ABC blijft KNWU op fouten attenderen Silvesterloop eindigde in record van Victor Mora Amateurwielrenners Belangen Contact bewees bestaansrecht Amerikaan voor Argus Glasgow Rangers behield titelkans VAN DER STERREN ENIGE VERLIEZER VAN ZANDVLIET BELEID SECTIEBESTUUR VRIJDAG 2 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 LEIDEN De basis voor het huidige Amateurwielrenners Belangen Con tact (ABC) werd al in 1971 gelegd. Enige lastige overschrijvingszaken (onder anderen met de gebroeders Vlot) noopten diverse belangrijke amateursponsors te komen tot een Bond van Amateursponsors, waarin diverse zaken werden gereglemen teerd. In die reglementen werd toen onder meer vastgelegd dat een ama teurwielrenner die naar een andere sponsor wilde overstappen het erop volgende jaar in een witte trui dien de te rijden. Op het sportcentrum Papendal was, in de tijd dat deze zaak snelde, een amateurselectie van zo'n vijfendertig renners bijeen. Spontaan besloten de zen zich eveneens in een organisatie te verenigen. Onder hen twee be stuursleden van nu Nanne Bakker en John Comelisse, maar ook Fedor den Hartog en Arie Hassink maakten toen deel uit van deze groep. Langza merhand veranderde deze groep ver zamelde amateurs in een professio neel werkend geheel, dat in januari 1974 officieel (en Koninklijk) werd goedgekeurd onder de naam Ama teurwielrenners Belangen Contact. Het ABC telt nu tweehonderd van de 1500 amateurrenners met licentie in haar gelederen. En timmert, zij het onopvallend, nog altijd door aan de weg die moet leiden naar een „mens waardig amateurbestaan". ZOETERWOUDE „Beschouw het niet als trappen wat we als ABC aan het doen zijn. Dat is het beslist niet Het enige dat wij willen is de KNWU opmerk zaam maken op fouten die in de amateurwielrennerij worden gemaakt. Al jaren lang." Piet van Leeuwen, de 24-jarige wielrenner uit Zoe- terwoude, lid van het Leidse Swift en contactper soon in Zuid-Holland van het Amateurwielrenners Belangen Contact, vervolgt: „We willen, in samen werking, in overleg met de KNWU die fouten verbe teren. En zorgen ook dat andere fouten worden voorkomen." Om dat doel het wegwerken van nog altijd bestaan de misstanden binnen de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie waar het de amateursport betreft stelde het ABC een lijst van zaken op waaraan in eerste instantie zou moeten worden gewerkt Piet van Leeuwen doet een (forse) greep. „Het gebeurt regel-' matig dat er op een parcours waarop hooguit tachtig renners kunnen rijden, meer dan honderd man te vinden is. Dat soort onveilige, en levensgevaarlijke praktijken moet zo snel mogelijk de wereld uit. Daar moeten sluitende regels voor worden gemaakt. Dit kan gewoon niet" „Klassiekers" „En dan de klassiekers. Tegenwoordig wordt iedere koers die een beetje zwaarder is, waarin een redelij ke afstand wordt gereden maar een „klassieker" genoemd. Dat is allemaal wel aardig, maar er klopt niets van. En de renners worden daarvan toch echt de dupe. Naast het feit dat er nu soms twee of drie klassiekers in een weekeinde worden gereden, zakken de prijzen schema's ook nog. Het ABC zou juist willen dat het aantal klassiekers wordt teruggebracht. Dan kunnen de schema's daaraan worden aangepast en leren de amateurrenners ook weer naar een wedstrijd toe te leven. Dat gebeurt nu nauwelijks nog. Als het nu niet loopt denk je al zo snel „morgen is er weer een" De verzekering in het buitenland is voor het ABC eveneens een punt van onderhandeling. „Als je nu als amateur in België rijdt, moet je een zegel kopen voor vijfentwintig gulden. Als verzekering wordt er dan gezegd. Maar elke amateur met een licentie is ook in het buitenland al verzekerd. Dat is iets waarover de KNWU zeker zal moeten gaan praten." (Overigens is het ABC-bestuur met name voorzitter Jan de Groot al druk bezig met de voorbereiding van een „verzekeringsstuk", waarin de amateurwiel renners zullen worden voorgelicht over al die verzeke ringszaken.) Een echt heet hangijzer wordt door de nu gehanteer de strafprocedure gevormd. Het ABC zou daarin graag zo snel mogelijk een herziening zien doorge voerd. Vooral het feit dat een gestrafte renner nu slechts bij wijze van „gunst" wordt gehoord, staat de organi satie in het geheel niet aan. „Als je nu na een wedstrijd door de KNWU wordt gestraft, voor welk feit dan ook, wordt je automatisch voor zeker twee weken geschorst. Wat inhoudt dat je in die periode niet kunt fietsen. Ook als later zou blijken dat je „onschuldig" was, mis je dus zeker twee weken. Dat kan natuurlijk niet. We zouden dan ook graag zien dat er een normale rechtspraak komt. Eerst in ieder (Van onze basketbal- gesloten met de medewerker) Amerikaan Josefh DEN HAAG De Wasciekoicz, een spe- Haagse basketbal- Ier die tot voor kort vereniging Argus deel uitmaakte van heeft een contract het touringteam van McGregor. Wascie koicz, van origine een Pool, heeft voor lopig een proefcon- tract van een maand. Aanstaande maan dag zal hij in de uit wedstrijd tegen het Rotterdamse AMVJ voor het eerst voor Argus in actie ko men. Volgende week zaterdag zal de 24 jaar oude en 1.94 me ter lange aanwinst zich aan het Haagse publiek presenteren. GLASGOW Glasgow Han gers heeft zijn kans op prolon gatie van de Schotse voetbalti- tel behouden door aartsrivaal Celtic te verslaan met 1-0. De achterstand van de Rangers be draagt nu nog slechts één punt. In de 31e minuut van de eerste helft kopte Derek Johnstone de bal achter de doelman van Cel tic. De andere uitslagen van de eer ste divisie zijn: FC Dundee - Aberdeen 1-3, Hibernian - Hearts 3-0, Motherwell - Ayr United 1 - 0, St Johnstone - Dundee United 1 - 1. De stand aan de kop: Celtic 25 punten, 2. Rangers 24. 3. Motherwell en Hibernian 24. Voor de derde ronde van het toernooi om de Engelse voetbal- beker, die voor zaterdag op het programma staat, werden giste- reh twee duels vooruit gespeeld, namelijk Chelsea - Bristol Rovers 1 - 1 en Nottingham Forest - Peterborough 0- 0. Bris tol Rovers ontvangt Chelsea za terdag, Peterborough en Not tingham Forest spelen woens dag opnieuw. GRONINGEN Paul van der Sterren is alleen achter gebleven op de laatste plaats in de hoofdgroep van het schaaktoernooi om het Europees jeugdkampioenschap. Van der Sterren, die tegen de 15-jarige Noorse jeugdkampioen Morten Trolldalen de enige verliespartij uit de vijfde ronde incas seerde, zag Popovic, Speelman, Bernstein en Little wood, die ook anderhalf punt hadden, remise maken in hun onderlinge duels. De Bulgaar Ventzislav Inkiov (remise met Kotsjev) en de Spanjaard Pablo Alejandro (remise met Olafsson) handhaafden zich in de top van het klassement. Zege van HFC op oud internationals HAARLEM De Koninklijke HFC heeft gistermiddag de traditionele wedstrijd tegen de oud-internationals met 2-1 gewonnen. De ruim 2000 toeschouwers za gen HFC door Wille een voor sprong van 1-0 nemen. Swart maakte kort voor rust gelijk, maar in de tweede helft beslis te aanvoerder De Groot de strijd ten gunste van de ploeg die in de derde klasse van de amateurs speelt. Sjaak Swart in actie tij dens de traditionele wed strijd tussen oud-interna tionals en Kon. HFC. Twee verdedigers zijn zelfs Swart teveel. Het bestuur van Feye- noord heft het glas op het nieuwe jaar. V.l.n.r. de heren Blankemeyer, Brox, trainer Brezanc- zijk, Visser, De Jong, Groeneveld, Zandvliet en Gevers. ROTTERDAM Feyenoords voorzitter Leo van Zandvliet heeft tijdens de nieuwjaarsreceptie kri tiek geuit op het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB. Hij zei: „Zij zijn op de verkeerde weg met hun stuntwerk. Laten ze dat maar aan de voetballers overlaten. Van een zinnig overleg tus sen de federaties van de clubs, de spelers en de oefenmeesters kan met dit sectiebestuur geen spra ke zijn. Dit geeft aanleiding tot gevaarlijke situa ties, waarvan de clubs de dupe dreigen te worden. Van een goed beleid is geen sprake". Bij Feyenoord staat nogal wat te gebeuren. De restauratie van het sportcomplex Varkenoord, de structuurwijziging en de benoeming van een direc teur, die Guus Brox dit jaar moet opvolgen. De voorzitter van Feyenoord achtte een kampioenschap nog zeer wel mogelijk. Op de zeer druk bezochte bijeenkomst was uit de spelersgroep alleen Dick Schneider aanwezig. Piet van Leeuwen: "Niet schoppen, maar fouten verbeteren". geval worden gehoord, en dan pas, eventueel, straf- fea De methode die nu wordt gehanteerd is natuur lijk al eeuwen uit de tijd." Ook de jeugdwielrennerij wordt door de belangen groep nauwlettend gevolgd; en van kanttekeningen voorzien. „Met het achtste jaar kan de jeugd nu al op de fiets springen. Een ontwikkeling die het ABC niet toejuicht, maar die waarschijnlijk niet meer kan worden gestuit. Maar probeer dan wel de bestaande reglementen na te leven. De jeugd kan nu in vrijwel elk weekeinde wel wedstrijden fietsen, terwijl in die reglementen toch duidelijk staat aangegeven dat ze maar een bepaald aantal koersen mogen rijden. Nu rijden ze veel te veel. En zie je al jongetjes die vanaf hun achtste jaar in dat competitiewereldje hebben geleefd op hun veertiende met fietsen stoppen. Echt uitgefietst Natuurlijk zullen de ouders daar ook schuld aan hebben, maar laat de Unie dan tenminste proberen de zaken beter in de hand te houden, uitwassen strenger aan te pakken." Overigens heeft het ABC tot nu toe al de nodige successen geboekt. Naast een gewonnen kort geding (waardoor ook amateurwielrenners boven de 25 gesponsord mochten blijven worden) is er ook de zaak-Wierstra. Martin Wierstra, de stayerscoach van de amateurs, werd door de KNWU uit die functie ontheven. Het ABC liet toen ook duidelijk van zich horen; het ontslag werd ongedaan gemaakt Van Leeuwen: „En ook hebben we in de kwestie van de clubsponsoring nog het nodige goede werk kunnen doen. Bij invoering van die clubsponsoring stelden we als ABC een lijst van 23 punten op. Tweeëntwintig van onze voorgestelde wijzigingen werden door de KNWU in de uiteindelijke officiële reglementen door gevoerd." Hoewel de Unie het nut van de belangenorganisatie bij vlagen dus wel lijkt in te zien, zijn vele amateurrij ders daar gezien het aantal leden nog niet van overtuigd. Van Leeuwen: „Erg jammer. Onze organi satie kan erg veel nuttig werk verrichten. Dat moeten alle renners kunnen beseffen. Neem bij voorbeeld alleen dat zegeltje in België maar. Als dat zegeltje verdwijnt heb je je lidmaatschapsgeld van tweevijftig er echt wel uit" Het Amateurwielrenners Belangen Contact lijkt zo langzamerhand haar bestaansrecht wel te hebben bewezen. Is er al in geslaagd enige zaken te verbete ren en zal ook proberen zo spoedig mogelijk de door Van Leeuwen gememoreerde punten met de KNWU te bespreken. De afgelopen tijd echter is bet contact met sportcommissie en hoofdbestuur van de Unie wat stroever verlopen; maar het ABC-bestuur blijft de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Bestuur slid Nanne Bakker „Bij een groot lichaam als de KNWU gaat alles nu eenmaal wat stroever. Maar ik heb er nog altijd alle vertrouwen in Twee winnaars in toto 52 DEN HAAG De uitslag van lotto en toto nr. 52 zijn: Lotto Aantal deelnemers 803.358 Inleg 3.173.394. Prijzenbedrag 1.625.515. Ie prijs (incl. jackpot): geen win naars. Viervijfde deel van het bedrag van de le prijs wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e tot en met de 5e prijs van lotto nr. 52. Eenvijfde deel wordt als jackpot toegevoegd aan de le prijs van lotto 1. 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto 139.941 ontvangen. 3e prijs: 129 winnaars, die elk 2.753 bruto ontvangen. 4e prijs: 7140 winnaars, die elk 60 ontvangen. 5e prijs: 9105 winnaars, die elk 47 ontvangen. Jackpot voor lotto week 1 129.146. Toto Aantal deelnemers 159.878. Inleg 416.755. Prijzenbedrag 197.958. le prijs: 2 winnaars, die elk 39.591 bruto ontvangen. 2e prijs: 73 winnaars, die elk 677ontvangen. 3e prijs: 859 winnaars, die elk 80 ontvangen. BRISBANE De Engelsman Chris Law heeft gisteren de laatste race gewonnen in de strijd om de Finnjollen cup in de Waterloo Bay voor de kust bij Brisbane in Australië. Zijn overwinning was echter niet vol doende voor de eindzege. Die ging naar de Zweed Guy Lillje- gren, die in de laatste race vijf de werd. SAO PAULO Voor de derde maal in vier jaar heeft de Columbiaanse atleet Victor Mora de traditionele Silvesterloop in Sao Paulo (Brazilië) gewonnen. Mora, die in 1972 en 1973 ook al als eerste was binnengekomen, was ruim zeventien seconden sneller, dan de Australiër Williams Scott, die tweede werd. De Columbiaan liep een tijd van 23 minuten 13.2 seconde en verbeter de daarmee zijn eigen record op de 8900 meter lange Silvesterloop. In 1972 won hij in 23.24,02 Verrassend was de overwinning van Victor Mora niet. Insiders waren, het er tevoren al over eens, dat hij weinig concurren tie had. De enige die hem wer kelijk zou kunnen bedreigen was de Fin Lasse Viren. De Olympisch kampioen op de 10.000 meter van München kwam echter in het stuk niet voor. Hij moest genoegen ne men met de 25e plaats en had ruim twee minuten achterstand op de winnaar. Het was overigens geen beste jaarwisseling voor de Europese elite, want alleen de Italiaan Franco Fava (derde) en de Belg Karei Lismont (vijfde) waren in de voorste gelederen te vinden. De Zweed Anders Garderud, wereldrecordhouder op de 3000 meter steeplechase, bijvoor beeld kwam pas als 33e binnen. De nummer drie van het vorig jaar, de Westduitser Detlev Uh- lemann, moest nu genoegen ne men met de zevende plaats en ook de door Jos Hermens ont troonde houder van het werel duurrecord, de Belg Gaston Roelants kon niet in het spoor van de snelle Mora blijven. Hij werd geklasseerd als 17e. In het begin van de wedstrijd nam de Zweed Gardrud de lei ding. Hij werd echter op de voet gevolgd door Mora, die gemak kelijk van de Zweed wegliep, toen het parcours steiler werd. De enige die Mora toen nog kon volgen was de Australiër Scott, die op de laatste klim voor de finish de leiding overnam. Vijf honderd meter voor het einde kwam Mora echter weer op kop en hield Scott zonder problemen achter zich. Bij de dames, die voor de eerste maal in de 51-jarige geschiede nis van de wedstrijd meeliepen, ging de overwinning naar de Westduitse Christa Vahlensieck. Zij was verreweg de snelste van de zestien dames en had aan de finish een voorsprong van meer dan een minuut op de Ameri kaanse Jacqueline Hansen. De uitslagen zijn: heren: 1. Vic tor Mora (Col) 23.13,2, 2. William Scot (Aus) 23.30,4; 3. Franco Fa- va (Ita) 23.52,0; 4. Gary Bjor- klund (Vst) 23.57,8; 5. Karei Lis mont (Bel) 24.01,6; 6. Luis Her nandez (Mex) 24.05,0; 7. Detlev Uhlemann (WD1) 24.12,0; 8. Ra fael Tadeo Palomares (Mex) 24.20,0; 9. Domingo Tibaduiza (Col) 24.22.0; 10. Gant Mac La ren (Can) 24.28,0. Dames: 1. Christa Vahlensieck (WD1) 28.39,0; 2. Jacqueline Han sen (VSt) 29.51.0; 3. Eva Gustafs- son (Zwe) 31.02,0; 4. Ins Fernan dez (Arg) 31.20,0; 5. Mara Fuhr- man (Bra) 32.53,0. Ook in diverse Europese plaat sen werden Silvesterlopen ge houden. In Valenciennes (Fra) won de Belg Puttemans. Hij liep de 7800 meter in 22 minuten en één seconde. Tweede werd zijn landgenoot van Renterghem in 22.27 en derde de Fransman Bonhoure (23.07) In Funchal op Madeira won de Fin Hakan Spik de 6400 meter lange wedstrijd in een tijd van 17.57. Tweede werd Poschmann (WD1) in 18.00 en derde de Por tugees Pinto (18.03). In het Franse Ardennenplaatsje Charleville-Mezieres won de Westduitser Klaus-Peter Hilde- brand. Hij had voor de acht kilometer een tijd nodig van 22.05. De tweede plaats was voor Schirmer (WD1.) in 23.01 en de Belg Gyselinck werd derde in 23.03. In Vallecas, een voor stad van Madrid, ging de over winning op de zes kilometer naar de Spanjaard Fernando Cerrada in 15.32,02. Tweede was Chris Stewart (Eng) in 15.39,06 Zegevierend gaat Voctor Mora door de finish. Zijn derde en derde de Schot Ian Stewart zege in vier jaar werd bekroond met een recordtijd. (15.40,02).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11