De jury bleef ver achter bij prestaties van Dianne de Leeuw Christa Jaarsma wil het nog één keer proberen Mondeling verweer van Griek Recordomzet totalisator WON oneens met rapport Miljonair redt GP Zuid-Afrika REMISES SOSONKO RECORD STENSEN ZATERDAG 3 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 15 Na de eerste dag heeft Dianne de Leeuw al een riante voorsprong genomen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De juryleden gingen na de verplichte figuren van Dianne de Leeuw bijna op handen en voeten over het ijs. Jurylid mevrouw E.Ch. Bon Meijer: „Dit noemen we nu spoorzoeken". Bij de figuren van de wereldkampioene Dianne de Leeuw waren bijna geen fouten te vinden. Al was het eerste verplichte figuur van onze nationale trots zeker niet de beste. Maar de weinig spraakzame Dianne de Leeuw, had daarop wel haar antwoord klaar: „Er kwam een vuiltje in mijn oog van mijn make up". Bij de verplichte kür, voor zo'n kleine duizend toeschouwers, kwam er nog een onderdeel niet uit de verf bij Dianne. Haar pirouette was niet helemaal zoals deze verlangd mag worden van een wereldkam pioene. Maar toch kon Dianne dé Leeuw de eerste dag van de tweedaagse om de Nederlandse titelstrijd afsluiten met een zeer behoorlijke puntenvoor- sprong. De Nederlandse kampioene is nog net zo bescheiden als andere jaren, alleen kwam er bij de kampioen schappen nu wat meer charme van de 21-jarige Dianne om de hoek kijken. Misschien wel op aan drang van haar trainer Doug Chapman, die voor het eerst de Nederlandse kampioenschappen meemaakte, lachte ze veelvuldig naar het publiek en bleef buigen naar de toeschouwers en de jury toen ze haar ver plichte kür tot een goed einde had gebracht. Dianne de Leeuw kreeg cijfers van driemaal 5,9 en daarnaast 5,8 en 5,7 en vreemd genoeg ook 5,5. Dianne was dan een uitblinker op het ijs, de juryle den langs de piste waren niet van plan enig tempo in hun werk te brengen. Jammer voor de rijdsters die nu nog meer zenuwachtige minuten moesten wachten en ook niet leuk voor het publiek waai" schijnbaar geen rekening mee werd gehouden. Na elke rijdster kwamen niet onmiddellijk de cijfers do lucht in, maar volgde eerst onder leiding van scheids rechter de heer Haanappel een onderling beraad. Van de tribune werd dan ook de opmerking gehoord:„De- cijfers komen pas na onderling overleg". Het feit was echter wel dat de beste rijdsters ook de eerste plaatsen in de voorlopige eindrangschikking innamen na de eerste dag. Dianne de Leeuw natuur lijk op de eerste plaats na de verplichte figuren en verplichte kür met een punten totaal van 68,72 punter en plaatscijfers 7. Dat was bijna acht punten voor sprong op Anne Marie Verlaan met 60,60 punten Haar zuster Sophie Verlaan kwam op de tweede plaats met 59,32. Het is niet onmogelijk dat deze twee zusters wellicht vanavond bij de vrije kür nog plaats je verwisselen. De verwachting is namelijk niet dat de elfjarige Herma van der Horst uit Vlaardingen en lid van de Haagse ijsclub Houtrust hen beentje kan lichten. Een prachtige vierde plaats voor dit jonge raspaardje met een grote dosis talent en een puntentotaal na de eerste dag van 54,32. Op de vijfde Dianne miste juiste voeding (Van onze sportredactie) DEN HAAG Door de breuk met haar verzorgers, de familie Odink, moest Dianne de Leeuw haar onderkomen vinden in een hotel. Dat is de wereld kampioene maar matig bevallen. Wellicht heeft ze op nieuwjaarsdag teruggedacht aan de Hollandse keu ken van Tokie Odink. In een Haags hotel liep Dianne namelijk een lichte voedselvergiftiging op en moest zij nieuwjaarsdag de hele dag het bed houden. Trai ner Chapman ondergebracht in het zelfde hotel had nergens last van. Dianne kon daardoor ook niet trainen. Niettemin is ze vol goede moed over haar vrije kur van hedenavond. Ze zal een grotendeels nieuwe kur brengen op de ijslaag van het schaatscen- trum De Uithof. plaats staat Li Ying Wang uit Groningen die door haar oudere zuster moeizaam door vele training naar de sub-top is gebracht. Ze kreeg een puntentotaal van 53,72 en kan gezien haar sterke verplichte kür bij het vrij rijden nog klimmen ook. Rudina Pasveer uit Heerenveen kwam op de zesde plaats met 53,48 voor de teleurstellende zestienjarige Ilona Blokpoel van de Haagse ijsclub Houtrust. Deze rijdster is in Amerika bij de trainer van Dianne de Leeuw de afgelopen zomer in de leer geweest en door haar goede rijden verleden jaar bij de titelstrijd - een vierde plaats - waren de verwachtingen hooggespannen. De druk voor de zenuwachtige talentvolle rijdster was schijn baar te groot want zowel na de verplichte figuren (26,20 punten) als na de twee onderdelen (49,72) nam ze een zevende plaats in. Haar omgeving verwacht echter vanavond een duidelijk herstel, omdat ze onder haar kwaliteiten blijft. Misschien is voor de Haagse meisjes het eerst op eigen ijs rijden ook een te zware belasting. Immers voor de zusjes Verlaan die in Amsterdam trainen is het voor het eerst na twee jaar een uitwedstrijd. Voor de derde dochter Monique Verlaan, voor het eerst bij de senioren, zat er begrijpelijk niet veel in. Ze kwam op de achtste plaats met 49,00 punten voor de Amsterdamse Rita Koen met een totaal van 45,12. Bibiana Pruyn staakte na de verplichte figuren wegens een blessure de strijd. Ze stond toen echter laatste. Een vierde zuster Verlaan, Corrie, kwam niet aan de start. Ze meldde zich voor de strijd ziek. Bij de junioren A - kwam Karen Zandvoort met plaatscijfer 7 en een puntento taal van 33,48 op de eerste plaats voor Petra Verburgt uit Nijmegen met 32,04 en op de derde en vierde plaats Emestein Bakker en 28,64. De Haagse Conny Blom kwam met 28.24 punten op de vijfde plaats. Ze bracht een sterke verplichte kür en kan dus nog hogerop komen via een goede vrije kür. ARTHUR VAN RIJSWIJK De stand bij de korte kür bij de dames is: 1. Dianne fle Leeuw, plaatscijfer 7-68.72 punten. 2. Annemarie Verlaan 14 1/2-60.60. 3. Sophia Verlaan 20 1/2-59.32. 4. Herma van der Horst 32 1/2-54.16. 5. Li Ying Wang 36 1/2-53.72. 6. Rudina Pasveer 36-53.48. 7. Ilona Blokpoel 50-49.72 8. Monique Verlaan 55-49.00. 9. Rita Koen 63-45.12. Bibiana Pruyn heeft zich terug getrokken. Junioren A-dames: 1. Karen Zandvoort 7-33.48. 2. Petra Verburgt 9-32.04. 3. Emestien Bakker 14-30.16. Junioren A-heren: 1. Gerard van Hattum 5-33.88. De jury aan het „spoorzoeken" na de verplichte figuren van Dianne de Leeuw. Een tafereel dat een eenzame toeschouwer niet vermag te boeien. Grensrechter Gerrit Griek wordt verzorgd na „de kopstoot". (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Amsterdamse grens rechter Gerrit Griek, die door de tuchtcom- missie van de KNVB is aangeklaagd we gens het geven van een kopstoot aan Ber- tus Quaars van PSV, heeft de KNVB gistermiddag laten weten mondeling ver weer in te dienen tegen de aan hem gerich te beschuldiging. Van het recht van verweer had Griek in eerste instantie schriftelijk gebruik willen maken. Dankzij de reacties van de lezers van deze krant heeft grensrechter Griek thans tenminste één getuige, die bereid is bij het onderzoek ten voordele van de Amsterdammer te pleiten. „Nu ik die ze kerheid heb, wil ik deze kwestie mondeling behandeld zien", aldus Gerrit Griek. JOHANNESBURG Kunstmestfabrikant Louis Luyt heeft aan de organisatoren van de Grand Prix van Zuid-Afrika een bedrag toegezegd van 130.000 pond (ruim 700.000 gulden). Een maand geleden werd de Grote Prijs van de formule-l-kalender geschrapt wegens gebrek aan financiële middelen. Door de gift van miljonair Luyt is het sportevenement gered. De Zuidafrikaanse autosportvereniging (Samrac) zal de Internationale Autosportfederatie (CSI) verzoeken de Grand Prix weer op te nemen. Gaat de CSI hiermee akkoord dan zal de race zoals eerder vastge steld op 6 maart op het Kyalamicircuit bij Johannes-* burg worden gehouden. De manager van de Samrac, Alex Blignaut, zei dat hij al contact had opgenomen met de organisatie van formule-1-constructeurs in Londen en dat hem was toegezegd dat zij graag zouden komen. Verder zei Blignaut: „De race kost 300.000 pond (1,65 miljoen gulden) we konden echter slechts de helft op tafel brengen". Luyt, die een overtuigd nationalist is en onlangs nog trachtte de Engelstalige krant „De Rand Daily Mail" op te kopen, zei: „Het zou rampzalig zijn geweest als deze voor Zuid-Afrika zo belangrijke sportgebeurte nis verloren zou zijn gegaan." HASTINGS Genna Sosonko heeft gisteren in het internatio nale schaaktoernooi van Has tings twee keer remise gespeeld. Zijn afgebroken partij uit de derde ronde tegen de Brit Stean. eindigde na 103 zetten onbeslist. In de vierde ronde kwam de Nederlander tegen Bellin (GBr) ook niet verder dan remise. So sonko staat met 1 1/2 punt op een gedeelde elfde plaats. Aan de leiding gaan met drie punten Bronstein (RVS), Kortsjnoi (RVS) en Uhlmann (OD1). OSLO Bij nieuwjaarsschaats wedstrijden in Oslo heeft Sten Stensen op de 5000 meter een Noors record behaald in een tijd van 7.19,21. Bij de sprinters was j het optreden van de Russen op vallend, Koelikov werd op de 500 meter winnaar in een tijd van 39,34, de 1000 meter werd een zege voor de Zweed Gra- nath in 1.20,82. Sportwereld CAIRO Het tennisteam van Egypte heeft gisteren te Cairo de wedstrijd om de Davisbeker tegen Ierland gewonnen met 41. In dit duel, voor de derde ronde van de Europese zone a, versloeg Abdel Ghani Moham med Michael Hickey met 6—2, 6-2 en 6-3. SARGODHA Het heren hoc keyteam van West-Duitsland heeft gisteren in Sargodha (Pa kistan) tegen een selectieteam van Sargodha gelijkgespeeld met 0—0. Het was de derde wed strijd tijdens een toernee van elf dagen, die de Olympische kam pioen door Pakistan maakt. GRONINGEN Paul van der Sterren heeft gisteren in de zes de ronde van het schaaktoer nooi om het Europees jeugd kampioenschap voor junioren de laatste plaats in de finale- groep verlaten. Van der Sterren won met zwart van de IJslander Olafsson. Almelo Christa Jaarsma laat het mogelijk van de resultaten van het Nederlands kampioenschap, vol gende week in Groningen, afhangen of haar schaats- carrière na dit Olympische seizoen nog een vervolg krijgt. De 23-jarige Almelose, die al jarenlang een belofte is, maar nooit echt helemaal doorbrak, wil dit jaar proberen vaste keus in de kernploeg te worden. Lukt dat niet, dan zal ze daar vermoedelijk de consequentie uit trekken dat ze de top nooit geheel zal halen en zich derhalve beter aan andere dingen kan wijden. Op dit moment heeft Gerard Maarse „een van sympathieke mensen om zich heen". Christa Jaarsma: „als het nu weer niet lukt, dan moet je toch langzamerhand zeggen dat je er misschien nooit komt. Je kunt niet altijd een belofte blijven. Ik weet niet of ik doorga als ik het dit jaar weer niet haal. Ik kan het schaatsen echt wel missen. Er zijn zoveel leuke dingen, waar je nu niet aan toekomt. Ik ga denk ik dan maar korfballen of volleyballen, stilzitten doe ik dan heus niet Want als je dat gaat doen mis je het schaatsen natuurlijk wel". Christa Jaarsma, het oudste lid van de dameskemploeg en met haar 1.61,5 meter tevens het kleinste, kan in ieder geval geen gebrek aan nuchterheid wordën verweten. Ze relativeert opval lend gemakkelijk en gaat er ze ker niet van uit dat ze dit sei zoen eindelijk doordringt tot het selecte groepje toppers. Niet al leen omdat in de equipe van Gerard Maarse enkele sterke schaatstere ontbreken door de rebellie van maanden geleden, maar tevens omdat Christa Jaarsma eerder twijfelt aan ei- kemploeg gen kunnen dan er juist van overtuigd te zijn. De Almelose: „Ik geloof nooit dat ik ooit echt bij de eersten zal horen. Als je nou bedenkt dat Annie Borckink, Sippie Tig- chelaar, Sophie Westenbroek en Sijtje van der Lende niet bij de kerngroep zitten dan vind ik niet dat ik er zo geweldig tussen zit. Enfin, de Nederlandse kam pioenschappen zijn voor alles doorslaggevend en om eerlijk te zijn moet ik zeggen dat ik er niet zoveel van verwacht". „Ik weet namelijk hoe de ande ren rijden. Ik ben er wel bang voor dat in ieder geval Annie Borckink, Haitske Pijlman en Sijtje van der Lende me voor zullen blijyen. Ik heb trouwens de situatie wel eerder meegemaakt dat ik over al buiten viel. Dan heb je het wel even moeilijk. Maar als een ander harder gaat en je weet dat je er alles aan hebt gedaan, dan moet je dat maar accepte ren. Je moet op zulke dagen ook gewoon een beetje geluk hebben en je kimt er verder alleen maar het beste van hopen." Enkele weken geleden nog was Christa Jaarsma echter wel de gelijk de beste Nederlandse bij internationale wedstrijden in Oost-Berlijn. Zelf echter: „Ik was de minst slechte Neder landse. Zo geweldig ging het allemaal niet. Dat kwam ook omdat Ber lijn erg sfeerloos was. De om standigheden staan al gauw te gen. Alles is even grauw. De baan ligt midden in de stad en het vuil van de fabrieken slaat neer op de baan. Nee, die uitsla gen zeggen niet zoveel". Christa Jaarsma beste tijden op de voor dames klassieke af standen achtereenvolgens 45.57, 1.33.6, 2.20.54 en 5.05.0 memo reert vervolgens dat ook de wedstrijden om de zilveren schaats geen graadmeter vorm den voor de onderlinge krachts verhoudingen. Toen, in Gronin gen, waren voor het eerst eigen lijk ook de rebellerende dames present. Christa Jaarsma: „Voor hen stond er toen wat op het spel. Ze moesten en wilden bewijzen dat ze beter waren dan de meis jes die in de kernploeg zaten. Wij waren lang niet zo gemoti veerd. We hadden de hele dag al in Groningen rond gehangen en we moesten steeds achter het normale programma aanschaat- sen, dat was helemaal niet pret tig". Sympathiek Voor Christa Jaarsma staat echter wel vast dat de huidige groep die onder Gerard Maarse de voorbereidingen treft voor een al dan niet geslaagd seizoen louter dames telt die sympa thiek overkomen. Christa Jaarsma gelooft niet zo erg in eigen kunnen Toch probeert zij het nog een jaartje. Jaarsma: „Het is in zo'n ploeg echt niet altijd gemakkelijk. Ten slotte ben je altijd van huis, slaap je steeds weer in een an der bed. Iemand die dat niet gewend is, kan dat misschien moeilijk vallen. Je hebt boven dien allemaal zenuwen voor een wedstrijd, al ben je individueel bezig. De huidige ploeg is een echte groep. Straks bij de natio nale kampioenschappen pro beer je misschien je beste vrien din er af te rijden, maar de stemming is erg goed". Christa Jaarsma gelooft dan ook niet dat de oorzaken voor de minder goede verstandhou ding tussen Nederlands beste schaatsenrijdsters en coach Ge rard Maarse alleen bij de trai ner gezocht moeten worden. Zij daarover: „Het is natuurlijk lo gisch dat we er zo nu en dan grapjes over maken, dat zullen die andere meisjes ook wel over ons doen. Maar de onderlinge verhouding tussen de dames van de kerngroep en zij die er buiten zijn gesloten is echt met slecht Ik kan, om een voorbeeld te geven, best opschieten met Sijtje van der Lende. Straks zal de sfeer misschien wat meer gespannen zijn, maar dat komt dan ook omdat je dan meer met jezelf bezig bent Ik geloof niet dat de schuld voor de situatie van nu bij Maarse ligt. Hij heeft echt wel verstand van schaatsen het is zeker geen boeman, ik kan tenminste niets op hem aanmerken. Misschien waren de dames wel een beetje op hem uitgekeken. Een trainer moet trouwens ook niet te lang aanblijven. Ik geloof dat Gerard Maarse na de Olympische Spe len ook wil stoppen. Trouwens, dat Atje in de ploeg zo de toon aangaf, daar hebben de anderen zeker ook onder geleden". Het wegvallen van Atje Keulen- Deelstra uit de nationale en te vens internationale top heeft er tevens wel toe geleid dat Oranje geen kandidate van internatio nale allure meer kan aanwijzen. WILLEM PFEIFFER Den Haag In het afgelopen jaar is er op de Nederlandse koersbanen aanzienlijk meer geld omgezet dan in 1974. Er werd in 1975 voor veertien miljoen meer gespeeld waardoor een totale inleg van meer dan 94 miljoen werd be reikt, een stijgingspercentage van meer dan 17 procent. Het aantal koersen in dit recordjaar voor de paardentotalisator steeg ook en wel met 6 1/2 procent. Zo werden er vorig jaar 2675 langebaan- draverijen gehouden tegen 2517 in 1974. Hier bedroeg de omzet ruim 85 miljoen gulden. Het aantal rennen steeg met twintig tot 221, met een omzet van 7 1/2 miljoen gulden. Op het in het afgelopen voorjaar ingestelde super trio werd een bedrag ingezet van 1,4 miljoen gulden. Vandaag geen voetbal DEN HAAG - De KNVB heeft in verband met de weersge steldheid en de toestand van de velden alle voor zaterdag vast gestelde wedstrijden afgelast. Dit geldt tevens voor de wed strijden uit de betaalde-jeugd- competitie en de afdelingen van Ho KWR DEN HAAG De Vereniging van Oefenmeestere in Nederland (WON) gaat niet akkoord met het rapport van de raad voor het betaalde voetbal, dat dinsdag 6 januari door een deputatie van de raad zal worden aangeboden aan de minister van CRM. De WON vindt dat zij te weinig gekend is in de uiteindelijke samenstelling van het rapport De WON is bovendien niet in kennis gesteld van de gegevems, waarop het rapport zou berusten, en vindt dat de veronderstellingen, waarop het rap port berust, geen voldoende zekerheden bieden om tot een waarheidsgetrouw rapport te komen. Ten slotte vindt de WON dat er teveel is afgeweken van het door de voltallige raad goedgekeurde werkschema, waarin onder andere besloten is te komen tot een beleidsontwerp voor 1976 en later. i

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15