Drie doden bij linkse betogingen in Portugal Geld tot verbetering Indiase rampmijn weg door corruptie £eidóeSowa/tit WINKELSLUITING ZATERDAGMIDDAG ONVERANTWOORD H. v.d. Meijden daagt weekblad voor de rechter Meer werklozen in sociale werkplaatsen Washington ontkent opleiding huurlingen voor Angola Staatssecretaris Hazekamp: Wiskundige mag Rusland verlaten Drie doden bij aanslag in Ulster VRIJDAG 2 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA V NEW DELHI (AP) De secretaris-generaal van de Indiase mijnwerkersbond, Kalyan Roy, heeft in New Delhi verklaard dat een gedeelte van de 300.000 dollar, die was uitgetrokken voor verbete ringen aan de rampmijn in Chasnala, is terecht gekomen bij corrupte functionarissen en onderne mers. In een artikel in het dagblad „De Patriot" schrijft Roy dat „noch deze ramp, noch de aanzienlijke toename van mijnongelukken met dodelijke afloop in het afgelopen jaar een verrassing kan zijn voor iedereen, die bij het mijnwezen is betrokken". Roy zegt dat in 1973 de regering ongeveer 300.000 doÜar had vrijgemaakt voor verbeteringen aan de mijn in Chasnala. „Het is hoogst twijfelachtig of deze grote investe ring inderdaad is gebruikt om de mijn te ontwik kelen en moderniseren. Veel van het geld is in de zakken van functionarissen en ondernemers terecht gekomen". De regering heeft toegegeven dat de cijfers, die Roy bekend maakte, juist zijn. Volgens deze statis tieken kwamen in 1973 bij mijnongelukken 183 mensen om het leven, in 1974 211 en in 1975 zonder inbegrip van het aantal slachtoffers van de mijnramp in Chasnala was het totaal 261. Roy waarschuwde dat er meer ongelukken zouden gebeuren als er geen maatregelen werden geno men om de veiligheidswetten en de voorschriften van de mijnbouwwet ten uitvoer te brengen. Treinramp. Een treinongeluk in Ierland kostte woensdag aan vijf mensen het leven. Zeker 30 personen werden zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde doordat de sneltrein van Rossclare naar Dublin bij het passeren van een viaduct ontspoorde. Het viaduct was kort tevoren ontzet door een vrachtwagen die onder het viaduct was vastgelopen. LISSABON (AFP) - Terwiil radio en televisie in Portugal de boodschap van president Da Costa Gomes uitzonden waarin hij de Portugezen opriep tot vrede, broederschap en tolerantie, open de de paramilitaire republikeinse garde in Oporto het vuur om betogers te ver spreiden. Er vielen drie doden, onder wie een Westduitser, en vier gewonden, van wie een er ernstig aan toe is. Het was voor het eerst na de rebellie van de parachutisten van Tancos op 25 november, dat manifestaties van zekere omvang door links en uiterst-links waren georganiseerd. Het thema was „de bevrijding van de gevangen anti-fascistische militairen" en „de strijd tegen het fascisme". Twintigduizend mensen voor het fort van Custoias in Oporto en een paar duizend voor de Caxias-ge- vangenis in Lissabon hadden een offensief geo pend met als thema de politieke gevangenen. Volgens waarnemers had de communistische par tij zich met de manifestaties verbonden door middel van de wijkcommissies in het noorden en door die van de boeren van de Alemtejo die trachtten in de Caxias-gevangenis cadeautjes te overhandigen voor de gedetineerden van de 25ste november. In Custoias opende de republikeinse nationale garde het vuur op de menigte vanwaar volgens het opperbevel van het noordelijke militaire ge bied revolverschoten waren gelost. Het was voor het eerst dat deze ordetroepen op een dergelijke wijze tussenbeide kwamen. Raad van Kerken beschermt illegalen AMERSFOORT (ANP) - De Raad van Kerken in Nederland heeft aan alle 180 Marokkaanse werknemers die asiel hebben gezocht in kerken in Amster dam, Den Haag en Utrecht een verklaring gegeven, waarin staat dat zij onder bescherming van deze raad staan, zo lang hun verblijf in ons land nog niet definitief is geregeld. De persoonlijke verklaring is gete kend door de voorzitter van de Raad van Kerken, prof. dr H. Berkhof en de secretaris prof. dr H. Fiolet In de brief wordt bij aanhou ding van de houder van de brief verzocht contact op te nemen met een van de ondergeteken den. De raad staat over de defi nitieve regeling van het verblijf in Nederland in contact met het ministerie van justitie, aldus de brief. Er wordt aan toegevoegd dat de vreemdelingendiensten van Amsterdam, Den Haag en Utrecht zijn ingelicht. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Staatssecretaris Th. Hazekamp van Economische Zaken vindt winelsluiting op zaterdag middag onverantwoord. Invoering ervan zou beteke nen, dat een bedrijfstak die het toch al zo moeilijk heeft gekregen door de instelling van het minimum jeugdloon, het no| zwaarder zou krijgen te verduren. Op de zaterdagmiddag wordt door de meeste bran ches nog steeds een aanzienlijke omzet behaald. Een en ander deelt de staatsse cretaris aan de Tweede Kamer mede naar aanleiding van het verschijnen binnenkort van een nieuwe winkelsuitingswet. Volgens de staatssecretaris zou sluiting op zaterdagmiddag ook onvermijdelijk leiden tot ontslag van werknemers, in het bijzon der van part-timers. Beperking van het aantal open stellingsuren op zaterdag zal ook leiden tot overmatige druk te, met name laat op de zater dagmorgen, in de winkelcentra en hun directe omgeving. Enor me parkeerproblemen zullen het gevolg zijn. Volgens de staatsse cretaris zal de detailhandel deze drukte niet kunnen verwerken. Teneinde concurrentieverval sing te voorkomen, zou het ook nodig zijn de markten op zater dagmiddag te verbieden. Winkelen is bovendien niet al leen kopen, maar ook een soort vrijetijdsbesteding. Dat is ook van belang voor de horeca en de culturele bedrijvigheid in de binnenstad. Ten aanzien van de koopavond merkt de staatssecretaris op, dat deze in een behoefte van de consument voorziet. In de nieu we regeling wordt de mogelijk heid om één avond per week de winkel tot 21.00 uur geopend te houden, beperkt tot de vrijdag avond. Gemeentebesturen blij ven de mogelijkheid houden, voor de gehele gemeente of een deel ervan in plaats van de vrij dag- de donderdagavond als koopavond aan te wijzen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De journalist en tv-presentator Henk van der Meijden heeft het weekblad Nieuwe Re vu op 13 januari voor de Amsterdamse rechtbank gedaagd. Hij eist een schadevergoeding voor het publiceren van de tekst „Wilt u Henk van der Meijden aan uw hart drukken of vindt u hem een drol te groot om door te trekken" en het afbeelden van een geschilderd portret. De heer Van der Meijden meent, dat hij door de tekst die in enkele landelijke bladen in advertenties verscheen, ernstig in zijn eer en goede naam is aangetast. Hij vindt dat hij door het weekblad in het openbaar is beledigd en eist hiervoor een schadevergoeding van één gulden. Voor de publicatie van zijn portret eist de heer Van der Meijden een schadevergoeding van tienduizend gulden. Vliegramp in Arabische woestijn DAHRAN (Reuter) Een Liba nees passagiersvliegtuig is op nieuwjaarsdag in de woestijn van Saoedi-Arabië neergestort. Alle 82 inzittenden vonden daar bij de dood. Het nieuwe jaar was pas twee uur oud toen de 67 passagiers en 15 bemanningsleden in Bei roet in een Boeing 720b van de Libanese luchtvaartmaatschap pij M.E.A.) middele east airli nes) stapten. Het toestel zou een vlucht maken naar Dubai. Men verloor het contact met het vliegtuig toen het zich boven Saoedi-arabië bevond. In Koe weit had men de boeing tot 3 uur (onze tijd) kunnen volgen, waarna het plotseling van het raderscherm verdween. Later bleek dat het vliegtuig was verongelukt in woestijnge bied, nabij de grens met Koe weit. Toen reddingsploegen daar arriveerden bleken er geen overlevenden te zijn. Koningin van de weg. In het Jaar van de vrouw werd woensdag „op de valreep" nog een vrouw bewierookt, die een als nog altijd gezien mannelijkbe- roep uitoefent. Geri-Ann Atherton uit Callfornlë werd uitgeroepen als „vrachtwagen-koningin van de weg 1976. „Het „Open Road Magazine" (blad voor beroepschauffeurs in Amerika) hield voor de tweede keer deze verkiezing: de keus viel op Geri Ann, die samen met haar man langs 's Heren wegen dendert Vlaardingen weert vrachtverkeer (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Het ge meentebestuur van Vlaardin gen is van plan om als eerste gemeente in ons land 's nachts het zware vrachtver keer uit de stad te weren. Tussen elf uur 's avonds en ze ven uur 's morgens zouden geen vrachtwagens meer in de stad mogen rijden, met uitzondering van de huidige route voor ge vaarlijke stoffen, die buiten de bebouwde kom is gelegen. De Vlaardingse gemeenteraad neemt woensdagavond een be slissing over het voorstel van het college van b. en w. Moskou (AFP) De Russische wiskundige Leonid Plyoesj, een bekende dissident die al ruim twee jaar wordt vastgehouden in een psychiatrische inrichting te Dnjepropetrovsk, heeft uit reispapieren gekregen van de Sovjet-autoriteiten. Dit heeft zijn vrouw Tatjana telefonisch uit Kiev meegedeeld aan weste lijke correspondenten in Mos kou. VLIEGTUIG BRANDEND GELAND ISTANBOEL, (AP) - Een DC- 10 van de nationale Saoedi-Ara bische luchtvaartmaatschappij is boven de luchthaven van Is- tanboel in brandgeraakt en ver volgens veilig geland. Het toe stel vervoerde 346 passagiers. Volgens luchthavenautoriteiten hebben twee passagiers lichte verwondingen opgelopen. De brand kon kort na de landing worden geblust. Het toestel zou aanvankelijk naar Ankara vlie gen maar werd naar Istanboel verwezen wegens dichte mist. Voorzichtig begin NA EEN KLEINE VEERTIEN DAGEN van bijna algemene rust in het openbare leven is vandaag het gewone doen herbegonnen. Regeringsleiders hebben hun heilwensen weer uitgesproken, wat lang niet altijd hetzelfde is als wensen wat voor de mensen overal ter wereld het beste is. Want behalve een redelijke kans op een menswaardig bestaan vraagt echt geluk meer; niet in de laatste plaats onstoffelijk geluk, waaraan regeringsleiders, bedrijfsleven noch politieke partijen veel kunnen doen. Het was overigens niet in de laatste plaats materiële tegenslag die in heel wat oudejaarsoverzichten 1975 het stempel van debetpost bezorgde. Bij de jaarwisseling zijn voor Nederland en de wereldsec tor waarin de Nederlanders leven, overigens een paar voorspellin gen gedaan dat het dieptepunt voorbij is; erg betrouwbaar zijn zulke aanzetten tot wat meer optimisme niet en het lijkt verreweg het beste ervan uit te gaan dat de doorsnee-burger in 1976 een toontje lager moet gaan zingen. Wat ook voor de doorsnee-werk nemer absoluut gezien niet zo'n ramp is als ons allemaal van diverse kanten wordt aangepraat. HET LIJKT IN ELK GEVAL HET beste om 1976 zeer voorzichtig te beginnen en -uitgezonderd de axioma's dat verbetering van de werkgelegenheid en versterking van de positie van de zwaksten voorop staan met het bepalen van de ruimte voor sociaal-eco nomische politiek te wachten tot het begin van de zomer. Dan staan wellicht betrouwbare gegevens vast omtrent de ontwikkeling in de eerste vier maanden en een eerste voorzichtige prognose over wat in de rest van het jaar te verwachten valt De fouten welke regering en bedrijfsleven in 1974 en 1975 gemaakt hebben, moeten nu echt voorkomen worden. Anders wordt ook voor de kabinetsperiode na dit kabinet-Den Uyl elke dynamische planning de bekende slag-in-de-lucht. PARLEMENTAIRE JOURNALISTEN hebben voor 1975 premier Den Uyl weer uitgeroepen tot de Nederlandse politicus van het jaar; naar onze mening meer bij gebrek aan een betere kandidaat dan vanwege spectaculaire verdiensten van de premier zelf. In een naar aanleiding van zijn bekroning gehouden interview heeft drs. Den Uyl blijvend optimisme in de toekomst van zijn progressief program beleden, mits de voorstanders van die politiek erop bedacht blijven dat „rechts" meer weerstand gaat bieden. Wat Den Uyl in dit verband onder „rechts" verstaat, is niet helemaal duidelijk; wil de premier zeggen dat de conservatieve groepen in de bevolking zich meer gaan roeren, of bedoelt hij aan te geven, dat meer burgers die op zich wel voor een vooruitstrevend beleid voelen, sceptisch worden t.o.v. het bekende links-progressie ve program? Het zou zinvol zijn ook op dit punt voorzichtig te beginnen met pogingen om tijdig voor 1977 te weten wat de eerste man van het linkse blok in Nederland hiermee precies bedoelt Ford rekent op winst bij verkiezingen WASHINGTON (AP) - Presi dent Gerald Ford heeft gezegd dat hij vastbesloten is deel te nemen aan de presidentsverkie zingen van 1976 en dat hij geen moeilijkheden verwacht in zijn pogingen de kandidatuur van de republikeinse partij te ver krijgen en uiteindelijk een ver kiezingsoverwinning te beha len. „GONE WITH THE WIND NORTH-CAROLINA (AP) - Een drive-in bioscoop in het Ameri kaanse Charlotte die de film „Gone with the wind" wilde vertonen heeft de voorstelling op nieuwjaarsdag moeten afge lasten omdat het doek eerder op de dag door zware rukwin den werd meegesleurd. BELFAST (Reuter) een bo maanslag op een vol protestants café in de Noordierse plaats Gil ford heeft op oud jaarsavond aan drie personen het leven ge kost. Tenminste 28 mensen wer den gewond. Een voorbijganger had een ver dacht voorwerp in de gang naar het cafe zien liggen maar kon niet meer op tijd waarschuwen. Eerder op de avond waren vier mensen gewond door een ont ploffing in een katholiek café in het oosten van Belfast. Prof Haardt in Hoge Raad DEN HAAG (ANP) Prof mr W. L. Haardt is benoemd tot raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden. Hij is hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Lei den en tevens raadsheer-plaats vervangers in het Gerechtshof in Den Haag. NVV-JONGERENCONTACT: UTRECHT (ANP) Steeds meer werklozen worden gedwongen geplaatst in sociale werkplaatsen, terwijl ze daar helemaal niet thuishoren. Een gevaarlijke oplossing, vindt Boemerang, het blad van NW-jonge- rencontact, omdat hiermee het werkloosheidprobleem niet wordt opgelost maar eerder versterkt. Want wie eenmaal in een sociale werkplaats terecht is gekomen, heeft nauwelijks nog kans op de vrije arbeidsmarkt, omdat hij ten onrechte, niet voor vol wordt aangezien. Een sociale werkplaats is be stemd voor mensen die „door bij henzelf gelegen factoren" niet in staat zijn hun brood te verdienen op de vrije arbeids markt. De meeste werklozen kunnen echter door externe fac toren (onvoldoende arbeids plaatsen) niet aan de slag ko men, aldus NW-jongerencon- tact. Het aantal „economische" werklozen op sociale werkplaat sen is ongeveer 12 procent, in Zeeland zelfs 27 procent, meldt Boemerang. De schuld voor dit euvel ligt volgens een woordvoerder van het ministerie van Sociale zaken niet bij de arbeidsbureaus maar bij de gemeenten. „Die hebben de neiging om mensen die in het vrije bedrijfsleven niet zijn te plaatsen naar de sociale werk plaats te verwijzen. Washington Woordvoerders van het Witte Huis, de CIA, het minis terie van defensie en van buiten landse zaken hebben het bericht van de Christian Science Monitor tegengesproken waarin wordt ge zegd dat Amerikanen in Fort Ben- ning door de CIA worden opgeleid om te worden ingezet in Angola. Volgens de Christian Science Monitor vech ten in Angola reeds 300 Amerikanen aan de zijde van de FNLA en de Unita tegen de MPLA, de volksbeweging voor de bevrijding van Angola. Nog eens driehonderd Amerika nen, onder wie vijftien Zuidvietnamezen, wachten op toestemming om zich bij hen te voegen. De Amerikanen die al in Angola zijn. zou den afkomstig zijn uit speciale strijdmach teenheden. Zij zouden van de militaire auto riteiten onbeperkt verlof hebben gekregen om in Angola te vechten. Herhaaldelijk is in Amerika melding ge maakt van het werven van recruten. Een paramilitaire anti-communistische groep bannelingen, Alpha YY, beweert in Amerika 10.000 soldaten in dienst te hebben. EXECUTIE ONDANKS AFSTAAN NIER PUNE (Reuter) In Pune, in de Indiase staat Maharasjtra, is woensdag een moordenaar op gehangen, nadat een poging om de executie af te wenden door het afstaan van een nier was mislukt. De advocaat van de 32-jarige Phiroz Paruwala had gesteld, dat transplantatie een terechtstelling onmogelijk had gemaakt. Volgens de wet moet bij een executie in één klap „het totale organische bestaan van het slachtoffer worden vernietigd". Aangezien een nier van de ter dood veroordeelde in een ander was overgeplant, zou aan deze omschrijving niet kunnen wor den voldaan. De gouverneur van de staat Maharasjtra wei gerde echter de executie tegen te houden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9