.20.30 en 3000 meter in 4.56.24. Op de duizend meter moest zij met 1.31.56 haar meerdere er kennen in de Finse Paula Halo- nen (1.31.05). De Zweedse Sylvia Filipsson, die op de duizend me ter ten val was gekomen, vestig de met 4.56.43 een nieuw natio naal record op de 3000 meter. HEERENVEEN - In ver band met de storm zijn de schaatswedstrijden om het Nederlands kam pioenschap voor junioren dames, die zaterdag en zondag in Heerenveen zouden worden gehouden afgelast en uitgesteld maandag en dinsdag (aanvang 19.00 uur). DEN HAAG - Ondanks het feit dat haar Kür niet zo'n spektakelstuk was als verleden jaar op de Amsterdamse Jaap Edenbaan kwamen toch de cijfers 5,9 en zelfs bij de uitvoering van het Franse jurylid 6,0 (het hoogste) naar boven voor wereldkampioene Dianne de Leeuw, die zaterdagavond op De Uithof haar zesde natio nale kunstrijtitel be haalde. Trainer Doug Chapman en Dianne de Leeuw waren toch meer dan tevreden over haar Kür. Dianne de Leeuw: „De Kür is bij verleden jaar vergeleken voor de helft veranderd. Dat heb ik voor mezelf ge daan, omdat er eens wat verandering in moest komen. Altijd hetzelfde rijden is ook niet leuk. In deze Kür zit alles". Het is echter niet onmogelijk dat de kampioene er op de Olympische Spelen wat meer sprongen in zal verwerken. In haar nieuwe Kür zitten minder sprongen dan het vorige jaar en bovendien sprong zij zeer weinig driedubbel. Voorts is het nog steeds niet voor hon derd procent zeker dat Dianne de Leeuw na de Europese titel strijd in Genève, de Olympi sche Spelen in Innsbruck en de wereldtitelstrijd de stap naar de ijsrevue gaat maken. „Ik wil eens iets anders gaan doen met schaatsen, maar een contract voor een ijsrevue is nog niet getekend. Als de Olympische Spelen succesvol zijn, ga ik misschien toch weer twijfelen". Dianne de Leeuw, die werd benoemd tot erelid van de KNSB gewest Zuid-Holland behaalde een totaal van 151.32 punten. Op de tweede plaats kwam Annemarie Verlaan met 133.20 punten en derde werd haar zuster Sophie Verlaan met 129.82 punten Op de vier de plaats kwam de Vlaar- dingse Herma van der Horst (11 jaar) met 117.26 punten, op de vijfde plaats eindigde de Haagse Ilona Blokpoel die zich met een goede Kür uitstekend had hersteld van minder goe de verplichte figuren en ver plicht kort programma vrijrij- den. Zij kwam tot 116.32. De derde zuster Verlaan in de ti- Het drietal dat door de KNSB werd uitverkoren om naar de Europese titelstrijd in Genève te gaan: kampioene Dianne de Leeuw, geflankeerd door de zusjes Annemarie en Sophia Verlaan. Dianne de Leeuw gleed moeiteloos naar de titel telstrijd, de twaalfjarige Moni que veroverde op de zesde plaats met een puntentotaal van 115.60, vóór Rudina Pas veer uit Groningen met 116.08 Li Ying Wang uit Heerenveen met 113.42 en Rita Koen (Am sterdam) met 100.42 werd ne gende en laatste. Het kwali teitsverschil tussen nummer vier en nummer acht op de eindranglijst was gering. Om half acht begon het eerste kampioenschap op Haags ijs na het verdwijnen van Sjoukje Dijkstra. Rond de klok van twaalf uur verlieten de meeste bezoekers pas de ijshal. Maar in feite was voor tien uur het kampioenschap al achter de rug. De rest van de tijd had men nodig voor het uitrekenen van de uitslag en de prijsuit reiking, die bijna een uur in beslag nam. De uitreikers wa ren o.m. de voorzitter van de KNSB, de heer Van Laer, de wethouder van Sportzaken, de heer P. Vink en de burgemees ter van Den Haag, de heer Schols. Ook Genève De heer Zwart, bestuurslid van de KNSB, maakte na de titelstrijd bekend dat de zus ters Annemarie en Sophia Verlaan door de KNSB ook worden uitgezonden naar de Europese kampioenschappen in Genève. Hun prestaties daar zullen uitwijzen of ze met Dianne de Leeuw meegaan naar de wereldkampioen schappen. Over de Olympi sche Spelen werd niet gespro ken. De eis om te kunnen deel nemen is door het NOC ge steld op de mogelijkheid bij de eerste acht ter wereld te kun nen eindigen. Mevrouw Ver laan: „Toen Dianne de Leeuw vier jaar geleden naar de Olympische Spelen in Sapporo ging, werd ze zestiende. Ze was toen van ongeveer dezelf de leeftijd als mijn dochte- r.Anne-Marie is zestien en Sophia twee jaar ouder." Bij het Nederlands kampioen schap bleek wel duidelijk dat er tussen Dianne de Leeuw en de overige rijdsters en grote kloof gaapt. Bij de senioren is wel wat talent dat, gezien de leeftijd, mogelijkheden heeft, zoals de elfjarige Henna van der Horst en de twaalfjarige Monique Verlaan. Bij de junio ren A vielen de prestaties te gen. Alleen Karen Zandvoort uit Groningen kon een vol doende halen en werd kam pioene met een puntentotaal van 76.68 punten. Op de twee de plaats kwam Petra Ver- burgt uit Nijmegen met 71.54 en daarachter de Amsterdam se meisjes Ernestine Bakker (65.46) en Marieke Mortier (64.04). De Haagse rijders Con- ny Blom en Ingrid van Breest Smallenburg kwamen met 62.04 en 59.90 op de vijfde en zesde plaats. In de klasse junioren B gingen rijdsters van Groningen weer aan de kop: Sylvia Holtes met 35.68 punten en Li Scha Wang met 34.15 punten. Van de Haagse deelneemsters werd Marianne Kaffa vijfde met 31.75 punten, Monique van der Pijl zesdé met 30.33 punten en Marie Louise van der Kruk achtste met 30.41 punten. Bij de junioren heren A zegevier de Gerard van Hattem (Den Haag) met 71.38 en gaat over naar de senioren en bij de B-junioren was Eddy Hen- drikx (Eindhoven) de sterkste met 33.93 punten. ARTHUR VAN RIJSWIJK (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De Ne derlandse kampioen schappen kunstrijden zijn voor Wouter Toledo, zevenvoudig kampioen bij de heren in het tijd perk van 1958 tot en met 1964, een dieptepunt ge worden in zijn tienjarige trainersloopbaan. De 31- jarige Wouter Toledo, sinds kort in het huwe lijk getreden, moest de kampioenschappen op De Uithof volgen vanaf de tribune. De trainer van de Haagse ijsclub Houtrust had plaats moeten maken voor Joan Haanappel, de gro te schaatsvedette en voor het eerste jaar trainster. Wouter Toledo is een teleurgesteld man. Wouter Toledo: "Ik wilde vóór de kampioenschappen niets zeggen en bovendien moet ik toch erg op mijn woorden pas sen omdat ik als trainer een zeer kwetsbaar man ben en van het kunstrijden moet eten. Bovendien is de heer Van der Horst voorzitter van de Haag- Joan Haanappel: trainster naast de ijspiste. se ijsclub Houtrust." Herma van der Horst, het jonge talent (11 jaar) is een beetje de hoof drol opgedrongen van het pijnlijke gebeuren. Toledo: "In Nederland was ik Wouter Toledo: trainer op de tribune. de trainer van Herma. In het buitenland is zij de afgelopen jaren bij vele trainers geweest. Maar de laatste drie maanden heb ik haar met erg veel ple zier les gegeven in haar ver plichte figuren. Toen Joan Haanappel kwam, gaf zij een vrij lesje in de week voor wat beweging. Ik kon fijn samen werken met Joan, dat moet ik zonder meer stellen. Op 1 ja nuari, vlak voor de kampioen schappen, kwam de heer Van der Horst naar mij toe en vroeg of ik er bezwaar tegen had dat Joan bij de training van de figuren naast mij zou staan. Wat moet je dan als trainer, je kan niet nee zeggen. Bij de loting in het Haagse stadhuis kwam Joan plotseling met Herma op de voorgrond en tijdens de kampioenschap pen vond Van der Horst het fijn als Joan Haanappel als trainster naast Herma zou staan. Ik begrijp dat wel. Tij dens zo'n kampioenschap rich ten fotografen dikwijls de lens op Joan en is Herma steeds in de buurt" UITGEKNIPT Hetzelfde verging het met de juniore Marie-Louise van der Kruk, het negenjarig talentje dat in Amerika heeft getraind. Wouter Toledo: "De hele Kür van dat meisje heb ik ge maakt. Enkele weken geleden kwam AVRO'S Sportpanora- ma en maakte opnamen van Marie-Louise van der Kruk. Er werden interviews gemaakt met Joan en met mij. Maar ik werd er uitgeknipt Over de man die de hele Kür voor de rijdster maakte, werd niet ge praat. Ik zit tien jaar in het vak, maar zoiets komt toch hard aan". Wouter Toledo moet door zijn baan bij de ijsclub Houtrust zijn woorden op een weeg schaal leggen maar hoopt nooit meer zo'n kampioen schap mee te maken. Hij wil proberen het schaatsen bij de heren wat meer van de grond te krijgen. Met de broers Koos en Gerard van Hattum is hij al een behoorlijk stuk op de goede weg bij de junioren. Met weemoed kijkt hij naar de prijzenkast in zijn flat en wil duidelijk stellen dat hij nog geen moment de gedachte heeft gehad om te stoppen. Toch moet hij als trainer wel wat kunnen incasseren. Wouter Toledo: "In Nederland worden we toch dikwijls ge zien als tweede-rangstrainers. In de zomer gaan je leerlingen dikwijls de grens over om daar onder leiding van een buitenlander te trainen. Daar moet je je bij neerleggen. Zo gaat het nu eenmaal in onze sport en in feite deed ik, toen ik zelf nog actief in de wed strijdsport was, niet anders. Maar wat het afgelopen week einde is gebeurd, hoop ik niet meer mee te maken. Niet voor Joan Haanappel, want de sa menwerking met haar is uit stekend. Ieder van ons gaat zijn eigen gang." ARTHUR VAN RIJSWIJK Spital am Pyhrn - Robert Gul den en Caroline Drommel zijn zaterdag in de Oostenrijkse wintersportplaats Spital am Pyhrn Nederlands skikampioe nen bij de junioren geworden. Caroline Drommel behield haar eerste plaats, veroverd in de reuzen slalom door een derde plaats in de slalom. Robert Gul den, winnaar van de slalom ver drong Mario Drommel van de eerste plaats. De slalom telde 54 poorten op een afstand van on geveer 400 meter met een hoog teverschil van 150 meter. De sneeuwtoestand was matig en er stak tijdens de wedstrijden storm op. De uitslagen zijn: DAMES: SLALOM: 1. Maura Renardel (Rotterdam) 1 minuut 54,19 se conden, 2. Sylvia Gulden (Lu xemburg) 1.58,62, 3. Caroline Drommel (Zandvoort) 2.03,36. COMBINATIEKLASSEMENT: 1. en Nederlands kampioene Ca roline Drommel, 2. Sylvia Gul den. 3. Maura Renardel. HEREN: SLALOM: 1. Robert Gulden (Luxemburg) 1.29,29. 2. Mario Drommel (Windischgar- ten) 1.30,74. 3. Ton Coumans (Emmen) 1.44,66. COMBINATIEKLASSEMENT: 1. en Nederlands kampioen Ro bert Gulden, 2. Mario Drommel, 3. Ton Coumans. INNSBRÜCK - Uitgerekend op de Olympische springschans van Innsbrück heeft de succes volle springersgarde van Oos tenrijk zondag de eerste neder laag van het seizoen geleden. De Oostduitser Jochen Danne- berg won 42 dagen voor het Olympische spring-evenement op de schans van de berg Isel het derde onderdeel van het Duits-Oostenrijkse vierschan- sentoernee en plaatste zich „in het hol van de leeuw" tevens aan de top van het wereldklas- se-veld. Na de twee zeges van de 17-jari- ge Toni Innauer bleven voor de Oostenrijkers slechts de plaat sen twee (Schnabl), drie (Bach- ler) en vijf (Wanner) over. De 22-jarige instrumentmaker uit Thüringen overbrugde in de tweede manche met 99,5 meter de grootste afstand en zegevier de met 220.9 punten. Toni In nauer had een mislukte eerste sprong (slechts 73 meter) en eindigde met een puntentotaal van 191.5 in de middenmoot. De wedstrijden op de berg Isel had den een onregelmatig verloop. Eerst werd de start wegens har de wind een uur uitgesteld, toen daama de Westduitser Peter Leitner als twintigste springer het record van de schans op 103 bracht, annuleerde de jury de resultaten van de eerste twintig deelnemers. De aanloop werd met twee meter verkort In tweede instantie kwam Leitner niet verder dan 75 meter. Pas in de tweede manche waren de omstandigheden voor alle deel nemers min of meer gelijk. De uitslag: 1. Jochen Danneberg (O. did.) 220.9 pnt (89-99,5), 2. Karl Schnabl (Oostenrijk) 219.6 (90,5-96), 3. Reinhold Bachler (Oostenrijk) 217.7 (96-92), 4. Wal ter Steiner (Zwits.) 208.3 (86-96), 5. Rudi Wanner (Oostenrijk) 205.4 (89,5-89), 6. Rudolf Höhnl (Tsj.sl.) 203.0 (89,5-90,5), 7. Wal ter Schwabl (Oostenrijk) 202.0 (88-89,5), 8. Hans Wallner (Oos tenrijk) 198.1 (86,5-90), 9. Johan Saetre (Noorwegen) 196.5 (82- 93), 10. Sepp Schwinghammer (W. did.) 195.7 (88-90). De stand na drie wedstrijden: 1. Danneberg 698.2 pnt., 2. Sch wabl 687.4 pnt., 3. Bachler 679.5 pnt, 4. Innauer 665.0 pnt., 5. Wanner 650.9 pnt. SCHONACH - Wereldkampioen Ulrich Wehling uit Oost-Duits- land heeft in Schonach de Noordse combinatie om de Sch- warzwaldbeker gewonnen. Hij had 431,000 punten. Tweede werd de Fin Rauno Miettinen (416,845) en derde Erkki Kilpi- nen (Fin) met 410,440.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16