Vrede mogelijknoodzakelijk en een plicht Ondanks teruggang geen slecht jaar Meeste vrijwillig verzekerden gaan 105 betalen POLITIE IN TURUN GRUPT ONTVOERDERS DRASTISCHE INGREEP IN PORTUGESE ECONOMIE Vatikaans document tegen sexuele vrijheden NIEUWJAARSBOODSCHAPPEN IN DE WERELD 99 Haven Rotterdam: Premier Wilson zette vrienden in IJntjesregen Simca 1307 - 1308 auto van het jaar Van onze correspondenten VATIKAANSTAD Paus Paulus heeft na de vredesoproep aan de regerings hoofden, politici, internationale instellin gen en alle wereldburgers waarover onze krant woensdag j.I. al berichtte op nieuwjaarsmorgen, bij gelegenheid van de Werelddag voor de Vrede, zijn predica te tijdens de H. Mis in de St. Pieter eveneens gewijd aan de strijd voor een snellere vooruitgang naar vrede in 1976. „Vrede is mogelijk, vrede is noodzakelijk, vrede is een plicht", zo riep de paus uit. Hij wees erop dat steeds meer mensen ervan overtuigd raken dat er niets blij vends kan worden opgebouwd voor het welzijn van de mensen, tenzij zij leven in harmonie, in respect voor elkanders rech ten en zij zich inspannen voor vriendschap pelijke en constructieve gesprekken. Maar de paus wees uitdrukkelijk eenzijdige ont wapening af. Maar de werkelijke wapenen voor de vrede, zo besloot hij, zijn goedheid en liefde. Voorts een greep uit de thema's die rege ringsleiders en staatsthoofden in hun nieuwjaarsboodschappen aanroerden SLAVERNIJ Premier Vorster van Zuid- Afrika heeft gewaarschuwd dat alleen een grotere bemoeienis van het westen in en met Angola zuidelijk Afrika kan redden van een slavernij door de Russen, die veel erger zal zijn dan de gesel van het kolonia lisme in het verleden. VIJF JAREN Met twee gedichten van Mao Tse-toeng worden de Chinezen opge roepen om de doelen van het vijfjarenplan dat met ingang van 1976 zal worden uitge voerd, te bereiken en zelfs te overtreffen. WINNEN President Ford heeft voor speld dat hij het dit komende najaar als kandidaat van de republikeinse partij op zal nemen tegen senator Hubert Humph rey, voormalig vice-president onder John son en kandidaat tijdens de verkiezingen in 1968. „Ik zal dit gevecht winnen", aldus Ford. Hij verklaarde de populaire Ronald Reagan als kandidaat voor de republikein se partij deze zomer te zullen verslaan. BIJDRAGE De Sovjet-Russische rege ring heeft partijleider Brezjnev in haar nieuwjaarsboodschap geprezen om zijn „onmetelijke bijdrage aan de opbouw van het communisme, de strijd voor vrede en veiligheid en de zaak van de vrijheid en het welzijn der volkeren". TERREUR Kanselier Kreisky van Oos tenrijk stelde de terreur centraal in zijn nieuwjaarsboodschap. Die terreur is op twee manieren te bestrijden: doden met nog meer doden vergelden en de pragmati sche methode: d.w.z. van geval tot geval beslissen. De tweede methode zou de ter reur misschien niet verminderen, maar in elk geval geen nieuwe en onlesbare haat oproepen. Hij acht het vooral belangrijk de problemen die aan de terreur ten grond slag liggen, op te lossen. NIET ZORGELOOS President Da Costa Gomes heeft het Portugese volk „geen zorgeloos nieuwjaar" kunnen aankondigen, omdat „de wegen van de vrede, van de vrijheid en van de onafhankelijkheid vol klippen en opofferingen zijn". Toch zag hij reden voor hoop omdat de totstandkoming van democratische instrumenten, represen tatief voor de wil van het volk, nu te verwachten zijn. Surinaamse premier: begin op tijd PARAMARIBO (ANP) - Alle Surinaamse parlemen tariërs hebben van rege ringsleider Arron in Para maribo op bijzondere wijze de stille wenk gekregen, de parlementsvergaderingen voortaan zoveel mogelijk op tijd te beginnen. In hun oudejaarspakket, dat zij van de regering ont vingen, vonden de volks vertegenwoordigers deze week een klok, waarvan de wijzerplaat gevormd wordt door een afbeelding van de republiek Suriname. Van Huiten naai Bulgarije, Iran, Turkije DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Van Huiten van verkeer en waterstaat is vandaag ver trokken voor een bezoek van ongeveer een week aan Bulga rije, Iran en Turkije. Aanleiding tot de reis zijn de moeilijkhe den, die vrachtwagenchauffeurs op weg naar het Midden-Oosten vaak ondervinden in deze lan den en aan de grenzen. Dn. van Huiten zal in Bulgarije, Iran en Turkije niet alleen ministers van verkeer en vervoer ontmoe ten, hij gaat ook spreken met grens ambtenaren, vertegen woordigers van vervoerbedrij ven en chauffeurs. Ook laatste gijzelaar uit ziekenhuis UTRECHT (ANP) - Op oude jaarsdag is de laatste reiziger van de begin december bij Bei- Ien gekaapte trein uit het zie kenhuis ontslagen. Het is de heer Oosting (48) uit Beilen die op 14 december, de dag van de ontknoping van het gijzelings drama, met 22 lotgevallen uit de trein werd bevrijd. De medische dienst van de NS zal ook op langere termijn het wel en wee van de ex-gijzelaars in de gaten houden. Overigens heeft tot nu toe niemand zich gemeld om gebruik te maken van de begeleidingsmogelijkhe den die NS te bieden heeft, al dus een NS-woordvoerder. „Wij blijven contact houden met de ex-gijzelaars. We hebben twee weken geleden nog een brief de deur uitgedaan waarin de men sen gewezen wordt op de diver se opvangmogelijkheden". Veel daklozen na aardbeving in Griekenland ATHENE (UPI) Het noord westen van Griekenland is woensdagochtend getroffen door een krachtige aardbeving, die veel schade aanrichtte. Er kwam een kind om het leven, terwijl er voorts twee gewonden vielen. De beving die enkele seconden aanhield, had een kracht van 5,75 op de schaal van richter. Het Epicentrum lag op 170 ten noordwesten van Athene in het gebied van Agrinion, een stad van ongeveer 20.000 inwoners. Het zwaarst getroffen waren de dorpen Ano, Kato, Makrinou en Mataranga. Deze plaatsen heb ben zware schade opgelopen. Er zijn duizenden daklozen. Het aantal slachtoffers is gering, omdat op het moment van de schokken de mensen opweg wa ren naar hun werk of bood schappen deden voor de feest- ROTTERDAM (ANP) De goederenomslag in de Rotterdamse haven bedroeg het afgelopen jaar ongeveer 279 miljoen ton. Dit is 13 miljoen ton minder dan vorig jaar, een teruggang met 4,5 procent. Dit jaar werden 32.500 schepen in de haven ontvangen. In 1974 waren het er 33.296. Dat is een geringe teruggang van 2,4 procent. Het netto registertonnage steeg echter van 172 mil joen tot 173,2 miljoen ton. Ondanks de minder gunstige cijfers is de wethou der van de haven, de heer H. van der Pols, van mening, dat Rotterdam het er niet slecht heeft afgebracht Tijdens de oudejaarsbijeenkomst van de havenvereniging Rotterdam op het stadhuis zei hij, dat de Maasstad er in vergelijking met andere havensteden relatief goed is afgekomen. "Elders worden de teruglooppercentages in vele gevallen met twee cijfers geschreven". De sector stukgoederen en het vervoer per laad bak baren Rotterdam de meeste zorgen. In deze arbeidsintensieve branche constateert de heer Van der Pols een teruggang van 13 procent. De over slag van stukgoederen liep terug van 31,3 miljoen ton in 1974 tot 27,2 miljoen ton dit jaar. De stuwadoorsbedrijven zijn hierdoor voor grote pro blemen komen te staan. De gemiddelde leegloop onder het personeel bedraagt 25 procent. De overslag van erts verminderde met 2 procent van 38,7 tot 37,9 miljoen ton, die van kolen met 6 procent van 8,2 tot 7,7 miljoen ton. De aan- en afvoer van ruwe olie bedroeg 134 miljoen ton, hetzelfde als vorig jaar. De overslag van oliepro ducten liep echter terug van 39,7 tot 34,7 miljoen ton. Dat is 14 procent minder. Niet in alle sectoren is het dit jaar slecht geweest. De graanoverslag was groter dan in 1974, dat een topjaar werd genoemd. De overslag steeg met 6 procent van 15,7 tot 16,6 miljoen ton. In het afgelopen jaar is het aantal werkers in de haven gedaald met 800 tot ongeveer 14.500. Het aantal mensen zonder werk in geheel Rotterdam steeg van 7.764 tot 12.917. Weer thuis Dokter Sheila Cassidy. die deze week werd vrijgelaten na 59 dagen gevangenschap en marteling in Chili, komt in haar huis in het Britse Bigbury-on-Sea weer tot rust. Met haar neefje Peter kokkerelde ze wat ter ere van de jaarwisseling. UTRECHT (ANP) De zieken fondsen in een groot deel van het land gaan in 1976 aan de bij hen aangesloten vrijwillig verzekerden dezelfde premie vragen: 105 per maand. Bij de betrokken ziekenfondsen is ruim 80 procent van de verze kerden ingeschreven. De fondsen proberen al langer om door een onderlinge verre kening van de kosten tot een uniforme premie te komen. Aan het „vereveningsblok" ontbre ken nu nog voornamelijk zie kenfondsen in de provincie Gel derland en in het noorden van het land, maar het ziet ernaar uit dat deze fondsen per 1 ja nuari 1977 ook mee gaan doen. Dan zullen in het hele land ver zekerden in gebieden waar de kosten onder het gemiddelde liggen via hun premie een stuk je solidariteit opbrengen ten gunste van de verzekerden in de „duurdere gebieden". Enkele deelnemende fondsen zullen in 1976 nog een van de 105 naar boven of naar bene den afwijkende premie in reke ning moeten brengen om de sprong naar de uniforme pre mie niet te groot te maken. Voor een aantal minder draag krachtige groepen vrijwillig ver zekerden gelden landelijke re ductieregelingen, die het zieken fonds voor hen wat minder kostbaar maken. Het gaat hier bij om gezinnen met een inko men tot 16.500, die per maand „maar" 48,15 behoeven te be talen. Deze gereduceerde pre mie geldt ook voor kinderen van 16 tot 27 jaar die studeren, inva lide zijn. het huishouden verzor gen. Verder bestaan er reductie- regelingen voor vrijwillig verze kerde gehuwde bejaarden met een inkomen tot 21.630 en voor niet-bejaarde gehuwden met een inkomen tot 19.300.-. (Van onze correspondent Frans Wijnands) TURIJN Carla Ovazza (53), schoonmoeder van de dochter van de hoogste Fiat-baas Agnelli, is in de oudejaarsnacht door haar ontvoerders vrijgelaten. 35 Dagen heeft mevrouw Ovazza in een nog niet bekende schuilplaats gevangen gezeten. De politie in Turijn heeft inmiddels 11 personen aangehouden als medeplichti gen aan deze zoveelste ontvoering. Carla Ovazza wordt bij haar thuiskomst omhelsd door haar echtgenoot. Rechts Giorgio, een van haar beide zoons. Voor de vrijlating van mevrouw Ovazza zouden enkele honder den miljoenen lires zijn betaald (in Nederlands geld een bedrag tussen de een en twee miljoen gulden) na een aanvankelijke eis van 5 miljard lire (20 miljoen gulden). Mevrouw Ovazza werd oude jaarsnacht vrijgelaten in een buitenwijk van Turijn. Haar ontvoerders hadden de lichame lijk en geestelijk in prima staat zijnde vrouw in een deken ge huld tegen de kou en de indrin gende mist. Op Nieuwjaarsdag is de Turijn- se politie bijzonder slagvaardig in actie gekomen, kennelijk reeds langer op de hoogte zijnde van de identiteit van enkele ont voerders. Het blijkt, dat kort na de ont voering vrijwel alle publieke te lefooncellen in Turijn in de ga ten zijn gehouden en zelfs gefo tografeerd. Op die manier kon worden nagegaan, wie op een bepaald moment de anonieme boodschappen in een van die cellen had achtergelaten, waarin de ontvoerders nadere eisen stelden. Een van de gearresteerden, ver moedelijk ook de leider van de ze bende, zou al eens eerder geprobeerd hebben een lid van de Agnelli-familie te ontvoeren. Gezien de snelle reactie van de politie staat het vrijwel vast, dat ook het losgeld achterhaald zal kunnen worden. Bankbeheerder overvallen: buit 12.000 ROOSENDAAL (ANP) - Twee gewapende mannen hebben woensdagochtend de beheerder van de Rabobank in Nispen (ge meente Roosendaal en Nispen) onder bedreiging van een pis tool overvallen. Zij bonden de vrouw van de beheerder op bed vast, en dwongen zij de man in zijn eigen auto naar de bank een eind verderop te rijden. De beheerder moest onder be dreiging van het vuurwapen de deur van de bank openen en vervolgens de kluisdeur, waarna de mannen 12.000 uit de kluis haalden. Met de auto ging het toen weer naar het huis van de beheerder, die daar werd vast gebonden. Pas na een goed uur kon de bankbeheerder zijn han den losmaken en de politie waarschuwen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - De Engelse half jaarlijkse lintjesregen is weer voorbij. Premier Wilson heeft opnieuw veel vrienden met een onderscheiding bedacht, maar hij kon niet iedereen tevreden stellen. Zij die met nieuwjaar niet op de Honours List" ston den, moeten nog maar wat ge duld oefenen. Misschien komen zij in juni aan de beurt. Dan is de koningin jarig en volgt de tweede jaarlijkse stortvloed van decoraties. Na de onderscheidingen door het Hof zelf volgt op de Ho nours List" de lange bijdrage van de premier, op wiens advies de koningin kwistig beloningen uitdeelt, zoals de Orde van het Bad, een hoge Britse ridderor de, daterend van 1725 en zo genoemd omdat de oorspronke lijke „Ridders van het Bad" in 1399 een ceremonieel bad moes ten nemen voor ze geridderd werden door koning Henry TV, die toen pas gekroond was. Ver der is er de Orde van St. Mi- chaël en St. Joris, gesticht in 1818, de Orde van de Eregezel- len, gesticht in 1917, en de Orde van het Britse Imperium, die eveneens in 1917 in het leven geroepen werd om een groot getal mannen en vrouwen een ereteken te kunnen geven voor ■Vandaag de dag gaat de Orde van het Britse Imperium (MBE) zowel naar politici als popzan gers (in de jaren zestig kregen de Beatles deze decoratie van premier Wilson), auteurs en atle ten. voetballers en financiers, boksers (Henry Cooper), ballet dansers en danseressen. Het is een passe-partout voor honder den en mannen en vrouwen, die bij de premier aanbevolen wor den door alle denkbare organi saties of privé-personen. De Britse premier krijgt ieder jaar duizenden brieven van mensen, die wensen dat aan een bepaald iemand een onderschei ding toegekend wordt. Vaak vragen zij haar voor zichzelf en wordt hun verzoek gesteund door een of ander Lagerhuislid. Uiteindelijk beslist de premier welke namen voorgedragen worden aan de koningin en wel ke niet. Hij. denkt eerst aan zijn eigen vriendjes. Zo heeft Wilson ervoor gezorgd, dat zijn politie ke privé-secretaresse Marcia Williams nu Lady Falkender ge noemd moet worden. Dat was wellicht de meest onverwachte verheffing sinds koning George IV een van zijn koetsiers ridder de, omdat die man hem versla gen had in een wedren. Sir Alfred Kagan werd gerid derd omdat hij Wilsons regen jassen maakt en de premier ge regeld dure cadeaus geeft. Lord Brayley dankt zijn adeldom aan het feit, dat hij Wilson na diens verkiezingsnederlaag in 1970 een tijdlang onderdak heeft ver schaft. In de kunstenaarswereld werd gisteren de 52-jarige filmacteur sn -regisseur Richard Attenbo- rough benoemd tot ridder in de orde van het Britse imperium MBE). De 42-jarige operzange- res Janet Baker wordt „dame" in dezelfde orde. De 56-jarige romanschrijfster Iris Murdoch is commandeur geworden van het Britse Imperium (CBE). De bergbeklimmer Chris Boning- fon, die in september de succes volle beklimming van de Mount Everest langs de uidwestzijde leidde, ontving dezelfde onder scheiding. LISSABON (ANP) De Portugese regering heeft drastische maatregelen aangekondigd om het land door zijn economische crisis heen te loodsen. Naar gisteren in Lissabon werd bekendgemaakt zal op de militaire uitgaven worden besnoeid, zullen de over heidsinvesteringen worden verhoogd en zal het tekort op de begroting voor dit jaar 34,8 miljard escudo (ruim 2,4 miljard gulden) bediragen, meer dan in bijna vijftig jaar is voorgekomen. De regering heeft de bevolking gevraagd een aanzienlijke stijging van de prijzen van be langrijke goederen en diensten te accepteren als een onvermijdelijke bijdrage aan het herstel van de uiterst zwakke economie van Portugal. Een van de voornaamste taken die de regering zich heeft gesteld is de vermin dering van de werkloosheid. Het aantal werklozen in Portugal bedraagt naar schat ting 400.000 of ongeveer vijftien procent van de werkende bevolking. De vorige pro-communistische regering, al dus een verklaring van het huidige bewind, heeft het tekort op de begroting voor 1975 laten oplopen tot 32.4 miljard escudo (meer dan 2,26 miljard gulden), hoewel het was geraamd op maar 15,75 miljard escudo (ca. 1.1 miljard gulden). De uitgaven voor defen sie en veiligheid zullen dit jaar maar twee miljard Escudo (ca. 140 miljoen gulden) bedragen, wat maar liefst 78 procent minder is dan er in 1975 voor werd uitgegeven en 40 procent minder dan in 1974. VATIKAANSTAD (CIC) - Het vatikaan wil de teugels op het gebied van de sexuele moraal stevig aantrekken. Dit blijkt uit de inhoud van het eerste Vatikaanse document van dit jaar. Ofschoon het document nog niet is gepubliceerd, is van de inhoud al een en ander uit gelekt. In het Vatikaan rekent men op een reactie, welke ver geleken zou kunnen worden met die op de encycliek Jluma- nae Vitae' van 29 juli 1968, waarin paus Paulus onder meer de pil als voorbehoedsmiddel verbood. Het document, waarvan de du- blicatie tussen 8 en 15 januari wordt verwacht, is tot stand ge komen op initiatief van de con gregatie voor de geloofsleer, het voormalige H. Officie. De paus, die geen opdracht ertoe had ge geven, heeft het document wel zijn goedkeuring gegeven. De congregatie voor de geloofs leer, die onder leiding staat van de Joegoslavische kardinaal Se- per (70), richt zich voornamelijk tegen overigens niet genoemde moraaltheologen, die te gemak kelijk over de sexuele beleving en verkenning denken. Voor naamste themata van het docu ment zijn het vrijen, de mastur batie, het voorechtelijk ge slachtsverkeer, homosexualiteit enz. Het geeft minder aandacht aan de huwelijksmoraal, of schoon de gehuwden worden aangespoord tot .kuisheid' offer bereidheid en versterving der zinnen'. De congregatie voor de geloofs leer blijft met haar document overigens wel in de nieuwe stijl, die paus Paulus in zijn hervor ming van 1965 heeft ingevoerd. Zij veroordeelt minder dan dat zij door onderrichting de ortho doxe geloofsleer wil veilig stel len. [ADVERTENTIE'1 •n METZLËR- biik ieders oogmerk! VOORSCHOTEN (ANP) De nieuwe Simcaserie 1307 - 1307 (onderdeel van het Chryslerconcem) heeft beslag weten te leggen op de titel „auto van het jaar 1976". Opnieüw dus een Franse auto, na dat vorig jaar de Ci troen CX met deze eer was gaan strij ken. De bekendma king werd woensdag gedaan op een bij eenkomst in Voor schoten. De Simca 1307 - 1308 behaalde 185 punten (26,3 procent van het totaal). Op de tweede plaats kwam de 316 - 318 - 320-serie van BMW (136 pnt), ge volgd door de Re nault 30 TS (102 pnt). de Peugeot 604 (70 pnt) en de Levland Princess (49 pnt). In totaal hebben der tien nieuwe perso nenauto's een gooi gedaan naar de be geerde titel, op initia tief van het viertien- daagse autobal .Au tovisie", die door een internationale jury van 47 autojournalis ten jaarlijks wordt toegekend. De voer tuigen worden beoor deeld op uiterlijke vormgeving, techni sche conceptie, veilig heid en „value for money". De Simca behaalde zijn pnten vooral op de overwe ging, dat het „de" nieuwe middenklas ser uit het gezelschap is. In Frankrijk werd de 1308 GT uitgeroe pen tot de veilig heidsauto van het jaar.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7