deTijd Britse ambassadeur uit Chili teruggeroepen om wrede marteling van vrouwelijke arts C&idoeSoiwcunt e "8 Speurtocht naar aanslagplegers op La Guardia HP Alleen morele wapens dienen de vrede PAUS IN NIEUWJAARSBOODSCHAP: STRIJDKRACHTEN IN PORTUGAL MOETEN STAP TERUG DOEN ZWARE STRAFFEN PAPADOPOULOS C.S. Poolijs wijst niet op nieuwe ijstijd Willebrands kardinaal punt WOENSDAG 31 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Na twee maanden gevangengehouden en gemarteld te zijn door de Chileense militaire junta, is de Engelse arts Sheila Cassidy weer terug in haar vaderland. Haar vrijlating was het resultaat van wekenlange diplomatieke druk op de Chilenen. Op de foto Sheila Cassidy met haar broer Michael en zus Margaret. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Dr. Sheila Cassidy (37) een katholie ke Engelse missie-arts die 59 dagen doorgebracht heeft in de beruchte Tres Alamos-gevangenis in Santiago, is sinds gistermiddag weer thuis. De Chileense autoriteiten hadden haar maandag on der internationale druk vrijgelaten. Groot-Brit- tannië heeft zijn ambassadeur teruggeroepen uit Chili uit protest tegen de „onbeschaafde, wrede behandeling van een Britse onderdaan in handen van een buitenlandse regering". Het zal de zaak ook voorleggen aan de VN-commissie voor de mensenrechten. Dr. Cassidy, een diep-religieuze vrouw uit Noord- Devon die kloosterzuster wil worden, werd op 1 november gearresteerd omdat ze de gewonde voortvluchtige guerillaleider Nelson Gutierrez had verzorgd. Na haar aankomst in Londen bevestigde dr. Cassidy dat ze tijdens haar gevangenschap herhaaldelijk met de dood was bedreigd. De Chile nen martelden haar geregeld met electrische schokken. Daarvoor werd ze ontkleed en vastge bonden. Dr. Cassidy vertelde dat op eenmorgen in oktober een bevriende priester haar opbelde en vervolgens bijhaar thuis haar op de hoogte bracht van de verwondingen van de vluchteling die zwaar ge wond was in u&rgevecht met de politie. Ofschoon dr. Cassidy besefte dat ze haar eigen vrijheid in gevaar bracht, voelde ze zich als arts verplicht de priester te vergezellen, naar een huis waar zich drie personen bevonden, onder wie de gewonde Gutierrez. Hij had drie kogelwonden in zijn linkerbeen. Toen zij hem 48 uur later opnieuw onderzocht, stelde zij vast dat zijn toestand verslechterd was en dat hij politiek asiel moest vragen om betere medische behandeling mogelijk te maken. Twee dagen later hoorde zij in de kliniek waar de guerrillastrijder toen verpleegd werd, dat men haar hulp niet nodig had. „Nadien vergat ik de affaire. Ik had het heel druk met mijn eigen patiënten", aldus dr. Cassidy. Tijdens een bezoek aan bevriende paters in een klooster vlak bij haar huis, was dr. Cassidy getui ge van een aanslag op een kloosterzuster die eveneens op bezoek was. Zij werd door een raam in haar rug geschoten. Op dat moment werd het klooster van alle kanten onder vuur genomen. Later deden de gewapende mannen een inval, op zoek naar dr. Cassidy. Zij werd geblinddoekt in een auto naar een onbekende plaats gebracht. Die nacht werd ze driemaal gemarteld door middel van elektrische schokken. In dezelfde periode voerde de politie op verschillende plaatsen razzia's uit in kerken en kloosters. Tenminste tien priesters en zusters werden eveneens gearresteerd. Algerije en Marokko versterken hun troepen ALGIERS (UPT) - Algerije en Marokko, gewikkeld in een groeiende onenigheid over de annexatie door Marokko van de Spaanse Sahara, hebben hun ambassadeurs teruggeroepen en versterkingen naar hun grens gezonden. Volgens diplomatieke bronnen heeft Algerije 100.000 man onder de wapenen geroe pen om zijn leger van 55.000 man te versterken. De Libische leider Gaddafi heeft de presi dent van Algerije, Houari Bou- medienne, de steun van zijn land in het geschil met Marokkc beloofd en gezegd bereid te zijn de Libische luchtmacht, be staande uit onder meer honderd gevechtsvliegtuigen van het type Mirage, ten behoeve van Alge rije in te zetten. Kandidaten commissaris Noord-Hollanc (Van een ónzer verslaggevers) HAARLEM - Drs. R. J. de Wit, burgemeester van Alkmaar en daarvoor wethouder van Am sterdam en Vara-voorzitter An- dré Kloos zijn twee van de kandidaten voor de opvolging van mr. F. J. Kranenburg als Commissaris van de Koningin in Noord-Holland. Zij hebben naar verluidt beiden naar deze functie gesolliciteerd. In Haagse kringen is ook de naam van minister Gruyters van Volkshuisvesting gevallen. Deze zal als D'66 in 1977 als politieke partij eventueel op houdt te bestaan, niet meer als minister voor deze partij in een nieuw kabinet kunnen terugke- Nieuwjaarsreceptie bisschop Simonis ROTTERDAM - Bisschop Si- monis houdt morgen van 11.30 tot 13.00 uur zijn Nieuwjaarsre ceptie. Deze vindt plaats i] pastorie van de kathedraal aan de Mathenesserlaan 305 te Rot terdam. NEW YORK (Rtr) - Grote luchtvaartmaatschappijen lo ven een beloning van 50.000 dollar (ca. 130.000 gulden) uit voor de aanhouding van dege nen die maandagavond een bo maanslag hebben gepleegd op het New Yorkse vliegveld La Guardia, zo is gemeld. De mi nister van vervoer is, in op dracht van president Ford, een onderzoek begonnen naar de ex plosie die aan 12 mensen het leven kostte en waarbij 58 men sen gewond werden. Politiefunctionarissen zeiden verbijsterd te zijn door de aan slag. Een woordvoerder van de politie deelde mee dat alle be kende guerrillagroeperingen in New York worden nagegaan. Hij hechtte geen waarde aan een anoniem telefoongesprek, waarin gezegd werd dat een groep van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO verant woordelijk was voor de explo sie. Een van de guerrillabewegingen die de politie in het oog houdt is de Portoricaanse nationale Senator Edward Kennedy (tweede van rechts) onderbrak de afdaling naar Salt Lake City even om te poseren voor de fotografen. De andere gezinsleden (van links naar rechts) zijn: Kara, Teddy jr. en Edwards vrouw Joan. bevrijdingsmacht, een militante langrijk deel had in het opstel organisatie die onafhankelijk- len van de anti-vliegtuigkapings- heid van Porto Rico nastreeft, wet van 1974, zei in het congres De democratische afgevaardig- dat de explosie wellicht moge- de John Murphy, die een be- lijk was geworden door een leemte in die wet. Murphy zei dat de wet van 1974 b.v. geen controle inhoudt van bagage die naar de bagageruimte wordt ge bracht. Schaapherder Cor Mouw uit Elspeet leerde zijn vrouw Christine Dubbel dam, hoe kan het ook anders, op de hei kennen. Na de huwelijksvoltrek king leidde het paar gisteren de kudde door het pittoreske Elspeet. Nederlands-Turks gesprek over problemen gastarbeiders DEN HAAG/ANKARA Een Turkse delegatie komt half januari naar Nederland om met vertegenwoordigers van diverse ministe ries besprekingen te voeren over een aantal problemen van de ongeveer 30.000 Turkse werknemers in ons land. Onderwerpen die aan de orde komen zijn onder meer: Problemen rond de kinderbij slaguitkeringen, scholing, vorming en remigratie. Van Nederlandse zijde zijn er ambtenaren van de ministeries van sociale zaken, ontwikkelingssamenwerking, economische zaken, justitie en CRM bij betrokken. ROME Morgen wordt in de Katholieke kerk over de gehele wereld voor de negende maal Wereldvredesdag gehouden. Aan dit thema wordt aandacht geschonken in liturgie en prediking. Ook de KRO brengt dit onderwerp met nieuwjaar ter sprake. In een boodschap aan regeringshoofd en, politici, internationale instellingen en alle wereldburgers constateert paus Paulus dat de vredesgedachte vooruitgang heeft geboekt. Voe dingsbodem voor zijn hoop is de conferentie van Helsinki. Van de andere kant stelt de Paus ook een toename vast van nationalisme en van beangstigende rivali teit. Scherp veroordeelt hij de onevenredige groei van het wapenbezit. Hij noemt het een obsessie geworden drogreden, dat de vrede slechts door een evenwicht in de bewapening verzekerd zou zijn. Inhakend op het thema van Wereldvredesdag „de echte wapens van de vrede", zegt de paus, dat er voor alles morele wapens nodig zijn, die het internationale recht kracht en aanzien geven. „Verstandige ontwapening", noemt hij een wapen van de vrede, indien deze gemeenschappelijk en wereldomvattend wordt doorgevoerd. „Anders wordt de ontwapening tot een teken voor utopis tisch optimisme en blinde naiviteit en biedt zij anderen een aanlokkelijke kans om hun machts aanspraken te realiseren". Ontwapening die niet door allen wordt doorgevoerd, wordt volgens de Paus een zware misdaad wegens nagelaten verde diging. Volgens kardinaal Alfrink is de laatste tien jaar bijzonder weinig gedaan, om de bewapening tegen te gaan. Als internationaal voorzitter van de kath olieke vredesbeweging Pax Christi wijst de kardi naal erop, dat in de verklaringen van het Vati caans concilie de bewapeningswedloop de grootste plaag van de mensheid genoemd wordt. „Maar weinigen zijn echter", aldus de kardinaal tot Pax Christi Italië, die vannacht in Turijn een vredes mars houdt, „verontrust over deze voortdurend voortgaande bewapeningswedloop". „Wij zullen doordrongen moeten worden van het feit, dat de bewapening in feite de onveiligheid voortdurend vergroot.- Nu moeten de stappen dernomen worden, die beslissend zullen zijn voor ons aller toekomst", aldus kardinaal Alfrink. Politieke partijen: LISSABON (Rtr) De drie belangrijkste politieke partijen in Portugal hebben voorstellen ingediend, die beogen de rol van de strijdkrachten in de politiek in te dammen. De sociaal-democra- tën, de volksdemocraten (PPD) en de centrum-democraten (CDS) legden hun ideeën neer in plannen die zijn gemaakt voor herzie ning van het vorig jaar met de beweging van de strijdkrachten gesloten verdrag. De beweging van de strijdkrachten de na de staatsgreep door de officieren in het leven geroepen politieke organisatie zal nu de voorstellen bestuderen en een tegenplan op tafel leggen. De drie partijen verlangen twee belangrijke concessies van de militairen. Ten eerste willen ze dat de president via algemene verkiezingen wordt aangewezen in plaats van door een kiescollege, bestaande uit parlementsleden en de ter ziele zijnde 250 leden tellende assemblee van de beweging van de strijdkrachten. Volgens Mario Soares zullen de verkiezingen in april worden gehouden. De partijen verlangen voorts beperking van de huidige totale macht van de militaire raad van de revolutie tot die van een raadgevend orgaan. Momenteel kan de raad de regering passeren door zelf wetten uit te vaardigen. GAEVLE (Rtr) - Een flip- perkastenetablissement in het Zweedse Gaevle heeft een ruim twee meter lange boa constrictor als nacht waker. Als de tent gesloten wordt laat de eigenaar het reptiel uit zijn hok en hangt een bord aan de deur waar op staat; „wacht u voor de Buitenhavens Terneuzen .levensgevaarlijk" TERNEUZEN (ANPI „De buitenhavens van Terneuzen zijn levensgevaarlijk voor uit gaande schepen", aldus loods H. Wijnja in het jongste nummer het verenigingsblad „De Nederlandse Loods". Het ge vaar zou ontstaan, doordat schepen, die de haven verlaten, eigenlijk geen mogelijkheid hebben om zich op de hoogte te stellen van de buitengaatse scheepvaartbewegingen waar door aanvaringen niet tot de onmogelijkheden horen. De loods wijst erop, dat het zich vanuit de (vier) havens ernstig belemmerd wordt door dijken of bebouwing, die ook een goe de waarneming via de radar onmogelijk maken. Het laatste kwart gaat nu beginnen ALS MIDDEL OM EEN STUK TLJD te meten is het jaar een erg oude, maar daarom niet minder knappe vinding van geleerden, die de bewegingen in de kosmos in formules wisten vast te leggen. Ze hebben daarmee voor de mensen van alle tijden het geheugen steuntje geschapen, dat ze nodig hebben om te beseffen op welk moment van het eigen leven ze staan. Het is een soort eenheidsmaat waarmee ze meten wat uit het voorbije in de herinnering komt en wat ze in de toekomst verwachten. Aan de lopende band circuleren bijvoorbeeld vanavond gedachten als: .Moeder is al drie jaar niet meer bij ons", „Hoeveel jaar zijn we eigenlijk al getrouwd?", „Over zes jaar leven we van de AOW", „Nog twee jaar studeren en ik heb mijn diploma!" In onze eigen mikrokosmos is het jaar het persoonlijke meetmiddel waarmee we bij een terugblik en een prognose voor de nabije toekomst enige greep proberen te krijgen op de tijd die niet aan banden te leggen is. HET ROEIENDE VAN EEN OUDEJAARSAVOND is eigenlijk, dat verreweg de meeste mensen zich meer betrokken voelen bij zo'n confrontatie met de tijd dan bij de balansen en statistieken die krant, radio en beeldbuis vandaag en komende dagen ons aan de lopende band voorschotelen. Balansen die trouwens zo „waarde vast" zijn, dat het feit dat Ajax of Feyenoord geen kampioen werden, hier en daar oliebollen en gin-tonic meer vergallen dan het totaal van de slachtoffers dat links en rechts door gewelddadig optreden van actiegroepen gevallen is. Want bij het spelen van onze eigen rol op het wereldtoneel werken we gretig met het inlassen van eigen regie-opvattingen. Aan bewijzen hiervoor heeft het jaar 1975 trouwens eert rijke oogst achtergelaten. Wat is er terecht gekomen van de vrede, gerechtig heid en verzoening waarvoor 1975 als Heilig Jaar de cljristenen als een symbool was? Wat is het rendement van hetzelfde aantal dagen als „Jaar van de Vrouw"? Wat bleef er over van de uitdagende kreet dat het kabinet-Den Uyl tussen 1 januari en 31 december voor het jaar van de duidelijkheid zou zorgen? De enige duidelijkheid is misschien, dat ook ditmaal weer eens bewaarheid werd, dat de mens wel uit eigen kracht wikken, maar niet beschikken kan. Het einde van het derde kwart van onze eeuw wordt op die manier op een allesbehalve spectaculaire manier afgesloten. HOE GAAT MORGEN HET LAATSTE KWART beginnen? In het openbaar vermoedelijk met nieuwe beloften van regeringen, wereldorganisaties, Kerkraden en actiegroepen. Misschien beloften die wat minder spectaculair zijn omdat men door schade en schande een beetje wijzer werd; misschien wordt het echter weer van hetzelfde laken een pak vanwege de veronderstelling, dat een dubbeltje niet altijd op dezelfde kant valt. Het wordt moeilijk om het allemaal nog serieus te nemen. Het lijkt meer een stukje jaarwisselingsconvectie; zo iets als de wens- kaartén en nieuwjaarsrecepties, waarvan de eigen identiteit niet veel meer is dan dat ze rond de jaarwisseling gepleegd worden. De meest reële voornemens die vanavond gemaakt worden, zijn waarschijnlijk die welke gericht worden op een korte termijn en op de directe eigen omgeving. Het actieplan daarvoor kan soms snel worden uitgevoerd door het plegen van een telefoongesprek, door het schrijven van een korte brief, door het spreken van enkele zinnen. Het is weliswaar geen heroïsch begin van 25 jaar die een eeuw gaan afsluiten die het grote keerpunt schijnt te worden in de geschiedenis van de mensheid. Het lijkt ons echter de moeite waard uit te proberen of de samenleving zo niet sneller haar nieuwe aanschijn krijgt, dan door het proclameren van grote acties die bij gebrek aan werkelijke diepgang spoedig verzanden. ATHENE (Rtr) Het gerechtshof van Athene heeft de Griekse ;x-president George Papadopoulos, veroordeeld tot 25 jaar gevan- jenisstraf voor zijn aandeel in het neerslaan van de studentenop stand bij de Atheense technische hogeschool in november 1973. lierbij kwamen 34 mensen om het leven. De militaire regering 'an Papadopoulos had troepen en tanks ingezet om de opstand e bedwingen. Iet hof veroordeelde Demetrios Ioannides, voormalig commandant an de militaire politie, tot een levenslange gevangenisstraf. Vol- ens het hof was Ioannides de morele aanzetter tot de gewelddadig- ieden. Ook ex-generaal Stavros Varnavas, die ervan werd beschul- ügd de troepen te hebben bevolen op de demonstranten te schieten, n ex-brigade-generaal Nicolaos Dertilis, beschuldigd van het dood- chieten van een student, kregen levenslang. WASHINGTON (UPI) Het sneeuwdek en de ijsvlakten in de V.S. en Canada zijn de laatste negen jaren bijna niet veranderd en dat duidt erop dat de geleerden die een nieuw ijstijdperk voorspellen het bij het verkeerde eind hebben. Dat zeggen Donald Wiesnet en Michael Watson, geleerden die bij de regeringsinstelling National oceanic and atmosp heric administration werken. Zij hebben sinds 1966 de foto's bestudeerd die kunstmanen genomen hebben van sneeuw en ijs op het noordelijke halfrond. „Het sneeuwdek is een belangrijke, gevoelige varia bele die klimaatsveranderingen beïnvloedt", zeggen zij. Wan neer het zich over de aardoppervlakte uitbreidt betekent dat het begin van een nieuw ijstijdperk. De foto's vertonen „geen verschillen van belang" in Noord- Amerika, terwijl het sneeuwdek in Eurazië jaarlijks uitbreidt en inkrimpt. In Eurazië waren in de winters van 1971 en 1972 sneeuw en ijs het verst doorgedrongen, maar de twee daaropvolgende winters weer teruggetrokken. De meeste geleerden zijn het erover eens dat er een ijstijd perk kan komen wanneer de gemiddelde temperatuur met enkele graden daalt. In de Haagse Post voorspelt Ed van Thijn: „We krijgen een hoop vetes in de PvdA", want, „er ligt veel explosief mate riaal." Overleeft de partij dat? „Daar ben ik vast van over tuigd. Omdat wij het potentieel hebben om de heersende proble men aan te pakken. Ik heb nog nooit gehoord van een discussie over deze problemen bij de WD, en bij het CDA moeten ze ook nog beginnen. Bij ons wordt er serieus over die zaken nage dacht. Er zal een heksenketel van prioriteiten en preferenties ontstaan, maar we komen er uit." Het blad belicht ook de achtergonden van de Weense gijzeling. „Het zijn de haviken in de Israëlische politiek, die met deze obscure gijzeling het meeste garen spinnen. Onder aanvoering van eerste minister Rabin moeten zij opzwemmen tegen een wassende stroom Is raëli's die menen dat een dia loog, zo niet onderhandelingen met de Palestijnen noodzakelijk en onvermijdelijk zijn. Een zin loze daad van terrorisme in naam van de Palestijnse zaak zoals in Wenen, plaatst de Pales tijnen weer in de hoek O) O) O) .•*5* Elsevier concludeert in zijn om slagartikel, dat het dieptepunt van de economie voorbij is. Maar „op korte termijn is geen ingrijpende daling van de werk loosheid te verwachten. Werkge vers zullen de kat voorlopig nog wat uit de boom kijken alvorens zich in nieuwe avonturen te storten. De (rendements) won den van de recessie zijn niet geheeld." Ook een beschouwing over het conflict binnen de Am sterdamse gemeenteraad. „Met kreten als: een progressief ak koord kan Amsterdam nog net redden op de rand van de af grond, is men nergens. Politiek denken en een stad besturen dienen hand in hand te gaan. Met alleen maar politiek denken komt men er niet." Het blad start met een dagboek van Toon Hermans. Vrij Nederland over de Amster damse bestuurscrisis: „Nixon viel nog weg te werken: „Lam- mers positie is in principe on- schokbaar. Maar waar die jon gen nog zin in heeft, is een raadsel." Over de benoeming van kardinaal Willebrands schrijft het blad: „Paus Paulus heeft Utrecht ingenomen. De Nederlandse katholieke kerk heeft nu een curie-ambtenaar als dagelijks bestuurder gekre gen, een precedent in de kerkge schiedenis." Uit een interview met staatssecretaris Hendriks. „Ik kan het ook niet helpen dat historisch gezien veel instituties' in dit land van confessionele oorsprong zijn, en dat ik ook confessioneel ben. Ik probeer het allemaal heel netjes te doen, en ik zie niet wat de mensen er toe brengt over mij te rodde len." In De Tijd noemt Prof. Verkuyl Manusama en de andere Moluk- seleiders gijzelaars van hun ei gen volk. „Ze kunnen zich ge woonweg niet meer veroorloven zich openlijk te distantiëren van het RMS-ideaal. Zouden ze dat wel doen, dan zouden ze dat misschien wel met hun leven moeten bekopen." Bij de benoe ming van kardinaal Willebrands deze bazuinstoot: „De situatie van de roomskatholieke kerk zowel in Nederland als daarbui ten, de religieuze herleving in heel de wereld geven de opvol ging van kardinaal Alfrink door kardinaal Willebrands het ka rakter van een dag waarop de zon onweerstaanbaar het wol kendek gaat doorbreken." Het blad betreurt dat bij de benoeming van kardinaal Wille brands de Nederlandse voor dracht is genegeerd. Maar: „Troost moet men maar putten uit de gedachte aan een andere man die net als Willebrands als een tussenfiguur was bedoeld: Joannes 23ste. Soms pakken de dingen heel anders uit dan men selijke plannenmakers hadden voorzien."

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13