„Schoonmaker" greep Australische titel Hans van Marwijk eerste kampioen indoor-motortrial Stunt Watts mislukt: Te veel toeschouwers STAYER PRONK WON IN AHOY ONGEPLAATSTE EDMONDSON WINNAAR Jan Wagenaar onder prijzen bedolven Hermelink en Goudt leidden in damstrijd 4) Geen concurrentie Joke van Gerven Nederlaag Westduitse hockeyers Van der Sterren dwong koploper een remise af RUDI KOOPMANS MAG IN NEDERLAND BOKSEN LEIDSE C0URAN1 MELBOURNE - De onbekende Mark Edmondson (21) heeft in Melbourne de open Australi sche tennistitel veroverd na een serie opmerkelijke overwinnin gen. Eerst schakelde de onge plaatste Edmondson in de hal ve finales Ken Rosewall uit (61, 2-6, 6-2, 6-4) om in de eindstrijd John Newcombe naar een nederlaag te spelen. De drievoudige Wimbledon- kampioen won slechts een set, De overwinning van Edmond son is uniek in de geschiedenis van de open Australische kam pioenschappen. Nog nooit eer der slaagde een niet geplaatste speler erin de titel te veroveren. Voor Edmondson was het de eerste keer dat hij in de finale stond van een toernooi van dit kaliber. De 21-jarige Australiër, die om zijn tennis te kunnen bekostigen, voor halve dagen als schoonmaker werkt, verdiende met deze ene titel meer dan in de afgelopen drie jaar. Edmond son ontving voor zijn opzienba rende overwinning op Newcom be ruim 21.000 gulden. John Newcombe revancheerde zich in de finale herendubbel door met zijn partner Tony Ro che Ross Case en Geoff Masters (allen Australië) met 7—6 en 6—4 te verslaan. De titel in het damesdubbel ging naar Evonne Cawley en Helen Gourlay (Aus). Zij wonnen in één set (8—1) van Lesley Bowrey (Aus) en Renata Tomanova (Tsj). Evonne Cawley (Aus) won eer der voor de derde keer in suc cessie de damestitel. In de finale versloeg zij de Tsjechoslowaak- se Renata Tomanova in twee sets: 6—2, 6—2. De partij duurde precies 56 minuten. Bij de prijzenregen waren er natuurlijk ook de gebruike lijke bloemen. Jan Wagenaar nam ze samen met zijn vrouw in ontvangst van voorzitter Binsbergen van de NDR. HILVERSUM - De 38-jarige pi keur Jan Wagenaar is gister middag op de baan van Hilver sum gehuldigd ter gelegenheid van het feit dat hij onlangs zijn tweeduizendste overwinning boekte. Wagenaar ontving onder meer uit handen van de heer Van Binsbergen, algemeen voorzitter van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, een gouden horloge. Voorts kreeg Wagenaar geschenken van de eigenaars- vereniging, de vereniging van fokkers, de Nederlandse ama- teurrijdersclub en de vereniging van draf- en rensportprofessio- nals. Kort na deze huldiging ze gevierde Wagenaar met Henri Buitenzorg in het midwintercir cuit. Bellino II, gereden door de Fransman Michel Gougeon, heeft gisteren op de baan van Vincennes de draverij om de Prix de L'Ile de France gewon nen. Bellino II finishte een se conde voor Dines P met Leca- cheux en Chablis (eigendom van Alain Delon) met Laurent. De winnaar maakte een tijd van 2.58,8 over de 2250 meter. De kilometertijd bedroeg 1.18,6. ROTTERDAM - Hans van Mar wijk heeft, uit een deelnemers veld van tien rijders, de Neder landse titel indoor-motortrial gisteren in Ahoy' voor het eerst gehouden veroverd voor Simon Koote en Bob de Graaf. Na de eerste manche van zeven non-stops hadden nog twee rij ders hun straflijst blanco, name lijk Hans van Marwijk en Frans Kooiman. Ook in de tweede om loop van zeven non-stops begon Kooiman goed, maar bij de zes de hindernis maakte hij een foutje en op de laatste kwam hij geheel tot stilstand. Hij zakte daardoor terug naar de vierde plaats. Hans van Marwijk plaat ste in zijn tweede ronde slechts een keer een voet aan de vloer en werd daardoor met slechts een strafpunt kampioen. De uitslag is: 1. Hans van Marwijk (Velp), Kawasaki, 1 strafpunt, 2. Si mon Koote (Heel), Montesa, 4 straf- ounten., 3. Bob de Graaf (Aalsmeer), 5 strafpunten., 4. Frans Kooi- man (Weat),piMontesa; ^Irtrafpun- «Ahoy1 was zondag voor de verandering plaats van ten, 5. wim te Cate (Roden), Monte- handeling voor een motorwedstrijd. Hans van Marwijk 53,8 werd daar de eerste Nederlandse kampioen indoortrial. LAHORE - Pakistan heeft gis teren in Lahore een vriend schappelijke wedstrijd tegenO- lympisch kampioen West-Duits- land gewonnen met 6—3. De Westduitsers, die momenteel een toemee door Pakistan ma ken, hadden bij de rust al een achterstand van 2—4. De ont moeting werd gespeeld in het Gaddafi-stadion. West-Duitsland B, India, Spanje en België hebben zich geplaatst voor de halve finales van het hockeytoernooi in Madras. De Duitsers versloegen gisteren in groep B Spanje met 1—0. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. West-Duitsalnd speelt bij de laatste vier tegen België en Spanje moet aantreden tegen India. India won zaterdag met 4—0 van Frankrijk. In dezelfde groep speelde België gelijk met pr?®P 0-0 tegen Singapore. Spanje "d'E In poule B kwamen Kenya en Malei- 3. Kenya siè een gelijkspel van 2—2 overeen. 4. Maleisië Eindstanden: Groep A 2. België 3. Singapore 4. Frankrijk 3 3 0 0 6 11-1 3 1113 3-2 3 0 2 1 2 1—6 3 0 1 Z 1 1-7 3 2 1 0 5 3-1 3 1113 3-3 3 0 2 1 2 4-5 3 0 2 1 2 3-4 Drie dames van Roswell in volleybalploeg Heidelberg De volgende da mes zijn aangewezen voor het volleybalteam, dat van 14 tot 25 januari in Heidelberg zal deel nemen aan een Olympisch kwa lificatietoernooi: José Bremer (Orion), Carina Hiemink (SFC), Irene Klunder (Roswell). Els Kruims (SFC)', Evelien van der Laag (Roswell). Marianne van 't Land (Chicopee AEC), Sylvia Neuteboom (Vierhout/Valbovol), Alice Posthuma en Dorry Post- huma (beiden DVC), Loekie Ra- perink (ORion), Lydie Schut (Roswell) en Martje de Vries (DVC). Als trainers gaan mee: Johan UTRECHT In het denksport centrum „De Remise" te Ut recht zijn zaterdag de wedstrij den begonnen in de halve fina les van de strijd om de Neder landse kampioenschappen. Her melink en Goudt zijn de enigen die in twee ronden geen enkel punt afstonden. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Groep 1: Bergsma (Terwispel)—Van der Wal (Groningen) 1—1, Capelle (Groningen)—Weerheijm (Leidschen- dam) 2—0, Germain (Groningen) Pippcl (IJmuiden) 1—1, Goudt (Am sterdam)—Van der Sluis (Amster dam) 2—0. Rigtennk (Kampen)—Van der Meerendonk (Den Bosch) 1—1. Tweede ronde: Van der Wal—Van der Meerendonk 1-1, Van der Sluis— Rigterink 0—2, Pippel—Goudt 0—2, Weerheijm—Germain 2—0, Bergs ma—Capelle 1—1. De stand aan kop: 1. Goudt 4 punten, 2. Capelle en Rigtennk 3 punten Groep 2 De Jong (Groningen)—Ivens (Naaldwijk) 1—1, Beerepoot (Amster- ?at?*T^an (Amsterdam) woude) 2—0, Van Tilborg (Tilbur- g)—Bronstring (Leiden) 1—1, Jansen (Emmen)Schotanus (Heerenveen) De tweede ronde: Ivens—Schotanus 1—1. Visser—Van Tilborg 1—1. Bron- stnng—Jansen 0—2, Van Heerde— Hermelink 0—2, De Jong-Beerepoot Stand aan kop: 1. Hermelink 4 pnt. 2. Jansen 3 pnt. Dames Mej M. Knuvers (Drunen) mej. G. Gorselink (Vorden) 2—0, mej. P. Polman (Huissen)— mej. C. Butter (Heemskerk) 2—0, mevr. E. H. van 't Hoff—Poldervaart (Maassluis) mej. J. Spaans (Amsterdam) 0—2 (reglementair), mej. J. van Berkel (Tilburg)—mej. A. van der Kraats (Bennekom) 2—0. mevr. Radix—Gan- zevoort (Groningen)—mevr. J. Meu- wese—Van Geemen (Amsterdam) 02. Tweede ronde: Gorselink—Meuwese 1—1. Van der Kraats—Radix 1—1, Spaans—Van Berkel 2-0, Butter-van "t Hoff 2—0 (reglementair). Knuvers—Polman 0—2. Stand aan kop 1. Polman en Spaans 4 punten. 3 Meuwse 3 oun- lllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll EERSTE WINST VOOR S0S0NK0 HASTINGS - Genna Sosonko heeft zijn eerste overwinning behaald in het schaaktoernooi van Hastings. Hij versloeg de Britse kampioen William Hartston en kwam daardoor op 2 1/2 punt, een sco re van precies vijftig procent. Sosonko heeft een punt achter stand op de grootmeesters Bronstein en Kortsjnoi, die za terdag remise speelden met resp. Bellin en Hort. IIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII De mislukte stunt van Ken Watts in vier fasen. De start lijkt veelbelovend, maar al snel verliest de Britse stuntman hoogte om tenslotte - en dat was al snel - in het water van de Waal terecht te komen. KEKERDOM - De poging van de Britse stunt man Ken Watts om met zijn Bultaco motor fiets over de Waal te "vliegen' is mislukt. De twintigduizend nieuwsgierigen rond de drie meter hoge schans die in de buurt van Gendt aan de oever van de Waal was gebouwd, maakten het de 39-jarige Brit onmogelijk de volledige aanloop te benutten. In plaats van 300 meter had Watts slechts honderd meter over, totaal onvoldoende om de benodigde snelheid van 220 kilometer per uur te ontwikkelen. De Brit probeerde het deson danks toch. Maar in plaats van over de Waal te vliegen, die daar ter plaatse met de uiter waarden mee ongeveer 185 meter breed is, kwam hij na krap dertig meter al in het koude water terecht. Toegeschoten bootjes leverden motor en stuntman weer aan de oever af. ROTTERDAM Tijdens de eerste „Ahoy op zondag"-wie- lerwedstrijden in het sportpa leis teRotterdam, heeft Martin Pronk een kwalificatiewed strijd voor het Nederlands kampioenschap stayers gewon nen. Tweede werd Rob Groene- wegen, derde Martin Rietveld en vierde Fred Buitenhuis. Deze vier renners plaatsten zich voor de volgend weekeinde in Rotterdam te houden finale. Ve- nix en Minneboo waren van kwalificatiewedstrijden vrijge steld. Er waren ruim 4000 toe schouwers. Gerrie Slot en Martin Venix hebben gisteren de amateurzes- daagse van Keulen gewonnen. Zij behaalden zeventig punten. De Westduitsers Pollerhoff en Zollfrank werden tweede met 61 punten. Wil Brouwers heeft gisteren in Helvoirt een veldrit over 24 kilo meter gewonnen. Hij legde de afstand af in 1 uur, 10 minuten en 32 seconden. Hennie Stam- snijder werd in Helvoirt tweede. Uitslag: 1. Wil Brouwers(America) 24 kilometer in 1 uur, 10 minuten en 32 seconden: 2. Hennie Stamsnijder (Enter) op 35 seconden. 3. Herman Steekers (Noordwijkerhout) op 37 Wil Brouwers had zaterdag op Berg en Bos in Apeldoorn ook gewonnen. Hij reed 24 kilometer in 1 uur, 5 minuten en 55 secon den. Herman Snoeyink (Dene kamp) werd tweede. De derde plaats was voor Gertie Wilde- boer uit Apeldoorn, die daar door tevens kampioen van Gel derland werd. Uitslag: 1. Wil Brouwers (America) 1.05.55. 2. Herman Snoeyink (Dene kamp) 1.06 24. 3 Gertie Wildeboer (Apeldoorn) 1.06.45. Jan Olde Meule uit Tubbergen heeft gisteren een wielerveldrit voor amateurs in Almelo ge wonnen. Hij legde de 24 kilome ter af in I uur, 1 minuut en 3 seconden. Uitslag: 1. Jan Olde Meule (Tubber gen) 24 kilometer in 1 uur, 1 minuut en 3 seconden, 2. Henk Boom (Mar- kelo) op 10 sec., 3. Wim Albersen (Wierden) op 1.34. Den Haag Rudi Koopmans, de Nederlandse prof, die op een Duitse licentie bokst, mag met onmiddellijke ingang ook in Nederland uitkomen. Het bestuur van de Nederlandse Boksbond heeft Koopmans schriftelijk laten weten dat zijn excuses voor een kwestie uit 1973 geaccepteerd zijn. In 1973 bokste Koopmans verscheidene wedstrijden voor een Westduitse club in de semi-professionele Bundesliga, De boksbond had Koopmans daarvoor geen toestemming gegeven en schorste hem. Koopmans vestigde zich daarna in West Duitsland en werd op een Duitse licentie beroepsbokser. Op 8 december bokste Koopmans voor de eerste maal in Den Haag als prof in Nederland nadat de boksbond dispensatie had verleend. Koopmans viel toen in voor de geblesseerde Fighting Mack, die de hoofdpartij van het programma zou boksen. Franklin Arrindell, de Antilliaanse profbokser, heeft zaterdagavond in het Belgische Gits een overwinning behaald. Arrindell won door knock out in de vierde ronde van de Belgische halfzwaargewicht Eric Seys. Het gevecht was afgesloten op acht ronden. Teleurstellende prestatie HCKZ Venlo Nijmegen heeft giste ren het zaalhockeytoernooi in de Craneveld-sporthal van Ven lo gewonnen. In de finale won nen de Nijmegenaren, die ook reeds poulewinnaar waren met 98 van MEP Boxtel. In de wedstrijd om de derde plaats won HTTC met 5—4 van Venlo. HCKZ stelde teleur en werd in poule B laatste. De eindstanden van de beide poules waren: poule a: 1. Nijmegen 5 pnt; 2. MEP 4 pnt.; 3. Tilburg 3 pnt; Militair Team 0 pnt. Poule B: 1 HTTC. 2. Venlo 4 pnt.; 3. Mönchen Gladbach 3 pnt.: 4. HCKZ 1 ont. Halve finales: MEP-HTTC 4-3. Nijme- gen-Venlo 5—3. Finale: Nijmegen- MEP 9—8. Derde/vierde plaats: HTTC-Venlo S-4 vV/ -i ,*7Sr j -v 4 Wil Brouwers op weg naar zijn crosszege in Helvoirt. SOMEREN - Haico Scharn (CIKO '66) heeft gisteren in Someren de Donck-Cross over 7500 meter gewonnen. In de laatste van de vier ronden werkte Scharn een achterstand van enkele tientallen meters op de sterk lopende Cor Vriend weg en won uiteindelijk met tien seconden voorsprong. Bij de dames, die 3000 meter liepen, ondervond Joke van Gerven (De Spartaan) totaal geen concurrentie. De uitslagen zijn: Heren (7500 m): 1. Haico Scharn (CIKO'66) 24.37, 2. Cor Vriend (PSV) 24.47, 3. Piet Vonck (RKHAV) 24.52, 4. Bert Klop (Horror) 25.11, 5. Arnold Schout (RKHAV) 25.46. Dames (3000 m): 1. Joke van Gerven (De Spartaan) 13.45, 2. Maria Peters (PH) 15.06. 3. Annie v.d. Kerkhof (PEC) 15.34. GRONINGEN - De Nederlan- remise gespeeld. der Paul van der Sterren heeft De Spanjaard moest daardoor zijn partij in de zevende ronde zijn eerste plaats prijsgeven aan van het toernooi om het Euro- de Rus Kotsjev en de Bulgaar pees jeugdkampioenschap scha- Inkiov. k»»n ipvpT) Snarmarri Pahlo Meer service Het sectiebestuur be taald voetbal heeft vol komen gelijk met te stel len dat de service aan het publiek wordt bevor derd als de spelers steeds dezelfde num mers dragen. Dat is dan ook voor het volgende seizoen dwingend voor geschreven. Het sectie- bestuur is evenwel voor bijgegaan aan het voor schrift van de UEFA dat de spelers de nummers 1 tot en met 11 moeten dragen. Het zou een nog grotere service beteke nen indien was bepaald dat die nummers ook in derdaad gedragen moe ten worden en dan liefst in de juiste volgorde, te beginnen met de 2 voor de rechterverdediger. Dan zou het sectiebe stuur orde hebben ge schapen in de chaos van de nummering waarbij sommige clubs niet schromen tot ver in de twintig te gaan. Boven dien had men dan niet (weer) de UEFA tegen de schenen geschopt door iets voor te schrij ven dat van hogerhand, overigens al lang, niet is toegestaan. Bijstand De jurering in de kun- strijwereld is al menig maal een onderwerp van kritiek geweest. Het is weliswaar ontstellend moeilijk het forse aantal juryleden éénzelfde lijn te laten trekken maar meermalen valt het in internationale toer nooien op dat de eigen landsman royaler met zijn cijferbakje om springt dan de overigen. In de strijd om de Ne derlandse titel was daar van natuurlijk geen sprake. Dianne de Leeuw, dat stond vast, zou met kop en schou ders boven de rest uit steken. Maar het is teke nend voor de internatio nale jurering dat Doug Chapman, de trainer van Dianne, sterk gepor teerd is voor deelneming aan de Olympische Spe len van de zusjes Anne- marie en Sophia Ver laan "om de jury de kans te geven de hoge cijfers die Dianne nodig heeft af te reageren met lage waarderingen voor dat tweetal". Dit werpt een schril beeld op het geen langs de internatio nale ijspistes gebeurt. Het betekent ook dat de zusjes Verlaan, al in de nationale titelstrijd hy pernerveus, doodeen voudig moeten worden opgeofferd als bijstand. Als het zo ver komt want het NOC, dat de kandidaatstelling van de KNSB moet goedkeu ren, zal beslist vasthou den aan de eis 'bij de eerste acht kunnen ko men'. Anders zou het kunstrijden een prece dent scheppen voor af vaardigingen naar de Zomerspelen van Mont real. Daarom is het voor Chapman en Dianne te hopen dat de zusjes bij de E.K. in Genève zo hoog eindigen. Zo niet dan zal Dianne de Leeuw oneindig veel meer moeite hebben na haar wereldtitel ook de Europese kroon in te palmen. Geen woord De tuchtcommissie van de KNVB liet speler Bertys Quaars vrijuit gaan in de 'kopstoot zaak' en beschuldigde grensrechter Griek die, zoals het er thans voor staat, ook met getuigen zal komen die voor hem zullen pleiten. De man die meteen klaarheid had kunnen brengen, is scheidsrechter Boosten. Maar hij had niets ge zien. Hij gaf wel een ge le kaart aan Poortvliet die hem zou hebben vastgegrepen. Maar dat was Poortvliet niet. die dus ook werd vrijge sproken. Aan het adres van Boosten geen enkel woord door de tucht commissie die zeker had kunnen opmerken dat hij zorgvuldiger te werk had moeten gaan. De tuchtcommissie kan zich niet veroorloven de schijn op zich te laden de scheidsrechter als een 'heilige koe' te be schouwen, wie geen kri tiserend woord mag worden toegevoegd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11